Beroepsrenners in een beperkt ploegverband Ned. investeringen Werkloosheid in Leiden gedaald Annemieke Bouma lid De Spartaan KOERSEN OP DUINDIGT Geen promotie A-junioren Noord wijk Sociaal Werkteam in Leiden VRAGEN OVER VERVERBUURT AAN BEN W HOGE RAAD VERNIETIGT ARREST VAN LEIDENAAR BERAAD OVER ZUID-AFRIKA Synode tegen nieuwe 'Wie strafschop neemt kan de kogel krijgen' DONDERDAG 12 JUNI 1975 PAGfNA 15 Primeur bij nationaal kampioenschap BREDA De beroepsrenners zullen bij de Nederlandse kampioenschappen op de weg (21 en 22 juni in Woensdrecht-Hoogerheide) voor het eerst in beperkt ploegverband kunnen rijden. Een enigszins in die lijn passende stap werd ook bij de amateurs gezet. De 120 vertrekkers in deze categorie zullen, net als bij de onlangs gehouden provinciale kampioenschappen, met reclame mogen rijden. In de strijd om de drie titels op de weg zullen ruim 220 renners uitko men. ADVERTENTIE LEIDEN De bekende hoog springster Annemieke Bouma is lid geworden van de atletiekver eniging De Spartaan in Lisse. De Haarlemse atlete blijft voorlopig ook nog lid van Atmodes, voor welke vereniging zij dit zomersei zoen nog op wedstrijden zal uit komen. Aan het einde van dit sei zoen zal zij echter definitief over stappen naar De Spartaan. De aanmelding van Annemieke Bouma bij De Spartaan komt niet geheel als een verrassing. Zij trainde de afgelopen winter al veelvuldig in Lisse en die training, onder leiding van Jan van Heek die zowel trainer is van De Spar taan als van de nationale hoog spring-selectie, bleek haar zeer goed te bevallen. De komst van de 19-jarige bete kent een flinke versterking voor De Spartaan. Ondanks haar jeug dige leeftijd heeft zij al veel inter nationale ervaring opgedaan. Zij nam o.m. deel aan de Europese kampioenschappen in Helsinki en Rome en aan de Europese indoor kampioenschappen in Rotterdam Annemieke Bouma Gothenburg en Kattowice. In laatst genoemde plaats behaalde zij dit jaar met een sprong over 1.80m een bronzen plak bij de da mes. In 1973 sleepte zij, eveneens met 1.80m, bij de Europese jeugd kampioenschappen in Duisburg een zilveren medaille in de wacht. Annemieke Bouma heeft de af gelopen jaren diverse Nederland se titels veroverd, heeft vele inter lands op haar naam staan en is bovendien Nederlands record houdster met 1.84m. De Spartaan is op het onderdeel hoogspringen nu bijzonder sterk want naast An nemieke Bouma beschikt de Lis- ser vereniging ook over Mieke van Doorn, die momenteel met het oog op de Olympische Spelen in 1976 een trainingsstage volgt in Duitsland (en daar al 1.82m heeft gesprongen) en over Hanneke Glas die kandidate is voor uit zending naar de Europese jeugd kampioenschappen die eind au gustus in Athene worden gehou den. Ramprijs 2040 m: 1. Mae West (W. van Buytene) 2.52.1 1.24.4, 2. Luccie Carbonari, 3. Madjau du Bois. Winn 16.40 pl 1.50 2.20 1.2(Wcopp 121.70 trio 822.50. Kreeftprijs 2120 m: 1. Nomic Bui tenzorg (W. Duivenvoorden) 3.01.9 1.26.6, 2. Lester, 3. Mario Spencer. Winn 5.90 Ol 3.50 4.90 3.20 kopp 60.90 Leeuwprijs 2040 m: 1. Kermit G (D. Guldemond) 2.47.6 1.22.2, 2. Li- berto, 3. Maybe. Winn 10.40, pl 2.00 1.50 1.30 kopp 21.80 trio 205.00. Boxberger Girlprijs 2000 m ren: 1. Brulant (H. van der Kraats) 2.10.3 2. Fighting Jinks, 3. Mischa. Winn 3.20 pl 1.40 5.40 15.50 kopp 11.70. Schorpioenprijs 2040 m: 1. Leos H (A. yan Deuren) 2.41.9 1.19.4, 2. Ki- De stelling dat deze investeringen het economische peil van de zwarte Zuid-Afrikaan verhogen en dus ook de sociale gelijkberechtiging (waar door er uitzicht op politieke gelijk heid komt) is volgens de synode niet bewezen. Onpartijdige controle en verslaggeving ontbreken op dit punt. Bij de Nederlandse ondernemingen die belangen in Zuid-Afrika hebben dringt de synode er op aan, die con trole en verslaggeving mogelijk te maken. Als daarbij blijkt, dat investerin gen niet binnen afzienbare tijd tot maatschappelijke en politieke her vormingen kunnen leiden, dan zal vol gens de synode op terugtrekking van de reeds gedane investeringen moe ten worden aangedrongen. Voor dat geval heeft de synode haar breed mo- deramen gemachtigd rechtstreeks of via oecumenische kanalen tot deze investering op te roepen. Tot de Nederlandse regering wordt gezegd, dat zij mede verantwoordelijk is voor de voortzetting van het apart heidssysteem. Haar wordt gevraagd die mede-verantwoordelijkheid niet' langer uit de weg te gaan en nu po litieke, economische en andere rela ties tussen Nederland en Zuid-Afrika kritisch te beoordelen. Tijdens haar beraadslagingen over de desinvesteringsproblematiek be treffende zuidelijk Afrika heeft de sy node met grote belangstelling geluis terd naar ds. Allan Boesak van de Nederduits Gereformeerde Zen dingskerk (kleurlingenkerk), die op het ogenblik voor studie in ons land vertoeft. Hij kon vanuit eigen erva ring ingaan op vragen van synodele den die twyfel hadden t.a.v. de juist heid van de middelen ter bestrijding van het racisme. De synode heeft een brief gezon den aan de Wereldraad van Kei-ken, waarin zij haar waardering uit voor het anti-racisme programma maar nog wel enige wensen noemt, zoals een verdieping van de theologische bezinning. In deze brief wordt ook gezegd, dat men verdeeld denkt over de desinvesteringsresolutie van de Wereldraad voor Zuidelijk Afrika. Leo Duyndam prominent afwezige ry van Ursem, 3. Iron. Winn 4.80 pl 1.40 1.40 1.40 kopp 9.70 trio 66.00. Boxberger Starprijs 1300 m ren le afd.: 1. Yemir <D. Weiss) 1.20.1, 2. Tatsuta, 3. Mostly Delta. Winn 5.10 pl 1.70 1.30 kopp 5.20. Watermanprijs 2520 m: 1. Money maker (J. v. Dooyeweerd) 3.29.3 1.23.1 2. Lou Hagheweyde, 3. Juanita. Winn 1.80 1.40 2.90 3.20 kopp 24.30 trio 338.50. Steenbokprijs 2120 m: 1. Grand Ges te, 2. .Enterprise Hollandia, 3. Jacky Spencer. Winn 1.60 1.40 2.20 kopp 8.30. Boxberger Starprijs 1300 m ren le afd.: 1. Merrygo (A. Treanor) 1.21.9 2. Wing Sing, 3. Donna. Winn 1.60 1.40 3.10 3.90 kopp 3.70 trio 239.70. Stierprijs 2040 m: 1. Koby Eems- horn (W. P. v. d. Pijl) 2.48.9 1.22.8, 2. Kameleon v. 3. Katinka v. Wsisch. Winn 5.70 pl 1.70 3.40 7.70 kopp 76.00. Totalisator-omzet f 323.058.00. Jeugdraad Met een groot aantal vragen heeft de synode gereageerd op de "beleids notities 1975" van de landelijke Her vormde Jeugdraad, waarmee deze zich voor het eerst sinds lange tijd met een beleidslijn voor de haaste toekomst presenteerde. Gevraagd werd ondermeer of er contact is tus sen Youth for Christ en de HJR en met de Hervormde jeugdbonden op Gereformeerde grondslag. Wordt er ook aandacht besteed aan die groe pen jeugd in de kerk, die trouw in 't- kerkelijk gareel meelopen en die niet door de jeugdraad worden be reikt? Is de basis waarop de HJR in zijn beleidsnotities 1975 stoelt, de be strijding van de drie "hoofdzonden": Van de 69 rijders met een profes sional-licentie hebben er twaalf niet ingeschreven voor het komende weg- kampioenschap, waarvoor zondag 22 Juni wordt gestart. De meest promi- NOORDWIJK - De A-junioren van Noordwijk zijn er gisteravond niet in geslaagd om een plaatsje te ver overen in de B-afdeling van de regio nale jeugd. De Noordwijkers, die al bij een gelijkspel zouden promove ren, verloren hun laatste competitie wedstrijd tegen het Rotterdamse HOV met 1-2. En dat terwijl een o- verwinning toch zo veelvuldig tot de mogelijkheden leek te behoren. De Noordwijkers, die een snel opge lopen achterstand even snel nivel leerden door een doelpunt van Rob Kersbergen hadden een voortdurend veldoverwicht maar wisten geen raad met de mogelijkheden. HOV deed dat na de rust beter en nam halver wege de tweede helft opnieuw een voorsprong. Vijf minuten voor tijd kreeg Noordwijk een riant uitzicht op promotie, toen de scheidsrechter een strafschop toekende aan Noord- wijk. Die elfmetertrap zorgde in eer ste instantie voor wat onverkwikke lijke momenten toen een speler van HOV aanvoerder Jan Siem Klinken berg van Noordwijk een klap toe diende, waarna Klinkenberg zelf ook niet achterwege bleef. Nadat de twee spelers uit het veld waren gestuurd, mocht Rob Kersbergen zich gaan opmaken voor de strafschop. Kers bergen schoot echter tegen de paal. Het betekende voor Noordwijk het definitieve einde van de kans op pro motie. racisme, uitbuiting en geweld, niet wat smal? Prof. dr. H. Berkhof, als adviseur aanwezig, vroeg zich af of er geen sprake is van een kink in het grond patroon van de jeugdraad. Daarbij doelde hij op een aantal criteria, die tijdens een recent beraad van de HJR zijn geformuleerd door dr. Van den Heuvel, scriba van de synode. Deze, zo werd gesteld, zijn niet her kenbaar in het beleid van de jeugd raad. In deze criteria wordt gezegd, dat het gaat "om het begeleiden en stimuleren van de geloofsbezinning, de opbouw van de gemeente en de rol van de kerk in de samenleving". Het kerkelijke jeugdwerk moet aan deze drie elementen worden getoetst. nente afwezigen zijn Leo Duyndam, Jan Krekels en Theo van der Leeuw. Het is bovendien - zoals wij giste ren meldden - vrijwel zeker dat de locale favoriet René Pijnen als ge volg i'an een trainingsongeluk ver stek zal moeten laten gaaan. Het beperkte ploegverband houdt in, dat net als bij de wereldkam pioenschappen, renners een achter gebleven of door pech getroffen ploegmaat mogen opwachten. Het is niet toegestaan materiaal uit te wis selen. Net als vorig jaar zullen de ama teurs op 21 juni (start 12.30 uur) meer dan 200 kilometer moeten rij den, nadat 50 dames 's morgens om tien uur de kampioenschapstrilogie hebben geopend. Bleven de afstan den in vergelijking tot vorig jaar onveranderd, het parcours is wel ge wijzigd. De lengte van de omloop werd van 11 tot 7,5 kilometer terug gebracht. De licht stijgende "rijzen de" weg is wegens rioleringswerk- zaamheden uit het traject verdwe- LEIDEN Het "sociale stunt- team" was een onderdeel van Project '75, de verzamelnaam van langlopende sociaal-culture le activiteiten in het kader van het eeuwfeest van de universi teit. Een zestal studenten stelde zich ter beschikking voor het opknappen van allerhande klus sen. Er werden contacten ge zocht met buurthuizen, de Stich ting Dienstencentrum de U.V.V. e.d. Sindsdien is menig tuintje on derhanden genomen door de le den van het sociale stuntteam. Vooral bejaarden hebben (door tussenkomst van een diensten centrum) aardig gebruik gemaak van de diensten die de studenten gratis aanboden. Een dergelijk project moet na tuurlijk voortgezet worden; wel nu, dat gebeurt ook. .De wat snel le naam "sociale stuntteam" is gewijzigd in „sociale werkteam" en het aantal medewerkers is inmiddels uitgebreid tot elf (stu denten èn andere jongeren). Wi Smid en Mies Grijns zijn twee van de elf leden. Van hen is de volgende taakomschrijving van het werkteam: "We doen in principe alles wat nodig is en waar op dat moment geen an dere mensen voor te vinden zijn". Eén-van die bezigheden in de afgelopen tijd was het fabri ceren van een nieuwe Sociale Gids (in samenwerking met de Weszijnsraad). Die overigens nog altijd a raison van f 2,50 bij de Welzij nsraad, Stationsweg 28 verkrijgbaar is. Het Sociaal Werkteam kan nog best een paar mensen ge* bruiken. Wie een aantal vrije uren nuttig wil besteden kan bellen naar: Mies Grijns of Frans Ebskamp, Middelstegracht 20, tel. 44336. Ook mensen, die op een of andere wyze hulp zoeken, kunnen dit nummer draaien. Tenslotte is er op dit adres nog een aantal exempla ren van de Sociale Gids te ver krijgen. nen, maar volgens de sportcommis- sie van de KNWU is het traject er niet gemakkelijker op geworden. "Toch hebben wij", zei sportcom- missielid Bas Goudt, "de afstand voor de amateurs weer op 200 kilo meter gezet om het hen iets moei lijker te maken. Bij de wk bijvoor beeld rijden zij maar 170 kilometer, in die wedstrijden echter is het ter rein meer geaccidenteerd". De organisatoren, de Stichting Hoo- gerheide Vooruit, wilden het parcours inkorten om de toeschouwers meer van de strijd te laten zien. Dank zij de steun van sponsors heeft de stichting 10.000 betalende bezoekers over het weekeinde nodig om de be groting van ongeveer 130.000 gulden sluitend te krijgen. Vorig jaar - toen was er een organisatie met onder meer Ton Vissers - lag het toe- schouwersaaantal hoger dan de na gestreefde 10.000, maar de verhou ding tussen betalende en niet beta lende toeschouwers was tamely k ongunstig. LEIDEN De postduivenvereni ging "De Rijnkleivers hield een vlucht vanaf Noyon. Er deden 265 duiven mee. De uitslag was: 1. W. Jongeleen, 2,4,6,7 Gbebr. Kek, 3. C. Kop, 5. N. Hoogervorst, 8. P.v. Griens- veen, 10. M. Jongeleen. Protest van Heemschut tegen afbraak LEIDEN De Bond Heemschut protesteert ernstig tegen de voorge nomen afbraak van de panden Oran jegracht 87, 91 en 93. B en W heb ben het voornemen om deze pan den te slopen en ter plaatse 6 nieuwe woningen te bouwen, in het kadei van 't bestemmingsplan Herengracht- Zijlsingel. De drie panden staan naast de nummers 81, 83 en 85, die op de monumentenlijst staan. Voor de num - mers 87. 91 en 93 (89 bestaat niet) is een verzoek tot plaatsing op de ze lijst in behandeling bij het mi nisterie. Tegen het bestemmingsplan Heren- gracht-Zylsingelheeft de Bond Heem schut vorig jaar juni bij Gedeputeer de Staten een bezwaarschrift inge diend. Een van de bezwaren van de bond was, dat het plan voorziet in verderdere sloping van de be staande bebouwing. In een brief aan de gemeenteraad zegt de bond nu, dat daarbij juist het behoud van de gevelwand Oranjegracht 81 tot en met 93 een belangrijke rol heeft ge speeld. De Bond vindt het in ieder- geval onaanvaardbaar. Verbod De militaire bevelheb ber van Rangoon (Birma) heeft gisteren een verbod voor openbare vergaderingen en betogingen uitge vaardigd, na vijf dagen van onge regeldheden en protesten, vooral van studenten. De studenten willen de vrijlating van collega's die zijn aan gehouden tijdens de rellen van de cember vorig jaar. Verder gelden de protesten de werkloosheid en de ho ge kosten van levensonderhoud. Moorden In Argentinië zijn gis teren weer twee politieke moorden gepleegd en het lot trof een leider van de vakbond van buschauffeurs en een advocaat. Het aantal perso nen in Argentinië dat sinds 1 januari het slachtoffer is geworden van po litieke moordaanslagen bedraagt vol gens ingewijden thans al tenminste 230. LEIDEN Ook in het gebied van het Gewestelijk Arbeidsbureau Lei den is de werkloosheid gedaald. Het aantal werkloze mannen daalde met 194 tot 2425 of 4,45 procent. Dit per centage ligt altijd nog een stuk boven het werkloosheidspercentage in de provincie Zuid-Holland, dat 3,04 pro cent bedraagt. De daling van de werkloosheid komt voornamelijk voor rekening van de bouwnijverheid (-120),de me taalnijverheid 11). bij het visse- rijpersoneel (i.v.m. het begin van de haringteelt) 31), het horecaperso- neel 9en het niet-varend ver- keerspersoneel 11). Het aanbod van jeugdigen beneden 19 jaar steeg met 25 en Ls thans 102. Het aantal werkzoekende schoolverlaters daalde met 10 naar 32. De vraag naar man nelijke arbeidskrachten steeg met 62 en is thans 625. Deze toename van de vraag komt voornamelijk voor rekening van de bouwnijverheid (plus 11), de metaalnijverheid (plus 39) en de handels- en kantoorsector (plus 14). De geregistreerde arbeidsreserve van vrouwen onderging een geringe daling en is nu 492. Deze daling be treft chemisch personeel 4), han dels en kantoorpersoneel (-4) en per soneel in algemene dienst 7) Het aanbod van vrouwelijke jeugdigen beneden 19 Jaar steeg met 21 en is thans 80. Het aantal schoolverlaters daalde met 8 tot 23. Het aanbod van vrouwelijke parttimekrachten is thans 227. Tegenover dit grote aan bod staat slechts een vraag naar vrouwelijke parttimekrachten van 21. De vraag naar vrouwelijke ar beidskrachten vertoonde een geringe stijging van 5 naar 207. De gevraag de beroepen zijn confectienaaisters, kapsters, winkelbedienden, admini- Terreur Twee terroristen heb ben in Belfast de eigenaar van een groentezaak voor de ogen van zijn 16-jarige dochter doodgeschoten, 't Slachtoffer was de 39-jarige protes tant Roy Suitters. Volgens de politie 1 ad Suitters contacten met de para militaire protestantse vrijwilligers- macht van Ulster (UVF). Het staart, niet vast of de moord is gepleegd door mede-protestanten of door le den van het Ierse Republikeinse Le ger (IRA). Het aantal doden als ge volg van de interne strijd in-Ulster bedraagt nu 1232. stratieve krachten en huishoudelijk personeel. LEIDEN Anne van de Zande. het raadslid voor de PPR PSP D66 heeft schriftelijke vragen gesteld o- ver de stand van zaken bij de re novatie in de Ververbuurt. Zij wil onder meer weten hoe het verloop is geweest van de renovatieplannen van de LWS in deze buurt en wan neer het college denkt dat met de werkzaamheden begonnen kan wor den. Voorts wil zij door B en W ge ïnformeerd worden over de maatre gelen die genomen zijn om de leeg staande huizen ontoegankelik te ma ken voor spelende kinderen en of het waar is dat de huizen onklaar zijn gemaakt. Tenslotte vraagt Anno van de Zande hoe het staat met de renovatieplannen van Werkmanswo- niingen voorhet Ververshof, eventue le nieuwbouw in de Ververbuurt en de bereidheid van het college om de buurt als rehabilitatiegebied aan te wijzen. LEIDEN De Hoge Raad heeft uitspraak gedaan in het cassatiebe roep van de 24-jarige Leidse koop man J.A.T., die in hoger beroep door het hof in Den Haag werd veroor deeld tot drie maanden gevangenis straf wegens heling. De koopman had radioartikelen en camera's ge kocht ten behoeve van zijn sex- club, terwijl hij wist dat deze arti kelen afkomstig waren van diefstal. Wegens een vormfout heeft de Ho ge Raad het arrest vernietigd en de zaak verwezen naar het gen.-cht -hoi in Amsterdam, Êr schijnen al aardig wat World Press Foto's gemaakt te zijn op materiaal van Foto Mees. Da's goedkoop een succesje boeken! fotohandel G.Mees Rapenburg 18, Leiden, tel. 071-33103 geopend: dinsdag t/m vrijdag 12.30-18.00 uur donderdag tevens: 19.00-21.00 uur zaterdag 9.00-12.30 uur. DRIEBERGEN De hervormde synode heeft zich met 39 tegen 9 stemmen uitgesproken tegen nieuwe Nederlandse investeringen in Zuid-Afrika. Eerst moet er volgens de synode meer dui delijkheid zijn over het effect van buitenlandse investeringen in die republiek. RIO DE JANEIRO Tijdens een voetbalwedstrijd te Jaranopolis tussen de plaatselijke club en Anapolis zijn gisteren drie doden en vier gewonden gevallen. De scheidsrechter kende enkele seconden voor het einde een strafschop toe aan de thuisclub. Dat was voor Antonio de Almeida, supporter van Anapolis, het sein om met ge trokken revolver, het veld op te rennen met de kreet "wie de straf schop neemt kan de kogel krijgen". Diverse toeschouwers bestorm den het veld, er ontwikkelde zich een handgemeen tussen aanhan gers van beide ploegen en even later kwam het zelfs tot een vuur gevecht. De slachoffers: een supporter van Jaranopolis, een notabel uit deze plaats en Antonio de Almeida zelf, de aanstichter van de ongeregeldheden. Vier toeschouwers raakten gewond en werden in zorgwekkende toestand in het ziekenhuis opgenomen.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 15