Slechts NAVO sou verrast zijn door een Grieks- Turkse oorlof' Kissinger is hoopvol over Midden-Oosten Portugese Republiea wordt wellicht communistisch Reist u kilometers ver? Denkom die ene meter L|peer bes met verongelukt Einde aan militaire betrekkingen tussen Engeland-Zuid-Afrika JNI 10DAG 17 JUNI 1975 'S le Joe ie hai comit ^vaTHENE (SP/UPI) Aan de vooravond van het gesprek tussen Griekse en Turkse ?n geplegaties over het vraagstuk van de Turkse aanspraken op het luchtruim in het gebied l^gjan de Egeïsche Zee laten de kranten in Griekenland zowel als in Turkije een dreigend ïzelfdfaPeng^kletter horen. Het gesprek, dat vandaag in Ankara zou beginnen, vloeit voort ten^'t ^aatste contacten tussen Grieken en Turken, waaronder de ontmoeting van de i-jari/viee minister-presidenten op de topconferentie van de NAVO in Brussel. Maar zelfs dit verjsultaat is al ter discussie gesteld door de Griekse vertegenwoordiger bij de Verenigde °laties. Tijdens het debat van de Veiligheidsraad over Cyprus zei deze, dat hij zich af- sid roe££ hoe de jongste Turkse acties op Cyprus konden rijmen met de in Brussel gemaak- ïiangê afspraak dat het geschil over het eiland met onderhandelingen uit de weg moet wor- Sfcn geruimd. doch schteiDe Turkse krant Terzuman trekt a in een hoofdartikel fel van leer. no%arin wordt gevraagd om strate- ouTsche maatregelen in het Egeïsche >idenl =itEJ AARDEN oede- ?rbaJUMFRIES, SCHOTLAND (Reuter) eden- Bij Dumfries in Schotland is gis- icha-iren een vrachtwagencombinatie die eigd.€n klapband kreeg in volle vaart in ichtJOtsing gekomen met een autobus op I? andere weghelft. Daarbij zijn len mensen om het leven gekomen ladi-jn de rest van de veertig inzittenden ronden de bus gewond, nzelf Het ongeluk gebeurde op 30 kilome- vanier ten noorden van Dumfries. IJlings wasjoegesnelde artsen verrichten langs mtiele weg noodoperaties. Er ontstonden zijfiles van tien kilometer doordat uit- Het veg-»tromende benzine het wegdek on- enreilig maakte. deld Met de bus reisden gepensioneerde a.D.lit Brighton in het zuiden van En- feland die op vakantie zouden gaan |r Aberfoyle in centraal-Schotland. eenbe bestuurder van deautobus is on- an-üer de doden. ;nit. Het is het vijfde ernstige autobus- loor jngeluk in Groot-Brittannië in juni. lingj^og geen drie weken geleden had het ige-ergste ongeluk van deze aard plaats, het toen 32 dagtochtreizigers werden ge bood bij het storten van hun bus ravijn in Yorkshire. gebied en met name met betrekking tot de eilanden van de Dodekanesos. Nog pas heeft de Turkse regering erover geklaagd dat Griekenland de Dodekanesos opnieuw heeft gemili tariseerd en het burgervliegveld op het vakantie-eiland Rhodos zo heeft omgebouwd dat er ook militaire vliegtuigen kunnen landen. De krant voegt daaraan toe dat een oorlog tussen Griekenland en Turkije voor niemand als een ver rassing kan komen, behalve voor de NAVO. "Ditmaal moet het Turkse leger de bases op Cyprus in bezit nemer", zo schrijft het blad (en het bedoelt daar kennelijk de twee soevereine Engelse bases op het eiland mee), "en het moet in actie treden om de Dodekanesos te bezetten en het wes ten van Thracië, dat nooit meer met Griekenland zal worden ver enigd". De Turkse krant vervolgt dat er ook overwogen wordt een gewapende eenheid boven Athene neer te laten om een definitief resultaat te ver krijgen". Athene verschijnende ochtend- bald To Vima bericht "dat een niet met name genoemde hoge NAVO- officier in Bonn" heeft gezegd dat Griekenland zich in het Egeïsche gebied nagenoeg geheel gereed heeft gemaakt en in een positie komt dat het een bedreiging van zijn afhan kelijkheid door een vijandelijke vloot kan weerstaan. Regeringskringen in Ankara zei den dat dit zou kunnen betekenen een spoedige sluiting van de 25 Amerikaanse militaire bases in Tur kije. Volgens hen zou da regering wellicht spoedig een tijdschema voor de sluiting bekendmaken. De veiligheidsraad, een semi-mili tair raadgevend orgaan, was gedu rende zeven uur bijeen onder leiding van president Fahri Koruturk ter bespreking van het embargo dat het Amerikaanse congres had opgelegd naar aanleiding van de Turkse in vasie op Cyprus vorig jaar. Een vrolijk lachende ex-president Richard Nixon van de Verenigde Staten onderhoudt zich met badgasten en kampeerders in de buurt van zijn buitenhuis in San Clemente. Nixon schijnt de ern stige aderonstekingdie hem lange tijd aan het ziekbed gekluisterd hield, weer te boven te zijn. LISSABON (UPI) Journalisten van het Portugese dagblad Republiea hebben gisteren het militaire bewind beschuldigd van inbreuk op de door hen ingestelde perswet en verklaard dat in feite de communisten de controle op hun sociaal-democratische blad in handen is gegeven. "We hebben een wet, maar de militaire leiding weigert deze na te leven. Het leger is op de hand van de communisten. We hebben de strijd verloren", aldus een journalist van Republiea. Hij voegde hieraan toe: dei' ben ne- s nd. toen de ran gerden en de bus >n- ftortte. 3 Smaad De van het proces te gen de Baader-Meinhof bende in 3 Btuttgart uitgesloten advocaat Klaus Croissant is maandag wegens smaad Jegens de politie veroordeeld tot een boete van 4000 mark. De rechtbank achtte bewezen dat de 44-jarige Croissant in een klacht aan het Beierse ministerie van Binnenland se Zaken de politie had beschuldigd Van '"fascistische en gestapometho- den", bij de behandeling van zijn cliënt Carmen Roll. De krant voegt hieraan toe dat in het verleden de kwetsbaarheid bij een onverwachte aanval altijd de Achilleshiel van Griekenland is ge weest. Maar nu er korvetten uit Duitsland op komst zijn en kanon neerboten met raketbewapening en er uit Frankrijk Mirage-jachtvlieg- tuigen komen is dat heel anders ge worden. To Vima laat ook nog we ten dat Griekenland binnenkort in West-Duitsland vier onderzeeboten van 1200 ton zal bestellen. Dit verhaal brengt de krant kort na het bezoek van de Griekse minis ter van defensie aan Frankrijk. De ze heeft daar een demonstratie met Mirages gezien en hij bracht een be zoek aan de Franse luchtmachtbasis bij Rheims, waar Griekse piloten op deze straaljagers worden getraind. Turkije moet zijn militaire ver plichtingen jegens de Verenigde Sta ten herzien in antwoord op het Amerikaanse wapenembargo. Dit heeft de nationale veiligheidsraad gisteren meegedeeld. ADVERTENTIE Verstandig met aardgas Op reis, waakvlammen van geiser en fornuis uit Uw gasmeter. Die kan maar beter heel langzaam tellen in de tijd dat u weg bent. Dat scheelt u geld en dat scheelt ons allemaal heel wat gas. Die gasbesparing is belangrijk. Ontwikkeling van nieuwe vormen van energie vraagt veel tijd. We moeten dus zo lang mogelijk met de voorraad Gronings aard gas zien te doen. Elke besparing is welkom. Een voorbeeld: draai waakvlammen van geisers en fornuizen uit als u op reis gaat. Gaat u 's winters op vakantie, zet dan ook de thermostaat van uw verwar ming laag en de knop van uw gasboiler op de laagste stand. Dari blijft uw vakantie een kwestie van kilometers. En niet van kubieke meters. Publikatie van de Vereniging van Exploitanten van Gasbedrijven in Nederland (Vegin) en N.V.Nederlandse Gasunie Correspondentieadres: postbus 19. Groningen De Westduitse president Wal ter Scheel geeft Betty Ford een handkus. President Ford van de Verenigde Staten bood zijn West duitse gasten gisteravond een staatsbanket aan. Ford verplicht zich aan Scheel "Republiea zal waarschijnlijk als 'n communistisch blad wordt voort- Hij leverde dit commentaar nadat de militaire veiligheidspolitie, Cop- con, de journalisten de sleutels van het op 19 mei verzegelde gebouw van Republiea had gegeven. Een of ficier van Copcon gaf echter ook een sleutel aan een vertegenwoordiger van het communistische technisch personeel van het blad toen de di recteur van Republiea, Gustavo So- romenho zei dat hij het gebouw al leen zou betreden als de Copcon waarborgde dat geen onbevoegden zouden worden toegelaten. De militairen hebben gezegd dat zij het blad aan de arbeiders zouden overdragen als men niet voor gister avond zeven uur naar binnen ging. Deze termijn is inmiddels verstre ken, aldus een van de journalisten. Deze stap van de militaire macht hebbers lijkt zo goed als zeker een nieuwe crisis te zullen inluiden voor de toch al wankele regering van Por tugal. De socialistische partij van Soares dreigde enige tijd geleden zich uit de coalitieregering terug te trekken vanwege de steun van de mi litaire leiders aan de twaalf com munistische activisten onder het technisch personeel die met hun boycot de sluiting van Republiea af dwongen. De socialisten trokken hun dreigement in nadat was toegezegd dat het blad weer zou mogen ver schijnen. Republiea, een van de laatste kran ten die nog niet onder communisti sche controle staan, is een politiek strijdpunt geweest sinds de commu nistische arbeiders een maand gele- Guerrilla De Chileense militai re junta heeft gisteren onofficiële be richten over linkse guerrilla-activitei ten in het. bergland op enkele hon derden kilometers ten zuiden van Santiago bevestigd. Politie en leger hebben de strijd met de terroristen aangebonden. Sneeuwstorm Drie Zwitserse al- pengidsen zijn, op zoek naar een vermiste, maar later gezond en wel opgedoken skiër, om het leven geko men in een sneeuwstorm, zo heeft de politie van Belp in het kanton Bern bekendgemaakt. De skiër was zondagmiddag als vermist opgege ven. Direct steeg een hefschroefvlieg- tuig van de alpenreddingsdienst op, hoewel er een zware sneeuwstorm stond. Het toestel vloog te pletter tegen een berghelling en de piloot en twee andere alpengidsen verloren het leven. Alle drie waren getrouwd en hadden ieder drie kinderen. den het vertrek van hoofdredacteur Paul Rego eisten. Rego, die onder het vorige bewind vanwege zijn socialistische opvattin gen verscheidene malen in de ge vangenis heeft gezeten, weigerde ech ter zijn bureau te verlaten. De re gering sloot toen het blad en het het gebouw verzegelen. Het merendeel van de redactie steunde haar hoofdredacteur en werkte samen bij het samenstellen van een alternatieve krant geduren de de sluitingsperiode. Een lid van de communistische ar beiderscommissie van Republiea verklaarde gisteravond voor de radio dat Republiea wellicht morgen reeds opnieuw zal verschijnen, maar dan als "revolutionair blad in dienst van de volksdemocratie". Lady Lucan: Mijn man ivas de moordenaar LONDEN (Reuter) Op een onderzoek in Londen naar de doodsomstandigheden van het kindermeisje van de graaf van Lucan. heeft diens vrouw giste ren verteld dat haar man haar op de avond waarop het kin dermeisje werd doodgeslagen heeft geprobeerd te wurgen in hun woning in het exclusieve Belgravia. De Britse politie heeft de 40- jarige graaf van Lucan. nazaat van de man die opdracht gaf tot de historische "charge van de lichte brigade" in de Krimoor- log, beschuldigd van de moord op de 26-jarige Sandra Rivett. Lord Lucan is na de moord verdwenen en nooit meer gevon den, hoewel er uit vele delen van de wereld berichten zijn geweest dat de knappe aristocraat en be roepsgokker was gesignaleerd. Lady Lucan vertelde dat zij op de bewuste avond geluiden had gehoord uit 't sousterrain, waar het kindermeisje thee aan het zetten was. Ze ging kijken en werd gegrepen door haar man, die haar probeerde te wurgen. Hij zag er van af en gaf haar water te drinken. De Lucans waren sinds 1973 van tafel en bed gescheiden. Lady Lucan, die haar getuigen verklaringen op een ijzige en af stand nemende wijze aflegde, vertelde ook dat haar man haar de ogen had willen uitsteken. Doordat ze hem op een gevoeli ge plaats had gegrepen, had hij ervan afgezien, zei ze. Een vraag van de advocaat van Lord Lucans moeder of Lady Lucan gevoelens van haat je gens haar man had gekoesterd, moest worden ingetrokken. De advocaat protesteerde en wees op een brief van Lord Lu can waarin staat"Veronica (Lady Lucan) heeft in het ver leden haat jegens mij gekoes terd en zou niet aarzelen alles te doen wat me voor de rechter zou kunnen doen belanden". De 37-jarige gravin identificeer de de man die op 7 november 1974 haar huls was binnenge drongen en Sandra Rivett had doodgeslagen, als haar echtge noot. Toen zij was gaan kijken was de man uit het donker te voorschijn gekomen en had haar aangevallen. "Het was mijn man", aldus Lady Lucan. Het was voor het eerst dat de 40-jarige graaf in het openbaar werd genoemd als de indringer. LONDEN (Reuter) Engeland en Zuid-Afrika hebben de akkoor den over samenwerking op marine - gebied in Simons town beëindigd, zo heeft de Britse minister van Buiten landse Zaken James Callaghan gis teren in het parlement meegedeeld. Onder het uit 1955 daterende ver drag hadden de twee landen op de basis Simons town bü Kaapstad, ge zamenlijk droogdok- en tankfacili teiten. Ook hielden zij vaak samen oefeningen. De overeenkomst ontmoette de laatste tüd kritiek in de regerende Britse Labourpartij wegens de Zuid Afrikaanse apartheidspolitiek. De akkoorden hadden voorname lijk ten doel de zeewegen rond de Kaap te beschermen. De Britse re gering is echter van mening, dat de strategische waarde van de basis minder zwaar weegt dan de poli tieke schade aan de Britse reputatie in Zwart Afrika. De labourregering kwam onder toenemende druk te staan, vooral van de linkervleugel van Labour. De leiders van de Britse marine vinden de basis in vredestijd niet van es sentieel belang en menen dat zij in t'jd van oorlog toch wel ter beschik king van het Westen staat. In zijn schriftelijk antwoord aan het parlement zei minister Callaghan gisteren dat de akkoorden zijn be ëindigd na een briefwisseling tussen de Britse ambassadeur en de Zuid- afrikaanse overheid. Zuidafrikaanse defensiefunctiooaris- sen zeiden dat het beëindigen van het verdrag niet als een verrassing is gekomen. Het besluit was vorig ;aar december al genomen. De functionarissen zeiden Frankrijk de voornaamste wapenleverancier van Zuid-Afrika) en Amerika waren benaderd voor het gebruik van de basis. Zuid-Afrika heeft vorig jaar be sloten de basis uit te breiden, zodat er ook atoomonderzeeërs kunnen worden afgehandeld. Hoewel de NAVO zich herhaalde lijk heeft uitgesproken tegen deelne ming van Zuid-Afrika aan westelijke verdedigingsoperaties voorziet Pre toria afzonderlijke NAVO-leden van dagelijkse rapporten over alle oor logsschepen die de Kaap ronden. Callaghan heeft gisteren tevens te kennen gegeven bereid te zijn voor besprekingen met president Idi A- min over de toekomstige betrekkin gen naar Oeganda te gaan als twee vastgehouden Britten menselijk wor den behandeld. In een verklaring in het parlement weigerde hij echter naar Kampala te gaan om een boodschap van pre mier Harold Wilson te overhandi gen zoals president Amin had ge- eist. "Ik geloof niet dat het zou bijdragen tot goede betrekkingen tus sen beide landen op lange termijn als ik zo'n boodschap onder dwang zou overhandigen". WASHINGTON (Reuter) Presi dent Ford heeft zijn Westduitse ambtgenoot, Walter Scheel, op het Witte Huis begroet met de her nieuwde verzekering dat de Vereïiig- de Staten bereid zijn West-Europa tegen aanvallen te verdedigen. Hij deelde de heer Scheel - het er ft te Duitse staatshoofd dat sedert 1958 Washington bezoekt - mee dat 'wij ons ernstig verplicht voelen, evenals 17 jaar geleden - de vrijheid van het Westen e waarborgen. Wij blijven gebonden aan de vrijheid en veiligheid van Berlijn en wij zien de veiligheid van West-Europa als een ware toetssteen voor wat bekend is als ontspanning". Tijdens het tweedaags bezoek van de Westduit se president aan de V S. zal naar verwacht wordt onder meer worden gesproken over het Westduitse voor stel om nucleaire uitrusting aan Brazilië te verkopen en over Euro pese defensie- en politieke kwesties. Na zijn aankomst legde de West duitse president de nadruk op de zaak van de Europese eenwording. Hij zei dat er behoefte was aan een Atlan tisch deelgenootschap tussen een Ver enigd Europa en de V.S. dat zich zo wel met politieke en economische als met defensieproblemen zou bezig houden. WASHINGTON, TEL AVIV <AP)- De Amerikaanse minister van Bui- tenalndse Zaken. Henry A. Kissin ger, heeft gisteren gezegd dat hij hoopvol gestemd is dat een vredes regeling in het Midden-Oosten kan worden bereikt zonder dat opnieuw oorlog in dat gebied gevoerd wordt» Een nieuuwe oorlog, aldus de Ame rikaanse bewindsman, "zou een ca tastrofe voor alle partijen zijn. Het zou geen van de kwesties waar ze mee geconfronteerd zijn, oplossen en aan het einde zouden ze precies even ver zijn als nu - namelijk hoe ze door middel van onderhandelingen vooruitgang moeten boeken naar een duurzame vrede". In antwoord op vragen van ver slaggevers zei Kissinger dat de re gering Ford zal blijven streven naar een regeling, hetzij door interim-re gelingen. hetzij door een algemene benadering. De minister maakte t\vee maal melding van de mogelijkheid van een nieuwe oorlog waaruit bleek dat hij moeilijkheden ondervindt in zijn pogingen een oplossing te vinden voor de geschillen tussen Israël en Egypte ten aanzien van een moge lijke Sinaï-overeenkomst Kissinger pleegde zondag in New York overleg met de Israëlische pre mier Yitzhak Rabin en treft op het ogenblik voorbereidingen in verband met het bezoek dat de Syrische mi nister van Buitenalndse Zaken, Abel Halim Khaddam, vrijdag aan Was- hinton zal brengen. Volgens premier Rabin zijn de Verenigde Staten en Israël het nog steeds niet eens over een aantal as pecten van het vredesstreven in het Midden-Oosten. De Israëlische premier zei dat zijn sprekingen in de Amerikaanse hoofd stad weinig concrete voorstellen voor een regeling van het geschil tussen Israë! en de Arabische staten had den opgeleverd. Rabin zei dat hij ln zijn bespre kingen met de Amerikaanse presi dent Gerald Ford "de gelegenheid had om het Israëlische standpunt ten aanzien van de interim-regeling met Egypte en een algehele vredes overeenkomst uiteen te zetten".

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7