VIO-STUDENTEN TEGEN 'AFBRAAKPLAN' Nog 2 jaar schoolgeld 15-jarigen Ambtenaren uit verzet krijgen extra pensioen De duidelijke extra's van de grote voorraadpot Moccona. Uit in de Randstad Duits kanon zaait nog een keer verderf Kamer wil betere regeling BVD-werk j)ONDERDAG 19 JUNI 1975 PAGINA 7 DEN HAAG (ANP) „Het lan- elijk aktiekomitee van studenten Dor middelbare akten" heeft zich te- »n "het afbraakplan" van minister an Kemenade van Onderwijs en Wetenschappen gekeerd. Het doet It in een open brief aan de onder- ijscommissie van de Tweede Ka- Dit plan komt voor in het ontwik- elingsplan, dat de bewindsman een esloten overleg heeft voorgelegd, aaraan het actiecomité van mo-stu- enten niet deelneemt. In ons land ;uderen thans ongeveer 17.000 perso en voor een mo-akte, van wie zo'n 13.600 voor een lesbevoegdheid. Bij dit aantal moeten nog de studenten worden geteld, die voor lo-, nijver heids- en landbouwakten studeren, aldus het comité. Het plan van de minister voorziet in een snelle onherroepelijke afbraak van de bestaande part-time docenten opleidingen. De nieuwe zullen zijn geschoeid op de leest van de huidi ge experimentele nieuwe lerarenop leiding. Volgens het comité zijn de moglijkheden tot part-time studie voor het leraarschap binnen het plan van de minister zeer gering en slechts een schaduw van de huidige opleidingsmogelijkheden. Het actiecomité vindt, dat het plan van de minister in zijn opzet absoluut voorbijgaat aan de bewezen maatschappelijke behoefte aan part time studie en dat het plan de zo ge prezen tweede kans voor velen om zeep brengt. Het actiecomité concludeert verder dat studenten, die op dit moment al een mo-studie zijn begonnen, deze niet meer op eerstegraadsniveau zul len kunnen voltooien. Uit het be- eindigingsschema voor mo-opleiding gen heeft het comité afgeleid, dat de termijnen voor de laatste oude op leidingen te kort zijn. Het comité vindt dat de experiment ten met de nieuwe lerarenopleidin gen getoetst moeten zijn voordat daaraan een parttime opleiding wordt verbonden, en dat deze nieu we part-time opleidingen voorlopig experimenteel onverplicht en beperkt van omvang moeten zijn. Ook moet een volledig alternatief worden uit gewerkt voor wie een mo-opleiding volgen voor functies buiten het on- Het comité oordeelt dat de capaci teit van de mo-opleidingen ook bin nen de nieuwe parttime docenten opleidingen moet blijven bestaan, dat er ruimere mogelijkheden komen voor voltooiing van de studie, die aan oude opleidingen werd begonnen, en dat bezitters van de oude onder- wijsbevoegdheden dezelfde rech ten krijgen voor aanvullende of ver volgstudie als de meervoudig bevoeg de nieuwe leraren. DEN HAAG (ANP) De regering houdt vast aan het plan om de ongeveer achtduizend jongens en meisjes die vanaf 1 augsutus verplicht de hele week naar school moeten toch schoolgeld te laten betalen. Ook in het schooljaar '76-'77 zal het voor de dan vijftienjarigen nog zo zijn. Pas vanaf 1 augustus 1977 wil de regering de vijftienjarigen vrijstellen van het be talen van schoolgeld. n de oorspronkelijke plannen was e datum van invoering van de Dhoolgeld vrij dom 1 augustus 1978. Iet naar voren halen van de datum iet een jaar was de uiterste sgemoetkoming van minister dr. J. L van Kemenade aan zijn eestverwanten in de PvdA-fractie. |ij vonden het principieel onjuist m schoolgeld te blijven heffen voor inderen die volgens de wet naar chool moeten. Iet verweer van de minister was, lat de regering het geld niet kan nissen. De situatie van de schatkist s toch al zorgelijk. (oor de verlenging van de leerplicht, elf voert de regering vier argumen- het is van belang met het oog op Ie verlenging van de cursusduur ran het lager beroepsonderwijs tot rier Jaar; „VONDELING MOET MEER VERDIENEN" Den Haag Een deel van de Tweede Kamer wil voorzitter dr. A. Vondeling (59) een fikse salarisver hoging geven, maar Vondelings Bigen partij, de PvdA, vindt het niet nodig. Vondeling zelf heeft trouwens laten weten dat hij een salarisver- hoging niet nodig heeft. Het salaris bedraagt bijna een ton per jaar. Ter vergelijking: de hiinister-president verdient i 127.500, de burgemeesters van de tirie grote gemeenten, Amsterdam, Rotterdam en Den Haag 187.000, de burgemeester van Utrecht 136.500,- een Tweede Kamerlid ƒ68.000. De fractie van de WD stelde gisteren dat de hoogte van het salaris niet afhankelijk hoeft te zijn van de persoonlijke behoefte van de huidige voorzitter. Tweede-kamerlid drs. Th. Joekes betoogde dat het sa laris in overeenstemming moet zijn met de hoogte van het ambt. Joekes vond het verkeerd dat het salaris sinds 1968 alleen maar is aangepast aan de prijsstijgingen zonder dat het basisbedrag is verhoogd. Ook de christen-democratische frac ties meenden dat een bijstelling is geboden. De PvdA-fractie daarente gen liet weten dat de hoogte van een functie niet tot uitdrukking behoeft te komen in de hoogte van het salaris. jongens en meisjes worden beter op de maatschappij voorbereid als zij langer op school zitten; juist bij de groep van ongeveer achtduizend vijftienjarigen die niet volledig dagonderwijs volgen is sprake van maatschappelijke ach terstanden; het is van belang voor de werkgelegenheid. Door alle vijftien jarigen ook volledig dagonderwijs te laten volgen komt een aantal arbeidsplaatsen vrij. Als het wetsvoorstel inderdaad de eindstreep haalt, dan geldt met ingang van 1 augustus 1975 de .volgende regeling. De leerplicht eindigt nadat de minderjarige tien jaar lager en/of voortgezet onder wijs heeft gevolgd of aan het einde van het schooljaar waarin de leerling zestien jaar is geworden. Wie aan het einde van het schooljaar '74-'75, wat nu bijna is afgelopen, negen jaar onderwijs heeft gevolgd valt onder de leerplichtverlenging. Hij/zij moet dus nog een Jaar langer naar school. Met meerderheid van stemmen leg de de Tweede Kamer gistermiddag wettelijk vast dat met ingang van een nog nader te bepalen datum kleuters, die in augustus en septem ber vier Jaar worden, reeds naar de kleuterschool mogen. Eis „verontruste ouders" niet toegewezen DEN HAAG (ANP) De ouders van de 14-jarige Jaqueline Ritsema, gesteund door de Stichting Actieco mité Verontruste Ouders (SAVO) hebben het appèl dat ze hadden aan getekend tegen de uitspraak in kort geding van de president van de rechtbank in Den Haag gisteren ver loren. De ouders eisten dat de Sosja- le Joenit alle bemoeienis met hun van huis weggelopen dochter zou staken. AMSTERDAM Stadsschouwburg: 20 juni. 20.00 uur, Tibetaans Volkstheater „Lha- mo"; 21 juni. 20.00 uur, Int. Nieuwe Scène ..De ballade voor grote en kleine poppen": 22 juni, 20.00 uur. Stichting Eigentijdse Dans ..Sheen"; 24 t/m 26 juni. 20.00 uur. Int. Folkloristisch Danstheater. Carré: 22 en 23 juni. 20.15 uur. de Nederlandse Operastichting met „Orpheus in de onderwereld" van Offenbach. Concertgebouw: 20 juni, 20.00 uur. Radio Philh. Orkest en het Groot Omroepkoor o.l.v. Hans Zender; 22 Juni. 20.00 uur, Nederlands Blazers Ensemble o.l.v. Guiseppe Sinopoll. Nieuwe de la Mar: 20 t/m 22 juni, 20.00 uur. Int. Folkloristisch Danstheater: 25 en 26 juni, 21.00 uur. Fiesta Gitana „The night of the gypsies". Shaffy Theater: 21 Juni, 22.00 uur, Sedalia Flower. Ragtime muziek; 20 en 21 juni. Festival of Fools; 21 juni, 20.30 uur. Friends Musi cal, Great Salt Lake Mime Troupe. Katheater. Westèrkerk: 23 Juni, 20.15 uur, orgelconcert door Simon C. Jansen. ROTTERDAM Rotterdamse Schouwburg: 21 juni, 20.15 uur, het Nationale Ballet met „Drieluik": 22 Juni, 20.15 uur, optreden van net Tibetaanse Volkstheater „Lhamo". De Doelen: Grote zaal: 20 juni, 20.15 uur, concert door het Rotter dams Philh. Orkest oi.v. Lawrence Foster; 21 Juni, 20.15 uur, Venetiaans Concert door het Nederlands Blazersensemble o.l.v. Guiseppe Sinopoli; 25 Juni. 20.15 uur, Leerlingenuitvoering ran het Rotterdams Conservatorium o.l.v. Roelof van Driesten, Kees Stolwijk en Eduard Nieland. Kleine zaal: 20 juni, 20.15 uur, kleine einduitvoering van het Rotterdams Conservatorium oi.v. Jan Balkema en Arie van Beek. Hofpleintheater: 21 en 22 juni. 20.15 uur, Eénmansshow van Ber nard Halier uit Parijs met „Et alors". De Lantaren: 24 Jumi, 20.30 uur, optreden van J. M. Moore and the reggae guitars. DEN HAAG Congresgebouw: 21 juni, 20.30 uur. openbare generale repetitie van de Achtste Symfonie van Mahler; 23 jund, 20.30 uur, Slotconoert Holland Festival 1975; 24 en 25 juni, 13.30 en 20.15 uur en 26 Jund 13.30 uur, Internationaal Koocrfestival 1975. Circustheater: 20 juni, 20.15 uur. het Nationale Ballet; 21 Juni, 20.15 uur, optreden van het Tibetaans Volkstheater „Lhamo"; 25 en 26 Juni, 20.15 uur, optreden van Herman van Veen „En nooit weerom". Diligentia: 20 Juni, 20.15 uur, Eénmansshow van Bernard Haller uit Parijs „Et alors"; 22 juni, 20.15 uur, Gustav Leonhardt, olave- oimbel. Kurzaal20 Juni, 20.15 uur, Nederlands Blazersensemble oi.v. Gui seppe Sinopoli, 22 Jund, 11.30 uur. Danzi Kwintet; 26 Jund, 20.15 uur. Haags Koorcentrum o.l.v. Rocus van Yperen. Openluchttheater Zuiderpark: 25 juni, 14.00 uur, Gezelschap Martin Vinjee met „Dik Trom en zijn dorpsgenoten". Kasteel Duivenvoorde (Voorschoten)26 juni, 20.30 uur, Ensemble Musica da Camera oi.v. Ton Koopman. Manschappen van de explosieven opruimingsdienst zijn, nog niets vermoedend van een gevaar lijk projectiel, bezig het kanon schoon te maken. het is ge weest toen ze van huls weg was. Het gerechtshof zag daartoe geen reden. Het gerechtshof twijfelt aan het recht van de ouders te weten waar hun dochter is geweest. De rechtbank was eerder tot een zelfde oordeel gekomen. Pijnacker „En altijd op mijn huis", was de eerste reactie van de heer P. van der Heijden, nadat hij had vernomen dat de brand die op de zolderetage van zijn nieuwbouw woning aan de Prinsenhof woedde, was veroorzaakt door de inslag van een granaat uit de Tweede Wereldoorlog, Later, wat gekal meerd, zei hij: „Je hebt meer de kans de lotto te winnen dan een granaat op Je dak te krijgen. En wat gebeurt er met mij?" Verbijstering heerste er gistermid dag volop omstreeks kwart voor drie. In Pijnacker konden ze hun oren niet geloven toen bekend was dat het oude Duitse scheepskanon bij het afvalverwerkingsbedrijf Van der Kooy vermoedelijk afkomstig van een Duitse U-boot. die meer dan dertig jaar geleden tot zinken was gebracht bij Hoek van Holland nog een keer verderf had gezaaid. De schade viel achteraf nogal mee. Geen persoonlijke ongelukken, maar wel ging de kampeeruitrusting van de familie Van der Heijden in vlammen op evenals de miniatuur spoorbaan van de kinderen. Volgen de week-zaterdag zou het gezin op vakantie gaan maar de granaatin slag heeft dat hoogst twijfelachtig Springlading De manschappen van de explosieven opruimingsdienst (EOD) waren ook verbijsterd. Nadat de hele ochtend aan het kanon was gewerkt (de loop met snijbranders verwijderd, met de hogedrukspuit schoongemaakt, ter wijl er met staven flink was gepord kwamen ze tot de ontdekking dat het helse tuig iets bevatte dat er niet in hoorde. Omdat men ervan overtuigd was, dat het geen projectiel was, dat gevaar kon opleveren, werd besloten een spring lading in de resterende loop te ADVERTENTIE Grote voorraadpot, dus voordelig. In glazen stopfles die de aroma vasthoudt. 160 Gulle koppen pittige korrelkoffie, geurig tot het laatste kopje. Altijd 40 waardepunten voor waarde volle geschenken. Roodmerk OO 200 gram Moccona, lekker pittige korrelkoffie van Douwe Egberts. De schade op zolder van de familie Van der Heijden na inslag van de granaat. latn ontploffen. De aangewezen plaats hiervoor leek een naburig weiland. Het kanon werd op een wrakke aanhangwagen naar de plek gebracht waar de ontploffing zou plaatsvinden. De loop wees in de richting van de Hofpleinspoorlijn, maar niemand dacht aan gevaar. Vlak nadat de nieuwe trein van de Nederlandse Spoorwegen de Sprinter die proef - rijdt voor de toekomstige Zoeter - meerlijn, was gepasseerd, liet de commandant, een sergeant eerste klasse met meer dan tien Jaar ervaring in het opruimen, het project springen. Had de loop van het kanon iets lager gestaan, dan waren er vrijwel zeker slachtoffers gevallen. Nu scheerde het projectiel fluitend over de hoofden van een militair, een functionaris van de rijkspolitie, een fotograaf en 'n verslaggever richting Pijnacker, terwijl de scherven in het rond vlogen. Zeven achthonderd meter verder boorde de granaat zich in het dak van de nieuwbouwwoning. De vrouw des huizes, mevrouw H. G. H. van der HeijdenHuizing, zat in de tuin achter haar huis van het mooie weer te genieten en vroeg zich verbaasd af wat de klap geweest kon zijn die ze had gehoord. Haar zevenjarig zoontje Richard, die met een vriendinnetje buitenspeelde, kwam vlak er op de tuin inhollen met de mededeling dat er rook uit het dak kwam. De brandweer die snel ter plaatse was met de net van een keuring teruggekomen nieuwe spuitwagen. was het vuur snel meester. Den Haag - Ambtenaren die in de oorlog ln het verzet hebben gezeten krijgen een hoger pensioen. Het kabinet-Den Uyl heeft besloten hiervoor een wettelijke regeling uit te werken. De kosten worden geraamd op twintig tot 25 miljoen gulden. Het kabinetsbesluit wordt binnen kort bekend gemaakt aan de Tweede Kamer. Bij deze Kamer is een initiatiefvoorstel aanhangig van het WD tweede-kamerlid mr. H. E. Koning over een verbetering van de pensioenen van militairen die in het verzet hebben gezeten. In het geval Koning gaat het om ongeveer drie a vierhonderd pen sioengerechtigden. De strekking van het op handen zijnde regeringsvoor stel is ruimer, zodat ruim twaalfdui zend mensen van een verbeterd pensioen zouden kunnen profiteren. In de Kamer is al bij voorbaat afwijzend gereageerd op de mogelij ke suggestie van de regering om de behandeling van het voorstel-Ko- ning uit te sellen totdat ook het regeringsvoorstel op tafel ligt. Naar verwachlng zou dit omstreeks 1 november het geval zijn. De fracties van WD, PvdA, CPN en SGP voelen er niet voor om de "verzetsmilitairen" langer te laten wachten. ZIJ willen daarom dat het voorstel van het WD-kamerlid Koning nog voor eind volgende week wordt afgehandeld. Zowel ln het voorstel-Koning als ln het regeringsvoorstel zullen de verzetsjaren dubbel worden meege teld voor de pensioengrondslag. Geen nalatigheid De commandant 'van de EOD, majoor W. Busscher, wilde van nalatigheid van zijn manschappen niets weten. „Er zijn voldoende veiligheidsmaatregelen getroffen. Mijn manschappen wisten dat er iets in de loop van het kanon zat, maar op grond van hun kennis en ervaring, die niet gering is, moest een projectiel worden uitgesloten. Het type granaat dat is afgeschoten, is ook nauwelijks bekend. Er zat in ieder geval een hoogst brandbare lading in." De EOD wordt zeer weinig geconfronteerd met kanonnen. Het ministerie van defensie is volgens de majoor niet aansprakelijk voor de schade. „Wij komen op verzoek van de gemeente. De gemeente is dan verantwoordelijk voor de openbare orde en veiligheid." De technische recherche van de rijkspolitie en de koninklijke marechaussee stellen nu een onder zoek in. Amerikaanse offerte marine vliegtuigen DEN HAAG (ANP) Het Ameri kaanse ministerie van Defensie heeft gisteren de offerte aan Nederland goedgekeurd, die de Lockheed-vlieg- tuigfabrieken hebben gedaan voor vier P-3c vliegtuigen die dienen voor onderzeebootbestrijding. Ons land zal zeer binnenkort een keuze maken tussen de Lockheed p-3c Orion, de Engelse Nimrod en de Franse Bre- quet-Atlantlque Modification 2, aldus een woordvoerder van de marine- voorlichtingsdienst. De vier Lockheeds kosten samen ongeveer 200 miljoen. Dat is ook ongeveer de prijs van de Engelse toestellen, de Franse zijn iets duur der. De Orion is een vier-motorig pro- pellorvllegtulg, dat mijnen, torpedo's en dieptebommen kan vervoeren. De Verenigde Staten hebben al Orions verkocht aan Australië, Iran, Nieuw Zeeland, Noorwegen en Spanje. Het Amerikaanse congres kan een veto uitspreken over de verkoop. DEN HAAG iSP> Flinke twijfel kwelt menig lid van de Tweed Kamer over de precieze bevoegdheden van de Binnenlandse Veiligheidsdienst. Dat is gisteren aan het licht getreden bij het eerste openbare debat over deze veelal in het geheim opererende dienst. Volgens de geldende regels hebben ambtenaren van de BVD geen opsporingsbevoegdheid. Minister De Gaay Fortman kreeg de vraag voorgelegd of niet gesproken kan worden van het binnenhalen via een achterdeur van deze bevoegdheid nu vaststaat dat politieambtenaren die wel opsporingsbevoegdheid hebben, hun medewerking verlenen aan het BVD-werk. De linkse fracties van PvdA, PPR en PSP meenden dat flink het mes moet worden gezet ln een aantal van tenminste 65.000 functies bij de overheid die zijn aangemerkt als vertrouwensfunctie. Sollicitanten naar deze functies worden door de BVD gescreend. Een brede stroming in de Kamer is ervoor het verschoningsrecht van BVD-ambtenaren wettelijk te rege len. Het gaat hier om het recht om Inlichtingen aan de rechter te weigeren. Minister De Gaay Portman vindt dat de BVD een onderzoek mag doen naar de bronnen van een Journalist die staatsgeheimen heeft openbaar gemaakt. Hij ziet daarin geen bedrei ging van de vrijheid van nieuwsga ring of voor de bronbescherming, zo laat hjj uitkomen ln een brief aan de vaste commissie \-oor de inlichtin gen- en de veiligheidediensten van de Tweede Kamer. Minister De Gaay Fortman

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7