Thema-dag Leiderdorp over chr. levensstijl Oecumene aan de basis gaat door Kerkelijke stand WAARDEN GEMEENGOED Vrijzinnige omroep in ons bestel een onding Religieuzen verlangen antwoord op vragen DINSDAG 17 JUNI 1975! D r~ Het is ons bitteie ernst Er is in Leiderdorp een groep gevormd, die een kerkelijke themadag, te houden op zondag 28 september, gaat voorbereiden over "bezinning op een nieuwe christelijke levensstijl". De dag die een vervolg is op de in maart gehouden bezinningszondag, krijgt een oecumenisch karak ter, zowel in de organisatie als, naar men hoopt, in de deelneming. De heer J. Smit, kerkeraadslid van de Geref. Kerk: "Onze bedoeling is ernst te maken met deze bezinning, de gevolgen te bespreken en te pro beren deze gezamenlijk en persoon- diensten in de Scheppingskerk oecu- lijk te gaan beleven. We beogen niet menische diensten kunnen zijn.Na van deze dag een hoogtepunt te i ken, maar een ernstige stap vt waarts. 28 September is de laatste ning op een nieuwe levensstijl aan- J i de Vredesweek. Vandaar dat schouwelijk te maken, om als vervolg op een gemeenschappelijke maaltijd deze aspecten nader te besprekenen uit die bespreking conclusies te trek ken. De heer Smit: "Voorlopig denken wij de betekenis voor ons ieder persoon lijk van een herbezinning op levensstijl? Hoe zal onze houding de commissie die deze week voorbe reidt, en groep voor de thema-zondag elkaar hebben gevonden om de dag samen te organiseren. De opzet is. CHRISTELIJKE Op 23 juni presenteert het be stuur van het Ned. Katholiek Vak verbond het ontwerp voor een visie- program. Aan de vooravond van die presentatie heeft de commissie "Ge loof en vakbeweging" van het NKV, de ^volgende punten. Wat ls Knegt te Kesteren; aangenomen naar jyQddeistum J. J. Buskes te Grypskerk en Visvliet, naar Geer vliet - Heenvliet C. den Engelse te zich moeten wijzigen en hoe kun- Voorburg; bedankt voor Amsterdam die in 1972 werd opgericht, de balans daarvan nen wij elkaar daarbij helpen? Wat is de betekenis hiervan voor ons gemeenschappelijk, wat zijn de maatschappelijke mogelijkheden en gevolgen van deze bezinning? Wil len we werkelijk versoberen en hoe kunnen we hieraan samen gestalte geven? Willen we werkelijk ontwik kelingssamenwerking en zo Ja, in welke vorm? Willen we ons milieu sparen en kennen we de gevolgen opgemaakt. Op één punt is er in deze commis sie sprake van eensgezindheid. Men andere terreinen van ons leven? Hoe kunnen anderde houding in daden omzetten, Welke acties kunnen we steunen erkent dat er iets is als een christe- tot welke acties kunnen we zelf een initiatief nemen?" Nieuw vertrekpunt "Het wordt", aldus de heer Smit. lijke grondhouding. Die heeft te ken met gerechtigheid, vrede en soli dariteit. Maar of die exclusief is of die nu het best in confessioneel ver band of Juist in een "open" organi satie tot uitdrukking komt, daar be- wel we h°Pen dat we elkaar goed zul- ginnen de verschillen in het denken. len kunnen vinden. Maar het is ons De commissie komt tot de conclu- bittere ernst. Deze dag zal daarom 6ie dat de zorg voor de doorwerking van de chirstelijke idealen en katho lieke waarden meer een inspireren de en motiverende kracht moet zijn dan een organisatorisch bindmiddel. "Christelijk" en "katholiek" verstaat de commissie in een niet-exclusieve zin. "Wij beseffen, dat de christelijke waarden, van oorsprong weliswaar min of meer exclusief, in de loop der geschiedenis gemeengoed zijn geworden in de samenleving en dat zij ook binnen niet-chrüstelijke le vens- en wereldbeschouwingen wor den beleefd en nagestreefd." Vanuit die erkenning wilde com missie" Geloof en vakbeweging" nu als een soort geweten van het NKV gaan werken. Bijvoorbeeld door een herbezinning op de waarde van ar beid en vrije 'tijd te stimuleren. (in samenwerking met Geref. Kerk) E. H. Kalkman te Amersfoort, voor Monster H. Vreekamp te Oosterwol- de; beroepen te Wouterswoude P. Mo lenaar te Jaarsveld. Geref. Kerken: bedankt voor Oost en West-Souburg W. Haverkamp te Nijkerk. Geref. Kerken Vrijgemaakt beroepen te Meppel en te Rozenburg A. de Snoo, kand. te Zwijndrecht; bedankt voor Helpman J. Kok te Amersfoort. Chr. Geref. Kerken Hilversum J. W. Maris te Vlissingen; bedankt voor Hilversum J. van Amstel te Ensche de. Geref. Gemeenten: beroepen te Benthuizen, Enkhuizen, Ermelo, Go- rinchem, West-kapelle, Amsterdam centrum, Hoogeveen, Oud- C. Molenaar te Kapelle-Bie- geheel Leiderdorp erbij te betrekken, ook een nieuw vertrekpunt moeten Wjj hopen dat de Scheppingskerk te worden, waarbij een aantal groepen wordt gevormd om een en ander na der uit te werken en daden te kun nen stellen". Voorlopig rekent de groep op ten minste tweehonderd deelnemers aan de hele dag. De besturen van de stichtingen van pluriformiteit. Om antwoorden van de religieuzen in Nederland - te vinden op vragen verricht de van paters, broeders en zusters - commissie, met haar beide werkgroe- hebben er bij kardinaal Alfrink, pen, voor religieuze oversten belang- voorzitter van de bisschoppenconfe- rijk werk, aldus de brief, rentie, op aangedrongen dat het werk "Juist een pluriform oordeel waar van de commissie Pluriformiteit in de positie van iedere verantwoor- (meervormigheid) wordt voltooid. Zij delijke duidelijk merkbaar is, zal de worden voortdurend geconfronteerd kerkgemeenschap meer ten goede met het verschijnsel en de gevolgen komen dan een kleurloos document". De "Praatsoos" voor jeugd van 16 tot 21 jaar in Leiden Zuid-West (clubhuis De Tamboerijn) is tot 17 augustus gesloten. De leiding is over het afgelopen siezoen niet ontevre den: "We hebben redelijk gedraaid en de opkomst was goed. De praat- soos-commissie doet er alles aan om elke soos zo goed mogelijk voor te bereiden". De jongeren zien de toe komst van de soos (een hervormd- gereformeerd initiatief) met vertrou wen tegemoet. ®Ds. F. de Jong te Alphen aan den Rijn, die een benoe ming aannam tot leraar godsdienst onderwijs te Doetinchem, hoopt op 17 augustus om half 5 in de Mara- nathakerk te Alphen afscheid van zijn gemeente te nemen. #De Rot terdamse hervormde predikant D. Lissenburg (58) zal op woensdag 25 juni aan de katholieke hogeschool in Tilburg promoveren tot doctor in de godgeleerdheid. Hij is de eerste promovendus aan de theolologische faculteit van deze hogeschool na de wettelijke erkenning ervan vorig jaar. Voor zijn proefschrift deed de predikant een onderzoek naar enige aspecten van de begeleiding van voorgenomen veranderingspro cessen in kerken. Promotor is prof. dr. H. Faber (hervormd), mede-pro- motor prof. dr. J.A. Stalpers (rk). Ds. Lissenburg is sinds 1965 predi kant. Voordien was hij officier bij het Leger des Heils. 9Het aantal Geref. Gemeenten in Nederland is vorig jaar met 1 toegenomen (St. Maartensdijk). Er zijn nu in totaal 54 gemeenten, met samen 17.000 le den. Zij hebben slechts 7 predikan ten, van wie twee nog emeritus. ®De Reformatorische Bijbelschool in Zeist heeft het cursusjaar afgesloten. De eerste zes afgestudeerden hebben werk gevonden in hun eigen kerk, in het godsdienstonderwijs of in de zending. De school gaat verhuizen naar een groter pand aan de Slot- laan te Zeist, waar straks internaats ruimte is voor ongeveer 30 studen- gen. Voor de verbouwing is f 100.000 nodig. Voor het nieuwe cursusjaar worden 15 nieuwe studenten ver wacht, waardoor het aantal studen ten op 45 komt. Het adres van de school is nog: Parklaan 8 Zeist. •Op de komende synode van de Kerk van Engeland zal de toelating van de vrouw tot het ambt ter spra ke komen. De synode zal waarschijn lijk geen fundamentele bezwaren hebben tegen toelating, maar niet de ingewikkelde procedure in wer king zetten om dit ook mogelijk te maken. #De Evangelische Kerk in Oostenrijk heeft meegedeeld, geen geld te hebben om officieel verte genwoordigd te zijn op de in novem ber te houden algemene vergadering van de Wereldraad van Kerken in Nairobi. Ds. L. H. Ruitenberg wiidde zijn Kanttekening in Hervormd Neder land aan de pogingen om te komen tot een nieuwe vrijzinnige omroep. HU is over die pogingen niet en thousiast. Het is volgens Ruitenberg, die graag erkent zelft door het vrijzin nig christendom als geestelijke stro ming te zijn gevormd, zeer wel denkbaar, dat er 40.000 Nederlan ders te vinden zijn, die voor tien gulden per jaar een uur reclame zendtijd krijgen om er 110.000 men sen bij te krijgen. Dat laatste lijkt hem moeilijker, gehoord ook de uit spraak van een vooraanstaand vrij zinnig man, dat het organiseren van vrijzinnige christenen zoiets is als kikkers in een krui wagen. Maar het ls, aldus Ruitenberg, in strijd met de aard van het vrijzin nig christendom, want de wet vraagt een geestelijk en maatschappelijk Tevreden over Kirchentag geprofileerd programma voor een! nieuwe omroep. En juist dat onbe-| sliste, dat merkwaardige opene, soms afglijden naar negativisme, had in de vrijzinnigheid zijn aan trekkingskracht. Men kon het niet verder brengen dan een paar orga nisatorische vormen die niemand be dreigen en weinigen bonden. Elke poging het vrijzinnig-eigene vast te te leggen, af te schermen en agres sief te maken werd afgewezen. Ja, zo vervolgt Ruitenberg, als je 1 een vrijzinnige EO wilt oprichten en dus precies weet wat de bijbel en de moderne vaderen bedoeld i hebben, en daaruit de consequenties weet te trekken voor dood en leven voor politiek en economie, voor kunst en cultuur, ja, als je dat voor el kaar krijgt, dan heb je een wonder verricht, namelijk de kwadratuur van de cirkel gevinden. Maar dan zal de vrijzinnige gelovige, die zijn geschiedenis kent, er geen vrijzin- nigheid meer aan ontdekken. De kerken hebben samen het IKOR, straks het IKON. Er is alle re den te vragen, waarom die vrijzin nige inbreng, die sommigen missen, juist anderen het IKOR verwijten. Het vrijzinnig godsdienstig geloven is altijd op z'n sterkst geweest als het zich solidair verklaarde met anderen. Daarom is een vrijzinnige godsdienstige omroep in ons bestel een onding, zo besluit ds. Ruitenberg zijn Kanttekening. i de in Frankfurt gehouden Kirchentag, prof. dr. Kurt Sontheimer, heeft zijn tevredenheid uitgesproken over het verloop van deze evangelische manifestatie, die in totaal 50.000 deelnemers trok. Vier dagen lang hebben zij over talrijke vraagstukken die het chris tendom raken gediscussieerd: de plu riformiteit van de kerk, de verhou ding van de kerk tegenover de we reld met haar politieke en maat schappelijke vragen, en de plichten van de mens ten aanzien van de ont wikkelingslanden. Vertegenwoordigers van andere ker ken namen aan de discussie deel, maar daar bleef het bij. Met name prof. dr. Hans Küng klaagde erover, dat geen duidelijk teken van een heid werd gesteld. Van verschillende kanten werd opgemerkt, dat er in de oekumene vertraging, zo geen stilstand is opgetreden, althans op officieel niveau. Maar, zo zei Küng al blijft de leiding achter, aan de basis vindt de oekumenische toena dering voortgang. De behoudende evangelische groe pering "Klein anderes Evangelium" ontbrak bewust op de Kirchentag. Dit was voor de deelnemers Juist een reden om zich diepgaand met de pluriformiteit van de kerk bezig te houden. Onder grote bijval spraken, verscheidene inleiders zich uit voor een veelvormigheid in de praktijk. Al mag die niet leiden tot onder linge verwijdering. De zin van de pluriformiteit is Juist wederzijdse verrijking. In de discussie over de verhouding van de kerk tot de politieke en maat schappelijke problemen merkte de bekende theologe Dorothee Sölle op, dat wel wordt beweerd, dat de kerk niet marxistisch mag worden, maar zo beklemtoonde zij, zij mag even min kapitalistisch blijven. Zij wees erop, dat zij voor de evangelische Kirchentag kennelijk te links werd bevonden gezien het feit haar een soort spreekverbod werd opgelegd. Sölle mocht alleen aan de discussie deelnemen, niet een referaat hou den, zoals twee jaar geleden in Düs- seldorf nog wel het geval was. Onder de vele aanwezigen op de Kirchentag bevond zich ook dr. Phi lip Potter, secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken. Hij betreur de het, dat vele mensen die aan de Kirchentag hadden willen deelnemen door hun regering daartoe niet in staat waren gesteld. Met name werd de afwezigheid van dr. Beyers Nau- d'é (Zuid-Afrika) jammer gevonden. Naast in plaats van met elkaar In het Informatiebulletin van het Leidse Overleg-Wijkorganen schrijft de eindredacteur Sander der de Graaf in een artikel over het bestaandsrecht van wijkco- mité's, dat een van de aanlei dingen waardoor mensen de hoof den bij elkaar steken is, dat ker kelijke, gemeentelijke en parti culiere instellingen in de wijk naast elkaar werken in plaats van met elkaar. Zelfs werksoor ten die ongeveer hetzelfde doel nastreven, blijken elkaar niet of nauwelijks te kennen. Degradatie De 'Werkgemeenschap van chris telijke kerken in Zwitserland' heeft de Zwitserse bondsraad geschreven zeer verbaasd te zijn dat een inter nationale commissie erop aanstuurt in plaats van de zondag voortaan de maandag als 'eerste dag van de week' te laten gelden, en zo te laten af drukken in kalenders, reistabelleu De werkgemeenschap heeft de We reldraad van Kerken in Genève in gelicht over haar stap tegen wat zij noemt de "degradatie van de chris telijke zondag".

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 14