Landbouw weer teleurgesteld in de regering I 1 NS HEKELT KNAC-WORST Moordenaars van Chinees gevlucht naar Hongkong 'Geen o verheids-gedragscode journalisten' „Toezeggingen te Opnieuw stampij na proces Z NOG GEEN ZEKERHEID VOOR DE TUINBOUW Van Agt voor W einreb-rapport verantwoordelijk KLEUTERS NA VAL VAN - DERDE ETAGE OVERLEDEN KVP-bestuur en groep-De Zeeuw niet dichter bij elkaar m Uw Kunstgebit binnenland DINSDAG 17 JUNI 1$DA0 DEN HAAG (SP) Opnieuw hebben de drie centrale landbouworganisaties toezeggingen van regeringskant om de land- en tuinbouw door de uiterst moeilijke tijden heen te helpen ervaren als "vaag en onbevredigend". De drie samenwerkende organisaties gaven dat commentaar als eerste reactie op het debat over de inkomenssituatie in de agrarische sector, waarin de vaste commissie voor landbouw en visserij uit de Tweede Kamer zich gisteren uitvoerig heeft be geven. DEN HAAG (ANP) Minis ter Van der Stee van Landbouw en Visserij kan nog niet zeggen, met welke aardgasprijs de tuin bouw te maken zal krijgen, als per 1 oktober van dit jaar de restituties onder druk van de Europese Commissie moeten vervallen. Het KVP-lid Van der Sanden probeerde de bewindsman gis termiddag tevergeefs een uit spraak daarover te o ntlokken toen de vaste landbouwcommis- sie uit de Kamer over de agra rische situatie vergaderde. De miserabele situatie in de tuinbouw moet bij het bepalen van d e aardgasprijsverhoging toch kunnen meespelen, aldus Van der Sanden. Hij wees er op dat in*de glastuinbouw de kos tenstijging in één jaar tyds 55 pet. is geweest, terwijl de stij ging van de opbrengstprijzen slechts 25 procent bedroeg. Minister Van der Stee bena derde de tuinbouwsituatie duide lijk van een andere kant. Wat de groenten betreft ligt men dit jaar al veertig miljoen gulden vóór op vorig jaar, liet hij we ten, en in de snijbloemenbran che gaat het ook een stuk beter. Het liberale kamerlid de heer Tuijnman drong met klem aan op speciale aandacht van de re gering voor de moeilijke situatie in de Nederlandse export van bloembollen. Staatssecretaris Van Rooi jen van Financiën ant woordde dat die aandacht er wel is, maar dat hij geen concrete toezeggingen tot bepaalde maat regelen wilde doen. De meeste fracties hadden zich in die commissievergadering uitge put in één klaagzang over de moei lijke situatie die land- en tuinbouw (blijven) doormaken. Zij hadden een verlanglijstje aan overheidsmaatrege len, zoals dat zeer onlangs door het Landbouwschap is opgesteld, boven dien ondergebracht in een zomers regenbuitje van moties. De landbouw organisaties, na afloop"Hoe ver heugd we ook kunnen zijn, dat de nood in brede kring in de Kamer is doorgedrongen: we hadden die moties graag nog iets concreter ingevuld gezien". Minister Van der Stee van Land bouw, en later ook de staatssecre-' tarissen Mertens (Sociale Zaken) en Van Rooijen (Financiën) hebben gis teren in hun antwoord op de moties inderdaad veel slagen om de arm gehouden. Vrijwel steeds met ver wijzingen naar de uitkomsten van de begrotingsopstelling voor 1976. Inkomens steun De drie confessionele partijen vroe gen in een door de heer Tolman (CHU) ingediende motie al met een naar in september te treffen maatregelen tot directe inkomens hulp in bepaalde sectoren van de land- en tuinbouw, maatregelen die dan naast fiscale en sociale maat regelen voor de gehele bedrijfstak zouden moeten komen. Minister Van der Stee wenste zich echter nog allerminst te binden. Er zijn, zo zei hij, nog te weinig ge gevens beschikbaar om nu al te besluiten dat er evenals vorig jaar aanvullende inkomenssteun moet ko men. De resultaten van oogst en markt van deze zomer zijn immers nog onbekend. De minister wilde hoogstens toe zeggen, dat hij bereid is de nodige maatregelen voor te stellen, als de situatie wederom in rampzalige rich ting blijkt te gaan. Maar vorm en inhoud van dergelijke, eventuele maatregelen vallen nog niet te over zien, zo voegde hij er aan toe. een dergelijk beleid door de Europe se boeren maatschappelijk wel wordt aanvaard. Niet tussentijds DEN HAAG (ANP) Het Weinreb- rapport van 't rijksinstituut voor oor logsdocumentatie wordt onmiddellijk na het gereedkomen openbaar ge maakt. De verantwoordelijkheid voor de publicatie berust bij minis- singsmogelijkheden voor inkomens UTRECHT (ANP) In een reactie op de woorden van KNAC- voorzitter Jhr. Van Andringa de Kempenaer zaterdag over het openbaar vervoer heeft de chef reizigersvervoer van de Neder landse Spoorwegen drs. C. P. Van Strien deze "KNAC-worst" een onzinnige opmerking ge noemd. Het gaat hem speciaal om de uit lating van de KNAC-voorzitter, dat, al zou het gebruik van het lopenbaar vervoer verdubbelen, daarmee nog de groei van een Jaar autovervoer niet zou worden op gevangen. De heer Van Strien stelt daartegenover: "Omdat 50 ritten van 2 kilometer heel ande re problemen opleveren dan 2 rit ten van 50 kilometer. De ene 100 kilometer is de andere niet". Maar omdat dit alles al bij her haling is betoogd, antwoordt drs. Van Strien de voorzitter de KNAC liever ook met een onzin nige opmerking. "Toen kente kenbewijs deel III op de voorruit moest, bleken er in Nederland een miljoen auto's minder te zijn. dan waarmee we altijd statistiek bedreven, een auto is goed voor 18.000 km per jaar. Gemiddelde bezetting anderhalve inzittende, dat maakt 27.000 reizigerskilome ters per Jaar. Voor 1 miljoen auto's dus 27 miljard reizigerskilo meters, die er plotseling niet meer zijn. Wat een ruimte op de weg, goed voor Jaren ongestoorde groei", aldus de heer Van Strien, die met deze reactie hoopt de dis cussie over verkeer en ver voer een nieuwe impuls te hebben gegeven. Fiscaal/ sociaal Een viertal wensen tot fiscaal soe laas voor de landbouw, zorgvuldig verdeeld over CDA-moties ingediend door de heren Ter Woorst (KVP) en De Boer (ARP), werden door staats secretaris Van Rooijen naar de naas te toekomst van de rijksbegroting '76 verwezen. Het 'ging de indieners om verho ging van hetreserveringspercentage \oor fiscale oudedagsreserve, sprei- ding van belastingbetaling bij be ëindiging van de oudedagsreserve, verhoging van de zelfstandigenaf trek, en een ruimere vrijstelling van bedrijfsvermogen bij de vermo gensbelasting. Hier juist hadden de landbouworganisaties graag harde cijfers gezien. Staatssecretaris Mertens van So ciale Zaken reageerde met name op een vierde motie van de drie christe lijke partijen, afkomstig van KVP'er Hutschemaekers. Daarin werd gevraagd om een samenstel van maatregelen op het terrein van de sociale verzekeringen, om daar mee op korte termijn vooral de in komenspositie van landbouwzelf- standigen te verbeteren die nog niet aan het minimumloon toekomen. Ongeveer tiveehonderdvijftig hoeren en tuinders, zestien Belgische trekpaarden en één ezel waren gistermiddag op het Haagse Binnenhof waar gedemonstreerd werd tegen het Landbouiobeleid van het kabinet. De betogers vertegenwoordig den de drie centrale landbouworganisaties en het landelijk actie-comité van boeren en tuinders. ALMELO (ANP) De bijna twee jarige Johannes W. van Steenber gen uit Almelo is gisteren omstreeks het middaguur in het Almelose zie- De staatssecretaris herhaalde de al kenhuis overleden aan verwondingen aan het Landbouwschap gedane toe- die hij opliep door een val uit het zegging, dat hij de grenzen voor de slaapkamerraam van de ouderlijke invordering van volksverzekerings- woning op de derde verdieping van premies per 1 januari hoopt te ver- een flat in de Chiel Dethmersstraat. hogen. De regering streeft ook, zei Een evenoud jongetje, Michiel van hij, naar een gelijktrekken van de Hasselt, dat ook in deze slaapkamer grondslagen voor de premieheffing speelde viel eveneens uit het raam. voor loontrekkenden en zelfstandi- Ook hij bezweek aan zijn verwon- gen. dingen. AMSTERDAM (SP) De moord op de leider van de Chinese gemeen schap in Amsterdam, Chung Mon (op 2 maart) is volgens de politie ge pleegd door K.L. en L.K., twee Chi nese huurmoordenaars van 22 jaar uit Hongkong. Beiden zijn nog spoor loos. De Amsterdamse recherche is er zeker van dat zij na de schietpar tij in de hoofdstad naar Hongkong zijn gevlucht. De moord op Chung Mon was de in leiding van de massale schiet- en steekpartij op 20 mei in het Chinese gokhuis Si Hoi aan de Amesterdamse Prins Hendrikkade. Daarbij wer den twee Chinezen gedood. Uit de ver horen is gebleken dat de slachtpar tij een wraakactie was van tien Chi nezen die ordebewaker wilden wor den in Si Hoi. Deze baan was hen aangeboden door hun 35-jarige land genoot N.G. die voor een vriend uit Wiesbaden een omstreden aan spraak maakte op de opvolging van Chung Mon. Moties van de heren Waalkens (VVD) en Voortman (PvdA) kre gen bij minister Van der Stee nul op het rekest. De liberaal Wallkens had onder meer aangedrongen op het ook internationaal meer bevorderen van tussentijdse prijsaanpassingen, maar de bewindsman liet kort en goed weten dat hij daarin, als sy steem, niets ziet. De socialist Voortman wilde, dat Nederland de mogelijkheid van in komenstoeslagen in de EG gaat pro pageren. Ons land zou in de gemeen schap ook het initiatief moeten ne men tot "een ingrijpende herziening van het markt- en prijsbeleid". Volgens minister Van der Stee zijn in EG-verband niet veel toepas- toeslajgen. Hij vroeg zich zelfs af of ter Van Agt van Justitie. Staatssecretaris Klein van Onder- - wijs en Wetenschappen heeft dit mede namens minister Van Agt gis- De Reclameraad heeft bepaald teren de Tweede Kamer meegedeeld, dat het STER-filmpje "Perzik" Dr. Klein zal niet van te voren ken- uiterlijk op 1 augustus moet worden nis hebben genomen van de inhoud beëindigd. Deze reclameboodschap van het rapport. De beslissing tot is volgens de Reclameraad mislei- publicatie heeft minister Van Agt dend omdat gesuggereerd wordt dat genomen. Het rijksinstituut voor het hierin aangeprezen tonicum oorlogsdocumentatie, dat onder het zwarte puntjes in de huid doet ver ministerie van Onderwijs en Weten- dwijnen, terwijl het deze werking niet schappen ressorteert, is op grond van heeft. De Reclameraad heeft hier- de beslissing van minister Van Agt mee een klacht gegrond verklaard door minister Van Kemenade mee- van een aantal personen die zonder produkt Toen N.G. in het gokhuis beledi gingen rondstrooide kreeg hij enkele klappen in het gezicht van twee Chi nezen uit België. De kandidaat-or debewakers besloten tot actie over te gaan, omdat ze bang waren dat hun vriend N.G. niet tot baas van het gokhuis werd gekozen. De lei ding in het gokhuis was toen al over genomen door de Chinees Fan. Van de 32 Chinezen die na de steek- en schietpartij werden gear resteerd zitten er nog negen vast. Onder hen is de 28-jarige S.L. die heeft bekend de Chinees te hebben doodgeschoten die onder een goktafel werd gevonden. De politie heeft N.G., aie nog vrij rondloopt, nog geen uit lokking kunnen aanrekenen. UTRECHT (ANP) Het KVP-be stuur en de groep-De Zeeuw binnen de KVP zijn gisteren tijdens een ge sprek niet dichter bij elkaar gekomen. Het gesprek vond in Utrecht plaats op initiatief van 't partijbestuur. Ook de fractievoorzitter van de KVP in ae Tweede Kamer, mr. Andriessen was bij het gesprek aanwezig. Volgens de ex-voorzitter De Zeeuw hebben zijn groep en het partijbe stuur ieder hun standpunten uiteen gezet. Het partijbestuur heeft aan De Zeeuw geen voorstellen gedaan, zo verklaarde De Zeeuw gisteravond De meningsvefschillen zijn blijven bestaan. Volgens De Zeeuw moet De chauffeur van de partijraad van de KVP op 20 en 21 juni een duidelijke keuze kun nen maken tussen zijn lijn en die van het partijbestuur. Voor de groep-De Zeeuw waren verder de he ren Clumpkens, Bovens en Van de Laan aanwezig. Tientallen mensen raakten gisteren gewond toen in Oostelijk Flevoland een autobus op een andere bus botste. Een touringcar stond te wachten achter een voor gesorteerde auto. een achterop komende bus uit Oldebroek had te laat in de gaten, de de bus voor hem stilstond en botste erop. Beide bussen zijn total- loss, de personen auto werd zwaar beschadigd. De verwondingen van de slacht offers waren niet ernstig. ADVERENTIE zit de gehele dag stevig op zijn plaats! Thans is het niet meer nodig, dat Uw kunstgebit bij het spreken, eten, lachen of niezen losschiet of verschuift. Een weinig Dentofix-poeder op de gebits plaat, en deze ongemakken bestaan voor U niet meer; Dentofix geeft U een ongekend gevoel van zekerheid en welbehagen. Aangenaam en hygiënisch in het gebruik. Bij apotheken en dro gisterijen. Nadat gistermorgen de Sosjale Joe nit in kort geding rectificatie ha geëist van de Stichting Actiecomité Verontruste Ouders - die in een va:TH haar "zwartboeken" ten onrecht) i een aan minderjarige kinderen gépe£ richte oproep om van huis weg ta,n lopen had toegeschreven aan de Joe nit - traden gistermiddag dezelfd'aP' tegenstanders opnieuw tegen elkaajt c in het strijdperk. Ditmaal eisten di ouders van een weggelopen 14-jari|vee meisje dat aan de Joenit elke verUu dere bemoeienis met het kind zo» worden verboden. lat1 Zoals bekend heeft de president0€ van de Haagse rechtbank onlangé a een gelijkluidende eis toegewezeiLn aan een ander ouderpaar, wiens dochj ter inmiddels door de kinderrechteij^e onder toezicht was gesteld. jr Gisterochtend leken de tot <no%ar: toe onverzoenlijke "verontruste ouTch ders" bereid om gevolg te geven aar, het advies van rechtbankpresident mr. J.H. Blaauw, die voorstelde dal de ouders met de Joenit onder leiW1 ding van een neutrale gespreksleider I om de tafel zouden gaan zitten ten einde 'n aantal "spelregels" overeen-f** te komen voor soortgelijke toekom-jjl stige wegloopgevallen. Des middags laaiden de gemoede ren echter weer hoog op. De advo-^ caat van de ouders, mr. L. Heijningen, noemde de Joenit onwettig handelende oncontroleerbaJU? re instelling door wiens optreden-E het kind met de zedelijke en licha-frel melijke ondergang wordt bedreigd.^11 Zij zou thans werken in een nacht-1015 café. |e Joenit-advocaat mr. M. W. Wladi-}n i miroff achtte de eis van elke grondan ontbloot omdat het meisje zichzelf B volledig ter beschikking houdt vanier de bevoegde autoriteiten. Zij wasioei door de Joenit in eerste instantieïe aan een onderdak geholpen, toen zijfile in een noodsituatie thuis was weg-ftri gelopen, nadat tussen het meisje en'eï de ouders vergeefs was bemiddeld M door de huisarts, de G.G. en G.D.jiit en Pro Juventute. 'els F Inmiddels verblijft het kind op een De door haar zelf gekozen adres niet lan-üei ger onder auspiciën van de Joenit. i Wel is in overleg met de Joenit door ins de Raad voor de Kinderbescherming sTo haar onder toezichtstelling aange-jrg vraagd bij de Kinderrechter, die hettoi meisje gistermorgen had gehoord. do in Aangezien ook de ouders zelf ondei' toezichtstelling van hun kind hebben gevraagd, leek elk verschil van me- ai ning hiermee uit de weg geruimd, to Doch dit mocht niet zo zijn. Mr. Van gf Heijningen vroeg toch om een von- &t< nis. want de ervaring leert volgens hem dat de Joenit doorgaat zich te p bemoeien met kinderen die door de rechter onder toezicht zijn gesteld. ge Mr. Wladimiroff stelde vast dat de Joenit uitsluitend op strikt wettige wijze optreedt, ten alle tijde samen- L werkend met de bevoegde autori-tei- ten, maar dat men niet van de Joe- nit mag verlangen dat zij een kind, B( dat in een noodsituatie bij haar aan- klopt, het bos instuurt. Rechtbankpresident mr. Blaauw d stelde de ouders voor om met mr. c Van Heijningen naar de kinderrech ter te gaan om de zaak door te pra ten. De behandeling van het korte geding werd voor onbepaalde tijd ge schorst, maar kan op verzoek van een der partijen worden voortgezet. Na afloop werden op de gang door een zeer opgewonden man uit het kamp van de "verontruste ouders" weer allerlei gruwelijke bedreigin gen geuit. De zeer vechtlustige heer werd enigszins in toom gehouden dooi de heer Berg, voorzitter van het oudercomité, die eerder op de dag aan de rechter had verklaard de be treffende man niet te kennen. Dezelf de man had namelijk bij een vorig kort geding gedreigd dat hij Joenit- advocaat mr. Wladmiroff van onder tot boven zou opensnijden. Minister Van Agt op symposium 'media en gijzeling UTRECHT (ANP) Minister Van Agt (Justitie) is tegen een door de overheid in te stellen gedragscode voor journalisten. Hij voelt wel veel voor een gedragscode die de journa listen zelf opstellen. Over een wet telijk tuchtrecht voor de media, zo als onder andere ook artsen die ken nen, heeft de bewindsman zijn standpunt nog niet bepaald. Minister Van Agt heeft dit giste ren in Utrecht gezegd, op het sym posium over "media en gijzeling" georganiseerd door het genootschap van hoofdredacteuren. Aanleiding voor het symposium was de kritiek over en weer van pers, radio en tv en overheid op de voorlichting en be richtgeving over de gijzelingsaffai res en de ontvoering met dodelijke afloop (Carolientje Pesser) die Ne derland gekend heeft. Na de gijzeling in Scheveningen werd onder andere stevige kritiek ge uit op bepaalde media die door hun "onzedelijke" berichtgeving schade berokkenden aan de afhande ling van de zaak en nodeloos leed veroorzaakten voor de familie van slachtoffers, door bijvoorbeeld te schrijven of te spreken over dood schieten dan wel gedood zijn. De bewindsman zei dat het bij dramatische gebeurtenissen waar mensenlevens op het spel staan gaat om het effect dat een bericht kan hebben op een dader in een nood situatie, en niet om wat voor effect dat bericht achteraf heeft gehad. Van Agt hield een pleidooi voor om zichtige, niet sensationele berichtge ving, waarbij gegevens zo veel mo gelijk bij de autoriteiten gecheckt worden. Van Agt staat in principe zeer po sitief tegenover openheid voor de pers, al zullen nooit gegevens wor den vrijgegeven die betrekking heb ben op plannen om bijvoorbeeld aan de gijzeling een einde te maken. Van Agt zegde toe dat de overheid voor taan bij calamiteiten goede, ver trouwde. voorlichters zal inzetten, die in goed overleg met journalisten kunnen samenwerken. Hij vond wel dat de media dan ook geroutineer de journalisten moeten sturen, die met zeer gevoelige zaken raad we ten. De voorlichting aan de pers is bij Deil en Waalre slecht geweest, en was bij de gijzelingen in Den Haag redelijk. We leren het vak, aldus Van Agt. Van Agt toonde zich voorstander u politie en justitie met pers. Hij werd hier in gesteund door mr. J. P. Hustinx, procureur-generaal bij het hof in Arnhem, die vond dat er moet wor den gestreefd naar een vertrouwens relatie tussen overheid en media, daarvoor zou een overlegorgaan goede diensten kunnen bewijzen, al dus Hustinx. Hij waarschuwde dat, als de jour nalisten zelf geen oplossing weten te vinden voor de problemen door bijvoorbeeld niet zelf met een ge dragscode te komen, er een wette lijk tuchtrecht zal komen, of zelfs - in uiterste nood - een nieuwe straf bepaling voor die journalisten die bij hun berichtgeving over calami teiten over "de schreef" gaan.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 6