'Werken steeds minder plicht' VADERDAG RADIO PLEIN 16 LEZERS SCHRIJVEN Leidse onderzoekers: Schapen scheren Werving bedrijven bemoeilijkt door Juffen in het goud negatieve beeld Kwestie De Zeeuw en de K.V.P. IS NZH-65 PLUSKAART GEHEIM? DONDERDAG 12 JUNI 1975 LEIDEN Is werken eigenlijk wel zo be langrijk? Moeten we langzamer hand niet eens anders tegen de arbeid gaan aankijken? Moeten we öns niet wat meer bezig gaan houden met de wijze, waarop we onze vrije tijd gaan besteden? Prikkelende vragen in een tijd waarin vrijwel iedereen zijn ver ontrusting uitspreekt over de stij ging van de werkloosheid, en de regering kapitalen uittrekt om de werkgelegenheid te bevorderen. Deze vragen stellen drs. Frank Andries en drs. Pieter Stroink, beiden verbonden aan het in Lei den gevestigde Nederlands Insti tuut voor Preaventieve Genees kunde TNO in een rapport dat zij hebben geschreven naar aanlei ding van een onderzoek dat onder hun leiding is verricht onder dui zend LTS'ers. Een aantal conclusies uit hun onderzoek houdt suggesties in over de begeleiding van de LTS'er op school en bij zijn overgang van de school naar werk. Daarnaast stellen Andries en Stroink vast, dat de traditionele arbeidsmoraal, de opvatting dat werken een plicht is, aan het af brokkelen is, en plaats maakt voor een wat soepeler houding ten op zichte van het werk. Over dat laatste gaat onder staand artikel. De suggesties die de beide onderzoekers doen over het functioneren van de LTS'en zullen we morgen publiceren. LEIDEN De traditionele arbeidsmoraal is aan het afbrok kelen. Deze moraal, die de nadruk legt op de plicht tot werken, maakt langzamerhand plaats voor de opvatting, dat iedereen vrij zou moeten zijn om al dan niet te werken. wil aan een baan te helpen. Boven dien wordt ook de inhoud van het werk steeds minder gevarieerd en Dit schrijven drs. F. Andries en ars. P.L. Stoink, beiden verbonden aan het Nederlands Instituut voor Praeventieve Geneeskunde TNO in Leiden, in hun onderzoeksrapport, getiteld „LTS-ers aan de slag". Het rapport geeft de eerste indruk ken weer van een onderzoek, dat on der leiding van de heren Andries en Stroink in april 1974 gehouden is onder 1000 LTS-leerlingen, die voor het eindexamen zaten van de vak richtingen metaalbewerken en elek trotechniek. Na de zomervakantie werd nagegaan of de leerlingen wa ren gaan werken of verder leerden. Van degenen die werkten werd bij een honderdtal een diepte-interview afgenomen over hun werkervaringen. De bedoeling hiervan was inzicht te krijgen in de ideeën van deze LTS-ers, toen zij het arbeidsbestel ingingen en hoe die opvattingen eventueel veranderden tengevolg van de opgedane ervaringen. Op basis van de antwoorden die de LTS-ers gaven, hebben de onderzoe kers drie werkhoudingen onderschei den:. de traditionele arbeidsoriëntatie (aanwezig bij ongeveer 60 procent van de LTS-ers); de passieve arbeidsoriëntatie (aan wezig bij ongeveer 25 procent) (aanwezig bij ongeveer acht procent). De meerderheid van de LTS-ers heeft dus een traditionele arbeids moraal, die geïllustreerd kan wor den met uitspraken als: "je kunt al leen van je vrije tijd genieten als je ervoor gewerkt hebt", "werken is gezond", "werken is een plicht". De ze houding ten opzichte van werken houdt in dat werk als belangrijkste levenstaak wordt aanvaard. De meer passieve instelling ten op zichte van werken kan getypeerd worden met uitspraken als: "ik wil eenvoudig werk hebben, waarbij ik niet te veel na hoef te denken", "ik wil gewoon prettig werk hebben, hogerop komen interesseert me niet" De groep met een alternatieve werkoriëntatie komt tot uitdrukking in uitspraken als: „een paar uur werken per dag is genoeg, „als je ge noeg geld verdiend hebt, houd je een poosje op met werken tot je weer geld nodig hebt", "ik wil liever in de WW lopen dan vervelend werk doen" en "je zou vrij moeten zijn om wel of niet te werken". In het rapport schrijven beide on derzoekers, te verwachten dat con crete werkervaringen zullen leiden tot een afbrokkeling van de groep LTS'erS met een traditionele ar de alternatieve arbeidsoriëntatie beidsmoraal. Een afbrokkeling die volgens hen niet negatief gewaar- deerd moet worden, omdat een mo raal die de plicht tot werken accen tueert niet bepaald in overeenstem ming lijkt met het feit, dat er onvol doende werk is om iedereen die dat ADVERTENTIE jsjf Haarlemmerstraat 181 Gouden Armbanden Colliers en Sieraden Een uitgelezen collectie. Altijd voordelig. Juwelier v. d. WATER Eigen ateliers voor het repa reren en ontwerpen van Uw Sieraden. „Open huis" bij Vormingscentrum LEIDEN Het vormingscentrum Werkende Jongeren aan het Lam- menschanspark in Leiden houdt vrij dag van twee uur 's middags tot half negen 's avonds een "open huis" Het vrij entree is bedoeld om aan de jongeren die gedeeltelijk leerplichtig zijn en aan hun ouders duidelijk te maken wat nu ongeveer de bedoe ling is van een vormingscentrum en wat er aan programma-onderde len wordt geboden. Voor het open huis zijn uitnodigingen verzonden aan alle scholen voor het voortge zet onderwijs in de Leidse regio. Vrij dag kan men zich ook als deelne mer laten inschrijven. Vooral jongere werknemers met 'n laag opleidingsniveau krijgen in de toekomst met drastische verande ringen in het arbeidsbestel te ma ken (steeds andere soorten werk. af gewisseld met perioden van werk loosheid). Wanneer deze jongeren 'n sterk plichtsbesef tegenover werken zouden hebben, zou dat in de loop van hun werkcarriere tot gróte span ningen moeten leiden. Al constateren de onderzoekers dat de meerderheid van de door hen ondervraagde jonge werknemers nog traditioneel denkt over arbeid, toch bestaat er een duidelijke aan wijzing dat er onder de LTS'ers "iets gaande is". De alternatieve arbeids oriëntatie blijkt namelijk tweemaal zo vaak voor te komen in de grote stad als op het platteland en in de middelgrote stad. "Als we ervan mogen uitgaan dat de grote steden een maatstaf vor men voor toekomstige ontwikkelin gen", zo schrijven Stroink en An dries, "dan betekenen genoemde re sultaten een duidelijke ondersteu ning van onze verwachting dat de traditionele arbeidsmoraal aan het afbrokkelen is". Zij vragen zich zelfs af of het wel wenselijk is dat nog zoveel LTS'ers een traditionele houding tegenover werken hebben. Een bredere oriënta tie op de maatschappij, meer belang stelling en aandacht voor de vulling van de vrije tijd lijkt hen meer ge wenst. "Het zou kunnen zijn d at de groep met een passieve houding te genover werken voorvoelt dat het arbeidsleven niet meer "alles" voor hen zal kunnen zijn in de toekomst en dat een kleine groep van alterna tieven al vooruitloopt op die maat schappelijke ontwikkeling", aldus Stroink en Andries. LEIDEN Wie nog nooit schapen heeft zien scheren krijgt zaterdag de gelegenheid. De winkeliersvere niging De Luifelbaan heeft namelijk voor zaterdag de schapenscheerder Voorend uit Breukelen laten over komen. Tussen half elf 's ochtends en half vijf 's middags zullen op het 5-Meiplein en op het Be vrij dings- plein schapen worden geschoren. Dat gebeurt met de tondeuse, de handL schaar en de elektrische tondeuse. Bovendien zal de geschoren wol wor den gesponnen en geverfd. Philishave 3-kops f 103,BIJ ONS f 68,50 Remington F2 scheerapparaat tondeuze f 103,50 BIJ ONS f 59,50 Remington batterijshavers f 49,50. BIJ ONS f 29,50 Remington koffiezetapparaat f 139,50 Nu met 50% korting f 69,50 Philips oplaadbare Philishave f 179, BIJ ONS f109,— 5 Meiplein 1-16 en 64 - Leiden - Tel. 0716666765940 Leidse wethouder I an Aken: LEIDEN Juffrouw Van der Kroft, hoofdleidster aan de Pacelli- kleuterschool, laat aan haar kleuters haar onderscheiding zien (foto bo ven). Gistermorgen kreeg zij de ere medaille in goud verbonden aan de Orde van Oranje Nassau opgespeld door loco-burgeeester Van Aken. Na ruim 48 jaar in het kleuteronderwijs gewerkt te hebben gaat zij nu met pensioen. Ook juffrouw Klokman gaat met pen sioen. Zij is de laatste jaren werkzaam geweest aan de Zuiderpark school; in totaal heeft zij 47 jaar ge werkt in het lager onderwijs. Ook zij kreeg gistermorgen als blijk van waardering de ere-medaille in goud verbonden aan de Orde van Oranje Nassau uitgereikt door loco-burge meester Van Aken (foto beneden). LEIDEN "De werving van bedrij ven, die zich eventueel in Leiden of omgeving zouden kunnen vestigen, wordt ernstig bemoeilijkt door het negatieve beeld, dat de pers van Leiden schetst". Aldus de Leidse wet houder van Economische Zaken, de heer M. van Aken, tijdens een bijeen komst in het gebouw van de Kamer van Koophandel voor Rijnland. Van Aken ondervond krachtige bij val van mr. H.A.C. Branderhorst, secretaris van de Kamer van Koop handel. Volgens hem heeft het door de pers onderstrepen van het nega tieve beeld van Leiden negatieve ge volgen voor de trek van bedrijven naar Leiden. "Het beeld van Leiden is intussen behoorlijk aan het veranderen", al dus de heer Branderhorst, "maar dat lijkt maar niet over te komen". Als voorbeelden van zijn stelling dat de economische wind in Leiden ge draaid is, noemde hij de vlotte ver koop in de afgelopen jaar van grond in het Zoeterwoudse industrieterrein „De Grote Polder", waardoor dfe industriële sector in de regio een sterke stimulans heeft gekregen. Wat de winkelsector betreft, wees hij erop dat de omzet van het win kelapparaat in de Leidse binnenstad tussen de 400 en 700 miljoen gulden per jaar bedraagt. Een dergelijke grote omzet, in combinatie met de verbouwing door Peek en doppen- burg en de bereidheid van C en A om in de binnenstad te investeren, duiden volgens de heer Branderhorst op de levensvatbaarheid van het centrum. Hoewel op het ogenblik de handels sector in Leiden nog slecht ont wikkeld is, is er een groeiende be reidheid om ook in die sector te in vesteren. "Alle drie de economische sectoren zijn in opkomst", aldus de heer Bran derhorst, "en dat is eigenlijk wel logisch, want de Leidse regio heeft de beste ligging in de hele Rand stad. Dat beeld van Leiden zou eens wat duidelijker uit de verf moeten komen". Vaderdagtips Tip no. 1 Brandy Napoleon per fles o QP pittig echt Frans ®i Tip no. 2 Geschenkdoos Boomsma Beerenburger met 4 stenen napjes 13,45 Tip no. 3 Luxe geschenkdoos Bokma inhoud AP 1 liter Jonge Bokma lö|T3 Tip no. 4 Zelf biertappen kompleet tapinstallatie biertonnetje Tip no. 5 Luxe geschenkdoos Jagermeister met 2 originele 57,- 19,25 en gratis thuisbezorgd in Leiden en omgeving. Donderdag koopavond tot 9 uur geopend. Alléén onze zaak Steenstraat is wegens vakantie gesloten van 16—21 juni. Onze zaak Herenstraat 6 is GEOPEND. Opnemen van brieven ln De redactie behoudt zich deze rubriek behoeft niet te daarenboven het recht voor betekenen dat de redactie om bijdragen te velgeren dan het met de inhoud eens ls. wel in te korten. De mededeling als zou de kring Leiden zich achter dr. ir De Zeeuw hebben geplaatst heeft bij velen vraagtekens opgeroepen. Daarom me nen wij er goed aan te doen be langstellenden te informeren over de gang van zaken. 1. Het is belist onjuist ce veron derstellen dat de Kring Leiden van de KVP zich achter De Zeeuw heeft gesteld. De afdelingen van de KVP binnen de kring Leiden (ongeveer 60) hebben namelijk van hun kring- bestuur tot heden nog niet de gele genheid gekregen zich pro of contra De Zeeuw uit te spreken. De uit spraken die zijn gedaan met be trekking tot De Zeeuw moeen dus od ziln minst voorbarig worden ge noemd. 2. Uitspraken van de voorzitter van de kring Leiden en van wellicht enkele andere kringbestuursleden di nen derhalve volledig voor hun ei gen rekening te worden gelaten en zijn op persoonlijke titel gedaan, al thans voor zover ons bekend. 3. Evenzo dienen de uitspraken van de heer de Zeeuw m.b.t. de op stelling van de kring Leiden voor hands als onjuist te worden be schouwd. Wat nu, is de rol van de voor zitter van de Kring Leiden tot he den geweest in deze affaire?. De voorzitter, de heer H. Groene- veld, werd tijdens de kwestie de Zeeuw betrokken het het formeren van een nieuw partij -bestuur. Hij maakte deel uit van de groep van 7, die daartoe was aangezocht. Deze groep slaagde er in korte tijd in een nieuw bestuur te formeren, o.a. ook een nieuwe voorzitter voor de KVP t.w. de heer Vergeer. Op een vergadering van afdelings voorzitters werden de namen van de kandidaten bekend gemaakt. Verder werd het beleid van de heer De Zeeuw ter discussie gesteld. Op 29 mei 1975 wordt door het bestuur van de kring Leiden een ver gadering belegd waar o.a. het toe komstige beleid van de KVP ter dis cussie zal worden gesteld, alsmede de kandidaten voor het Partij-be stuur zullen worden besproken. Op gelijke datum wordt door een aantal individuele leden van de KVP een pro- De Zeeuw bijeenkomst belegd in Utrecht. De vergadering van de kring Lei den, was uitsluitend voor de afde lingsvoorzitters en bedoeld al? een informatieve bijeenkomst. Op deze vergadering kwam wederom het be leid van de heer De Zeeuw ter spra ke en aan de hand daarvan werd door de voorzitter, de heer Groene- veld, benadrukt dat het een absurde situatie zou zijn indien de heer De Zeeuw in het partij-bestuur zou te rugkeren, zeker als voorzitter. Wel werd door hem mededeling ge daan van het feit dat hij een inten sief contact met de heer De Zeeuw onderhield, met het oogmerk hem er van te weerhouden uit de partij te treden, danwel een nieuwe partij te formeren. Verder was door de heer Groeneveld. als voorzitter van de kring Leiden en zonder voorkennis van al zijn medebestuursleden en eveneens zonder voorkennis van de afdelingen 'n brief geschreven (open) aan het Dagelijks Bestuur van de KVP, waarin door hem en zijn me destander G. Hydra uit Rotterdam van de het D.B. werd geëist op kor te termijn tot een gesprek met de heer De Zeeuw te komen, teneinde uitbreiding van de crisis te voorko- Tijdens deze vergadering werd door het merendeel der aanwezigen het optreden van de heer De Zeeuw gehekeld, alsmede werd de heer Groeneveld gekapitteld over het feit dat hij een open brief geschreven had: Eveneens tijdens deze vergadering werd door vice-voorzitter van de Kring Leiden mededeling gedaan dat het Kringbestuur de heer Groeneveld kandidaat had gesteld voor een functie in het Dagelijks Be stuur van de Partij De voorzitter van de Afdeling Leiden zei dat hij het een vreemde zaak vond dat iemand, die mede-be hulpzaam is geweest in de commis sie van 7 om een bestuur te forme ren, zich nu eensklaps als tegen-kan didaat tegen een door hem zelf me de-gezocht kandidaat laat plaatsen. De heer Groeneveld reageerde, dat de commissie van 7 was opgeheven en dat hij derhalve geen enkele moeite had met het feit als tegen-kandidaat te moeten fungeren: Aangezien de kandidaatstelling vóór 2 juni diende te geschieden, heeft de kringverwdering zich niet kunnen uitspreken over de kandidatuur van de heer Groeneveld (hetgeen overigens ook niet reglementair is oorgeschreven) doch het zou van een goed beleid hebben getuigd, wan neer dit wel was gedaan. Temeer daar slechts enkele weken te voren de heer Groeneveld op een aan hem gericht verzoek om zich kandidaat te stellen, absoluut afwijzend had ge- Ook over de overige kandidaten is in de kringvergadering geen overleg gewest omdat dit dient te geschieden op een speciaal daartoe belegde ver gadering, waarbij ook de afgevaardig den van de afdelingen aanwezig zijn. Tijdens de vergadering van 29 mei werd hierop door de voorzitter van de Afdeling Leiden uitdrukkelijk gewezen; Bij de voorzitter van de Afdeling Leiden werd het gevoel dat de afde lingen binnen de kring worden ge manipuleerd steeds sterker. Of dit gevoel juist was, was op deze infor matieve bijeenkomst niet duidelijk. Deze duidelijkheid word pas verkre gen toen in de kranten van 2/6 het be richt verscheen dat op de pro-de Zeeuw vergadering in Utrecht de Zeeuw kandidaat werd gesteld met naast hem o.a. de heer Groeneveld, voorzitter van de KRING LEIDEN; Deze gang van zaken wekte te meer verbazing, daar op de ver gadering van 29 mei door de 'heer Groeneveld werd gesteld dat het absurd zou zijn wanneer De Zeeuw zou terugkeren, zeker als voor zitter; de heer De Zeeuw een slecht organisator was daarnaast door de heer Groeneveld tijdens het gesprek over zijn kan didatuur voor het Dagelijks Bestuur, op geen enkele "wijze door hem noch door de vice-voorzitter gewag werd gemaakt van het feit dat hij zich kandidaat stelde voor een bestuur dat zich rond De Zeeuw zou forme- Ware dit wel het geval geweest, dan zou aan de heer Groeneveld de vraag zijn gesteld of hij- bij niet verkiezing van De Zeeuw - zich even eens zou terugtrekken of zou persi steren bij zijn kandidatuur. De redenen die de vice-voorzitter van de kring Leiden gaf om de heer Groeneveld kandidaat te stellen voor het Dagelijks Bestuur van de Parij, waren de volgende De heer Groeneveld is als voor zitter van de kring Leiden uiterma te goed op de hoogte met de situa tie in de Leidse regio. Cex-halve was hij dus de aangewezen persoon om de belangen van de regio in het partij bestuur te behartigen. Bovendien was het belangrijk dat iemand uit de kring Leiden in het partij-bestuur zou worden gekozen. Uit de vergadering kwam de vraag naar voren of het wel juist was dat het kringbestuur de heer Groeneveld kandidaat stelde, temeer daar de heer Groeneveld op korte termijn de regio Leiden gaat verlaten en zich in het Utrechtse zal gaan vestigen. Door de gang van zaken rondom de kandidaat-stelling van de heer Groeneveld, (zie datum kandidaat stelling) werd het de afdelingen on mogelijk gemaakt een eventueel an dere kandidaat voor de kring Leiden te stellen. De voorzitter van de afd. Leiden stelde dat in de huidige situatie kwa liteit gesteld dient te worden boven de regionale, vertegenwoordiging die het kring-bestuur voorstaat. Uit de gehele gang van zaken kan worden geconcludeerd dat waar De Zeeuw en Groeneveld zich opwer pen als kampioenen voor het betrek ken van de basis bij alle mogelijke partij-zaken deze basis op onfat soenlijke wijze is gepasseerd, juist door deze z.g. kampioenen. Nog vreemder wordt de zaak wanneer Groeneveld De Zeeuw op het vestje tikt d.m.v. een brief, waarin hij stelt dat De Zeeuw wat voorzichtiger dient te zijn met zijn uitsprakenen uit wel ke brief tegens kan worden gelezen- evenals uit uitspraken van Groene veld - dat hij in deze toch wel de lijn Andriessen prefereert. Door de afdeling Leiden werd herhaalde malen bij het Partijbe stuur aangedrongen op het betrek ken van de basis bij het beleid en andere partij zaken. Hierop werd nim mer gereageerd. Als de heer De Zeeuw dan zegt dat hij de basLs of een deel daarvan achter zich heeft, vragen wij ons af of de heer de Zeeuw de basis werkelijk kent. De kringen Gelderland en Brabant b.v., wijzen De Zeeuw duidelijk af, terwijl de kringen Utrecht en Rotterdam zeg gen geen voorkeur te hebben uitge sproken. Worden wij dan toch gema nipuleerd? Wie het weet, mag het zeggen (Van redactiewege bekort). Namens het bestuur van de afde ling Leiden van de KVP. J.M..J Wer- ter, voorzitter. Is de 65plus kaart van de NZH ge heim? Men zou het wel gaan denken want al op 1 Juli 1973 werd deze kaart door de NZH ingevoerd. Nu zou men verwachten dat in de dienst regeling 19741975 vermeld te zien, maar neen. Een jaartje gewacht, maar ook in de per 1 juni versche nen dienstregeling 1975—1976 staat niet aangegeven dat de 65plus-kaart te verkrijgen is. Dan even gekeken in het boekje "In Leiden vijf-en-zestig worden", dat iedere 65-plusser enige maanden voor het bereiken van de 65-jarige leeftijd namens de gemeente aange boden krijgt. Op bladzijde 11 staat wel de 65-pluskaart van de Nederland se Spoorwegen vermeld, maar niet die van de NZH. Toch bestaat deze kaart werkelijk. Als u een aanvraagformulier haalt het NZH-busstation op het Sta tionsplein in Leiden (eventueel aan een chauffeur vraagt) en u stuurt dit met pasfoto en een bewijs van op neming in het personenregister (te halen in het stadhuis) op naar het kantoor van de NZH, Leidsevaaxt 396 in Haarlem dan ontvangt u een iden titeitsbewijs. Hiermee kunt u bij het busstation een reductiekaart halen geldend voor een jaar (f25,-) of voor dirie maanden (f8.50). U krijgt dan kaartjes voor het zogenaamde kindertarief. T. VAN DEN BERG Kennedylaan 16, Vertrouwen in stadsbestuur is geschokt Ik verwacht iets van Van Aken. Of liever, ik verwacht iets van het he le college van B en W. Ik verwacht namelijk een verklaring dat alles wat Ruud Paauw nu al weer tien dagen geleden over Van Aken heeft geschreven een pak vuile leugens is. Of anders verwacht ik het aftreden Wat er in de PvdA gebeurt, gaat mij niet aan ik hoop maar dat deze partij jong en proper genoeg is om een zelfreinigende functie te kunnen uitoefenen. Maar voor het vertrouwen van de burgers in het stadsbestuur is het beslist noodzakelijk dat men over tuigd is van de' eerlijkheid van elk lid van het bestuur. Indien de feiten die Ruud Paauw vermeldt waar zijn en ze bekend ge weest waren voor de vorming van de nieuwe raad was Van Aken er immers nooit ingekomen. Een krachtig gefundeerd démenti of anders de consequenties onder ogen durven zien van duister geschuif Ls nodig om het geschokte vertrouwen te herstellen. W. Kuyper oud-gemeenteraadslid Witte Rozenstraat 57

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3