en voor corso Bloemen kop eist improvisatie-talent Kwaliteit niet op gebruik afgestemd Badhokjes van zwembad Alkemade na vijf jaar al versleten Het Leidse Woonhuis Sieraden gestolen t.w.v. 800 gulden PAGINA 4 ■UrlMJW DINSDAG 10 JUNI 1075 RIJNSBURG Wim Zwaan (51 en werkzaam bij „Siera- for") is in een jaar of vijf, zes een zeer bekende figuur ge worden in de kringen van de corso-organisatoren. Als in koper van de bloemen. Hij heeft in die tijd reeds twintig corso's gestalte kunnen geven. In binnen- en buitenland. Rijnsburg, Den Haag, Keulen, Hamburg, Katwijk aan Zee, Siegen-Hüttental en Rotterdam zagen hem in de hallen waar de praalwagens en personenauto's werden opge bouwd met bloemen goochelen. Goochelen of zo men wil improviseren is het wat een inkoper van bloemen voor cor so's in zijn mars moet hebben. Niet alle door de arrangeurs gevraagde soorten zijn immers steeds in voldoende aantal len aanwezig en ook komt het vaak voor, dat ze te duur zijn. Van dat goochelen met bloemen gaf Zwaan eens te meer blijk tijdens de opbouw van Rotterdam Water 75", de bloemenstoet die zaterdag door de Maasstad reed en dik over de 300.000 kijkers trok. Door Cees Combee Nog schor van al het praten ge durende de drie dagen durende "bouw" van de Rotterdamse bloemen- Btoet Willem Zwaan, die na Rotterdam nog Rijnsburg, Den Kaag en Kat wijk moet gaan "maken", nadruk kelijk: "Als de bloemen zijn gekocht moeten ze worden behandeld. Ze worden op 2 tot 3 centimeter water in de koelcellen geplaatst. Deze zijn op dat moment gebracht op een tem peratuur van min. vijf graden. Wan neer de bloemen erin worden ge- plaats wordt. Wanneer de bloemen erin worden Seplaatst wordt deze opgevoerd tot Rotterdam zijn 1 tot graad boven het vriespunt. n de Ahoy-hallen zit Willem met hoofdarrangeur Paul van Bekkum in de kantine van de Ryns- burgse bloemenveiling „Flora" terug te blikken op de bloemenfeestdag in 's werelds havenstad nummer één. Door eendrachtige samenwerking mpn erin geslaagd Rotterdam z.^. corso te hergeven. Het publiek heeft Nauwlettend dient het hjdst.p enorm enthousiast gereageerd. Daar door staat het wel vast, dat de Maas stad in 1976 zijn tweede "Rotter dam-Water" krijgt. Dan - het kan bloei moeten komen in de gaten den gehouden. De bloemen gaan na melijk rauw de cel in. Dat tijdstip van in bloei raken verschilt bij de ene dam-waier „JIV of andere soort nog wel wat. En na dit grandioze succes haast niet anders - zal het gemeentebestuur ook een fors financieel steentje moe ten aandragen en zal het niet al leen van de sponsors behoeven te komen. Rijnsburger Zwaan tegen Rotter damse bloemsierkunstenaar Van Bek kum: "Het is onvoorstelbaar, dat we eigenlijk met zo weinig mensen en met een minimum aan geld "Rot terdam Water 75" van de grond als het corso rijdt moet in volle kleurenpracht staan. Boven dien is het zo, dat het groeiproces bij bloemen, die men uit de cel haalt en die bijvoorbeeld 24 uur zijn geremd eens zo snel is. Allemaal factoren, waaraan aandacht moet worden ge schonken. Dan komt tenslotte het ver voer van de bloemen naar de opbouw- heb. Rijnsburg zal hallen en het verdelen de binders. Rozen, gerbera Meisje in kofferbak van auto "'ontvoerd' NOORDWIJK Een bewo ner van de Bosweg in Noord- wijk belde gistermiddag da delijk de -politietoen hij zag dat er buiten een meisje door een paar kerels in de koffer bak van een Mercedes werd gefrommeld. De auto reed daarna in de richting van de boulevard. Alles wees op een echte ontvoering en bij de politie sloeg men dan ook groot alarm. De achtervolging iverd ingezet en na een poosje werd de auto gevonden, weer terug op de Bosioeg. Daar ontdek ten de ijverige politiemannen dat de auto van een 20-jarige Leidse musicus ivas, die sa men met vier andere jongens uit de Sleutelstad op stap ivas geweest. Ze hadden enkele meisjes ontmoet, maar het gezelschap was elkaar kwijt geraakt en zo bleef de musi cus met zijn vrienden en één van de meisjes over. Bij wijze van grap stelden de heren toen voor dat het meisje, een 16-jarige Hazersiooudse, in de kofferruimte zou wegkruipen. Aldus geschiedde. Maar toen de jongens de kofferbak af sloten en wegreden, kreeg het meisje het wat benauwd en beaon ze te huilen. Na een rondrit werd het meisje door haar ontvoer dersbevrijd op het Vuurto renplein. De jongens werden naar het politiebureau ge bracht, ivaar hen duidelijk werd gemaakt dat dit geen leuke grap ivas. Valkenburg ontmoet Valkenburg VALKENBURG (tioeemaal) Valkenburg aan de Geul ligt in Limburg en Valken burg aan den Rijn in Zuid- Holland. En toch zijn er nog altijd mensen (ook. postbo des) die deze twee plaatsjes met elkaar verwarren. En zo is de VVV van het Limburgse Valkenburg (de oudste VVV van Nederland, opgericht in 1885op het idee gekomen om de Noorde lijke Valkenburgers eens uit te nodigen voor een nadere kennismaking. Want niet al leen de naam V alkenburg hebben de twee plaatsen ge meen. Archeologische opgra vingen hebben aangetoond, dat beide Valkenburgen in de tijd van de Romeinse over- he,ersing belangrijke plaat sen waren. Valkenburg aan den Rijn heeft een zeer be roemde paardenmarkt en Valkenburg aan de Geul heeft tot voor een tiental ja ren ook altijd een zeer be roemde paardenmarkt gehad. Op vrijdag 13 juni is het college van B en W uit Val kenburg aan den Rijn op be zoek in Limburg. Dan wordt er uitgebreid kennisgemaakt en zullen de Limburgers wat laten zien van hun Valken burg. Zodat wij de Limburgse Valkenburgers ook wel eens een keer hier zullen zien. KOUDEKERK Tijdens de laatst gehouden ledenvergadering van de Vereniging voor Chr. onderwijs Ha- zerswoude-Rijndijk-Koudekerk aan den Rijn trad de heer W. Vergunst af als secretaris. Tien jaar gele den kwam hy na 'n buitenlandse reis tot de ontdekking dat hij gekozen was als voorzitter van deze vereni ging. Zijn protesten hiertegen orchideeën kan men eigen- gezet. Dat c HAZERSWOUDE De vakantie- dat hij de jongste was) werden afge- week voor de jeugd van Hazerswoude Wimpeld en dus zat hij er aan vast zal worden gehouden van maandag 28 juli tot en met vrijdag 1 augustus. Als stuurman van de K.N.S.M. wist hij alles van sturen af, maar om epn De organisatie van deze activiteiten schoolvereniging te besturen was len worden ontplooid in de wijk Rhy- voor hem een geheel nieuw perspec- len worden ontplooit in de wijk Rhy- tief. De Lager Onderwijswet van nenburch. berust bij het bestuur van 1920 was voor hem een welkome verband met rijkste aspecten. Dat geschiedt altijd rangeurs als de Oegstgeestenaar Wil- de speeltuinvereniging De Rode Wip. steun. Het gevolg hiervan was dat de n onder het duizendjarig bestaan, wel gran- in goed samenspel tussen hoofdar- lem Buurman en de Rotterdammer gemeentebesturen van Hazerswoude- euphor- dioos en volop in de kleuren worden rangeur en inkoper. De hoofdarran- Paul het praten in Rotterdam, waar dezer dagen een corso werd ge- rijdt de eerste zater- geur stelt de kleuren en de hoeveelhe- Bij het verlaten Bekkum mee te praten. Op de eerste dag van deze vakan- Rijndijk en Koudekerk het "Flora"- tieweek vormt de bouw van een hou- -TT..I WRt dgcii- «.SBS-. vJBL uv. «.uw- B. ufllu.u «c «uvmw. uf, ecuö lastig werd gemaakt, als de hebben weten te tienen, xieci pas Qp he(. laatste moment ko- dag van augustus. De week daarop den vast, alsmede de soorten bloemen kantine zegt Zwaan: "Tot het Rijns- ten dorp het hoogtepunt. Dan vindt heer Vergunst op grond van deze moeite heeft het gekost. Zelfs ftce" pen, maar bij lelies mag dat bijvoor- wordt het nogeens dunnetjes overge- die hij graag in de corsostoet wil burgse corso. Dan ga ik er weer met ook de verkiezing van de burgemees- Onderwijswet hen op hun verplich- het er even naar uitgezien, dat het 5^^ gerust een week van tevoren daan in Den Haag en Katwijk". zien, en de inkoper moet dan maar een man of zeven tegenaan. Ik hoop, ter van dit dorp plaats en krijgt hij/ tingen voor het bijzonder onderwijs reeds vorig jaar geplande corso om - - - - financiële redenen geen doorgang zou kunnen vinden. We hebben veel moeten improviseren, maar Paul van Bekkum aan jouw doorzettingsver mogen en aan dat van de heer Hof- stra is het te danken, dat niet tot afgelasting behoefde te worden over gedaan. Er was uiteindelijk een be paald budget. Doordat we allemaal, ook de binders, wat water in de "financiële wijn" hebben gedaan lukte het. Als we net als andere vaklieden onze uren hadden geschre ven en daarvoor loon hadden ge vraagd zou het nimmer zijn gelukt. Met het geld, dat beschikbaar was, hebben we het corso - een mach tige propaganda voor de stad Rotter dam en het gehele Nederlandse bloe- menvak - waar kunnen maken. Zou Rotterdam de steun van Lei den (ontwerper en bouwer van de praalwagens Joop Visser) en Rijns burg (Flora, Niek Hemmes, Wim Zwaan) niet hebben gehad en de binders hadden financieel niet mee gewerkt, dan zou "Rotterdam Wa ter 75" niet hebben gereden. Dat staat ook voor hoofdarrangeur Paul van Bekkum vast. Zwaan is precies uitgekomen met het hem beschik baar gestelde budget om bloemen te kopen voor het versieren van de praalwagens en personen- en be drijfsauto's met gigantische en kleur rijke bloemtoeven. Zegt Zwaan: "Er waren in dat Rottordamse corso zo'n 350 tot 400000 bloemen verwerkt. Helaas was de tjjd van voorbereiding tekort. In drie dagen heb ik alles moeten kooen. Er moest heel wat worden geïmproviseerd, omdat door de bin ders gevraagde bloemen niet aanwe zig of te duur waren. Althans geme ten naar het Rotterdamse budget. Zo moest ik bijvoorbeeld 1900 stuks ele maris hebben. Die gingen bij "Flora" weg voor f 1.75 per stuk. Ik heb er toen gele gladiolen voor in de plaats genomen. Daardoor kon de prijs met een f2000 worden gedrukt, want die gladiolen kocht ik voor f 0,50 tot f 0,60. Voor monikskappen (f125) nam ik liathrus f f 0.30)Er waren 2000 gele rozen van de culti- var Dr. Verhage besteld (f0.38) en daarvoor nam ik Ever Gold (f0.23). Dat zijn zo maar enkele voorbeel den. Het scheelde echter vele duizen den guldens. Toen ik maandag de eindrekening van de bloemen op maakte zat ik precies op het bedrag, dat beschikbaar was". Dat inkopen op budget is geen een voudige zaak. Wanneer de bloemen goedkoop zijn is het begrijpelijk geen probleem. Ook niet als corso's als dat van Rijnsburg gestalte moeten krij gen. Komen de bloemen dan wat duurder uit, dan is het bestuur van de bloemenveiling "Flora" wel bereid een deel van de "overloop" bij te be talen. Het is echter heus niet zo, dat een corso-inkoper als Zwaan zo maar op de tribune van de veiling kan gaan zitten drukken, omdat de bloemen gebruikt moeten worden voor het opsieren van de praalwa gens. Hij heeft net zo veel rechten en plichten als de andere kopers en beslist niet meer. Wie de hoogste prijs afdrukt heeft de partij. Het moeilijke is, dat men voor een corso eigenlijk het hele op dat moment be schikbare assortiment aan bloemen nodig heeft. Het komt bij mensen ils Zwaan echter niet alleen op het nkopen aan, maar ook op het ver porgen van de bloemen vóór de bin ders aan het werk gaan. zijn. Er komt dus een hele organisa- Naast het ontwerpen van de stoet zorgen, dat hij aan die wens kan vol- dat er dan net zoveel kijkers langs zij de ambtsketen omgehangen. Een tie voor kijken. Nu denk ik alweer en het opbouwen en versieren met doen. Lukt dat niet helemaal, dan zal de route zullen staan als in Rotter- stokbrood-bakfestijn vormt het slot aan de corso's van Rijnsburg, Den veelkleurige bloemtoeven is het op de er moeten worden gegoocheld of ge- dam. Dan wordt ook deze bloemen- van deze vakantiebezigheden, waarin Het schoolbestuur vindt dat in di: Haag en Katwijk. Ik weet nog niet juiste wijze inkopen van "Flora's ïmproviseerd. Daarover weten Rijns- stoet weer een machtige propagan- water (vissen, roeien, zwemmen) bijzondere geval een officiële af- hoeveel bloemen ik daarvoor nodig kleurenpracht één van de belang- burger Willem Zwaan en hoofdar- da voor de streek en het vak". een belangrijke rol speelt. scheidsreceptie op zijn plaats zal zijn. LEIDEN Doordat een zijschot van een vrachtwagen, die beladen was met frisdranken, het begaf, is vanmorgen om half twaalf op de Korevaarstraat een aardige ravage aangericht. Enkele tien tallen kratten met limonades vielen van de wagen. De reinigingsdienst heeft onmiddellijk de zaak opgeruimd en niet lang daarna kon het verkeer weer over beide banen rijden. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. LEIDEN In het kader van Mo numentenjaar 1975 wordt in het Stedelijk Museum de Lakenhal van 13 juni tot en met 27 juli 1975 een tentoonstelling gehouden gewijd aan de meer dan 1000 woonhuizen van Leiden die monument zijn, en de talrijke andere die vergelijkbare pro blematiek kennen. De expositie bestaat uit fotomate riaal, oude schilderijen en tekenin gen, een audio-visuele presentatie en een leesboek. Ook z\jn er twee stads wandelingen uitgezet, waardoor men al wandelend een indruk kan op doen van de restauraties die de laatste jaren hebben plaatsgevon den; verknoeide of nog te restaure ren panden worden niet geschuwd. WADDINXVEEN De postdui venvereniging "De Sperwer" hield een wedvlucht v^naf Noyon. Uit slag: Gebr. Metselaar 1, F. v. Vliet 2, F. Middelkoop 3, Th. Colla 4, Gebr. Anders 5, D. Boere 6. P. Bonefaas 7, C. Toor en Zn. 8, 9, T. H. Twigt en Zn. 10. De tentoonstelling is voorbereid door een werkgroep waarin deelne men de Dienst Gemeentewerken af deling Monumentenzorg, 't Gemeen telijk burau Voorlichting, de Stich tingen Studenten huisvesting, Stads herstel en Diogenes, en het Stede lijk Museum de Lakenhal. Het 10- LEIMUIDEN Zondag worden in 't Spant te Leimuiden wedstrij den gehouden voor het clubkampioen schap van de tafeltennisvereniging Play Fair. Aanvang13 uur. BOSKOOP De stichting Peu terspeelzalen Boskoop zal de tweede helft van dit jaar starten met een nieuwe zaal nabij de Nieuwstraat. Deze komt in het te bouwen oefen lokaal van de muziekvereniging Ex celsior. De zaal zal plaats bieden aan kinderen van 2,è tot 4 Jaar. Men kan zich daarvoor opgeven op het adres Goudse Rijweg 94, tele foon 01727—3687. KATWIJK Uit een woning aan de Koningin Julianalaan is gisteren een aantal gouden sie raden gestolen. De waarde hier van wordt geschat op ongeveer achthonderd gulden. De sieraden lagen op een tafeltje in de slaapkamer. De dief is ver moedelijk met een valse sleutel binnengedrongen want de be woonster van het pand kon de deur naar de slaapkamer niet meer open krijgen. De gouden sieraden, die zijn ge stolen: een massieve armband, een armband met zes bloedkoralen, een ring met vijf smaragden en een dameshorloge. ALKEMADE Het toezicht op de kleedcabines en dergelijke in het zwembad van Alkemade zal wor den verscherpt. Het badpersoneel zal hiermee voor een groot deel worden belast. Ook zal een beroep worden gedaan op onderwijskrach ten om een oogje in het zeil te hou den als zij met hun leerlingen ko men "lessen". Deze maatregel heeft de gemeente genomen, omdat in de kleedcabines nogal eens vernielingen werden aan gericht. Om die op te knappen moest de gemeenteraad (eind vorige maand) een krediet uittrekken van tweeëntwintigduizend gulden. Hierbij kwam ook nog eens een bedrag van vierendertigduizend gulden voor het vervangen van de kozijnen, die na vijf jaar gebruik moeten worden vernieuwd. Met deze werkzaamheden hoopt men bij de gemeente Alkemade nog deze zomer te kunnen geginnen. Echter is het wachten geblazen op goedkeuring van Gedeputeerde Sta ten. Volgens een woorvoerder van de gemeente Alkemade zou de zwem- accommodatie niet zijn afgestemd op het goede gebruik ervan. „Boven dien," aldus de woordvoerder, "is de kwaliteit van de kleedcabines niet best. Opgeplakte tegels vielen van de wanden. En natuurlijk heeft ook de jeugd er wel eens een enkele van afgetrokken." De fabrikant heeft echter zeer wel beseft, dat de constructie niet best was. "We kunnen de kosten," aldus de woordvoerder, "gedeelte lijk verhalen op de bouwer van de cabines. Op de nieuwe kleedgelegen heden krijgen we een- korting van dertig procent." Het aantal kleedcabines zal tevens worden teruggebracht. Nu zijn er zesendertig, dat worden er straks twintig. Doordat het bad veel voor schoolzwemmen wordt gebruikt en de kinderen zich gemeenschappelijk verkleden, blijven veel hokjes onge bruikt.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 4