Sfeer in Portugal is zeer gespannen essolïh FRANSE PRESIDENT STELT RUSSEN TELEUR NU „REPUBLICA" IN COMMUNISTISCHE HANDEN IS PTT-ambtenaar in Belgie was corrupt CHINA HAALT BAND MET EG STRAKKER AAN Belangrijkste probleem in Indochina is hongersnood Tsatsos president van Griekenland het heerlijkste toetje, één brok gezondheid DONDERDAG 19 JUNI 1975 LISSABON (UPI/Reuter/AFP) De militaire machthebbers in Portugal hebben gisteren aanleiding gegeven tot een twee ledige crisis door ten eerste het sociaal-democratische dagblad Republica in handen van de communistische drukkers te spelen en voorts door niets te doen tegen een voorgenomen anti-katho lieke betoging, die gisteravond door communistische vakbon den in Lissabon werd gehouden. Deze gebeurtenissen maken het waarschijnlijk dat de zaken volledig uit de hand gaan lopen en dat botsingen tussen communisten en hun politieke tegenstanders onvermijdelijk zijn. Bij het gebouw schoten militairen in de lucht bruikten traangasgranaten om de woedende .socialisten te verdrijven die massaal waren opgekomen om tegen de uitlevering van hun krant aan de communisten te protesteren. Toen de militairen erin waren ge slaagd de menigte terug te dringen werd het plein waaraan het krantege bouw is gelegen bezet door tanks en zwaargewapende militairen. Intussen werkten soldaten van Cop con, de militaire veiligheidspolitie, koortsachtig om hun hoofdkwartier met prikkeldraadversperringen te beveiligen. De leider van de Portugese sociaal democratische partij, Mario Soares, heeft gisteravond in een vraagge sprek met de Frarise radio gezegd dat de kwestie rond het socialistische dagblad Republica in een impasse is en dat zij tot een "zeer ernstige politieke crisis" zou kunnen leiden. Soares hekelde de Copcon, de mi litaire veiligheidsdienst, die volgens hem het tegendeel had gedaan van wat door de revolutionaire raad was besloten en de krant aan communis tische arbeiders had uitgeleverd. De socialistische partij zal alles republica munistische i de is-katholieke betogers werden de laatsten met stenen bekogeld, waarbij enkele ge wonden vielen. Militairen kwamen tussen- senbeide om de ver in de minderheid zijnde katholieken te ontzetten,die tenslotte het bisschoppelijk paleis binnenvluchtten en de deur barrica deerden. De procommunistische be togers koelden toen hun woede op de door de katholieken achtergelaten vlaggen, spandoeken en provisorisch vervaardigde kruisen. Van de kant van de sociaal-demo cratische partij van Mario Soares verscheen een communiqué waarin de partij verklaarde dat zij solidair is met de kerk en haar strijd voor de religieuze vrijheid. Tot vier jaar veroordeeld BRUSSEL (SP) De Belgische top-ambtenaar Germain Baudrin is gisteren door de Brusselse rechtbank veroordeeld tot 4 jaar gevangenisstraf met aftrek en ver beurdverklaring van een bedrag van 2,3 miljoen gulden die hij aan steekpenningen moet hebben ont vangen. De miljoenen die Baudrin als administrateur generaal van de RTT (regie van telegrafie en te lefonie) ten onrechte had ver gaard, moeten worden overgedra gen aan de. commissie van open bare onderstand van de gemeen te Schaarbeek, die er naar eigen goeddunken mee kan handelen. De rechtbank nam aan dat de corrup tie had plaatsgevonden op het grondgebied van deze Brusselse gemeente, omdat daar de regie is gevestigd. Volgens de recht bank staat het vast dat Baudrin in de periode 19701973 giften heeft aanvaard om in de uitoefe ning van zijn functie bepaalde handelingen te verrichten. Deze omkoping, onder meer door in dustriëlen, is moeilijk aan te to nen omdat de bedragen onder d tafel worden overhandigd. De enige sporen die van dergelijke operaties achterblijven zijn de toe nemende welstand van de betrok kene. In het geval van Baudrin is volgens de rechtbank komen vast te staan dat zijn plotselinge rijkdom geen andere oorzaak kon hebben dan de giften die hij ont ving. De rechtbank verwerpt de niet te controleren bronnen die Baudrin opgaf als de verklaring voor zijn aanzwellende vermogen. Vier medeplichtigen van Baudrin kregen straffen variërend van 3 tot 6 maanden, geheel of gedeel telijk voorwaardelijk, alsme de geldboetes. Het proces tegen Baudrin begon in september vorig jaar, nadat de idministrateur-generaal eind Juli 1973 was geschorst en begin 1974 in voorlopige hechtenis werd ge- doen wat zij kan i op te lossen, maar zij kan niet mar chanderen bij de verdediging van de vrijheden. Als Republica niet kan publiceren wat het wil en dat is in Portugal al een maand het geval dan is het duidelijk dat de revolutie in gevaar is. aldus Soares. Gevraagd of hij uit de coalitierege ring zal treden antwoordde Soares "dat is een zaak die het bestuur van mijn partij moet oplossen. Men doet al het mogelijke om een breuk te vermijden". Portugese militairen hebben gister avond straten gebarricadeerd met ambulances, brandweerauto's en le gertrucks in een poging een straatge vecht op grote schaal tussen pro- communistische en socialistische be togers bij het bisschoppelijk paleis in Lissabon te verhinderen. De versperringen werden inder haast aangebracht toen ongeveer tweeduizend socialistische sympa thisanten, die eerder bij het gebouw van het socialistische dagblad Repu blica tegen de communistische be zetting van hun krant hadden gede monstreerd, besloten naar het bis schoppelijke paleis te marche ren waar enkele duizenden commu nistische arbeiders protesteerden tegen de kerkelijke maatregelen te gen de communistische bezetters van een rooms-katholiek radiostation. De geestelijke autoriteiten hadden na melijk de stroomtoevoer en de tele foonverbindingen van het station af gesloten om te beletten dat de bezet ters de zender gebruikten. Enkele honderden rooms-katholie- ken, onder wie priesters en nonnen, hadden bij het bisschoppelijke pa leis een tegendemonstratie georga niseerd om de geestelijkheid hun steun te betuigen. Bij een treffen tussen de procom- ADVERTENTIE STRAATSBURG (ANP) Het be sluit van de Chinese regering, de Europese gemeenschap officieel te erkennen en een ambassadeur naar Brussel te zenden, is een eerste be langrijke stap op weg naar nauwere samenwerking en beter begrip. Zo wel China als de gemeenschap zullen veel profijt trekken van nauwere be trekkingen. Dit heeft de vice-voorzitter van de Europese commissie, sir Christopher Soames, gisteren in het Europese Parlement verklaard. Soames heeft van 4 tot 10 mei in Peking besprekin gen gevoerd met o.a. premier Tsjoe En-lai en de ministers van Buiten landse Zaken en van buitenlandse handel. Zijn bezoek vormde het eer ste contact op politiek niveau tussen China en de gemeenschap. (Pre miers en ministers van Buitenland se Zaken van EG-landen die China bezochten deden dit als vertegen woordigers van hun landen, al stel den zij hun collega's op de hoogte van de resultaten van hun bezoe ken). Sir Christopher zei in Peking „bij zonder openhartige en constructie ve besprekingen" te hebben gevoerd, over kwesties als de betrekkingen tussen arme en rijke landen, ener gie- en grondstoffenproblemen, voed selvoorraden etc. Het was „bemoe digend" te horen dat China het stre ven naar Europese eenheid steunt, en de grote internationale problemen niet in een geest van confrontatie, maar van samenwerking wil bespre ken. ATHENE (AP) De 76-jarige po liticus en academicus Constantine Tsatsos is vanmorgen door het par lement gekozen tot president van het land. Hij was gisteren door pre mier Caramanlis voor het president schap voorgedragen. Hij verkreeg 210 van de 295 stem men en dat was ruim de vereiste tweederde meerderheid. De ambts termijn van president Tsatsos duurt vijf jaar. Dit wordt zijn tweede: hij was al eens president van 1924 tot 1935, „tussen twee monarchieën in". Morgen wordt Tsatsos beëdigd. Volgens de grondwet zal hij ver gaande bevoegdheden hebben, zulks onder toezicht van het parlement. Maar het binnenlandse en het bui tenlandse politieke beleid wordt ge dicteerd door de aan de macht zijnde partij of coalitie. Bij zijn verkiezing had hij vanmor gen één concurrent, de oud-premier Panayiotis Canellopoulos, die slechts 65 stemmen vergaarde, schap werd vanmorgen in het par lement gehouden. Tsatsos, die als Bij het bekend maken van zijn keuze zei Caramanlis gisteren dat Tsatsos De stemming over het president schap zal morgen in het parlement worden gehouden. Tsasos, die als rechts bekend staat, heeft verschil lende ministerposten bekleed sinds hij in 1946 de politiek inging. Hij zou een krachtige aanhanger van het beleid van Caramanlis zijn. Bij het kend maken van zijn keu ze zei Caramanlis dat Tsatsos iemand is "die rechtschapenheid, cultuur en politieke ervaring in zich verenigt". "Met de verkiezing van de nieuwe presidènt zal de opbouw van de nieuwe democratische staat Grie kenland zijn voltooid", zei Caraman lis tot zijn afgevaardigden. Zonder met zo veel woorden te spreken over de Sowjetunie en de Oosteuropese landen - die, met uit zondering van wellicht Roemenië, de EG niet hebben erkend - verklaar de Soames dat de Chinese erkenning voor andere landen geen reden be hoeft te zijn om zich meer terug houdend op te stellen Jegens de ge meenschap. De Westduitse christen-democraat Jahn merkte op dat zelfs indien China een sterk Europa voorstaat als tegenwicht tegen de Sowjetunie, dit nog geen reden is om de Chinese steun voor de Europese eenwording niet te verwelkomen. Soames meende dat 't nog te vroeg is om iets te kunnen zeggen over de ontwikkeling van de handel tus sen China en de gemeenschap - die sinds 1 januari verantwoordelijk is voor de handelsbetrekkingen der negen landen. De Chinese regering vond het, aldus Soames, niet meer dan logisch dat zij, nu zij de gemeen schap heeft erkend, ook handel zal drijven volgens de regels van de EG, dat wil zeggen een handelsakkoord zal sluiten met de gemeenschap en niet met de negen afzonderlijkelan den. Of deze handel sterk zal toenemen hangt voor een belangrijk deel af van China dat zich tot nu toe zo veel mogelijk op eigen kracht heeft ont wikkeld. Mocht China besluiten meer te gaan importeren, dan zullen de Verenigde Staten en Japan geduch te concurrenten van Europa kun nen worden. Vertegenwoordigers van de chris ten-democratische, socialistische, li berale, conservatieve en'gaullistische fracties toonden zich allen ingenomen met de nauwere betrekkingen tussen China en de EG. Slechts de com munisten - wier fractie hoofdzake lijk uit Fransen en Italianen be staat - voerden niet het woord. Ambassadeur van Mali vermoord BRUSSEL (AP) De 53-Jarige ambassadeur van Mali in België Alioene Sissoko, is gisteren doorzijn chauffeur vermoord, zo heeft de am bassade bekend gemaakt. Volgens een lid van het ambassa depersoneel liep chauffeur Keita gis termorgen Sissoko's kantoor binnen en opende het vuur op hem. De di plomaat was op slag dood. Vervolgens richtte Keita het jacht geweer op zichzelf en probeerde zelf moord te plegen. De moordenaar is levensgevaarlijk gewond in een zie kenhuis opgenomen en later aan zijn verwondingen bezweken. Wat hem tot zijn daad heeft bewogen is niemand duidelijk. Zonnige krenten en rozijnen in pure bessensap haal h pak 'n DOMO produkt I Een dief wordt in Vietnam in het openbaar ondervraagd. Geboeid en vastgebonden aan een paal, terwijl tientallen mensen het proces volgen. Twee uur later werd de 22-jarige dief wegge leid om "een heropvoeding te krijgen en berouw te tonen". De nieuwe regering in Vietnam stelt veel van deze voorbeelden, om dieven en andere misdadigers af te schrikken. BANGKOK (AP) Hongersnood is op het ogenblik het belangrijkte probleem in Saigon, zo is gisteren via de radio bekend gemaakt. In Cambodja is melding gemaakt van hongersnood op uitgebreide schaal en sommige deskundigen schatten dat meer dan een miljoen Cambodjanen de komende 18 maanden kunnen sterven. Toen de regentijd begon en de oor log in Cambodja eind april werd beëindigd zat de helft van de pro vincies zonder rijst En in de overi ge gebieden werden slechts weinig landerijen bewerkt omdat er weinig garanties voor de veiligheid waren. Toen de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh viel schatten Ameri kaanse diplomaten dat de stad nog genoeg rijst had om de meer dan twee miljoen inw< ners nog ongeveer Na de val van Phnom Penh diri geerden de nieuwe Rode Khmer-lei ders alle mensen uit de steden naar het platte land. Tijdens deze grote uittocht stierven ouderen, zieken en ook jonge mensen van de dorst, an deren hadden een dagelijks rant soen van slechts een handvol rijst. Radio Saigon heeft intussen bekend gemaakt dat hongersnood een van de wrede gevolgen is van het neo-ko- loniale economische beleid van de voormalige regering. "De distributie van rijst en geld onder de armen heeft nog niet veel problemen kun nen oplossen," aldus de radio. De honger die in de stad heerst vormt voor veel mensen een aanmoediging om naar hun woonplaatsen in de provincie terug te keren en het land te gaan bewerken. Af luister- schandaal in Duitsland kan crisis veroorzaken HAMBURG-BONN (DPA/Reuter) Het schandaal rond een afgeluis terd telefoongesprek tussen CDU-lei- der Helmut Kohl en zijn algemeen secretaris, Kurt Biedenkopf, heeft gisteren na de publikatie daarvan in de geïllustreerde "Stern" het gevaar van een binnenlands-politieke affaire in West-Duitsland opgeroepen. Op een persconferentie in Bonn zei Kohl dat het afluisteren van zijn ge sprek een "misdadige aanslag" was op de wettelijk beschermde parti culiere sfeer. Bondskanselier Hel mut Schmidt moest nu een "duide lijk woord" in deze zaak spreken. Het in Hamburg verschijnende blad meldt in zijn jongste uitgave die een dag eerder dan gewoonlijk verscheen op negen pagina's over het onderhoud. Het heeft de tekst van het anoniem verzonden afschrift gepubliceerd. Daartegen was door de CDU een kort geding aangespann n. Publikatie was op straffe van beta ling van 500.000 mark (ca 5.000 gul den) verboden. De rechterlijke uit spraak was volgens het blad echter zo laat ontvangen dat de publikatie niet meer kon worden tegengehou den. Thema van het gesprek tussen Kohl en Biedenkopf is volgens de publikatie in de "Stern" het gebrek aan loyaliteit dat binnen de partijlei ding zou heersen. De dag vóór het afgeluisterde telefoongesprek had „Stern" een artikel gepubliceerd waarin prof. Biedenkopf geciteerd werd die kritiek op Kohl leverde en zei dat hij te zwak was. Kohl noemde de afluisteraffaire een poging om hem in diskrediet te brengen als kandidaat voor het het gebeurde met Gestapo-methodes onder de Nazi's. HIJ sprak met het oog. op het tijdstip van de publika tie over een complot. Moskou De Sowjet-Unie is bepaald niet gelukkig met het buitenlands beleid van de Franse president, Valery Giscard d'Estaing. Het zou overdreven zijn van een crisis te spreken, maar de irritaties bij de Russen moeten niet worden onderschat, temeer waar de Sowjet- Unie de president vorig jaar bij de verkiezingscampagne behoedzaam steunde tegen de kandidaat van de linkerzijde, Francois Mitterrand. Een van de redenen voor de Russische wrevel is het besluit van Giscard niet langer de verjaardag van de Duitse capitulatie te vieren. De Sowjet-Unie, die dit besluit openlijk heeft bekritiseerd, koestert de herinnering aan de oorlog. Sommige Russische deskundigen zien in het besluit van de Franse presidesf dan ook een steek in de rug van de Sowjet-Unie. Een andere reden voor de irritatie is het recente bezoek van de Chinese vice-premier Teng Sjiao-ping aan Parijs. De Russen accepteren dan wel, dat Frankrijk zulke contacten nodig heeft voor zijn onafhankelijke buitenlandse politiek, maar zij hadden niet verwacht dat ae Fransen zich zo volledig achter enkele Chinese opvattingen zouden scharen. Het Kremlin had er vooral bezwaar tegen dat de Chinese leider in Frankrijk heftige kritiek kon uiten op Moskou's Europese politiek. Als de Fransen spreken over instem ming met China's ideeën over internationale zaken, dan is dat in Russische ogen bedoeld als een bewuste belediging. Hiermee hangt sterk samen de Franse rol ten aanzien van de Europese Veiligheidsconferentie. De Russen klagen erover dat Parijs een geheel eigen, onverbiddelijke politiek voert, vooral met betrekking tot culturele en menselijke contacten, waardoor het overleg niet wordt versneld. Bovendien vrezen sommige Russen dat de Franse president zich gaat keren tegen een Europees topgesprek, dat Moskou zo graag tot stand wil zien komen. Russische deskundigen sluiten zich ook aan bij sommige Fransen die menen dat Giscard probeert zijn land door de achterdeur weer in de NAVO te brengen. Giscard zou daarmee een essentieel element verloochenen van de gaullistische buitenlandse politiek die Moskou juist zo aantrekkelijk vond en die zo heeft bijgedragen tot de betere Frans-Russische verstandhouding. Men vond het opmerkelijk, dat Giscard speciaal naar Brussel is gegaan om op de topconferentie van de NAVO president Ford te ontmoeten. Als Frankrijk zijn buitenlandse politiek meer in overeenstemming brengt met Westeuropese en Ameri kaanse ideeën, dan bestaat de kans dat een teleurgestelde Sowjet-Unie haar aandacht meer gaat richten op de bondsrepubliek. De consequenties van zo'n koerswijziging zouden belangrijk genoe g zijn om de verhoudingen in Europa drastisch te veranderen. In dezelfde sfeer van misnoegen klagen Russische deskundigen erover dat Frankrijk tracht een Middel landse Zee-federatie te stichten waartoe ook enkele Arabische landen zouden moeten horen. Die federatie zou er geheel op gericht zijn de belangen in dat gebied te bevorderen. De Russen hebben problemen genoeg in het Midden- Oosten en zij vinden het bijzonder onplezierig dat de Fransen trachten de zaken nog ingewikkelder te maken. In ieder geval zijn de dagen van de wittebroodsweken lang voorbij, die bijna tien Jaar geleden begonnen met een bezoek van president De Gaulle aan Moskou. OBS ER VER-DIENST

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9