NEC wil Zuidema Zoetemelk derde in Dauphine Jong BS Leiden klopt militair team met 70-68 Wunderink start wellicht in Nederlandse GP Wereldrecord Ender op 100 m vlinderslag dinsdag 10 juni 1975 NOG GEEN OVEREENSTEMMING MET TWENTE UEFA wil de nacompetitie niet erkennen ZEIST Dé Europese Voet bal Unie (UEFA) erkent de na- competitte van de eredivisie met als inzet een plaats in het toer nooi om de UEFA-beker niet. Het bondsbureau van de KNVB heeft uit Bern van het secreta riaat van de UEFA bericht ont vangen dat deze organisatie de wedstrijdenreeks die in augus tus zou worden verspeeld niet aanmerkt als 'n „nationale com petitie", waardoor de KNVB de winnende club zou kunnen in schrijven vtfor het toernooi om de Europa Cup 3. De KNVB heeft inmiddels be roep aangetekend bij de UEFA. De bond stelt zich op het stand punt dat wel degelijk sprake is ten aanzien van de na-compe titie van 'n integrerend deel van de gewone voetbalcompetitie. Dit temeer omdat alle clubs voor de aanvang van het seizoen- op de hoogte waren van de regeling die was getroffen. De UEFA fcelf werd pas aan merkelijk later in kennis ge steld. Namelijk op het moment dat verwacht kon worden dat FC Twente door de UEFA-be ker te winnen automatisch zich zou plaatsen voor het toernooi dat in het seizoen 1975/76 wordt gehouden. Pas nadat de reactie van de UEFA bekend is met betrekking tot het aangetekende beroep zal de KNVB zich nader beraden over hetgeen zal gaan gebeuren. ROTTERDAM NEC heeft overeenstemming bereikt met Johan Zuidema over een transfer van FC Twente naar Nijme gen. NEC en FC Twente zijn het evenwel nog niet met elkaar eens. NEC wil niet meer dan drieënhalve ton betalen. Piet de Visser, de trainer van NEC, legt uit: „Wij weten wat Twente hem heeft aangeboden. Daar hebben wij onze prijs op afge stemd. Indien Twente weigert akkoord te gaan met drieënhalve ton, zullen we de arbitrage-commissie inschakelen". WITTENBERG Op de vierde en laatste dag van de Oostduitse zwem- rige Kornelia Ender uit Halle met 'n rige Kornelia Ender uit Halle met ee tijd van 1 minuut 1.33 seconden voor een nieuw wereldrecord op de 100 me ter vlinderslag. Ender, die zich vorig jaar min of meer concentreerde op de vrije slag, loste daarmee haar landgenote Rosemarie Kother (1.01.88) als recordhoudster af. En der was op deze afstand 2 jaar ge leden in Belgrado reeds wereldkam pioene, maar zag vorig jaar bij de Europese kampioenschappen in We nen af van een start op dit nummer. In de voorgaande dagen hadden reeds de vijftienjarige Birgit Treiber met 2.16.10 op de 200 meter rugslag en de één Jaar oudere Ulrike Tauber met 4.52.2 op de 400 meter wissel slag voor nieuwe record-prestaties gezorgd. Op de vierde dag plaatsten verder nog Hannelore Anke en Roland Mat- thes zich op de eerste plaats van de seizoenranglijst. Hannelore Anke deed dat met een tijd van 1.12.93 op ae 100 meter schoolslag en Matthes deed dat door winst op de 100 meter rugslag (57.89 seconden). VOETBAL Sip Bloemberg, de 22-jarige middenvelder van FC Gro ningen, heeft een tweejarig contract getekend voor de Belgische club RWD Molenbeek. De transfersom bedraagt rond f 350.000,-. FC Groningen verzekerde zich maandag deftnitief van de dien sten van Herman Heskamp, de 28 jarige topscorer uit de eerste divisie. Heskamp sluit hiermee een vijf ja rig verblijf bij PEC. Zwolle af. Voor dien stond hij vier jaar onder con tract bij FC Twente. ZEILEN Hans in der Mauer is gisteren op de Loosdrechtseplassen na een enerverende strtjd Neder lands kampioen in de Pampusklasse geworden. Hij had ih de eindrang schikking - van elke zeiler telden de beste zes resultaten van de zeven ge varen races - slechts 0,3 punt voor sprong op Martin Heineke. NEC heeft in het contract met Zuidema de clausule laten opnemen, dat het volgend seizoen bereid is hem voor een redelijke prijs naar het buitenland te laten vertrekken. Piet Vtsser ontkent overigens dat de aan koop van Zuidema zou inhouden, dat Jan Peters zou zijn verkocht. "Dat is niet waar", zegt hij, "er was wel belangstelling voor hem vanuit Span je, maar we hebben niets meer van die clubs vernomen. Peters bliift gewoon bij NEC". „Dat klopt" Manager Guus Brox van Feyen- oord: „Dat klopt. Laatst hebben wij nog bij manager Wiel Jansen van NEC geïnformeerd naar Pe ters. Maar toen werd ons al snel dui delijk dat NEC Peters helemaal niet kwijt wil". Waarschijnlijk koopt Feyenoord trouwens deze maand helemaal geen spelers meer. Guus Brox: "Een spec taculaire aankoop zit er echt niet in. Er zijn er bij ons die zich afvragen of je het rendement er wel uithaalt dat je in een topspeler investeert. Een begrijpelijke gedachtengang". "Overigens hebben we toch zo'n achttien spelers? En daar reken ik dan jongens als Van der Korput, Re- né de Jong en Arte van der Linden bij. En dan hebben we uiteraard Martin Vreijsen van NAC gekocht. In het kader van de verjonging ook. Hij is in elk geval tien jaar jonger dan Peter Ressel. En nu kan Wim van Hanegem wel beweren dat hij Vreijsen geen verbetering vindt, maar ach, ik heb Willem vroeger toch ook nooit zoveel waardering zien opbrengen voor Ressel". „Verder komen die twee Zuidafrika- VOETBAL Joao Havelange, de voorzitter van de FIFA, zal van 5 tot en met 7 juli een bezoek aan Nederland brengen. De Braziliaan brengt het bezoek aan Nederland in het kader van een trip door Euro pa. ATLETIEK Jos Hermens. de meervoudige Nederlandse recordhou der, zal morgen niet starten op de Olympische dag in Oost Berlijn. De Nijmegenaar, heeft gisteren moeten afzeggen omdat hij weer hinder on dervind van een gekneusd midden voetsbeentje. nen dus nog langs. Wie weet? En dan hopen we echt tot overeenstem ming te kunnen komen met Theo de Jong en Wim Rijsbergen. Die willen we erbij houden". "En als dan volgend seizoen elke speler bij ons ook inderdaad komt te voetballen op de plaats waar hij het beste tot zijn recht komt vorig jaar rommelden we wat dat betreft soms maar wat aan nou, dan zie ik het echt wel zitten. Ondanks alle sombere voorspellingen". Johan Zuidema LEIDEN De opvolgers staan klaar. Dat is dé belangrijkste con clusie die na gisteravond getrokken kauworden. BS Lelden-ooach Harry Pappas gebruikte maar liefst zes nieuwe spelers in de wedstrijd tegen het Nederlands Militair team, en metsucces. BS Leiden zorgde voor een spannende wedstrijd, die na ver lenging met 70—68 werd gewonnen. Door Hans Jacobs Pappas, die vijf van zijn nieuwe lingen recruteerde uit het zo succes volle junioren A-team (dat zowel zijn competitie als het Nederlands kam pioenschap won), krijgt het moeilijk wanneer hij binnenkort een defini tieve beslissing moet maken over de samenstelling van zijn selectie. De junioren (Moerer, Rijsbergen, Pauli- des, Ruijsenaars, Plomp, Berendsen) hebben talent en kunnen in sommige gevallen op tegen de „oude garde", die het voornamelijk van de routine moet hebben. Daarnaast heeft het eerste team van BS Leiden al een groep Jeugdigen in Peter Kop (20), Frans Kales <20) en Hans van Roo- den (18). Geen wonder dat de „jeugd" (de ploeg had een gemid delde leeftijd van 20 jaar) er tegen de militairen alles aan deed om goed voor de dag te komen. In het begin lukte dat niet zo erg, BS speelde vry zenuwachtig en de geroutineerde militairen wisten daar handig gebruik van te maken. In de tiende minuut trok Leiden de zaken recht en nam een 20—16 voorsprong. De vele wissels aan BS-karnt gaven de militairen de kans om bij rust de thuisploeg toch weer achter zich te laten: 3440. In de tweede helft onitspon zich een geliijkopgaande strijd nadat Lei den anüiermaail langszij (4444) was gekomen. Pas tegen het eind wisten de landsverdedigers weer een voor sprong van zes punten te nemen. Met nog één minuut te spelen leek BS het onderspit te delven <6164), maar een uitstekend uitgevoerde press bracht een gelijke stand op het bord bij het eindsignaal: 6464. In de verlenging stele BS zijn zege vei lig: 7068. Gezien het karakter van de wedstrijd een goed en hoopvol re sultaat: „Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst". Een gezegde dat in deze moeilijke periode voor de Leidse eredivisionist als muziek in de oren moet klinken In Rijswijk huldigde het basketbal- district Den Haag tijdens zijn alge mene Jaarvergadering de diverse districtskampioenen en deelde de daarbij behorende onderscheidingen uit. Uit deze regio oogstte BV Leider dorp met drie titels het meeste suc ces, gevolgd door het Katwijkse Grasshoppers en de Studenten van LUSV, die beiden twee kampioen schappen in de wacht sleepten. Het Rijnsburgse Rijnvalken. BVO Alphen, Luba en BS Leiden kwamen ieder tot één titel dn het district. In Leiden is Luba inmiddels de grootste vereni ging geworden 175 leden)op de hie len gevolgd door BS Leiden met 174 leden. Het Voorschotense Blitz telt 115 ledien en BV Leiderdorp 82. LUSV staat op 45 en BV OegStgeest op 41. In de regio komt Alphen tot 84, Grasshoppers tot 100. MSV Noord- wijk op 80. WIK cp 64 en Rynvalken op 80 Hetgeen betekent dat van de 2400 basketballers in ..Den Haag" byna dehelft (1050) uit „Leiden" ko men. Grootste vereniging is DAS uit Delft met 249 tedien. Eindstanden van biljartcompetitie LEIDEN De laatste uitslagen van de competitie in de Leidse Bil jartbond luidien: Eerste klasse: Rijn streek De Oude Herberg 4—4: TOG UVS 2—6: Landzicht Carambole 53: Zijlpoort Vriend schap 2—6; Scheepje Rynegom 62. Tweede klasse: TOG 2 Zuid 62. Vierde klasse: Carambole 5 Rynegom 3 26; Witte Hen 2 Scheepje 4 44. Zesde klasse: DOS 4 - De Heul 2 6—2; De Waag 5 Vriendschap 4 44; Carambole 6 Zuid 3 6—2. De eindstanden: Eerste klasse: 1. 't Scheepje 80 gesp. 54 gew. 2 onbesl. 24 verl.: tot. 110-50: 2. Morspoort 80-46- 1-33 93-67; 3. Landzicht 80-43-5-32 91-69. Tweede klasse: 1 TOG 2 30- 50-0-30 110-60 2. DOS 80-49-0-31 98 -62; 3. Landzicht 2 80-48-1-31 97-63. Derde klasse: 1. Scheepje 3 64-45-3- 16 93-35; 2. Landzicht 3 64-35-3-26 73-55; 3. 't Wachtje 2 64-36-0-28 72- 56. Vierde klasse: 1. De Witte Hen 1 76-50-1-25 101-51; 2. UVS 2 76-47-0- 29 9458: 3. TOP 2 87-65. Vijfde klas se: 1 Morspoort 2 80-54-3-23 111-49: 2. DOS 3 80-52-1-27 105-55: 3 De Oude Herberg 3 80-47-4-49 98-62. Zesde klasse: 1. TOP 3 88-57-1-30 115-61; 2. Carambole 6 88-51-1-36 103 -73; 3. en 4. De Waag 5 88-49-3-36 103-73 en VOP 2 88-50-1-37 101-75. Joego Slavië naar winst op Noren3-1 Joego-Slarie heeft gisteravond in Oslo in een wedstrijd voor groep 3 van de voorronden van het toernooi om het Europese voetbalkampioen schap met 31 gewonnen van Noor wegen. Joego-Siavië heeft daardoor in de rangschikking van deze groep alleen de leiding genomen. By de rust leidden de gasten met 30. Voor de Joegoslavische doelpunten in het Ulleval stadion zorgden Bol Jan (11e min.), Bogecevic (13e min.) en een Noorse verdediger die na 25 minuten in eigen doel schoot. Halverwege de tweede heilft scoorde Thunberg tegen. De beste speler van de Joegoslavische formatie was Branco Oblak. Er wa ren 21400 toeschouwers. De stand in groep 3 is: Joego-Slarië 4 3 0 1 6 84 Noord Ierland 3 2 0 1 4 4—2 Noorwegen 3 1 0 2 2 47 Zweden 2 0 0 2 0 14 Zege voor Thevenet, troostprijs voor Maertens Door Pim Stoel DEN HAAG De kans bestaat dat Roelof Wunderink toch aan de start van de Nederlandse Grand Prix voor formule I-wagens die op zondag 22 juni wordt, gereden, zal verschijnen. Sponsor Bob Hoogen- boom: "We gaan ervan uit dat Roe lof volgende week dinsdag zover is dat hij onze nieuwe Ensing kan testen. Wel laten we het van zijn dokter afhangen of hij inderdaad zal rijden. Als die nee zegt gaat het natuurlijk niet". Wunderink zelf: "De dokter heeft gezegd dat ik weer genezen ben en dat alles afhangt van de vraag hoe ik me voel volgende week. Ik moet zeggen, ik ben weer wat gaan spor ten om in conditie te komeD en dat gaat al aardig". In ieder geval verschijnt Gys van Lennep aan de start van de Grand Prix. Die rijdt de oude Ensing van Hoogenboom, de wagen waarmee Wunderink in Barcelona uitkwam. De deelneming van een derde Ne derlander Boy Have is uiterst onze ker. Toine Hezemans. manager van Haye: "Ik heb er over gedacht om een Surtees voor hem te huren. Dat kostte dan f 33.000 en dan heb je een wagen waarmee hij zich als hij geweldig zijn best doet, als vijftiende in de training kan klasseren. Insi ders weten dat dat een topprestatie zou zijn. Maar het grote publiek zegt, nou die Haye valt me toch tegen. Daarbij komt dat ik niet geloof dat Haye al in staat is om 80 ronden optimaal te rijden. En dat moet in de formule-I-racerij, daar rijdt ie dereen op de grens van het moge lijke. En als er dan iets met Haye gebeurt dan ben ik verantwoordelijk. Daarom laat ik hem dit seizoen lie ver toch gewoon formule 5000 rij den. Daar gaat hij enorm in. Oo Thruxton vorige week draaide hy na vier rondjes de 4e snelste trai- ningstijd, het was gewoon niet te geloven. Daarna crashte hij de wa gen, maar dat kwam omdat er een band klapte en hij bij 260 kilometer de baan uitspinde. Hij wordt volgens mij een hele grote en zoiets moet je de tijd gunnen. Daarom wordt het dus geen formule I voor Bob Haye". Onverantwoord Het ziet er dus naar uit dat de Ha genaar Roelof Wunderink nauwelijks een maand na zijn verschrikkelijke crash op Zandvoort. waarbij hij een zware hersenschudding en een juk beenbreuk opliep, toch zal deelne men aan de Nederlandse Grand Prix. In een nieuwe wagen, een wa gen die pas volgende week de fabriek verlaat en die nog niet is uitgetest. Het blijkt dus dat geldschieter Hoo genboom en Roelof Wunderink enor me haast hebben om zich een posi tie te verschaffen in de formule I- wereld. Wat ze daarbij uit het oog ver hezen is dat een Grand Prix fysiek en psychisch voor de rijder een lood zwaar gebeuren is, waarvoor hij in topconditie moet zijn. Het is dan ook absoluut onverantwoord om een man die amper uit het ziekenhuis ontsla gen is te laten rijden in een dergelijk alles-eisend evenement, vooral als moet worden gereden met een wagen die nog allerlei kinderziekten kan hebben. Het is dan ook te hopen dat de organisatie over voldoende gezond verstand zal beschikken om de in schrijving van Wunderink te weige- LE PONTET De Fransman Bernard Thevenet is win naar geworden van de Dauphine Liberé. Freddy Maertens (Belg.) won het tweede en laatste gedeelte van de maan dag gereden achtste etappe, een tijdrit over 30 kilometer. werd genoteerd als voor de Frans man Èsclassan die op 12.57 als vierde eindigde. De eerste drie plaatsen werden bezet door Fontanelli (Ita), Mintjes (Belg) en Martinez (Fra.). Het eindklassement is: 1. Thevenet (Fra) 35 uur 39 minuten 36 seconden, 2. Moser (Ita) 35.44.33, 3. Zoetemelk (Ned.) z.t.. 4. Poulidor (Fra.) 35.44.43, 5. Van Impe (Belg) 35.45.11, 6. Dan- guillaume (Fra.) 35.46.17, 7. Delisle (Fra.) 35.47.32, 8. Talbourdet (Fra.) 35.49.51, 9. Romero (Fra.) 35.50.20, 10. Merckx (Belg) z.t. De klasseringen van de Nederlan ders: 23. Vianen 36.05.45, 38. Bal 35.22.13. Dat de eindzege naar Thevenet zou gaan stond eigenlijk al vast voordat de renners gisteren aan de slotétap- pe begonnen. Zyn voorsprong op de Belg Van Impe bedroeg toen al een kleine vyf minuten. Freddy Maer tens, die tot zaterdag de algemene rangschikking aanvoerde maar toen op meer dan veertig minuten werd gereden, kreeg zijn troostprijs. De tijdrit over 30 kilometer die de étap- pewedstryd besloot was voor de Belg, die de proloog won alsmede de eer ste vijf ritten. Joop Zoetemelk, die vijfde werd in de rit tegen het horloge, steeg in het algemene klassement van de zesde naar de derde plaats. In de rit over 153 kilometer die aan de tijdrit voor afging eindigde de Nederlander in het peloton waarvoor dezelfde tyd Van Straelen bondscoach tafeltennis DEN HAAG De sportcommissie van de Nederlandse Tafeltennisbond (NTTB) heeft de 27-jarige Peter van Straelen met ingang van 1 september a.s. benoemd tot coach van de bond. Van Straelen volgt hiermede de Joegoslaviër Cusan Ti- german, op wiens contract op 1 september afloopt. Tigerman (42) krijgt een andere functie in de bond. Hij wordt belast met de opleiding van trainers, gaat het opleidings- werk organiseren en zal de top- jeugd verder begeleiden. De aanstel ling van Van Straelen is slechts van tijdelijke aard. Twee jaar gele den leidde de thans in Brabant woonachtige Peter van Straelen het Amsterdamse Tempo Team naar de nationale titel. De oud-kampioen Frans Schoofs blijft coach van de dames, Van Straelen zal zich alleen gaan bezighouden met de heren, die op 16 oktober de eerste wedstrijd in de tweede divisie voor de Euro pese competitie spelen tegen Luxem burg. De overige speeldata zijn: 11 december Nederland - Denemarken, 21 januari België - Nederland, 25 februari Nederland - Ierland, 4 maart Engeland-NederlancL Oostenrijk De vierde étappe van de Ronde van Oostenrijk van Knittelfeld naar Amstetten, die gisteren is gereden, leverde een overwinning op voor de Rus Leo Listatsjov. Hy noteerde over de afstand van 179 kilometer 4 uur. 38 minuten en 12 seconden. Tweede werd de Tsjech Jiri Prchal xn de zelfde tijd. De Nederlanders Wil van Helvoirt eindigde als derde en Nico Hilberink als vierde. Algemeen klassement: I. Litsjatsjow 10.58.29, 2. Prchal 10.58.52, 3. Van Helvoirt 10.58.55, 4. Steinmayer 10.59,02, 5. Mittereg^er 10.59.08, 9. Koot 11.02.38, 13. Kuys II.10.02, 26. Tak 11.13,49, 31. Hilbe rink en Neven 11.16.15. Algemeen ploegenklassement 1. Sowjet-Unie 34.15.45, 2. Oostenrijk 34 18 58 3. Nederlanders 34.23,u. Bos' Hordijk is gisteren m een wielerwedstrijd in Belgische Zele tweede geworden. Hij eindigde twin- ttg Sponden na de winnaar Herman Vrijders (Belg.), die de 140 kilometer afegde in 3 uur en 35 minuten. Ger ben Karstens, die onlangs een blin dedarmoperatie heelt ondergaan won de pelotonsprint en eindigde als Dük'van Egmond uit Nijverdal. heeft gisteren op de Adelaar wieler baan in Apeldoorn bij de strijd om het Nederlands kampioenschap ach tervolging voor Junioren sun titel geprolongeerd. In de finale versloeg hij op overtuigende wijze Wouter de Zwaan. t De Swift-renner Peter Post (Oegst- geest) werd derde: hy versloeg m de strijd om het „brons" Erik Geserick uit Hilversum. Felicitaties van Freddy Maertens voor Dauphiné-winnaar Thevenet (links). de ban van Bella Belly 6ö3te vgbj6d& gok de mëceelamdse öast- aceeidecs. op de kwakt FIMALE TUlMkAeoUTiS?- EufaoFo-ajp ■Wf)/£W&3X STAMP 1-2. MA EEM TWEETJE TUSSEkJ

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9