Ex-„Koning Crash" gokt goed... Hans Hutten was door artsen afgekeurd... Motorcoureur in kampioensrace bijna verongelukt James Hunt blijft Lauda voor in spannende GP van Zandvoort AS/BOEK Zijl/LGB vierde in Wildervank MAANDAG 23 JUNI 1975 Hans Hutten werd daarentegen omdat per land slechts één verte- inog vrij recent door keuringsartsen genwoordigende organisatie mag op- van de NMB in staat geacht (motorraces deel te nemen, voorzitter Van Bokhoven: aard hebben wij ook elk jaar keuringen. Hans Hutten ha<5 licht oogafwijking. Hij is voor laatst gekeurd in het Radboud- kenhuis van Nijmegen door team treden. Voor Nederland is dat NMB- KNMV. 'Uiter- Ondanks zijn handicaps bleek Hut- onze ten uiterst succesvol. Hij behaalde een een aantal nationale titels in de 500 en 750 cc-klasse en won in 1971 de 24 uur van Oss. Ook ditmaal behoor de Hutten, rijdend met de Duitser zeven artsen. En toen werd Dworacek, tot de favorieten. Hut- de race- ten was 's nachts om half drie aan de leiding gekomen, doch kort erop 35 jaar, verloor hij bij een snelheid van 170 kilometer per uur de macht over het met hij geschikt bevonden rij". Hans Hutten - hij woonachtig in Borculo trouwd - vond onderdak bij de Ne- stuur. De coureur sloeg tegen derlandse Motorrijders Bond, de strobalen 'beveiligde' boom en over- NMB, die door de internationale leed ter plaatse wegens een inge- federatie (FIM) niet wordt erkend, drukte borstkas. ADVERTENTIE Informatie- en servicecentrum Gespecialiseerd in de levering van studieboeken voor elke tak van het onderwijs. Lever tijdig uw boekenlijst bij ons in! PIETERSKERK CHOORSTEEG 14 - LEIDEN - TELEFOON 071—42441 ZANDVOORT Koning Crash noemden ze hem vroeger. Niet in de laatste plaats omdat hij als formule III-rijder op Zandvoort in de Tarzanbocht al eens een ferme koprol maakte. Maar drie jaren in de formule -Iwereld maakten van James Hunt een gepolijste rijder, die de risico's, als hij ze al neemt, tot een minimum weet te beperken. Toch ondernam hij in de 24e Nederlandse Grand Prix een enorme gok. Door al na zeven ronden, toen de baan op sommige plaatsen nog drijfnat was, binnen te komen en zijn regenbanden te ruilen voor droog weer-banden. Een wissel op de nabije toekomst. Door Pim Stoel Terwijl de loinnaar van de Grand Prix van Zandvoort. James Huntzijn beker vasthoudt, zet Niki Lauda een fles drank aan de lippen. Dode in 24-uursrace van Oss OSS De motorcoureur Hans Hutten, die in de nacht van zaterdag op zondag tijdens de 24-uursrace van Oss is veronge lukt, is enkele jaren geleden door artsen van de KNMV onge schikt bevonden aan wedstrijden deel te nemen. Hutten was blind aan één oog, terwijl voorts zijn rechtervoet verbrijzeld is geweest, zodat deze de normale functies nog slechts voor dertig procent kon verrichten. De secretaris van de Koninklijke Ne derlandse Motorrijders Vereniging Van Egdom: „Hutten is door neutrale artsen, die voor ons werken, afgekeurd". En tot zijn geluk zou het heel snel kurkdroog worden. Nik4 Lauda, de Oostenrijker en Ferrari-rijder die zo langzamerhand dicht bij de we reldtitel is gekomen .waagde de ruil pas een rondje of zes later. Het was een van die befaamde Ferrari- wissels. Achtentwintig seconden te gen bijv. Hunt 32 seconden. En toch zou de witte bolide van James Hunt na die chaotische periode van ban- denwssels op Zandvoort op kop lig gen. Omdatd e Brit in die zes ronden dat Lauda nog op regenban den bleef staan, zoveel op de Fer- rari-rijder had veroverd, dat hij plotsklaps een secondetje of acht voor lag. Tot dolle vreugde van Lord Hesketh, de Britse miljonair die al sedert jaar en dag zijn vermogen aanwendt om James Hunt naar de wereldtitel te stuwen... Acht seconden. Het was niet veel. Zeker niet met Lauda als gretige ach tervolger. Die moest wel eerst nog langs de Shadow van Jarier. Dat kostte hem heel veel moeite. Het luk te en een paar rondjes later vloog Jarier met een afgebroken stabilisa torvleugel de baan uit. Toen lag de weg van Lauda naar Hunt open. Toen kwam de Ferrari-ryder geweldig op zetten. De voorsprong van James Hunt slonk per ronde, aanvankelijk tienden van seconden, later met hele seconden tegelijk. Totdat Lauda zich comfortabel in het kiel zog van de Hesketh had genesteld. En toen gaf geen zinnig mens meer een cent voor de kansen van de Brit. Omdat Lauda, winnaar van al drie Grand Prix-races dit seizoen, in die positie op zijn sterkst is. Omdat de Ferrari vooral op het rechte eind dankzij de 12 cylinderkrachtbron heel makkelijk kan passeren. Lauda pro beerde het een paar keer voor de Tarzanbocht. Moest ondervinden dat de lange Brit hem geen kans gaf. Bleef het wel proberen tot het bitte re einde. Maar slaagde deze keer eens niet. En zo kon James Hunt onder een ware ovatie van het pu bliek vlak voor Niki Lauda over de streep flitsen aan het eind van een van de spannendste Grand Prix- race die ooit op Zandvoort is ver reden. Waarmee voor het eerst een Engelse auto met een Engelse rijder sedert 1969 (Hill. Lotus, Monte Carlo) een grote prijs won. Lauda na afloop: „Ik heb de race verloren door een foutieve beslissing. Ik had direct na Hunt binnen moe ten komen voor de bandenwissel. Dan had hij me nooit meer gezien. Maar eerlijk gezegd, ik dorst het nog niet. Het was nog zo nat, te nat vol gens mij voor de andere banden. Het droge spoor op de baan was zo smal dat je er geen milimeter over heen moest of je stond achterstevoren. James gokte goed. En hij reed ook magnifiek, gaf me eigenlijk ijergens een schijn van kans om langs hem te gaan". Toch was Niki Lauda niet al te ongelukkig. Omdat hy weer zes pun ten toevoegde aan zijn totaal voor de wereldtitel. Omdat zijn voornaam ste concurrenten Scheckter en emer- son Fittipaldi met stukgedraaide mo toren hadden moeten opgeven. Om dat tenslotte teamgenoot Regazzoni de derde plaats bezette na een subliem gereden race. Een tweede en een der de plaats derhalve voor de raspaard- jes van Enzo Ferrari. Teammana ger Montezemolo kon er nauwelijks van genieten. Die was nadat Peter son zijn bolide had laten voorzien van nieuwe wielen en de pits uit raasde, door de Zweed onderstebo ven gereden. Hetgeen hem een ge broken been opleverde en wat schaafwonden. Toch had hij geen Gijs van Lennep ivisselt nadat de baan weer droog enkele reden tot verwijt omdat hij daar liep waar hij gewoon niet had moeten zijn. De Nederlandse Grand Prix. In de training begunstigt door schitterend weer, op de racedag geteisterd door hevige slagregens. Toch waren er nog 50.000 mensen komen opdagen om de slag te zien. Een slag die juist interessant werd door de natte baan. Gijs van Lennep - fraai tiende - vooraf: „Nu gaat het erom wie er kunnen rijden. Ik voor mij heb geen bezwaar tegen wat gladdigheid". Hij zal overigens wel bezwaar heb ben gehad tegen de wijze waarop bij hem de wielen werden gewis seld. Dat duurde namelijk ruim twee minuten en dat is rijkelijk lang, ge zien de 28 seconden van Ferrari. Maar de Nederlander had wel gelijk. In de regen tellen de stabilisotoren, de vele pk's extra nauwelijks. In de regen moet er gestuurd worden. En het moet gezegd. Lauda deed dat evenals in Monte Carlo indertijd su bliem. Hij pakte de kop maar hij maakte alleen de fout te lang door te gaan toen de concurrenten al begonnen Tonnie van Schijndel ivordt af gevlagd als winnaar van de 24-uurs race van Oss. Voor de organisatie was het on geluk aanleiding de race te staken en zich te beraden over voortzetting. Nadat het wegdek van olie was ont daan besloot men verder te gaan, mede op advies van de politie, die in eerste instantie oordeelde dat het ongeluk niet te wijten was aan on veiligheid van het circuit, doch aan een mechanisch defect. Het voorlo pig onderzoek bevestigde gisteren de ze laatste diagnose. De hoofdcom missaris van politte te Oss, de heer Versteegh: "Er is een onderdeel ge vonden, enkele tientallen meter voor de plaats van het ongeluk. Dit on derdeel, de drijfstang, zou wijzen op een vastloper. Voorlopig houden wij het erop dat dit de oorzaak van het ongeluk is". Het staat vast dat Hut ten de nacht van vrijdag op zater dag heeft besteed aan het sleutelen aan zijn machine, zodat hij in bij na 48 uur niet heeft geslapen. De Engelsen Whapshott en White werden door de over het circuit slin gerende Muyen-Honda van Hutten van het circuit gedrukt en werden uit voorzorg naar een ziekenhuis vervoerd. Omdat hun blessures zïch tot ontvellingen bicken te beperken, werden zij korte tijd later ontsla gen. De 24-uursrace van Oss was op dat moment, na een onderbreking van twee en en half uur, al weer in vol le gang. Winnaar werd uiteindelijk het team Tonnie van Schijndel/Ru- die Krebs, rijdend op een Vosonda 1003 cc. Tweede werden Damen en van Wanrooy. De burgemeester van Oss, de heer L. F. W. Jansen, toonde zich na af loop ingenomen met het welslagen van het evenement en verklaarde dat ook volgende jaar de 24-uursrace in elk geval door moeten gaan. EINDSTAND: 1. Van Schyndel/Krebs (Ned), Vo sonda 1003 cc, 833 ronden 2665.5 km 2. Damen/v. Wanrooy (Ned), Honda 960 co. 792 ronden 2534.4 km; 3. rtückegir/Wirz (Oos), Honda 970 cc, 782 ronden 2502 km; 4. Köningsfeld/ Arnoldy (Wdl), Honda 500 cc, 762 ronden 2438 km; 5. Verstegen/Van Dijk (Ned>, Vosonda 500 cc, 757 ron den 2422 km; 6. Haag/Scattolin (Zwi) 732 ronden; 7. Scherer-Neufert (Wdl), Honda 900 cc, 722 ronden. WILDERVANK In Wildervank is een internationaal waterpolo- toernooi gewonnen door het natio nale team van Australië, dat mo menteel een toernooi door Europa - maakt, ter voorbereiding op de we reldkampioenschappen. De Australiërs eindstrijd van Wassersport Hanno ver met 105. De derde plaats was voor Zwemlust/Den Hommel, dat de Zijl/LGB in de verliezersfinale met 73 versloeg. Bij de dames ging de zege naar de AA (Almelo) Een internationaal waterpolotoer- nool dat gehouden is in t Zwarte Plasje in Hilligersberg is geëindigd in een overwinning voor het Ne derlandse Jeugdzevental. De ploeg won viermaal en speelde slechts eenmaal gelijk: 55. Dat was in 't duel tegen de gastheer SVH, die als tweede eindigde en eveneens onge slagen bleef. De Nederlandse jeugd- ploeg scoorde 37 treffers en kreeg tien tegen. De eindstand is: 1. Ne derlands jeugdteam 2. SVH, 3. Neu- te wisselen. Wereldkampioen Emer son Fittipaldi maakte die fout niet. Die klom daarbij pijlsnel van de 16e naar de vierde plaats. Maar zou ten slotte uitvallen met een opgeblazen motor. De wereldkampioen: "Het is duidelijk mijn Jaar niet. Op Zol der was de wagen niet te sturen doordat de banden te heet werden, in Zweden was het idem hetzelfde en nu dit weer". Ongedeerd Het Texaco-Marlboro-team zag ook Jochen Mass uitvallen. Zeer specta culair, dat wel. Die kreeg achter de pits een lekke band en vloog door drie vanghekken heen. Schade groot maar de coureur bleef dankzij die zelfde vanghekken ongedeerd. Mass kreeg die pech pas laat in de race. Dat kon Vittorio Brambilla niet zeg gen. Die moest al in de eerste ron de uitvallen met een gebroken wiel ophanging. Een pech die de robuus te Italiaan manmoedig wegslikte, met de opmerking dat racen nu eenmaal voornamelijk uit teleurstelling be staat, hier en daar soms gelardeerd met een tikkeltje geluk. Dat laatste beaamde lord Hesketh volmondig. Die was in het laatste jaar gaan wanhopen of zijn pupil ooit wel eens in de prijzen zou vallen in 'n officiële grote prijs. Die liet al een nieuwe Hesketh bouwen die ae volgende maand zal debuteren. Lord Hesketh: "Dit hadden we no dig. Een succes. Als er aldoor iets misgaat denk je onwillekeurig toch wel eens: wat doe ik hier eigenlijk. Wat ik het mooiste vind is dat Ja mes zo geweldig gereden heeft. Het is wat, om een rondje of 20 door niemand minder dan Niki Lauda te worden opgejaagd. Nu zeggen ze wel bij Ferrari dat ze op zeker heb ben gereden om Niki's tweede plaats in ieder geval te pakken, maar dat is onzin. Als Lauda achter het stuur zit denkt hij alleen maar aan winnen. Gelukkig doet James dat ook." Een tevreden lord Hesketh banden. derhalve. En ook een tevreden van Lennep. Die na afloop sprak: "Ik heb gedaan wat ik moest doen, een wagen van Hoogenboom heel thuisgebracht en nog tiende gewor den ook. Dat geeft me toch wel weer voldoening..." 1. James Hunt (Gbr.) met Hes keth 308, 75 ronden (316.95 km) in 1 uur 46 minuten 57.40 seconden (gem. 177.81 km./u), 2. Niki Lauda Oos) met Ferrari 312., 1.46.58.46. 3. Clay Regazzoni (Zwi) met Fer rari 312 T 1.47.52.6, 4. Carlos Reu- temann (Arg.) met Brabham BT, op 1 ronde, 5. Carlos Pace (Bra) met Brabham BT 44, op 1 ronde, 6. Tom Pryce (Gbr) met Uop Shadow DN 5, op 1 ronde, 7. Tony Brise (Gbr) met Embassy Hill gh, op 1 ronde, 8. Mark Donohue (Vs) met Penske, op 1 ronde, 9. Patrick De- paillier (Fra) met Tyrell Ford o 77, op 2 ronden, 10. Gijs van Len nep Ned) met Ensign, op 4 ronden. De uitslagen van het bijprogram ma zijn: Tourwagens, groep II: Boven 1300 cc: 1. Ron Kluit met Ford Capri, 15 ronden in 25.14.4 (150.776 km./u), 2. Rob Slotemaker met Porsche Carrera RSR. 1150—1300 cc: L Han Tjan met Datsun 1200 coupé, 14 ronden in 25.16.4 (140.474 km/u. 2. Henry v. Oorschot met NSU Spiess 1200 tt. 1000—1150 cc.: 1. Hans v.d. Beek met Simca 1000 R, 13 ronden in 25.52.8 (127.415 km/ u), 2. Bob Krijnen met Simca 1000 R. Tot 1000 cc: 1. Hans Kok met Hillman Imp, 13 ronden in 25.37.8 (128.600 km/u) 2. Siep de Jong met Sunbeam Imp. Renault 5 Gordini's (8 ronden, 33.8 km) 1. Gianfranco Ricci Ita 18.35.7 (107.527 km/u), 2. "Baronio" (Ita), E. Ton Meylink (Ned). JICIN De Oostenrijkse motor coureur Werner Schenk is gisteren in het ziekenhuis van Jicin ovex-le- den aan de verwondingen, die hij daags tevoren bij een valpartij had opgelopen. Schenk kwam zaterdag tijdens de training vian de Grote Prijs van Noord Bohemen met zijn 750 cc machine ten val. MAGNY-COURS De Britse motorcoureur Barry Sheene heeft gisteren in Magny-Cours (Fra) de vierde internationale race in de 750 cc-klasse voor het FIM-kam- pioenschap beheerst. Hij won op zijn Suzuki beide manches. Bij de rijders, die voortijdig de strijd staak ten, bevonden zich Cecotto (Ven) en Duhamel (Fra). SCHRECKSBACH De Belgi sche motorcrosser Gaston Rahier heeft gisteren in Schrecksbach de zevende wedstrid voor het wereld kampioenschap in de 125 cc-klasse, om de Grote Prijs van West-Duits- land gewonnen. Tweede werd zijn landgenoot Gilbert de Roover en derde de Japanner Watanabe. Rahier behoudt de leiding in de stand voor het wereldkampioenschap met 199 punten voor De Roover met 193. In Bovda heeft de Sowjet-Unie het zeslandenwaterpolotoernooi om de Coupe Adriatica gewonnen. De Russen wonnen in de 4e ronde met 8-7 van Joegoslavië en heeft met nog één wedstrijd te spelen vier punten voorsprong. De Olympische kam pioen ontmoet in de laatste wed strijd het verrassend goed spelende team van de Verenigde Staten. De stand aan kop is: Sowjet-Unie 4 8. 2. Joegoslavië 44 en 3. Ver. Sta ten 44. VESSEM Wü Har tog, de grasro- ger uit Abbekerk, heeft tijdens de vierde kampioensraces van de KNMV in Vessem, zowel de 250 cc- klasse als de 500 cc-klasse gewon nen. In de strijd bij de halve liters heeft hij het bijzonder moeilijk ge had. Voortdurend werd hij op zijn Yamaha bedreigd door Boet van Duimen en Dick Alblas, de leidende figuren in de strijd om de Neder landse titel. Maar ondanks die aan houdende concurrentie heeft Hartog de leiding niet één keer uit handen behoeven te geven. Dick Alblas moest zijn inspanningen bekopen. In het spannende gevecht om de derde plaats werd hij voorbij ge streefd door Piet van de Wal, die daardoor Van Duimen aan de lei ding hielp in het nationale kam pioenschap. Een positie, die gevoren- nog werd ingenomen door Alblas. Het heeft weinig gescheeld of in deze klasse zou Jan Tuschenbroek om het leven zijn gekomen. Hij verloor de macht over zijn machi ne vloog uit de bocht en kwam in een sloot langs het stratencircuit terecht. HIJ liep daarbij zowel in boven als onderkaak een gecompli ceerde breuk op. Dat had tot gevolg dat hij veel bloed verloor en door de opeenhoping van bloed in zijn keel dreigde te stikken. Er moest 'n plastic pijp in de luchtpijp worden aangebracht om dat te voorkomen. Op weg naar het ziekenhuis viel zijn hartslag weg. Drie injecties brach ten hem buiten levensgevaar. Het was het tweede ongeluk in Vessem. Jan Bruins, die de eerste twee ron den van de 50 cc aan kop had ge legen vloog in de derde ronde als gevolg van een stuurfout uit de hoekt en brak het rechter-onder- In de 250 cc-klasse ondervond wil Hartog aanzienlijk minder moei lijkheden dan in zijn laatste race. Hij reed zijn voornaamste rivaal, Nico van de Zande, al snel op gro te afstand. De 350 cc-klasse stond in het teken van het duel Boet van Dulmen-Piet van de Wal. De snelle Yamaha van het idool uit Ammer- zoden had meer inhoud dan dezelf de fabrieksmachine van Van de Wal. Henk van Kessel won de 125 cc- klasse "op een wiel", maar in de 50 cc-klasse, waarin hij wereldkam pioen is, moest hij de zege laten aan Theo van Geffen. Zijspan motorcross HOVE In het Belgische Hove nabij Antwerpen is het de zeven e- ouipe's tellende Nederlandse afvaar diging niet gelukt beslag te leggen op de hoofdprijzen tijdens de vier de Ronde van de strijd om het Eu ropees kampioenschap zijspan mo- tocross. Alleen Fons van Heugten met de vierde plaats in de eerste manche en broer Ton met een twee de in de laatste manche konden wat puntjes wegslepen. Winnaar werd de Oostenrijkse équipe Bruno Schnei der/Werner Fink, die met twee o- verwinningen ook oprukte van de vierde naar de tweede plaats in het Europees kampioenschap. Na de start van de eerste Manche dreigde er een rijdersstaking toen op een smal stukje parcours een tiental rijders bleven steken. Er moest opnieuw gestart worden tegen de zin van de rijders ra.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 11