Mathilde Verhaar gaat op avontuur met de 'Singers' 8% K&O biedt veel culturele uitjes toegelicht ...e/7 gistere/ HetSpaarpapier aan toonder van deNMB. Aan u de keuze! tlWiï\M°9Camma 1 Ziekenfondsen willen verbod snoepreclame TV morgen] )INSDAG 17 JUNI 1975 LEIDEN De Leidse Volksuni- 'ersiteit K en O heeft, hoewel het eizoen 1974-'75 nog maar net is .fgelopen, het programma voor tet komende toneel- en concert aar alweer gereed. Het biedt op- lieuw een bonte verscheidenheid ian culturele activiteiten als nuziek, toneel en opera. Naast de oneelvoorstellingen in deze stad, lie in samenwerking met de Leid- e Schouwburg worden georgani- eerd, staan er het komend sei- ;oen ook evenementen in Den iaag en Amsterdam voor de K en ^-inschrijvers op stapel. Boven den bestaat weer de mogelijkheid >m met K en O operavoorstellin gen in het Scheveningse Circus- Iheater te gaan bezoeken. (Vat de muziek betreft, de zes mees- lerserieconcerten worden verzorgd Joor twee symfonieorkesten. Het Rotterdams Philharmonisch Orkest beemt vijf concerten voor zijn reke- (ïing en het Noordhollands Philhar- fnonisch Orkest één. Dirigenten zijn Edo de Waart, Roberto Benzi, Hans Ironk, Maarten Smit, James De Preist en Ferdinand Leitner. Voor het gerste meesterserieconcert was Zi- bo Francescatti gecontracteerd maar deze violist moest onlangs afzeggen. KenO is nu bezig om een passende plaatsvervanger te vinden. Gedacht kordt aan Maurice André (trompet) of Wilhelm Kempff (piano). Verder treden in de meesterserie op Jan Wijn (piano) Vera Beths (viool, Fre- déric Meinders (piano), Emmy Ver- hey (viool, Harro Ruysenaars (cel lo), Etsuko Tazaki (piano) en Ge rard Hettema (viool). Het jaarlijkse kerstconcert wordt gegeven door het Gewestelijk Orkest van Zuid-Hol land onder leiding van Fritz Kox. Medewerking aan dit concert verle nen het 120 leden tellende koor 'London Choral Society', de harpiste Sara Strumphler, de fluitist Henk Vos, de alt Aafje Heynis en de so praan Nelly van der Spek. In Rot terdam brengt KenO voor zijn in schrijvers zes avonden met topartis- ten als Wilhelm Kempf, Shura Cherkassky, Paul Badura Skoda, The Academy of St. Martin in the Fields, André Watts en Claudio Ar- De KenO-koffieconcerten op de zon dagochtend voorzien in een grote be hoefte, gezien de belangstelling die voor deze concerten bestaat. Er ko men weer zes van deze concerten waarin o.a. optreden het Concertge bouw Pianokwartet, Gerard van Blerk (piano), Thomas Hartman, een fabuleuze gitarist uit .Engeland, de cellist Michel Roche die begeleid zal worden door Wim Serly (piano) Rien de Reede, fluit met Theo Bles aan de vleugel, Max van Egmond, bariton met George van Renesse. Kamermuziek ook op vier vrijdag avonden. Het Mendelssohn Trio opent deze serie. Het duo Henk Vos, fluit en Sara Strumphler, harp verzorgen het tweede concert terwijl het der de en vierde concert voor rekening komt van het Belgisch Klarinetten Kwartet en het Ardito Kwintet. In het Groene Kerkje in Oegst- geest organiseert K&O zes zondag middagconcerten. Internationaal be kende artiesten zijn in deze serie op genomen zoals Frans Brüggen, fluit, Gustav Leonhardt, clavecymbel, Ju dith Jaimes, een Zuidamerikaanse pianiste Jean Decroos, cello, Danielle Dechenne, piano, het Fine Arts Quartet uit Amerika, Paul Verhey, fluit, Rudolf Jansen, piano en Her man Krebbers, viool. Een Barokcy- clus, bestaande uit twee concerten met uitleg, wordt gegeven in Lei derdorp. Uivoerende kunstenaars: Bob van Aspereren, clavecymbel. Pe ter Dobotitz, cello en Rien de Reede, fluit. Verder worden drie concerten bij kaarslicht in Leiderdorp gegeven. In deze serie verschijnen Thea Ek- ker-Van der Pas, sopraan, Rudof Jansen, piano, Daniël Otten, viool, Johan Otten, piano en het Mendels sohn Trio. Lichte muziek wordt ge bracht door het Trio Louis van Dijk in Leiderdorp en de Dutch Swing College in Oegstgeest. En er komt volgend jaar ook weer een K&O- Beethovencyclus. Voor deze concerten as het Amsterdams Philharmonisch Orkest aangetrokken. In Katwijk zullen het komend Jaar wederom vele avondconcerten gegeven worden. Plannen om het volgend jaar een korte serie concer ten van hedendaagse muziek te la ten geven, worden op het ogenblik uitgewerkt. TONEEL Voor toneel kan men bij K&O alle kanten uit. Op het programma staan voorstellingen in Den Haag, Leiden Oegstgeest en Amsterdam. In Den Haag heeft K&O vier se ries samengesteld, een serie van vier donderdagavonden, een serie van vier zondagavonden, een serie van zes zondagavonden en een serie van vier zondagmiddagen. Alle voorstel lingen in Den Haag worden gegeven door de Haagse Comedie. Vijf toneelvoorstellingen op zater dagavond worden door he Publieks- theater in de Stadsschouwburg in Amsterdam gegeven. Voor het ver voer naar Den Haag en Amsterdam zorgt K&O. De Haagse Comedie speelt o.a. "De jongste dag" van Horv&th, "Al wie met ons mee wil gaan" van Coward, "De Arrestatie" van An- nouilh, "Geen haar op 't hoofd" van Feydeau, "Niemandsland" van Pin ter en "Zomergasten" van Gorki. Het Publiekstheater speelt o.a. 'Elektra' van Sophokles, 'Majoor Bar bara' van S haw, 'Met gesloten deuren" van Sartre, "Macbeth" van Shakespeare en "De opgaande zon" van Heijermans. In de aula van het Rijnlands Ly ceum, in het LAK-theater en in de Stadsgehoorzaal in Leiden brengt K&O, samen met de Leidse Schouw burg, 74 voorstellingen waaruit men zelf een keuze-abonnement kan sa menstellen. OPERA Liefhebbers van opera's gaan met K&O naar Scheveningen. Donizetti is er vertegenwoordigd met "Lucia dl Lammermoor", Janacek laat van zich horen in "Katja Kabanova", Mozart klinkt in zijn onsterfelijke "Idomeneo" en Verdi hoort men in "Macbeth". Verdi is ook vertegen woordigd met "Rigoletto", van Wag ner komt "Lohengrin" voor het voet bij uitzondering niet in Schevenin gen maar in de Koninklijke Schouw burg van Den Haag gebracht, "II barbiere di Siviglia" van Rossinl staat daarentegen weer in het Cir custheater. Ook voor deze voorstellingen geldt dat K&O voor vervoer zorgt. Mathilde Verhaar heeft niet het uiterlijk waar mannen achteloos aan voorbijgaan. Dat weet zij zelf maar al te goed. Toch blijft haar natuurlijke behoefte aan koket teren binnen de perken. Zij flirt graag, maar het is meer een on schuldige act dan een nauwkeurig voorbereide strategie. Mathilde heeft vorige week een contract getekend voor een verbintenis van vijf maanden bij "Les Hum phries Singers", een internatio nale groep jeugdige zangers en zangeressen, die enkele jaren ge leden de showmarkt veroverden met nieuwe interpretaties van 'My Fathers House' en 'I believe'. In Nederland is men er al weer een beetje op uitgekeken, maar in de rest van Europa viert de groep nog steeds grote triomfen. De muziek is duidelijk commercieel gericht het geen ook geldt voor de presentatie. Vöoral de meisjes hebben de opdracht zich sexy aan den volke te tonen. Mathilde, die uit Den Haag komt, beschouwt de verbintenis als een springplank naar een eventueel glanzende carriere daarna. Zij is zich bewust dat bij „Les Humphries" weinig artistieke maatstaven worden aangelegd. De arrangementen van de leider zijn vakmatig gemaakt, maar hebben geen diepgang. Het klinkt prettig maar verveelt gauw. Mathilde is al heel lang bezig met ADVERENTIE Spaarwinstbiljet Premie SpaarBiljet met vaste looptijd, met variabele looptijd. Rente tot1 Het Spaarwinstbiljet is een spaarvorm speciaal voor hen die van te voren weten hoe lang Ze hun geld kunnen vast zetten. Dat kan kort zijn, dat kan lang zijn.Twee jaar vast met een rente van 61/2% zes jaar vast met een rente van 81/2%.Berekend op basis van rente op rente. Hoe gaat dat nu precies in z'n werk? Heel eenvoudig. Een voorbeeld j e u koopt een Spaarwinstbiljet voor f 88r,66. Na twee jaar krijgt u f 1.000,- uitbetaald. Ander voorbeeldu koopt er één voor f 3.064,73. Zes jaar later betalen we f 5.000.-. Rente tot De flexibele tussenvorm. Vindt u twee jaar vast wat kort en 6 jaar vast te lang, dan is het Premie Spaar Biljet een winstgevend alternatief. Premie Spaar Biljetten gijn namelijk na twee jaar jaarlijks inwisselbaar. Afhankelijk van de gekozen spaartermijn (2,3,4 of 5 jaar) ontvangt u een rente van resp. 61/4,61/2,7 of 8%. (Afgerond en berekend op basis van rente op rente.) Voor uw gestorte f 1.000,- bijvoorbeeld, betalen we na 5 jaar f 1.468,23. Het NMB Spaarpapier aan toonder is ook voor niet- kliënten onmiddellijk aan de balie verkrijgbaar.Vraag folder en inlichtingen. Geeft loon naar sparen. een artistieke loopbaan zonder dat zij er in slaagde naar de top'door te dringen. Ongeveer een jaar geleden haakte zij een beetje teleurgesteld af en dwong zichzelf in de positie van een degelijke kantoorbaan. Telefoniste van een elektrotechnisch bedrijf. Wel gezellig maar niet wat zij zich van het leven had voorgesteld. Mathilde heeft een degelijke opvoe ding genoten bij de nonnen op kostschool. Toen zij elf jaar was ontpopte zich bij haar een talent voor toneelspelen. Zij organiseerde allerlei avondjes waarop zij van haar. liefhebberij kon getuigen. De nonnen en haar vader vonden dat wel leuk, maar toen Mathilde kenbaar maakte dat zij zich op professioneel terrein wilde begeven spraken beide „instanties" hun veto uit. Naar toneel? Voor geen prijs. Mathilde: „Toen ik van school kwam volgde ik een opleiding van twee jaar voor arbeidsanaliste. Daarna kwam ik hier in Den Haag op een textielfabriek terecht waar ik belast werd met de vakopleiding van meisjes. Het werd een hopeloze toestand. Ik sprak geen plat Haags en orde houden kon ik ook niet. Ik verhuisde naar de loonadministratie. In het geheim deed ik toelatings examen voor het conservatorium maar werd afgewezen. Mijn vader die de brief in handen kreeg begreep dat ik iets anders wilde dan een kantoorbaan. Hij stelde voor in zijn zaak te komen werken en in mijn vrije tijd zang- en toneellessen te nemen." Uiteindelijk stapte Mathilde over naar de Academie voor Podiumvor ming en probeerde in haar onderhoud te voorzien. Zij werkte als ouvreuse in een bioscoop en vervulde enkele rolletjes in radio hoorspelen. „Toen ik het diploma in mijn zak had, kreeg ik een gastrolletje bij „Proloog". Daarna draaide ik mee in de Nederlandse „Hair" en ging met Bob Bouber op tournee. Zingen en dansen in nachtclubs in Duitsland. Ach, ik heb toen van alles gedaan. Ik ben meegetrokken met een illusionist als meisje dat zich laat doorzagen en levend laten verbran den. Tot in Turkije aan toe". Van het illusionisme stapte Mathil de over naar de rockgroep „The Thielman Brothers". Zij werd een van de twee zangeressen. Het milieu waarin zij nu verzeild was geraakt werd haar iets te gortig. Het leefpatroon en de rivaliteit onder ling bezorgden haar een aantal morele optaters. Zij kon het klimaat niet langer verdragen en zegde de showbusiness vaarwel. Zij haakte naar een rustige werkkring met minder spanningen en meer slaap. Tijdens de tournee van „The Thielman Brothers" had Mathilde kennis gemaakt met „Les Humph ries". De leider zag iets in haar, 'nodigde haar uit zich aan te sluiten. Mathilde had dat wel gewild maar zij was gebonden aan haar contract. „Enkele weken geleden kreeg ik een telegram uit Hamburg. Of ik even langs wilde komen voor een gesprek. Daar maakte ik kennis met de groep. Men bood mij een contract aan voor vijf maanden. Beginnen in Londen. Daarna naar Polen, Joego slavië, België en Engeland. Ik werd Mathilde Verhaar: het avontuur trekt me wel gekozen omdat ze ook een Neder lands meisje in de groep wilden hebben. Een beetje onbegrijpelijk want ik heb een Aziatisch uiterlijk." En daar eindigt dan het verhaal. Mathilde keert terug in haar oude stiel. Enkele vrienden hebben het haar ontraden. Tot nu toe wilde het niet erg lukken met haar carriere. Mathilde haalt haar schouders op. „Ik zal wel zien. Het avontuur trekt me wel. Bovendien weet ik wat er in de showbusiness te koop is dus ik zal niet in zeven sloten tegelijk lopen. Of ik er verder mee kom weet ik niet." DINSDAG 17 JUNI Hilversum I P.P.: 18.19 P.S.P. KRO: 18.30 Nieuws. 18.41 Echo. 18.50 (S) Lichte grammo- foonmuziek. 19.00 (S) Bel Canto op de milieuvriendelijk magazine. Over CRM. NCRV: Vanavond laat nieuws. 23.20 (S) Er floot een vogel in de wel. 23.55 Nieuws. Hilversum II 0.02 (S) Nacht-drle-d! 4.02 Truck.KRO6.f" weg. WOENSDAG 18 JUNI Hilversum I TROS7.00 Nieuws. 7.02 (S) Ontbljt- soos: licht- en populair klass. muziek. (7.30 Nieuws. 7.41 Aktua. 8.30 Nieuws. NEDERLAND I 18.45 Minimolen (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Boy Dominic (NCRV) 19.3G Eddy go round special: Albert West (NCRV) 20.00 Journaal (NOS) 20.21 Denkend aan de Veluwe, film met het Chr. Heerder Mannenkoor (NCRV) 20.25 Hier en Nu (NCRV) 21.05 Spel zonder grenzen (NCRV) 22.45 Tot Besluit (NCRV) 22.55 Den Haag vandaag (NOS) 23.10 Journaal (NOS) NEDERLAND II 18.45 Kortweg (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 EO-Kinderkrant (EO) 19.30 Het geheim van de drie klokken (EO) 20.00 Journaal (NOS) 20.21 De vluchteling, speelfilm (EO) °1.55 Tenslotte (EO) 22.00 De zee-oorlog van Hawai tot Malesië, Japanse speelfilm uit 1942 (VPRO) 23.15 Journaal (NOS) De NCRV zendt vanavond (21.05 uur, Nederland I) de derde aflevering uit van het 'Spel zonder Grenzen 1975' recht streeks uit. Voor Nederland neemt een ploeg uit Zwijn- drecht aan het spektakel, dat zich ditmaal op het strand van het Italiaanse Riccione afspeeltdeel. Het commentaar wordt verzorgd door Barend Barendse. 'Maley Oki Kaisen' is de titel van een Japanse speelfilm uit 1942, gemaakt in opdracht van de Japanse regering om de verrassingsaanval op Pearl Harbour te herdenken. De film. die vanavond (22.00 uur, Nederland II) door de VPRO wordt uitgezonden in de serie propagandafilms uit de Tweede Wereldoorlog, geeft een onthutsend beeld van de indoctri natie en keiharde opleiding van jonge vliegers ten dienste van het Japanse keizerrijk, dat zich toen nog oppermachtig voelde. Ruim twee weken geleden lazen 44 dichters in het Amsterdamse Concertgebouw uit eigen werk voor. Volgens de kranten, die ik er over geraadpleegd heb, was dat geen succes. Een bende was het, een rotzooitje, een achterhaalde, volko men mislukte affaire. De dames en heren dichters waren op het podium opgesteld achter gedekte tafels, en deden zich royaal te goed aan spijs en drank. Het gevolg was, dat enkele van deze kunstenaars in het geheel niet meer in staat waren zich verstaanbaar te uiten. Dat lag trouwens niet alleen aan de alcohol, maar ook aan de slecht werkende geluidsinstallatie. Bovendien was de pils voor het publiek lauw en duurde het allemaal veel te lang. Kortom: dit nooit meer, was de tendens in diverse publikaties. Dus zette ik me gisteren vol verwachting voor het tv-apparaat om de reportage te zien die Nico Knapper voor de VARA van het gebeuren had gemaakt. „Nacht der poezie" was de titel, en dat „der" duidt er natuurlijk al op dat het hier om iets gaat dat niet geheel van deze wereld is. Maar het viel alleszins mee, want „ingedikt" tot een handzaam programmaatje van 40 minuten bleek de manifestatie het bekijken best waard. Dat kwam natuurlijk in de eerste plaats omdat Knapper van de 44 dichters er 21 had verwijderd. Sommige van deze bij de montage gesneuvelde poëten mogen er de regisseur wel dankbaar voor zijn. Alain Teister bijvoorbeeld, die zich dermate aan de sterke drank te buiten was gegaan, dat hij nauwelijks nog op de been kon blijven. Laat staan dat hij nog in staat was iets dichterlijks te berde te brengen. Omdat de uitzending maar krap drie kwartier duurde, kon een keuze gemaakt worden uit de hoogte- en dieptepunten van deze lange avond. Maar was het optreden van Johnny de Selfkicker, die dreigde zichzelf overhoop te steken („dwars door mijn hart") nou een hoogte- of een dieptepunt? En wat te zeggen van de modieuze dichter met het Ajaxshirt aan? En was de verwarde bezoeker, die op het podium het woord nam, een voorbeeld van moderne publieksparticipatie of was het gewoon een erg vervelende man? u mag het zeggen, want u hebt tenslotte ook gekeken. Persoon lijk had ik, moet ik zeggen, het meeste op met Rutger Kopland, Judith Herzberg („meisjes, denkt hij, woef") en Gerrit KomriJ. Maar de show werd natuurlijk moeiteloos gestolen door de drie zondagsdichters, die geen plaatsje achter de gedekte tafels hadden gekregen, maar waarschijnlijk ge woon thuis bloemkool met een bal gehakt hadden gegeten. Naast diverse opgefokte types onder de „echte" dichters vormden zij een oasetje van echtheid. Onder het motto „doe maar gewoon dan doe je al gek genoeg", bezongen zij de zwangere vrouwen van de Albert Cuypmarkt en de eerste zoen op de Slatuinenweg. Misschien is het 'een idee voor de VARA om eens een festival van zondagsdichters te organiseren. Dat wordt dan vast nog leuker dan het bejaardenzangconcours, dat aan het begin van de avond werd uitgezonden. „Gezelligheid" was hier het trefwoord. Johan de Jong achier het orgel, een polonaise met Elles Berger, broodjes, een tweede prijs voor het koor met de fraaie naam „Primauko" (inderdaad: Prins Mau ri ts Koor) en een grijze dame die verklaarde door kippevel bevan? n te worden bij het horen van „Hallo, hier Hilversum. Hier is de VARA". Dat moet de zo naarstig naar haar identiteit zoekende vijftigjarige om roep toch weer een hart onder de riem gestoken hebben. Het moet trouwens gezegd worden: de VARA was gisteren heel behoorlijk op dreef. Afgezien van de bejaarden en de dichters was er een mooi, navrant filmpje over een Engelse vissersfamilie die dapper stand houdt in een steeds meer ontvolkte streek. Keihard werken, en 's avonds de kroeg in. Van voetballen en cricket hebben ze geen verstand. Vissen en zuipen, daar gaat het om. Jongens van de gestampte pot, die halverwege de film wel veel sympathie bij de kijkers verspeeld zullen hebben, denk ik, toen ze ook nog op Jonge zeehonden bleken te Jagen. Een laatste opmerking: Is er bij het NOS-journaal geen deskundige te vinden die nieuwslezer Bob Meijer vertelt hoe hij de naam van de Indiase premier moet uitspreken? CERARD PAQUES i Nieuws. 17.33 (S) Hier e Hilversum II VARA: 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtendgym dag). 9.00 (S) Orkest Malando zangsoliste. 9.35 Waterstanden. UJ Duitsland: inf. en muziek uit de Bonds republiek. VARA: 12.00 goud randje. VARA's verleden. 13.00 Nieuws. 13.11 Dingen van de dag. 13.25 (S) Een middagje stoomradio, een pro- vol muzikale herinneringen. daag. 20.00 Nieuws. 20.05 Overweging. RKK: 20.15 (S) Van acht tot nacht: Trecento. 23.55 Nieuws. Hilversum III NOS: 18.03 De vakaturebank. 18.10 - Joost mag niet eten. VARA: 19.02 Drie nienade Orkest. R.V.U. 17.35 Educa- loopt achter. 20.02 (S) Nashville. 21.02 tief programma. 17.55 Meded. S.O.S. ----- en politieberichten. Hilversum III KRO: 7.02 Drie op je boterham. 9.03 (S) Pep-op-drie. 11.03 (S) Drie draait op verzoek. 12.03 (S) Drie tussen de middag. KRO's pauze programma. 14.30 DUITSE TV Nederland I KRO: 15.30 Wickle de Viking, kin- dreserle. 15.55 2 jaar vakantip foutl- leton. 17.10 Saguaro: De speelfilm. 17.45 Das Gelster- haus. Amerikaanse tv-film. 19.00 Ftlm- dokumentaire. 20.00 Journaal bericht. 2.15 de goede oude tijd. 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws S) Sport na sport: Jonge luisteraars. bericht. 2.15 Operettepotpourri. 21.05 Spel zonder grenzen. 22.30-22.50 Jour naal. weerbericht en kommentaar. Duitsland II 17.00 Journaal. 17.10 Dlskusslepro- Socutera: 19.50 5-mlnutenfllm. negers des Heils. NOS: 20.00 Journaal. 20.21 DS '70. 20.30 Staatsloterij. 20.35 Gastarbeiders. Zweedse speelfilm. 21.55 Dokter Ja. dokter nee. inf. program ma. 22.45 Panoramlek. 23.00 Den Haag vandaag. 23.15 Journaal. Nederland II NOS: 18.45 Kortweg. 18.55 Jour- mijn wereld 1 hele gezin (IKOR). IKOR/KRO/RKK19.30 Kenmerk. 13.45 (S) Vocaal ensemble: klas sieke liederena 14.15 (S) Route-A-e tra: streek-ln-progr. 15.30 Nws. 15. liederena 14.15 (S) Route-A-ex- rlkaanse speelfilm. 21.00 Journ. 21.15 Journaal. 19.30 Das Hoellenrlff, rikaanse speelfilm. 21.00 Journ. S Informaties en meningen over aktuele S.OO thema's. 22.00 Aktualiteiten uit de film branche. 22.45 Journaal. mask, speelfilm uit 1958. Aansluitend Discussie over Anesthesie. NOS: 22.40 Utrecht De federatie van door verzekerden en medewerkers be stuurde ziekenfondsen meent dat de STER-reclame voor suikerhoudend snoepgoed moet worden verboden. De VMZ heeft in een brief aan de vas te commissie voqr de volksgezondheid uit de Tweede Kamer de kamerle den gevraagd eraan mee te werken, dat deze reclame ten spoedigste wordt gestaakt. De brief is een uitvloeisel van de discussies, die onlangs op de algemene vergadering van de federatie in Utrecht zijn gevoerd over de tand heelkundige zorg voor ziekenfonds verzekerden. Een van de conclusies was, dat de preventie meer aandacht moet krijgen en dat daarbij drink- waterfluoridering onontbeerlijk is. Daarom vraagt de federatie in haar brief de kamercommissie ook, alles in het werk te stellen om drinkwa ter fluoridering zo spoedig mogelijk een wettige basis te geven.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 5