Sluiting Leids slachthuis is nog niet aan de orde Chr. Instituut herstelt zich Gezaghebbende raad voor journalistiek Kleinere groei vee- en vleessector Wethouder Van Aken op veehandelarencongres Leidse accountant in beroep bij provincie tegen besluit B en W DONDERDAG 19 JUNI 1975 Drs. H. H. II ij ff els in Leiden: LEIDEN "De vee- en vleessec tor in ons land zal voor de ko mende jaren met een aanzienlijk kleinere groei rekening moeten houden, dan de laatste jaren het geval is geweest". Aldus drs. H. H. Wijffels, direkteur van de Di- rektie Agrarische Produktie, Ver werking en Afzet van het Minis terie van Landbouw en Visserij. De heer Wijffels sprak gisteren tijdens de eerste dag van het congres, dat de Nederlandse Bond van Handelaren in Vee gisteren en vandaag in de Leidse Stadsge hoorzaal houdt. Als oorzaken van de verminde ring of zelfs stopzetting van de De grenzen aan de economische groei zijn bereikt. We zullen met een lager groeiniveau rekening moeten houden; Onzekex-heid in de internationale geldwereld. De vaste wisselkoer sen zijn losgelaten, en we ge bruiken nu het systeem van de zwevende wisselkoersen. Gen aan- •vijzigingen dat daar snel veran dering in komt; De bereidheid om, ook binnen de Europese Gemeenschap, vrije concurrentie te accepteren, zou in de komende jai'en wel eens minder kunnen zijn; Verdergaande prijsstijgingen van veevoerder-grondstoffen Ondergi-aving van de Nederland se exportpositie door de sterke po sitie van de gulden en door loon stijgingen. Toch zal er ook in de toekomst grote behoefte bestaan aan de vrije handel in vee. De veehan del vervult immers een belang rijke taak bij de distributie van het vee. Vooral de varkenssector neemt een belangrijke positie in, vooral op het gebied van de export. Rundvlees zal voorlopig nog in eerste instantie een bijprodukt van de melkproduktie blijven, al dus de heer Wijffels, die zei een vergroting van de melkveestapel te verwachten. Tenslotte merkte de heer Wijffels op, dat een optimale structuur van de veemarkten nog niet ge realiseerd is. Er zal op dat gebied nog enig overheidsingrijpen no dig zijn, in de vorm van maatre gelen die erop gericht zijn om een gezonde ontwikkeling van de veemarkt mogelijk te maken. Deze maatregelen zullen volgens de heer Wijffels genomen worden in nauw overleg met de betrokke- Ce heer N. M. Laarman te Den Haag (73) wil, gezien zijn leeftijd, het secretariaat van de Bond tegen het Vloeken neerleggen. Het bestuur van de bond heeft zich nu afgevraagd of het weer een vrijgestelde kan aan trekken. Het jaarinkomen van de bond is ongeveer f 55.000. Alleen de stationsreclame kost al f 5500. De bond bestaat 58 jaar en telt een klei ne 5000 leden. Het bestuur staat voor de keus: of geen vrijgestelde meer óf een groot deel van de pro paganda laten vallen. Zaterdag middag om 3 uur wordt in de St. Janskerk te Gouda een 15 registers tellend koororgcl in gebruik geno men. Arie J. Keyzer van De Doelen in Rotterdam speelt het in. Het or gel is gebouwd door Leeflang-Keyzer te Apeldoorn. Ook zaterdag is er in en om de Dom in Utrecht een mu zikale manifestatie ter gelegenheid van de restauratie van de beiaard en het orgel van de Dom en het Monu mentenjaar. Orgel, beiaard en ko ren zullen zich laten horen. Het mu ziekfeest begint om half 3. Katho lieken die, naar hun eigen zeggen, niet of nauwelijks meer geloven kun nen voortaan in Frankrijk niet meer in de kerk trouwen. De "bis schoppelijke commissie voor het ge zin" nam dit besluit cm elke dubbel zinnigheid over de aard van dit ge beuren te vermijden. Wel blijft een ceremonie buiten de kerk mogelijk, waarbij de uitwisseling van het ja woord en de zegening van de ï'ingen achterwege blijven. UTRECHT Dr A. Kruyswijk, oud-praeses van de gereformeerde synode, heeft de verwachting uitge sproken dat het Christelijk Insti tuut van dr. Beyers Naudé in Zuid- Afrika, dat ijvert voor betere ras senverhoudingen, maar dat geen hulp uit het buitenland meer mag aannemen, er op korte termijn in zal slagen met louter hulp uit zuid-Afri- ka weer een redelijk financieel ni veau te bereiken. Dr. Kruyswijk heeft een bezoek gebracht aan de synode van de zwar te Nederduitse Gereformeerde Kerk in Zuid-Afrika en bracht hierover gisteren verslag uit aan het breed moderamen van de geref oi*meerde synode. Hij vertelde dat dr Beijei-s Naudé en zijn medestanders "uiterst ge lukkig" waren met de brief die het moderamen van de gereformeerde synode heeft geschreven aan de Wereldraad van Kerken over de ont wikkeling van het anti-rascismefonds. In deze brief verzette het modera men zich tegen steun aan het lite ratuurprogramma van het Afri kaanse Nationale Congres (ANC), omdat dit propaganda voert voor geweld. De oud-praeses van de synode heeft in Zuid-Afrika duidelijk ge maakt dat er geen sprake van is, dat de gereformeerde kerken van Neder land met hun brief hun steun aan het fonds in de waagschaal stellen. "Onze bezwaren gaan alleen maar tegen een onderdeel van het pro gramma, de steun aan het propa geren van geweld door het ANC". Kerkelijke stand Hervormde Kerk: Bei'oepen te Nieuwkoop J. C. J. Bronsgeest te Den Helder; te Wezep J. H. Gijs- bertsen te Boven-Hardinxveld en J. Vis te Zijderveld; te Nijkerk P. Molenaar te Jaarsveld. Geref. Kerken: Benoemd tot pas toraal verzorger voor de bejaarden te Zwolle, speciaal voor de Esdoorn (en de Nijstad): P. H. de Kleer, emeritus-predikant, te Nunspeet. die deze benoeming heeft aangenomen. Geref. Kerken Vrijgemaakt: Be roepen te Vlissingen: A. de Snoo, kandidaat te Zwijndrecht; te Ter- neuzen: S. S. Cnossen te Spaken burg-Noord; bedankt voor Spaken- burg-Noord J. M. Goedhart te Zwol le. Geref. Gemeenten: Beroepen te Wageningen: A. Bregman te Rijssen te Macleod, Alberta (Canada): A. Vergunst te Veen. LEIDEN „Sluiting van het openbare slachthuis is in Leiden nog niet aan de orde". Aldus de Leidse wethouder van Economi sche Zaken, M. van Aken, tijdens de eerste dag van het congres, dat de Nederlandse Bond van Handelaren in Vee gisteren en vandaag in de Stadsgehoorzaal hield. De wethouder ging hiermee in op d woorden van bondsvoorzitter J. W. Diepeveen, die in zijn welkomst woord had gesproken over het feit, dat een aantal opgenbai-e slachthui zen waarschijnlijk zal worden geslo ten of overgedragen in particuliere handen. Het beleid van de bond, al dus de heer Diepeveen, is er op ger- richt zo veel mogelijk slachthuiz^i te behouden. De moelijkheden met de openbare slachthuizen berusten op de intrek king van artikel 8 van de Vleeskeu- ringswet. Dit houdt in, dat vlees dat van de ene keuringskring naar de an dere wordt vervoerd, niet opnieuw ge keurd hieft te worden. De meeste openbare slachthuizen werkten al met verlies, maar konden dat tot nu toe opvangen dooor de inkomsten uit de Vleeskeuringsdienst. In een aantal gevallen zal opheffing 1 tweede keuring slachthuizen voor gro te verliezen slachthuizen voor gro te verliezen plaatsen. Van de zeven tig openbare slachthuizen in het land, zijn er namelijk maar een stuk of tien, die efficiciënt en rendabel kunnen werken. Wethouder Van Aken wees er op, dat ook in Leiden de kans bestaat dat de gemeente geld zou moeten toeleggen op het slachthuis "Dat geld wordt dan onttrokken aan andere za ken in deze stad, die ook belangrijk zyn", aldus de wethouder, „zodat af weging van de belangen nodig zal zijn om een antwoord te krijgen op de vraag of het slachthuis al dan niet zou moeten sliten". groot i de Jurist bepleit in proefschrift UTRECHT (ANP) "De bescher ming die de strafrechter en de bur gerlijke rechter de burger tegen de pers kunnen bieden is onvoldoen de. De rechter kan niet in alle geval len hulp bieden, bovendien zijn aan beide vormen van gerechtelijke hulp belangrijke bezwai'en verbonden, zoals nog meer publiciteit". Dit schrijft de jurist R. J. M. de Meij in zijn proefschrift "de vrij heid en de verantwoordelijkheid van de pers", waarop hij gistermid dag aan de rijksuniversiteit in Utrecht is gepromoveerd. Mr. De Meij constateert verder dat "gezien de grote betekenis van de persvrijheid, met name van het strafrecht een spaarzaam gebruik wordt gemaakt als het om persdelic ten gaat". De burger, die zich door een publikatie misdeeld voelt, stapt volgens hem de laatste tijd wel va ker naar de president van een recht bank om in kort geding genoegdoe ning te vragen, maar ook aan die procedure kleven bezwaren. Het kost geld, vooral als men de zaak verliest en het levert vaak veel ex tra publiciteit op, wat uiteraard niet de bedoeling kan zijn als men juist naar de rechter is gestapt omdat men zich in zijn eer en goede naam aangetast voelt of wanneer men meent dat zijn privacy is geschon den. Mr. De Meij wijst uitbreiding van de bescherming van de burger tegen persdelicten van de hand, omdat zul ke bepalingen in de strafwet op gespannen voet staan met net grote goed van de persvrijheid. Volgens de heer De Meij verdient het veel meer aanbeveling dat bur- Tioee dagen was de Stadsgehoorzaal het werkterreinvoor de veehandelaren uit heel Nederland. De Nederlandse Bond van Handelaren hield daar het jaarlijkse zomer congres. Op de foto: en kele congresgangers. Twee jongens onder zand bedolven „Ik was bcgig voor de prik LEIDEN/DEN HAAG Zo moei lijk als een 25-jarige onderhouds- knecht van de Leidse Woningstich ting zich bij de plitie had gedragen, zo moeilijk was hij ook voor de Haagse politierechter. "Ik kan me nu voorstelllen dat de politie over uw gedragingen klaagt", gaf politierech ter mevr. mr. E. R. Kalker tekennen. Verdachte was aangehouden om dat hy op vreemde manier zyn auto bestuux-de. Dat volgens de poli tie zijn gebeurd in de Raamsteeg, maar dat vocht de onderhoudsknecht aan, in de veronderstelling verkerend aan, in de verondei-stelling verkerend dat er dan vrijspaak zou volgen. Hij zei op de Hooigi'acht te hebben gere den. De dagvaarding bleek echter zo danig te zijn opgesteld dat de aan merking van de man niets opleverde. Orr-Tat de politie meende dat de on derhoudsknecht nogal wat drank tot zich had genomen, werd hij uitgeno digd in 't pijpje te blazen. Daarna weigerde hij de bloedproef. "Ik was bang voor de prik", zei hij tegen de politierechter. Op alle andere vragen antwoordde hij ontkennend of zei: "Ik weet het niet". De politierechter veroordeelde hem tot 500 gulden boete, een week ge vangenisstraf en vier maanden in trekking van het rijbewijs; deze bei de voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. LEIDEN —De LPV "De Vrienden club" hield dit weekeinde een wed vlucht vanaf Orleans. Er waren 194 duiven in concours. De uitslag was: 1, 2, 4, 8. 10 J. M. Turk, 3. A. J. Link 5. Jac. Siera, 6, 9 H. Blouw, 7. J. van Seggelen. De LPV "De Snelvlieger" vloog ook op Orleans. In concours waren 191 duiven. De uitslag was: 1, 2, 6, H. Moenen, 3. B. Delsasso, 4, 9, 10 P. Kooyman, 5. D. Pracht, 7. N. Bink 8. J. Degen en Zn. LEIDEN/DEN haag De Leid- ren, meent de heer Vercoutei'en, da w m se accountant F. Vercouteren kreeg de gevraagde toestemming hem ten tuinbou^lantenteelV)nxej*. gisteren op een hoorzitting in het onrechte werd onthouden. Of hij ge- van Dorp uit Leiden' (watezruive- Pi-ovinciehuis gelegenheid be- lijk krijgt blijkt binnenkort als gs ring> en r. a. v. d. Putte uit Wad- zwaar te maken tegen het feit, dat hun beslissing bekend maken. dinxveen (economie). t» "t Leiden hem geen toe- DALFSEN (ANP) Gisteravond zijn twee jongeens uit het Overijs selse Dalfsen tijdens het spelen in een zandafgraving in hun woonplaats onder het zand bedolven geraakt en om het leven gekomen. De twee dertienjarige buurjongens hadden in één van de kanten van de afgra ving een hol gegraven. Dit is door onbekende oorzaak ingestort. Een voorbijganger zag de fietsen en jas sen van de jongens liggen en waar schuwde de politie. Deze vond na- Meijer uit Noordwijkerhout dat het hol uitgegraven was de stof felijke resten. Beide jongens zijn door verstikking om het leven ge komen. één had ook een gebroken Aan de landbouwhogeschool in Wa geningen is voor het ingenieursexa men oude stijl geslaagd: J. J. Ver- weij uit Rijpwetering (cultuurtech niek). Geslaagd voor het inge nieursexamen nieuwe stijl zijn rug. Spionage Sowjetrussiche schepen en vliegtuigen in het gebied van de Middellandse Zee schaduwen de Na- vo-oefening 'Dawn Patrol', zo heb- van Sardinië. Sowjetrussische vlieg- Malta gisteren meegedeeld. Sowjet russische marineschepen, waaronder onderzeeërs, zijn gesignaleerd in een gebied dat zich uitstrekt ten oosten van Kreta via Malta tot het zuiden van Sardinië. Sowjet russische vlieg tuigen hebben de oefening gescha duwd vanaf bases in Algerije en Li bië. Proces Gisteren is in Lausanne een spionageproces begonnen tegen het Oostduitse echtpaar Hans-Gün- ther en Gisela Wolf, dat in Zwitser land politieke, economische en mili taire informatie voor de DDR zou hebben verzameld. Volgens de aan klacht werden de 51-jarige man en zijn 49-jarige vrouw begin 1966 in de centrale van de militaire inlich tingendienst in Oost-Berlijn op hun taak voorbereid en reisden zij naar Zwitserland onder het pseudoniem „Kalin". stemming hebben gegeven c ning Roodenburgerstraat 21 als kantoor te gebruiken. Hij vroeg GS dit besluit van B. en W. te vernieti gen. Het pand in kwestie was tot voor kort in twee gedeelten bewoond maar kwam begin dit jaar leeg. De heer Vercouteren, die eigenaar is, wilde er toen zijn kantoor vestigen. Zijn verzoek om toestemming werd gesteund door de Kamer van Koop handel. B. en W. weigerden omdat het naar hun mening gaat om een goe de en goedkope woning, waaraan gro te behoefte bestaat. De eigenaar kreeg echter van de Huuradviescom missie een verklaring, die mee brengt dat de huur door eigenaar en huurder vrij mag worden vastge steld. Dat betekent dat de huurprijs zeker hoger komt dan de grens van f 375 per maand, die voor goedkope woningen geldt. Ook op basis van koopprijzen voor vergelijkbare hui zen becijferde de heer Vercouteren, dat de huur aanzienlijk hoger zou moeten uitvallen dan f 375. Omdat B. en W. alleen voor de huizen be neden die grens bevoegdheid hebben toestemming voor onttrekking aan de woonbestemming te weige- Vrijgelaten Drie Sowjetrussische joden die waren veroordeeld wegens het beramen van een plan om een lijnvliegtuig te kapen en zich naar het buitenland te laten brengen, zijn na het uitzitten van hun gevangenis- strag van vijf jaar vrijgelaten, al dus welingelichte Joodse kringen in Moskou. Zij zullen nu een uitreis visum voor emigratie naar Israël aanvragen. LEIDEN In het gebouw van de Bonaventura-scholengemeenschap aan de Marienpoelstraat wordt op het ogenblik een expositie gehouden van wandkledenetsen, tekeningen en boetseer werk. Het zijn werkstukken die voornamelijk door de eindexamenkanidaten van deze Leidse scholengemeenschap zijn gemaakt. Handvaardigheid behoort sinds kort tot de eindexamenvakken en het resultaat van de lessen daarin is nu voor iedereen te bewonderen. De tentoonstelling duurt tot vrijdagmiddag Moordenaar van Feisal in openbaar onthoofd RIJAAD (AP) De moorde naar van koning Feisal is gis teren voor een publiek van dui zenden Saoedi-Arabiërs met een gouden zwaard onthoofd. De menigte schreeuwde "Allah Akbar" (God is groot) terwijl het zwaard neerkwam op de ge knielde prins Feisal Ibn Moes- saed. De prins is het eerste lid van de koninklijke familie dat ooit in het openbaar is onthoofd. De 27-jarige Feisal Ibn Moe- saed, een neef van koning Fei sal. die aan drie Amerikaanse universiteiten heeft gestudeerd, maakte een kalme indruk toen hij voor het blok neerknielde. Zijn handen waren op zijn rug gebonden en men had hem geen blinddoek vooi-gedaan. De beul toonde geen enkel te ken van emotie toen hij het von nis ten uitvoer legde. De exe cutie had plaats voor de gebeden van voor zonsondergang. Bij de executie was prins Sal man, een jongre broer van de vei-moorde koning Feisal, als enig lid van de koninklijke fa milie aanwezig. Salman is gou- i Rijaad. gers die zich door de pers tekort ge daan voelen, terecht kunnen bii de raad voor de journalistiek, die op treedt als behoedster van de pers- ethiek, het stelsel van normen die enerzijds de kwaliteit van de infor matie betreffen, anderzijds een be scherming beogen tegen onnodige krenking van diegenen die onder werp van nieuws zijn. Het grote voordeel van zo'n raad voor de jour nalistiek is volgens de heer De Meij dat de overheid er niet bij betrokken is Andere voordelen zyn volgens hem: de raad is voor de burger gemak kelijk toegankelijk, vooral als er ook een "persombudsman" aan wordt toegevoegd, die eenvoudig lig gende zaken snel kan afhandelen: er zijn geen kosten aan verbonden en de procedure is informeel. Een voor deel is ook dat niet alleen personen, maar ook organisaties of instellingen bij zo'n raad terecht kunnen. Er is, aldus de heer De Mey, een groot vraagteken aan de raad ver bonden. Publikatie van de uitspraak van de raad door het persorgaan, waartegen een klacht is ingediend zou regel moeten worden, ook en juist vooral als de klacht gegrond is verklaard. De klager heeft dan genoegdoening en zal minder gauw naar de justitie of de burgerlijke rechter stappen. Mr. De Meij merkt verder op dat de raad, in tegenstel ling tot de overheid of de rechter, wel gerechtigd is opiniërende uitspra ken over perspublikaties te doen, juist door het recht op vrije me ningsuiting. De situatie in Nederland is mo menteel. zo stelt de heer De Meij in zijn proefschrift, onbevredigend. Er is weliswaar een raad voor de jour nalistiek, maar die wordt nog teveel gezien als een tuchtraad van de Ne derlandse Vereniging van" Journalis ten. Deze raad heeft ook te weinig gezag, enkele grote kranten laten zich aan de werkzaamheden van de ï-aad niets gelegen liggen. De raad voor de journalistiek in Nederland is opgericht in 1960, na dat er sinds 1949 was gedebatteerd over een wettelijk tuchtrecht voor journalisten. Na verzet uiit journa listenkringen werd 'n daartoe strek kend wetsontwerp ingetrokken. Eerst recent heeft de overheid de bestaande raad voor de journalistiek 'erkend' door er een klacht tegen een publikatie te deponeren. Mr. de Meij meent dat de raad aan gezag en invloed zal winnen als deze wordt omgebouwd tot een or gaan waarin naast Journalisten ook vertegenwoordigers van dagbladuit geverijen en burgers zitten. Hij meent dat zo'n omgevormde raad naast het behandelen van klachten ook gestalte kan geven aan het be grip persvrijheid, bijvoorbeeld door uitspraken te doen over 'flessehal- zen in de informatiestroom'. Een raad voor de journalitiek op wettelijke grondslag heeft volgens mr. De Meij minder bezwaren dan een wettelijk tuchtrecht. Maar evenals dat tuchtrecht heeft een raad voor de journalistiek op wette lijke grondslag als nadeel, dat hier door de naleving van de persethiek een onderwerp wordt Van overheids zorg', zegt de heer De Meij, die hier bij verder nog opmei'kt dat het kri tisch volgen van de overheid een be langrijke taak van de pers vormt en dat de Nederlandse overheid tot in een recent verleden weinig begrip heeft getoond voor de Inhoud van de vrijheid van de pers. Hij meent op grond hiervan dat de betrokken organisaties, uitgevers Journalistenvereniging, het best zelf een raad kunnen oprichten, zoals ook al in 1972 is aanbevolen door de commissie raad voor de Journalis tiek.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 17