Twee medici van Leids verpleegtehuis berispt Kreatief Sentrum moet weer geopend worden mïzu Leidenaar koopt al 65 jaar ijs van Voortman Bejaarde man specialistenhulp onthouden keukens Vakantie-tandarts schooljeugd Vaste medewerkers zeggen vertrouwen op in staflid Ton Cr one DONDERDAG 19 JUNI 1975 LEIDEN Het Centraal Medisch Tuchtcollege heeft de geneesheer-directeur van het verpleegtehuis Zuydtwijck, J. M. H., en de aan de inrichting verbonden arts dr. A. A. V. L. be rispt wegens het ernstig tekort schieten in zorg voor een pa tiënt, een 82-jarige man. Dr. V. L. heeft volgens de overwegin gen van het college de door de oogarts van de patiënt voorge schreven therapie gestaakt en zich "niets gelegen laten liggen" aan de ongerustheid van de beide dochters van de bejaarde man. Geneesheer-directeur H. wordt verweten dat hij genoeg zaam bekend was met het beleid van dr. V. L. H. onderzocht de bejaarde man zelf en, aldus het college, "aangeno men mag worden dat zijn goedkeu ring van het beleid van de arts V.L. en zijn weigering om de patiënt naar een oogarts te verwijzen op dit on derzoek steunde." Oorspronkelijk hadden beide art sen van het Medisch Tuchtcollege in eerste aanleg in Den Haag een waarschuwing gekregen. Het Cen traal Medisch Tuchtcollege, waarbij de artsen in beroep waren gegaan, bevestigde de overwegingen van de eerdere uitspraak, maar vond de maatregel van een 'waarschuwing' te licht in het kader van de tekortko mingen. Daarom koos men voor de zwaardere maatregel 'berisping'. Het college, waarin zowel medici als ju risten zitting hebben, vinden dat H. en V.L. door hun handelingen het „vertrouwen in de stand van genees kundigen" hebben ondermijnd. De bejaarde man was reeds meer dan vijftig jaar onder behandeling van een oogarts Vooral het linker oog was er slecht aan toe, waarvoor een Leidse oogarts de man reeds lang druppels en zalf voorschreef. Begin 1972 kreeg de man, een fondspatiënt, van zijn huisarts een verwijskaart voor de oogarts. Niet lang daarna werd hij opgenomen in verpleegtehuis Zuydtwijck. Daar kwam hij onder de medische zorg van de arts V.L. De oude baas nam oogdruppels en -zalf mee naar Zuydtwijck en lichtte V.L. in over zijn langdurig ooglijden. De genoemde medicijnen werden sinds de opname echter niet meer toegediend, omdat V.L. "dat niet no dig vond". Aan Zuydtwijck is geen oogarts verbonden. De de met de oogarts die hem reeds lang behandelde. V.L. achtte een consult niet nodig, ofschoon hij op de hoog te was van het bestaan van een ver- wijsbriefje en ondanks het aandrin gen van de dochters en waar schijnlijk - de patiënt zelf op zo'n consult, zowel bij dr. V.L. als bij ge neesheer-directeur H. Op de te rechtzitting in hoger beroep ken schetste H. de klaagsters als "uiterst lastig." Tenslotte slaagden de dochters er toch in om hun vader op consult bij een oogarts te krijgen, de vervanger van de vaste specialist van de pa tiënt. Deze schreef een zalf voor en maakte een nieuwe afspraak, die echter niet werd nagekomen omdat V.L. en H. "niet op de hoogte waren van de uitslag van het onderzoek en evenmin van de voorgeschreven the rapie." Ook ofschoon de dochters ble ven aandringen op dat hernieuwde consult en bovendien het ooglijden van de oude baas toenam, waren H. en V.L. niet te vermurwen. Een oorarts. die om een andere klacht de oude man onderzocht, vond dat de patiënt zo spoedig moge lijk naar de oogarts moest en daar om terstond een verwijskaart dien de te krijgen. Ook nu weer weigerden de twee artsen van Zuydtwijck die kaart te geven. Tenslotte besloten de beide dochters 'particulier" een oogarts te raadplegen. Deze consta teerde aan het linkeroog een algehe le ontsteking met een zweer op het hoornvlies en pus in de voorste oog kamer, en besloot tot e De oude man werd daarop, het was intussen voorjaar 1973 gewor den, opgenomen in het Sint Eliza - bethziekenhuis. Hij heeft het licht in het linkeroog volledig verloren. In mei 1973 dienden de dochters van de patiënt een klacht in tegen H. en dr. V.L. PROEF MET BEVEILIGING DRIE SCHOLEN LEIDEN Bij een drietal lagere 6cholen willen B. en W. een proef ne men met veiligheidsinstallaties. Dit ln verband met de vele inbraken en daarmee gepaard gaande vernielin gen in een aantal schoolgebiuwen. De gemeenteraad wordt gevraagd hiertoe een krediet van 10.100 gulden te verlenen. Meer Leids nieuws elders in deze krant 3sendelftsiraat2 Oegstgeest teL50392 Als u die zelfde keuken nou 20% goedkoper kunt krijgen door 'm zelf mee te nemen. LEIDEN Een kijkje in de St. Frcinciscuskleuterschool. Daar zoas het gisteren een beetje feest, want juf Sonnemeijer die vanaf 1962 hoofd van de kleuterschool was, nam afscheid. Omdat de Franciscusschool opgeheven ivordt ging ook juf Ruigrok weg. Verleden week waren ze al met z'n allen naar Duinrell geweest. Gisteren hadden de moeders een feestdag georganiseerd. Juf Son nemeijer, die met vervroegd pensioen gaat, kreeg een door de kinderen gemaakt mutsjeop en een krans om; ze kreeg bloemen, een kaars met kandelaar, en twee boeken over Leiden. „Ik sta geivoon een beetje perplex ervan". Juf Ruigrok, helemaal Wiks op de foto, kreeg ook bloemen en boeken. Maandag start uniek projekt in Leiden LEIDEN Met ingang van aanstaande maandag gaat de Stichting Schooltandverzorging Leiden gedurende de zomerva kantie met een uniek projekt van start. Op maandag- woensdag- en vrijdagochtend van half tien tot tien uur zal tandarts mevrouw Widjaja-lndrajana spreekuur hou den in het GG en GD-gebouw aan de Roodenburgerstraat la. Kinderen, die in de vakantie last krijgen van hun gebit en buiten de vakanties al door de school- tandarts worden behandeld kun nen daar dan terecht. "We willen ons dienstenpakket wat vergroten", zegt P. B. Sips, die dirigerend tandarts van de stichting is. "De kinderen zijn bui ten de schooltijden en vakanties op de gezinstandarts aangeween. Als er nu iets gebeurt en het kind neemt de kaart van de schooltandarts mee, dan wordt het meteen geholpen. Van de "vakantie-tandarts" krijgt het ook een kaart mee, waarop staat wat er gebeurd is, zodat de eigen schooltandarts meteen kan zien of er een tand is getrokken of ge vuld. "Die kaart geldt dan als een saneringskaart". Dit unieke projekt is voorlopig alleen werkzaam in de schoolva kanties. Niet in het weekeinde. "Dan moet er nog heel wat wa ter door de Rijn stromen, als het ooit zover komt", zegt Sips. Voor nadere inlichtingen kan mén te recht bij de GG en GD, telefoon 20645. Haarlemmerstraat 181 Gouden Armbanden Colliers en Sieraden Een uitgelezen collectie. Altijd voordelig. Juwelier v. d .WATER Eigen ateliers voor het repa reren en ontwerpen van Uw Sieraden. „Geen kleurijs, gewoon vanille'' LEIDEN "Vroeger stonden we om 5 uur 's morgens op en gingen pas om 1 uur 's nachts naar bed. Nou, u ziet het: ik ben er nog steeds. 81 jaar. Tegenwoor dig sta ik nog elke dag beneden in de zaak". Aldus Jacobus Voortman, de man van de ijskarretjes en het koffiehuis dat aan Amsterdam doet denken. Een brokje nostalgi sche stilstand op een steenworp van de Haarlemmerstraat, op de hoek van de Janvossensteeg en de Van der Werfstraat. Waar de koffie nog 45 cent kost (met slagroom 65), een kop erw tensoep 85 cent en een flesje si nas acht dubbeltjes. Gevulde koeken en dubbele repen ontbreken uiteraard evenmin. Een zaak die volgens zoon Herman (57) wordt gekenschetst als "voor de helft vaste klanten en voor de helft loopzaak. 's Morgens ko men de arbeiders hier hun brood opeten en 's middags is het wat luxer. Dan zie je huisvrouwen die even een ijsje willen hebben". Vol trots wordt er terloops ge meld dat het ijs ("geen kleurijs, gewoon vanille; het ouderwet se") zelf nog wordt gemaakt met ruwijs en pekel. Het water wordt gekookt, dan in emmers ge daan en in de vrieskisten. En de controleurs van de keuringsdienst voor waren hebben in die 65 jaar nog nooit een boete gegeven. Ke tels en pannen staan te koken op een lange rij gaspitten. Het is on voorstelbaar mooi. Zoon Herman: "Die karretjes zijn nu al tien jaar verdwenen. Kijk, wij werden vroeger auto matisch in de zaak opgenomen. Maar de jeugd van nu krijg je niet meer. Mijn kinderen hebben een goede opleiding en dat is ook Alcoholhoudende dranken mogen wel, maar worden principieel niet verkocht, "want dan krijg je soms wel eens lastige mensen. Ik zal u vertellen dat we nog nooit de politie hebben moeten roepen. We hebben het altijd zelf kunnen op lossen". Oprichter Voortman: "Als we de prijs van de koffie moeten op slaan, gaan we er eerst eens een Jacobus Voortman (81) nog elke dag jaar over nadenken. Dan begrijpt u het wel. Ik ben de oprichter en ik heb al tijd hard gewerkt. Wat moet ik nou in een bejaardentehuis?" De vermicellisoep (65 cent) is ruikbaar aanwezig. Het buffet staat als een preekstoel in een drukbezochte kerk van vóór de oorlog. En de oude ijsschep doet dienst voor "het lenige ijs", zo als Jacobus meldt. Weer is er een Parijse wafel (65 cent) ver kocht. LEIDEN Een aantal vaste me dewerkers van het (nog steeds tijde lijk gesloten) Kreatief Sentrum wil dat dit open jongerencentrum weer zo snel mogelijk opengaat. In een stencil, dat onder hen is verspreid zeggen ze het vertrouwen op in een van de stafmedewerkers. Ton Crone. "Wij zijn van mening", aldus de in het algemeen achterhoudt en fi nanciële informatie in het bijzon der". Crone wordt verweten de me dewerkers en bezoekers niet te be trekken bij het beleid van het KS. Men is verder van mening dat de ingestelde democratie totaal op niets is uitgelopen en dat Crone de macht in eigen handen wil houden. "Dit blijkt uit het feit dat hij einde loos veel tijd in het KS stopt en dat hij het werk iedereen uit handen neemt". Tenslotte wordt in het stencil ge zegd dat de WSW-ers die bij het Kreatief Sentrum werken, niet bij hun ontslag zijn betrokken; de laat ste groep eist dat ze hun werk be houden kan en dat er een krachtige leiding gaat komen Aanstaande vrijdagavond om acht uur is er in het Kreatief Sentrum een meeting, waar iedereen te horen krijgt wat er aan de hand is op het KS. Leider van deze avond is de heer Peter Brandt. Een aantal van de medewerkers en vaste bezoekers, te weten Kees Koemans. Ton van den Dop, Hans Brandt en Frans Smit hebben gis teravond hun bezwaren nader toe gelicht. "Wat we wel weten", zeggen ze, "is dat het Kreatief dicht is, dat er twee stafleden en een schoonmaker over zijn en dat er een vacature is; dat er nog geen bestuur is; dat de subsi die gewoon doorgaat; dat die subsi die inderdaad wel te weinig is om al le doelstellingen te realiseren maar dat je er best een aantal dingen'mee kunt doen; dat de WSW-ers worden ontslagen en dat de twee stafleden alleen het punt "sociale actie" van de vijf doelstellingen van het KS willen uitvoeren". Wat men wil weten is wat de staf leden doen om het centrum weer zo spoedig mogelijk open te krijgen en twee stafleden nodig zijn om de sociale actie te voeren. "Waarom wordt nu juist gekozen voor het sociale actie/informatiecen trum en waarom wordt het stuk ont spanning zomaar aan de kant gezet? Wordt er door de stafleden gekeken naar hun eigen hobby, of wordt er vanuit de behoefte gekozen en is de behoefte van sociale actie/informa tie inderdaad zo groot? Als er actie moet worden gevoerd naar gemeen te en CRM om meer personeel en meer geld, waarom wordt niet ieder een daar dan bij betrokken, met na me de bezoekers? Zijn dat niet bij uitstek degenen, die dat georganiseerd kunnen doen? En waarom organiseert de staf niet een actie vanuit de bezoekers, als ze zonodig sociale actie willen?" Vervolgens vraagt men zich af waar om de WSW-ers worden ontslagen. Volgens de initiatiefnemers van de discussieavond zijn dat juist de mankrachten, waar zo'n grote be hoefte aan is. Men krijgt de indruk dat de staf, en met name Crone, al leen de dingen zit te bekokstoven. Ook de rol van de begeleidingscom missie is volgens hen duister. "Uit deze vragen blijkt dat we nog maar weinig vertrouwen hebben in de staf, zoals die nu bezig is. Als de staf zich niet capabel genoeg vindt om het KS op een zodanige wijze open te houden, dat in de behoef te van de jongeren wordt voorzien, kan hij beter opstappen en een bij zijn capaciteiten beter passende baan zoeken. Dit ondanks het feit dat we besef fen dat de subsidies die het KS krijgt te laag zijn en waardoor elke staf het moeilijk zal hebben. Maar we zijn van mening dat er toch wel "iets" te doen is met de gegeven subsidie. Weinig duidelijkheid Een van de initiatiefnemers: "Er zullen best wel financiële moeilijkhe den zijn, maar zijn die zó groot dat het KS dicht moet blijven? De be zoekers weten totaal van niets. Er is verschrikkelijk weinig duidelijk heid naar buiten toe gegeven". "We krijgen de indruk dat je naar het KS komt, dat je dan pro blemen moet hebben, met de nadruk op moet. Crone denkt dat de maat schappij rot is en dat hij tegen alles kan aanschoppen. En als je niet ex treem links denkt dan ziet hij Je lie ver niet dan wel". "Kijk, een stuk ontspanning is no dig op zijn tijd en de sociale actie is prima. Maar Je moet niet het één doen en het ander nalaten. Dat kan "Crone treedt in beleidskwesties en dat mag hij niet als staflid. Daar is een bestuur voor nodig. Dat bestuur is er niet, en we geloven niet dat er een bestuur komt dat in zijn politie ke structuur past. Het andere staf lid, Jan Verver, zien we als een soort secretaris van Crone: hij moet het maar op papier zetten. Wat wij willen is een totle functioneren van het KS en dus een correctie van Ton Crone". Iemand anders: "We hebben hem wel eens gevraagd wat hij nou doet met de mensen die nu buiten de deur staan. Die moeten van hem maar buiten blijven, want hij wil de sociale actie en het informatiecen trum in huis hebben". "En waar gaat die grote groep jeugd heen? Naar cafés, commer ciële instellingen dus. Nou, die lui hebben erg weinig geld, dus lang zamerhand worden ze overal ge weerd. Ze willen uit, maar daar is geen mogelijkheid voor. En zo vallen ze tussen wal en schip. Wij stellen ontspanning voorop. Een pilsje drin ken is helemaal niet verplicht, bij Politiek clubje "Nu worden ze opgepakt bijvoor beeld in het voormalige gebouw van de Rotogravure: de begeleiding is verdwenen. Wat Ton Crone wil doen. heeft helemaal niets meer te maken met het open jongerenwerk; hij wil een politiek clubje. Wij vinden dat hij fout is in zijn functie als stal- Ton Crone zelf zegt gisterochtend voor het eerst te hebben vernomen van de bijeenkomst van aanstaande vrijdag. "Ik weet niet wie erachter zitten, maar het zullen meer mede werkers dan bezoekers zijn. Ik ben als staflid uitgenodigd en zal ook aanwezig zijn. Het Kreatief Sen trum is wél open geweest, maar alleen voor besloten activiteiten. Wc hebben zeer frequent vergaderd, maar er was telkens een aantal mensen niet aanwezig. Van iedere bijeenkomst zijn de verslagen of de notulen naar alle medewerkers ge stuurd, dus met betrekking tot de in formatieverschaffing is er optimaal gewerkt. Ik vind het niet verschijnen btf ver gaderingen van een aantal mede werkers teleurstellend.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3