Sublieme prestatie van Nusse Spijkenisse stunt voor derde keer Van Lennep vijfde in 'Le Mans' Honkbalteams klasse apart Wereldtijd (49,82 sec) op 400 meter horden Voorkeur voor nacompetitie MAANDAG 16 JUNI 1975 PAGINA 9 LE MANS De Belgisch--Britse combinatie Jacky Ickx - Derek Bell heeft met een Gulf Ford de 43ste 24 uursrace van Le Mans gewonnen. Gijs van Lennep werd samen met de Brit Fitzpatrick vijfde. De publieke belangstelling voor deze klassieke race. die veel van zijn waarde verloor doordat de wedstrijd tengevolge van een reglementswijzi ging niet meer telt voor het wereld kampioenschap merken, was teleur- stelüeind. Toen de Ford varn Ickx en Bell werd af gevlagd om vier uur gis termiddag waren er nog geen 40.000 toeschouwers. In totaal hebben een kleine 150.000 bezoekers de race bijgewoond, in voorgaande jaren trok "Le Mans" veelal het dubbele aa-nibal. Ickx, diie ook i-n 1969 triom feerde met een Ford GT 40, en Bell boekten een bijzonder regelmatige zege. Al na twee uur kwam de Gulf Poirld ate eerste doo-r. Aanvankelijk moest nog strijd worden geleverd met de Porsche 908 van de Duits - Italiaanse équipe Reinhold Jost- Mario Casoni en het Australisch- Franse duo Vern Schuppan - Jean- Pierre Jaussaud, rijdend met de tweede Gulf Ford. Alle andere cou reurs hadden toen al een of meer ro-nden achterstand. Moeiteloos rukten Ickx en Bell verder op. Halverwege de Strijd hadden zij hun voornaamste concur renten reeds op vijf ronden gereden. Gijs van Lennep, met de Brit John Fitzpatrick uitkomend in een Por sche Carrera, was inmiddels in de nachtelijke uren opgeklommen tot de vijde positie. Een klassering,die het Geen moment is de zege van Ickx en Bell meer in gevaar geweest. Na 18 uur lagen Schuppan en de Fran se Ligier JS-coureurs Jean-Pierre Lafosse en Guy Chasseuil zeven ronden achter op de leidende bolide. Slechts mechanische mankementen zouden Ickx en Bell nog van de ze ge kunnen afhouden. De uitlaat van de Gulf Ford raakte los en ook wa ren er problemen met de transmis sie. Noodgedwongen moest de Bel gisch-Britse coalitie het wat rustiger aandoen. Daardoor kon de concur rentie wel enige winst boeken. Van belang was dat overigens niet. Het verschil was dusdanig dat de leiden de Ford niet meer bedreigd kon worden. Van de 54 gestarte wagen hebben er 27 de wedstrijd uitgereden. De uitslag van de 43ste 24 uurs race van Le Mans is: 1. Jacky Ickx - Derek Bell (Bel/Gr), met Gulf Ford 4.595.577 km (gem. 191,48 km/u), 2. Jean-Pierre Lafosse en Guy Chasseuil (Fra) met Liger Cos- worth op een ronde (4.573,403 km gem. 190,558 km/u) 3. Vern Schup pan en Jean-Pierre Jaussaud (Aus/ Fra) met Gulf Ford op 6 ronden (4.504,881 km gem. 187,703 km/u), 4. Reynold Jost-Juergen Barth - Mario Casoni (W.dl 'W.dl. Ita) met Porsche 908 op elf ronden, 5. Gijs van Len nep - John Fitzpatrick (Ned/Gbr) met Porsche Carrera RSR op 21 ronden. LISSABON (ANP) De Nederlandse heren atletiekploeg zal er, wanneer op 12 en 13 juni in Leipzig, Londen en Turijn de halve finales van het vijfde toernooi om de Europese beker worden gehouden, niet bij zijn. In het nationale stadion van Lissabon eindigde Nederland in de voorronde als vierde (88 punten) achter Spanje (114), Zwitserland (110) en België (93). De andere drie landen Portugal (65), IJsland (46) en Ierland (43) speelden totaal geen rol in de strijd om de drie plaatsen, die recht gaven op de halve eindstrijden. In voorronde Europa Cup sloeg. Voor de finaleronde hebben ROTTERDAM/MADRID honkbalteams van Haarlem Nicols zich tot nu toe geplaatst Sparta en Sparta hebben zich geplaatst Luchtbal (de voor de finalepoule van het toer nooi om de Europa Cup voor lands kampioenen. In Madrid eindigde strijd vindt plaats op 20 en 21 sep- Haarlem Nicols ongeslagen in poule tember. Op 29 juli wordt bij loting Na vrijdag al met 5—3 van Spaanse Condepols te hebben ge- versloegen de Haarlemmers Ruud Wielart evenaarde in Lissabon voor de tweede keer binnen een iveek zijn Nederlands record hoogspringen met 2.14 meter. de plaats bekend gemaakt. Onder de Nederlandse honkbal- het afgelopen weekeinde met 61 't scheidsrechters heerst ontevreden heid, omdat tijdens het toernooi om het Europees kampioenschap voor landenteams dat eind juli in Barce lona wordt gehouden slechts één Nederlandse arbiter (Aart Wede- meyer) in actie zal komen. Het or ganisatiecomité had voorgesteld dat van ieder deelnemend land twee man zouden worden aangewezen, een man op kosten van de Ceba, een man op kosten van de eigen bond. De technische commissie van de Ceba verwierp deze suggestie echter kwam tot de volgende indeling: Italiaanse Fortitudo. In Rotterdam behaalde Sparta drie monsterover winningen. Het won met 28—0 van Luchtbal en van Nice en met 162 van Bargamossens. De wedstrijd te gen Nice werd na zeven innings na overleg met de Spaanse Ceba-verte genwoordiger Ortin bij de stand 28— 0 beëindigd. Hoewel Sparta naar hartelust experimenteerde werd die score ook gisteren tegen het Belgi sche Luchtbal bereikt. Zodra deze ploeg even onder druk kwam te staan (dus als er een man op de hon ken verscheen) raakte de ploeg in vijf Spanjaarden, een man uit het paniek en werden er fouten ge- deelnemende land en twee Belgen. Dat Spanje en Zwitserland een ronde verder zouden komen, stond al bij voorbaat vast. Belgie en Ne derland zouden moeten vechten om de derde plaats. Na de eerste dag stond Nederland er gunstig voor. Door overwinningen van Frank Nus se, die op de 400 meter horden met 49.82 seconden voor een i tionaal record zorgde en Jos Her mens (10.000 meter) en tweede plaatsen van Ruud Wielart (hoog) en Haico Scharn (1500 meter) kon meer dan de Belgen. Jos Hermens was door het weg blijven voriet voor de tien kilometer gewor den. Het wegvallen van Puttemans ontnam Hermens echter de kan: iets aan zijn nationale record 28.15,6 te doen. nog vertwijfelde pogingen deed om Miel Puttemans de fa- te volgen. Hermens, die de laatste 1000 meter in 2.37.0 liep, won in 28.28.8 12 sec. onder de Mont- real-limiet en sleepte Lopes gelopen. Ik voelde me niet lekker veren, kon hij de aanval van de Fin- Portugees record gelukkig met het feit dat het niet Verstandig De Nijmegenaar koos een verstan dige oplossing. Hij behaalde met een i inspanning een maxi- resultaat. De Portugees nestelde zich meteen in tweede po- Die kleine voorsprong ging echter sitie. Na drie kilometer (8.34.0) steeple-chase al na 300 meter door hadden moeten afhaken, kramp een strompelende deelnemer pes zijn tegenstanders Hermens, Haro geweldige internationale ervaring. Die eindstrijden haalde. De meevallen de "«s. routine mist Evert Hoving nog dui- de prestaties van Henk Brouwer en punten* door *d(T tweede*plaatsen deUik' 22-jarige loper uit Emmel- Harry Zitsen (derde op respectieve- werd en speerwerper Vierkant i eens als laatste eindigde. Dat het uit eindelijke verschil met de Belgen tot vijf punten beperkt bleef, was te danken aan de overwinningen van Roy Sedoc bij het hinkstapspringen en de 4x400 meter ploeg. Roy Sedoc had pech dat zijn win nende 16,03 meter, die hij in zijn vijfde poging bij he( hinkstapsprin- de Belgische veteraan Gas ton Roelants op sleeptouw nam. In een tempo van 2.52 voor elke kilo meter bleef de groep tot ruim zes kilometer bijeen. Een tempoverhoging van Haro betekende het einde voor Roelants. De 37-jarige Belg, die op het allerlaatste moment was opge roepen, daags voor de wedstrijd nog 30 kilometer had getraind, moest gen liet opmeten, gesteund werd door lossen en viel meteen af. Tweehon derd meter voor d finish sloeg Jos Hermens definitief toe. Hij spurtte felde of hij de reis moeiteloos weg, terwijl alleen Lopes rukwind van 2,2 meter. Zijn pres tatie, 2 centimeter verder dan zijn eigen nationale record kan dus niet officieel erkend worden. Ideaal De prestaties van Frank Nusse en Jos Hermens op de eerste dag wa ren van wereldformaat. Frank Nus- se's elektronische 49,82 seconden be tekende de tweede Europese seizoen prestatie achter de Europese en Britse gemenebestkampioen Alan Pascoe, die vorige week in Londen in een confrontatie met wereldre cordhouder John Akii Bua tot 49,1 se conden kwam op de 400 meter hor den. De 23-jarige Amsterdamse student trof in Lissabon ideale weersomstan digheden. Een naderend onweer de donderslagen rolden over het na tionale stadion had voor een gro te hoeveelheid zuurstof in de lucht gezorgd. "Het enige nadeel dat ik had, was dat Carvalho achter mij startte. Hij was mijn enige serieuze concurrent". In de vrij ongunstige zesde baan vertrokken had Nusse in een tech nisch perfect dertien-passen-ritme dat hij vijf horden handhaafde al bij het uitkomen van de eerste bocht een royale voorsprong. Zonder een hapering schakelde Nusse na de vijfde horde over naar veertien en later naar vijftien passen. Pas op de laatste horde haperde het even. "Ik was zo moe dat ik dacht te vallen. Bovendien hoorde ik Carval ho achter mij. Na twee passen had ik me zelf weer in de hand". Car valho, die onlangs zijn Portugese record op 50,4 seconden bracht, was echter niet meer in staat om Nusse te achterhalen. Hij hield er wel een Portugees record aan over (50.00). Frank Nusse was na afloop zelf het minst verbaasd over zijn nieuwe sterke nationale record. "Na die wed strijd op Papendal waar ik eigen lijk moeiteloos 50,8 liep, wist ik dat ik veel sneller kon. Technisch gaat Spijkenisse - Beide trainers (28.30.5). "Ik heb toch nog last dat gekneusde middenvoetsbeentje en bovendien heb ik de indruk dat het op de tien kilometer veel minder ge makkelijk gaat dan op de vijf. En dat terwijl ik eigenlijk nog veel meer duurtraining doe". Naast de twee eerste plaatsen van Nusse en Hermens vergaarde Neder land op die eerste dag nog heel van Ruud Wielart (hoog) en Haico Scharn (1500 m). Ruud Wielart die voor de tweede maal in een week zijn nationale record evenaar de met 2.14 meter, was nadat hij in zijn derde poging over 2.11 m ge komen, was. al zeker van de twee de plaats. De Haarlemmer, die na een jaar van blessures weer hele maal terug is, haalde de 2.14 m in zijn tweede aanlop, maar zag (nog) geen kans over de 2.17 m te komen. Dat lukte de Belg Bruno Brokken wel en het leverde hem een nieuw nationaal record op. Haico Scharn, die donderdagav. nog twij- Lissabon hard ging. "De tijden op die 1500 meter betekenden niets. Maar ik ben toch blij dat ik in een 'sprint met aanloop' toch nog altijd rede lijk mee kan komen". Haico Scharn pakte die tweede vonnis plaats op de 1500 meter door zijn die Gysin, die ook was meegetrok ken, vlak voor de streep toch niet meer afslaan. Het verschil was 0,01 seconde. Van Damme eerste in 1.46.91, Gysin tweede in 1.47.36 en Hoving derde in 1.47.37. De kramp van Veld op de steeple chase en het nog steeds uiterma te zwakke speerwerpen velden het de Nederlandse ploeg, maakt, zoals die in de Nederlandse competitie nog wel eens in de twee de klasse voorkomen. De krachts verschillen waren ook tussen de ove rige teams in Rotterdam vrij groot. Zo won Luchtbal met 191 van Ni ce en met 91 van Bargamossens, dat op zijn beurt met 13—7 Nice ver- De heer Ortin, de voorzitter t organisatiecomité, gelooft niet dat de technische commissie van de Ce ba haar standpunt nog zal wijzigen, hoewel hij wel begrip heeft voor de verontwaardiging bij de Nederland se scheidsrechters, die hij tot de bes ten van het continent rekent. 1965 1967 wel de halve oord had gehoopt in Lissabon de wedstrijden gedurende twee da gen door een totaal van 15.000 toe schouwers werden bijgewoond, een nieuw nationaal record op de 800 meter te kunnen lopen. De 1.46.4, die Sjef Hensgens vier jaar geleden op Papendal liep, bleef echter onaan getast. O'Shaughnessy zorgde met een eerste ronde van 52 seconden voor een ideaal tempo. Tweehonderd me ter voor de streep viel Hoving aan. Hij liet zich echter naar een tweede baan dringen a zes meter mi ders. Bij het ingaan van het laat ste rechte stuk schoot de Belg Van lijk de 200 meter en bij het discus werpen) konden 't gat tussen België en Nederland toch niet dichten. Er was misschien nog een kans geweest wanneer Jos Hermens in Lissabon zowel de tien als de vijf kilometer had gelopen. Op de 5000 meter viel de Belgische favoriet Leon Schots in de slotronde zover terug dat hij uiteindelijk vierde werd. De Span jaard Cerrada won in 13.52.2, een tijd die Hermens zonder moeite loopt en waarvan Piet Waaning, die liep zo zeker vijf als zesde in 14.16.6 eindigde, alleen dan zijn tegenstan- nog maar droomt. Het slot van de wedstrijd verliep evenals de ope ning voor Nederland uitstekend. Na- Hoving dat Roy Sedoc, die op de eerste dag uitstekend ver had gesprongen (7,40), gebracht, bleken Aart Veldhoen, hinkstapspringen op zijn naam had Frank Nusse, Harry Schulting en Toine van de Goolberg in 3.11.43 ook te sterk voor de concurrentie op de 4 x 400 meter. SVV trekt ook Van Es van Lugcluniun aan SCHIEDAM SVV heeft Rinus van Es aangetrokken als mogelijke opvolger van de naar het Bredase NAC vertrok ken Jan Groeneweg. Van Es (21) speelde het afgelopen sei zoen in de Leidse tweede klas- ser Lugdunum afwisselend als linker- of rechterspits. Afgelo pen vrijdagavond kwam het be stuur van SVV met hem tot overeenstemming. Het aantal nieuwelingen bij de Schiedam- se eerste divisieclub komt hier mee op vijf: Sjaak Boumeester (LFC), Hans Verel (Sparta), Cees van Loon (Slikkerveer), Ko Goudriaan (DEH) en Rinus van Es (Lugdunum). SPIJKENSSE De nieuwe titelhouder van de voetballende amateurs in Nederland heet Spijkenisse. De volgend jaar voor Excelsior uitkomende Riny van Zanten bezegelde het lot vain opponent Emmen dat vorige week al met 42 was geklopt. Voor de vijfde maal is de titel daarmee bij een zaterdagclub terechtgekomen, tegen pas twee keer bij een zon dagclub. Spijkenisse maakt overigens geen gebruik van de mogelijkheid om betaald voet bal te gaan spelen. Alweer feest dus in Spijkenisse. Eerder werd het kampioenschap der eerste klasse behaald, toen de zaterdagtitel en nu dan het totale snel op het bord. Uitgerekend Riny .spits al in laatste Spijkenisse speelde, de elfde minuut Emmen, werd vrijwel kampioenschap. Emmen-trainer verantwoordelijk voor het eerste Spelers en trainer Van Dongen van Spijkenisse vieren de titel op de schouders van supporters. Koen Schonewille kon vorige week, niet over in zitten. „Nogmaals, voor ons was de zondagtitel het hoogtepunt. We zijn hier niet naar toe gekomen om te winnen, plicht te vervullen. Dat is gelukt. Nu kan ik lekker vakantie gaan vieren". volledig uitgeschakeld door Hans Postma. Dat noopte Schonewille om een extra spits in te zetten: Henk de Raaf ten koste van middenvelder Johan de Jonge. Het mocht niet baten. Vlak voor rust viel Van Zanten uit met een spierblessure, maar Arie van der Meer bleek een waardig vervanger. Na rust ging Emmen meer op tempo Ondanks die onverschilligheid heeft Emmen zich wel degelijk ingespan nen. Van de acties van Spijkenisse ging weliswaar meer dreiging uit, het nu goed. Ik kan erg gemakke lijk mijn pasritme wisselen en dat is een geweldig voordeel". Met zijn 49,82 seconden heeft Frank Nusse ruimschoots voldaan aan de interna- beter aan doet tionale limiet voor Montreal (50,5 landelijke competitie handtijd en 50,64 elektronisch). afloop over eens dat dit soort wedstrijden eigenlijk zou moeten worden vermeden. Ad van Dongen: "Ik vind dat de KNVB er gemengde te stellen, zaterdag- en zondagvoet bal. Zo moet dan de uiteindelijke teams gewoon in een nacompetitie algemene kampioen naar voren uitmaken wie algemeen kampioen komen. Ik had er niet aan moeten wordt. Dat is voor iedereen denken als er nog een derde gemakkelijker. Ik vind het recht- wedstrijd was gekomen". vaardiger en zo krijg je tenminste ook geen discriminatie ten aanzien van het zaterdagvoetbal", concludeer de hij. enige doelpunt. Hij werkte een „half ingeschoten schot" van Joep Goeden- dorp langs kansloze Emmen-doel- man Ab Koster. Nauwelijks drie minuten later kreeg sportieve Van Zanten een nieuwe kans-om de score op te voeren. Een handsbal spelen, daarbij gebruik makend van Johnnie de Hoop had daarvoor opkomende rechtsback Henk Kruize. gezorgd. Maar nu faalde Spijkenis- ses topscorer volkomen. De straf schop ging ruim een meter naast. Emmen oefende daarna wat meer diuk uit. Dat kwam ook doordat Emmen had toch Spijkenisse zich bewust terug liet Van Dongen: „Kruize kwam venij nig op. Erg gevaarlijk was dat". Direkte tegenstander Aren Buvens loste dat probleem echter uitstekend iets inhoud. Die mening zakken. ook bondscoach George Knobel Trainer Ad Dongen Spijkenisse had die taktiek voren bepaald. „Ik hoopte op ook goed. maar was vooral veel snel doelpunt. We zouden dan wat scheidsrechter Janssen enthousiaster. En daarom is die 10 terug kunnen trekken en via de overwinning verdiend te noemen". counter tot tegenstoten overgaan". Die 10 score stond trouwens al Gienus Meyerink, de beweeglijke De 6500 toeschouwers zagen hoe in de laatste minuten Arie van der Meer tegen de lat schoot en Harry Koopman tegen de Emmen-doelman. Toen maakte de zeker leidende einde aan de wedstrijd. Spijkenisse had voor de derde maal dit seizoen een stunt uitgehaald.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9