c Begeleiding van LTS-ers moet beter ZES WEKEN PLEZIER IN HET JEUGDDORP Grote behoefte aan bejaardenwoninkjes Fiets in trein: actie voor het Leidse station Gezien bij imzu In oktober eerste paal voor nieuw AZ Nieuwbouw Rijnland begint nog dit jaar NS moet zorgen voor veilige oversteek Calvé Houdt sTad en land fix keukens zelf zien bij 1975 VRIJDAG 13 JUNI 1975 LEIDEN Wanneer de vereis te goedkeuringen van de zijde van de gemeente en provincie geen vertragingen ondervinden, zal medio oktober de eerste paal wor den geslagen voor de bouw van een nieuw academisch ziekenhuis in de Leeuwenhoek (in het gebied naast het huidige AZ). Deze ver wachting werd gisteravond van ambtelijke zijde uitgesproken, na dat vertegenwoordigers van het ziekenhuis in de vergadering van de raadscommissie ruimtelijke or dening een toelichting hadden gegeven op de stedebouwkundige opzet van het nieuwe gebouwen complex. De bouw van het nieuwe zie kenhuis zal ongeveer acht jaar duren. Op de vraag van het com missielid Pauline Buring (PvdA) of er in het complex ook winkels komen voor de patiënten, de be zoekers, maar ook de toekomstige bewoners van de woningen, die in de Leeuwenhoek zullen worden gebouwd, liet ir. J. van Zwet, project-directeur, een zeer gede cideerd „nee" horen. „Een zieken huis is er om zieken te repareren en niet om in te winkelen", aldus de heer Van Zwet. „Maar mis schien denkt u daar over acht jaar wel anders over", reageerde wethouder Waal. Van de zyde van gemeentewerken is overigens naar voren gebracht, dat het zieken huis voor voetgangers, die van het station komen, nogal ver weg ligt. Waarschijnlijk zal er echter tussen het station en het nieuwe AZ een speciale busverbindirig komen. LEIDEN De bouw van het nieuwe gebouw voor het Hoog heemraadschap van Rijnland aan de Breestraat en Boommarkt (op de plaats van het voormalig post kantoor) zal mogelijk al aan het einde van dit jaar beginnen. Vol gens wethouder Waal is het „niet denkbeeldig", dat dit bouwplan gefinancierd zal worden uit de aanvullende werken (ter bevorde- door de commissie nogal wat kri tiek op uitgeoefend. Wel zijn de u-vormige daken gehandhaafd. Zij zullen, zo beloofde de archi tect, ongeveer uitgevoerd worden in het hout, waarvan ook de nieu we klokketoren van de Hoogland se Kerk is gemaakt. De commissie bleek nog steeds niet onverdeeld gelukkig met het bouwplan, maar Drexhage weet zich getroost met ring van de werkgelegenheid), waarmee de uitvoering ervan be spoedigd zal worden. De architect van het plan, ir. G. Drexhage, liet gisteravond tij dens een vergadering van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening een nieuw ontwerp zien. Daaruit bleek, dat in de gevel- wand aan de zijde van de Bree straat, de hoeveelheid glas is teruggebracht tot vijftig procent. Daar was in een eerder stadium de gedachte, dat het Gemeenland- huis, eveneens in de Breestraat destijds (1602) eveneens van een revolutionaire opzet was. En dat vindt iedereen nu mooi. Overi gens heeft de Adviesraad voorde Binnenstad inmiddels een posi tief advies over het bouwplan uitgebracht. In het nieuwe com plex zal de technische dienst van Rijnland worden ondergebracht. Het bestuur en de secretarie blij ven in het Gemeenlandhuis ge vestigd. nn LEIDEN De gemeente Lei den zal pas medewerking verlenen aan de bouw van een derde sta tion, als de N.S. zwart op wit garanderen, dat zij de kosten van een veilige oversteekmogelijkheid van de Stationsweg naar het sta tion voor hun rekening nemen. De raadscommissie ruimtelijke ordening heeft gisteravond een standpunt met een dergelijke strekking ingenomen. De com missie was niet tevreden met de resultaten van de onderhandelin gen die door B. en W. met de NS gevoerd zyn. Het voorstel van B. en W. om het bestemmingsplan Stationsplein en omgeving te her zien en de zg. artikel 19-proce- dure van de wet op de ruimtelijke ordening (bouw toestaan, voordat het bestemmingsplan is goedge keurd) voor het derde perron toe te passen, lijkt het zonder boven vermelde garantie niet te halen. De commissieleden uit alle frac ties nemen wat dit betreft een unaniem standpunt in. Het derde perron is noodzake lijk als gevolg van de aanleg van de Schiphollijn. Wanneer deze verbinding eenmaal bereden kan worden, wordt een grote toename verwacht van het .aantal reizigers dat de gang naar het station moet maken. Als mogelijke over steekplaats op het Stationsplein werden in de commissie gister avond een aantal suggesties ge daan: een voetgangerstunnel, een voetgangersbrug, een autotunnel, verkeerslichten enz. Wethouder Waal zegde toe, dat hij van de N.S. over de financie ring hiervan alsnog zal proberen een garantie te krijgen. ADVERENTIE Meer Leids nieuws elders in deze krant borrelnootjes PINDA SMET EEN JASJE i Weet u zelf een leuke borrel nootjes babbel9 Stuur in naa ^^Calv^postmj^OO^Delft LEIDEN In Leiden promoveerde gisteren Isaac E. Druker op een proefschrift over het finan cieel bestuur van de Europese Gemeenschappen. Als paranimfen waren aanivezig burgemeester Samkalden van Amsterdam en staatssecretaris Brinkhorst. De promovendus heeft aan de Harvard Law School gestudeerd en heeft de vrije studierichting in Leiden gevolgd van 1957 tot 1959 en is wetenschappelijk medewerker geweest van 1963 tot 1966. Op dit ogenblik werkt hij als advocaat in New York. Op de foto link», burgemeester Samkalden, rechts staatssecretaris Brinkhorst en in het midden de promovendus. Leidse onderzoekers LEIDEN „Er schort het een en ander aan de begeleiding van LTS-ers op school. Vooral op momenten dat er voor LTS- ers belangrijke beslissingen aan de orde zijn, zou een betere begeleiding gewenst zijn. Daardoor zouden zij een meer over wogen keuze tussen de verschillende studiemogelijkheden kunnen maken". de fieTs in de Trein Dit concluderen drs. F. Andries, dis. P. L. Stroink en M. Goslings, verbonden aan het Nederlands Insti- leiding en dus vergroting tuut voor Praeventieve Geneeskunde bekwaamheid mogelijk. TNO in Leiden naar aanleiding hij binnen het vakgebied opgeleid, dan is een verdere op de vak i eerste baan is onvergelijkelijk den de school te verlaten. zeker wanneer die baan zelfs buiten Het onderzoek omvatte tevens vrij de techniek ligt. De gevolgde oplei- diepgaande gesprekken met een hon derdtal van hen, die inmiddels op ment, de arbeidsmarkt waren terechtgeko- naar het vakgebied is al snel o men. mogelijk geworden, omdat kennis "Door een ondoordachte vakrich- vaardigheden snel vervagen. LEIDEN Ook dit jaar organise- wordt in deze periode ook ren de gezamenlijke clubhuizen in Lei zoek gebracht de Hortus, den zuidwest, in samenwerking met de Leidse Jeugd Actie (LJA) eer jeugdvakantiegebeuren in het jeugd- vakantiedorp bij de Vliet. Van 23 ju ni tot en met 1 augustus kunnen kin- duidelijk naar deren naar hartelust hun vrije dagen hoe men leeft benutten. De periode van zes weken wordt in drie delen gesplitst: de eerste twee weken worden verzorgd door club huis "De Tamboerijn", de tweede dierengeluidenspel, een boeren bruiloft (met muziek) en er zijn Oud hollandse spelen. De Klinker tenslotte, zal proberen en te laten komen ters slechts woont in de wijk. uur. Kinderen zullen plantjes en tuinkrui den in de grond stoppen, ond?r lei ding van ouders, er is een levend nen dat slechts ganzenbord, een songfestival. De financiën be- Zo komt er, net als vorig jaar, een ïr is grote modderpoel met een verborgen ren- slang. oud- Kinderen van 513 jaar kunnen in de periode van half tien 's morgens tot 3 uur 's middags terecht. Peu- aard tingskeuze worden ook werkterreinen waar men pas later 'n voorkeur voor bleek te hebben, ontoegankelijk", zo schrijven de onderzoekers. "Als zo'n keuze gedaan moet worden beseffen veel LTS-ers eigenlijk niet wat het menten zouden belang van de te nemen beslissing gevolgen van is. Het is onze stellige indruk De keuze van de vakrichting, de keus tussen praktijk- en theorie- stroom en het verlaten van de school vormen dus beslissende mo menten voor de LTS-er. Op die mo- informatie over de hun handelingen beschikbaar moeten hebben. informatie en diskussie over de school zou daarom speciaal tijd i de keuze en de mogelijke "halTtien "tot"twaalf gevolgen ervan een meer verantwoor periode van twee weken door de worden gedurende de zes weken door clubhuizen "5 Hovenhuis en Wester- de LJA verschaft (de begroting be de natuur. De Tamboerijn gaat de terrein in zuid-west eerste week dieren ten tonele voeren, onderneemt een speurtocht naar planten en probeert een dierencir- doen en moeten tevoren de LJA bel- het materiaal len (telefoon 30615), evenals mensen die graag hun vrijwillige medewer king willen verlenen van het Jeugddorp mogelijk te ma ken. De kosten bedragen: f 1.- per wordt gro- dag. Men kan ook een knipkaart ko- de beslissing mogelijk maakt". In hoeverre ouders ook aktief bij de- ze keuzemomenten betrokken kunnen "onder '"begeleiding worden is de vraag. De belangstelling ten inruimen om de leerlingen in klassenverband en individueel te dwingen zich goed op die beslissingen voor te bereiden. Een schooldekaan kan hier goede diensten bewijzen. mate bij de overgang naar werk. De gevolgen voor de ver dere beroepscarrière van de LTS-er tien bezoeken "die f7,50 kunnen hier enorm zijn. Komt een LTS-er terecht in een "goed bedrijf" de grond te krijgen. In de tweede week komt er een indianen dorp, gaan de kinderen naar het mu seum van volkenkunde en worden er indianenspelen gedaan. Het 5 Hoven- huis en Westerkwartier stellen stad en platteland tegenover elkaar: een hooiberg aan de ene kant van het terrein en een lawaaitoestand (b.v. zèepkarraces) aan de andere kant, om het contrast tussen beiden beter tot uitdrukking te laten komen. Er De beste voegloze 14 k. rin gen o.a. 1 paar met geslepen zijkant 190, Dit model met briljant 265, Met 2 briljanten 340, Gratis graveren. Blijvende service. Desgewenst handgraveren. Ruime keuze in de beste merken. Altijd voordelig. De Koning der Verlovings-ir.gen v. d. WATER UW JUWELIER HAARLEMMERSTRAAT 181 Bij renovatie in oudere wijken LEIDEN Wanneer in de oude re Leidse woonwijken renovatie- of rehabilitatieplannen worden voorbe reid blijkt er steeds opnieuw een grote behoefte te bestaan aan klei nere bejaardenwoningen. Dat erva ringsfeit hebben de afgelopen jaren de sociale raadslieden De Groot en Beemer van de Welzijnsraad opge daan. Deze week brachten ze van hun werkzaamheden verlag uit aan de gemeentelijke commissie voor so ciale zorg en maatschappelijke aan gelegenheden. De Groot pleitte ervoor om al in een zo vroeg mogelijk stadium een sociale raadsman in de wijk te plaat sen. Dit om met de bewoners ver trouwd te raken en de onzekerheid weg te nemen over toekomstige plannen. Ook de activiteiten van het Bureau Huisvesting en de Ge meentelijke Sociale Dienst zouden meer en meer naar de wijken ge bracht moetèn worden. Volgens De Groot behoren ook de gemeenteraads leden veel vaker "in de wijk" te zijn dan tot dusver. "En niet alleen in de verkiezingstijd". De cijfers hebben geleerd, dat on geveer veertig procent van de men de Gemeentelijke Sociale Dienst, als gevolg van de stijging van de huur. Verder blykt er vaak verzet te bestaan tegen renovatie bij bejaar den (men ziet de noodzaak er niet LEIDEN Het Leidse station is een van de zestig Nederlandse sta tions waar vanmiddag om drie uur een actie van start ging. die be- Dat beslissingen vaak ondoordacht doeld is om meer faciliteiten voor genomen worden is volgens de onder- de fiets in de trein te verkrijgen. Een noodzaak tot intensievere bege- zoekers ook een gevolg van het ge- Aankomende en vertrekkende reizi- het* slagen leiding bestaat in nog veel sterkere ringe enthousiasme dat LTS-ers voor gers krygen tot vanavond acht school de school als instituut hebben. Een en morgen van 10 tot 2 uur hekel aan leren en vooral aan theo- dags een pamflet uitgereikt rievakken maakt de keuze om te het doel gaan werken erg aantrekkelijk waar- wordt. bij men zich onvoldoende realiseert Het initiatief voor de actie is ge- hoe de toekomst daarmee ingeperkt nomen door "Nederland autoarm" en vastgelegd wordt. ressorterend onder Actie Strohalm Een andere opvallende conclusie in uit Utrecht, het rapport is, dat LTS-ers zo wei- Voor Leid? nig inzicht hebben in de arbeids- ^ie gevoerd markt. Ze kennen maar een paar Fiets bedrijven en weten eigenlijk niet sie Kerngroep Leiden en omgeving, goed wat voor soort werk daar voor Tijdens de actie zullen de reizigers hen weggelegd is. Deze jongeren ook attent worden gemaakt op twee hebben trouwens over het geheel ge- recente uitgaven ter bevordering van nomen een weinig realistisch beeld het fietsen in Leiden en omgeving, te van de arbeidssituatie. Vaak valt het weten de brochure "De Leidse Fiets - hen tegen dat ze zo weinig afwisse- baan en andere fietswegen" van de lend of interessant werk mogen Werkgroep Milieubeheer, en het doen, of als ze op een bedrijfsschool „Fietswegenplan Leiden en omge- zitten denken ze toch direkt aan pro- duktie toe te komen. Kortom, een beeld van wat werken betekent ont wikkelen ze pas in de praktijk van dat werken zelf. reizigers wagons komen men met hun fietsen i „Zij blijven dan in de hun fiets zitten, zodat je en weer geloop krijgt tussen zit- en goederenwagons". Verder staat op de wensenlijst, dat er op elk perron speciale fietsafdelingen moeten ko men, afgezet met hekjes, en met speciale oprit zodat de fietsers zeil veilig hun vervoer- n kunnen zetten. De actievoerders wijzen er op dat de fietsenverhuur zoals di? nu plaats vindt op slechts 87 stations in Ne derland, en waarvoor bovendien van- tevoren gereserveerd moet worden, door de Werkgroep onvoldoende is. Als de fiets in de trein meegenomen mag worden, ver wachten de organisatoren, dat met name hst forensenverkeer per auto sterk verminderd zal worden. mid- de Vereniging Milieudefen- ADVERTENTIE in), of van bewoners die veel rende enige tijd heid om toch mee te doen blijkt vaak groter te zijn, wanneer in de zelfde buurt een kleinere bejaarden- woning beschikbaar is. Ook al om- erg tegenop ziet gedu- ving" van de Werkgroep Fiets. Dit laatste plan zal binnenkort ook by alle vestigingen van de openbare bibliotheek ter inzage liggen. Bovendien wordt bekendheid ge- "wisselwo- die te huis behoefte hebben aan een sociale raadsman. Er blijkt bijvoor beeld een grote angst voor renova tie te bestaan bij bepaalde groepen. Dat wordt onder meer veroorzaakt door het besef, dat men wel eens een gang zou moeten maken naar geld hebben geïvesteerd in het op knappen van hun woning. En in de oudere wijken blijken vaak veel be jaarden te wonen. Beemer gaf als voorbeeld Leiden-Noord en wel het complex van de Leidse Woningstich ting. Daar blijkt 30 procent van de bewoners ouder dan 65 jaar te zijn. De eerste reactie van deze men sen is volgens Beemer vaak: waar om moet ons huis gerenoveerd wor den? We hebben er al zolang ge woond en de paar jaar dat we nog leven zal het best gaan. De bereid- n Assendel(tstraat2 Oegstgeest lel.50392 WE WILLEN TOCH ZEKER ALLEMAAL EEN GOEDE KEUKEN VOOR EEN LAGE PRIJS! ning" te verblijven. Bovendien speelt de wijkgebondenlieid een rol. Beemer pleitte voor het aanstellen van meer opbouwwerkers, die voort durend bewonersgroepen zouden moe ten begeleiden. Sprekend over het LWS-complex in Noord, zei hij dat zich hierbij het extra probleem voordoet, dat hier nogal wat men sen wonen, die afkomstig zijn uit het gebied Herengracht-Zijlsingel. "Om deze mensen te kunnen over tuigen moet je wel met hele sterke alternatieven komen", aldus Beemer. Het probleem met dit complex- is verder nog dat vooral aan de rand van het gebied veel bejaarden wo nen. In straten als Lusthoflaan en AnnaPauwlonastraat wonen 50 tot 60% bejaarden. Om dat een rehabili tatieplan het best aan de randen 't eerst aangepakt kan worden, vormt dit een extra moeilijkheid. Overigens zo deelde Beemer mee wordt er op 't ogenblik al gewerkt aan een bouw plan voor het parkeerterrein aan de Julianastraat en is er bijvoor beeld oo knog 'n stuk grond beschik baar bij de school aan de Willem de Zwijgerlaan. Tenslotte brak hij een lans voor het renoveren per wo ningblok en niet per woningbouwver eniging. Ook het leerlingenstelsel is vaak Seven aan de in het najaar op te voor hen een ondoorzichtig systeem lichten Eerste Enige Eechte Neder- en veel hulp om daar voor hen wat landse Wielrijders Bond, De ENWB duidelijkheid in te scheppen is er Wat do actie betreft: er wordt niet. bij de NS bepleit dat er speciale vanal moat 104 25.- T-shirt vanaf.maat 104 5,95 Ook apart verkrijgbaar. r LEIDEN De laatste dag van de avondvierdaagse was ook geen toonbeeld van massaal oprukkende wandelliefhebbers 168 man. Maar de stemming zat erin, er was muziek en een aangename temperatuur.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3