Deze week einde aan clandestien slopen op weg? ÜH Kritiek op wethouder Van Dam Langegracht-Zandstraat woongebouw en supermarkt mïzu keukens Wie betaalt De Zijl: rijk of de gemeente? Verkeerscommissie over de Ververstraat Welzijnsbron: Gerommel met duiten in half duister CDA: "Uit geheime raadsvergadering geklapt* S. V. OOSTEN SCHOOLHOOFD BANZ BORD DINSDAG 10 JUNI 1975 LEIDEN Verwijten aan B en W LEIDEN Zo mogelijk 'nog deze week zal een einde werden gemaakt aan de acivitei- ten van autoslopers op de Haagweg, de Mole nstraat en eventuele andere openbare wegge deelten. Loco-burgemeester Van Aken heeft de gemeenteraad gisteravond beloofd om de ze kwestie vandaag nog in het college van B. en W. aan de orde te Stellen en te zoeken naar een oplossing. v Hét autoslopen op de openbare weg was gisteravond onderwerp van lang durige discussie in de raad. De aan leiding daartoe was een voorstel tot wijziging van de algemene plaatse lijke verordening, die 1 juni van dit jaar van kracht is geworden. Toe gevoegd is nu de bepaling, dat niet alleen slopen op de weg, maar ook slopen öp een voertuig (het gebeurt ook bovenop vrachtauto's) verboden Dit voorstel werd met algemene hoeft te gelden, raadsleden) ook zijn verontwaardi ging uitsprak over de handelwijze van de politie zondagnacht in de Mo lenstraat. Een bewoner daar had zich zo geërgerd aan de autowrakken, dat hij er de brand in stak. De politie doofde het vuur, nam de brandstich ter mee naar het bureau maar gaf de autosloper geen bekeuring. Ter wijl daarvoor niet alleen de algemene plaatselijke verordening als leidraad hield Driessen (CDA) het college voor. „Volgens de verordening op het stadsschoon is niet alleen het autoslopen, maar ook het opslaan van wrakken ver boden". Het autoslopen is in Lei den echter „een bedrijfstak gewor den, die bloeit dank zij een inter pretatie van artikelen door het hoofd van de politie", aldus het CDA-lid. stemmen aangenomen, maar niet na dat diverse raadsleden het beleid van B. en W. inzake het bestrijden van clandestiene autosloperijen op de openbare weg fél hadden bekritiseerd. De wijziging van het desbetreffende artikel in de algemene plaatselijke verordening werd algemeen overbo dig geacht zoals Peters (PvdA) het college voorhield: „Als er niet de wil is van de gemeente om iets tegen de sloop te doen, verwacht ik nog wel nieuwe voorstellen tot wijziging de APV. Maar we zullen wel eens eeuwig sloopdebat houden, zolang er geen terrein is aangewezen, waar het wel kan en mag". Kuijers (VVD) vroeg zich af waarom er niet direct opgetreden. Was, zodra de APV van kracht was geworden. Op de wijziging van het artikel behoefde men niet te wachten: „Er zijn tal van voorbeelden van wrakken, die gewoon op de weg staan", aldus Kuijers, die zich afvroeg waarom de brief van de Haagwegbewonert over de slopersactiviteiten, die vorige week naar de gemeenteraad is gestuurd, Het hoofd van dg politie> ic bur_ niet op de lijst van ingekomen stuk- gemeester Vis is op vakantie en kon ken figureerde. Een vraagstuk, dat derhalve zijn beleid, of het ontbre- ïiiet opgelost werd, de VVD-fractie ^en daarvan, gisteravond in de raad -iep vrijwel in koor, dat deze brief verantwoorden. Voorzover het optreden van de politie ter sprake werd gebracht, moest loco-burge- latere datum meester Van Aken het antwoord aan de raadsleden grotendeels schuldig blijven. Evenals over de rol, die de stedelijke lichtfabrieken kennelijk hebben gespeeld bij het op gang „Er is gewoon brengen van de slopersactiviteiten bij de Haagweg. De VVD-raadsleden Kuijers en Wessels wisten met grote van de politie. Hij meldde overigens dat het te verwachten is, dat er bin- de~ raad nenkort aan de slopers een terreintje zal worden aangewezen, waar ze hun activiteiten wel mogen bedrijven. Wethouder Van Aken bevestigde dat. De juiste plaats werd niet ge noemd. In het verleden is een sug gestie om een terrein bij het woon wagencentrum aan de Haarlemmer trekvaart hiervoor ter beschikking te stellen door de bewoners van de hand gewezen, terwijl ook een ter rein aan de Gabriël Metsustraat voor heen is genoemd. Molenstraat Maar hoe dan ook: „Er is gewoon te weinig gebeurd", aldus Kuijers, die (en met hem nog een aantal stelligheid te beweren, dat de SLF notabene in het week-end nog voor zieningen heeft aangebracht in de boot in de Rijn van waaruit de slo per op de Haagweg opereert. Terwijl volgens Vink (CDA) woonschepen zonder officiële ligplaats daar nooit op behoeven te rekenen. Ook Stroink (CDA) zei tegen het college: „Wil- Tens en wetens heeft u bij de Haag weg een troep gecreëerd. U kunt mij niet vertellen dat. iemand plotseling het idee kreeg om van de Roosevelt- straat (op het terrein van Adler werd vroeger clandestien gesloopt - red.) naar de Haagweg te verhuizen. Dat is niet buiten medeweten van mensen van het stadhuis gebeurd. Ik wil dat u dit tot op de bodem uit zoekt". Hetgeen Van Aken hem toe zegde, terwijl ook de rol van de SLF Begrip Van Aken verdedigde het beleid van het college verder nog met de opmerking dat optreden tegen de slopersactiviteiten op de openbare weg eigenlijk niet goed mogelijk was, zolang er geen alternatief terrein voorhanden is. Een redenering, die Beijen en Kuijers niet pikten. Laatst genoemde: „Een leuke verordening hebben we dan. Wat gebeurt er straks als dat terrein vol is?" En Driessen voegde daar aan toe„Waar om moeten we wachten op een al ternatieve plaats voor mensen, die geen vergunning hebben? Is het juri disch mogelijk om deze wrakken te verwijderen op kosten van de eige naren. U weet heel goed dat het hier in Leiden heel moeilijk is om een vaste plaats voor autoslopen te vin den. Ook de provincie levert weinig Al met al kon Van Aken („als er één onderwerp is, dat ons veel tijd kost, dan is het wel de kwestie van het slopen") de teleurstelling van de raad wel begrijpen. Hij zegde toe te zullen proberen nog deze week maat regelen te nemen. LEIDEN Op de hoek Lange- gracht-Lange Zandstraat verrijst een gebouw, dat bestemd is voor be woning door alleenstaanden of twee personen. Het gebouw zal een veer- hal, eer tigtal appartementen tellen, waar- en een van de huur op dit. moment nog niet menten vastgesteld is. Op de begane grond geen badkamer komt een supermarkt, een filiaal te cel". De verhuur, van Duitse firma Albrechts, waarschijnlijk in oktober open gaat. omstreeks november voor bewoning komt aan de zijde gereed zal komen. De appartemen- een zonnetei'ras, ten, die geschikt zijn voor twee sonen bevatten een zitkamer, hal, een slaapkamer. open keuken Verwacht wordt, dat het flatgebouw op de eerste en tweede verdieping de Baatstraat de bewoners op de derde verdieping komt er een ten-as aan de zijde van de Lanee- ;n badkamer gracht. Het gebouw bevat verder 'n de apparte- fietskelder en centrale voorzie- alleenstaanden hebben ningen met o.a. een wasmachine, 't Wordt gebouwd door de Leidse aan nemer Korswagen, in opdracht van de in Koudekerk gevestigde beleg gingsmaatschappij Groot Poelgeest. ADVERTENTIE VERGEET U NIET DE MAAT VAN UW KEUKEN MEE TE NEMEN! Meer Leids nieuws elders in de krant hun verontwaardiging over uitge sproken, dat van procinciewege de bouw van het nieuwe zwembad De Zijl bij het rijk is voorgedragen ter plaatsing op de lijst van zg. aan vullende werken (die gesubsideerd worden met geld dat bestemd is voor ADVERTENTIE blauwtje gelopen? stimorol kopen! LEIDEN Aan de Verkeers commissie zullen binnenkort con crete voorstellen worden gedaan -tot verkeersmaatregelen in de Ververbuurt, waar bewoners uit protest tegen het uitblijven daar van vorige week tot twee maal toe de straat openbraken. Dit deelde wethouder Waal gisteravond mee aan de gemeenteraad, in reactte op een interpellatie, die het VVD- raadslid Wessels over dit optre den van de bewoners hield. Hij betitelde hun handelwijze ais "vandalisme". Peters (PvdA) sprak liever van "burgerlijke on gehoorzaamheid", terwijl loco- burgemeester Van Aken haar weer geen "buitenparlementaire actie wilde noemen. Stem uit de raad: "Was het dan een extra-parle mentaire actie"?. Op de concrete vraag van Wessels of aan de po litie door het college opdracht was gegeven om niet in te grij pen bij het open breken van de straat, kon Van Aken in ieder ge val een ontkennend antwoord ge ven, Tot vreugde van Wessels, die de actie van de bewoners echter scherp veroordeelde. "Waar gaan we heen als er tegen dit soort van eigen rechter spelen niet wordt opgetreden"? aldus de VVD'er. Hij refereerde aan de oorlog: "de NSB is ook zo begonnen". Een woordkeuze, die hem niet in dank werd afgenomen. "Heel kwalijk om de NSB erbij te halen", riep Peters (PvdA) en Anne v.d. Zan- de (PPR/PSP/D'66) hield Wes sels voor: "Als we in het verleden niet zo gezagsgetrouw waren ge weest, zouden er heel wat minder nare dingen zijn gebeurd". Wethouder Waal vertelde het VVD-raadslid verder dat de ge meente zou proberen de kosten van het herstraten op de daders van het openbreken zou proberen te verhalen. "Het px-obleem is al leen in hoeverre de daders bekend zijn", aldus de wethouder. Wes sels: "Er is een foto in de krant geplaatst, waar de mensen triom fantelijk en zegevierend op staan. Zou de polttie niet gewoon kun nen volstaan met vragen wie de daders waren? Ik wed dat ze het zullen erkennen, anders zijn ze nog laffer dan ik dacht". Loco burgemeester Van Aken meldde uit het politie-rapport, dat dins dagavond 3 juni, tegen midder nacht, twee agenten (na een ano niem telefoontje) naar de Verver straat waren getogen, daar 25 mensen bij de opgebroken straat hadden aangetroffen, maar nie mand de daad hadden zien ple gen. Het plaatsen van waarschu- wingslichten was volgens het po- litie-rapport niet nodig, omdat de straatlantaarn afdoende was. Niettemin drong Van Zijp (CDA) wel aan op het plaatsen van waarschuwingsborden, zodat de vrachtwagens, die in de Verver straat moeten- zijn, later niet ach teruit hoeven te rijden. "Waarom is de straat eigenlijk nog steeds open", vroeg Van Zijp aan het college. "Wat doet u als morgen de Breestiraat, Langebrug of Zon neveldstraat wordt opengebro ken"? Op die laatste vraag ging wethouder Waal niet in, maar wel memoreerde hij dat sinds no vember '73 een aantal verkeers maatregelen voor de Ververbuurt is genomen. Een paar maanden geleden vroegen de bewoners aan gemeentewerken om nieuwe maat regelen, dat toen, volgens de wet houder, alleen maar advtseerde een brief naar hét college te schrijven en verder geen tijd te hebben, "De gemeente-secretarie heeft nu de zaak in handen ge nomen, wat op zich ongebruike lijk is", aldus Waal. Vandaag zou er door het college overleg wor den gevoerd met het wijkcomité, de bedrijven in de Ververbuurt en de politie. Waal beloofde Van Zijp verder, dat alsnog een waarschu wingsbord bij de straat zou wor den geplaatst. LEIDEN Gisteravond is de Leidse Avondvierdaagse weer van start gegaan. Het aantal deelne mende wandelaars bleef beneden de verwachtinghet waren er niet meer dan 16S. De start vond plaats bij het sportpark De Vliet aan de Voorschoterweg. Op de foto: wandelaars bij de in schrijving. de gemeente is gepleegd. Wethouder Tesselaar zei gister avond in de gemeenteraadsvergade ring, dat G.S inmiddels hebben toe gegeven, dat deze handelwijze "niet zo elegant" was. Het college van B en W moest via deze krant vernemen, dat bouw aan de Zijl opnieuw was voorgedragen. Op nieuw, nadat het zwembad eerder dit jaar niet in aan merking voor plaatsing op de lijst kwam. Inmiddels heeft het kabinet, zoals bekend, andermaal een miljard gestoken in de bestrijding van de werkloosheid in de bouw. Daardoor komt alsnog een aantal werken voor deze subsidie in aanmerking. Ande re Leidse projecten, die door de pro vincie voorgedragen zijn de restau ratie van de Hooglandse Kerk en de nieuwbouw van het Hoogheemraad schap van Rijnland in de Bree- straat. Waarschijnlijk neemt het na tionaal college, dat de uiteindelijke selectie uit de aangeboden werken maakt, nog deze week een beslissing. De gemeenteraad heeft gisteravond overigens al vast besloten om voor de bouw van De Zijl het zg. ge meentelijke fonds bovenwijkse voor zieningen (dat in de afgelopen ja ren bijeen is gespaard en ongeveer 11 miljoen bevat) ter beschikking te stellen. In antwoord op een vraag van Vink (CDA) meldde wethouder Tesselaar, dat Leiden hierdoor niet het gevaar loopt subsidies te verspe len. Met Gedeputeerde Staten is de afspraak gemaakt, dat het krediet voor de Zijl door de raad al zou worden vastgesteld. Komt de bouw van het zwembad in aanmerking voor de aanvullende werken, dan vindt er met de provincie nader over leg plaats. Bijvoorbeeld om het geld LEIDEN Het artikel "Wel zijnsbron: van zwembad tot modderpoel" in onze krant van vorige week maandag heeft tot op heden nog geen enkele reac tie opgeleverd van de fracties in de Leidse gemeenteraad. Dat klinkt nogal vreemd, als men ziet over welke zaken wèl vra gen in de raad worden gesteld. Bij navraag blijkt dat de Wel zijnsbron (een gemeentelijke stichting die in het geheim een groot zwembadencomplex aan de Vondellaan voorbereidde; het zou betaald worden uit de om vangrijke reserves van de Leid se Duinwatermaatschappij waarvan de gemeente op één na alle aandelen bezit) voor de ge meenteraadsleden ook na de uit voerige publikatie nog als een vertrouwelijke kwestie geldt. Zo lang de plicht tot geheimhou ding niet officieel is opgeheven, kunnen zij er in het openbaar geen vragen over stellen. Om hen toch tot wat commen taar te verleiden, hebben wij de fractieleiders gisteren gevraagd "te spreken over de gege- zich vens zoals die verzameld van zwembad tot modderpoel" in het artikel "Welzijnsbron: Driessen (CDA): "Voor mij^ was verreweg het belangrijkste"" dat dat zwembad er kwam; de procedure die moest worden ge volgd stond voor mij op het twee de plan. Het artikel bevat vol doende gegevens om te zeggen: er moet een bijeenkomst komen* van de gemeenteraad met de commissarissen van de Leidse Duinwatermaatschappij, waar bij opening van zaken wordt ge geven. De LDM is tenslotte een verlengstuk van het openbaar bestuur in Leiden. Ik zou graag weten hoe de zaak ambtelijk is voorbereid, van welke advie-^ zen men is uitgegaan, kortom, hoe ër nu precies met de mil joenen is gespeeld". Du Gardijn (PPR/PSP/D'66) "De zaak is voor mijn tijd be gonnen en veel weet ik er dan ook niet van. Als je het alle-, maal leest, zeg je: het is een vreemd gescharrel met duiten in het halfduister. Er moet zo snel mogelijk een eind aan het ge rommel van de Welzijnsbron ko- men en we moeten voorkomen dat zoiets nog eens op deze wij ze gebeurt". Houtman (SGP)"Wat de Wel zijnsbron wilde, zag er aardig, uit. Ik heb altijd begrepen dat er aan de transactie wel kosten voor de gemeente verbonden zou den zijn, maardat die niet zo ge- groot waren. Waar het de raad echter aan ontbrak, waren vol doende informatie, juiste gege vens om een goed oordeel te kun nen vormen. Als je het artikel leest dan kun je niet anders dan tot de conclusie komen: hoe heeft het alletnaal zo ver kun nen komen zonder dat we wer den ingelicht,". Elzenga (VVD): "Het stuk heeft me verbaasd. De zaak speelde voor mijn tijd. Als het al lemaal waar is, wat er in het ar tikel staat dan zitten heel wat! mensen fout. Hoeven (CPN): "Het streven van de Welzijnsbron om dat bad te realiseren, was mooi. Leiden zou zo'n bad best kunnen gebrui- zou zo'n bad best kunnen gebrui ken en het zou ook met Leids geld worden betaald. Maar het is zo'n geheimzinnige boel ge weest dat ik er nu eigenlijk nog nietz over durf te, zeggen. Het is een van die zaken waarvan ik zeg: is dat nu bestuur? Meijer (PvdA)"Ik kan geen commentaar geven. Ik acht mij nog steeds aan mijn geheimhou dingsplicht gebonden, ook al heef er dan het nodige in de krant gestaan. In die dingen ben ik formeel". RUUD PAAUW Haarlemmerstraat 181 Gouden ringen voor dame of heer. Juwelier v. d. WATER heeft een uitgebreide collectie. Ook in briljant. Altijd voordelig. Eigen ateliers. LEIDEN CDA-fractievoorzitter Driessen heeft PvdA-wethouder Van Dam er gisteravond van be schuldigd over de zaak-Deaye Ou- wens (de sinds begin vorig jaar ge- schroste Groenoordhal-directeur) te hebben geklapt uit een geheime raadsvergadering. Het ging om het artikel "Leiden wil Daey Ouwens functie geven" uit onze krant van 28 mei jl. en dan vooral om de passage: "Daey Ou wens heeft in liet gesprek van vorige week met B èn W de toezegging ge daan, aldus één der PvdA wethou ders, om zijn kritiek op het rapport- Woudstra op papier te zetten". (De commissie-Woudstra heeft vorig Jaar de kwestie Daey Ouwens onderzocht, red.). Van Dam erkende de bewuste wet houder te zijn geweest, waarna Driessen bovengenoemde beschuldi ging uitte. "U heeft zaken naar bui- LEIDEN De gemeenteraad heeft Een functie, die hij al "op voortref- gisteravond besloten om de heer S. felijke wijze", aldus B. en W. waar van Oosten (30) te benoemen tot nam sinds het vertrek van het vori- hoofd van de openbare lagere Lucas ge hoofd op 1 augustus 1974. van Leydenschool aan de Aalmarkt. ten gebracht uit een besloten verga dering, waarin de raadsleden ge heimhouding van het besprokene was opgelegd". Wethouder Van Dam zei zich van niets kwaads bewust te zijn. Hij was niet met de betrokken journalist inhoudelijk op de zaak- Daey Ouwens ingegaan, hij had al leen een toelichting gegeven op de procedure. Daarop rustte volgens hem geen geheimhouding. Het colle ge had hij naderhand van zijn han delwijze op de hoogte gebracht en dat had geen bezwaren gehad. Driessen vond Van Dams verkla ring "onvoldoende" en "onaanvaard baar". Stroink (CDA) die destijds met twee andere raadsleden Daey Ouwens voor "vrijwillig verlof" had voorgedragen, raakte door Van Dams antwoord geïrriteerd: "Het gaat hier om een mededeling uit een geheime vergadering. Er is toen helemaal niet geclausuleerd wat wel en niet naar buiten mocht komen. Dus alles moest als geheim worden beschouwd. Ik zou over deze kwestie nu ook wel eens wat kwijt willen. De zaak komt me de strot uit, ik ben het meer dan zat. Maar ik houd me netjes aan de spelregels en dan is het onaanvaard baar als anderen dat niet doen". Elzenga (VVD) vroeg, "zoals ik al meermalen heb gedaan", om de he le zaak-Daey Ouwens in de open baarheid te behandelen. Hij kreeg op zijn verzoek van het college van B. en W. geen antwoord. WANDMEUBELEN bentveld nieuwe rijn 24 - hoek burgsteeg leiden 07134671

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3