Regering vraagt stukken op over steekpenningen PTT'ERSNEEN TEGEN SPREIDINGSPLANNEN Duisenberg wil 'gat" dichten Metro-terroristen: Lewinbracht ons op het Excuses van Northrop aan Saoedie-Arabië Steun voor Vergeer is wijs ACTIE VOOR DE ZEEUW GEEN GELD VOOR ALGEMENE ARBEIDSONGESCHIKTHEIDSVERZEKERING DINSDAG 10 JUNI 1975 PAGINA 7 Amsterdam (SP) - De 2 Amsterdam mers die geprobeerd hebben een bom van bijna zeven kilo dynamiet te laten ploffen in het Metro-station in de Bijlmer, geven tijdens de zitting van de Amsterdamse recht bank de schuld aan Max Lewin. Doot Sybe Stamm Tijdens de jaarwisseling hadden zij voor de gein een bom van twee en een halve kilo laten springen in een rioolbuis, ook bij het metrostation, waar een van hen op korte afstand een flat bewoont. Toen zij later toevallig met Max Lewin spraken en zij vertelden dat zij nog meer experimentele super knallen wilden maken, zou Lewin hen hebben overgehaald voor het plan om een lading te laten ploffen in een van de metro-stations, aldus de verdachten, die terechtstaan samen met de TNO-chemicus die hen het dynamiet heeft geleverd. De rechtse activist Max Lewin staat zelf niet terecht. Zijn advocaat mr. P. C. Staehle heeft een bezwaar schrift tegen de dagvaarding inge diend omdat hij vindt dat de man zelfs helemaal niet vervolgd hoort te worden. De rechtbank moet daar over binnenkort eerst beslissen. Volgens Lewin hebben de aspirant- bomleggers wel met hem over de voorgenomen aanslag op de metro gesproken, maar het was hun eigen plan en hij heeft er verder niets mee te maken gehad. Electromonteur Rijnold de L. (27) en tv-reparateur Jan B. (41) vertellen het dus precies andersom. Zij werden in de nacht van 13 op 14 februari vlak bij het Bijlmerstation gearresteerd met hun bom van zeven kilo. Zij erkenden toen een treinstel van de metro te hebben willen opblazen. Door wie de postende rechercheurs waren getipt, is niet zeker. De nieuwjaarsknal van het duo was volkomen onopgemerkt gebleven, dus daaraan lag het niet. Wel staat vast dat de vrouw van Rijnold de L. zich tot hetlaatst toe fel tegen de aanslag van 14 februari heeft verzet. .Maar dat vond ik toen overdreven. Buitendien wou ik niet op het laatste moment mijn vrienden in de steek laten door terug te krabbelen", zegt Rijnold. Gevaar President mr. J. Jansen wijst er op dat in dit metrostation een nachtwaker elk uur zijn ronde maakt en dat deze man door een ontploffing eventueel gedood had kunnen worden. „Dat wisten wij niet. Wij hebben er nooit iemand gezien" excuseert Rijnold zich. „Een afschuwelijk tekort",vindt de rechter. Officier van justitie mr. Van Renesse: „En hebt u nooit gemerkt dat het daar stikt van de vrijende paartjes?" Jan B.: „In februari?" Officier: „Wie wil vrijen laat zich door een beetje kou niet weerhou den. Voor mij is het lang geleden, maar dat weet ik me nog wel te herinneren". Jan B. onthulde dat Lewin had voorgesteld de bom in het metrosta tion aan de Wibautstraat te laten ontploffen. Het duo vond dit te gevaarlijk. Dat bijna zeven kilo dynamiet ook in het Bijlmerstation een enorme ravage zou kunnen veroorzaken, hadden de verdachten zich niet zo gerealiseerd. „Wij wilden alleen de anti-metrodemon stratie de mist laten ingaan", zegt Jan B. Politiek Uit de voorlichtingsrapporten blijkt dat de twee bomleggers en hun leverancier politiek volkomen on geïnteresseerd zijn. In het rapport over Jan B. staat dat het voor de verdachten ging om een onbeteke nende kwajongensstreek, die door tussenkomst van Lewin op de metro gericht is geworden en die daardoor opeens enorme proporties kreeg. Jan B. is er hevig van geschrokken. Rijnold de L. beschouwde het knalwerk voornamelijk als een technische prestatie. En hij wilde meedoen met zijn vriend. Hetzelfde geldt min of meer voor de leverancier van de springstof, chemicus Erik M. (31) die werkte op het laboratorium van de Rijksverde digingsorganisatie TNO in Rijswijk, maar nu uit zijn functie is geschorst. Hij wordt beschreven als een perfectionist die is gebiologeerd door alles wat te maken heeft met springstof. Hij is een keer geverbali seerd voor het maken van een knal. De anderen hebben blanco strafre gisters. Ter zitting houdt chemicus Erik zich zeer op de vlakte. Hij dacht dat de plof zou gebeuren op een open veld. Weliswaar erkent hij door Jon en Rijnold uitvoerig te zijn on dervraagd over het effect van een expolsie onder een treinstel „maar dat waren puur academische vragen. Ik heb geantwoord omdat het mijn vak is". „Het is niet uw vak mee te werken aan misdadige ondernemingen", re pliceert de officier. Enige hilariteit ontstaat als uitkomt dat de in beslag genomen bom door de mijnopruimingsdienst voor on derzoek was overhandigd aan TNO-specialist Erik! Die schreef prompt in zijn rapport dat het een perfect werkstuk was. Later bleek dat hij de bom zelf had gemaakt. Doch ook andere experts kwamen tot de conclusie dat het ding goed in elkaar zat. De verdedigers willen dit nu door contra-experts doen betwisten. De ontstekers deugden niet, betoogt Eriks advocaat mr. Smits. Alle verdedigers vragen uitstel van verdere behandeling van deze zaak De officier eist dat de drie verdachten dan opnieuw in voorar rest zullen worden genomen, want uit hun „gedraai" ter zitting is gebleken dat zij met elkaar samenspannen. De verdedigers pro testeren. Tenslotte beslist de rechtbank dat het vooronderzoek wordt heropend voor het horen van de contra-ex perts. Het trio hoeft niet opnieuw in bewaring. De zaak zal na 1 september verder worden behandeld. DEN HAAG (SP) De Nederlandse rege ring heeft via de ambassade in Washington de documenten opgevraagd over mogelijke omkoping en politieke beïnvloeding d'oor de Northrop-fabrieken. De stukken over de pogingen om Northrops „Cobra" uitverkoren te krijgen als opvolger van de Starfighter wo rden vandaag behandeld door de Amerikaan- se senaatscommissie. DEN HAAG (ANP) North rop heeft zich gistéren tegen over Saoedie-Arabië verontschul digd voor het feit dat het twee Saoedi-Arabische generaals steek penningen heeft betaald. Het gaat om een bedrag van ruim miljoen gulden, dat was ver strekt door de firma "Triad" die was opgericht om Northrop "achter de schermen" te verte genwoordigen. Het beheer van het bedrijf berustte bij de Zwit serse advocaat Andreas Froriep. Het geld waarover hij beschikte sou hij hebben gebruikt om "de juiste mensen op de juiste plaats in te zetten". „Er zijn al In deze documenten wordt prins de positie van de priu,. Bernhard genoemd als contactfiguur heel wat staatsrechtelijke beschou- alsmede zijn vriend J. Teengs wingen over verschenen. Maar tot Gerritsen en de Nederlander H. L. nu toe is er geen enkele regering Visser, oud-directeur van de ammu- geweest, die het nodig vindt zijn nitiefabriek De Kruithoorn in Den positie als inspecteur-generaal aan Bosch. Volgens de stukken zou Teengs Gerritsen sinds 1967 geld overge maakt hebben gekregen op een Zwitserse bankrekening. Hij ontkent dat ten stelligste en zegt dat er sprake moet zijn van een persoons verwisseling. „Als vertegenwoordiger te tasten. A airtjes "Het houden van een parlementai re enquete is alleen zinvol wanneer je twijfels hebt aan de integriteit van de Nederlandse regering. Daar is bij ons geen sprake van. Laat Lockheed-fabrieken in Nederland de Nederlandse regering het zelf zou ik me ook nooit met dit soort maar onderzoeken", aldus AR-frac- zaken bezighouden. Ik heb ook nooit tieleider Aantjes tijdens een CDA- geld laten overmaken op een bijeenkomst in Breda. "Er is nie- rekening in het buitenland. Dat is mand die veronderstelt dat de Ne- mijn stijl niet. Ik betreur het vooral de termmijn aangev tegenover mijn vrienden dat ik op derlandse regering corrupt is". Hier- deze manier in opspraak kom. Het mee ging Aantjes in op het aange- doet mij veel verdriet. Ben ik konigde verzoek van het PPR-twee- daarom uit het kamp teruggekomen de-kamerlid Waltmans. om dit te moeten meemaken?" Waltmans heeft vandaag een der de termijn aangevraagd om daarin de Amerikaanse corruptieverhalen rond de Northrop aan te halen. Hij wenst deze zaak door te geven Een keihard neen lieten gisteren enkele duizenden PTT'ers in Den Haag horen tegen de sprei dingsplannen van de regering. Na een bijeenkomst in het Nederlands Congresgebouw vormden zij op het grasveld naast het gebouw dat 'Neen' nog eens in uit duizenden mensen bestaande let ters. (Luchtfoto Hans de Bakker) De heer Teengs Gerritsen en prins Bernhard zijn beide goed bevriend met Northrop-directeur Tom Jones. De prins ontving de Amerikaan regelmatig op Soestdijk, vaak na afloop van aandeelhoudersvergade ringen van Fokker, waar beiden commissaris zijn; de Amerikaan omdat Northrop een 20-procent aandeel heeft in Fokker-VFW. Teengs Gerritsen: „Het heeft voor Northrop geen enkele parlementaire enquêtecommissie Aantjes stelde verder dat dit kabinet een brugfunctie zal moeten vinden naar een betere samenwerking tus sen progressieven en christen-demo craten. "Als die brugfunctie niet vervuld wordt dan moeten KVP en AR in „geheim agent" in Nederland te 1977 de consequenties aanvaarden hebben. Alle informatie die hebben kunnen krijgen". nodig niet meedoen. Vindt die Fokker brugfunctie wel, dan moet de CHU thans oppositiepartij, de consequen- Voor een ieder die het nog niet weet, Philips batterijen gaan heel lang mee. Zoetemeer wil voorlopig niet harder groeien hard ooit gebruikt te hebben voor "We zijn blij met de oproep van commerciële doelen. Wat de betaling Aantjes om nu het profiel van het op zijn naam betreft zegt hij, Jones CDA te gaan vormen. Het gaat om te hebben voorgesteld, een Neder- de samenwerking in het Nederlandse lander in te schaklen e voor parlement. Het is in de parlementai- contacten buiten Nederland. Die re geschiedenis nog nooit vertoond naam wil de heer Teengs Gerritsen dat twee partijen in de regering en niet noemen, omdat het een een die zegt in de oppositie te zit- vertrouwelijke afspraak betreft. Het ten dat daartussen de samenwerking honorarium voor die niet genoemde steeds nauwer wordt". Nederlander werd via de naam van de heer Teengs Gerritsen betaald om een basis van vertrouwelijkheid te garanderen. Prins Bernhard liet gisteravond middels zijn secretaris weten, DEN HAAG (ANP) In een vol ledig gevulde Prins Willem Alexan- derzaal (2200 plaatsen) hebben PTT- ers gistermiddag een laatste protest bijeenkomst gehouden voordat de Tweede Kamer (vandaag) begint aan de debatten over de spreidings- nota. van de regering. Er waren niet minder dan 13 sprekers die van hun solidariteit met de PTT-ers en de mensen van de topografische dienst in Delft kwamen blijk geven. Aan het einde van de bijeenkomst werd een motie aanvaard, waarin erop wordt aangedrongen, dat er nieuwe diensten in het noorden, oosten en zuiden komen om de werk loosheid daar op te vangen. Ook wordt in de motie gevraagd de dien sten, zoals de PTT, op te dragen wat op basis van eigen inzichten, open studies en reëel overleg dooi de betrokkenen kan worden gedaan om die regio te steunen "Spreiding op deze manier is één grote speculatie", zei de Haagse lo co-burgemeester H.F. Happel. "Het zal wel loslopen, zegt deze regering, maar nergens maakt de regering waar dat Den Haag regeringscentrum en regionaal centrum kan blijven. Daarvoor zijn arbeidsplaatsen van elementair belang, zoals de haven van belang is voor Rotterdam". "De regering gokt erop dat wij, geen uitweg ziende, wal zullen mee gaan", vond mevrouw Brooshoofd, sprekend namens de PTT-vrouwen. 'Zij geloofde niet dat er voor de PTT- vrouwen, die nu in Den Haag of om geving een baan hebben, vervangend werk zal zijn in het noorden. De dienstcommissies PTT hebben minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat gevraagd na te gaan of staatssecretaris Van Huiten. In een gesprek dat de stuurgroep begin ju ni met de staatssecretaris had over de spreiding van de rijksdiensten, had die verklaard dat hij een sfeer van geweld bij het nemen van im populaire maatregelen wel gewend is en ook aan kan. De heer Van Huiten had, naar de stuurgroep thans heeft bekend ge maakt, in dat gesprek gezegd slechts voor de uitwerking van de huidige politieke spreidingsplannen te zullen zorgen. De belangen van het perso neel en de inspraak moeten zijns inziens beperkt blyven tot de keuze om al of niet mee te verhuizen. De Andriessen (KVP): OSS (ANP) Het bestuur van de KVP-kring Brabant, de grootste kring van de KVP, heeft volgens KVP-fractievoorziter Andriessen een wijs besluit genomen door zijn steun te geven aan kandidaat Vergeer die is voorgedragen voor het voorzit terschap van de Katholieke Volks partij. "Het is bijzonder verheugend dat dit bestuur dat besluit nam'al dus mr. Andriessen gisteravond tij dens een spreekbeurt te Oss. in het kader van een werkbezoek van CDA bewindslieden en -kamerleden aan Brabant. Mr. Andriessen zei, dat er geen en kel bezwaar is om de eigen partij te versterken en te profileren. "Maar dat wilde De Zeeuw niet. Die wilde oe KVP omvormen tot een christen democratische partij. Een CDP bin nen het. CDA zou verwarring geven. Verwarring bij de partners ARP en CHU en verwarring bij de honder den provinciale en gemeenteraads fracties van het CDA", aldus de voor zitter van de KVP-tweede-kamer- fractie. Mr. Andriessen zei, sprekende over het maken van afspraken vooraf bij de eerstkomende tweede-kamerver- kiezingen, een persoonlijk voorstan der te zijn van een intentieverklaring op wederzijdse basis. "Men zal met de CHU moeten praten als men met de christen-democraten wil praten. Daar kan de PPR ook niet onder uit", aldus mr. Andriessen. Volgende week maandag, tijdens een vergadering van de tweede-ka mercommissie voor landbouw over de inkomenspositie in de landbouw zal de CHU-fractie trachten het ka binet te bewegen tot een meer tege moetkomende houding jegens land en tuinbouw. "De fracties van KVP, ARP en CHU hebben daarvoor in de nota "Groen licht" van de weten schappelijke instituten van de drie parijen over de problematiek in land- en tuinbouw een goede basis gelegd", aldus dr. Kruisinga. voor zitter van de CHU-tweede -kamer fractie gisteravond in Oss. het juist is, dat de bedrijfsleiding staatssecretaris had de indruk dat de PTT door middel stichten van nieuwe en groeidiensten op basis van een volledig vrijwilli ge keuze voor hen die deze diensten in de regio willen wormen - een bijdrage de meeste PTT-ers graag naar het noorden willen vertrekken en vond dat de dienstcommissies het perso neel niet vertegenwoordigen. De heer Van Huiten bleef er bij, dat zijns de spreiding kan leve- inziens personeelsleden in de groep van 132 topfunctionarissen de open brief onder dwang hebben getekend, aldus hebben de gezamenlijke dienst commissies gisteravond bekend ge maakt. De stuurgroep gezamenlijke dienst commissies van de centrale directie PTT hebben voorts minister Wes terterp gevraagd te bemiddelen bij DEN HAAG <SP> Oud- KVP-voorzitter Dick de Zeeuw krfjg steun vanuit een nieuwe hoek. Een directeur van een fa briek in Gelderland, waarvan De Zeeuw commissaris is, is 'n schriftelijke campagne voor hem begonnen. Hij heeft een aantal KVP-kringen aange schreven met het verzoek zich achter De Zeeuw te plaatsen. ZOETEERMEER (ANP) tre hokt te zijn omdat de mensen gemeenteraad van Zoetermeer heeft al 'ijn begonnen te met v^a^een" reactie op ^èen rapport TO gebeuren worden "bouw-mogelijkheden in Zoetermeer' beschouwd aldus het van de provincie Zuid-Holland. In commentaar. dat rapport ^chat Oe Na oud.mini5ter Den Toom heeft ook oud-minister van defensie Den Haag Minister van Financiën ten. De verwachting is dat dit inkomsten uit opcenten op woningbehoefte in het stadsgewest Den Haag op 467.000 tot 1980 ta" „dJl„bIh°15e benaderddoor moet onder meer Zoetermeer vol doen. In hun nota stellen B en W van Zoetermeer dat de provinciale plano logische dienst tot die cijfers is ge komen doordat men is uitgegaan van een groei van de Nederlandse be volking in het jaar 2000 tot circa 16 miljoen inwoners. Die groei is vob gens De Koster laten weten, nooit te zijn die hem een of ander vliegtuig kwamen aanbeve len. Hij maakte bezwaar tegen het PPR-voorstel om een parlementaire enquete te houden, mede naar aanleiding van de positie van de prins als inspecteur-generaal voor de krijgsmacht. De rijksvoorlich tingsdienst verklaarde, niet verrast berekening~van" het~CBS te ajn over de nieuwe discussie over uit 1971. B en W menen dat die berekening is achterhaald. Het i De hervormde predikant Hoo- genkamp (29) te Veere heeft 250 kerkgangers tien gulden uitgedeeld met de bedoeling dat ztf met dit ta- lent" gaan werken om f 140.000 bij W de conclusies die op die elkaar^ te brengen Cijfers zijn gebaseerd achterhaald. nomisch instituut voor de bouwnij verheid heeft bijvoorbeeld inmiddels berekend dat Nederland in het jaar 2000 zo'n 13,5 miljoen inwoners zal hebben. Daarmee zijn ook volgens De provinciale planologtsche dienst vindt dat op korte termijn vier bouw plaatsen (Wateringen, Pijnacker, Zoe terwoude en Zoetermeer) tegelijker tijd tot ontwikkeling moeten woi> den gebracht. verwartning in de kerk en de restau ratie van het orgel. Kinderen bene den 12 jaar kregen van hem een gul den. Er is tot dusver f 10.000 binnen gekomen, onder meer uit de verkoop van schelpen, stickers, frites, bloe men en boekjes. dr W. F. Duisenberg heeft zijn collega's opgedragen samen voor een totaalbedrag van meer dan 3,5 mijlard te schrappen uit hun voor volgend jaar geraamde uitgaven. Samen met maatregelen in de aantal in het komende jaar zal ingevoerde informant. oplopen tot vierhonderdduizend. De regering heeft herhaaldelijk Inperkingen beloofd, dat een arbeidsongeschikt- onder meer ook zelfstandigen Jeugd- Sterk omstreden zijn de voorgestelde inzinking betekent onder meer: n de welzijnssector, een scherpe daling van de inkrimping van het belastingopbrengsten dit Jaar kunnen profiteren per 1 juli onderwijs en wetenscheppen. Vooral bij volgend jaar; belastingsfeer denkt Duisenberg ''op 1976 zal worden ingevoerd. In dat het wetenschappelijk onderwijs zal steeds die manier een „gat" van vijf tot 2 jaar dit de overheid 240 miljoen moeten laten. Een van de daarvan een verdere stijging miljard in de voorlopige rijksbegro- kosten. In 1978 zouden de kosten grote conflictpunten is de inpassing uitgaven voor sociale verzekeringen. ting 1976 te dichten. Enkele opmerkelijke voorstellen Duisenberg om de financiële huis- dat houding van de staat in evenwicht Algemene te houden: verzekering Uitstel van de invoering van de geen geld is. arbeidsongeschiktheidsverzekering Hetzelfde geldt zelfstandigen zijn gestegen tot 750 miljoen gulden. Duisenberg heeft nu laten weten, invoering van deze schrappen aan het Rijkswegenfonds. genfonds. De rijksbijdrage de extra-aardgasbaten in het begrotingsgeheel. Voor volgend jaar een bedrag van 4," miljard. Arbeidsongeschiktheids- Minister Duisenberg verzet zich er V.) voorlopig sterk tegen deze extra-aardgasbaten als blijvend te beschouwen. Hij wil het Rijkswe- niet meer dan 1,3 miljard gebruiken dit als dekking van het begrotingste- miljoen (1974: 252 miljoen). Het eindigheid de jaarwisseling '74/'75 Rijkswegenfonds krijgt zijn normale tegen geldelijke vergoeding Minister Duisenberg schrappen Nederlander die langdurig arbeids ongeschikt is. Zo'n regeling bestaat al voor werknemers, de W. A. O. De laatste jaren zijn de uitgaven krachtens de W. A. O. zeer sterk gestegen, doordat steeds meer werknemers arbeidsongeschikt raak- de rijksbijdrage fonds is dit jaar al verlaagd tot 216 kort. Duisenberg wijst daarbij op de van de aardgasbron: eeuwwisseling zal de uit de aardgasbel van Slochteren vermoe- p stil- delijk leeg zijn. iedere staande auto's. „De conflicten die Een andere vraag die zich klemmend aandient is, moet het het gevolg kunnen zyn van de drastische bezuinigingen zyn veel zittende kabinet-Den Uyl verant- het voortbestaan woordelijk zijn meerjarenaf- i het kabinet, dan andere conflic- spraken die tegen het einde ten tot ging va is daar i toe bij elkaar. De i de Starfighter door de F-16 n peuleschil by", zei 'n goed rit tot 1980 doorlopen? De financiële moeilijkheden waar mee het kabinet- Den Uyl zit zyn Philips batterijen, een van die dingen die vandaag de dag nog lang meegaan.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7