Wereld stopt 520 miljard per jaar in oorlogstuig REüUWIJK NAAST HET NIEUWS Baskenland het Ulster van Spanje Discussie Ford-Rabin op het scherp van de snede Niets wijst op afremmen wapenwedloop Doodstraf voor Brit in Oeganda Hanoi verwijt de YS schending van akkoord Conflict kerk-staat in Portugal kritiek Uw beste wonen begint bij DONDERDAG 12 JUNI 1975 BUITENLAND PAGINA 9 STOCKHOLM (DPA) In 1974 hebben de landen op de wereld het liefst maar 520 miljard gulden voor bewapening uit gegeven, zo wordt gezegd in het jaarboek voor 1975 van het Internationale Instituut voor vredesvraagstukken (Sipri). Van dit bedrag komt ruim 80 percent voor rekening van de NAVO- landen en de landen van de verdragsorganisatie van Warschau. Het in Stockholm gevestigde instituut komt op grond van deze ontwikkeling tot de conclusie dat de wereld steeds sterker ge militariseerd wordt. Volgens het instituut hebben de landen van de derde wereld hun wapenaankopen van 1973 tot 1974 met veertig percent vermeerderd. Ruim de helft van deze 40 percent komt voor rekening van de landen van het Midden-Oosten. ■kPremier Rabbi van Israël (links) en president Ford brengen aan het diner, dat gisteren in het Witte Huis werd gegeven, een toast uit Tijdens het diner werd het "harde" gesprek in de werk vertrekken van Ford voortge zet. Vandaag zou een nieuw onderhoud plaats vinden, waarbij Israël definitief zou moeten verklarentot welke concessies op welke voor waarden het bereid is om een stapje dichter te komen bij vrede in het Midden-Oosten. nig tot de ontwapening bij". Volgens het instituut bezitten de VS een ar senaal voor het vervoer van kern wapens dat bestaat uit 500 bommen werpers, 41 kernonderzeeers en 1.054 raketten die van de grond worden afgevuurd. De Russen bezitten 140 bommenwerpers, 42 onderzeeboten en 1.540 op het land gestationeerde ra ketten voor atoombommen. Het in stituut zegt dat de Amerikanen 8.000 kernkoppen hebben die onafhankelijk van elkaar naar een doel gebracht kunnen worden en de Russen 2.600. De Russen hebben echter ladingen met een grotere ontploffingskracht. Een gevaar voor het evenwicht op kernwapengebied tussen de twee supermogendheden ziet het instituut in de ontwikkeling van de Ameri kaanse "cruise missile", een niet-bal- listische langeafstandsraket. Dit nieu we wapen zal zowel strategische als tactische kwaliteiten hebben en over een buitengewoon grote trefzekerheid beschikken. Het instituut deelt de vrees van hen die menen dat onbevoegden eens spijtbaar materiaal in handen zul len krijgen. Volgens berekeningen van het instituut zal er in 1980 op de wereld rond 350.000 kilo pluto nium geproduceerd zijn. Zelfs als de controlesystemen dan voor 99.9 pro cent functioneren, zal het theore tisch mogelijk zyn dat onbevoegden genoeg plutonium bemachtigen om wekelijks een kernwapen te vervaar- WASHINGTON (AP) President Egypte, ontbraken. Over het geheel genoegen te nemen. Het is echter nog digen. Bij de twee supermogendheden Amerika en Rusland kan het insti tuut geen aanwijzingen vinden voor de bereidheid tot ontwapening. Het akkoord van Wladiwostok over een verdere beperking van de strategi sche bewapening (Salt-twee) vormt voor de V.S. en de Sow jet-Unie geen belemmering hun voorraden kernkop pen te verdubbelen, ja zelfs te ver drievoudigen. De waanzin van de kernbewapening, aldus het instituut, wordt duidelijk gedemonstreerd door het feit dat de VS. en de Sowjet- Unie, na uitvoerig van Salt-twee elkaar 100 keer in plaats van zoals nu 50 keer kunnen vernietigen. "Ook de in juli 1974 tussen beide landen overeengekomen stopzetting van on dergrondse proeven met kernwapens met een explosieve kracht van meer dan 150 megaton draagt maar wei- LONDEN (REUTER) Een Oe- gandese militaire rechtbank heeft gisteren een 61-jarige Britse schrij ver en lector ter dood veroordeeld wegens verraad, zo heeft de Oegan- dese radio gemeld. De Brit, Dennis Hills, heeft ver klaard niet schuldig te zijn aan wat hem ten laste is gelegd, namelijk', dat hij een boek wilde publiceren, waarin het heet, dat president Amin van Oeganda kwaad gedaan had en zich als een 'dorpstiran' gedragen had. Ford heeft premier Yitzhak Rabin genomen van Israël gisteren aangespoord op nieuw initiatieven te ontplooien die een vreedzame regeling in het Mid den-Oosten dichterbij brengen. Het Witte Huis deelde niet i ja welke, concessies de atmosfeer zakelij grimmiger dan vorige week in Salzburg. In een korte verklaring zei Nessen: "De besprekingen werden gevoerd in de geest van openhartigheid door telijkheid die de vriendschap tussen wacht en hij zal dan nieuwe voorstel- niet duidelijk of Israël de wijn daar- mee voldoende heeft verdund. recordjaar wat het De Amerikaanse minister van Bui- antal landen betreft dat kernproe- t^nlandse Zaken Henry Kissinger, ven nam. De Russen namen er 20, wordt tegen het eind van deze maand e Amerikanen vijf, de Fransen ze- in Egypte, Syrië en Jordanië ver- Ford van Rabin zijn gevraagd. Wel herhaalde Ford's perschef Ron Nes sen dat Ford vastbesloten is geen "stagnatie in het vredesproces te ge dogen". Rabin kwam dinsdag in Was hington. Ford en Rabin spraken een uur en Israel 45 minuten. De stemming was ern- in ruil stig. De complimentjes over i zoals bij Ford's besprekingen burg met president Anwar Sadat van te Egyptische niet-aanvalsverklaring de Britten, Chinezen v. diërs elk een. De eerste kernproef die Israëlische terugtocht *n India ls genomen, heeft aange- uit het heuvelland van Golan bezette deel ten westen op het scherp daan bij zich hebben. Dit is gisteren in Arabische diplo- matieke kringen vernomen. De Ame- heeft aïlaten blijken dat het rikaanse ambassade te Amman wei voor een nieuwe gedeeltelij- gerde op dit bericht commentaar te de Verenigde Staten en Israël oudsher kenmerkt". Het woord open hartig is diplomatieke geheimtaal om te melden dat van de snede is gediscussieerd er meningsverschillen waren. Itoond dat een land met een belang de Jor- program voor het vreedzaam ge bruik van kernenergie betrekkelijk gemakkelijk een kernbom kan ma ken. Twintig landen staan op het ogen blik op het punt een kernmogend- heid te worden in 1980 zullen het er 30 zijn. het gebied ten westen Jordaan een terugtrekking omhelzen van 15 kilometer uit de Israëlische stellingen van de oever van het Tibe- -Meer tot aan de Dode Zee. beleidsbepalende defensieraad, die be- akkoord van 1973 te schenden BANGKOK (AP) Noord-Viet— De Noordvietnamese premier Phan lam heeft de Verenigde Staten er Van Dong heeft vorige week gezegd beschuldigd het Parijse vredes- dat zijn regering normale betrek dat het land Vietnam geen hulp leent voor de wederopbouw, i uitzending staat uit hoge officieren. In. eerdere Oegandese radiouitzen dingen is gezegd, dat generaal Amin verklaard heeft, da tg ratie zal af hangen van schriftelijke verzeke ringen van Koningin Elizabeth van streven Engeland of van premier Wilson voor de status aangaande de Britse politiek tegen- gegeven Amerikaanse soldaten over Oeganda. Volgens de Oegande- Indochina vertraagt, se radio wil Amin de verzekering, dat Engeland de vijandige propagan- .- kingen met de Verenigde Staten wil ■- aangaan Indien Washington het der deel radio-Hanoi voorziet i Afpersing Een Napolitaans echtpaar en drie van hun kinderen zijn omgekomen tijdens een brand Tijdens zijn veelvuldige bezoeken die begon in een winkel voor huis- aan't Midden-Oosten sinds 't einde houdelijke apparaten en oversloeg van de oktober oorlog van 1973 had naar het ernaastgelegen huis Kissinger Jordanië nog niet bij zijn Slechts twee zoons van de zeven ge- overleg betrokken. zinsleden overleefden de brand. De politie vermoedt dat de brand aan gestoken werd door afpersers, die 't Proces Voor een kantongerecht die middenstand in deze buurt in de Bosnische stad Tuzla in Joego- zeer moeilijk maken. Enkele maan- slavië is gisteren een proces begon- den geleden vloog een meubelzaak in brand en de politie stelt ook hier af persers verantwoordelijk. JARENLANG DUIMEN DRAAIEN Het komt niet vaak voor, dat topambtenaren met een zorgeloos baantje de overheid vragen hun functie op te heffen. Maar In Washington is er een: Jubal Halen, die vier jaar lang naar platen van Beethoven heeft kunnen luisteren tegen een niet beroerd salaris van 19.693 dollar per jaar. Halen is algemeen secretaris van de ..federale beroepscommissie betreffende klachten over van overheidswege gelaste bedrijfsstlui- tingen in de mijnbouwindustrie". Een hele mond vol, maar als het aan Halen ligt is die club er zeer binnen kort niet meer. Want al werd de commissie in 1971 in het leven geroepen, nog steeds heeft geen enkele op bevel gesloten mijn een beroepsprocedure aanhangig gemaakt. Elk jaar schreef Jubal aan het ministerie van Binnenlandse Zaken waaronder zijn commissie ressorteert een rapport, waarin hy bondig meedeelde, dat hij met zyn duimen zat te draaien. Nu heeft hy een senaatscommissie verzocht hem door het op heffen van zijn functie uit de lediggang te verlossen. MANNELIJKE LEIDING In de Verenigde Staten hebben talrijke vrouwenorganisaties fel geprotesteerd tegen het feit, dat de Amerikaanse afvaardiging naar de internationale conferentie van het „Jaar van de vrouw" zal worden geleid door een man, Daniël Parker. De conferentie begint op 19 juni in de stad Mexico. Het Witte Huis maakte^daarop bekend, dat Daniël Parker, hoofd van het bureau voor internationale ontwikkeling, het voorzitter schap van de delegatie zal moeten delen met Patricia Hutar, Ame rikaans vertegenwoordigster in de commissie van de Verenigde Naties inzake de status van de vrouw. Mevrouw Hutar zal de ope ningsrede van haar afvaardiging uitspreken. OVERWERK Wilbur Holsinger was juist een lading tomaten aan het lossen uit een spoorwegwagon toen hy plotseling de hele partij over zich heen kreeg. Een reddingploegje moest een gat in de zijkant van de wa gon branden om hem uit zijn benarde positie te kunnen bevrijden. Toen de 20-jarig Holsinger zijn bevrijders na enige tyd vroeg hoe laat het was en hij te horen kreeg, dat het zeven uur was, antwoordde hy laconiek: „Oh, maar dan werk ik nu over". RACELEDIKANI De Britse rechter heeft een eis tot schadevergoeding van een man die door een receledikant was overreden en gewond, afgewezen. Het ongeluk gebeurde in 1971 tijdens een wedstrijd die was ge organiseerd door een liefdadigheidsorganisatie in Bodmin. De 39-jarige Ivan Hooper en een andere man duwden een ledi kant in een race met een ander bed, dat door vijf vrouwen werd „bestuurd". Hooper viel en werd door het ledikant van de concur renten overreden, waarbij zijn achillespees werd doorgesneden. Hij kon er een jaar niet door werken. In zijn eis had Hooper „nalatigheid" van de kant van de organi satoren aangevoerd en gewezen op de scherpe delen van de ledi kanten die daar buiten staken. De rechter sprak medeleven met Hooper uit maar zag geen reden hem de gevraagde 20.000 gulden uit te keren. KRASSE TIPPELAAR Een 83-jarige Madrileen Salustiano Mayo, (een lijftijdgenoot van generaal Franco), heeft zijn wereldrocord verbeterd. Hij wandelde 48 uur aaneen zonder zich ook maar even te .verpozen onder de arcaden van het beroemde Plaza Mayor in Madrid. Zijn vorig record dat hy vorig jaar vestigde, was 38 uur. De grijsaard beëindigde zijn onderneming in de vroege ochtend waarbij hij warm werd toegejuicht door de matineuze Madrilenen STRIPWAARDE Op de Londense kunstveiling van Sotheby zijn ongeveer 20.000 stripverhalen uit de periode 1906 tot 1942 voor ongeveer f 32.000 in andere handen overgegaan. De verzameling kwam van de zolder van de 47-jarige verkoop leider Raymond Radford uit Oost-Londen, die de collectie had ge- erfd van zy'n vader die zelf tekenaar was. Er waren zo'n honderd belangstellenden die verwoed tegen elkaar opboden. De Londense kunsthandelaar Norman Shaw bemachtigde het grootste deel van de verzameling voor circa f 22.500. Een par ticuliere verzamelaar, Hubert Johson, die verklaarde „gek te zijn op Mickey Mouse", betaalde een kleine drieduizend gulden voor 282 boekjes met avonturen van zijn held. De reden, waarom Raymond Radford de verzameling van zijn vader verkocht, was dat hij bang is voor spinnen. Toen hij onlangs een stripverhaal van zolder wilde halen, joeg de grootste spin die hij ooit gezien had, hem de stuipen op het lijf. Dat was voor hem genoeg om de hele collectie op de veiling te brengen. LISSABON (AP) werd gezegd dat het weigeren van Washington om hulp te geven het oplossing te vinden als vermist op- Volgens Hanoi zijn het bepalen hulp i Amerikaanse economische Hanoi wordt uitgevoerd. Uitgebrand Een jumbojet van het type B-747 van "Air France" is vanochtend op de internationale da tegen Oeganda staakt en Oegan- tairen en de wederopbouw de status^ van de vermiste mili- standsschendingen nen tegen die zich schuldig hebben gemaakt aan "misdaden tegen de staat en het volk". De zes verdachten behoren tot de mohammedaanse volksgroep. Ze Q°"CQ a""nnvn™'' worden ervan beschuldigd zich kwaadaardig over de staat Joego- luchthaven van Bombay uitgebrand .n„, slavië te hebben uitgelaten, bevol- De gezagvoerder ontdekte de brand J i L? kingsgroepen tegen elkaar te heb- toen het toestel na een tussenlan- ben opgehitst en beledigingen te heb- ding op de lijn Hongkong-Parijs slechterem ben geuit aan het adres van het wilde opstijgen. De machine kon bij- Een woordvoerder in het radio staatshoofd. Ook wordt hun kwalijk tijds tot stilstand worden ge- station ^o Renaissance' dat genomen dat ze zich pro-Russisch bracht, waarna de 360 passagiers Renaissancedat ver- du.s .te.gen de Joegoslavische on- zonder ongelukken het vliegtuig Katho- gegeven de stroomtoevoer af te slul- lieke hiërarchie in Portugal heeft ten die nodig is voor de kortegolf- lingen over een hulpprogramma Hanoi begonnen, maar brak de be sprekingen af na de regering in Ha te hebben beschuldigd de uitzendingen van haar radiosta tion gestaakt omdat het station is overgenomen door linkse employees. De kwestie dreigt de toch al ge spannen betrekkingen tussen kerk staat in Portugal verder te ver- uitgebreide dese ballingen uitwijst "die onge gronde geruchten tegen Oeganda ver spreiden". schriftelijke verzekering, na-oorlogse Vietnam punten waar over door twee partijen beslissingen moeten worden genomen. Tot dusver is er niet veel vooruitgang geboekt afhankelijkheid hebben uitgelaten. konden verlaten. leden week door linkse employees werd bezet, heeft verklaard dat de directie van 't station opdracht heeft uitzendingen. Het station blüft wel in de lucht op de middengolf. De kerk heeft verleden week la ten weten drastische maatregelen te zullen nemen tenzij de regering haar weer de macht over het sta tion terug geeft en er voor zorgt dat er geen uitzendingen meer plaats vinden waarin kritiek op de kerk wordt geleverd. De regering heef hierop nog niet gereageerd. vorstin of premier ontvangen zijn, zou Hills de kogel krijgen. Hills heeft sinds 1964 gewoond. Hij werd op dit jaar aangehouden. In de uitzending werd verder i gedrongen, op teruggave van de Oeganda vliegtuigen en oorlogsschepen, waar- april van mee Zuidvietnamezen naar het bui tenland zijn gevlucht. RTT.RAn rTTDT/T3ontfii.\ TX„i. -™- ADVERTENTIE Nederlands grootste woninginrichting 18000 m' kijkplezier leubol- en wonlngtextlel- Rotlerdam, Binnenwegplein, 010-T Amsterdam. Stadhouderskade 3, 020-: I. Leeuwenstraat 45/47, 02150- 14565 VRIJ TOEGANG, elke werkdag, óók zaterdags, van 9 tot 17 uur 30. Op koopavonden tot 21 uur, 's Maandags gesloten. BILBAO (UPI/Reuter) Het poli tieke geweld in de Baskische pro vincies van Spanje is op een punt beland dat Spanjaarden gaan spre ken over "ons kleine Ulster". Baskische separatisten, de bitter ste vijanden van de 83-jarige gene ralissimo Francisco Franco, verhe vigden de querilla-activiteit tegen de zichtbaarste symbolen van het Fran co-regime: de duizenden politieman nen, die pogen de openbare orde in de vier noordelijke provincies te hand haven. Byna dagelijks zyn er vuurgevech ten en vorige week kaapten de ver zetsstrijders zelfs een trein waarbij de politiebewaking van twee man neergeschoten. De politie heeft van haar kant een intensieve zuiveringsoperatie onder nomen. Haar motto, afgekondigd door de minister van Binnenlandse Zaken, Jose Garcia Hernandez, is "bestrijd terreur met zijn eigen wapens" tegen Franco. Sedertdien waren de bergvalleien ring, bekend onder' de tigde rechtse extremistische groepe- van Bilbao voor de arrestanten moest Zijn brief werd in de kerken steden van baskenland bao, het belangrijkste centrum van anti-regerings- en afscheidingsactivi teit. Veel Basken koesteren wrok om- dat Madrid volgens hen hun cultu- intellectuelen rele erfdeel en taal - een onbegrij pelijke tongval die zelfs de duivel volgens een Baskische legende niet kan leren is het meest geïndustrialiseerde en welvarendste van Spanje en de Bas- ken verlangen r onafhankelijkheid. worden gebruikt. Een dossier van een groep Jonge WM uu acties worden töegeschre- advocaten bevat de namen en ge ven, waaronder aanslagen op huizen tuigenissen van 42 mensen die zeg- situatie en geeft er de voorkeur ETA-sympathisanten 0£ Qp kun gen door de politie gefolterd te zijn. op dit ogenblik te zwijgen' Een gevangene moest urenlang op Christus Koning" bedrijven of kantoren. Veel linkse zijn diocees voorgelezen. Maar een vriend van de bisschop „Hij is uiterst bezorgd over de (privileges) pen elke nacht ergens anders omdat zij niet thuis durven blijven. "Wij zijn er nooit zeker van wan- onderdrukt. Hun gebied neer de politie of de "guerrilleros van Christus Koning" bij ons zullen aankloppen", zei de publicist van een economische Baskisch nationalistisch blad. Bas kenland maakt zijn "meest trauma tische ervaring" sedert de burger- -r Duizenden Basken in de Spaanse arbeidersleiders sla- een korte tafel liggen zonder steun provincies Biscaje en Guipuzcoa heb- hoofd en benen. Telkens als hij ben gisteren niet gewerkt bij wijze zyn hoofd of benen liet zakken werd hij geslagen. Een andere techniek was de polsen protest tegen de zeven weken oude uitzonderingstoestand in ver band met moodaanslagen op poll- Zij probeerden de lokale "fueros" zelfbestuur en in- oorlog d00r- In i ning van de eigen belastingen te her- Op 25 april werd ln de provincies de greep Vizcaya en Quipuzcoa de noodtoe stand afgekondigd. Deze geeft de po litie het recht tot huiszoekingen en arrestaties waarvan energiek ge bruik werd gemaakt en waarop be schuldigingen inzake bruut optreden en folteringen van de politie volgden. Het conflict vindt in zekere mate zijn oorzaak in de burgeroorlog van 1936-1939 waarin de Basken fel stre den aan de kant van de republikei- In de eerste twee weken krijgen die zij onder vorige regimes afkondiging van de noodtoestand vorige maand genoten. Franco, trok die voorrech- werden mensen opstraat aangehou- littebureau den door politiemannen met machi- nepistolen ei huizen, bars zocht. het^ centrale be^ind Wie geen geldig persoonsbewijs bij -- zjch had werd meegenomen. gevangene met boeien ach- tieagenten. Overigens had het protest niet de omvang van de algemene staking van 11 december vorig Jaar, toen on- ziekenhuis in de omgeving geveer 200.000 arbeiders thuisbleven. 31-jarige De oproerpolitie was in grote ge- Bilbao herstelt priester, pater Anastacio Erquicia, die tale aanwezig maar hield zich ach- nacht op een po- teraf en incidenten van enige De pressie tot verzwakking doorbrengen, lang- inwendige verwondingen, werden systematisch Een andere priester was op het po tt discotheken door- Itiebureau geslagen met stokken en een zweep van elektricitietsdraden. De R.K. Kerk heeft "geweld van beide zijden" veroordeeld, maar staat de ETA (Euskadi Ta Aska- een maand tijd 317 arrestaties Volgens de regering werden er in onder druk van militante priesters t vang hebben zich niet voorgedaan. Officiële kringen stelden het aan tal stakers op 21.000 en het aantal getroffen fabrieken op 151, maar la ter verklaarden Baskische kringen dat in Guipuzcoa 50.000 mensen hadden gestaakt tasuma - Basken vaderland de militantste Is. Zij heeft een eigen vrijgelaten, leger van querilleros gevormd die Advocaten zeiden dat hun operaties financieren door bank- sonen werden aangehouden de i i krachtiger houding aan te De dag van gisteren was door uit richt waarop 137 mensen werden nemen na de beschuldigingen inzake eenlopende oppositiebewegingen uit- politie-excessen. geroepen tot 'dag overvallen en ontvoeringen. ten werden vrijwel onmiddellijk in met ballingschap werd bedreigd na Men rekent op bisschop Antonio de uitzonderingstoestand, vermeend Anoveros van Bilbao, die vorig Jaar hardhandig optreden van de politie In het gebied heerst vrees. Vrees vrijheid gesteld. Op zekere avond herderlijk schrijven i de politiebureaus zo vol dat vroeg om officiële erkenning de arena voor de stierengevechten Baskische cultuur door de regering. de eis van een officier van Justi- hij tie dat twee Basken die vorig Jaar een politieman hebben vermoord, de doodstraf krijgen.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9