Wordt Brazilië een «nieuwe kernmacht? vakantie: pak 32Smee HBG mist grote order van Iran 3oor kernovereenkomst met Duitsland Schoolhoofd Hoogervorst verlaat Zoeterwoude LIEVER EEN DUIVENHOK DAN EEN MONUMENT Twintig kranten opgeheven Geen spoedzitting over dodelijke steekpartij Kleine miljard dollar Schoolhoofd P.Bours nam afscheid LEIDSE KANTONRECHTER NSDAG 17 JUNI 1975 BRASILIA (ANP) Dank zij de kernovereenkomst, die de Jrazilaanse regering 26 juni aanstaande met de Westduitse egering gaat sluiten, rijst bijna overal, maar vooral in de Ver- ïnigde Staten, de vraag: wordt Brazilië een nieuwe kernmacht? Krechtens het akkoord, e tekst nog geheim wordt gehou- en, zou het volgens de Braziliaanse linister van Buitenlandse Zaken, 'zeredo da Silveira, enkel gaan over aanwending van de zo gevrees- e kracht tot vreedzame doeleinden. Irazilië zou uiterlijk tegen 1990 dank Ij de Westduitse technologische bij- tand in staat zijn geheel zelfstandig Ijn eigen kernenergie te produce- en. De minister onderstreepte daar- iij, dat zijn land in geen geval ex- ilosief kernmateriaal zal produce- en. Bovendien, zo'voegde hij er nog ian toe, heeft de Europese commis- ïe voor de kernenergie haar fiat ver eend. Tot dusver beschikt Brazilië (lechts over één (Amerikaanse) kerncentrale, nl. te Angra dos Reis, babij Rio de Janeiro. De fabriek nog niet af en de brandstof ver- fijkt uranium zal door de Verenig- fle Staten geleverd worden. De overeenkomst voorziet in een Westduitse bijdrage van ongeveer 10 miljard dollar voor de winning van uraanerts, in Brazilië de verrij king van het uraan, de behandeling van het plutonium en de bouw van ZOETERWOUDE Het hoofd van de openbare basisschool Corbulo Jh. Hoogervorst, gaat Zoeterwoude ver laten. Hij heeft met ingang van het nieuwe schooljaar een benoeming j aanvaard als hoofd van een nieuw te stichten basisschool in Zoetermeer. I Over de opvolging van de heer Hoo- j gervorst waarvoor het gemeente bestuur inmiddels een oproep heeft I doen uitgaan is nog niets bekend. Burgerlijke stand Leiden Geboren: Sander zv. S. Kijk in de Vegte en M. H. Boers, Pieter M. z.v. W. Sip en D. E. d. j Zeeuw, Izaak z.v. I. Colpa en G. E. Kukler, Lizette D. d.v. A. Oudshoorn en A. C. Moolenaar, Sara C. J. d.v. G. J. Hoog en J. Schlagwein, Marrigje d.v. F. Wouters en C. P. Lammerts, Léon J. z.v. J. Ouwerkerk en I. S. A. I v. Steenbergen, Max J. z.v. W. B. T. Heiligers en J. J. H. M. v.d. Wielen, Anthony j. F. z.v. A. Pracht en L. T. Boot, Chi W. z.v. K. C. Pang en M. L. Liu, Daniëlle d.v. J. d. Mol en L. Kuijt, Sebastiaan P. L z.v.. H. G. T. Jansen en H. I. E. Kulenkampff, Miranda d.v. W. Bouwman en J. de Wolf, Rene G. J. z.v. G. J. M. Vink en W. J. j. M. Onderwater, Alexan dra G. M. d.v. K. A. M. Kapel en M. A. H. Caspers. Overleden: C. W. Verkruisen, 69 Jr, m., w. J. v. Leeuwen, 68 jr., m., A. E. M. Willemse, 82 jr., vr„ W. Schone- veld, 57 jr., m., M. A. Kaan. 52 Jr., echtg. v. C. Tijsen, E. Huizinga, 0 jr, d, T. Mooten. 49 jr., m„ E. C. Stol, 63 jr., m.. J. Brokaar, 66 jr., m., J. G. C. Rijs, 37 jr., m., J. Metselaar, 73 Jr., echtg. v. P. j. j. v. Weerlee, W. Noort, 58 jr., m. Getrouwd: P. Schuil en J. S. d. Vries, G. A. M. v.d. Steeg en D. M. A. v. Zoomeren. kerncentrales en reactors (8 zouden er in de jaren negentig operationeel moeten zijn). Volgens inlichtingen uit goede bron zou Brazilië in zijn ondergrond een reserve aan uraan ertsen van ze ker 500.000 ton ter beschikking heb ben. Het belang ervan wordt onmid dellijk duidelijk wanneer men be denkt dat de thans bekende wereld reserves op ongeveer 1 miljoen wor den geschat. Uraanertslagen zijn reeds aangetroffen in de staten Mi- nas Gerais (daar zijn reeds 3000 ton economisch rendabel) Parana, Rio Grande do Norde en onlangs nog werden voorraden aangetroffen ten noorden van de Para (Amazonië). De grootste voorraden zouden zich in Amazonië bevinden, waar onder de naam "Radam" (Radar da Ama zonia) thans met ultramoderne mid delen prospecties aan de gang zijn. Wanneer eenmaal tot produktie is overgegaan is het zeer goed moge lijk dat Brazilië tegen 1980 aan uit voer zal kunnen denken. De mogelijkheid zit er in, dat Bra zilië genoeg voorraad zal hebben om 10 centrales van elk 1.200 megawatt te voeden. Aldus zal Brazilië over afzienbare tijd de 8ste plaats innemen op de lijst, waarop de Verenigde Staten, de Sowjet Unie, Frankrijk, Enge land en de Bondsrepubliek Duitsland, maar ook Canada en Japan die plan nen in die zin hebben, reeds voor komen. De Braziliaanse reactors, die door de Duitsers "atoomreuzen" worden genoemd en zullen gebouwd worden door het Westduits consortium "Kraftwerk-Mulheimer Union" moeten een vermogen van 1.200 me gawatt krijgen. Zij zullen later door Brazilië geleidelijk genationaliseerd worden. MAASTRICHT (ANP) De of ficier van justitie bij de recht bank te Maastricht heeft gis teren f 5.000 boete of 100 dagen hechtenis geëist tegen de 33-ja rige timmerman Frans H. uit Ulestraten, die een door hem aangekocht vakwerkhuis, dat volgens de koopakte nadrukke- Jijk viel onder monumenten zorg, zonder vergunning had ge sloopt. Ter zitting verklaard© verdachte dat hij het pand ge kocht had om ruimte te krijgen voor het bouwen van een dui venhok. Een als getuige-des- kundige verschenen architect van de rijksdienst voor monu mentenzorg noemde het gesloop te pand een voorbeeld van zeer gaaf en authentiek vakwerk. Hij zei de minister te zullen advise ren een herbouwplicht op te leg gen aan de timmerman. De of ficier van justitie vond de zaak maar triest met het oog op het monumentenjaar 1975. 'Deze verdachte heeft ons iets ontno men want eigenlijk behoort zo'n historisch, cultureel en stede bouwkundig pand ons allen toe', meende hij. De rechtbank doet uitspraak op 30 juni. In Bangladesh: DACCA (AP) Een twintigtal kranten in Bangladesj zal moe ten sluiten op grond van een re geringsbevel hiertoe, dat gister avond werd uitgevaardigd. De regering zei vorige maand dat zij de pers in het land wil reorganiseren, onder meer door een fusie tussen het persbureau Bangladesj Press International en het persbureau van de rege ring. President Moejiboer Rachman Zei eerder dat de reorganisatie zou worden doorgevoerd om het zijn regering mogelijk te maken het socialisme in zijn land in te Door de maatregel zullen er in heel Bangladesj overblijven. LEIDEN Met uitzondering van het CDA-raadslid Vink voelden de leden van de gemeentelijke commis sie voor ambtelijke en bestuurlijke aangelegenheden er gisteravond niets voor om de commissie voor politie zaken in spoedzitting bijeen te roe pen naar aanleiding van de dodelij ke steekpartij onlangs op de Lange- brug. Driessen (CDA) "Ik heb geen en kele behoefte aan bespreking van dit voorval voor het zomerreces van de raad. De zaak is voor mij zo klaar als een klontje. De dader is gepakt en het hele geval heeft niets met de sluitingstijden te maken. Er is een aantal personen in de Pieters- wijk, dat er belang bij heeft om de horecasector in deze wijk terug te dringen. En wel een speciaal deel van die horecasector". Zoals eerder in onze krant gemeld had de voorzitter van het comité- Pieters- en Academiewijk in een o- pen brief aan de burgemeester ge wezen op het feit dat de horeca in het centrum zich weinig aantrekt van de sluitingstijden. Dat probleem kwam ook aan de orde toen de com missie zich boog over een brief van bewoners van Herensteeg die klaag den over stank- en lawaaioverlast van café La Bota. Peters (PvdA) constateerde dat vrij wel identieke brieven bijna wekelijks bij de raad belanden en dat zo snel mogelijk een oplossing voor deze problemen gevonden moet worden. Hij pleitte er dan ook voor de hoog ste prioriteit te geven aan de her ziening van de drank- en horecaver- ordening, die op het ogenblik wordt voorbereid. Deze verordening regelt onder meer de sluitingstijden van bars. café's, restaurants, eethuisjes en dancings. De commissie onder steunde dat verzoek. Van Thijn (PvdA): Overheidsuitgaven niet terugdringen NIJMEGEN (ANP) "De PvdA houdt er bij het opstellen van de begroting voor 1976 rekening mee dat de bestrijding van de werkloos heid op de eerste plaats moet staan. Als er geen zekerheden bestaan dat op korte termijn het dieptepunt in de economie voorbij is, mag het huidige beleid niet worden omgebo gen. Ook in 1976 zal de begroting een expansief karakter moeten heb ben. Elk punt zal moeten worden bekeken op het werkgelegenheidsas pect. Ook volgend jaar zullen wij de overheidsuitgaven niet mogen te rugdringen". Dit zei gisteravond in Nijmegen PvdA-fractievoorzitter Ed van Thijn op een werkgelegenheids- bijeenkomst van de plaatselijke PvdA afdeling. WASSENAAR Tijdens een sa menkomst in gebouw Sion is offi cieel afscheid genomen van P. Th. RIJSWIJK .SP) - Hollandsche Be- samenwerkte met Adriaan Volker. BapUstschooI die'zijnTfunctle Groep heeft een grote opdracht Deutsche Hochtief en Zublin van Iran aan zijn neus voorbij zien wel jammer dat de opdracht niet is gaan. De opdracht van een kleine doorgegaan, maar geen ramp. Het miljard dollar voor de uitbreiding inschrijven op dergelijke projecten is en verbetering van de haven van het balanceren op de rand: wanneer Bandar Abbas is naar een Itali- tegelijkertijd meer projecten zouden aans consortium gegaan, dat be- worden gegund, zouden er grote pro staat uit door de staatsholding IRI blemen ontstaan. gecontroleerde ondernemingen. HBG heeft nog meer inschrijvingen van np Voor HBG. die bij de inschrijving gen lopen. Daar zijn ook enkele grote ofcpl^ hu Hof afscheidssamenkomst SHÏÏJ moet nieuw bouw plan maken het Midden-Oosten. Daar buiten loopt nog een reeks kleinere projecten. De toewijzingen daarop kunnen komen in een periode van nu tot over een half jaar. Bovendien ko men er nog steeds projecten bij waarop kan worden ingeschreven. Overigens is HBG's internatio nale werkmaatschappij Interbeton op het ogenblik heel redelijk werk baggermaatschappij HAM voldoende werk. legt in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leef tijd. Vrijdag volgt het afscheid van de leerlingen van de school. Er werden het scheidende school hoofd diverse geschenken aangebo den, alleen nog niet namens de ouders; dat komt bij het afscheid de kinderen op vrijdag. Na de in het schoolgebouw een receptie voor de genodigden. In de middaguren was er nogmaals een receptie voor ouders en oud-leerlingen. Uitstekend werk President Ford heeft zijn perschef gisteren laten be zien. Ook de internatioanle kendmaken dat zijn vice-president, ttaut heeft Nelson Rockefeller, in alle opzich ten uitstekend werk verricht, nog be- ter dan hij verwacht had. De presi- LEIDEN Aan de gemeentelijke dent gelooft dat hij en Rockefeller volgend jaar de Republikeinse partij- LEIDEN De Stichting Huisves ting Werkende Jongeren krijgt val het Leids college het verzoek een ge> wijzigd bouwplan in te dienen vooi de appartementen aan de Rijns- universiteit van Amsterdam zijn ge burgersingel. Zoals bekend bestaat slaagd voor mondhygiëne mej. Elze- conventie kunnen bewegen hen op- Bases in Spanje De toekomst van de vier Amerikaanse bases in Span je zal de gisteren in Washington be gonnen, Spaans-Amerikaanse ge spreksronde voor een groot deel be heersen. Aan de gesprekken nemen deel de Spaanse staatssecretaris voor Buitenlandse Zaken, Juan Jose Ro- viza en de Amerikaanse reizende ambassadeur Robert McCloskey. De bijeenkomst zal 3 a 4 dagen duren. bij verschillende instanties ("onder ken de Geus en mej. Annemar meer de Adviesraad voor de Binnen- wit Uit Leiden. stad) ernstig bezwaar tegen de voorgenomen bouw. Ook omwonen den hebben al afwijzend gereageerd. De stichting moet nu met een plan komen dat niet in strijd is met het geldende bestemmingsplan. Ver wacht wordt dat een en ander voor de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren flinke financiële gevolgen zal hebben. de hun Hoog en droogmaar niet zo veilig staat deze ooievaar in het Oostenrijkse Mannswörth op zijn nest, dat hij bovenop een elektriciteitspaal heeft gebouwd. Om het dier niet te storen en de veiligheid te handhaven, heeft de plaatselijke elektrici teitsmaatschappij de gehele bedrading met isolatoren ivat la ten zakken, opdat de ivederzijdse belangen goed gediend zijn. Twee oktober negentienhonderdvierenzeventig. Bestanddelen: een Daf, een Ford, een Fiat, een groentewagen, een bosje wortelen, een blikje spinazie, en een weegschaal. Plaats van handelingZandslootkade in Sassenheim. Feiten: op de ochtend van die tweede oktober had de heer Van der H. met zijn Ford niet genoeg afstand bewaard tot de Daf en was daardoor tegen de rechter achterkant van de Daf opgebotst toen deze linksaf wou slaan. De bestuurder van de Daf werd echter tenlastegelegd dat hij te laat richting had aangegeven. Deze twee op zichzelf nu ook weer niet zo ernstige verkeersfouten waren er de oorzaak van dat de Daf over de rechter weghelft op de linker vloog en zo geschept werd door een tegemoetkomende personen auto, merk Fiat. Na eenmaal deze ravage te hebben aangericht vloog de Ford van de heer Van der H. tegen een langs de weg ge parkeerde groentewagen aan, waar Juist de groenteboer bezig was zijn waren aan de vrouw te brengen. Voor hem was het onver klaarbaar dat de Ford nu Juist hém moest hebben: hU had immer* part noch deel aan de hele situatie? Het gevolg van deze botsing was nu weer dat de weegschaal van de ooftverkoper onbruikbaar was geworden, dit zeer tot de spijt van de achtendertigjarige ver dachte Van der H.. die ietwat bedremmeld achter het hekje stond opgesteld. Nare bijkomstigheid: twee gewonden. De officier van Justitie zei in haar requisitoir dat zij het door de heer Van der H. gepleegde feit wettig en overtuigend bewezen achtte, dat een auto mobilist altijd bedacht moet zijn op onverwachte gebeurtenissen, en dat het misschien voor verdachte beter zou zijn voortaan voor zichtiger op te treden en beter op de handelingen van zijn mede- wegge brui kers te letten. Zij vond het een ernstig feit en eiste dien overeenkomstig: 150 gulden boete. De rechter mr. Teekens, zag toch nog kans een verzachtende omstandigheid te ontdekken; welke kan ik mij niet meer herinneren, en vonniste tot een boete van honderd gulden rond. Verdahcte Van der H. verdween saluerend: de vrijheid tegemoet. Dan was er nog een verschil van mening tussen een agent van politie en een verdachte B. Het ging over de vraag of de verdachte aan de linkerkant van de rechter rijstrook stond opgesteld, (mening van B.) dan wel aan de rechterkant van de linkerrijstrook (mening agent). U ziet waarmee de rechterlijke macht zich bezig pleegt te houden. Aangezien B. zich die dag bediende van een tweewielig motorvoertuig was volgens de officier een vergissing niet uitgeslo ten bij het constateren van het gepleegde feit: het niet volgen van een eenmaal gekozen rijstrook. Zij miste dan ook iedere overtuiging inzake het gepleegde feit en eiste daarom vrijspraak. Ook de rechter was deze mening toegedaan en veroordeelde con form de eis. De verdachte bleef nog even dralen bij het hekje alsof hij van plan was alsnog zijn mening te herzien, maar toen het tot hem doordrong dat hij zonder berisping de zaal kon verlaten koos hii eieren voor zijn geld en verliet de ruimte ter rechterzijde. MIA BAK ELS ADVERTENTTE De 22-jarige Peter Leonard heeft gisteren schuld bekend aan de rampzalige brand die op 30 juni vorig jaar de Gul liver's discotheek in Sport Chester in as legde. Daarbij kwamen 24 mensen in rook en vlammen om het leven. Leonard, een werkeloze jongeman met een mislukt schoolverleden, bekende ook schuldig te zijn aan hem sub sidiair ten laste gelegde in braak in de discotheek. Hij viel flauw toen de parket wachter hem uit de rechtzaal wegleidde. Rechter George Beisheim veroordeelde hem tot 'n voor lopige straf van 15 jaar tot levenslang en kondigde aan dat hij binnenkort definitief vonnis zal wijzen. De rechter overwoog dat Leonard geen opzettelijke moord op zijn geweten heeft maar zich door een stomp zinnige daad" de levens van 24 leeftijdgenoten heeft te verwijten. Leonard had ingebroken in de kegelbaan naast de disco theek. Na daar een sigaret tenautomaat te hebben ge kraakt, veroorzaakte hij brand in een opslagplaats. Het vuur smeulde ongeveer twee uur. Toen baanden rook en vlammen zich snel een weg naar de dansvloer van de discotheek. In de enorme pa niek kwamen 24 mensen om het leven. Meer dan 30 men sen werden gewond, onder ivie verscheidene brandiveer- lieden die de brand pas na vijf uur meester konden wor den.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 13