Fascinerende Ligeti Leonhardt in Bachs huid éw QCteuws Directeur Den Daas: Holland Festival geslaagd MAANDAG 23 JUNI 1975 PAGTNA 15 Een componist ontbrak tijdens het onlangs, in het Holland Festival, I gegeven concert van "hedendaagse j Hongaarse muziek": Gyorgy Ligeti. j En al woont deze sinds 1956 in het Westen, Hongaar is hij onmisken- baar en daarbij wellicht een van de I weinige componisten van echt hedendaagse Hongaarse muziek. Het ls maar wat je er onder verstaat. Bovendien is Ligeti een van de I weinige moderne componisten die, op het moment dat zij zien, dat een I ontwikkeling doodloopt, een stap j terug durven te doen. Vorig seizoen vormde Ligeti's "Melodien" een duic'e lijke reactie op zijn klankvlakken- muziek van daarvoor. "San Francisco I Polyphony", dat vrijdagavond in I A nsterdam (Concertgebouw) ziin Europese premièfe beleefde, zet deze j lijn duidelijk door. Het lijkt in zijn bondigheid en helderheid tevens een I winst ten opzichte van het vorige werk. "San Francisco Polyphony" ontleent zijn naam aan twee feiten, in de eerste plaats is het geschreven voor het San Francisco Symphony Orchestra. En "polyphony" duidt op het complexe weefsel van melodieën, dat ook dit werk zijn eigen karakter geeft. Maar wat^een verschil met vroegere werken. De insectachtig zoemende microstructuren en klank- vlakken zijn nog wel aanwezig, maar ze hebben door hun meer El Greco terug NEW YORK Een schilderij van E! Greco dat een miljoen dollar waard is. tijdens de Spaanse burger oorlog was gestolen én eens in de V.S. voor 10.000 dollar van de hand gedaan zou zijn, is vrijdag weer eigendom gewerden van de oorspron kelijke eigenaars, die het terug naar Spanje zullen brengen. Het is "De hemelvaart van Ma ria'. een kleurrijk en sterk gedetail leerd schilderij waarvan de waarde tussen de 1 en 2,5 miljoen dollar ge schat wordt. Het is in juni 1971 op gespoord door Spaanse en Ameri kaanse agenten van de inlichtingen dienst. De FBI had het in bewaring genomen. Het doek is eind vorige week op het hoofdbureau van de FBI terug gegeven aan de dames Carmen en Manuela Fagalde Herce, weduwen van Ezequiel en Juan Bautista Sel- gat, de oorspronkelijke eigenaars. Een federale rechter in New York had donderdag hun aanspraak op het doek geldig verklaard. Het schil derij heeft de laatste vier jaren in het Metropolitaanse kunstmuseum ge hangen. De geschiedenis van het schilderij over de laatste veertig jaar is ge deeltelijk bekend maar nogal vaag. Wallace Laprade, directeur van de FBI in New York, zei dat het in de V.S. eens voor 10.000 dollar is ver kocht en ook nog eens in Chicago was gewonnen bij het pokeren. Een agent van de FBI ontdekte het in New York, waar het toen eigendom was van de bezitter van een juwe lierszaak in Manhattan. incidenteel optreden veel aan zeggingskracht gewonnen. Daarbij heeft Ligeti in dit werk een meesterlijke economie betracht, zo wel in het gebruik van de instrumentale middelen als in de tijdsduur. Zo is dit een van de weinige moderne partituren gewor den, waarvan je zou kunnen zeggen, cat er geen noot te veel in staat. De uitvoering door het Radio Filharmo nisch Orkest onder leiding van Hans Zender bezat beslist genoeg felheid in de sterke dynamische impulsen en adem in de vrij uitstromende, soms bijna Alban Berg-achtige melodiek, om te fascineren. Wat een contrast, dit heldere beknopte werk, met de compositie van de Zwitser Klaus Huber "...inwendig voller Figur", die na de pauze ging. Hier niets van enige beperking. Huber heeft het in zijn bijna irriterend' hooggestemde pro grammatoelichting al over zijn "diepgaande studie van de Apocalyps van Johannes met betrekking tot een formele morfologische analyse van het visioen" en zegt ergens anders dat hij met zijn muziek "de oerangst van de mensheid voor het einde der tijden wil wegnemen". Wié" zich zo opstelt heeft wel elk gevoel voor proporties verloren. Het Groot Omroepkoor van de NOS met diverse electronisch versterkte individuele stemmen, viersporige tape, quadrofonisch door vier luidsprekergroepen weergegeven en orkest: het was een indrukwekkend technisch spektakel, maar vaak omgekeerd evenredig met de vaak erg lawaaierige armoede van deze muziek, die in zijn meest effectvolle momenten aan Penderecki's "Luca Passion" doet denken. De tekst van dit op een houtsnede van Albrecht Durer geïnspireerde werk kwam ook met programma vrijwel onverstaan baar over en bovendien gaf de vertolking niet de indruk, dat alles vlekkeloos verliep. Dat moest men eigenlijk meer de aanwezige componist, die in het verleden beslist veel beter werk heeft geschreven, verwijten dan het orkest en de exact en beheerst leidende Hans Zender, die zich in het als eerste werk gespeelde "Zeitstrome" uit 1974 bovendien als een knap componist met veel gevoel voor klankcombinaties deed kennen, ook al duurde het geheel iets te lang. PETER VISSER Gustav Leonhardt wist heel goec! waar bij zijn clavecimbelrecital van gisteravond in het Haagse Diligentia de schoen wrong. Hij speelde voor het eerst zijn eigen clavecimbelbe- werking van Bachs drie partita's voor vioolsolo, maar voordat hy daaraan begon richtte hij zich mondeling tot het publiek. "U vraagt zich met betrekking tot mijn bewerking misschien af", zei hij, "of Bach al niet genoeg werken voor clavecimbel heeft gecompo neerd. Welnu, mijn antwoord is nee" Hij vestigde er vervolgens de aandacht op dat bewerkingen in een kwade reuk zijn gekomen doordat er vooral sinds de Romantiek een toenemende discrepantie tussen de voorbeelden en hun bewerking is ontstaan. Voor een dergelijke discrepantie hoeft men bij de stilist-pur-sang Leonhardt niet bang te zyn. Na het horen van zyn premiere mag men zelfs zeggen dat hij werkelijk in de huid van Johann Sebastian is gekropen. Over enkele details in zijn bewerking valt misschien te twisten, maar over de totale geloofwaardigheid wat mij betreft absoluut niet: dit is werkelijk een Bach-reconstructie die de Thomascantor - getuige diens eigen bewerkingen - zelf gemaakt had kunnen hebben. Een rechtvaardiging van zijn daad vindt Leonhardt in het onloochen bare feit dat Bach zelf in de huiselijke kring vaak zijn composi ties voor vioolsolo op een klavierin strument speelde. Bij die activiteit deinsde Bach - zo meldt een leerling - er niet voor terug in rijke mate akkoorden aan het origineel toe te voegen. Leonhardt is evenmin teruggedeinsd voor de weelde van rijke akkoorden en versieringen waar die tot hun recht kunnen komen (vooral in de schitterend' klinkende Sarabandes) en voor pittige tegenstemmen in de linkerhand (speciaal in de Doubles en de Bourree's). Hij bleek zijn eigen bewerkingen nog niet zo goed in zijn spelende vingers te hebben, maar hij gaf zijn voordracht in elk geval wel de ruimtelijkheid en allure die men van hem gewend is. Alleen de grote Chaconne klonk wat schichtig en abrupt. Leonhardt wil deze bewerkingen niet laten uitge ven - helaas - omdat hij ze als een prive-zaak beschouwt. Wel gaat hij ze voor de grammofoonplaat spelen. Een vreemde inconsequentie. AAD VAN DER VEN. De Russische pianist Michael Roe- di is zaterdagavond winnaar gewor den van het 16de internationale pianoconcours Marguerite Long-Jac ques Thibaud. Zijn landgenoot Alex ander Broessillowski won een week tevoren het gelijknamig vioolcon cours, eveneens in Parijs. De tweede prys van het pianocon cours ging naar de Japanse Akiko Ebi, die daarnaast nog drie speciale prijzen ontving. De derde plaats was weer voor een Russische kandidaat, Joeri Lissistsjenko Lissitza. Gewichtheffen Tegen de Belgi sche gewichtheffer in het superzwaar gewicht Serge Reding is een klacht ingediend bij het parket in Brussel door 'n vrouw, die Reding anderhalf miljoen Belgische francs had toever trouwd om aan een notaris te over handigen. Dat gebeurde niet en sindsdien is Reding spoorloos. T entoonstellingen Nassaulaan 7.00 en 9.15 uur. zo. ook 4.45 uur. 14 jaar. STUDIO: „You only live twice", dag. 2.30, 7.00 en 9.15 uur. zo. ook 4.45 uur. TRIANON„The longest day", dag. 2.00 en 8.00 uur. 14 jaar. REX: „De vrolijke burcht vol on tucht", dag. 7.00 en 9.15 uur. zo. 2.30, 7.00 en 9.15 uur. 18 jaar. Kindermatinee: „Pippi Langkous", woe. Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden Fred Kooi Ongevallendienst Derde klasse bezoekuu woensdagavond (uitsluitend volgende bezoekuren particulier bezit" Hanneke BolandDe Boer; tekeningen en etsen van Frans van der Zee. Geupend: ma t/m vrij 12.00— 17.00 u. en 18.30—21.00 u.; za en zo 13.0017.00 u (t/m 20 juni) Sociëteit Burgers (Burchtsteeg 2a): Expositie wandkleden Adrlenne Ris Peetere (t/m 30 tunl) Drukkerij De Bink, Rooseveltstraat 3 expositie van autodidactisch schilder G. J G. van den Berg. t/m augustus. Bezoeku Ziekenhuizen vrijdag Maandag t/m vrijdag: 18.30—18.45 i Zaterdag en zondag: 13 45—14.30 18 30- UJ ks 1 alleen uur voor Kinderen beneden Leidse bioscopen nbuls: Mlddagbezoekuur; r Avondbezoekuur: Kinderafdeling dage- •19.00 uur alleen ouders zondag 14.00—15.00 uut overige familieleden 14 |aar hebben eeen toegang op de St Elisabeth-ziekenhuis klasseafde- llngen Volwassenen dag. v 11.15 tot 12 00 uur van 14 tot 14 45 uur en van 18 30 tot dag r ernstige patiënten door. k wordt toegestaan, kan de hoofdverpleegkundige hiervoor spe- 14.1515.00 18.30—19.00 t -Alphen aan den Rijn ?Wu't 16 tot 16 i r en van 18.3 Kinderafdeling dag 9.30 u Kraam- 19.30 Nacht voorstelling: ..Les Biches". LIDO: ..The Frontpage", dag. 2.30. dag 14 tot 14 14 uur en van 18.30 tot 19 uur Kraamafd- dag van 15 tot 10 t en van 18 30 tot 19 30 uur; Klnderaf- deime das van 16 tot 18.30 uur CCD i hartbewaklng) dag van 14.15 tot 14 45 uur en van 19 tot 19.30 uur. Intensieve verpleging: dag van 14 tot 14 30 uur en van 18.80 tot 19 uur dinsdag en vrijdag 13— 's zondags 1112 uur en eerste klasse: de gehele 4.30 -15 echtgenoten 1920 u.; Kinderafdeling Geluidshinder Schiphol kunnen dag en nacht worden gemeld bij het Informatiecentrum Geluids hinder Schiphol (020—175000) 23 juni 1975 Honderd jaar geleden stond in de krant: Te Dublin heeft een brand 35 huizen vernield. Het vuur was ontstaan in een whisky pakhuis. Het brandende vocht dat met stroomen over de straat vloeide, maakte alle pogingen tot blusschen vruch teloos en was oorzaak, dat de vlam zich snel verspreidde Al wat de brandweer doen kon, was de door het vuur aange taste huizen te isoleeren en door het opbreken der straat den brandenden whisky- stroom te stuiten. Alleen de waarde van de verbrande spi ritualiën wordt op 100.000 pond sterling begroot. De Luxemburgsche regee ring heeft besloten, de feesten ter gelegenheid van het 25- jarig stadhouderschap van Z.K.H. Prins Hendrik ("de Zeevaarder"broer van Ko ning Willem III, Red.), in het laatst van October, op te luis teren met een internationaal landbouwkundig concours. Zij heeft hiertoe de medewerking ingeroepen der beide in Lu xemburg gevestigde landhuis houdkundige genootschappen. Vijftig jaar geleden: In den Lithauschen Land dag is het bij de behandeling van een nieuwe perstoet tot zeer vinnige woordenivisselin- gen gekomen tusschen de op positie en de regeering. Het tumult nam tenslotte een zoo- danigen omvang aan, dat de voorzitter de hulp van de po litie moest inroepen. Twee af gevaardigden der oppositie, die het regeeringsontwerp fel gecritseerd hadden, toerden van de zitting uitgesloten, en toen zij weigerden de zaal te verlaten, door de politie met geweld verwijderd. Toen ook de voormalige president. dr. Grinius, de grijze voorvechter der Lithausche vrijheidsbewe ging, die jaren lang in Russi sche kerkers heeft gesmacht, van de zitting werd uitgeslo ten, nadat hij het optreden van den voorzitter tegen de oppositie had gehekeld, ont stond een woeste vechtpartij. Met behulp van een versterk te politiemacht werden de afgevaardigden der oppositie uit de zaal verwijderd. De vechtpartij werd evenwel in de gangen van het gebouio voortgezet. PANDA EN DE WA-WE1 PLANT 13129 Omdat de heer Fung-Ha er niet meer zo gevaarlijk uitzag, waagde Panda zich in het tuinhuis. Daar stond de oos terse hoftuinier handewringend naar het zaadje te staren dat zo-even naar binnen ivas gezweefd en dat nu wortel schoot. "Aimijjammerde de vreemdelingMijn nederig bestaan heeft nu geen enkele zin meer. De nobele Wa Wei heeft zich ge plant in het huis van de waardige Panda. Nu ben ik, nietige worm machteloos. Ik moet leeghandig naar keizer Mung terug keren cn hem vertellen dat ik gefaald heb "Als u nu verder voorzichtig bent, mag u die pot met eh.Wawei wel meenemen, hoor", zei Panda troostend. Maar de hovenier schudde droevig het hoofd. "Als Wa Wei eenmaal grond heeft gevonden om te ontkie men, moet hij verder met rust gelaten ivorden", verklaarde hij. "Maar dat is niet het ergste. Wie zorgt er voor hem. terwijl ik weg ben? De edele Wa Wei kan alleen aan edeldenkenden toe vertrouwd worden anders groeit hij op tot een plant die on heil zaait. En dat wordt door keizer Mung op vreselijke doch rechtvaardige wijze gestraft "Zou ik een edeldenkende zijn"? vroeg Panda zich af. "Wie-weetEn dan zou ik voor Wawei kunnen zorgen ter wijl deze meneer weg is. Dat lijkt me wel een nuttig en leer zaam baantje toe. De strijd om de Incaschat Kooktip VIS OP CHINESE MANIER Neem 16 filets voor vier personen. Roer een saus je van 2 ragfijn gesnip perde lente-uitjes, 2 eetl. sojasaus, 3 eetl. sherry en zout naar smaak. Leg hierin de scholfilets 30 Klop 2 eieren los met 1 volle eetl. maizena. Neem de schofilets uit het soja- sausje en laat ze goed uitlekken. Doop ze dan even in het eimengsel en bak ze 5 min. in het olie. Snijd intussen 2schijven ananas in kleine stukjes. Leg de vis op een warme schaal. Vermeng het sojasausje met het overgebleven ei mengsel en de stukjes a- nanas en laat het geheel onder voortdurend roeren goed heet worden en licht binden. Giet de saus over de vis. Geef er gekookte rijst bij. WINA BORN FREO BASSET Maar ik moet begrip tonen...ïohjonkie weet niet beter... IK MOST KALM SLIMAl-cniers saojK de keuken ii ik heb rrtn best i gedaan, moor erts v moment datje r De Generaal en „De Balloir O O DEN HAAG Het Holland Festi val is dit jaar geslaagd. Pers en pu bliek hebben de verschillende mani festaties in het algemeen goed ont vangen. Dit heeft mr. J. den Daas gezegd op zijn laatste persconferen tie van het Holland Festival. Hij neemt als directeur afscheid. De heer Den Das meende, dat de organisatie dit Jaar is geslaagd met het eind cijfer 7 a 8 op de examenlijst. doornen van de blaam". Hij wees op de factoren van buiten af, die een betere programmering verhinderden, de verbouwing van de Koninklijke Schouwburg in Den Haag, het niet kunnen beschikken over de grote zaal van De Doelen in Rotterdam omdat Poetry International de hal voor de zaal in gebruik had, de ar tistieke eisen van regisseurs en lei ders van gezelschappen en de be perkte mogelijkheden om manifesta ties over de gehele drieweekse periode te spreiden. Afgaande op de bezettingen vond mr. Den Daas. dat het toneel uit Polen niet zo opzien barend was als aangekondigd en dat de manifestaties van het Mexicaanse balletgezelschap ronduit waren tegen gevallen. Daarby werd opgemerkt, dat er uit de toneelwereld vrywel geen aanbod komt, terwyl diversiteit toch het uitgangspunt voor het Hol land Festival moet blijven. Het Hol land Festival zal artistieke risico's moeten blyven nemen, zo zei hij. Met de voorstellingen van de dan sers van Lar Lubovitch en de uit voeringen van het Nationale Ballet en van het Nederlands Danstheater was er een schot in de roos gescho ten. Dat was ook het geval, meende mr. Den Daas. met de reeks voor stellingen van het Aziatisch Theater, met de zang- en clavecimbelrecitals en met de bijzondere producties als het Philip Glass Ensemble uit New York, de concerten met Billy Cob- ham. Don McLean en Cleo Laine en met tal van concerten.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 15