Den Uyl: overleg; de NOVIB drukt 'bewustwording' door kardomel VAN 'GEWESTPROVINCIE' NAAR 'GEWESTGEMEENTE'? Zwartzenders leveren hun bakkie' niet in Gezonde magere karnemelk met aardbeien of perziken. VRIJDAG 13 JUNI 1975 De moeilijkheid met actiecomité's is, dat ze in sommige gevallen een zelfstandig leven zijn gaan leiden: ook als het doel eenmaal bereikt is, komt er maar geen einde aan. Wat de oorzaak is, laat ik in het midden, al ligt het voor de hand, dat het aan sommige activisten wat moeilijk valt afscheid te nemen van een be paalde routine en over te schakelen naar definitieve maatschappelijke functie. Hoe dat zij, in "De Tijd" tegenwoordig een weekblad ves tigt E. J. N Felix te Den Bosch in een ingezonden stuk de aandacht op het nog voortdurend Angola-gedram van de heer Bosga c.s. Nu Angola praktisch vrij is, zou men denken dat ook Nederland bevrijd is van het co mité, maar dat valt tegen, aldus de Inzender. "Angola en andere landen moeten zelf kiezen, maar nu blijkt dat de partij van A. Nete het niet alleen voor het zeggen heeft, want ook de FLNA en de Unita zitten op het vin kentouw. Maar dat mag niet van de heer Bosgra en daarom worden deze partijen uitgemaakt voor neo- kolonialistisch en opportunistisch. Wel 'n vreemde democratische opvat ting van deze heer Bosgra. Vroeger was Portugal de grote boosdoener en nu leest men, dat de Portugese kolonialisten niet eens de boosdoe ners waren, neen, nu zijn het de buren en natuurlijk de multi nationals. Als men geen motivering meer heeft kan men dok altijd od deze groep trappen. Heeft de heer Bosgra er wel eens over nagedacht welke grote invloed deze multnatio- nals hebben op zijn materiële wel zijn? Enfin, ook zijn koffiestrijd was niet geheel vrij van dictatoriale me thoden. Attentie en inzet vragen voor on- derdrukte volkeren, aldus tenslotte inzender Felix, "vind ik uitstekend, maar dan niet op de manier van het Angola-comité. Deze lieden doen mij teveel denken aan staatslieden uit de geschiedenis, die onder de vlag van de democratie hun eigen dicta toriale sentimenten lieten botvieren. Ik hoop dat wij spoedig bevrijd worden van het doorzichtige streven van dit comité". Nuttige correctie In een hoofdartikel in "Het Parool" 1 werd dezer dagen de aandacht ge vestigd op de "nuttige kritische kant tekeningen", waarmee premier Den Uyl sprekend voor zichzelf, niet namens het kabinet de brochure "Fijn is anders" van de Industrie bond NVV heeft voorzien. 'Zo laakt hij in zijn voor het bondscongres ge houden rede het feit, dat in die bro- chui'e geheel is voorbijgegaan aan de geweldige vei-beteringen in de positie van de arbeidersklasse, die de arbeidersbeweging in een eeuw van strijd tot stand heeft gebracht. Daar mee is de karikatuur, die de Indus triebond van de hedendaagse maat schappij heeft getekend, tot een wat strakker, van meer werkelijkheids zin getuigende schets gemaakt", al dus het Amsterdamse blad. "Belangrijker nog zijn echter Den Uyls opmerkingen over de door de bond uitgestippelde taktische lijn. "De handen vrij", luidt het devies van de bond, waarmee iedere mede- verantwoordelijkheid voor de huidige maatschappij wordt afgewezen. Maar overleg en overlegorganen, zei Den Uyl, betekenen niet per definitie "in kapseling". Je bent daar immers zelf nog altijd bij. „Ik behoor", aldus Den Uyl, die aanknoopte bij zijn befaamde Nijmeegse rede, "tot het zondige ras der reformisten, die van binnenuit en stap voor stap willen werken' aan maatschappelijke hervormingen. Dat betekent niet een keuze voor overleg of samenwerking zonder meer. Soms samenwerking, soms conflict". „Ook daarmee", aldus „Het Pai'ool", 'hield hij het congres een gematigder opvatting voor dan de polariserende Industriebond tot de zijne heeft gemaakt. Gezien de ontvangst die Den Uyls rede ten deel is geval len, mag men enige hoop koeste ren, dat ook in de gelederen van de Industriebond het werkelijkheidsbe sef nog niet geheel verloren is ge gaan". Conflict NOVIB De Nederlandse Organisatie voor Internationale Bijstand, kortweg ae NOVIB, is het tont el van een con flict in leiding en bestuur: twee van de zes leden van het dagelijks be stuur zijn afgetreden, directeur G.J. van Vlijmen is gedwongen zijn func tie neer te leggen en de adjunct- directrice voor financiële zaken, me vrouw H.J.M. Nuijens, is eveneens ter zijde geschoven. De directie berust nu uitsluitend bij J.M. (Sjef) Theu- nis, belast met het vormingswerk. Wie een aantal landelijke bladen over dit ondei'werp napluist, komt tot het volgende beeld. De NOVIB, een particuliere organisatie, overkoe pelt ongeveer tachtig groepen, die zich met de hulp aan onderontwik kelde landen bezighouden. De ont slagen directeur Van Vlijmen - een overtuigd socialist - bereisde de ge hele wereld om geschikte projecten te vinden en aanvragen op haar geschiktheid te beoordelen. Negentien jaar lang heeft hfj zich daarmee beziggehouden, totdat er gedurende de laatste anderhalf jaar verschil van inzicht begon te groeien, dat ook de positie aantastte van mevrouw Nuijens, die na vijf- tien jaar op non-actief werd ge- steld. Voorts traden de heren F. P. Thomassen en R.K. Teszler terug, tot voor kort penningmeester en secretaris van het dagelijks bestuur die zijn afgetreden uit protest tegen de gang van zaken, door eei'stge- noemde omschreven als "onvolwas sen, onevenwichtig en onzorgvuldig" (NRC/Handelsblad) beroep op het vertrouwen in het dagelijks bestuur. "Een hoogst on fatsoenlijke manier van vergade ren". De brief als zodanig is niet aan de orde gekomen, wel werd er om vertrouwen in het bestuur gevraagd. Toen afgevaardigden, die van de meningsverschillen niet op de hoogte waren, om schorsing vroegen om hun achterban te raadplegen, bleek dat niet mogelijk. Zo kwam het be stuur aan toezegging van vertrou- Tot zover deze samenvatting uit divei-se artikelen. Men kan zich niet aan de indruk onttrekken, dat de aanhangers van de nieuwe stroming opvallend weinig respect voor de te genpartij aan de dag hebben gelegd, Door C. J. Rotteveel Aan zuinig beheer en b.v. vermin dering of stopzetting van subsidies is weinig politieke eer te behalen. In tegendeel, het kan een hoop tram melant geven. Intussen draait de belastingbeta ler voor de geldverspilling op. Het is daarbij ergerlijk dat de minis ters kennelijk vaak weinig moeite doen om de aanmerkingen van de Rekenkamer ter harte te nemen. De Rekenkamer verdient ook alle steun voor de pogingen om de hoge pensioenen van ministers en Kamer leden naar een normaal peil terug te schroeven. Politiek is een onge wis vak, maar één ding is zeker: vertrekkende politici krijgen meestal binnen de kortste keren een vergul de baan. Zij hoeven zichzelf beslist niet bij voorbaat voor hun oude dag in de watten te leggen, aldus het Algemeen I Mevrouw Nuijens vreest, dat de middelen die bestemd zijn voor ont wikkelingsprojecten, in het gedrang zullen komen, nu er onder de leiding van directeur Theunis veel meer aandacht zal worden gegeven aan het vormingswerk in Nederland (Trouw). En onder vormingswerk dienen die activiteiten binnen onze grenzen te worden verstaan, die ge richt zijn op mentaliteitsverande ring en maatschappelijke hervor ming. Mevrouw Nuijens is van me ning, dat op die manier het ontwik kelingswerk ondergeschikt wordt ge maakt aan acties in Nederland. De heer Teszler formuleerde het aldus: de praktijk van de ontwikkelingssa menwerking "heeft plaats moeten maken voor de theorie van de beïn vloeding en de bewustwording in Ne derland". Verre vain elegant Dat die koerswijziging allesbehal ve elegant is verlopen zou men kun nen opmaken uit een vei-klaring van een NOVIB-medewerkster aan de NRC: "Wij werden plotseling gecon fronteerd met de beslissing de di recteur (Van Vlijmen) uit zijn func tie te ontheffen en mevrouw Nuijens te ontslaan. In een brief aan de ver gadering hebben we toen gezegd, dat we ons met deze gang van zaken niet konden vei-enigen, dat Theunis' beleid niet in het voordeel van de NOVIB was en dat we de vergade ring in overweging wilden geven er bij het bestuur op aan te dringen 't besluit op te schorten en 'n geschil lencommissie in te stellen om zo de zaak opnieuw te bekijken". Resultaat: vragen uit de vergade ring over deze kwestie werden nau welijks behandeld en afgedaan met sterker nog, hun beïnvloedings- en "bewustwordingsmethoden" geweld dadig hebben doorgedrukt. Zolang er geen duidelijkheid heerst, is er al le reden om de nieuwe koers van de NOVIB uiterst kritisch te volgen. Wat tot nu toe openbaar is gewor den, ruikt veiTe van fris. Zuinigheid a.u.b. Het is een oude klacht, dat lang niet alle overheidsinstellingen vol doende begrip hebben voor de onver biddelijke eis zuinig om te springen met belastinggelden. Tal van instan ties leven in een sfeer van "het kan nie t op". "Een bekende Haagse grap", aldus een hoofdartikel in het "Algemeen Dagblad", "is dat mi nister v. Doorn geregeld zijn staats secretaris vraagt om even het raam open te houden zodat hij het geld eruit kan smijten. Die grap bevat een niet zo leuke kern van waarheid. De Algemene Rekenkamer (controle rend lichaam voor de besteding van overheidsgelden, C.J.C.) heeft het nauwlettend aangetoond. Het ministerie van CRM deelt handenvol geld aan subsidies uit zonder na te gaan of dat allemaal wel nodig is. Elders in het overheidsapparaat blij ken trouwens vele miljoenen guldens te worden uitgegeven zonder wette lijke grondslag. De Rekenkamer, aldus gaat het blad voort, "verdient hulde voor de onvervaardheid waarmee zij dit kwalijke beleid aan de kaak stelt. Haar dikke jaarverslag laat zien dat de overheid zich er drukker over maakt om voor zoveel mogelijk za ken geld los te krijgen dan om te controleren of het niet wordt ver spild. Dat hoeft niet te verwonderen. Zure appel Hetzelfde blad vestigde de aan dacht op de benarde economie van ons land. "Het kabinet staat voor de onvermijdelijke keuze. Het moet op korte termijn beslissen of het in 1976 doorgaat met de lastenverlichting voor particulieren en bedrijfsleven die het dit jaar heeft doorgevoerd om onze economie uit het slop te ha len. Alle tekenen wijzen erop dat doorgaan is geboden. Minister Lub bers heeft er (op 3 juni) in de Eer ste Kamer weer enkele argumenten voor aangedragen. Hij heeft er met een bijgezegd wat het onontkoombare gevolg is: een bezuiniging van mil jarden op de overheidsuitgaven. En dan had hij het alleen nog over een lastenverlichting die niet verder gaat x is". "Het sombere beeld dat Lubbers van de economische situatie gaf, met name van de benarde positie van het bedrijfsleven", aldus het A.D.. "biedt alle aanleiding om niet alleen de huidige lastenverlichting te handhaven, maar er volgend jaar een flinke schep bovenop te doen: meer belastingverlaging en te gemoetkoming van het bedi-ijfsleven, onder meer door een grotere bijdra ge van de overheid in de kosten van de sociale voorzieningen. Het kabi net heeft bij hei-haling verklaard, dat de werkgelegenheid de hoogste voorrang moet hebben en dat het zich grote zorgen maakt over het bedrijfsleven. Als het Den Uyl en de zijnen daarmee ernst is moeten ze zonder aarzelen door de zure bezui- nïgingsappel heenbijten". Zetels verleggen? Dat er inderdaad wrevel in krin gen van het bedrijfsleven is ont staan, blijkt uit een recent hoofd artikel in "Elseviers Magazine". "Na Akzo en Philips heeft nu ook de Bos Kalis Westminster Group de vraag opgeworpen "of Nederland nog in dezelfde mate als voorheen het land bij uitstek is, waar een multinatio nale onderneming een thuishaven heeft". In het jaarverslag over 1974 wordt er op gewezen, dat er veel kri tiek op het bedrijfsleven in ons land. is, met name op de ondernemers. Machtige groeperingen streven naar ver gaande veranderingen. Hun staan wijzigingen voor ogen, die het Ne derlandse bedrijfsleven voor de bui tenwereld onherkenbaar zou maken. De voorzitter van de Raad van Be stuur van Bos Kalis Cs werelds groot ste baggermaatschappij), ing. J. Kraaijeveld van Hemert, is van me ning dat in deze ontwikkeling on miskenbaar een groot gevaar schuilt. Het ondermijnt het broodnodig ver trouwen dat de ondenemingswereld NMaaUHMHM even zeer nodig heeft als welke groe pering dan ook om zich vruchtbaar te kunnen ontwikkelen. Nederland is een klein en dicht bevolkt land. Het brood dat wij met zijn allen op de plank willen, zal voor een deel moeten komen door ons internationaal te richten onder nemerschap. De heer Kraaijeveld van Hemert wijst erop dat het voor een multinationale onderneming niet onmogelijk is haar zetel te verleg gen naar het buitenland. Men ont komt dan aan een stroom van kri tiek. De neiging zal hier en daar wel eens opkomen; wij hebben die neiging niet. Maar het is duidelijk dat Bos Kalis een verdere verslech tering van het ondernemingsklimaat niet meer over haar kant zal laten gaan. Het bedrijf heeft een schot voor de boeg gegeven. Zoals zovele ondernemingen de laatste tijd. Het is te hopen dat deze schoten ook in Den Haag zullen worden gehoord. Tot nu toe is er weinig van te merken". De gewestvorming is m ee« stroomversnelling geraakt. Half no vember van het vorig jaar gaven de ministers De Gaay Fortman (Bin nenlandse Zaken) en Gruijters (Ruimtelijke Ordening) een struc tuurschets over een mogelijke bestuurlijke indeling van Nederland aan de openbaarheid prijs. Zij koppelden er een inspraakperiode utrechtse van vijf maanden aan vast. april was deze periode voorbij. kunnen dus spijkers met komen. De Wetenschappelijke Raad oplossing niet omstreden is. Vooral voor het Regeringsbeleid heeft minister Gruijters zou erg gepor- Te rigoureus de richting maar minister De Gaay Fortman zei niet meer dan, dat „het aantal zal liggen tussen elf en 44' Schrikbeeld koppen worden geslagen. Dat zal oorspronkelijke denkbeeld ook geschieden, maarintussen heeft de structuurschets veel betekenis verloren. Door Peter Riemersma In de schets werd Nederland opgedeeld in 44 "bestuurlijke eenhe den". Wie niet méér wist zou denken dat de ministers via deze schets concludeerde dat zouden afstevenen op de vorming meer dan dertig gewesten moeten een hele slechts een wijziging te presenteren van de aloude Provinciewet van wijlen Thorbecke. Een commissie uit de ministerraad is druk doende deze wijziging op papier rond te krijgen. Een echt wetsontwerp zal er pas begin 1976 kunnen zijn. Doe-or gaan Overigens zal de vooi'gestelde wijziging van de Provinciewet gepaard gaan met wijzigingen in andere wetten, zoals de Brandweer wet. de Politiewet en de Gemeente wet. Men mag eruit afleiden, dat pon aantal (niet allen Hie nu door gemeenten wordt verricht of door een aantal gemeenten tezamen, Etraks door de provincie worden overgenomen. Een ander soort provincie, dan wij nu kennen. Van een bestuursorgaan met beperkte taken: de voornaamste is wellicht het toezicht houden op de gemeenten, wordt dp Drovincie-nipu- we-styi een echt „doe-orgaan". Na meer dan een eeuw zijn bruikbaar heid te hebben bewezen is de bestuurlijke conceptie van Thorbec ke duidelijk aan revisie toe. Een vraag is nog hoeveel zulke provincie -nieuwe -st\j 1 er moeten teerd zijn voor een veel kleinschali ger oplossing, maar in de minister raad staat deze bewindsman van Ruimtelijke Ordening vi'ijwel alleen. In de Tweede Kamer heeft hij nog wel medestanders. Een van hen is Een principieel verschil. concludei*en, dat kennelijk dwai-s door de PvdA heenloopt. commissaris van de Half Koningin prof. mr. P. J. Verdam (ARP) heeft deze vraag besproken, toen, dan veertig gewesten het onvermij- zijn delijk maakt, dat er nog een bestuurslaag tussen gewest en rijk wordt geschoven: een vierde be- stuurslaag, schrikbeeld van menig bestuurder. En inderdaad, de structuurschets van de minister De Gaay Fortman en Gruijters laat een indeling van Nederland zien in vijf „landsdelen". Verdam is tegen zo'n vierde bestuurslaag. Vandaar ook. dat hij als voorzitter van een werkgroep van de ARP. die in 1969 in geen geval laten weten, dat we met een heel de achtergrond worden gedrongen, ander getal dienen te rekenen en Er zal zich een taak verschuiving dat de benaming „gewest" wellicht weer uit het bestuurlijk taalgebruik zal verdwijnen om plaats te maken provincie niet zelf reeds een gewest voor "mini-provincie", al is de is: ik denk bijvoorbeeld aan aanduiding „gewestprovincie" ook Friesland", opgedoken. -pi i i Het is nu de bedoeling om in plaats 1 norDecKe Het denken in de ARP is sindsdien verder gegaan in de richting van nog minder gewesten: een stuk of twintig. Deze opvatting lijkt nu overgenomen te worden door de regering, waarmee de ARP zich aandient als leverancier van "een tweede Thorbecke". Al is dat misschien al te veel eer voor de anti's. Kenmerk van de door hen gepropageerde bestuurlijke her indeling is juist, dat er zo weinig mogelijk vei-andert! Men kan zich afvragen waarom de oplossing van de ongeveer twintig "mini-provincies" de laatste tijd zo sterk op de voorgrond is getreden. Een antwoord Is zonder twijfel te vinden bij minister Duisenbei-g van Financiën. Deze minister zit middenin een miljardenoperatie om voor 1976 en volgende jaren de financiële eindjes van de staat aan elkaar te kunnen knopen. Alom waart het bezuini- gingsspook door de Haagse departe menten. In zo'n sfeer ligt het voor de hand, dat de ministers ertoe neigen de bestuurlijke hei-indeling zo goedkoop mogelijk te laten verlopen. benadert de zaak niet van de bestuurlijke kant maar van de kant van de burger om wie het allemaal is begonnen. In de PvdA zelf, de grootste regeringspartij, is het laatste woord over gewestvorming nog niet gezegd. Deze maand zal het wetenschappelijk bureau van de partij er een gi-oots opgetuigde conferentie over houden. Wellicht komen de kaarten dan toch weer anders te liggen. De Maat In een beschouwing in het blad Socialisme en Democratie verenigt Giebels zich met de hoofdcriteria uit de structuurschets die worden gehanteerd bij het bepalen van de maat van het eewest: identiteits- waarde en draagvlak. Over de identiteitswaarde"De bevolking, die woonachtig is in een gewest, moet zich bij dit gebied maatschappelijk betrokken voelen, en .daardoor ook bereid gevonden worden om zich voor de ontwikke ling van hun gewest in te zetten Deze betrokkenheid vereist de voi-ming van n o d a 1 e gewesten. gegroepeerd rond een duidelijk centnim, van waaruit de vei-stedelij- king plaats vindt. en verder maatschappelijk en ruimtelijk in houd en vorm gegeven kan worden". Over het draagvlak: "De structuur schets hanteert als minimumdraag vlak 75 a 100.000 inwonei's. De sectie Gemeente en Provincie van de Wiardi Beckmanstichtine (weten schappelijk bureau van de PvdA) hanteert een getal van 200 a 500.000. In dit verschil in draagvlak komt het principiële verschil in opvatting over de gewestvorming tot wordt gedaan aan uiting". rijkste criterium, identiteitswaarde. Zijn aanbeveling: "Wanneer staat zouden zijn om de ca. 850 mag men gemeenten van nu terug te brengen Giebels gedachtengang is in de structuurschets nog te rigoureus te werk is gegaan. Immers, in de schets worden zeventig nodale gebieden onder scheiden. terwijl slechts 44 "bestuur lijke eenheden" worden aangegeven. Giebels meent, dat hiermee te kort belang- tot 55 a 60 gewesten, dan daannee een bestuurlijke reorgani satie bereikt zijn, waarmee we nog dat zelfs generaties toe kunnen!" In deze nog te opvatting worden wel alle gemeente lijke taken door de gewesten overgenomen. dat de Wie de consequenties van deze rigoureuze ingreep op het gemeente lijke vlak probeert te overzien, denkt al rap: als minister zou ik ruzie met elf provinciebesturen verkiezen boven ruzie met achthon derd gemeentebesturen. Nog even afgezien van de vraag wat meer tijd kost: elf provincies uitbreiden tot 22 "gewestprovincies" of 850 gemeenten terugbrengen tot zestig "mammoetge meenten". Het lijdt geen twijfel, aat het gemakkelijker is het eerste te doen en vervolgens heel geleidelijk via gemeentelijk herindeling toe te werken naar het laatst, dan alleen het laatste realiseren. Misschien is over een Jaar of honderd zichtbaar, dat Nederland bestuurlijk het proces heeft doorge maakt van een land met "gewestpro vincies" naar een land met "gewestgemeenten". ADVERTENTIE 6 persoons literpak haaln pak 'n DOMO produkt Omstreden Nu moet men niet denken, dat deze goedkoopste en minst ingrijpende DEN HAAG Op 1 juli moet het afgelopen zijn met ae clandestiene zenders in ons land. Staatssecretaris Van Huiten van verkeer is onverbiddelijk. Want ondanks alle protesten wordt op 1 juli de wijziging van de Telegraaf- en Telefoonwet 1904 van kracht. Waarmee het zonder machtiging in bezit hebben van zendapparatuur strafbaar wordt. De stoorzenders moeten de lucht uit, zo maakte het ministerie van Door Jan Kees Kokke Verkeer en Waterstaat onlangs in een'paginagrote advertentie bekend. Het is veel te druk in onze beperkte ether-ruimte. Daar moet nodig iets aan gedaan worden, vindt de overheid. Het zenden zonder machtiging of vergunning was trouwens allang strafbaar. Teneinde nu het „zwart- zenden" doeltreffend te kunnen bestrijden, heeft de volksvertegen woordiging de nieuwe wet met algemene stemmen aangenomen. Iedei-een, die zonder toestemming van de overheid een zendapparaat in z'n bezit heeft is strafbaar. Tot 1 juli kunnen de clandestiene zendamateurs hun apparaat inleve ren. Op het postkantoor krijgen ze in ruil daarvoor een ontvangstbe wijs. Tezijnertijd zal daarop een uitkering worden gedaan van 30 procent van de catalogus-prijs. Doorgi ;aan Tot nu toe loopt het bepaald niet storm op de postkantoren, integen deel. Van de naar schatting 25 a 30.000 „zwartzenders" in ons land, hebben er pas een kleine tweehon derd hun vei-boden „bakkie" ingele verd. En het ziet er niet naar uit dat dit aantal veel groter zal worden. Dat zal dan betekenen dat de meeste clandestiene zendama teurs hun apparaat gewoon houden. En doorgaan met zenden. Want is niet voor de meeste ether-piraten het mooiste, het spannendste aan hun hobby, dat het clandestien moet. dat het eigenlijk niet mag? En zo afschrikwekkend vinden de potentiële overtreders die straffen nu ook weer niet. Naast verbeurd verklaring van zijn communicatie materiaal (ter waarde van enige honderden tot enige duizenden guldens), krijgt de betrapte ether piraat mogelijk een vordering van de PTT van duizend gulden, waarna de rechter ook nog eens maximaal tweeduizend gulden boete kan opleggen. De nieuwe wet betekent wel een behoorlijke taakverlichting voor de PTT-dienst Opsporing Clandestiene Zenders. Want tot de nieuwe wet straks van kracht wordt, moet de PTT de etherpiraat op hoterdaad bptrappen aan z'n „bakkie". Die speurdersactiviteiten gingen soms niet zonder krachtdadig ingrijpen, waarbij men zich niet ontzag om, als de deur niet snel werd opengedaan, zich met alle gewald toegang te verschaffen. Per 1 Juli wordt het makkelijker. Dan is al de aanwezigheid van het „bakkie" voldoende om tot strafmaatregelen over te gaan. Voorburg werd het actiecomité „Vrije Burgerband 27 Mhz" van de grond gebracht. Klachtenregen Bargerbander: De PTT bestrijdt de illegale radio-hobbyisten op de zogenaamde 27 Megahertz-band, ofwel de elfme terband, omdat zij de laatste jaren zo sterk toenamen in aantal, dat de storingsoverlast bij televisie- en radio-ontvangst door omwonenden onaanvaardbaar werd geacht. Het regent klachten over die storingen, zegt de PTT. Inmiddels hebben de zendamateurs het er niet bij laten zitten. Aan de tientallen verenigingen van radio- hobbyisten werden er vlak voor het van kracht worden van de nieuwe wet pas nog eens twee toegevoegd. In Rotterdam werd de Stichting Communicatie Belangen Nederland opgericht. De CBN stelt zich weliswaar op het standpunt „wet is wet", maar blijft legalisering van de 27 MHz-band nastreven. En in „Wij burgerbanders hebben een heel ander uitgangspunt dan de tech niekzendamateurs", verwoordt Willem Koek van de actiegroep Vrije Burgerband de controverse tussen de verschillende belangenclubs. „De techniekzendamateurs zenden om de technische prestaties en de burger banders zenden om een stuk intermenselijk contact." Willem Koek van de actiegroep Vrije Burgerband vindt bovendien dat er heel wat vaagheden kleven aan de nieuwe wet. Om te testen, wat er nu precies gebeurt als Je Je zendapparaat Inlevert, heeft Willem Koek zijn „bakkie" gisteren bij het hoofdoostkantoor in Den Haag gebracht. „Alleen als testcase", zegt hij. „Om daarna uit te zoeken hoe het precies zit met de vereoeding, die de overheid ons heeft beloofd."

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 11