Kamer met spreiding akkoord Sociale uitkeringen 1 juli omhoog jTyrexoleS Jeugdtandverzorging alle leerplichtigen 'Moluks terrorisme zeer streng bestraffen' NAAST HET NIEUWS Veilig goedkoop op [Voorstel hoogleraar Eggink: r* de band l^fnet de groene stip VADER EN ZOONTJE GEDOOD BIJ AUTOBOTSING Geen subsidie verhoging jeugdwerk VRIJDAG 13 JUNI 1975 Arnhem De vrijheidsstrijd der Zuidmolukkers in Nederland ver- toont een duidelijke ontwikkeling in terroristische richting. Dat is de mening van de Arnhemse officier van justitie mr. H. R. Lauwaars. Het plan om de Koningin te gijzelen was weliswaar inefficient en slecht voorbereid, maar het is niettemin slechts aan toeval te danken geweest dat de actie niet is Door Sybe Stamm doorgegaan. Was dit wel gebeurd, dan had het voor de hand gelegen dat er slachtoffers zouden zijn j gevallen. „Juist het feit dat men ondanks feilen in de organisatie toch doorging, bewijst het doldrieste van de onderneming en de gevaarlijke mentaliteit der verdachten", aldus de j Arnhemse officier. Mr. Lauwaars constateert dat een I deel van de Zuidmolukse bevolkings- groep zich niet ontziet om het ideaal van een vrij Ambon na te streven langs criminele wegen. Het j gebeurt nu nog amateuristisch, maar j als de impuls sterk genoeg is zal een criminele „know how" ontstaan die I gevaarlijk is voor de samenleving, zo Vrees Juist het v gevoel van de Molukkers dat zij met de rug tegen de muur staan en juist het feit dat via de zachte lijn, noch met hardere acties iets definitiefs bereikt is, zou een ontwikkeling in de hand kunnen werken naar verharding en ver scherping van de houding van dit deel der Zuidmolukkers, zo vreest de officier, die in dit verband verklaringen aanhaalt waaruit blijkt dat ook na het mislukken van de actie-Soestdijk de verdachten zijn doorgegaan met het voorbereiden van nieuwe criminele acties. „De Nederlandse samenleving kan ten opzichte van deze criminaliteit niet lijdzaam zijn. Zij heeft het recht en de plicht zich hiertegen te weren en zich hiervan zo veel mogelijk te vrijwaren in de toekomst", aldus mr. Lauwaars, die benadrukt dat dit proces - ondanks de politieke aspecten die in de in motieven der daders meespelen - in de eerste plaats een crimineel proces Mr. Lauwaars acht strenge bestraf fing der samenzweerders tegen de Koningin geboden, in de eerste plaats omdat het een zeer zwaar misdrijf is, dat rechtstreeks gericht was tegen de veiligheid van de staat en van de koningin, als staatshoofd en als persoon, en in de tweede plaats omdat de straf moet opwegen tegen de eventuele neiging der verdachten of andere Molukkers, om hun doeleinden met misdadige middelen te blijven nastreven. Story Bewijs van het feit dat alle verdachten hebben deelgenomen aan de samenzwering om koningin Juliana van haar vrijheid te beroven ontleent de officier aan hun eigen verklaringen. Allen hebben zij meegedaan aan besprekingen waar het plan werd uitgewerkt aan de hand van afbeeldingen van paleis Soestdijk - onder meer een illustratie uit het damesweekblad „Story", waarop is te zien waar de kamers van alle leden van het koninklijk gezin zijn gelegen - en aan de hand van een boekje „Paleis Soestdijk en zijn bewoners". Er zijn plattegronden gevonden van het paleis en het omliggende terrein waarop stond aangegeven waar de negen mitrailleurnesten moesten komen, compleet met schootsvelden. Er zijn roofovervallen gepleegd om de actie te financieren. En het feit dat een aantal verdachten op de avond dat de actie moest plaatsvin den inderdaad bewapend naar het verzamelpunt Lunteren is gegaan, is een bevestiging van het serieuze karakter dat de samenspanning had. Geem haar Het strafmaximum voor samenspan ning tot aanslag geldt zowel voor een aanslag op de vrijheid als op het leven van de regerende koningin. Nu vaststaat dat men de Koningin geen haar wilde krenken, is dat reeds een doorslaggevend argument om dit maximum niet te vorderen, aldus de officier. Mr. Lauwaars eist zeven jaar gevangenisstraf tegen de drie voornaamste initiatiefnemers van de actie: de Delfzijlse ex-KNIL-korpo- raal „vader" Jered M. (64), de predikant Frederik D. (51) uit Eist en de bedrijfseconoom Max. R. (46) uit Den Haag. Ook Jacky (24) de zoon van „vader M." hoort als leider en actief organisator van de ploeg, die de actie daadwerkelijk zou uitvoeren, een straf van zeven jaar tegen zich eisen. Jacky heeft ook deelgenomen aan een roofoverval en hjj is degeen die de buit van de andere overvallen in ontvangst nam om er wapens mee te kopen. Drie Jaar gevangenisstraf luidt de eis tegen de twee ex-leden van de RMS-regering in ballingschap die met hun min of meer stilzwijgende instemming aan het plan hebben meegewerkt: Domingun L. (46) uit Krimpen aanden IJssel en Eliëzer K. (60) uit Haarlem. August P. (22) uit Eist, was ondercommandant van de overval- ploeg; hij kocht wapens aan en nam deel aan verscheidene roofover vallen. Tegen hem wordt zes jaar geeist. Tegen twee schoonzonen van „vader M." valt een eis van vier jaar met aftrek: Boetje P. (36) en Junus L. (35) beiden uit Delfzijl, kochten wapens in en vervoeren hun manschappen naar Lunteren. Beiden werkten mee aan roofovervallen. Vijf jaar gevangenisstraf eist de officier tegen de drie hoofddaders van de serie roofovervallen: Domin- goes A. (21) uit Opheusden, Josias M. (22) uit dezelfde plaats en Jones L. (20) uit Eist. Tegen de overige vijf verdachten, die alleen hebben deelgenomen aan de samenspanning tegen de Koningin door zich als „soldaat" beschikbaar te stellen, valt een eis van drie jaar. Volgende week donderdag zal de Arnhemse rechtbank de gehele dag besteden voor het aanhoren van pleidooien. DEN HAAG (ANP) De Tweede Kamer gaat in meerder heid akkoord met de plannen van de regering om ruim 6500 arbeidsplaatsen van ambtenaren te spreiden van de Haagse agglomeratie naar noorden en zuiden des lands. Gisteravond tijdens de tweede termijn van het debat over de 'nota spreiding rijksdiensten lieten alle regeringspartijen, op 'n minderheid van de PvdA-fractie na, en alle grote oppositiepartijen, blijken dat zij het beleid van de regering kunnen steunen. Volgende week dinsdag wordt gestemd over moties inzake de spreiding. Mevrouw Van Duyvenvoorde, echtgenote van schipper W. van Duyvenvoorde uit Katwijk die dit jaar de traditionele haringrace won, overhandigt een vaatje 'koninginneharing' aan koningin Ju liana. De haring was afkomstig van de motor hecktrawler Katwijk 144 'Cornells den Duik'eigen dom van de b.v. rederij en handelsmaatschappij v/h C. den Duik. Een deputatie onder leiding van burgemeester A. G. Vermeulen van Katwijk was gisteren naar Soestdijk getogen om een oranje geschilderde keg met haring aan te bieden. UTRECHT (ANP) Prof. dr. C.O. Eggink heeft gisteren in Utrecht op de ledenvergadering van de Neder landse vereniging voor sociale tand heelkunde een ingrijpende reorgani satie van de school- en jeugdtandver zorging voorgesteld. Prof. Eggink is hoogleraar aan de conserverende tandheelkunde aan de vrije univer siteit in Amsterdam. Zijn plan omvat het inhalen van achterstand in de curatieve (behan delende) zorg, het opleiden van kin- dertandverzorgsters en van kinder tandartsen en het uitbreiden van de schooltandheelkunde tot een Jeugd tandverzorging voor de gehele leer plichtige jeugd. Op het ogenblik neemt maar 47 - procent van de kinderen op de basis scholen deel aan de volledige school- tandverzorging. Van het voorkomen van tandbederf komt zo goed als niets terecht. De invoering van het 13-ja- rigenplan ("integrale" hulp via de ziekenfondsen aan kinderen die aan bepaalde voorwaarden voldoen) heeft volgens prof. Eggink dan ook weinig zin gehad, omdat de doelstellingen van de zorg voor schoolgaande jeugd nog bij lange na niet zijn benaderd, laat staan verwezenlijkt. Een kind is tandheelkundig pas gezond als al le tandbederf is verwijderd hetzij door trekken, hetzij door vullen.Maar zei prof. Eggink, we zijn nog geen stap verder dan 50 jaar geleden Hij betoogde dat er geen enkel steekhoudend orgument bestaat om carieuze tanden en kiezen onbe handeld in de mond achter te laten, wanneer men bedenkt dat ieder gaat je een verzamelplaats is van micro organismen en een bron voor infec ties, waar dan ook in het lichaam. Maar in het algemeen verklaart de Nederlandse tandarts nog steeds kinderen "gesaneerd" die onbehan delde carieuze tanden en kiezen heb ben. Op dit moment zouden er vol gens prof. Eggink bij de aan de school tandverzorging op de basisscholen deel nemende kinderen ongeveer drie miljoen tanden en kiezen moeten wor den getrokken en zouden er 3,25 miljoen vullingen moeten worden ge maakt om deze jeugd te saneren. Voor de kleuterscholen komen daar nog eens een miljoen extracties en 3 miljoen vullingen bij. Prof. Eggink zei, dat te lang is vastgehouden aan het waanidee dat het niet nodig is het melkgebit te behandelen. Het melkgebit is door gaans op zesjarige leeftijd al zo aan getast, dat herstel niet meer mogelijk De tandartsen zijn overvallen door een enorme toeneming van het tand bederf. Bovendien kampt men met een tekort aan mankracht, ook in de schooltandverzorging. Er is volgens prof. Eggink altijd een te geringe belangstelling voor de schooltandverzorging geweest. Fel tegen zijn alleen Boerenpartij, CPN en PSP. De CPN diende dins dag aan het begin van het debat al een motie in, waarin de regering wordt gevraagd de plannen in te trekken. De Boerenpartij vindt dat het kabinet ambtenaren wil dwin gen en acht bovendien de schade voor Den Haag te groot. De PSP vindt de uitgangspunten verouderd. Van der Spek diende gisteravond een motie in, waarin de regering wordt ge vraagd de plannen in te trekken en een open studie te beginnen, op basis van volledige vrijwilligheid voor de ambtenaren. KVP, ARP, CHU en DS'70 steunen het beleid. Zij dienden gisteravond een motie in, waarin wordt gevraagd om aanvullende vergoedingen voor enkele jaren geleden gespreide amb tenaren. Hun financiële regelingen waren aanzienlijk slechter dan die van straks te spreiden ambtenaren. Van Aardenne (WD), wiens frac tie het beleid steunt, diende gister avond twee moties in, beide ge steund door Van Dis (SGP). Volgens de eerste motie moet de regering al les in het werk stellen om het ver trouwen van de ambtenaren en hun bonden te herkrijgen. De tweede mo tie vraagt meer aandacht voor de problemen van Den Haag. De confessionele partijen, de VVD de PPR en de PvdA-meerderheid hebben de regering gevraagd de overplaatsing van de topografische dienst zo zorgvuldig mogelijk uit te Staatssecretaris Van Huiten (Ver keer en Waterstaat) is optimistisch gestemd over de bereidheid van PTT'ers mee te gaan naar het noor den des lands als de centrale directie PTT inderdaad wordt gespreid. Hij zei in de tweede kamer dat hij niet verwacht dat de dienst ontwricht zal worden door gebrek aan kundige me dewerkers. Staatssecretaris Polak (Binnen landse Zaken) verwacht medewer king van de ambtenarenbonden als de spreiding doorgaat. De spreiding zal door een organisatiebureau bege leid worden. Een eerste opdracht daartoe is om principiële redenen geweigerd. Er is volgens Polak een tweede, ruimere, opdracht uitge gaan, die bij organisatiebu reaus geen weerstand zou opwek ken. OP DE KOFFIE uen «op xoliié zo af en toe is best lekker, maar 150 koppen per dag is te veel van het goede, zo menen 300 inwoners van een buiten wijk in Genua. Zij hebben de rechter dan ook gevraagd stappen te nemen tegen een koffiebranderij in hun ómge\ing door de lucht waarvan zij hoofdpijn krijgen en misselijk worden. Klagers zeggen dat uit een analyse door deskundigen is gebleken dat zy dagelijks een hoeveelheid cafeïne inademen cLe gelijk is aan de inhoud van 150 koppan koffie Reohter Atmerighi moet uitmaken wie op de koffie komt GEWIPT lie id-jarige Larrv Turner en de 17-jarige John Fleming uit Ear. Park beweren h.n wereldrecord wippen te hebben verbeterd na 296 uur op een speciaal uitgeruste wip te hebben doorgebracht. Zij stapten er 30 mea od en kwamen er eergisteren af. De twee had- den het zo geregeld dat ieder vijf minuten per uur weg mocht ter wijl de ander het geval in beweging hield. Zij sliepen om de beun en werden daarbij met riemen op de met canvas beklede bank gegord. Het vorige wereldrecord stond volgens de Guiness gids van wereldrecords, op naam van een viermans team. dat 272 uur had gewipt. 'VRIJ-KAARTJE' Twee bioscopen in de Chileense hoofdstad Santiago willen die af nemende belangstel line voor de film nieuw leven inblazen door voor de echtgenote of vriendin van een bezoeker geen entree te heffen. De directies verwachten dat van het meevallertje vooral jonge paartjes gebruik zullen maken al zullen ze minder komen om de film te zien dan om te vrijen. De in Chili voor de deur staande winter zal vermoedelijk ook een rol spelen. VERGOEDING VOOR GASTVRIJHEID De staat Michigan heeft een procedure aanhangig gemaakt tegen ex-pevangene Donald Crenshaw om van hem de 8702.67 dollar terug te krijgen die zijn detentie de staat heeft gekost. De staat is van mening dat aangezien Crenshaw bij testamentaire beschikking 50.000 dollar van zijn overleden moeder erft, hij de .genoten gastvrijheid" in de gevangenis wel kan vergoeden. HANDEL IN EXAMENOPGAVEN de communistische .an gisteren gemeld, net examenopgaven. Rusland de ge- i officiële staaits- De Kosmomolskaya Pravda, het orgaan van Jeugd in de Sovjet-Unie heeft in haar editie v dat er op grote schaal gefraudeerd wordt m Het is. aldus het blad. in de meeste steden v i zaak dat er in vragen en antwoorden i wordt gehandeld. Od het Poesj kin plein in Moskou wor den prijzen gevraagd al naar gelang het onderwerp en de belang rijkheid van de vraag, die variëren van tien kopeken (ongeveer 35 cent) tot vijf roebel (twintig gul'den). De wethouder van Onder wijs van Moskou. Michail Askeonov. zei dat men vorig Jaar een dag voor de examens de wiskimdeopgaven had moeten veranderen doordat die handel ze waardeloos had gemaakt. Waar het lek pre cies zit moer nog uitgezocht worden. Intussen kan elke scholier voor betrekkelijk weinig geld eigenaar worden van de examen opgaven en d» antwoorden die daarbij horen. De Kosmomolskaya meldt nog dat zelfs de ouders er op uit worden gestuurd om de vragen te kopen en dat bijna elke grote Russische stad zijn „han delscentrum" heeft. OPDRINGERIGE KIKKER Dit katje moet niets hebben van de wat al te opdringerige kikker, die tegen hem opspringt. De kikker inviteerde zichzelf maar op het diner van de kat, maar of hij als smakelijk hapje werd ver orberd, valt te betwijfelen DEN HAAG De uitkeringen van de verschillende sociale verzekeringen gaan met ingang van 1 juli omhoog. Dit gebeurt op grond van de wettelijk voorgeschreven halfjaarlijkse aanpassing aan de loonontwikke ling. Gisteren werden de nieuwe uitkeringen door het ministerie van Sociale Zaken bekend gemaakt. De uitkeringen krachtens wao (arbeidsongeschiktheidsverzekering), zw (ziektewet) en ww (werkloosheidswet), gaan met 5,43 procent omhoog. Ook het minimum dagloon, waarnaar deze uitkeringen worden berekend, gaat met dit percentage omhoog. Het maximum dagloon, dat geldt voor het berekenen van wao-, zw-, ww-, en wwv-uitkeringen, gaat omhoog van 164 gulden tot 172,91 gulden. De kinderbijslag gaat per 1 Juli eveneens met 5,43 procent omhooe, hehalve die voor het eerste kind. Deze bijslag blijft 164,58 gulden per kwartaal. De nieuwe kwartaalbedragen zijn: voor tweede en derde kind 269.10 (was 255,05), voor vierde en vijfde kind 358.80 (was 340,86). voor zesde en zevende kind 397,80 (was 376,74). De aow- en aww-uitkeringen waren op 1 april al met 3,7 procent ver hoogd, alleen voor de maanden april, mei en Juni. De nieuwe uitkeringen, die per 1 juli zullen worden verstrekt, worden boven de halfjaarlijkse aanpassing nog met 2 procent extra verhoogd. Deze 2 procent, die wordt berekend over aow en aww van vóór 1 april, wordt verleend tot Januarj 1976. Dat bevat het volgende overzicht over de maandelijkse pensioen bedragen in 1975: 1 januari 1 april 1 Juli f 909,— f 641.50 f 207,50 f 397,50 weduwen met kinderen weduwen zonder kinderen wezen tot 10 Jaar wezen van 10 tot 16 jaar wezen van 16 tot 27 Jaar Als gevolg van de verhoging van t van 1 juli ook de toelatingsgrens trokken. De verhoging van deze grenzen is nodig om te voorkomen dat bejaarden als gevolg van de verhoging van hun aow-uitkering de bejaar denverzekering moeten verlaten of in een hogere inkomensklasse komen te vallen. De nieuwe toelatingsgrens wordt 16.767 gulden en de premie inkomensgrenzen worden respectievelijk 8.611, 12.042, 13.052 en 14510 gulden. t 943.— f 665,50 f 215.50 f 316,50 f 412,50 '-pensioenen worden met ingang de premie-inkomensgrenzen opge- f 977,50 f 690,50 f 223,— f 328,— f 427,50 De verzekerden in de bejaardenverzekering moeten de volgende premies betalen: Alleenstaanden Inkomensklasse maandpremie» tot f 8.611,— f 18.20 f 8.611, tot f 12.042,— f 36,20 f 12.042,— tot f 13.052,— f 72,40 f 13.052,— tot f 16.767,— f 90,50 Echtparen f 12.042,— tot f 12.380,— f 54.20 f 12.380,— tot f 13.052,— f 72.40 f 13.052,— tot f 14.910,— f 90.50 f 14.910.— tot f 16.767,— f 126,75 De volgende bedragen zullen per 1 Juli gelden voor de eigen bijdrage awbz (algemene wet bijzondere ziektekosten)voor alleenstaanden wordt het minimaal ter vrije besteding overblijvende bedrag verhoogd van 197 gulden per maand tot 201 gulden per maand; de eigen bijdrage van 468,50 tot 489,50 gulden per maand. Voor echtparen wordt het minimaal ADVERTENTIE ter vrije besteding overblijvende bedrag 402 gulden per maand (was 394 gulden), de eigen bijdrage gaat van 549 gulden per maand omhoog tot 575,50 gulden. WOUDENBERG (ANP) De 30- Jarige H. E. M. Hetterschijt uit Zeist en zijn bijna tweejarig zoontje Enit zijn gisteravond bij een autobotsing bij Quatre Bras (gem. Woudenberg) om het leven gekomen. De moeder werd zwaar gewond in een ziekenhuis opgenomen. Het ongeluk gebeurde op een krui sing. Toen het verkeerslicht op groen sprong, reed de heer Hetterschijt de kruising op en werd daar in de flank gegrepen door een vrachtauto, die naar de politie aanneemt door het rode licht is gereden. De personen auto werd 75 meter meegesleurd. DEN HAAG (SP) Staatsse cretaris Meijer van CRM heeft de Tweede Kamer een overzicht gegeven van de financiële pro blematiek van het club- buurt huis, jeugd- en Jongerenwerk, nl een brief aan de Kamer schrijft hij dat de subsidiekraan niet wordt dichtgedraaid maar dat er weinig armslag blijft. De begroting voor dit werk werd vorig Jaar met 4.C mil joen overschreden. De staatsse cretaris wil een herhaling over dit Jaar van een dergelijk tekort voorkomen. De personeelskosten worden vol ledig door rijk en gemeenten gegarandeerd. De bestaande gesubsidieerde^instellingen krij gen er over dit jaar slechts een kostenstijging van 4 procent bij

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7