Borg „haat" vriend Vilas met succes... Zoetemelk tweede in Midi Libre Bert Pronk verrast met zege in Zwitserse ronde Door de regen in onzekerheid OOK 'ICY CHRIS' EVERT PROLONGEERT FRANSE TITEL De Vlaeminck blijft leider na vierde etappe Renner zwaar gewond Noordwijkse SV en DeMunnik: Verlies judoka's PAGINA 12 MAANDAG 16 JUNI 1975 Chris Evert PARIJS Voor het eerst sinds de Tweede Wereldoorlog hebben bij de Franse tenniskampioenschappen de kampioenen van vorig jaar hun titels behouden. Bij de dames herhaalde de 22-jarige Wimbledonkampioene Chris Evert haar succes van 1974 met een 26, 62, 61 zege op de 18-jarige Tsjechische Martina Navratilova. Bij de heren verdedigde de dezer dagen 19 jaar geworden Zweed Björn Borg voor 12.000 toeschouwers de titel in het heren enkelspel met een overwinning van 62, 63, 64 op de Argentijnse lefthander Guillermo Vilas. Borg verdiende met de overwinning 30.000 dollar (ongeveer 75.000 gulden). Vilas kreeg de helft, Chris Evert toucheerde 10.000 dollar en Navratilova 5000 dollar. Björn Borg: „Ik probeerde hem te haten anders zou hij me zeker hebben verslagen". Borg leidde met 51 in de derde set toen Vilas, die overspeeld dreigde te worden, alsnog terug vocht. Hij weerde een machtpoint af, hield zijn service voor 25, brak de opslag van Borg voor 3—5 en bracht het tot de laatste plaats uit verkochte Roland Garros tot groot enthousiasme met een love game voor 4—5. Op eigen service nam Borg een voorsprong van 400, Vilas werkste drie matchpunten weg. maar toen was het met hem gedaan. De Zweed sloeg een forehandwinner en dwong Vilas tot een misser op de backhand. De hele partij kostte hem niet meer dan 94 minuten. Na afloop verklaarde Borg het moeilijk te vin den tegen een goede vriend als Vilas te moeiten spelen. „Ik probeerde hem te haten. Anders zou hij me zeker hewen verslagen". Zweed had zich voor de finale ge klasseerd door een overwinning met 6—4, 1—6, 7—5, 64 op de Italiaan Adriano Panatta. Het was de span nendste en meer spectaculaire par ty van het .toernooi. Vilas bereik te eveneens zaterdag de finale door een overwinning met 6—1, 64, 1—6, 61 op de Amerikaan Eddie Dibbs. Chris Evert moest hard werken om haar titel te behouden. De verloofde van Jimmy Connors, bijgenaamd "Icy Chris" heeft op het brandend hete centre-court van Roland Garros ('temperatuur 32 graden) inderdaad ijzige koelheid en ijzeren zelfbeheersing nodig gehad om de onstuimige Martina Navrati lova van zich af te houden. De Tsjechische, vier Jaar Jonger dan haar tegenstandster, won de eerste set met 6-2 door middel van een krachtig mengsel van serveren en volleren, een speltype dat op langzame banen zoals in Parijs krachten vreet. "Ik heb nog nooit iemand zo goed een set zien spelen", was het commentaar van Chris Evert, "Ik dacht als dat zo doorgaat ben je nergens meer". Maar Martina Navratilova maakte zich Juist zor gen of zij het wel kon volhouden. Dat bleek niet het geval. De 18-jari- ge Tsjechische moest gas terug ne men en Evert gaandeweg het initia tief laten. Op de langzamerhand overbekende manier 'schaakte' de Amerikaanse haar tegenstandster langzaam weg: 6-2 6-1. Voor de tweede keer in veertien da gen was er een belangrijke titel voor Christine Marie Evert, die onlangs de finale te Rome ook al won van Navratilova. Sinds haar nederlaag in de Wimbledon-finale van 1973 tegen Billie-Jean King heeft Evert in Europa geen partij meer verloren. Het heren dubbelspel werd gewon nen door de WCT-kampioenen Brian Gottfried/Raul Ramirez. De Amerikaans/Mexicaanse combina tie won in de finale met 6-2, 2-6, 6- 2, 6-4 van Alexander/Dent. In het dames dubbelspel zegevierden Chris Evert en Mamtine Navratilova met 6-3, 6-2 over Olga Morozova/Julie Antoby. TAESCH Roger de Vlaeminck voert ook na het weekeinde de alge mene rangschikking van de Ronde van Zwitserland aan. Zaterdag won de Belg zelf de derde otappe en gis teren was hij opnieuw dichtbij een triomf. Een „dubbel" werd het niet voor de Vlaeminck, omdat Bert Pronk in de laatste meters verras send sneller was en de zwaarste rit op zijn naam bracht. De overwin ning van Pronk was voor Raleigh - ploegleider Peter Post een pleister op de wonde voor het matige optre den van Roy Schuiten, die in het algemeen klassement met een ach terstand van 11 minuten en 14 se conden de dertigste positie inneemt. Met de 228 kilometer lange etappe van Murten naar Taesch in het vooruitzicht deden de renners het zaterdag rustig aan. Afgezien van enkele kleine ontsnappingen, die geen enkele keer succes opleverden, gebeurden er nauwelijks opwindende dingen. Roger de Vlaeminck was in de eindsprint de rapste. Zondag was er meer activiteit. Onder aanvoering van wereldkampioen Eddy Merckx ontstond er na 124 kilometer een kopgroep van negen renners, die het peloton snel op afstand reed. Merckx demarreerde vervolgens opnieuw, maar slaagde er niet in de achter volgers definitief te lossen. Dietrich Thurau, de 20-jarige Westduitser in de Raleigh-ploeg van Post, haalde de Belg terug. In de kopgroep bevonden zich naast. Thurau en Merckx ook De Vlaeminck, Pronk, Pfenninger en Riccomi. Bertje Pronk handhaafde zich moeiteloos in het bijzijn van Merckx en De Vlaeminck. Samen met Thurau pareerde hij enkele aan vallen van de Belgen, die de meeste punten voor het bergkl assement gre pen. Het peloton was intussen op een achterstand van ruim vijf minuten gereden. Na 186 kilometer probeerde Merckx wederom weg te komen. Tij dens een klim by Randa moest hij echter weer het gezelschap van de overigen dulden. De kopgroep was inmiddels geslonken tot zeven man, omdat de Italiaan Vercelli en de Belg Bracke moesten afhaken. Laatstgenoemde zakte ver terug en kwam met het eerste deel van het peloton over de eindstreep. In de laatste meters, die klimmend moes ten worden afgelegd, maakte Pronk zich los van de zes concurrenten. De Vrij spel Vlaeminck reageerde wel, maar kon de Nederlander niet meer pakken. Roy Schuiten kwam bijna acht mi nuten later over de meet. Uitslag derde etappe: 1. De Vlaeminck (Bel) 4.49.20, 2. Bas so (Ita) z.t., 3. Paolini (Ita) z.t. 4. Borgoguoni (Ita) z.t., 5. Bertolotto (Ita) z,t., 6. Hellwig (Wdl) z,t., 7. Mughaini (Ita) z.t., 8. Ruch (Wld), z.t., 9. Salm (Zwi) zit., 10. Huysmans (Bel) z.t., 21. Schuiten (Ned) z.t., 23. Van den Hoek (Ned), 25. Tabak (Ned) zjt., 46. Pronk (Ned) z.t. Uitslag vierde etappe 1. Pronk (Ned) 228 kilometer in 6 uur. 6 minuten en 44 seconden, 2. R. de Vlaeminck (Bel), 3. Dierickx (Bel) 4. Merckx (Bel), 5. Thurau (Wdl), 6. Riccomi (Ita), 7. Pfenninger (Zwi) allen in dezelfde tijd als de winnaar, 8. Vercelli (It) op 24 seconden, 9. Bracke (Bel) op 5.13, 10. Janssens (Bel) z.t., 16. Tabak (Ned) z.t., 30. Schuiten (Ned) op 7.52, 48. Van den Hoek (Ned) z.t. Algemeen klassement: 1. De Vlaeminck (Bel) 20 uur, 56 mi nuten en 45 seconden, 2. Merckx (Bel) op 24 seconden, 3. Pfenninger (Zwi) z.t., 4. Riccomi (Ita) op 29 sec., 5. Pronk (Ned) op 1.01 min, 6. Dierickx (Bel) op 2.00, 7. Thurau Wdl) op 2.34, 8. Vercelli (Ita) op 2.56, 9. Panizza (Ita) op 5.30, 10. Lu- aldi (Ita) op 5.40, 20. Tabak (Ned) op 7.33, 30. Schuiten (Ned) op 11.14, 49. Van den Hoek (Ned) op 15.51. Bert Pronk: verrassende winnaar. ROOSENDAAL De 22-jari- ge amateurwielrenner Roelof Groen uit Giethoorn is gisteren in Roosen daal zwaar gewond geraakt tijdens een massale valpartij in de voor laatste etappe van de vierdaagse ronde van Brabant. Groen, die met het hoofd tegen het wegdek smakte en het stuur van zijn fiets in de maag kreeg, verkeerde aanvankelijk in levensgevaar, maar dat was gister avond na een geslaagde spoedope ratie in het Franciscus-ziekenhuis in Roosendaal waar zijn milt werd weggenomen geweken. De jury lastte de wedstrijd meteen na het on geluk af. Besloten werd ook de laat ste etappe niet meer te laten rijden "omdat door de gewijzigde weers omstandigheden het risico voor de renners te groot was geworden". Voorts bepaalde de jury dat de eind stand na de etappe van zaterdag als eindklassement zou worden aange houden. Bert Scheuneman won de ronde. r~i Het team van Roomburg. Staande v.l.n.r. Bram Madera, Henk Emnes en Hans Keizer. Gehurkt links Annette v. d. Mey. rechts Milou Penseel. Door Frank Bonte LEIDEN De regen was giste ren zonder twijfel de grote win naar op de tennisvelden. Voor de ploegen, die al kampioen waren of al waren gedegradeerd, had dat geen vervelende consequen ties. Maar voor de ploegen, die de degradatie nog moeten zien af te venden wel. Zoals bijvoorbeeld De Munnik dat met een 35 ach terstand uit Velp terugkeerde met de wetenschap dat de reis aan staande zondag nog eens zal moe ten worden gemaakt. Voor een partij, die beslissend is voor de gradatie. Dat is dan het tweede gemengd dubbelspel van Karin Braakman en Jan Teunissen. De Noordwijkse sportvereniging be reikte de finish wel. Tegen Beek huizen werd het 36. Noordwijk moet nu afwachten wat DDV te gen Volley doet. Ook dit duel werd namelijk gestaakt. Voor de Noord wijkse sportvereniging is het belangrijk dat DDV wint. Is dat niet het geval dan zit de Noord wijkse SV fout. Forescate en de Leidsche Hout moesten onver- richterzake huiswaarts keren. Nu was dat niet zo'n ramp, omdat Forescate al veilig is en Leidsche Hout vorige week al met degra datie werd geconfronteerd Het herenteam van Leidsche Hout maakte nog iets goed door het kampioenschap in de eerste klas se te behalen. Het team, bestaan de uit Jan Haasnoot, Joop v.d. Berg, Dick Zaadnoordijk, Bas Ploos van Amstel en Frank Bon te mag nu aantreden voor de halve finale in de strijd om het Oostenrijkse wielercimateurs superieur in "eigen"' ronde DECAZEVILLE Joop Zoetemelk is er niet in geslaagd de 27ste editie van de Midi Libre op zijn naam te brengen. De kopman van Gan-Mer- cier, die zaterdag 37 seconden ver loor op de jonge Italiaan Francesco Moser, kon dat verlies ln de laatste rit niet meer goed maken. Moser, die in de derde etappe zijn slag sloeg, won gistermorgen opnieuw,"nadat hy in de eindsprint de concurrentie overtuigend achter zich had gelaten. In de middaguren, toen de vijfde en laatste etappe werd gereden, heeft Zoetemelk alleen in de beginfase ge tracht weg te komen. Moser was echter voortdurend aan het wiel van de Nederlander te vinden, die het na 100 km wel geloofde en geen ver dere vluchtpogingen meer onder- Zoetemelk was er afgelopen zater dag niet bij toen Moser zijn demar rage plaatste. Pas nadat de voor sprong van de Italiaan tot bijna 2.5 min. was opgelopen, reageerde de winnaar van ParijsNice. In een kopgroep van dertien man verrichtte hy het meeste kopwerk. Het verschil werd uiteindelijk tot 37 sec. terug gebracht, genoeg voor Moser om de concurrentie op de laatste dag te kunnen weerstaan. Teleurstellend was het optreden van Gerrie Knete- mann, die met een achterstand van bijna 46 minuten op de 38ste plaats eindigde. Uitslagen: derde etappe: 1. Moser: 2. Zoetemelk op 37 sec.; 3. Van Impe (Belg.) z. t.: 4. Seznec (Fr.) z. t.: 5. Poulidor (Fr.) z. t.; vierde etappe: 1. Moser 3.16.20; 2. Ritter (Den.) z.t.; 3. Danguillaume (Fr.) z. t.; 4. Zoe temelk z. t.; 5. Doyen (Belg.); vijfde etappe: 1. Danguillaume 3.45.16 sec.; 2. Moser z. t.; 3. Zoetemelk z. t.; 4. Ovion (Fr.) z. t.; 5. Ritter (Den.) z. t. Eindklassement: 1. Moser 19.33.51; 2. Zoetemelk op 37 sec.; 3. Seznec op 38 sec.; 4. Torres (Sp.) op 47 sec.; 5. Catieau (Fr.) op 57 sec.; 6. Van Impe op 1.26; 7. Poulidor op 1.35; 8. Maertens (Belg.) op 5.15; 38. Knete- mann op 45.58 min. Ronde van Oostenrijk In de Ronde van Oostenrijk wa ren tenslotte geen ereprijzen voor de buitenlandse deelnemers. De Oosten rijkse ploeg haalde zelf, onder leiding van de sterke winnaar Wolfgang Steinmayr, op alle fronten de winst binnen. De eerste drie plaatsen in het eindklassement, de hoofdprijzen in het ploegenklassement het puntenklassement en de bergrang- schikking; dit alles bleek voor Oos tenrijkse renners gereserveerd. Wil van Helvoirt was in deze ronde de beste Nederlander. Hij eindigde op ruim zeven minuten van de winnaar als vijfde. Uitslag tiende en laatste etappe: 1. Leskov (Sov.); 2. Spindler (Oost.); 3. Sjoekov (Sov.); 4. Kretz (Oost.); 5. Janda (Oost.); 8. Kuys (Ned.); 9. Van Helvoirt (Ned.). Eindklassement: 1. Steinmayr (Oost.) 30.45.53; 2. Mitteregger (Oost.) 30.46.06 3. Humenberger (Oost.) 30.49.22; 4. Prchal (Tsj.) 30.50.31; 5. Van Helvoirt (Ned.) 30.53.18; 12. Koot (Ned.) 31.00.55; 14. Tak (Ned.) 31.03.32; 23. Hilbrink (Ned.) 31.15.57; 25. Kuys (Ned.) 31.19.45; 27. Neven (Ned.) 31.24.15. Ronde van Luxemburg De Fransman André Chalmel heeft gisteren de derde etappe van de Ronde van Luxemburg gewonnen. Frans Verbeeck, die de gele trui zaterdag na de tweede etappe (ge wonnen door Marc Demeyer) was kwijtgeraakt aan landgenoot Opde- beek, kwam gisteren via een zevende plaats in de etappe weer in het be zit van die leiderstrui. Algemeen klassement na drie etap pes: 1. Verbeeck (Belg.) 13.47.45; 2. Teirlinck (Belg.) 13.47.49; 3. Van Springel (Belg.) 13.47.52; 4. Kuiper (Ned.) 13.48.26; 5. Nilsson (Zwed.) z. t.; 9. Opdebeek (Belg.) 13.49.49; 21. Nidi den Hertog (Ned.) 14.02.53; 46. Karstens (Ned.) 14.23.37; 49. Priem z. t. Gerrie van Gerwen uit Olland heeft zaterdag de Kersenronde ge wonnen, een wegwedstrijd voor ama teurs met start en finish in Mierlo- Hout. Het was de laatste test voor het Nederlands kampioenschap dat volgende week in Hoogerheide wordt gehouden. Uitslag: 1. Van Gerwen (Olland) 4.15.03; 2. Henk Botterhuis (Sambeek) op 3 sec.; 3. Piet van Leeuwen (Zoeterwoude) op 56 sec.; 4. Gerard Schuurman (Breukelen) z. t.; 5. André Gevers (Schyndel) op 1.58. Jan van Katwijk is in het Bel gische Boorsem derde geworden in een wegwedstrijd voor beroepsren ners. Winnaar werd de Belg Staf van Roosbroeck, die de 174 kilometer aflegde in 4 uur en 10 minuten. De verdere uitslag: 2. Verbraecken (Belg.) z. t.; 3. Van Katwijk z. t.; 4. Aard Bakker (Ned.) z. t.; 5. Wil de Vlam (NetL) i k De 18-jarige Ad Versteylen uit Rucphen werd in Merkelbeek Neder lands kampioen by de junioren op de weg. Hy ontsnapte vier ronden voor het einde uit een kopgroep van zeven renners en wist, ondanks een tegenaanval van Guus Bierings en Pol Driessen tot het einde stand te houden. Uitslag junioren: 1. Verstey len (Rucphen) 2.48.48; 2. Bierings (Uden) op 32 sec.; 3. Driessen (Els- lo) z. t.; 4. Strooysnyder (Moerdijk) op 44 sec.; 5. De Rooy (De Meeren) z. t. Veteranen: 1. Van Herwerden (Voorburg)2. Kovermans (Vlaar- dingen) z. t.; 3. Brinkman (Rotter dam) z. t. Nieuwelingen: 1. Lievaard ('s-Gravendeel)2. Motke (Peet) z. t.; 3. Blaauw (Zaandam) z. t. POITIERS De Nederlandse Ju nioren-judoploeg heeft zaterdag in Poitiers de ontmoeting met Frank rijk verloren met 6 tegen 14 pun ten. De Fransen zegevierden in bei de rondgangen (twee Judoka's per gewichtsklasse) met 7-3. Fancesco Moser landskampioenschap tegen Har- lingen. Roomburg stond tegen ULTC Iduna uit Utrecht op 30 toen verder spelen onmogelijk was. An nette van der Meij toonde weinig consideratie met Juliette Groen (62, 60) Milou Penseel even min met Carla Gijssen, 75, —2 en Bram Madera stond Paul Abrahamse in totaal twee spellen af: 6—1, 61. Henk Emnes Hans Keizer stonden bij die stand op de baan voor hun enkel spelen. Besloten werd om de dere partijen maar gelijk te delen over beide ploegen. Voor de eindstand en met name de degra datie maakte dat weinig uit, dat Bloemendaal vorige week al werd geconfronteerd met het ein de van het verblijf in de gangsklasse. Gisteren wist Room burg nog niet tegen wie de strijd om de promotie naar de eerste klasse zal gaan, omdat ELTV 2 Griffesteijn zelfs helemaal niet aan spelen toekwamen. Een deze teams zal de tegenstander van Roomburg worden. De Mun nik stond tegen Beekhuizen 2 op 0 3 voo'rdat het eerste winstpuntje werd veroverd. Van Leeuwen ver loor van Tulp (2—6, 2—6), var Berg van Witgus (16, 26) en Ellen Gerrese van Ellen Kuypers: 67, 46. Karin Braakman zorg de voor een lichtpunt door Truus Weidema na een hard gevecht met 16, 64, 75 terug te wijzen. Jan Theunissen deed de hoop de bange Leiderdorpse harten ïelemaal herleven door Gert de Vries te kloppen: 64, 64. Het eerste gemengd, dubbelspel Adri van Leeuwen met Eleln Ger rese betekende het derde winst puntje voor de Munnik. Het werd 75, 62 tegen de Beekhuizense combinatie Ellen Kuypers/Tulp Het hèrendubbelspel en het da mesdubbelspel waren voor Beek huizen 2, dat evenals de Munnik de adem van het degradatie-spook in de nek voelt. Zoals reeds gezegd konden Ka rin Braakman en Jan Theunis sen de terugreis maken met de wetenschap dat het nu helemaal van hun beiden afhangt. Bij de heren van de Leidsche Hout was de spanning 's n gens om half twaalf in het duel tegen Weert te snijden. Toen na melijk had Jan Haasnoot na een sterke eerste set tegen Baats, fi nalist van de b-kampioenschap- pen in Limburg, de tweede set met 1-6 moeten afstaan. Maar Haasnoot herstelde zich en pakte de derde set met 6-2 (6-3, 1-6, 6-2). Na de winst van Zaadnoor dijk op Bos, was de zege Bas Ploos van Amstel op F La- lisang (1-6, 6-4, 6-0) van door slaggevende betekenis. Joop der Berg greep de vierde partij in het enkelspel met zijn on moeibaar draven, scherpe drives en bekeken lobs. De hoop van Weert (dat uit met 4-2 had ge wonnen) om met de dubbelspelen de schade nog te beperken, werd in het tweede herendubbelspel door Bas Ploos, van Amstel Frank Bonte tegen Lalisang/Van den Bos met 6-1, 6-4 snel de bo dem ingeslagen. Jan Haasnoot Dick Zaadnoordijk completeerden de Leidsche Hout winst door ook het eerste herendubbelspel winst om te zetten, waardoor de eindstand 6-0 werd voor de Leid sche Hout.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 12