LEIDSCH DAGBLAD Landbouw luidt opnieuw alarmklok Festiviteiten rond huwelijk van Christina Start Tour 77 in Leiden? vandaag 'Wij willen geen socialistische maatschappij' ïxfè Ruska haalt loon op INDUSTRIEBOND CNV: ♦SS alles Vlieland EYINRUDE BUITENBOORDMOTOREN VRIJDAG 13 JUNI 1975 OPGERICHT I MAART I860 34651 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LEIDEN Als de organisatie rondkomt, zal de Tour de France in 1977 in Leiden starten. Bas Vonk, Cees Kouwenhoven en Joop Riethoven hebben als afge vaardigden van het Leidse wie- Iercomité gisteren de mondelin ge toezegging gekregen van Tour- directeur Lévitan dat zij de or ganisatie rondom de start zul len mogen regelen. Dat houdt in dat het Leidse wielercomité, in sa menwerking met de Stichting Or ganisatie Sportevenementen (SOS) en de Leidse vereniging Swift, in 1977 drie dagen lang erg nauw bij het Tourgebeuren betrokken zal zijn. Na de presentatie van de renners in de Leidse Groen- oordhal op woensdag 22 juni, volgt op donderdag 23 juni de proloog in de vorm van een korte per soonlijke tijdrit. Het is de bedoe ling dat die in of rond Rijpwete- ring zal worden verreden. Op vrij dag 24 juni is dan in de Groen- oordhal de start gepland van de eerste etappe, die de renners tot aan de Franse grens zou moeten gaan voeren. "Maar dat is een zaak van Lévitan zelf", zegt Riethoven, "dat horen we later nog. Wij moeten in ieder geval voor 15 september van dit jaar definitief laten weten of we het willen doen of niet" Hoeveel be taald zal moeten worden voor het organisatie-recht is nog niet be kend wél dat Leiden gekozen is omdat de Tour-directie twee jaar geleden goede ervaring heeft opgedaan met de SOS-orga- nisatie rond de start van de Tour in Scheveningen. Rijpwetering zal worden aangedaan omdat het de geboorteplek van Joop Zoetemelk is. Overigens werd de Leidse delegatie begeleid door Francoi- se Zoetemelk. DEN HAAG (SP) Wim Rus-1 ka, de Olympische judo-kampioen heeft gisteren hardhandig in het bureau van de Nederlandse Judo Bond aan de Laan van Meerder- voort een bedrag van ruim dui zend gulden aan achterstallig sa laris als bondscoach „geïnd". De judoka, wiens dienstverband per 1 juli afloopt, maar die zich in verband met de verslechterde verhoudingen niet meer op de centrale trainingen laat zien, zet te ten overstaan van penning meester M.J. Thoutenhoofd - een nieuwe functionaris, die de beta ling enigszins had opgehouden- zijn argumenten kracht bij door et werpen van een schrijfma chine. En mevrouw Ruska ont fermde zich even over de bril van de heer Thoutenhoofd, die overi gens geen aanklacht bij de politie heeft ingediend. De penningmeester heeft boven dien Ruska - gisteren en van morgen niet voor commentaar bereikbaar - na het kortstondige incident het geld uitbetaald. Ge ruchten als zou de inventaris van het budo-kantoor "kort en klein zün geslagen" berusten op on waarheid. "Zelfs de schrijfmachi ne tikt nog" zei men vanmorgen bij de bond. Het hoofdbestuur zal zich nu over eventuele maatrege len tegen Ruska gaan beraden. 24 PAGINA'S DEN HAAG (SP) -> „In de Nederlandse land- en tuinbouw dreigt opnieuw een ernstige situatie te onstaan. Verleden jaar is de ontevredenheid van boeren en tuinders uitgemond in boe- rendemonstraties, waarbij het begrip wegblokkades nog in het geheugen ligt. Wij doen dan ook een ernstig beroep op de politieke verantwoordelijkheid van de volksvertegenwoordi ging om onze gerechtvaardigde wensen te ondersteunen". over hun inkomens, Ziedaar het slot van een brief, die het Landbouwschap deze week aan alle leden van de Tweede Kamer heeft verstuurd. Directe aanleiding was een gesprek, dat het Landbouw schap op 3 juni met een delegatie uit het Kabinet heeft gevoerd en dat door het schap ronduit als „onbevredigend" de prognoses voor het komend jaar zijn duidelijk gunstiger dan in voorgaande jaren. Reactie van het Landbouwschap: Het kan ook moeilijk slechter dan het is. En die door de regering voor- ziene verbetering zal nog niet tot _j ervaren: de eisen echt aanvaardbare inkomenssituaties i het georganiseerde bedrijfsleven J^en. hebben bij de regering te weinig weerklank gevonden, stelt men vast. De vaste commissie voor landbouw en visserij uit de Tweede Kamer mag maandag beoordelen, of dat zo is. Die specialistenclub uit de Kamer besteedt dan een vergadering aan een bespreking van de situatie, met vergende als uitgangspunt een door de Hofstra regering verschaft overzicht van de inkomenssituatie in de land- en tuinbouw. Een van de opmerkingen in dit stuk. zoals die qp de derde juni ook tegenover de mensen van het Landbouwschap is gemaakt: de regering heeft er wel begrip voor, dat na het slechte jaar 1974/75 onr'"-' bij de boeren cn tuinders Het Landbouwschap vraagt dan ook om maatregelen, aanvullende lande lijke maatregelen op het sociale vlak en op belastingterrein. De Kamer commissie kreeg ze netjes op een rijtje gezet. In afwachting van de nog Jaren studie van professor ver verbanden tussen belastingheffing en inflatie wenst het schap maatregelen die nu al effect zullen hebben: •De zelfstandigenaftrek moet voor het komend jaar van 1200 op 3000 gulden worden gebracht (een initiatief-wetsontwerp uit de Kamer gaat niet verder dan 1600 gulden). stelUngJ'irT'''FiJn UTRECHT (ANP) De Indus triebond CNV heeft vandaag bij monde van voorzitter C. van Dijk krachtig stelling genomen tegen de door de Industriebond NVV ont plooide visie in de brochure "Fijn ONTVOERDE STUDENTEN VRAGEN HULP de fiscale oudedagsreserve moet van 10 op 15 worden gebracht. •De belastingvrijstelling van het in het bedrijf vastgelegde vermogen ders" dat de maatschappij met zijn onrechtvaardige verdeling van inko mens, kennis en macht de mens maakt tot een werkdier dat er op uit eisen van menselijkheid. En voorzo ver deze daar niet aan voldoet moe ten we strijden voor verbetering'al dus de voorzitter van de Industrie bond CNV. De heer Van Dijk zei, dat er ove rigens nog veel veranderd zal moe ten worden in onze maatschappij. „Maar dat dient wel te gebeuren langs de weg van redelijkheid, van overtuiging en overleg. Dat is geen Helaas, het ziet er naar uit, dat het stralende zomerweer, dat ook deze Duitse zusters naar het strand lokte, niet lang meer zal aanhouden. De zusters, die in het klooster St. Franciscus Alverna in Aerdenhout logeren, konden nog volop genieten van de zon, die ons de laatste dagen zo heeft verwend. Maar de weerpro- feten zien het heel wat somberder in voor het komende weekeinde. Er zijn lagere temperaturen, wolkenvelden, ja zelfs regenbuien op komst. Geluk kig hebben we nog een week voor de grote vakantietrektocht begint. Dus nog volop kans op herstel. Club-discotheque Samantha's Langebrug 6a Leiden hogerop te komen is onjuist, aldus revolutie waarbij de machtelozen de vermogensbelasting dient de heer Van Dijk op de bondraads- schap een aantal sociale maatrege len. gericht op verbetering van de positie van de laagste inkomens- DAR ES SALAAM (Reuter) De groepen. Het schap vindt het niet drie buitenlandse studenten, onder redelijk dat zelfstandigen met een wie een Nederlands meisje, die door Inkomen beneden het minimumloon opstandelingen uit Zaire zijn ont- nog bijdragen aan de lasten van voerd, hebben de Verenigde Staten sociale verzekeringen, en Nederland in brieven aan hun res- En daarnaast vermeldt de brand- pectieve ambassadeurs in Dar Es brief aan de kamerleden een aantal Salaam verzocht zo snel mogelijk al- andere wensen, les in het werk te stellen om hun le- Minister Van der Stee van zijn kant ven te redden. heeft zijn overzicht aan de Kamer Een woordvoerder van de Amerl- afgerond met de constatering, dat ln kaanse ambassade in de Tanzaniaan- het gevoerde gesprek (dat uitdruk- se hoofdstad verklaarde vanochtend kelijk als een eerste gesprek wordt dat de twee ambassades brieven heb- gezien) nog op geen enkel verlangen ben ontvangen die de studenten op van het Landbouwschap een catego- 31 mei hadden geschreven en die risch „neen" is uitgesproken, verscheidene dagen later in Kigoma De drie centrale landbouworganisa- een stad in het westen van Tanzania, ties denken er het hunne van. Zij Daarnaast vraagt het Landbouw- strijd met wat de Bijbel ons zegt. Het zijn niet alleen de structuren die verbeterd moeten worden maar ook de makers van die structuren, de mensen. Onder erkenning en het in praktijk brengen daarvan zullen wij nog op bedacht moeten zijn dat i gepost. komen Het de tweede maal sinds dagmiddag hun ontvoering op 20 mei dat studenten brieven werden ontvangen. De eerste maal werden zij meege bracht door een van de gegijzelde studenten, die door de ontvoerders was vrijgelaten. In de Jongste brieven staan geen ver dere bijzonderheden. Minder mooi weekeinde voortdurend de samenleving getoetst dient te worden aan hogere dan door de mens vastgestelde normen'aldus de heer Van Dijk. Hij zei dat het streven van zijn or ganisatie niet gericht is op een so cialistische maatschappij en trou wens evenmin op een (neo> -kapita listische maatschappij. Hij meent dat het CNV en de aangesloten bon- rlpn ten onrechte het verwijt treft, dat ze geen duidelijke keus durven te maken, maar van twee walletjes willen eten. "Wij wensen geen keus c» maken tussen een socialistische of een kapitalistische maatschappij Er zijn meer mogelijkheden. Onze op vatting is dat wij, uitgaande van de maatschappij ?oals wij die kennen, deze kritisch moeten toetsen aan de ADVERTENTIE /WBOEK Informatie- en servicecentrum plaatselijk regen. m zon. htlge westelijke noordelijke zonnig. Ma- lVolkenvelden met provl het zuidoost tige, wind. Minima rond 10, mavima van 15 graden vlak aan zee tot 25 graden ln het zuidoosten van het land. (Opgemaakt om 11.15 uur) 14 JUNI Zon op: 4.20 uur; onder: 21.01 uur. Maan op: 10.01 uur; onder: 23.46 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.08 en 18.36 Gespecialiseerd in de levering van studieboeken voor elke tak van het onderwijs. Lever tijdig uw boekenlijst bij ons in! PIETERSKERK CHOORSTEEG 14 - LEIDEN - TELEFOON 071—42441 laagwater 2.00 14.2 macht grijpen machtigen van vandaag geheel bui ten spel worden gezet. Daardoor zou slechts onrecht door onrecht worden vervangen", zei hij. wassenaar Ruby v. d. Scheer geen „ombudsman" bij de VARA HILVERSUM (SP) Ruby van der Scheer, vice-voorzitter van D'66 wordt niet de ombudsman van de VARA. Al wekenlang circuleert het bericht dat zij de opvolgster zou wor den van Hans Ouwerkerk, die door een conflict met het VARA-bestuur niet langer meer als ombudsman wilde fungeren. Gisteren verklaarde zij in een in terview, dat wat haar betreft de be sprekingen waren afgesloten. Zij had reeds een gunstig uitgevallen cameratest ondergaan en was bezig zich op haar nieuwe functie te oriën teren. Vanmorgen echter heeft de programmaraad aan het dagelijks bestuur van de VARA geadviseerd Ruby van der Scheer niet te benoe men. De besprekingen met haar zijn nu afgesloten. Er zal naar een nieu we kandidaat worden uitgezien. De nieuwe serie van de Ombudsman moet in september beginnen. tevens gelegenheid voor recepties, parties en (huwelijks) feesten, Inlichtingen: 07123055. ang) (vnjc* tafels stoelen *TV-kasten bankstellen slaapkamers wandkasten dekenkisten wi Meubelfabriek Jg, Oisterwijk Toonzaal: Berkel (Z.H.), Noordeindseweg 116 (langs het water) tel. 01891-4670. Mat/m za 9-18 uur. Vrijdagavond tot 21 uur. Uw kopje koffie staat klaar. Universiteit huurt vijf verdiepingen kantoorflat Schuttersveld LEIDEN Het al geruime tijd leegstaande kantoorpand aan het Schuttersveld in Leiden zal binnen kort voor een deel in gebruik geno men worden door de universiteit. De Leidse universiteit wil vijf verdie pingen van dit gebouw huren ten be hoeve van de faculteiten der lette ren en van de sociale wetenschappen. Bovendien zal in het kantoorpand het bureau van de universiteit wor den ondergebracht. Voor de huur van de kantoorruimte moet de universiteit nog toestem ming krijgen van de minister van Onderwijs en Wetenschappen. Met de eigenaren van dit pand, Ream- hurst Projects, is via makelaar drs. C. Zadelhoff in principe overeen stemming bereikt over de verhuur. Enkele details moeben nog geregeld worden. Als de minister zich achter de plan nen van de Leidse universiteit stelt, kan binnen enkele maandten met de verhuizing van de daarvoor in aan merking komende vakgroepen een begin worden gemaakt. VADER'S WENS.... vaderdaggeschenk moet nuttig zijn voor zijn aquarium-hobby, solide zijn als het om tuinge reedschap gaat, leerzaam zijn, als hij hobby-boek krijgt, desnoods een kado-bon zyn; kan hij zelf fijn kiezen. Nltuw* Rijn 50 Tfn 2 04 24 (0171CÖ Belgische spoorwegmensen bekij ken de oorzaak van een trein ramp, die gisteren wonder boven wonder geen mensenlevens eiste, maar waarbij wel 74 personen werden gewond. Negentien van hen kwamen in een ziekenhuis te recht. Dat was allemaal te wy- ten aan een versprongen wissel. De volle exprestrein, die op weg was van Amsterdam naar Parijs, daverde met een snelheid van 115 kilometer over deze wissel bij het plaatsje Ghlin. Toen de locomo tief en de eerste rijtuigen al wa ren gepasseerd sprong de wissel over. Vyf rijtuigen ontspoorden en reden een vyf meter hoog ta lud af. PAGINA 9 „Zet de orkestleden maar midden in het publiek". PAGINA 5 Sociale uitkeringen per 1 juli PAGINA 7 Moreion won grootste prys in Grote Prys. PAGINA 13 Zevenentwintig coureurs in de Grand Prix PAGINA 15 Zullen we die zendelingen maar niet thuis houden? PAGINA 17 UTRECHT (ANP) Het huwe lijk van prinses Christina en Jorge Guillermo wordt vooral een feest in de privésfeer. Er zijn geen gasten uit andere koninklijke families uit genodigd, wel veel vrienden en ken nissen van het paar, uit Nederland, de Verenigde Staten, en Canada. Jorge, die op de dag van zijn .ver loving - 14 februari - nog "staten- loos" was, heeft inmiddels de Ame rikaanse nationaliteit Het verloofde paar komt zaterdag uift New York op Schiphol aan. Woens dag 18 Juni wordt het huwelijk aan gegeven in het oude stadhuis aan de Groenmarkt in Den Haag. Op dezelfde dag geven koningin Juliana en prins Bemhard een aantal ont vangsten op palels Huis ten Bosch Er zijn 500 mensen uitgenodigd. Tot de gasten behoren: de minis ters en staatssecretarissen, de voor- zibbers van de Eerste en Tweede Ka mer, de minister van staat, de vice- president va«n de Raad van State, de president en de procureur-generaal van de Hoge Raad der Nederlanden, de voorzitter van de Algemene Re ken kamer, autoriteiten uit de drie strijdmachtonderdelen, alle fractie voorzitters van de politieke partilen in de Eerste en Tweede Kamer, de chefs de mission van het corps di plomatique, het internationale bof van justitie en leden van de hof houding. De raad van ministers van bet koninkrijk biedt het bruidspaar od zaterdag 21 Juni een diner aan od slot Loevestein bij Gorinchem. De buitenlandse bruiloftsgasten worden op 25 en 26 Juni in Nederland ver wacht. Zij logeren ln het Amster dam Hiltonhotel. De avond van de 26e Juni wordt er op paleis Huls r*>n Bosch een dansfeest gegeven voor 200 gasten. Daaraan werken mee de winnaars van het Eurovisie song festival, de Nederlandse popgroep Teach Inn. en het orkest van Mar co Remez. De gasten maken de vrll- dag daarop tochten, onder meer naar Volendam en Hoorn en door de Am sterdamse grachten.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 1