is Bloedige actie floor Palestiinen lokt wraak uit van Israëliërs FRANCO HEEFT ROL BIJNA UITGESPEELD Amin eist knieval van Engelsen OR 3Y BREZNJEW IS ZO GEZOND ALS EEN VIS ^Besprekingen tussen ^Washington en Israël niet zo succesvol VS binden 1 hulp aan Portugal aan condities Don Juan de Bourbon: Hoofdredacteur AFP na aanslag overleden Om doodstraf van lector te voorkomen tANDAG 16 JUNI 1975 Sfentesd Of 29-jarij de acl daari) needoe jn bee: m zij| lis doc|E-ïf^OE.T/TE.L AVIV (AP) Vier Palestijnse terroristen zijn gistermorgen vanuit *dat ?^aTlon ^sraë^ binnengekomen, hebben een gezin gegijzeld en twee Israëli's vermoord I eJoordat zij door Israëlische troepen werden doodgeschoten. 'ad gfènmidde'llijk na de terreuractie stegen Israëlische luchtmachttoestellem op en bestookten wbaa110rri'll&doeIen in het zuidelijk deel van Libanon dat als Fatachland bekend staait. Libanese ministerie van Defen- vallen helemaal vernield. Een Israë lische jager zou zijn neergehaald. Het Israëlische opperbevel heeft geen bijzonderheden over de acties verstrekt. In Tiberias werden zes Israëliërs verwond door de Arabieren, onder wie een vrouw, haar zeven maanden oude baby en haar vader. De over- MOSKOU i AP) De leider van de communistische partij van de Sov jet-Unie Leonid I. Breznjew heeft gisteren lachend alle geruchten over zijn gezondheidstoestand met °en schouderophalen afgedaan en laten blijken dat htf in de nabije toekomst een druk programma wil afwerken. De 68-jarige Breznjew sprak kort met verslaggevers nadat hij zi'n stem had uitgebracht in zijn wijk voor de parlementsverkiezingen van de Russische federatie. Op de vraag hoe hij zich voeld?. wendde Breznjew verbazing voor nm die vraag en lachte: "Geweldig, kunt u niet zien hoe geweldig?" Breznjew zag er gezond en bruin verbrand uit Over de topconferentie over Euro pese veiligheid en samenwerking zei Breznjew dat deze op zo kort moge lijke termijn, Juni of Juli, zou moe ten worden gehouden. Na deze conferentie volgt door Breznjew een topconferentie met president Ford in de Verenigde Sta ten. Hij verklaarde gisteren dat hier voor nog geen datum is vastgesteld. Defen- e heeft gezegd dat bü de Israëli- ïhe actie in Libanon een vrouw is edood en drie anderen gewond zijn eraakt. De actie, waarbij vliegtuigen n artillerie waren ingezet, zou zeven ur hebben geduurd. Volgens Pales- Ijnse bronnen zijn pasgebouwde wo- ingen in Kfar Choeba bij de aan- dam. NEW YORK AP/Reuter) - De leid ten aanzien van het Midden- lang,etrekkmgen tussen Washington en Oosten, aldus Time. veei Israël hebben een dusdanig diep- erdeepunt bereikt dat de leden van pre-» "De betrekkingen tussen Washing - rkennier K3*5*115 delegatie vreesden dat ton en Jeruzalem zijn zo bekoeld lap_aj in hun hoofdkwartier in Washing- .on werden afgeluisterd, zo heeft ,en_iet weekblad Time gisteren gemeld. eer_ Volgens Time zijn de besprekin- md"gen tussen de Israëliërs en Ford ichtsn Kissin8er niet zo succesvol ge feest. Rabin en zijn regering wa ren onmiskenbaar bezorgd over de aerziening van het Amerikaanse be- WASHINGTON President Ford heeft verklaard, dat Portugal van een positievere houding ten aanzien van de democratie blijk zal moeten geven, willen de Verenigde Staten dit land met zijn grote economische problemen alle hulp kunnen geven die zij zouden willen verstrekken. De president zei dit in een vraag gesprek met Salinger, perschef van wijlen president Kennedy, die nu werkt voor het Franse tijdschrift „lTSxpresse". Overigens was hij be moedigd door de kracht van de de mocratische krachten in Portugal. Hoewel hij verklaarde ernstig be zorgd te zijn over de situatie in dat land, was hij van oordeel dat zelfs als daar het communisme zou over winnen, dit niet noodzakelijkerwijze behoeft over te slaan naar andere Europese staten. Op een vraag wat de V.S. in deze kwestie kunnen doen, merkte Ford op, van mening te zijn, dat Amerika zich niet „rechtstreeks in de binnenlandse aangelegenheden van enig ander land moet mengen". Over Cuba zei hij dat de V.S. hun handelsembargo tegen dat land niet zullen opheffen, als de organisatie van Amerikaanse staten (OAS) dit verbod zou schrappen. Volgens hem moet er eerst enige wezenlijke ver andering in de houding van Cuba jegens Amerika komen, wil Wash ington ook zijn standpunt wijzigen. Hij bestreed de opvatting van hen, die vinden dat de ontspanningspoli - tiek de Russen meer voordelen op levert dan de Amerikanen. Hij was van oordeel dat beide landen voor deel van dit beleid hebben, waarbij beide weten dat er niet alles mee kan worden opgelost. China heeft in een radiouitzending gezegd dat de Verenigde Staten en d? Sowjet-Unie gewikkeld zijn in een felle strijd om invloed in Por tugal. Moskou, dat voordeel trekt uit de situatie in Portugal, probeert het land binnen te dringen en de Ameri kaanse invloed te verdrijven, aldus het officiële Chinese persbureau. De Sowjet-Unie heeft kort na de val van het oude regime in 1974 ban den met Portugal aangeknoopt, tien dat Rabins gezelschap vorige in het officiële presidentiële gasten verblijf zachtjes praaitte, cryp- sche toespelingen maakte en tijdens gesprekken Hebreeuwse militaire slang of zelfs gebarentaal gebruik te, omdat de Israëlische geheime dienst vermoedde dat in de kamers afluisterapparatuur was aangebracht" Premier Yitzhak Rabin van Isra el heeft zaterdagavond in New York verklaard, dat zijn regering nog steeds niet bereid is de Egyptische voorwaarden te aanvaarden voor een tussentijdse vredesovereenkomst, die Israël in maart van de hand wees. Maar, aldus Rabin, wij heb ben duidelijk gemaakt, dat indien Egypte tegemoetkomend is, Israël dat ook zal zijn. "En ik geloof, dat als eenmaal aan Egyptische zijde het besef doorbreekt, dat Egypte de Verenigde Staten geen voorwaarden voor Israël kan dicteren, er een kans is op het bereiken van een tussen tijdse overeenkomst". In een toespraak, na drie dagen van onderhandelingen in Washing ton met president Ford en de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken Henry Kissinger, verklaarde de Israëlische premier verder, dat zelfs al zijn de Verenigde Staten de grootste democratie op aarde en is Israël een klein democratisch land, Israël niettemin het recht heeft te bepalen wat juist is wanneer het aankomt op zijn veiligheid, zijn toe komst en zijn lot. Rabin zei nog, niet te willen be weren, dat alles wat hij in Washing ton gezegd had ook aanvaard was, "maar ik ben er zeker van, dat er begrip was voor wat ik de Ame rikaanse president gezegd heb". Volgens Rabin zal Israël zijn best doen, zonder zijn veiligheid op het spel te zetten, een tussentijdse re geling met Egypte te treffen. Rabin ontkende, dat Israël belang zou heb ben bij een impasse of een status quo vallers zouden de vrijlating hebben geëist van de Grieks-katholieke, aartsbisschop Hilarion Capoedji, die in Jeruzalem gevangen zit omdat hij terroristen heeft geholpen, en 11 an dere gevangenen. Het was de eerste guerrilla-actie van deze aard sinds drie maanden. In maart overvielen commandostrijders, die over zee waren gekomen, een ho tel in Tel Aviv waarbij achttien do den vielen, onder wie zeven Pales- tijnen. De Palestijnse guerrillaleider Abdel Mohsen Aboe Maizer heeft verklaard dat de Palestijnse bevrijdingsorga nisatie PLO „de eer opeist" voor de overval op het Israëlische dorp Kfar Yuval. „Wij hebben die actie gesteund om dat het ons recht is voor onze rech ten te vechten", zo zei hij. „En de gehele wereld steunt die en dergelijke operaties met ons, omdat de alge mene vergadering van de Verenigde Naties het recht van de Palestijnen heette erkend om him strijd met alle middelen voort te zetten ter herwin ning van de hun afgenomen rech ten". In een bericht uit Israël was eerder gemeld dat de vier guerrillastrijders die de overval hadden ondernomen bü een gevecht met Israëlische troe pen zyn gedood. De vier commando'sdie om het leven kwamen hij hun gijzelingsactie in het Israëli sche grensdorp, loensen el kaar vóór de overval geluk op een onbekende plaats. ADVERENTIE LISSABON (AP) Don Juan de Borbon, vader van het toekomstige Spaanse staatshoofd en zelf pretendent voor de Spaanse troon, heeft gisteren verklaard dat het regime Franco ten einde loopt. Hij riep op tot steun van het Spaanse leger om hem koning te maken in plaats van zijn zoon en daarmee eindelijk het Spaanse volk "zijn nationale souvereiniteit' 'te geven. In de krachtigste anti-Franco ver klaring die hij in zijn 29 jaar van halve ballingschap ooit heeft afge legd, zei Don Juan dat als men Juan Carlos, zijn zoon, koning van Span je zou maken, men slechts het rechtse regime van Franco zou be stendigen en geen "democratische veranderingen" zou bereiken die Spanje nodig heeft. Don Juan zei dat de monarchie VILLACH, Oostenrijk (AP) Het bustochtje van een groep oudere personen is gisteren op de berg de Dobratsch in de Oostenrijkse provincie Karinthië geëindigd in een complete ramp. Bij het ongeluk, dat veroorzaakt werd doordat de bus bij het afdalen door de remmen ging, zijn zeker 21 mensen mensen omgekomen en 25 ande ren gewond geraakt. Functionarissen zeiden gis teravond te vrezen dat het dodental nog wel hoger zal oplopen. Nadat de bus door de remmen was gegaan, schoot het voerttuig door de afrastering van de weg heen en stortte naar beneden. Het ongeluk is de ernstigste busramp die zich de afgelopen tien jaar in Oostenrijk heeft voor gedaan. De politie heeft verklaard dat de bus uit Rennioeg kwam, een klein dorpje ruim 200 kilo meter ten noorden van Villach. "arbitrerend, objectief en onpartij dig" dient te zijn en prees de 13 maanden geleden begonnen revo lutie in Portugal als "een streven naar echte democratie". De toespraak, die er op is berekend de schokgolven door de Spaanse po litieke arena te sturen, werd gehou den voor een groep van 60 ent housiaste leden van de gematigde Spaanse oppositie van allerlei poli tieke kleur. De christen-democratische afgevaar digde gaf zijn steun aan de verkla ring van "een authentieke demo cratische monarchie" van Don Juan en de vertegenwoordiger van de Ca talaanse linkse oppositie zei dat de Spaanse oppositie "van rechts libe raal tot links" voor Don Juan is ge organiseerd. PARIJS Bernard Cabanes, hoofd redacteur van het Franse persbu- rea AFP, is zaterdag in een zieken huis in Parijs overleden aan verwon dingen die hij opliep bij een aanslag op zijn woning vrijdag Jl. Cabanes werd in de nacht van don derdag op vrijdag zwaar gewond aan benen en onderlichaam toen hü, door lwaai gewekt, de deur van zijn woning open deed, waarop een bom ontplofte. Hij onderging vrijdag een operatie van vijf uur. De politie vermoedt dat Cabanes het slachtoffer is van een identiteitsver wisseling en dat de plegers van de aanslag het hadden gemunt op een andere Bernard Cabanes hoofdredac teur van het dagblad "Le Parisien Liberé", waar al enkele weken een conflict bestaat tussen directie en typografen. Cabanes was 42 Jaar. Scheel in VS De Westduitse president Walter Scheel is zondag in Williamsburg aangekomen. Maandag reist hij door naar Washington waarbij besprekingen zal voeren met president Ford. LONDEN In de Britse hoofd- Callaghan zal de in- niet persoonlijk ondertekend stad wordt verwacht dat James Cal- williging betekenen van de laatste door premier Wilson of de Engelse i Amin, die de afgelopen week koningin Elsisabeth. Wilson stuurde In Whitehall, de Londense regerings persoonlijk door wük. bestaat oppositie tegen de eventuele tocht van Callaghan of Mason naar Oeganda. Op het mi- Kampala werd gevlogen, nisterie van buitenlandse zaken 1 serie eisen heeft gesteld aan de daarop vliegen om persoonlijk bij president Britse regering om te voorkomen hem geschreven en ondertekende Ammin te pleiten voor het leven dat de twee Engelsen zullen worden ta aan Amin. die per speciaal RAF terechtgesteld. Aanvankelyk had punen ge- Ook deze nota weigerde Amin die de kans, dat Amin in staat is Engelse lector, die wegens beledigende woorden aan Amin ter Anjin dood is veroordeeld en aanstaande stuurd zaterdag iin het openbaar door vuurpeloton zal worden doodgescho- nigrerende wijze, waarop de Britse worden gebracht door de minister Officieel heeft het ministerie zich geland. de toen zei dat het antwoord ke pogingen van andere landen de executie van de Britse lector en mo gelijk van de andere Brit af te gelas ten. De Engelse regering heeft dit verzoek aan 41 andere landen ge daan. Bij deze landen zijn Europese, maar ook Arabische en Afrikaanse staten. Zaterdag heeft dr. Coggan, de Wilson hem persoonlijk moest niet gering geacht. de Britse ministers te gijzelen aartsbisschop van Canterbury, de hoogste kerkelijke autoriteit in En ten. Een andere Brit loopt eveneens media zich omwille van „expansionistische tiviteiten" en heeft havenfaciliteiten gevraagd voor de Russische vloot, aldus het persbureau. de kans de doodstraf te krijgen. Hij moet deze week in de Oegandese Lissabon gestuurd hoofdstad voor een militaire recht- Oeganda uitlaten" i de uitwijzing van alle in Engeland Mason, de Britse minister 'erlijvende Oegandese vluchtelingen, fensie. Premier Wilson liet de Oegandese Tevens eiste Amin dat de betrok- bank verschijnen wegens het ham- president vorige week vrydag per ken minister moest worden i onder andere slaolie. Pre- telex weten onmogelijk op de sident Amin heeft reeds verklaard Amin te kunnen ingaan. Amin dit denkbeeld echter niet uit gelaten. Amin heeft gezegd: "De Engelsen zullen aan mijn voeten knielen. Ik ben niet van plan mijn beslissing te herzien op verzoek van andere rege ringsleiders". De Oegandese presi- In politieke kringen in Londen ziet men de actie van Amin als een soort chantage, die gelijk wordt gesteld vliegtuigkaping, waarbij dat de doodstraf zal worden geei&t. weigerde dit telexbericht, omdat het ran tig van onderdelen van wapens, dent doelde hiprmo^ 0p diplomatie- schuldige mensen worden gegijzeld. Rockefeller Kennedy op hoogte van CIA -plan nen WASHINGTON (DPA) De Amerikaanse vice-president. Nelson Rockefeller, heeft giste ren gezegd dat de vermoorde president John F. Kennedy plannen van de CIA voor aan slagen heeft goedgekeurd. In een televisie-interview zei Rockefeller dat het voor hem vrijwel vast stond dat de ver schillende plannen die de gehei me inlichtingendienst omtrent aanslagen had. indertijd de goedkeuring hadden, van het Witte Huis. Overigens heeft zijn commissie daarvoor geen "slui tende bewijzen" kunnen vinden De commissie -Rockefeller heeft een onderzoek ingesteld naar ongeoorloofde praktijken van de CIA in het binnenland gebied waar zij niet werk zaam mag zijn. Volgens de vice-president zul len bewijzen ook wel niet meer gevonden worden omdat veel betrokkenen niet meer in le ven zijn. Hij zei dat zijn commissie haar werk niet had afgemaakt omdat de tijd verstreken was en er teveel moeilijkheden wa ren opgedoken. Op de vraag of president Ken nedy en zijn broer Robert, zijn minister van Justitie, bij d-^ CIA-plannen betrokken waren geweest, antwoordde Rockefel ler: "Ik geloof dat we mogen stellen dat de CIA niets van be lang ondernam zonder de voor kennis van en/of goedkeuring door het Witte Huis" Senator Barrv Goldwater. lid van de senaatscommissie voor de geheime inlichtingen, heeft gisteren in een ander interview gezegd dat hij uit "zeer, zeer goede bron" heeft vernomen dat buitenlandse agenten die een niet nader genoemde vijandige mogendheid vertegenwoordigen, zijn geïnfiltreerd in de werk ruimten van congresleden. HIJ sprak de hoop uit dat de Senaat de CIA opdracht zou geven een en ander uit te zoe ken.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7