Blij ie met fusie" vorea: tijdbom die niemand onschadelijk kan maken Zestig miljoen uit de toto/lotto naar sport 5DAG 17 JUNI 1975 VARIA PAGINA 11 ipermachten gaan een confrontatie uit de weg ngs waarschuwde de Ameri- se minister van buitenlandse 0 Kissinger, dat het fout punt stond door de communisten te verwezenlijken, waarschuwde hij. En worden veroverd, welke de nodige onrust in Seoel. Het leek de Amerika's bereidheid Zuidkoreanen duidelijk, dat Noord- Suid-Korea te verdedigen op de Korea de tijd rijp achtte om het zuiden gewapenderhand te bezetten en dat het daarvoor de steun van China zocht. Sombere deskundigen voorspelden zelfs dat de invasie in juli zou plaatsvinden. stellen. En zijn collega defensie Schlesinger verklaarde \merika hard zou terugslaan als communisten een invasie in -Korea ondernamen, ens is het Amerikaanse optre- tegen de kaping van de aguez enthousiaster toegejuicht in Zuid-Korea, waar de haat miljoenen koesteren tegen de nunisten, ver uitgaat boven de er van het onderdrukkingsregi- van hun eigen president Park eng Hi. bezoek van de Noordkoreaanse ldent Kim II Soeng aan China, de tijd dat Cambodja illen Nieuwe vriend Kim II Soeng was in een vechtlustige stemming. Hij beschul digde de Amerikanen ervan dat zij meer troepen naar Zuid-Korea zonden. Als Park en zijn kliek „op instigatie van de Amerikaanse imperialisten en de Japanse reactio nairen" een oorlog ontketent, zal het Noorden met honderdvoudig geweld terugslaan en dan zeker [VL-VOORZITTER KAGIE: [DEN "Nou, het is er dan p van gekomen", zei gisteren Wim igie, voorzitter van Sanocel/HVL. ben er blij om, want samen len we meer kunnen bereiken, et dat 'samen' bedoelt Kagie de obinatie tussen de Oegstgeester ndbalvereniging Apollo /HVL. Apollo kwam z eden voort uit het toen nog als rL door de handbalwereld gaan- Sanocel/HVL. Dat gebeurd» niet ider de nodige meningsverschil- Op n fusie tot stand komt antwoord- Kagie dat er tussen de bestuur - rs van de beide verenigingen ei- nlijk (een hele korte periode di et na de afscheiding uitgezonderd) ïeds een goed contact heeft be- lan. „Vier Jaar geleden hebben i", aldus Kagie, "al geprobeerd 1 onze leden weer bijeen te bren- n in één vereniging. HVL stond ar toen positief tegenover, maar I ledenvergadering van Apollo zag it niet zo zitten en wilde niet met voorstellen van het toenmalige lak dus af. Is hij blij met de com- natie enkel vanwege de verwach- betere sportieve prestaties of ook inwege de terugkeer van een oud eel van het vroegere HVL in het lde nest? "Ik geloof niet dat je in een terugkeer in het oude nest in spreken. Daar is gewoon teveel jd over heen gegaan. Apollo heeft de Jaren van haar bestaan een gen gezicht gekregen, een eigen arakter. Beter is het te spreken an twee verenigingen, die tot de pnclusie zijn gekomen dat zij sa- len veel betere resultaten kunnen oeken dan alleen. Met name in oortief opzicht. Samen kunnen we ïrmaties binnen de lijnen brengen, iie in staat moeten zijn om de no- ige stappen op de handballadder mhoog te doen. Er zullen 6 senio- enteams en 14 juniorenteams in Ie zaalcompetitie aantreden". Het 5 de vraag of Kagie de nieuwe com- ijnatie zal blijven leiden. "Dat hangt (f van wat de leden op de oprich- ingsvergadering willen. Ik ben na- uurlijk wel beschikbaar". De oprich- ingsvergadering vindt morgen plaats h Het Parlement aan de Nieuwe lijn. "Waar het om gaat is dat er revolutie in het Zuiden uitbreekt, zullen wij niet met de armen over elkaar toezien", aldus Kim. Een dergelijke oplossing la verdedigd 2 Vietnam riep weinig enthousiasme Korea valt, op bij Kims Chinese gastheren. Peking schrikt terug voor eer confrontatie met zijn nieuwe vriend overweging Amerika en met de Japanners, bepalend Pekings „vrienden uit verstandelijke overwegingen" die en krachtig tegenwicht kunnen vormen tegen de door China zo verafschuwde Russen. De Chineze nwillen aan de andere kant echter ook niets met de regering in Seoel te maken hebben en zijn zeer gekant tegen het bestaan van de „twee Korea's". verschil tussen Korea en Indo-Chi- na is volgens de Japanse politicus Roemenie echter dat Korea vlak bij Japan vergaren, ligt, dat in de ogen van het Amerikaanse volk wel degelijk moeten worden. Als i Japan zich opnieuw minister gehaald. Kim heeft Peking en bezocht om steun te laar Moskou heeft hem later dit jaar uitgenodigd. Hij is sinds 1961 niet meer in Rusland geweest en hij stuurde zijn verdrag toch vooral de tegenstribbelende Japanners i Buitenlandse Zaken Ho Dam vorige maand naar Moskou om een beozek te regelen. De minister kreeg echter nul op het rekest, waarbij de Russen de slechte gezondheid van partijleider Brezjn- jew als argument aanvoerden. willen bewapenen en zich kernwa pens willen verschaffen en deze volgens Kitazawa de Amerikaanse politiek inzake Korea. Eitsji Nakao, leider van de felle Seirankai-groep in de Liberaal Democratische Partij, heeft gesugge reerd dat Japan zijn grondwet desnoods zou moeten wijzigen om troepen naar Korea te kunnen situatie schept sturen en zelfs kernwapens te strijde kan trekken kunnen vervaardigen. Vlak bij Japain Precies eender Avonturen Het Kremlin wil niet dat Kim een dan terug te vallen op de Russen en de Chinezen die hem dan uit de moeilijkheden pi^nschap een clausule op te pogingen van een land om de hegemonie in Oost-Azie te verwer ven, worden veroordeeld volgens Bram Madera in toernooi van TEAN favoriet Zuid-Vietnam op het nationale verlangen naar hereniging De Japanner Naokitsji Kitazawa, de invloedrijke voorzitter van de commissie voor buitenlandse zaken van de regerende Liberaal Democra tische Partij meent dat Noord-Ko- rea nooit tot de aanval zal overgaan zolang de Verenigde Naties en vooral de VS troepen in het Zuiden hebben. „Het Noorden kan onmoge lijk i opgestelde —grondwet die dergelijke i acties verbiedt. Wel acht hij een Tr,no' nrn communistisch Korea een bedreiging voor Japan. De Koreaanse haven Poesan, in het uiterste zuiden, ligt maar 200 kilometer van Japan (en zelfs maar 50 km van een paar beginnen, tenzij het kleine Japanse eilandjes), met de Verenigde President, Park van Zuid-Korea acht de communistische dreiging voldoen de reden voor zijn harde optreden tegen elke oppositie. Japanse tegenstanders van zijn regime vragen zich af welk bewind meer autoritair is: dat in het communis tische Noorden of dat in het „democratische" Zuiden. Kitazawa geeft het antwoord: „Ze zijn precies eender". Rusland heeft zich intussen het moeten halen. Want Kim beseft al te goed dat Peking noch Moskou ooit toe kan laten dat hij De Russen doen alle moeite om Kim van avonturen te weerhouden. Zij beseffen dat Behoud LEIDEN Bram Madera, de aan voerder en de no. 1 van Roomburg, dat afgelopen zondag het kam de overgangsklasse A veroverde en zich nu klaarmaakt voor de sprong naar de eerste klas se, wil waar het zichzelf betreft ken nelijk niets aan liet toeval overla- Washington onder de huidige vee[ oefening. En de goede vereist omstandigheden een harde lijn Madera geen gebrek hebben volgen en dat daardoor de zaak komende dagen. In Alphen is hij als vechten Staten. En daar zullen China Sowjet-Unie geen van beide steun aan willen verlenen". Wel zouden de communisten volgens Kitazawa de oppositie in het zuiden kunnen aanzetten om onrust te verwekken die hun een excuus zou geven, om zich er mee te bemoeien. Kitazawa vindt het verontrustend dat Ford Zuid-Korea blijvende steun heeft toegezegd maar dat het Zuid-Korea ziet het als een bedreiging voor de Russische mari tieme strategie in de Indische en de Stille Oceaan. Ook willen de Russen graag verdere ontspanning met de zijn geplaatst: Hans Asselbergs. Met dat kwartet heeft de toernooileiding voldoende waar borg voor een attractieve slotfase het toernooi. In de C-afdeling Congres en het Amerikaanse volk misnoegen van de in zijn eigen land niet achter die belofte staan.Het verafgode Kim II Soeng op de hals een leider komt, in wie zowel de le den van het oude Apollo als het ou de HVL vertrouwen hebben. Dat zal nodig zijn, want in het eerste jaar vooral van een door fusie ont stane nieuwe vereniging kunnen er heel wat plooien zijn die op een soe- Sano- pele wijze moeten worden gladge streken". De oprichtingsvergadering is niet al leen toegankelijk voor de leden van Apollo en Sanocel/HVL. Kagie: "Het is een open vergadering. Iedereen die belangstelling heeft is van har te welkom. Vooral natuurlijk de hand bal- geïnteresseerden. De naam van de nieuwe club zal op de oprichtings vergadering uit de bus moeten ko- Connors/Evert favoriet voor Wimbledon LONDEN Jimmy Connors en Chris Evert zijn in het heren- en dames enkelspel als eersten geplaatst voor de tenniskampioenscappen van Wimbledon, die a.s. maandag in Lon den beginnen. Beiden verdedigen hun titel. Bij de heren is Ken Rosewall twee de geplaatst, Björn Borg derde, Guillermo Vilas vierde en Ilie Nas- tase vijfde. Tom Okker volgt op de tiende plaas. Chris Evert wordt op de plaatsingslijst gevolgd door Mar tina Navratiliva, Billie Jean King, Evonne Goolagong en Margaret Court. NOTTINGHAM Tom Okker heeft gisteren in de eerste ronde van een internationaal tennistoernooi in Nottingham de Mexicaan Marcelo Lara uitgeschakeld. De Nederlander won met 63, 62. Rolf Thung werd in de eerste ronde uitgeschakeld door de Argentijn Julian Ganzabal: 4 —6 en 4—6. Erik van Dillen (VS) versloeg de Engelsman Stephen War- toys met 64 en 62 en de Austra liër Phil Dent won verrassend van de Mexicaan Raul Ramirez: 36, 6 —1 en 6—4. lijkheid in Seooel niet opgeven Madera'H. Meijer zonder het vertrouwen van Tokio te het herendubbelspel B verspelen. Scheldpartijen De Russen hebben Japan gewaar schuwd dat de Japanse belangen de praktijk kan dat best anders uit gevaar lopen als dat land verdrag met China sluit. Chinezen dringen er bij Japan op pakken De volley en de aftroeven. weieens kun- DEN HAAG Uit de inleg van de toto i lotto acht procent van de totale inleg, blijft buiten de bestedingsplannen. Dit bedrag namelijk is de 1975, die wordt begroot op houding Van de verenigingen, geld Frans Derks heeft gisteren op de Euromast in Rotterdam een checque van 7000 gulden uitgereikt voor de bouw van een zwembad voor gehandicapte kinderen, het financiële resultaat van een voetbalwedstrijd tussen scheidsrechters en journa listen een maand geleden. 200 miljoen gulden zal ruim 60 mil joen gulden terugvloeien naar de sport. Dit blijkt uit de bestedingsplan nen van de stichting de nationale sporttotalisator, die deze week door voorzitter mr. M. Vrolijk en secre taris A. van Emden zijn ingediend bij de minister van cultuur, recrea tie en maatschappelijk werk. Voor 1 september zal de minister van CRM zijn beslissing over de beste ding van de inkomsten uit deze sport- prijsvragen bekend maken. Van de totale inleg bestemd voor de sport en voor cul tuur, maatschappelijk werk en volks gezondheid. Volgens een bepaalde verdeelsleutel gaat van dat bedrag 84 miljoen gulden 23.625.000 naar volksgezondheid, van het restant is f 44.375.000 voor de sport in al zijn geledingen. Zestien miljoen gulden kWAKTPlMALE TUlNI^ABöOTEf? EUROPA CUP'. TuEKSEBAEfE TAAIE T36EKS. STAND /na 2 AR6ITRflie BLUMDEKVANDÊ \.6i1&. AMsroraLWi! 5-2 de ban Bella Belly derhalve dat ook vrijwel in zijn to taal naar de sport gaat. De bestedingsplannen voor de sport in 1975 voorzien niet in het uitge ven van de ruim 44.000.000 gulden die beschikbaar is. Ruim een derde van dat bedrag, meer dan 15,5 mil joen gulden, is bestemd voor de vor ming van een reserve, die kan wor den toegevoegd aan de bijna 11.000.000 uit de reserve van het bestedingsplan 1974, waardoor een totale reserve zal ontstaan van f 26.523.322. 42 procent stichting de nationale sporttota- lisator vraagt de minister toestem ming 28.846 884 gulden te mogen verdelen ten behoeve van de sport. Het grootste deel van dit bedrag, 23,7 miljoen, is bestemd voor sport bonden en -organisaties., 4,8 miljoen is voor accommodaties., 150.000 gul den voor leiding en begeleiding en 175.000 gulden voor manifestaties en bijzondere activiteiten. verwijzing naar de Russen. In Juli 1972 beloofden de regeringen van de twee Korea's In een gemeenschappelijke verklaring te zullen streven naar ontspanning als voorbereiding op hereniging. Maar sindsdien is de onderlinge verhou ding sterk verslechterd. Voorstellen tot verzoening worden wederzijds verworpen en gesprekken om tot een dialoog te komen, ontaarden in scheldpartijen. Als het er op aankomt kunnen beide partijen elk een miljoen man in de strijd werpen. De supermachten willen echter een confrontatie uit de weg gaan. En met een despoot als Park Tsjoeng Hi in het Zuiden en een als halfgod vereerde Kim II Soeng in het Noorden is dat misschien wel het beste. Korea b'iift een tijdbom waarvan niemand weet hoe je hem onschadelijk kan maken. Observer-dienst BAYERN WIL JOE JORDAN beginselloos compromis mee willen die met 6-4, 7-6 de tweede ronde sluiten" en „lieden die genoeg hebben binnenstapte. van de revolutionaire strijd, lafaards Er vielen nog meer verrassingen, zij die bang zijn om revolutie te het dat er verder geen geplaatsten maken", doelde hij kennelijk op de van het strijdtoneel verdwenen. In Russen. B moest Harry Verdegaal het afleg- en de Amerikanen willen dat het minder dan bij de heren. In B zijn Noorden ophoudt met zijn pogingen geplaatst Ellen Gerrese en Hanneke om het Zuiden op te slokken. Langeveld. In C Trees Langevelden Washington kan zijn verantwoorde- Monique Wortelboer. De combinatie het Fo- rescate-duo oKemans/'Visbeen als no. 2. Dat zou een interessante finale kunnen worden van twee specialis ten in het achterveld en twee aan vallers. Op papier zou het Foresca- te-duo moeten zegevieren, zouden drive en lob de Joe Jordan MüNCHEN Bayern München is bereid ruim één miljoen gulden neer te tellen voor Joe Jordan, de spits- speler van Leeds United. Voorzitter Wilhelm Neudecker verklaarde gis teren dat Jordan een ideaal duo met Gerd Müller kan vormen. "Vooral in de lucht is hij een geweldenaar", zei Neudecker. Bayern München zal deze week met Leeds United gaan praten over een mogelijke transfer van de Schotse international, die met name in de finale van het toer nooi om de Europa Cup voor lands kampioenen te Parijs grote indruk op de Europese kampioen maakte. Ook trainer Dettmar Cramer 1—t; weten, dat hij Jordan er het volgend seizoen graag bij wil hebben. "Het is alleen de vraag of Leeds hem wil la ten gaan. Hij zou goed in ons team passen. In de voorste linie heb ik de beschikking over kleine spelers, zo dat wij zelden door de lucht kunnen spelen. Jordan kan daar eventueel verandering in brengen", aldus de man, die Bayern na een slecht com petitiejaar toch nog naar de prolon gatie van de Europa Cup bracht. Franz "Bulle" Roth heeft gister avond z'n contract met Bayern Mün chen met één jaar verlengd. De man, die in de Europa Cupfinale tegen Leeds United het eerste doelpunt maakte, had zelf drie jaar in zHn hoofd. In verband met zijn leeftiid (29) wilde voorzitter Neudecker dat niet. Tour de France op 26 juni met veertien teams van start zullen veertien ploegen van tien Balague en Viejo (Spa), Peelman en reniers vertrekken. By de veertien Rosiers (Bel), Sylvain Vasseur (Fra). ploegen is de Nederlandse équipe Filotex: Moser, Caverzasi, Soloni, Frisol, die al vijf heeft Fontanelli, Simonetti en Marchetti aangewezen, namelijk Hennie Kuiper, Fedor den Hertog, Cees Priem, Al- bert Huizebosch en Willy Vanneste. In buitenlandse ploegen zullen nog tenminste vier Nederlanders vertrek ken, namelijk Joopt Zoetemelk, Ger- rie Knetemann bij Gan-Mercier voor Gitane. De meeste Franse ploegen hebben hun tientallen voor de ronde al be kend gemaakt. Die teams zien er als volgt uit: Gan Mercier: Poulidor, Genet, He- zard, Misac, Perin en Talbourdet (Fra), Zoetemelk, Knetemann en Vianen (Ned), Hoban (GBr). Gitane: Le Guilloux, Martin, Ma riano Martinez, Mintkewicz, Santy Leleu of Arbes (Fra), Van Impe, Dil len en Teirlinck (Bel) en Karstens (Ned). Peugeot-BP: Thevenet, Jean-Pierre Danguillaume. Ovion, Delisle, Rou- xel. Sibille, Cathieau, Beon, Bour- reau en Esclassan (Fra). Jobo-Wolber: Romero, Millard, Hauvieux, Coroller, Magni, Cigana, Boulas, Legeay, Corbeau en Croyet of Grelin (Fra). Ita), Ritter (Den)en Uchs (Zwi). twee rijders zullen nog worden aan gewezen. Sotto-Mayor-Le Jeune: Agostinho, Amaro, Ferreira, Bernardino en Sil- va (Por), Campaner, Julien, La- Gerard Vianen bourdette. Mollet en Smet (Fra). Gerben Kartens Carpenter-FlandriaPollentier, Go- froot, v. Springel, De Meyer, De Witte. Versraeve en David (Bel). Guimard en Delepine (Fra). Het ril den van Guimard en David is twijfel achtig, reserve zijn Moneyron, San quer en Arbouin (Fra). De andere ploegen die in Charle roi aan de ronde van Frankrijk be ginnen, zijn: Molteni (Merckx), Bianchi (Gimondi), Kas (Fuente) Galdos. Joly Ceramica Battaglin en Bertoglio) en Miko-de Gribaldy (Laurent en Perret). Voetbal Slovan Bratislava is gis teren voetbalkampioen van Tsjecho- slowakije geworden. In de laatste competitiewedstrijd werd d concurrent, stadgenoot Inter, versla gen met 4—2.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 11