GP-race Nederland met 27 coureurs OP JE HANDEN EN JE BAL MEER LOS...' 'KAUWGOM LAAT GEEN UW DAGBLAD mee op vakantie ARBITRAGE IS MATIG BIJ EK Belgische parlement keurt koop F-16 goed VRIJDAG 13 JUNI 1975 SPORT PAGINA 15 Pele, 'de man van rubbertekent een van zijn miljoenen contracten op een rubbe bal. Natuurlijk moest er een mooi (dat laatste hangt van de smaak af) meisje op de foto. Als u even uw ogen dicht doet en u scherp concentreert, dan herinnert u zich misschien nog Colin Welland als een van de chauffeurs-agenten in de Engelse tv-serie „Z-cars". Die grote, met die enigszins bolle kop. Later ont popte hij zich als een van Engelands begaafd ste schrijvers van tv-spelen en toneelstukken, waarvan we er, dank zij de VARA, ook twee te zien hebben gekregen. Eentje over een school, getiteld „Roll on four o'clock" en eentje over een jong echtpaar, dat met de eerstegeborene naar zijn moeder reistColin Welland speelde zelf de rol van de vader, wiens weerzien met zijn oude vrienden op een fiasco uitloopt: hij deed dat zowel in het tv-spel als later met veel succes in de toneel bewerking). Een derde tv-spel, dat „Kisses at fifty" heeten ook weer erg goed schijnt te zijn, zal op augustus door de VARA worden uitgezonden. Ik vermeld dit allemaal even om het navolgende wat meer ge wicht te geven. Je zou Colin Wel land als een kruising tussen Ton van Duinhoven en Gerben Hellin- ga kunnen beschouwen, met dit verschil dat hij geen Ajax-sup- porter is, maar een Leeds-suppor ter. Welland schreef over de tafe relen voor, tijdens en na afloop van de Europa-cupfinale Leeds UnitedBayern München in Pa rijs het volgende: A ngstaamj age nd „Het was walgelijk om te zien, angstaanjagend om er middenin te zitten, maar ook gemakkelijk om te begrijpen. De supporters van Leeds voelden zich bedro gen. Maandenlang hadden zij al hun labiele emoties naar deze ene wedstrijd gekanaliseerd: zij had den gevochten om een van de schamele 8000 kaarten te pakken te krijgen: ze hadden een salaris van drie weken betaald om er in te komen, en bovendien was hen wekenlang door kranten en televisie aangepraat, dat dit met grote zekerheid „de" avond van hun leven zou worden". „Ze hadden 1000 mijl ontred derd rondgereisd, met twee sla peloze nachten achter de rug en nog twee nachten voor de boeg, en waren platzak, hongerig, en lamgeslagen door de goedkope Franse wijn. Tegen de tijd dat zij zich een plaats in het stadion hadden veroverd, hadden ze ook nog te lijden gehad van de on- gerijmdste wedstrijdorganisatie die ik ooit ben tegengekomen". „En wie hadden aan het eind Door Nico Scheepmaker van die dag de Europa Cup in hun bezit? De welvarende Duit sers die zich in grote luchtge- koelde Mercedes-autobussen in enkele uren een weg naar Parijs haddsn geautobahnd. Geen won der dus dat de oproerpolitie de kloppartij waar zij zo duidelijk naar verlangde ook metterdaad in de schoot geworpen kreeg. En natuurlijk werd na afloop het elftal van Leeds op soortgelijke wijze geattaqueerd door diezelfde media die het al die weken daar voor alleen maar hadden bewie rookt". „Diegenen met wie ik echt me delijden had, was de grote meer derheid van vredelievende Leeds supporters, die diep in hun por temonnee hadden getast om erbij te kunnen zijn. Toen we het slag veld ontvluchtten, keerde een man van ongeveer 50 jaar zich triest naar mij om en zei: „Dit heeft me alles bij elkaar 200 pond gekost. Allemaal weggegooid geld" Kauwgom In die Europa-cupfinale was Sepp Maier bijzonder klemvast maar als je hem zo ziet in die forse broek en met die grote, grijpgrage handschoenen, krijg je ook automatisch het idee dat zijn handen zuignappen zijn die de bal onmogelijk kunnen loslaten. Toch heb ik hem, met name te gen Ajax, onbehoorlijk zien schutteren met diezelfde grote handschoenen. Daarom lijkt me het advies van Jack Kelly, die tijdens het wereldkampioenschap in Zweden in 1958 het doel van Wales verdedigde, voor het klem- vast vangen nog steeds de moeite van het proberen waard. „Ik doe altijd wat kauwgom op mijn han den", vertelde hij toen. „Goed in wrijven dan laat pe geen bal meer los". PSV heeft de 21-jarige Engel se aanvaller Nick Deacy gekocht, en zal Bent Schmidt Hansen wel zien vertrekken. Dat lijkt weinig spectaculair transfernieuws van de huidige landskampioen, maar dat komt omdat de werkelijk spectaculaire „transfer" bij PSV met onzichtbare inkt in de kran ten is geschreven. Slechts in klei ne lettertjes werd gemeld dat Poortvliet en Franois van het c- elftal naar de selectiegroep zijn overgeheveld. Ik heb ze allebei in de finale van het internationale Ajax-toernooi tegen het jeugd- elftal van Ajax zien spelen. Poortvliet en Franois waren de beste spelers van het veld. Voor al Franois, die met nummer ne gen overal in de voorhoede speel de, gaat een grote toekomst tege moet. Als Nederland de eindron de van het wereldkampioenschap in 1978 in Argentinië haalt, zal hij zeker tot de 22 geselecteerden behoren. De AVRO is op donderdagavond begonnen met het uitzenden van drie korte films waarin Pele (rijmt op puree en tevree) de landgenoten van Cruyff uitlegt hoe zij moeten jongleren, dribbe len met de bal, schieten, stop pen, koppen, een pass geven, strafschoppen en vrye schoppen moeten nemen, en zich lichame lijk moeten voorbereiden. Over de professionele tackle wordt niet gesproken, zslfs niet over het professioneel ontwijken van de professionele tackle. In zyn boek „soccer" dat in 1969 uitkwam, heeft de vooraanstaande Engelse voetbaljournalist Brian Glanville een waterdichte beschrijving ge geven van Pele, die misschien van nut kan zijn als u op de tv naar hem zit te kijken: Toen Pele 17 jaar was, was hij een wonder van lichaamsbeheer sing, een bewonderenswaardige goochelaar met de bal. Hij werd geboren in Tres Coracoes in het hart van Minas Gerais, de grote staat die zovele gekleurde voet ballers heeft opgeleverd. Als jon gen werd hij gecoacht door Wal- demir de Brito, rechtsbinnen in het team waarmee Brazilië in '34 aan 't wereldkampioenschap deelnam, en hij was 16 toen De Brito hem afleverde bij het be roemde Santos. Nog voordat hij 17 was speelde Pele zijn eerste wedstrijd voor Brazilië tegen Ar gentinië". „Hij was klein maar gespierd, een innemende figuur met een fluidum van onschuld dat nog niet door het succes was aange tast. In Zweden in 1958 zagen we hem vooral als een doelpunten maker, als een man die de bal vanuit iedere stand kon aanne men. controleren en weer door geven. Hij kon de bal doodmaken op zijn dij, stilliggen op zijn borst, hij kwam bij het springen even ver omhoog als Kocsis en Lawton. en was in staat de zwaarste tackles zowel te incas seren als te overleven. Ook toen al leek hij, koel en geisoleerd, in een privé-omhulsel van ruimte en tijd te bewegen. Hij was een man van rubber. Je kon hem tegen het gras werken, maar voor je je zelf dan had hersteld was hij al weer od de been en al weer me ters ver van je verwijderd. Je kon hem door drie man laten bewa ken. maar dat belette hem niet om in het strafschopgebied met de bal te jongleren, om zyn as te draaien en te scoren. Zijn wijd open, donkere ogen ontken den iedere mogelijkheid om te falen en er was geen obstakel waar hij niet omheen kon. In de finale speelde Brazilië in 1958 tegen Zweden. Pele maak te toen twee doelpunten die blijk baar de basis vormden voor Glan- villi's omschrijving van het feno meen. Zijn eerste doelpunt ont stond als volgt. Hij ving in het druk beklante strafschopgebied een verre hoge pass op. liet de bal op zijn dij stuiten, trok de bal vervolgens over zijn hoofd, draai de zich bliksemsnel om en schoot de bal hard in het net. En het vijfde Braziliaanse doelpunt maakte hij door bij een hoge pass vanuit stilstand hoog boven alle Zweden uit te springen en de bal hard langs Svensson te koppen Schoonvader De KRO-gids heeft me gevraagd een stuk over Pele te schrijven naar aanleiding van de AVRO- serie, maar ik had geen tijd. Waarom vragen jullie het niet aan Maarten de Vos, stelde ik voor. Tot het moment dat Maar ten zich met Cor Coster en Piet Keizer associeerde in het veelbe sproken Inter Football was hy tenslotte de meest vooraanstaan de voetbaljournalist in Nederland, en ik dacht dat hij nu wel wat tijd over zou hebben om te schrijven nu niemand met Inter Football in zee wil gaan. Althans niet zonder zwemgordel. Later hoorde ik dat Maarten de Vos geen zin had gehad. Hij had nu al maandenlang niets meer ge schreven en dat beviel hem uit stekend. Waar gaat dat naar toe, vraag ik me af? Piet Keizer raakt geen bal meer aan, Maar ten de Vos zijn schrijfmachine niet meer open, nog een paar weken en Cor Coster weigert nog langer schoonvader te zijn. MONNICKENDAM Er zijn 27 coureurs, afkomstig uit 15 landen, ingeschreven voor de Grote Prijs van Nederland voor formule I-renwagens, die zondag 22 juni op 't circuit van Zand- voort wordt gereden. Twee rijders van Nederlandse nationali teit komen voor op de deelnemerslijst van deze wedstrijd, tel lend voor het wereldkampioenschap der coureurs: Gijs van Lennep en Roelof Wunderink, die beiden rijden voor het HB- bewakingteam. Gijs van Lennep midden voor) mag alleen maar hopen dat hij bij de Grote Prijs van Nederland net zo'n flitsende start zal hebben als hij ooit had tijdens een "Crazy Race" op Brussel Met 112 stemmen tegen 92, bij 3 onthoudingen, heeft de Belgische regering gisteren het vertrouwen van de Kamer gekregen na afloop van het debat over de vervanging van de Starfighter. Naast de katholieke en de liberale fracties steunde oo kde fractie van het Rassemblement Wallon (op een lid na) de regering Tindemans. De drie afgescheiden Brusselse libera len, die in de oppositie zijn, onthielden zich van stemming. RW-voorzitter Paul-Henri Gende- Voetbal Ajax heeft op zijn trip door Indonesië opnieuw een overwin ning behaald. De Amsterdammers versloegen donderdag in Soerabaja met 32 Parsibaya. Doelpunten van Johnny Rep, Ruud Geels en Arno Steffenhagen. Koko Hoekstra, de 26-jarige verde digende middenvelder van SC Cam- buur, zal het komende seizoen spelen voor FC Groningen. Hoekstra teken de voor een jaar. bien verklaarde dat de gisteren gedane beloften van de regering zijn fractie voldoening hadden geschon ken. De 92 tegenstemmen waren afkom stig va d socialisten, de Volksunie, het Brusselse FDF n de communis ten. Volgens de socialisten heeft de regering niet meer het morele recht om het land te besturen. De Volksunie noemde de politieke compensaties aan het RW onaan vaardbaar. Een nieuwe dialoog tussen de twee taalgemeenschappen is volgens de VU bij voorbaat tot mislukken gedoemd. Inmiddels is ook in de senaat het debat over de vliegtuigkwestie begonnen. De sfeer is hier veel meer ontspannen, omdat de regering in de Belgische Eerste Kamer ook zonder het RW over een meerder heid beschikt. ADVERTENTIE i in te zenden Uw dagblad wil gaarne mee met vakantie als U wilt helpen, door gebruik te maken van het hieronder afgedrukte formulier dit tenminste 10 dagen voor Uw vakantie i Als brief verzenden, frankeren met 50 oent. Ons HUISADRES is: INaam: Straat: Woonplaats: Van Lennep zal de oude Ensign van deze stal rijden. Of Wunderink inderdaad zal starten is nog de vraag, zbij de training voor de formule 5000-race, die 19 mei werd gehou den, raakte hij ernstig gewond. Aan vankelijk werd gezegd dat de cou reur tenminste zeven weken geen ac tiviteiten op autosportgebied zou mo gen ontwikkelen. De gebroeders Hoo- genboom hebben hun pupil echter ter elfder ure aangemeld. Of hij rijdt blijft de vraag. "We moeten afwach ten of Roelof geheel in orde wordt bevonden", aldus Rody Hoogenboom gisteren tijdens een persconferentie levert hem in Monnickendam, "de doktoren heb ben voor hem een trainingsschema opgesteld. Ook is het nog niet ze ker dat de nieuwe Ensign op tijd ge reed zal zijn". Dat het organiseren van een Gro te Prijs een aaneenschakeling van problemen met zich brengt was bij de Nederlandse autorensport een van ouds bekend gegeven. Elk jaar weer werden nieuwe eisen aan beveiliging van toeschouwers en rijders gesteld. De toenmalige tweevoudige wereld- baanlicentie voor drie jaar op. "Over die termijn is dat bedrag wel af te schrijven", luidde zijn berustende commentaar, "maar jammer is het wel dat ze in Parijs bij de FIA nu pas zien dat wij toendertijd gelijk hadden". De 27 coureurs voor de GP van Nederland, een race over 75 ronden (316.95 km.) zijn: Emerson Fittipaldi (Bra) met Mari- boro, Jochen Mass (Wdl) met Marl boro, Jody Scheckter (Zaf) met Ty- rell Ford, Patrick Depailler (Fra) kampioen Jacky Stewart wierp zich Ft°^ic. drie jaar geleden op als veiligheids- *v"*f T no 1nn apostel door te eisen dat de drie rijen vangrekken die uit de baan geraakte wagens opvangen en afrem- (Zwe) met Lotus 72, Jacky Ickx (Bel) met Lotus, Carlos Reutemann (Arg) met Martini-Brabham, Carlos Pace (Bra) met Martini-Brabham, BELGRADO Het is na twee da gen basketbal in de finalepoule om het Europees kampioenschap duide lijk geworden dat Joegoslavië en Rusland de sterkste ploegen zijn. Hoewel Joegoslavië veel meer impo neert dan Rusland. Gisteren hadden de Russen nogal wat moeite met Ita lië. Pas in de laatste seconden haal den zij de zege binnen: 69—65. Daar bij kwam zelfs nog een München-in- cident. Bij de stand 6765 en nog twintig seconden te spelen gingen de Italianen pressen. Een van hen maak te daarbij een fout, maar terwijl men naar de andere basket wandel de liep ook de klok door. FIBA-voor- zitter Jones, die eergisteren nog in zijn loge zat te slapen, had het ogen blikkelijk door. Hij ging er meteen op af en de fout werd hersteld. He laas gooiden de Russen de beide strafworpen erin, zodat de Italianen niet meer voor een verrassing kon den zorgen. De arbitrage laat hier overigens nog wel wat te wensen over. In de wedstrijd Joegoslavië—Spanje woensdagavond was bijna alles toe gestaan en ook bij RuslandItalië mocht veel. Wat de Russische coach Kondrachine het volgende commen taar ontlokte: "Over de arbitrage zeg ik niets, maar ik ga morgen wel een worsteltraining inlassen". Joegosla vië had in het begin nogal wat moei te met de Tsjechen, maar het werd tenslotte toch nog een gemakkelijke overwinning: 84—68. In de poule voor de zevende tot cn met de twaalfde plaats behaalde Israël een onver wacht grote overwinning op Turkije: 10177. Berkowitz, de speler van Maccabi Tel Aviv scoorde maar liefst 44 punten. In de andere wed strijd zorgde Griekenland toch wel voor een verrassing door Polen niet 7974 te verslaan. Nederland had een rustdag. Postabonnement doorhalen wat niet van toepassing is. 2 Ons VAKANTIEADRES is: van tot per adres straat no plaatsnaam: S.v.p. in bloklettera. KOSTEN VAN OPZENDING Voor Nederland en België gratis. De overige Europese landen f 1,10 per dag. De praktijk heeft ons geleerd dat de bezorging in Zuideuropese en Noord- afrikaanse landen veel te wensen overlaat. Opzending naar deze landen moeten wij daarom ontraden. Wij kunnen geen verantwoording nemen voor kranten die met op het v&« kantie-adres worden ontvangen. Leider onderzoek CIA afgetreden van het Huis van Afgevaardigden die de activiteit van de CIA onderzoekt, is gisteren afgetreden. Nedzi is De mocratisch afgevaardigde voor Mi chigan. Leden van de commissie had- zi op de hoogte was geweest, al een jaar lang, van beweringen dat de CIA bij moordaanslagen betrokken was, maar al die tijd had gezwegen. werden vervangen door vang- BrambUla (Ita) met March, rail. Circuit-directeur Hans Hugen- ^Ua Lombardl (Ita) met March, holtz was daar een fel tegenstander clay Regazzoni (Zwi) met Ferrari, van. "Die vangrail caramboleert de N'kl B»»?» 'Oos) met Ferrari. Bob wagen op de baan terug met alle ^Br^met^BRM.^Tom Pryce gev~,o,pn voor de achter die auto rijdende deelnemers", stelde hy te recht vast. Stewart, de topcoureurs en de Internationale Automobiel Fe deratie (FIA) wisten echter van geen wijken. Zandvoort werd DE GROOTSTE. OWRECMTVAARDK3- HEID SlfdDS DE VNb DAT IK DOOR EEU TE LA6E STOOT V/A(J KILLER MACMUROER \JBRLOOR Ew— (GBr) met Shadow, Jean-Pierre Ja- rier (Fra) met Shadow, Tom Watson (Ier) met Surtees, Arturo Merzario (Ita) met Williams, Jacques Laffite (Fra) met Williams, Francois Mi- gault (Fra) met Embassy Hill, Tony tieproject waarvan de kosten rond Brise (Gbr) met Embassy Hill, Ja de 3 miljoen gulden v In 1975 meldde de FIA mes Hunt (GBr) met Hesketh, Alan Jones (Aus) met Hesketh, Mark Do ge- nohue (VS) met Penske, Wilson Fit- door veel veiliger hekken. Kosten: 90.000 a 100.000 gulden. Eén troost heeft de nieuwe circuitdirecteur Jo- han Beeci^oot: de Ensign, Dave Walker (Aus) met Ma- kif en Gijs van Lennep met Ensign. Voor de training zijn vrijdag 20 en wijziging zaterdag 21 juni gereserveerd.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 15