naar „Grandeur"grandioos winst in de Trial Stakes Nederland op de tiende plaats Nieto bewijst klasse Opnieuw zege Ajax I 1975 MAANDAG 16 JUNI 1975 PAGINA 13 a MERRIE STERNENBANNER STERFT NA HARTVERLAMMING OP DUINDIGT pe/e DEN HAAG Feest bij stal Nolens Volens. In een grijs verleden opgericht door Leo Engle- jert, eens voorzitter van de "Koninklijke", na zijn overlijden voortgezet door zijn echtgenote nevrouw Englebert-Verpoorte. Aanleiding voor het heffen van glazen was de schitterende over winning die het koppel trainer Ton Pije en jockey Tonny Treanor in de klassieke Trial Stakes, voorloper van de Derby, met Grandeur behaalde. De winnares was in het veld van slechts ;even volbloeds de derde favoriet en moest bij de totalisator voorrang verlenen aan Midgetina ;n Jan. NEW YORK Pele heeft gisteren 21.278 toeschouwers naar het stadion van de New York Cosmos getrok ken voor de eerste wedstrijd die hij bij zijn nieuwe Amerikaanse eniging speelde, in de voorgaande wedstrijden van dit seizoen een gemiddelde dat net boven de 7000 lag. Het debuut van Pelé werd direct uitgezonden op de Amerikaanse te levisie en bovendien in Japan en acht Zuidamerikaanse landen. De kij kers op de tribune en aan de buis rust slaagde de Braziliaan, die in drie jaar zo'n twaalf miljoen gul den zal verdienen, erin het spel naar zyn hand te zetten. In het begin van de strijd De Cosmos haalde Ue Pde ^ste voetballer van de »'e- reld uit de zestiger jaren wat ver dwaald over het veld. Het kostte hem moeite zich te passen in het team dat was samengesteld uit spe lers van zeven nationaliteiten en oo- vendien had hij in zeven maanden geen wedstrijd gespeeld. Daarnaast kreeg Pelé natuurlijk een extra be- aking van de verdedigers Door Jan Leyendekker Vanneer schijn ook eens niet >e driegt, dan heeft stal Nolens Volens dit jaar twee potentiële tandidaten voor een derby-overwin ning: Grandeur en Gipsy Girl. Beide merries zijn kinderen van Royal Unity, een hengst die om trolslagen onbegrijpelijke reden door een hengstencommissie een tijdje te licht werd bevonden, maar mede op advies van Joop van der Touw zijn in de Nederlandse volbloedfok- kery tenslotte toch mocht gaan •richten. Grandeur, volgens trainer Tonny Pye, nog lang niet in topkonditie, werd gereden op afwachten en kon vrij eenvoudig zijn slag slaan nadat koploper Charlie Brown uit het eerste gezichtsveld was verdwenen Midgetina (Henk van der Kraats) haar aanspraken op het eerste prijzengeld leek te gaan waarmaken. Een aanspraak, die 300 meter voor de finish tot schrik van haar grote aanhang volstrekt de mist inging op het moment dat Tonny Trenor de merrie lanceerde. Henk van der Kraats bleek op een uitgebluste volbloed te zitten en bette ruim voor de finish zijn handen al neer. Een volgen^ Van der Kraats verstandig besluit. „De e had het beste gegeven, ik was geklopt en dan ga ik een paard met zoveel klasse niet forceren". De gelukkige Tonny Trenor wilde na afloop wel kwijt dat hij nimmer i zijn overwinning had getwijfeld. „Waar ik al weken van wakker lig is de vraag of ik straks in de Derby Gipsy Girl of Grandeur zal rijden. Na de overwinning van vandaag is het allemaal nog moeilijker gewor den". Andere aard Problemen, zij het van geheel andere aard had ook de Ierse trainer Tom McGarrity. Zijn broer Clive, dit seizoen door zijn reeks suksessen een op Duindigt zeer opvallende verschijning, had de renbaan in de ochtenduren verlaten zich verder de gehele dag niet meer te laten zien. ondanks het feit dat hij was geboekt voor twee volbloeds: Sternenbanner en Charlie Brown. Eerstgenoemde werd in de om de Darling Lizzy-prijs gereden door Gerd Bier. Het zou de laatste ren van de Duitse importmerrie worden. Ze figureerde kansloos in een veld van elf volbloeds, kwam weliswaar door de finish maar stierf sekonden later ten gevolge van een hartverlam ming. Dr. J. Nemeth van de Rijks Universiteit te Utrecht nam de nodige monsters die wellicht kunnen bepalen welke oorzaken tot de fatale verlammingsverschijnselen hebben geleid. Het lijkt overigens niet onwaar schijnlijk dat trainer Tom McGarri- uitsluitend een volbloed is kwijtgeraakt, ook de continuering van Clive's werkzaamheden schijnt twijfelachtig te zijn. Johnny Smith werd als reserve opgeroepen, nadat Urenlange telefonades Clive McGar rity niet met Charlie Brown in de startboxen voor de Trial Stakes hadden gebracht. Een absentie die in alle kringen van de rensport bijzonder hoog wordt opgenomen en waardoor, wanneer geen plausibele verklaringen aanwezig zjin, het reglement qua strafmaat een arsenaal mogelijkheden heeft. Duidelijk wel aanwezig was Rik Koullen met Supreme Ride. Lim burgse Rik, vijftien jaar oud, boekte ln de ren voor amatrices en amateurs zijn eerste overwinning, na eerder op de Limburgse wilde banen met ponies en halfbloeds 126 maal suksessen te hebben behaald. Rik Koullen zal na zijn eerste Duindigtsukses in Wassenaar wel wat meer serieus worden genomen. Bij de dravers rammelende verrich tingen van paarden en comite-leden. In de openingsdraverij moest Cees de Leeuw te snel naar de zin van het totalisator spelende publiek voor fouten van Nita Buitenzorg naar stal toe, terwijl een half uur later Kuno van de Lente heel wat meer clementie van de comite-leden kreeg. Weliswaar werd ook dit Vrij dag-kind tenslotte uitgeschakeld, niet eerder echter nadat hij alles had gedaan wat op een draversbaan voor een draver verboden ls. In de prijzendraverij internationaal was Devin een zeer opmerkelijke debutant. Het programma vermeldde slechts zijn km tijd als rekord, zijn laatste verrichtingen waren nergens terug te vinden. Het spelende publiek toonde terecht een begrijpe lijke schroom. Mede dank zij de uitschakeling van Treize F kon Devin naar een afgetekende over- Winning lopen in de, gezien de toestand van de baan, knappe km.tijd van 1.19.6. Answer en Belito maakten met een tweede en derde plaats het sukses voor trainer Jan de Leeuw compleet en brachten tezamen 3200,- naar Hoofddorp. Nelson van Hovi stelde zijn Derby-kandidatuur in de laatste draverij van het middagprogramma. In grootse stijl draafde de Barry Williams-zoon naar een eerste plaats. Miltiades J Morschy G en Kameleon V hebben er alles aan gedaan om Nelson van Hovi van zijn vijfde achtereenvolgende over winning af te houden. Ze stonden stil wanneer de winnaar hun aanwezigheid beluisterde. Al liggen er nog vele weken tussen zijn vijfde overwinning en de Derby, de concurrerende eigenaren en trainers moeten zich er maar vast mee verzoenen dat hun cavalerie ten opzichte van dit wonderpaard bij voorbaat kansloos is. Uiitslagen "Waldeckprijs" 2040 m: 1. Manus Hanover (Mej. B. Noordam) 2.53.3 1.25.0, 2. Mianka, 3. Mike Areta. Winn 34,70 pl 12,50 2,80 4,80 kopp 160,60 trio 4351.70. "Zuiderparkprijs" 2040 m: 1. Li- berto (J. Geluk) 2.53.8 1.25.2, 2. Kar- mano, 3. Lana Wood. Winn 3.90 pil,60 1,50 2,40 kopp 5,50. "Darling Lizzyprijs" 2800 m: 1. Tracy Jones (D. Weiss) 3.07.4, 2. Patrick, 3. Woodfeet's Hope. Winn 6,80 pl 1,70 1,30 1,50 kopp 7,80 trio 55,10. '"Duindorpprys" 21.20 m: 1. Kairel Volann (R. van Stam) 2.55.2 1.23.4, 2. Kiry van Ursem, 3. Jade. Winn 6,- pl 3,- 1,60 kopp 6,90. "Overvoordeprijs" 2120 m: 1. Ma- kore du Bois (R. v. d. Lubbe) 2.57.6 1.23.8, 2. Laetitia, 3. Karol Haghe- weyde. Winn. 3,- pl. 2,20 3,30 5,40 kopp 15,30 trio 262,60. "Trial Stakesprijs" 2100 m: 1. Grandeur (A. Treanor) 2.19.1, 2. Midgettina, 3. Charlie Brown. Winn. 6,- pl 2,50 1,50 kopp 5,- "Duinzigtprijs" 2100 m: 1. Devin( (J. de Leeuw) 2.47.1 1.19.6, 2. Ans wer, 3. Belito. Winn 10,60 pl 3,30 2,20 7,- kopp 40,70 trio 600.40. "Arendsburgprijs" 1600 m: 1. Je- welprise (M. Pools) 2.06.2 1.18.9, 2. Iwan Mac- H, 3. litis Hollandia. Winn 1,70 pl 1,30 1,80 kopp 4,90. "Sir Edwardprijs" 2000 m (ren) 1. Supreme Ride (H. Koullen) 2.10. 9, 2. Brunny Star, 3. Bigg Boss. Winn 5,20 pl 1,80 2,30 2,60 kopp 11,60 trio 132,10. "Uithofprijs" 2520 m: 1. Nelson van Hovi (W. Gerritsen) 3.55.1 1.26.0 2. Morschy G, 3. Kameleon V. Winn 2,20 pl 1,50 2,- kopp 6,60. "Totalisatoromzet" 465.021,-. Joego-Slavië prolongeert Europese basketbaltitel BELGRADO —Nederland eindig de bij de Europese basketbalkam pioenschappen op de tiende plaats. Voordat het Oranje-team tien da gen geleden naar Joegoslavië ver trok, leek dat helemaal niet slecht. Maar nu, na afloop van de strijd om de negentiende Europese titel weet niemand eigenlijk wat men van die tiende plaats moet denken. Het is niet slecht om na jaren af wezigheid op de grote toernooien op zo'n plek te eindigen. Vervelend is alleen dat het veel beter had ge kund, als van Italië was gewonnen of van Israël. Het is gemakkelijk commentaar te geven na een toer nooi, maar in dit geval heeft het niet zoveel te maken met pech of slechte scheidsrechters. Het waren gewoon reële mogelijkheden. Posi tief was verder de manier waarop men na vier nederlagen toch terug kwam. Vrijdag tegen Griekenland was het maar een benauwde zege: 66-65, maar zaterdagmorgen in alle vroegte, half tien, speelde het Ne derlands team een uitstekende wed strijd tegen Roemenië. Vijfmaal eer der ontmoetten beide ploegen elkaar dit seizoen. Driemaal wonnnen de Roemenen, tweemaal Nederland. Er lag dus een taak voor de Oranje spelers, die ze uitstekend volbrach ten. Zoals in alle wedstrijden tussen de beide landen was er weinig ver- Door Ria Schuurhuizen schil. De score gaf dan ook heel weinig krachtsverschil te zien. Op vallend was wel, dat de Roemenen zo gemakkelijk konden scoren. Bill Sheridan heeft nu eenmaal een vast verdedigingspatroon en eigen wijs als hij is wil hij daar niet van afwijken. Ook toen bleek dat de Roe menen daar steeds weer door kon den scoren. In de eerste helft nam Nederland de leiding met 31-21, maar bij rust was het 44-39. Alleen dankzij Danny Cramer, die geweldig op schot was, behield Nederland steeds een kleine voorsprong. Na twaalf minuten kwamen de Roeme- men langszij: 6464. Tgelykertyd echter liep bij hen de vierde man zyn vierde persoonlijke fout op. Toen Sheridan vier minuten voor tijd eindelijk eens de sterkste op stelling liet aantreden, Cramer, Dek ker, Akkerboom, Van Vliet en Pluim speelde dit kwintet op een gave ma nier de wedstrijd uit: 80-74. leiden De Nederlandse spelers juichten opgewonden. Van Vliet drukte zelfs de bepaald niet sterke Russische scheidsrechter een kus op het voor hoofd. Tot grote hilariteit van de schoolkinderen op de tribunes en tot ontsteltenis van de man zelf. De stemming was weer uitstekend in de ploeg en daarom ook was het spel tegen Polen gistermorgen zo'n bitte re tegenvaller. Het was veruit de slechtste wedstrijd tot nu toe in dit toernooi en aan de wanprestatie deed coach Sheridan al even hard mee. Hij begon weer eens met een fanta sieopstelling, die al snel een mis greep bleek te zijn .Maar terwijl de Polen zowel de aanvals- als de ver dedigingsrebound pakten, bleven de Kees Akerboom sterkste Nederlandse rebounders op de bank. Omdat de Polen voor rust al even slecht speelden bleef het verschil vrij klein, hoewel de Polen steeds voorstonden. Na dertien minu ten kwam Nederland zelfs helemaal bij: 2221. Daarna was het echter snel gebeurd. De Polen schoten goed natuurlijk, maar ze kregen ook alle tijd en gelegenheid, omdat bij het Nederlands team elke vorm van agressiviteit ontbrak. Na een 4229 ruststand werd het tenslotte 8666, waarbij Sheridan in de tweede helft herhaaldelijk moeilijkheden had met de scheidsrechter. De Amerikaanse coach ging daar zo op in, dat hij amper meer op het spel lette. Het is een van de zaken die men op zo'n toernooi leert. Sheridan, hoe groot zijn verdiensten voor het Nederlands basketbal ook zijn geweest en mis schien in de toekomst nog wel kun nen zijn is nog niet volwassen ge noeg. Als coach en waarschijnlijk ook als mens. In de rust van de wedstrijd wilde hij niet eens naar de kleedkamer. Dat moest bondsbe- stuurslid Rotteveel hem vragen. En na afloop liep hij als een boos ver ongelijkt kind rond het stadion. Chef d'Equipe Piet Storm stapte nog uit de bus om hem te gaan halen, maar Joegoslavië heeft zijn Europese basketbaltitel behouden. In de slot wedstrijd van het toernooi om het Europees kampioenschap in Belgra do versloegen de Joegoslaven de Sovjet Unie met 9084 na een rust stand van 4437. Italië werd derde door een zege op Bulgarije: 9073. hij weigerde, ging lopen. Zo onvol wassen als de coach reageerden ook de spelers. Zij maakten elkaar kinderlijke verwijten, kregen ruzie over de vaantjes. Misschien wel begrijpe lijk, maar zeker niet volwassen. Na een behoorlijke maaltijd was het al lemaal wel weer wat gezakt. Blijft over wat er nu moet worden ge daan. Iedereen is het er echter over eens dat het team mogelijkheden heeft. Dan zullen er echter een aan tal zaken moeten veranderen. Er zou op bepaalde manieren harder moe ten worden opgetreden. Uitslagen van de laatste dagen: Roemenië—Nederland 74—80, Israël —Griekenland 87—76, Turkije—Po len 71—90, Turkije—Griekenland 74 —64, Polen—Nederland 86—66, Is raël—Roemenië 119—105. De zevende tot en met twaalfde plaats zijn nu als volgt samenge steld: 7. Israël 5—10, 8. Polen 58. 9 Turkije 5—8, 10. Nederland 5—7, 11. Roemenië 5—6, 12. Griekenland 5— 6. Topscorers tegen Roemenië: Akerboom 18, van Vliet 17, Cramer 22, van Helfteren 4, Kip 8, Pluim 7, Sikking 2, Dekker 2. Topscorers tegen Polen: van Helf teren 17. Akerboom 15, Pluim 9, van Vliet 9, Cramer 7, Kip 4, Boot 4, Sik king 2, Ombre 1. DEN HAAG Ook tegen het op de derde plaats staande, nog onge slagen VUC heeft koploper Ajax (Cri cket) gisteren een uitstekende pres tatie geleverd. Aanvallend was Frits de Jongh weer geweldig op dreef. De ene tegenstander na de ander werd uitgeschakeld: iets dat resul teerde in de bijzonder fraaie cijfers: zes voor vijftien in zestien overs. Vangen van Ton Eldering, Frank Snieder, Hans de Jongh en Frans Woortman vormden een goede stimu- Verdere bowl-cijfers: Hans de Jongh 1-4. Evert Brouwer 1-2. Ton Eldering 2-2. VUC 43 all out. Daniel Eldering en Jan Wolter IJs- sel de Schepper beten voor Ajax het spits af (Resp. 17 en 34 runs), waar na routinier Ton Kantebeen met 66 n.o. - 6x6, 5x4 - op meer dan knappe wijze volgde. Bij 130 voor 2 sloot Ajax. Een poging om ook een inningsoverwinning te boeken mis lukte. Ajax 2 won gisteren van Spar ta 3. Zondag a.s. speelt Ajax I zijn eerste echte thuiswedstrijd op de Kempenaerstraat: Ajax - PW, aan vang 11 uur. Hermes DVS 2 - Ajax 2 in Schiedam. Atletiek Ria Ahlers heeft het af gelopen weekeinde tijdens de noorde lijke districtskampioenschappen in Heerenveen de beste prestatie gele verd door 1.80 meter hoog te sprin gen. Dallas Tornado's. Mede door de ex tra-aandacht, die aan Pelé werd ge schonken, kregen de andere Cosmos- spelers een tamelijk grote vrijheid. De ploeg was ook in de eerste helft al sterker, maar Dallas scoorde de twee keer. Na rust echter kwam de Cosmos gelijk, doordat Mor- aechai Spiegler scoorde na een pass van Pelé, die zelf de gelijkmaker in kopte na een hoekschop van de Isra ëlische international. Hockeyseletie tien spelers geselecteerd acht-landentoernooi. dat van IS tot en met 27 Juli wc dt gehouden in Montreal. In de groep zijn onder meer niet opgenomen doelman Maarten Sikking. Hans Kruize (ten tamens) en Wouter Leefers (herstel lende van een dijbeenblessure) De selectiegroep, die op korte termijn nog met een speler zal worden uit gebreid, zal voor het vertrek naar Montreal twee keer bijeen zijn voor trainings-weekeinden: van 46 en van 1113 juli, beide malen op het KNVB-sportcentrum bij Zeist. De vijftien spelers zijn: Ad Boelaars (Bloemendaal), Jan Boersma (Amsterdam), Derk Do.ver (HCKZ), Marinus Dijkerman <HGC), Joost van der Heijden (Til burg), Hans Jorritsma (Amster dam), Wouter Kan (HCKZ), Coen Kranenberg (Amsterdam), Ties Kruize (HCKZ). Paul Litjens (Kam pong), Ton Pierik (Hattem) Wim Pijpers (Amsterdam), Karei van der Staak (Mep), Ron Steens (HCKZ) en Tim Steens (HCKZ). Autosport Roelof Wunderlnk zal morgen nog niet kunnen beschikken over de nieuwe Ensign formule 1-renwagen van het HB-team. Om dat bij een van de toeleveringsbe drijven opnieuw vertraging is ont staan zal de Ensign nu op zijn vroegst pas donderdag 19 juni be schikbaar zijn om te worden getest door de figuren-record WiJly Stalile BACHLINGEN De Nederlandse waterski-ster Willy Stalile heeft gisteren in Bachlingen (Wdld) haar eigen Europese record figuren ver beterd en gebracht op 37,0 punten. Zij deed dit tijdens de wedstrijden voor de kwartfinales van de strijd om de Europese beker voor landen ploegen. Nederland won daarin van Italië, maar werd in de halve fina les verslagen door West-Duitsland. De Nederlandse ploeg, bestaand e Mt Willy Stahle, Arie de Gans en Jos Slot, behaalde tegen de Westduiters slechts een overwinning op het on derdeel schansspringen. Arie de Gans kwam op dat nummer tot 42,80 me- Honkbal HOOFDKLASSE Orwo/HCAW Haarlem/Nicols afg.; Hotam/Storks O VVO 27; Lottge- ring/Schoten Olga ADO 9—6; Haarlem/Nicols Orwo/HCAW afg., O WO Hotam Storks 11—0. Olga/ ADOLottgering/Schoten 52. Cricket HOOFDKLASSE UD ACC. UD 180 voor 8, ACC II voor 0 (verregend). Rood en Wit VOC. VOC 181 voor 4, Rood en Wit niet gebat (verregend). Quick HG Hercules. Quick 30 voor 3, Her cules niet gebat (verregend). HCC HBS. HCC 42 voor 1, HBS niet gebat (verregend). Internationale wegraces in Raalte RAALTE De grote trekpleister van de internationale motorraces in Raalte, de Spanjaard Angel Nieto, heeft de ruim 25.000 toeschouwers die naar het circuit de Luttenbergring waren gekomen, niet teleurgesteld. In de 50 cc-klasse internationaal be wees de Spaanse Kreidler-rijder zyn grote klasse. Vier ronden voor het einde sloeg Angel Nieto toe. Zonder veel moeite stuurde hy de lichtge wicht Kreidler langs koploper Ge rard Stikker die tweede werd voor Bos man. Van Geffen en Theo Tim mer. De Zwitser Bruno Kneubühler gaf de wegraces op de Luttenbergring nog meer internationale glans door de 125 cc en de 250 cc klasse op zijn naam te schrijven. Alleen Jos Schur- gers (in de 125 cc) en Boet van Dui men (in de 250 cc klasse) zorgden voor Nederlandse ereplaatsen. Bij de start van de 500 cc internationaal, die met veel overmacht door Wil Har- tog werd gewonnen, deed zich een ongeluk voor. De Schot Alex George vloog over de Nederlander Marcel Ankone in de greppel langs de start plaats. Beide renners kwamen er zon der ernstige verwondingen vanaf. De Belgische motorcrosser Roger de Coster heeft gisteren in Laveur de Grote Prijs van Frankrijk gewonnen. Hij won beide manches in deze vijfde wedstrijd in de 500 cc-klasse voor het wereldkampioenschap. Fin Mikkola, die beide keren als tweede eindigde, behoudt de leiding in de strijd om de wereldtitel met 120 punten. De Coster staat tweede met 114 punten. Gerrit Wolsink bleef op de vierde plaats staan. Door respectievelijk als vijfde en vierde te eindigen verhoogde hij zijn puntentotaal tot zestig. De Tsjech Zenon Velky won in Beuern de Grote Prijs van West- Duitsland. de zevende wedstrijd voor het wereldkampioenschap motorcross in de 250 cc-klasse. De Westduitser Willi Bauer, die in beide manches de finish niet haalde, behoudt de leiding in de competitie om de wereldtitel. Cor den Biggelaar, met Cor van der Byl in de bak, toonde zich in Wychen de sterkste crosser in het Nederlands kampioenschap zijspan nen. In de eerste manche eindigde Den Biggelaar op de eerste plaats. In de tweede race, de vierde uit de strijd om het Nederlands kampioenschap, kwam alleen Ton van Heugten voor Den Biggelaar binnen. Het duo Van der Laan/Vonk (Ter Aar) werd in de tweede manche vierde. De Zwitser Kneubühler (3) aan de leiding i Klassens en Warners volgen hem. de 125 cc internationaal tijdens de wegraces in Raalte.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 13