Zuid-West ziet weer een stukje groen bebouwd Haag wegk war tier: linur- conflict nog onopgelost Parkeerregeling voor raadsleden? Bouwplannen voor de Coebel Spoedig maatregelen te verwachten tegen caravans in centrum Markttarieven omhooa? DINSDAG 17 JUNI 1975 LEIDEN Een van de laatste "groene gebieden" in Leiden Zuid- West de "Coebel" geheten staat op de nominatie om te ver dwijnen. Voor dit gebied, dat om sloten wordt door de Haagweg, het Sterflatcomplex aan de Klik- Door Bram van Leeuwen spaan weg, het Jacques Urlus- plantsoen, de Boshuizerwatering (langs Cornelis Schuijtlaan en Diepenbrocklaan) en het Kort Vliet-kanaal, bestaan globale bouwplannen. Als die plannen doorgaan zullen op het terrein vier a vijfhonderd woningen ver rijzen. Vaststaat al dat daar het nieuwe schoolgebouw van de Rembrandt-Scholengemeenschap wordt neergezet. Jaren geleden werd het grootste deel van dit gebied aangekocht door het St. Elisabethziekenhuis voor de bouw van een nieuw ziekenhuis. De kosten bleken toen echter dermate hoog, dat men afzag van nieuwbouw in Leiden en uitweek naar Leider dorp. Daar is inmiddels tussen Per sant Snoepweg en de Rijksweg 4 het nieuwe ziekenhuiscomplex verrezen. Ziekenhuis De voormalige kassengrond in de "Coebel", die het St. Elisabethzie kenhuis in eigendom had, werd na de herziening van de bouwplannen samen met het oude ziekenhuis aan de Hooigracht verkocht aan de Stichting Studentenhuisvesting. De aankoop werd gedaan om mogelijk in de toekomst een uitbreiding te geven aan het bestaande studentencom plex aan de Klikspaanweg. Inmiddels had de projectontwikke laar A. C. M. van der Linden uit Amstelveen het oog laten vallen op dit gebied. Hij begon onderhandelin gen met de tuinder Van Paridon, die nog een deel van het gebied bezat en daarop een groot aantal broei kassen had staan. De twee partijen bereikten tijdens onderhandelingen een akkoord over de verkoop en on langs werd een begin gemaakt met de sloop van een deel van deze kas- Een klein gedeelte van het gebied, namelijk gelegen aan de Haagweg in de nabijheid van de sterflats is in handen van de gemeente en daarop werd de bouw van het nieuwe Rem brandt gepland. Nadien is gebleken dat een terrein gelegen dichterbij het Jacques Urlusplantsoen beter ge schikt was voor scholenbouw, zij het dat daar de bouw van een brug over de Boshuizerwatering noodzakelijk is. Probleem dat zich daarbij voordeed was dat een klein gedeelte van de be nodigde grond door de transactie met Van Paridon inmiddels in han den was gekomen van Van der Lin den. Grondruil Er volgden besprekingen tussen de gemeente en de heer Van der Linden waarbij de laatste zich bereid ver klaarde de benodigde grond voor de LEIDEN "Op zo kort mo gelijke termijn", moeten, aldus B. en W. de krakers van het pand Hooigracht 12-16 hun on derkomen ontruimen, want de verbouwing van deze vroegere toonzaal annex inspecteurswo ning van de Stedelijke Fabrie ken van Gas en Elektriciteit gaat nu spoedig beginnen. Het gebouw zal 34 wooneenheden gaan bevatten, die bestemd zijn voor de huisvesting van buiten landse werknemers. Het pand blijft eigendom van de gemeen te, maar wordt verhuurd aan de Stichting Migrantencentra. Be halve woon- sanitaire en keu kenruimte zal het complex een grote recreatiezaal met bijbeho rende accommodatie bevatten. De huren zullen vermoede lijk zo'n 130 gulden bedragen. ADVERTENTIE Haarlemmerstraat 181 Gouden ringen voor dame of heer. Juwelier v. d. WATER heeft een uitgebreide collectie. Ook in briljant. Altijd voordelig. Eigen ateliers. Staatssecretaris moet beslissen over verhoging van 19*1... LEIDEN Tussen een aantal huur ders in '<t Haagwegkw artier en het bestuur van de Leidse Woningstich ting sleept nog altijd een conflict voort over een huurverhoging, die in 1971 is vastgesteld. De arbitra ge in deze kwestie is inmiddels in - handen gelegd van staatssecretaris Van Dam (volkshuisvesting), die van beide partijen onlangs een brief heeft ontvangen. Het gaat hier om de complexen II en III van de LWS in het Haag- wegkwartier, te weten de vooroor logse woningen aan de Toussaintka- de e.o de Potgieterlaan en de Schim melstraat. Per april 1971 werd voor deze complexen een huurverhoging van zeven procent aangezegd. Aan vankelijk weigerden de buurtbewoners massaal deze verhoging te betalen, vanwege de slechte staat van de woningen (die thans op de nomina tie staan om gerenoveerd te wor den). De LWS schakelde vervolgens de Huuradviescommissie in, die weliswaar toegaf, dat er aan de mees te huizen het nodige mankeerde, maar de huurverhoging wel gerechtvaar digd vond. Na deze uitspraak gingen de meeste bewoners over tot beta ling, maar een aantal - zestien van de 188 - bleef de verhoging weigeren. In deze situatie kwam in de jaren, die volgden vooralsnog geen veran dering. De huurverhogingen over 1972 en 1973 werden - na veel vijven en zessen - door middel van een gemeenteraadsbesluit teruggedraaid. De huurverhoging over 1974 werd eveneens door een aantal bewoners geweigerd, dit maal met steun van de huuradviescommissie. Staatssecre taris Van Dam moet hierover nog een uitspraak doen, maar het is te verwachten, dat hij de verhoging over '71 en die over '74 wel in één pakket zal samenvatten. Ontruiming In januari van dit jaar spitste het conflict tussen de LWS en de zes tien weigeraars zich toe. Zij kre gen een schrijven in de bus, dat ze voor de 31ste hun huurachterstand zouden moeten betalen, voldeden ze niet aan die eis, dan zou er een dagvaarding tot ontruiming volgen. Voor die tijd waren de weigeraars overigens ook regelmatig op hun huurachterstand gewezen - die door hun zelf niet als achterstand werd erkend - om te voorkomen, aldus directeur Streefland, dat de LWS in het juridische probleem van verja ring verwikkeld zou raken. Na ont vangst van de brief in januari (die "grote onrust verwekte en nieuwe emoties heeft losgemaakt, hetgeen voor het klimaat van lopend overleg tussen bewoners en LWS-bestuur in zake renovatie nauwelijks bevorder lijk kan worden genoemd", aldus het schrijven van de weigeraars aan staatssecretaris Van Dam) schakel den de actievoerders de Leidse bur- gerraad in, dit na overleg met het actiecomité Haagwegkwartier. de be- i de welzijns- De burgerraadsman, mr. Quadek- ker, deed een compromis-voorstel, dat het volgende inhield: de weige raars zouden de huurverhoging als nog moeten betalen echter niet met ingang van 1971, maar per 1 april 1975; dus niet met terugwerkende kracht. De weigeraars gingen met dit compromis akkoord, de Leidse Wo ningstichting niet. Waarom niet? Di recteur Streefland: "Dat zou niet eerlijk zijn tegenover de mensen, die wel van meet af aan de ver hoging hebben betaald". De Leidse Woningstichting heeft nu aan de Staatssecretaris gevraagd om de huur prijs vanaf 1971 alsnog vast te stel len. Mocht dit leiden tot een lager hum-bedrag, dan het oorspronkelijk vasgestelde, dan krijgen de mensen, die te veel hebben betaald hun geld zonder meer terug", aldus Streef land. Quadekker is het met deze op vatting van billijkheid niet eens: "Mensen, die een huurverhoging be- het ook kunnen zeggen, dat de die de verhoging geweigerd hebben zich misschien iets bewuster van hun situatie zijn geweest". Quadek ker wil buiten het vraagstuk blijven of de huurverhoging al dan niet ge rechtvaardigd was: "Maar ik vind wel, dat de zaak op kortere termijn had moeten worden opgelost. De Leidse Woningstichting had bv. een proefproces tegen één van de wei geraars kunnen aangaan, of had de staatssecretaris veel eerder moeten inschakelen". Ook de weigeraars vinden dat de LWS wel erg laat op huurprijsvast stelling door de staatssecretaris aan dringt terwyl men eerst een paar jaar lang geen actie had onderno men. Het actiecomité Haagwegkwar tier, de bewonerscommissie en de wei geraars vragen aan staatssecretaris Van Dam om overeenkomstig het bemiddelingsvoorstel van de burger- raadsman te beschikken (dus wel huurverhoging, maar niet met te rugwerkende kracht; ze wijzen erop, dat deze procedure ook bij De Een dracht is toegepast) en voorts om de verhoging over 1974, overeenkomstig het advies van de huuradviescom missie, achterwege te laten. De staatssecretaris heeft nog niet ge antwoord. Eigen parochie LEIDEN De huidige parkeerre geling voor het Leidse stadhuis is een aantal gemeenteraadsleden een doorn in het oog. 4 leden van de gemeen telijke commissie voor algemene en bestuurlijke aangelegenheden gingen gisteravond zelfs zover voor raadsle den aparte voorzieningen te wensen. Vier anderen verzetten zich daar fel tegen, terwijl twee leden zich van stemming onthielden. CDA-er Driessen constateerde, dat de huidige parkeerregeling in feite il legaal is omdat de verkeerscommissie zich er nooit over heeft uitgespro ken. In plaats van die regeling zag hij twee betere oplossingen: of een verhoging van de parkeertarieven waardoor volgens hem alleen sterk gemotiveerde mensen op het Stad huisplein zouden parkeren of een in cidentele ontheffing voor mensen, die vaak in het stadhuis moeten zijn. Elzenga(VVD) vond het onjuist dat er topambtenaren zijn, die over een pasje beschikken om daar wel te mogen parkeren. "Waarom een uit zondering maken voor deze mensen?" zo vroeg hij zich af en kreeg daar bij de steun van CDA-er Vink. Van ambtelijke zijde werd betwij feld of een verhoging van het par- keergeld ter plaatse wel het beoogde resultaat zou opleveren. "Het Stad huisplein is een begeerde plek om de auto neer te zetten en daarvan zal men zich eohiter niet door een wat hoger tarief laten weerhouden". Een eventuele wijziging zou dan ook niet alleen voor het Stadhuisplein moe ten gelden, maar voor het gehele cen trum van de stad. Peters (PvdA) vond een speciale parkeerregeling voor raadsleden ab soluut overbodig. De drie kwartier die de commissie aan het onderwerp be steedde karakteriseerde hij als "tijd verdoen met flauwekul". Commen taar van Du Gardijn (PPR/PSP/ D'66)"Ik wij de raadsleden die plei ten voor een aparte regeling alleen, maar wijzen op het bestaan van een fiets. Een heel eenvoudig vervoermid del dat raadsleden in korte tijd op de plaats van bestemming brengt zon der parkeerproblemen." Besloten werd uiteindelijk dat de kwestie zal worden voorgelegd aan de verkeerscommissie waarbij de rtadsleden Elzenga, Wessels(VVD), Driessen en Vink (CDA) aanteken den voor een speciale regeling voor- raadsleden te zijn. Houtman (SGP/ GPV) en de PvdA-ers Meijer en Pe ters alsmede Du Gardijn (PPR/PSP/ D'66) waren tegen. Meer Leids nieuws elders in deze krant Drie kwartier lang hebben tien gemeenteraadsleden gister avond in commissieverband»ge debatteerd over de vraag of er een nieuwe parkeerregeling moet komen op het Stadhuis plein. Dat zich uiteindelijk vier raadsleden voorstander toonden van een voorkeursregeling voor de eigen auto, mag op z'n minst verwonderlijk worden genoemd. Temeer als men de argumen tatie beluistert die daarvoor wordt aangevoerd. Het heet dat raadsleden vaak in het stadhuis moeten zijn om te vergaderen en stukken te lezen. Het zij zo. Maar de vraag is of daaraan het recht kan worden ontleend om gedurende enige tijd een parkeerplaats bezet te houden voor een openbaar ge bouw. Parkeerplaatsen vlak voor een drukbezochte instel ling als het stadhuis komen het best tot hun recht wanneer ze gebruikt worden door kortpar- keorders. Wie iets langer in het stadhuis verblijft en wie geregeld commissievergaderingen be^- zoekt zal tot de slotsom komen dat dat vaak raadsleden zijn moet maar dé moeite nemen om een paar minuten te lonen. In de naaste omgeving zijn voor lanenarkeerders best plaatseh te vinden. We denken daarbij aan de Garenmarkt en iets verder weg de Lammermarkt. Of en dat is nog een veel beter idee pak, zoals het raadslid Du Gardiin gister avond voorstelde, de fiets. LEIDEN De gemeente gaat op korte termijn een eind maken aan 't verblijf van een groep zigeuners in caravans en woonwagens op het Schuttersveld. Desgevraagd ver klaarde loco-burgemeester Van Aken gisteravond, dat de toestand zo niet gehandhaafd kan blijven. Ook Asfaltering en reconstructie Burggravenlaan LEIDEN B en W van Leiden hebben besloten de raad een voor stel voor te leggen waarin besloten wordt een bedrag van 1.1 miljoen gulden beschikbaar te stellen voor de reconstructie van de Burggraven- laan. Voor dat geld zal de weg ge asfalteerd worden, terwijl op ver schillende gemeentelijke commissies zich nog over het voorstel buigen. het excuus, dat een van de vrouwe lijke leden van de groep in het Academisch Ziekenhuis moet beval len en dat men daarom tijdelijk ver blijfplaats heeft gekozen in Leiden zal niet langer worden aanvaard. Het CDA-raadslid Vink bracht de kwestie gisteravond in de gemeente lijke commissie voor algemene en bestuurlijke aangelegenheden ter sprake na onze publicatie van giste ren, waarin de bewoners van de dichtbijgelegen Marislaan klagen over bedreigingen, die zijn geuit door de zigeuners. Loco-burgemeester Van Aken deelde de commissie mee, dat hij als plaatsvervangend hoofd van de politie de afgelopen dagen de situatie nauwlettend in de gaten heeft gehouden. In plaats van een vermindering van het aantal caravans consta teerde hij een toename, terwijl nu ook op het parkeerterrein voor 't postkantoor aan de Geregracht een concentratie is gesignaleerd. Een en ander is aanleiding geweest om te be sluiten, dat tegen deze overtreders de „geëigende maatregelen" zullen worden genomen, aldus Van Aken. LEIDEN De Leidse raad zal volgende week een besluit nemen ov*r de bouw van een nieuwe run derhal bij het bestaande Groenoord- halcomplex. De kosten van deze hal worden geraamd op ruim 3.8 mil joen gulden. Waneer dat nodig mocht blijken zullen de tarieven voor het marktgeld voor runderen, slachtvarkens extra ver hoogd worden. Bovendien hebben B en W onlangs vastgelegd dat de tarieven elk jaar met minimaal de trendmatige stijging verhoogd moe ten worden. Voor de bouw van de nieuwe runderhal is een zogenaam de artikel-19-procedure noodzakelijk. Dat betekent dat vooruitlopend op goedkeuring van 'n bestemmingsplan gebouwd mag worden. Gezicht op de "Coebel" vanal de jlats aan de Haagweg. bouw van de school in ruil af te staan. Teneinde ook het resterende deel van de "Coebel" in handen te krijgen waren inmiddels onderhan delingen aan de gang tussen de Stichting Studentenhuisvesting en Van der Linden. Gevraagd naar de resulaten van de ze onderhandelingen zei de heer Van der Linden dat er weliswaar bespre kingen zijn gevoerd, maar dat men nog weinig verder is gekomen. "Alles is nog zeer pril", aldus Van der Lin den. Volgens de heer Van Rooi jen van de Stichting Studentenhuisvesting zijn de onderhandelingen een stuk ge vorderd maar nog niet afgerond. "Het gen, 54 luxe woningen en 50 hoog- bouwwoningen), 172 premie-wonin gen (met 115 eengezinswoningen, 27 meergezinswoningen en 30 hoog- bouwwoningen) en nog eens 90 wo ningwetwoningen. In de recentelijk verschenen provin ciale knelpuntennota voor de wo ningbouw in de Leidse agglomeratie, samengesteld door een commissie waarvan de Leidse wethouder Waal deel uitmaakte, wordt over het plan "Coebel" gezegd, dat de grondkosten waarschijnlijk te hoog zullen zijn voor goedkope woningbouw. In de nota wordt gesproken over de bouw van 400 woningen, waarvan er voor 1980 zeker niet meer dan 300 vol tooid zullen kunnen worden. Bij een eerder gelegenheid had wethouder len zullen worden gedaan om de agrarische bestemming van het ge bied te veranderen, eerst nauwgezet bekeken zal worden welke huur en koopprijzen en uit de bus zullen ko- Op dit ogenblik is het terrein, dat doorsnelen wordt door een aan tal poldersloten, nog grotendeels in gebruik bij melkhandelaar Van Steijn, die er schapen, pony's, gei ten, varkens en paarden houdt. Ook zijn er moes- en bloementuinen aangelegd door omwonenden en ligt er midden in het terrein een ten nisveld. Destijds - bij het graven van het Kort Vlietkanaal - was er spra ke van, dat het terrein een recrea tieve bestemming zou krijgen en dat er onder meer een Jachthaven zou worden aangelegd. wachten is op Den terie van Onderwijs en Wetenschap pen) dat nog zijn principiële goed keuring aan de transactie moet ge ven. Maar ook wanneer dat principe besluit binnen is, zijn er nog wel wat vijfen en zessen", aldus de heer Van Rooijen. Over de transactie zelf wil de de héér Van Rooijen in dit sta dium nog niets vertellen. "Het kan een normale verkooptransactie zijn, maar ook een ruiling." Bouwschets Overigens circuleert in gemeentelij ke kringen reeds geruime tijd een bouwschets, gemaakt door een bouw combinatie, waarvan de heer Van der Linden deel uitmaakt. Daarbij zou het gaan om de bouw van 178 vrije sectorwoningen (w.o. 28 eens

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3