Gliphoeve: ghetto voor ontheemde Surinamers LEZERS SCHRIJVEN DIE JONGENS VER VET,FN ZICH ROT EN PAKKEN IEDERE KANS OM IETS TE BELEVEN Zwartzenders DONDERDAG 19 JUNI 1975 De leefsituatie in de sterk vervuilende flats van de Gliphoeve wordt steeds slechter. Door Alexander Münninghoff „De problemen in de Gliphoeve zijn niet ontstaan doordat je daar zoveel Surinamers op een kluitje hebt. Ja. ik weet wel dat veel Nederlanders er zo over denken, maar dat is natuurlijk grote onzin. Hoor eens hier: in Paramaribo wonen 100.000 Surinamers in pais en vree bij elkaar, zonder dat iemand er over denkt de stad te bestempelen tot een gevaarlijk ghetto, waar je elk moment van de dag het risico loopt een mes in je rug te krijgen. Waar het hier in de Bijlmer om gaat is, dat er een grote groep ontheemde mensen zit, die begelei- ding nodig heeft terwijl die niet gegeven wordt. Dat is de ellende". Harold Axwijk, secretaris van de Beheersraad Welzij nswerk Surina- mers-Antillianen Bijlmermeer en zelf een Surinamer, weet waar hij over praat. Dagelijks krijgen hij en eijn 25 medewerkers op hun kantoor ln de Bijlmerflat Grunder te maken met alle mogelijke problemen van eijn landgenoten, van wie er zo'n 3000 geconcentreerd zitten in de complexen Gliphoeve I en II. Dat zijn er weer een paar honderd meer dan vorig jaar mei, toen Gliphoeve in het nieuws kwam door een grootscheepse Surinaamse kraa- kactie, die 108 gezinnen uit schamele pensions in de Amster damse binnenstad naar het mis schien minder sfeervolle, maar in ieder geval aanvaardbaarder leef- comfort van het zuid-oost lob, zoals de Bijlmermeer topografisch bekend staat, overhevelde. Leegstand Voor de overheid, in casu B. en W. van Amsterdam, was deze kraakac- tie aanleiding om eens met minister Van Doorn van CRM te overleggen hoe dat nou verder moest: de 'charters met Surnaamse migranten bleven Immers komen, en de praktijk had uitgewezen dat een aanzienlijk percentage van die duizenden rijksgenoten na aankomst op Schiphol in en om Amsterdam bleef hangen. De geslaagde kraakac- tie in Gliphoeve, zo meenden velen, zou nog meer Surinamers stimuleren om op eigen gezag van de aanwezige leegstand gebruik te maken, te meer waar de woningbouwvereniging Ons Belang, die Gliphoeve grotendeels in beheer heeft, niet tegen de geforceerde gang van zaken opge- i bleek te zijn. De onzekere behuizing in de door Ons Belang aan hun lot overgelaten, sterk vervuilende flats, gekoppeld aan het feit dat veel bewoners niet aan de slag konden komen door onvoldoende scholing, maakte de leefsituatie in de Gliphoeve er intussen niet beter op. De lichte kriminaliteit onder de Surinaamse jongeren nam toe, er waren gevallen van aanranding. Gliphoeve werd in de volksmond een oord waar je als blanke maar beter niet alleen in kon rondlopen. Van Doorn zegde toe te zullen bekijken, in hoeverre de aanwas van Surinamers over Nederland ver spreid zou kunnen worden. B. en W. gooide het op een akkoordje met de aktievoerders in Gliphoeve: op een dertigtal gezinnen na mocht men blijven zitten in afwachting van passende woonvoorziening en er kwam een werkgroep Gliphoevebe- raad, bestaande uit constructief denkende mensen van gemeente, woningbouwverenigingen en Be O t 9'7 O —s >jta c 9*9 r O C m c €2a/' V ;rfO T'K 737 f j ks7 O éiac ('9 S>A 5-37 O «8C 52* >>7 O «8 O VJO.f »eö ««.f. 3Ï7', lüf L "VW.' 359 f tx< tl- ry nsö 12*,' heersraad die met elkaar tot een oplossing voor de problematiek zouden zien te komen. Samkalden kwam er zelfs nog voor over naar de plek des onheils en hoewel de sfeer niet echt jofel was kreeg hij toch van een paar dankbare, struise rijksgenoten enkele ferme klapzoe nen als bewijs van appreciatie. Nu, bijna een jaar later, is de situatie alleen maar verslechterd. Het spreidingsbeleid is nooit van de grond gekomen, sterker nog. er zijn nog eens een kleine 100 Gliphoeve- woningen extra gekraakt: de dertig volgens afspraak ontruimde wonin gen werden binnen enkele dagen overgenomen door nieuwkomers en verder werden in de loop der maanden nog eens 60 flats zonder voorafgaand overleg met het mach teloos toeziende Ons Belang betrok ken. Verlosser „Omdat er van al die mooie beloften niets terecht kwam", meent Just Maatrijk, die sinds zijn werkzaam aandeel in de kraakactie van vorig jaar als „de verlosser van de Bijlmermeer" wordt aangeduid, „de huizen stonden leeg en onze mensen werden intussen maar aan het lijntje gehouden, door de gemeente. Het zou onredelijk van ons geweest zijn om ze van het kraken te weerhouden". Een belangrijke factor in de negatieve ontwikkelingen in Glip hoeve noemt Maatrijk het uitblijven van huurkontrakten„In september heeft Ons Belang beloofd dat iedereen een kontrakt zou krijgen. Binnen twee weken, je kunt het in de notulen nakijken. Die belofte hebben ze niet gehouden, met als gevolg dat de mensen zich onzeker gaan voelen en nijdig worden. De meesten van hen betalen keurig netjes op tijd de huur, al dan niet van de bijstand (d ehelft van de 500 Gilphoeve-gezinnen, A.M.), en dat geld wordt door Ons Belang geaccepteerd. Maar als je de huismeester vraagt iets te repareren of zo, dan wil hij eerst je huurkontrakt zien. En dus gebeurt er niks, pure pesterij is dat. Kapotte hallofoons, defekte liften, een gebroken ruit, noem maar opde huisbaas verdomt het er iets aan te doen". Gevraagd naai- kommentaar op deze beschuldigingen zei een woordvoer der van Ons Belang, dat hij van zijn direktie de strikte opdracht had gekregen niets over deze zaak los te laten. Axwijk weer: „De oude vraag van oorzaak en gevolg komt aan de orde. De overgrote meerderheid van de hier zou graag willen werken, maar krijgt er de kans niet toe. Gevolg: door hun gebrek aan scholing en hun onwetendheid over de Nederlandse gedragsregels komen veel Surinamers al gauw terecht in het verdomhoekje van de paria". Puinhopen „Bijstand kunnen ze krijgen, maar daarmee zijn ze ook meteen gestigmatiseerd en veroordeeld tot een uitzichtloos bedelaarsbestaan. Vindt U het gek dat er dan, vooral onder de jongeren, toenemende kriminaliteit ontstaat? Die jongens vervelen zich rot en pakken dus iedere kans om iets te beleven. Merken dat ze in Nederland niet echt welkom zijn en ontwikkelen zo allengs een rancune. Zien om zich heen in de flats de puinhopen groeien zonder dat er iets aan gedaan wordt en gooien er dus nog maar een schepje bovenop". „Neem nou het feit, dat Surinamers de gewoonte hebben om twee keer per dag warm te eten. Dat brengt met zich mee dat er veel meer huisvuil is dan bij een Nederlands gezin, ook al omdat veel flats hier door zes of meer personen bewoond worden. Maar toch zijn er niet meer afvalcontainers gekomen, met als gevolg dat de mensen zich geen raad weten met hun stinkrommel die tenslotte buiten de deur wordt gezet en zich dan gaandeweg over de galerijen verspreidt, omdat er niet wordt schoongemaakt door de huisbaas. Daar word je als bewoner ook niet vrolijker op". „Ander punt: het onvermorgen van veel Surinaamse huisvrouwen om te budgetteren. Niemand heeft ze ooit geleerd met het huishoudboekje te werken, dus wat krijg je: op de tiende van de maand is er nog maar 25 gulden over. Heus hoor, zo gaat dat vaak. Gevolg: er komen illegale gokhuizen waar moeder haar geluk kan beproeven. Er moeten nood maatregelen genomen worden zoals geldleningen, die de mensen alleen maar dieper in de put helpen. En ga zo maar door". Structurele aanpak, zo vindt de Beheersraad, is noodzakelijk om in deze malaise uitkomst te bieden. Met bijstand alleen maak je de mensen niet gelukkig, je moet ze ook de middelen geven om iets zelfstandig op te kunnen bouwen. Vandaar dat de Beheersraad met een aantal konkrete voorstellen is komen. Axwijk: „In de eerste plaats moeten de woningen en de gebouwen worden opgeknapt, zodat de ADVERTENTIE Kapotte hallofoons, defecte liften, gebroken ruiten, de huisbaas verdomt het om er iets aan te doen. weer de moeite waard vinden de zaak netjes te houden. Buurtcentra moeten er komen, en creches. Die kwestie van de huurkontrakten dient geregeld te worden, zodat de mensen het idee krijgen een echt eigen huis te bewonen". „Voorlichting over de Nederlandse samenleving is ook erg belangrijk. Wij hebben hier een eigen tv-station, dat is daar prima voor geschikt. Omdat de leestraditie van de meesten nou eenmaal gering is, heeft audio-visuele voorlichting onze voorkeur. Dingen als gedragsregels tegenover buren, arbeidsverhoudin gen of maatschappelijke verplichtin gen: allemaal zaken waar de meeste Surinamers nauwelijks notie van hebben, wat hen in hun ont plooiingskansen beperkt. Daarnaast hebben wij ook uitgewerkte plannen klaarliggen voor opleiding van jongeren: een lasschool voor de jongens, een kursus kinderverzorg ster voor de meisjes. En nog meer van dat soort projekten". Een onlangs door CRM toegekende subsidie van anderhalf miljoen gulden lijkt de verwezenlijking van deze mooie plannen mogelijk te maken. Axwijk echter: „CRM is wel akkoord, maar B. en W. van Amsterdam blokkeert de zaak. Als je vraagt waarom er niet als de bliksem gestart wordt met het projekt omdat de spanning in de Gliphoeve met de dag toeneemt en tot een uitbarsting dreigt te komen, krijg je van de gemeente allemaal moeilijke verhalen te horen over competentie". Zoethouder „Te gek is dat: zoethoudertjes, zoals sportaccommodatie of barkeepers, die krijgen we direkt, maar komen we met een project, dan is het opeens van „wij weten niet zeker, of U wel de aangewezen instantie bent om dit allemaal uit te voeren". Ik denk dat hier de idee achter schuilt, dat onze Surinaamse Beheersraad niet mag uitgroeien tot iets blijvends, zich niet mag ontwikkelen tot een machtsfactor waar de Nederlanders geen vat op hebben. „Zij willen dat een Nederlandse instantie de zaak gaat runnen, denk ik". Op het laatste overleg tussen Beheersraad en gemeente heeft Axwijk gedreigd zijn handen van de Gliphoeve-problematiek te zullen aftrekken als er niet op korte termijn met het begeleidingsprojekt wordt begonnen. Een woordvoerder van sociale zaken van Amsterdam hierover: „Een gevoelige zaak, zeker, ja. Maar het verwijt van de Beheersraad is overtrokken, hoor. Die anderhalf miljoen zou voor hen een molen steen om de nek worden, daar is hun organisatie niet toereikend voor. Bovendien zijn zij niet de enigen die met voorstellen zijn gekomen. Wie er dan wel met die anderhalf miljoen gaat werken? Daarover wordt nog beraadslaagd. Wij verwachten daar op korte termijn een beslissing over". ADVERENTIE Toekomst op't spel? |p De spelregels van E&Lzijn helder |f W. als glas. Uw verzekeringadviseur kent ze. Hij kan u ook laten zien hoeveel u er mee wint Op korte of lange termijn - belastingvrij! De goede verzekeringadviseur kent E&L. Als de beste. 'O, E&LEqui,y&Law Iff J Levensverzekeringen M <zy helder als glas Korte Voorhout 20 Den Haag P Tel. 070-469262* |f Opnemen van brieven ln De redactie behoudt zich deze rubriek behoeft niet te daarenboven het recht voor betekenen dat de redactie om bijdragen te telgeren dan het met de Inhoud eens ts wel in te korten U las het in de courant "Niet sto ren a.u.b." en "Zwartzenders" leve ren hun "bakkie" niet in. Dhr. Van Huiten staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat heeft zijn beslissing genomen, alle com municatie-amateurs moeten per 1 Juli a.s. hun Radio-Telefoon inleve ren, er is volgens de staatssecretaris geen ruimte op de 27 Mhz band c.q. 11 Meterband voor de ruim 30.000 hobbyisten die al 8 jaar op deze fre quentie hun hobby beoefenen. De grote leugen van de staatsecretaris van Verkeer en Waterstaat. Eerst waren deze communicatie- emateurs piraten, nu "Zwartzen ders" en straks per 1 juli 1975 mis dadigers volgens de wet, dit houdt in dat iedereen die in het bezit is van een zender (de legale amateurs niet meegerekend) per 1 juli 1975 straf baar is, dit houdt in dat iedere Ne derlander die in het bezit is van een tv-toestel die op afstand bediend kan worden strafbaar is, dit houdt in dat ouders die voor hun kinderen een walkie-talkie of een speelgoedauto of boot die op afstand bediend kan worden kopen per 1 juli 1975 misda den in de hand werken. De Neder landse regering heeft oogluikend toegezien hoe 30.000 hobbyisten en duizenden ouders op legale manier hun apparatuur mochten kopen. Ja renlang heeft de Nederlandse rege ring hier financiële voordelen uitge haald t.w. handel, verkoop, ozet- belasting, invoerrechten, btw enz. Daar was de Nederlandse regering niet vies van, en nu, nu de markt enigszins verzadigd is hebben deze volksvertegenwoordigers ons niet meer nodig en zijn al d "Zwartzenders". Waar is het alter natief voor de 27 Mhz Hobbyisten staatssecretaris? Een D machtiging kunnen zij gaan halen zegt u, graag zeggen deze mensen maar er be staat op dit moment geen cursus om een D machtiging, te halen, dat kan pas volgens PTT-functionarissen verwezenlijkt worden in mei 1976. U laat een gat vallen van 9 maanden, waarom geen alternatief tot de D machtiging er is? De communicatie amateurs storen de tv zegt de staatssecretaris. Onzin zeggen wij, in 0e statuten van de Koninklijk Goedgekeurde verenigingen staat, wie onder tv communiceert wordt onmiddellijk geroyeerd, dat gebeur de ook, de staatssecretaris wist dat. Is het niet zo dat de meeste sto ring wordt veroorzaakt door huis houdelijke apparaten, b.v. koffiemo lens, boormachines, termostaten van koelkasten e.d. deze aparaten worden toch storing vrij geleverd of bestaat hier geen norm voor? Wij zijn al 4 jaar bezig om op een legale manier een machtiging te krijgen, hiervoor hebben wij diver se gesprekken gevoerd met de staats- cretaris in diverse publicaties, dat de Verkeer en Waterstaat, met diverse fracties van de Tweede Kamer, met P.T.T. functionarissen enz. Dit mondde uiteindelijk uit in een toezegging gedaan door de staatsse cretaris in diverrse publicaties, dat de communicatie-amateurs volgens de CEPT bepaling (Conference Euro- peenne Postes Telecommunications) 'n machtiging konden krygen van 500 M.w. Met deze uitspraak werd de hobby van de communicatie-ama teurs gewaarborgd dacht ik. Maar nee de staatssecretaris legt deze internationale afspraken naast zich neer. Het enige alternatief dat de staatssecretaris geeft is dat de 27 Mhz-hobbyisten hun appartuur maar moeten inleveren, vooral de oudere communicatie-amateurs weten wat het betekent, zij hebben dat al een keer moeten doen. Ik denk aan de periode 1940-1945. Zullen zij het weer doen in een (democraties) Ne derland anno 1975, ik betwijfel het, vooral na het lezen van het kran tenartikel van 13 juni 1975, "Zwart zenders leveren hun 'bakkie' niet in. Dat de Wet 11840 betreffende wij ziging van de Radio-Telefoonwet 1904 (Stb. 7) door de volksvertegenwoor digers was aangenomen wisten wij al, maar er was een restrictie aan verbonden (dogr middel van een motie Ingediend door Mevr. Groen- smit van de Kallen K.VP. gesteund door diverse fracties van de Tweede Kamer) n.l. of de staatssecretaris de mogelijkheid wilde onderzoeken om de communicatie-amateurs ge bruik makend van de 27 Mhz in te passen in de Wet 11840, deze motie werd door middel van een stemming door 95 procent van de volksverte genwoordigers ondersteund. Wij als bestuur van de Stichting Communicatie Belangen Nederland blijven achter ons standpunt staan "Wet is Wet" MAAR als de staats secretaris de CEPT-bepaling han teert kan hy de hobby van 30.000 hobbyisten, onder wie veel gehandi capten, waarborgen. Wij vinden het een kwalijke zaak dat de staatssecre taris deze communicatie-amateurs nu een trap na geeft en door mid del van heel dure publicaties de Ne derlanders probeert op te zetten te gen deze hobbyisten. Dit gevoerde beleid door de staats secretaris zal volgens onze mening na 1 juli 1975 het volgende beeld vertonen. Ie. 30.000 communicatie amateurs op de 27 Mhz band c.q. 11 Meterband, middengolf en FM- band. 2e. De communicatie-amateurs zullen zich waarschijnlijk niet meer houden aan de verenigingsstatuten. 3e. Levensgevaarlijke uitzendingen op andere frequenties enz. Wij als bestuur van de Stichting CJ3.N. zul len blijven proberen om op legale manier de staatssecretaris alsnog te bewegen op zijn besluit terug te ko men zoals dat gebeurt in alle landen die zich wel aan de CEPT-bepaling houden. Wij willen staatsrecht en geen Rechtstaat, wij wënsen staats secretaris Van Huiten veel sterkt® toe in de tijd voor en na 1 Juli 1975, en hopen dat hij het maat schappelijk belang wil inzien voor deze grote groep r G. de Jonge Penningm. Stichting CBN Varkevisserstr. 186 Katwijk i i Zee Harold Axwijk, secretaris van de beheersraad.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 11