Ruim halve eeuw in de weer voor nieuws uit Lisse Hazerswoudenaar naar WK schermen Goede buur is beter dan verre vriend CHRIS STEENWINKEL (71) LEGT DE PEN NEER Flora had goed jaar STREEK VRIJDAG 13 JUNI 1975 LISSE Chris Steenwinkel (71) zegt de krantenwereld vaarwel. Meer dan vijftig jaar heeft hij eerst de pen avond aan avond gehanteerd en daarna de toetsen van zijn schrijfmachine be speeld om het Lisser wel en wee "wereldkundig" te maken. Op 1 juli zet hij definitief een punt achter deze activiteit, die hij steeds met grote liefde en inzet van al zijn krachten heeft ver vuld. Steenwinkel heeft vele dag- en weekbladen —ook het Leidsch Dagblad publiceerde zo'n 45 jaar "pennevruchten van zijn hand" trouw gediend. Hij zorgde er voor, dat het kleine en het grote nieuws uit Lisse 's morgens vroeg op de redactietafels lag. Niets ontging hem. Bij verga deringen van Lisser verenigingen en organisasaties rekende men al op de komst van deze markante figuur door een stoel en een tafeltje te reserveren en daarop een kaartje met het woord "pers" te plaatsen. Door Cees Combee Nu Steenwinkel definitief gaat etoppen wil Lisse hem een waardig afscheid bereiden. Er heeft zich uit de gemeenschap een comité "Af scheid gouden Steenwinkel" ge vormd. Het biedt hem op zaterdag 5 juli. 's middags van drie tot vijf uur, in gebouw „Rehoboth" 'n afscheids receptie aan. Men wil deze "penne- t n ridder" ook een gaderingen meegemaakt en Lisse over de galerij langs de woning vai Steenwinkel lopen, het monotone ge luid van de schrijfmachine niet mee: horen. En.Steenwinkel behoeft leven binnen. Het zal er in het nachtelijk duister niet meer op uit om zijn kopij in Leiden of Haarlem af te leveren. Aan de ande re kant is het zo, dat de redacties van de bladen, die hij als correspon dent diende, de overvloedige stroom van het gele kopij-papier 's morgens niet meer tussen de vele andere cor respondentenstukken zullen aan treffen. Ik heb ruim vijfhonderd raadsver üigen. Daarom heeft het bij de Ra- - „roeien bo-bank in Lisse een rekening, on- "nwoAeïs der het nummer 3365.24.102, geopend. Omdat Steenwinkel vrijwel direct na dit afscheid met vakantie gaat zal een aanbieding "in natura" voor keur genieten boven een traditione- c i le bloemenhulde. De 71-jarige heeft ^ët'heTpian Blokhuis"in hët een- bijna twintigduizend. Het bruist hier activiteiten. Het dorp heeft in a-oorlogse jaren veel verande ringen ondergaan. De Poelpolder is ex-bij gekomen en nu is men bezig namelijk te kennen gegeven, dat hij graag de beschikking zou hebben ever een kleuren-tv. Tot nu toe is er voor hem nauwelijks iets van televi sie kijken gekomen. Hij was altijd op pad. Gele kopypapier Toch zal dit definitief afscheid ne men van zyn krantenactiviteiten Steenwinkel wel wat doen. We heb ben vele jaren heel prettig met hem mogen samenwerken en weten daar- omgang met zoveel Lissenaren beslist door zeker, dat dit heengaan wel t beetje pijn zal veroorzaken. Het be langrijkste is, dat hij zijn levensrit me zal moeten veranderen. Aan het "nachtwerk" komt voorgoed een ein de. Z'n medebewoners van de be jaardenflat Eikenhorst zullen, als ze eens een avond laat thuiskomen en Ik mocht iets voor de ge meenschap doen heerlijk. Het waren heerlijke jaren. Ondanks de enorme zee van tijd, die me al deze activiteiten kostten". Eindelijk rust Chris Steenwinkel, die ook Keu kenhof als een paddestoel in de re creatieve wereld heeft zien groeien, stapt nu de laatste periode van zijn ■■HÉ niet meer één zijn van "jakkeren en vliegen". Als het hem lukt zal hij het wel en wee van Lisse nu eens van een ande re kant gaan bekijken. Van afstand wel te verstaan. Het Lisser gemeen tebestuur heeft hem echter al ge vraagd de raadsvergaderingen te blijven bijwonen en af en toe nog eens iets voor de gemeente te doen, zoals het samenstellen van het be grotingsoverzicht ten behoeve van de burgerij. Steenwinkel kennende gemeente van zal dat dan ook wel gebeuren, ïaar één van Wij van het LD die zolang met Chris hebben mogen samenwerken en de eerlijkheid gebiedt het te zeggen wel eens met een zware zucht aan het bewei-ken van de "ge le kopijstroom" uit Lisse begonnen, danken deze markante Lissenaar voor het fijne contact in al die Jaren en hopen, dat Steenwinkel nog een rijke levensavond wacht. Vaak zeiden we op de redactie te- 'Steenwinkel heeft er flink aan getrokken. Alles kan door ruimtegebrek onmogelijk mee. Dus halen we het maar even dooi de machine". Op een zonnige morgen van deze tot nu toe zomerse week hebben we met Steenwinkel in zijn gezellige flat enige uren zitten terugblikken op die lange periode van "correspondent zijn". Hij deed het als een bij-baan tje. Tot zijn vijfenzestigste jaar dien de hij trouw de arbeidsbureaus van Lisse en na de oorlog Leiden. In de Sleutelstad verzorgde hij spe ciaal de arbeidsvoorziening van de textielbranche. Toen Steenwinkel Steenwinkel: eerst met vakantie en dan weer een leuke dagvulling zoeken. RIJNSBURG De Rijnsburgse bloemenveilingvereniging "Flora" heeft over 1974 een batig saldo van f 612.221.82 bereikt. Het exploitatie saldo zonder toepassing van af schrijvingen bedroeg f 1.772.458.65. In totaal werd aan gebouwen, be stratingen, inventaris, veilingembal lage, computerinstallatie etc. f 1.160.236.83 afgeschreven, zodat het hierboven genoemde batig saldo res teerde. Tijdens de algemene leden vergadering, die dinsdag 17 juni 's avonds half acht, in één van de za len van het veilinggebouw wordt ge houden, zullen de leden hun fiat aan de jaarstukken moeten geven. Van het batig saldo wordt f 234.193.95 bestemd als restitutie van de veilingprovisie door middel van bijschrijving op de ledeni-eke- ning, namelijk een kwart procent van de ledenomzet exclusief de le- denomzet aan exportbloemen, f 39.000 wordt gereserveerd voor te betalen vennootschapsbelasting over 1974 en f339.027.87 wordt toege voegd aan de algemene reserve. Het bestuur stelt de leden onder meer voor de rentevoet van het le denkapitaal voor 1975 te stellen op zeven procent, het entreegeld voor nieuwe leden te bepalen op f50, de zogenaamde wagenhuur af te schaf fen en het veilingpercentage vast te stellen op 4(é procent ter dekking van de leden 1^ procent over hun omzet zal worden ingehouden we gens verplichte storting op de leden rekening en de bijdrage aan het bloemencorso, reclame en eventuele tentoonstellingen voorlopig te bepa len op f 150.000. trum. Er zijn de afgelopen jaren heel wat verenigingen bijgekomen. De nu voorbije winter was voor mij de drukste uit geheel mijn "part-ti me" journalistieke loopbaan. Oo 10 gen elkaar juli ga ik eerst enige weken heerlijk met vakantie naar Merano in Italië. Dan ga ik uitkijken naar een pas sende dagvulling zonder avondwerk, fk ben ervan overtuigd, dat er door dit afscheid een groot gat valt in mijn leven en bovendien zal ik naar Leiden kwam telde deze stad eenentwintig textielfabrieken en toen hij zes jaar geleden met pensioen ging waren het er nog maar drie. Hij had in totaal bij gemeente en rjjk 39 dienstjaren. Over Leiden zegt hij"Daar heb ik jaren moeten boksen met mensen, die er weinig voor voelden te gaan werken. Die had je in deze stad bij de vleet. Op een moi-gen wandelde ik door de gang naar mijn kantoor en toen zag ik, dat men op de muur had geschreven: "Steenwinkel kan dood- donderen, de bloedhond". Zo was de mentaliteit daar". Batterij Welgeteld is Steenwinkel tweeënvijf tig jaar als correspondent van dag en weekbladen werkzaam geweest. Het begon met een verslagje over een avond van de knapenvereniging in het toen pas opgerichte nieuws- en advertentieblad voor Lisse en omge ving "Ons Weekblad". Die activitei ten breidden zich meer en meer uit. Na de oorlog kreeg hij een hele "batterij" van bladen, die hij van Lisser nieuws voorzag. Het vexiiaal- tje gaat, dat Chris wel eens met Boskoop 2000 maakte met bewoners een park-plan BOSKOOP De raadsfractie van Boskoop 2000 zal binnenkort in de raad een vijftal suggesties doen, waar het de groenvoorzieningen an nex speelruimte, gelegen naast de nieuwe gymnastiekzaal aan de Vo gellaan betreft. De vijf punten: trapveldje dat ook te gebruiken is voor teamsporten door plaatsing van diverse attributen; klim-en speeltuig; de al eerder genoemde bomen zullen rondom 't speelterrein dienen te worden geplaatst, zodat de om wonenden er alleen plezier van heb ben. Deze vijf hoofdpunten zijn naar voren gekomen na een door Boskoop 2000 bij de bewoners in de directe omgeving van de gymnastiekzaal ge houden enquete, waaraan zestig procent van de bewoners daadwer kelijk heeft meegedaan. Uit die en quete bleek geen duidelijke voorkeur voor een van de drie hoofdmogelijk heden: alleen "verfraaiing" wordt gewenst door 28.8 procent, alleen "spelen" wordt gewenst door 37 pro cent, een combinatie van belden door 34.2 procent. Het bestuur van Boskoop 2000 de initiatiefnemer van deze enquete heeft de resultaten (procentsge- wijs) bestudeerd en Is daarna met de vijf, eerder genoemde, aanbeve lingen aan de fractie gekomen. KATWIJK AAN ZEE Hans Pe ter Riel, de bekende t.v.-reporter van het programma "Hier und Heute" van de W.D.R., komt dit weekeinde met een cameraman naar Katwijk om daar opnamen te maken en ge- spi-ekjes te voeren met V.VV.-direc- teur Verplancke en nu reeds in Kat wijk verblijvende Duitse vakantie gangers. Er wordt een reportage van twaalf minuten van gemaakt, die maandagavond tussen tien over half zeven en tien voor half acht vanuit de studio's in Keulen de lucht in zal tien doorslagen werkten om zoveel mogelijk kranten van dienst te kun nen zijn! Steenwinkel is in die meer dan vijf tig jaar meer van huis geweest dan welke inwoner van Lisse ook. Hij ver vulde naast zijn dagelijkse beroeps bezigheden en het correspondent schap van een reeks van dag- en weekbladen nog vele andere functies. Zo was hij drieëndertig jaar admini strateur van het ziekenfonds Nefizo, tien jaar lid van de gemeenteraad, speelde een actieve rol in de Lisser a.r.-kiesvereniging en maakte vele ja ren deel uit van de kerkeraad van de geïnformeerde kerk. De laatste ja ren, toen deze gemeente geen predi kant had, zorgde hij er trouw voor, dat er elke zondag een "dominee-van elders" op de kansel stond, zodat de kerkgangers niet behoefden te luis teren naar een door een ouderling voorgelezen preek. Na al de woorden, die hij heeft ge spuid, is het even stil. Hij verlaat de kamer en komt terug rnet wéér een vers bakje koffie. Dan constateert hij"Nu de finish van al dat avond werk bijna is bereikt begrijp ik ach teraf niet, dat ik dit alles zolang heb kunnen doen en volhouden. Ik was geen moment vrij. Behalve op zater dagavond en zondag. Dan kreeg nie mand me de deur uit. Of het moest voor heel iets belangrijks zijn. Het was een fijne tijd. Dat wel. KATWIJK AAN ZEE - vreemd klinken, maar zijn uit Engeland i bands en koren al Het mag eze week Zweden eken bin- Zo zou het park aan de Vogellaan er, volgens Boskoop 2000 en de bewoners van de buurt, uit moeten gaan zien. nengekomen om uitgebreide inlich tingen over het Tulip Time Interna tional Music Festival 1975. De KLM ontving zelfs een verzoek uit Nieuw- Zeeland om informatie. V.V.V.-directeur Chris Verplancke is daar erg gelukkig mee. Het ver zoek uit Engeland kwam gisteren per telex binnen. Nadat V.V.V.-voorzitter mr. Jan van der Plas en V.V.V.-ad- junct-directeur Kees Verplancke, die donderdag 19 juni naar New York vliegen om daar voorbereidende be sprekingen te voeren over het festi val, zijn teruggekeerd zullen de bui tenlandse gezelschappen uitvoerig worden ingelicht. Vei'plancke nadrukkelijk: "Zo'n fes tival krijg je niet één, twee drie van de grond. We moeten de tijd krijgen. Als het Tulip Time Festival een maal naam heeft ge maakt tot ver over de landsgrenzen heen, dan zal het wat de deelneming betreft zeker wel beter gaan. De ko ren en bands, die nu al in Katwijk zijn geweest, zijn de beste propagan disten. Het festival van Kerkrade heeft ook niet in een paar jaar we reldvermaardheid geki-egen. Boven dien wordt dit muziekfeest ook nu no van alle kanten gesteund. Gemeente, provincie en C.R.M. dragen maar liefst een miljoen bij". Burenhulp Rijnsaterwoude/ Leimuiden RIJNSATERWOUDE/LEIMUIDEN lm RjjmBalterwo'ud's en Leü- muidem zal heit helpen van (en döor) buren binnenkomt in „stdch- tingvorm" gaam gebeuren. Deze Stichting „Algemene Burenhulp" heeft tot doel diegenen diiie hulp nodig hebben, ongeacht hun geestelijke overtuiging, in contact te brengen met vrij willigere (stère die hul© willen gaan verlientan Er zijm veel situaties te bed'enJkem waanin een beroep kan wordem gedaan op de nieuwe stichting. Bijvoorbeeld, wanneer moeder ziek wordt (bij langdurige zileikite ban een beroep worden gedaan op of- ficiële gezinshulp)wanneer er boodschappen of medicijnen moeten worden gehaald voor een alleenstaande of bejaarde; wanneer bij afwezigheid van de vrouw des huizes een oppas moet worden ge vonden: wanneer e'en hulpbehoevende of bejaarde naar de dokter of heit ziekenhuis moet; of wanneer iemand gewoon behoefte heeft aan enig contact. Gratis tijd hulp i od op te vangen. Voor die situaties waarin voor langere ent te worden geboden bestaan officiële hulpbiedende De Stiohting Algemene Burenhulp wil i met lijken, wijkverpleegsters en andere welzijnswerkers. Er zijn sinds de oproep om vrijwilligers (nu zo'n twee weken geleden gedaan) 55 aanmeldingen binnen gekomen. Vijfenveertig uit Leimuiden en tien uit Rijnsaterwoude. Binnenkort zal het dagelijks bestuur van de Stichting vergade ren, en in samenwerking met de maatschappelijk werkenden van de stichting voor ma£ streek" enkele regels kunnen gaan richten. Op één september as. wordt in het gebouw v. d. Veldeweg 24 voor de medewerkers een instruotieavond gehouden waarop alles uitge breid zal worden besproken. Telefonische hulpaaiwragen kunnen vanaf één september worden gedaan tussen zes en zeven uur 's avonds op maandag tot en met vrijdag. Om die op dit moment nog beperkte outillage te kunnen uitbrei den heeft de stichting inmiddels subsidieaanvragen ingediend bij de gemeentebesturen van Rijnsaterwoude en Leimuiden. terwijl ook bij de kerken een aanvraag is gedaan. Hierop zijn al enige positieve reacties binnengekomen, terwijl enkele kerken reeds de toezegging hebben gedaan de stichting daadwerkelijk te zullen steunen. Contactadressen Het adres van het secretariaat van de Stichting Algemene Buren hulp is; mevr. Van der MeerAartman, Acacialaan 2. Leimuiden. Tel. 017218324. Twee contactadressen in Rijnsaterwoude: mevr. Schreuder, Leddsevaartflaan 22, tel. 8787; mevr. Kempenaar. Zomne- dauwlaan 28. tel. 8702. Te Leimuiden: mevr. Kantens, Drechtlaan 91, tel. 8415; mevr. Angenent, Goudenregexxstraat 8, tel. 8663. HAZERSWOUDE Dick Plaizier uit Hazerswoude gaat van 16 tot en met 23 juni meedoen aan de wereld kampioenschappen schermen voor militairen. Voor hem is dat wel de top van zün carrière. En bovendien een enorme voldoening, want het doet de 54-jarige adjudant van de Luchtmacht goed dat hij, op zijn leeftijd, is uitgekozen om de drie kleur in Wenen hoog te houden. Hij Rectificatie KOUDEKERK De afscheidsrecep- toe van de heer W. Verguxxst in Kou dekerk zal niet vanavond in "De Rank" plaatsvinden, zoals abusieve lijk eerder in deze krant was vermeld, maar op maandag 23 Juni a.s. in hotel Toor, Stationsplein 2 te Alphen aan den Rijn, tussen 17.30 en 19.00 is ook redelijk optimistisch: "Ik ge loof wel dat ik als een goede mid denmoter zal eindigen.." Veertien landen zullen hun mili taire eqixipes afvaardigen naar deze wereldkampioenschappen in Wenen, de hoofdstad van Oostenrijk. De Nederlandse ploeg bestaat uit negen man: drie vechten op degen, drie op sabel en drie op floret. Bij de voor- wedstrijden op de degen kwam Dick Plaizier als Nederlands tweede man "Ach," zegt Plaizier, "het zit 'm niet in leeftijd. Als je maar conditie en ausdauer hebt. In elk geval moet Je tweemaal per week trainen. Nee, niet alleen met de wapens. Ook hard lopen, bokkie springen en dat soort dingen. Ik heb bovendien m'n hele leven gesport". Dat is waar, want Plaizier heeft zelfs nog geholpen bij de oprichting van voetbalvereniging Hazerswoudse Boys en hij is ook vice-voorzitter geweest van deze club. En ook de irxmiddels weer verdwenen judover eniging Yoshi hielp hij van de grond tillen. Vee! sport Dick Plaizier is eigenlijk gewoon een sportman. Hij voetbalde, volley balde, deed aan gymnastiek, Judo en atletiek. Toen hij militair werd deed hij even alle zwemdiploma's die de zwembond voorradig had, legde hij belag op het diploma Militaire Licha melijke Vaardigheid en vond het eigenlijk ook wel leuk om het tien kampdiploma van de Nederlandse Sport Federatie mee naar huis te nemen. Uit dat laatste is zijn voor liefde voor schermen ontstaan. En dat is inmiddels twintig jaar gele den. "Ik kon bij die tienkamp kie zen tussen boksen en schermen. Nou dat schermen fascineerde me. En ik was daarna eerzuchtig genoeg om het helemaal op het schermen te gooien". Prestaties en daar wat wapens. Ook een lijst met de meest belangrijke prestaties. Een kleine greep uit de periode van 1960 tot nu: kampioen van Neder landse Koninklijke Ondex-officiers Schermbond, titelhouder op degen van de KNAS, winnaar zilveren me daille (door Prins Bernhard beschik baar gesteld) voor de beste prestatie onder driehonderd schermers in 1967, kampioen dit, titelhouder dat, een hele waslijst met goede overwinnin gen. En: sinds 1963 in de Nederlandse selectie. En dan als laatste aanvul ling de deelneming aan de wereldti telstrijd. Hij zal daar moeten meedoen bij de individuele en de equipe-partijen. En als men weet dat hij om de titel voor individuelen alleen al zo'n veer tig wedstrijden moet afwerken, is het duidelijk dat hij in zijn weekje Oostenrijk geen tijd zal hebben voor sight seeing. Plaizier: "Alleen de laatste dag!" Dick Plaizier (links) met één van de vele bekers die hij in de loop der jaren verdiende.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 4