LEIDSCH DAGBLAD Plan tot gijzeling koningin zat slecht in elkaar «O S42Ü Leidse binnenstad luidt noodklok na dodelijk gevecht „Het zou een bloedbad zijn geworden vandaag PROSTITUEES UIT KERKEN GEHAALD S3 LEiDSCH DAGBLAD STONEHOUSE PRAAT EN EET NIET Teveel mazen in WW-net DINSDAG 10 JUNI 1975 OPGERICHT I MAART I860 34648 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LEIDEN "De binnenstad van Lei den lijdt onder een zekere wille keurige terreur van een aantal be zoekers van horecavestigingen". Dat schrijft de voorzitter van het comité voor de Pieters- en Acade- miewijk Jan Doove in een open brief aan burgemeester Vis in zijn functie als hoofd van de politie. Volgens de brief zyn er horeca-be- drijven in het centrum, die hun deuren geopend houden, terwijl men al een of meer uren gesloten had moeten zijn. De briefschrij ver stelt vast, dat de dramatische gevolgen van deze situatie nü uit gelopen zijn op een doodsteek, die iemand in de binnenstad is toege bracht. "Deze tragische situatie is de top Plaatselijk bewolking bui. Ovei wind. 24 graden. i 13 graden, maxima (Opgemaakt om 11 JUNI Hoogwater te Katwijk ir, laag Maan op: ü.09 2.17 I mder: van een ijsberg", zo staat in de open brief. "Velen in de binnen stad weten dat. Zij (en waarschijn lijk ook anderen, die uit angst hun mond niet durven openen) kun nen menig staaltje van terreur en bedreiging, manslag en aanslag met bewijzen staven. Het zou ten minste aanbevelenswaardig kun nen zijn om die bewijzen aan te horen en te laten registreren". De burgemeester van Leiden wordt gevraagd de mogelijkheden daar toe te openen. Volgens voorzitter Doove is het gebleken dat de poli tie niet altijd genegen is de be scherming van de stadsbewoners te garanderen. "Ik bedoel daar mee geen aanklacht te poneren te gen politieambtenaren persoon lijk", aldus Jan Doove, "ik meen wel, dat het een punt van over weging kan zijn om de leefbaar heid van de stadsbewoners te be schermen". Op dit punt verwijst voorzitter Doo ve naar een brief van de Advies raad voor de Binnenstad, die aan de gemeenteraad is gericht, en waarin deze zaken worden aange stipt. "De bewoners van de bin nenstad willen niet langer het kind van de rekening worden" zo schrijft voorzitter Doove. Gevraagd om een reactie op de Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs. Ik word abonnee per 25 juni 1975 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor halt geld e'n noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen, In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Lelden, ARNHEM (SP) Acht mitrailleursnesten met elk negen „commando s Zo ongeveer stelden de Zuidmolukkers, die vandaag, morgen en overmorgen terecht staan voor de rechtbank in Arnhem, zich de uitrusting voor voor de voor genomen gijzeling van koningin Juliana op 4 maart j.l. De 70.000 gulden, nodig voor de aanschaffing van wapens, kwam echter nooit op tafel. Bovendien kon den in Nederland lang niet voldoende „soldaten" voor de actie worden ge- recruteerd. „Eigenlijk was het dus maar een rommeltje", redeneerde de president van de rechtbank, mr. E. Wytema, „het had hooguit nog een wanhoops- actie kunnen worden, die ongetwij feld in een bloedbad zou zijn ge ëindigd". Jered M. (64) uit Delfzijl, oud-korporaal van de KNIL en de eerste hoofdverdachte, die gen voorkwam, kon alleen r stemmend knikken. PLAN Jered M., klein en kaal beweerde dat heit plan van de samenzwering tegien de koningin niet van hem af komstig was. Max R. (46). econoom uit Den Haag, zou op die gedachte zijn gekomen. Hij zou ook het geld voor de wapens hebben toegezegd. Toen het beloofde bedrag maar niet afkwam, hebben twee zoons van Fre- derik D. (51), „dominee" uit Eist, hem uit wantrouwen overvallen om alsnog wat geld „zeker" te stellen". Beide zoons van de dominee zyn daarvoor inmiddels veroordeeld. Een lid van de Amster damse karabijnbrigade, toe gevoegd aan de verscherpte bewaking rondom het Arn hemse paleis van Justitie kreeg het vanochtend wat te kioaad met de warmte. Hij verfriste zich met het water uit de fontein voor het justi tiële gebouw. l Prins Bernhard heeft gisteren bij de opening in Hamburg van de Europese conferentie voor recrea tie en natuurbescherming de Alexander von Humboldt-medaille in ontvangst genomen, die hem is verleend voor zijn verdiensten op het gebied van natuurbehoud in de hele wereld. Op de foto bp- dankt de prins met een handkus mevrouw Emmele Toepfer, echt genote van de stichter van het fonds dat de medaille ter beschik king stelde. Tijdens de bijeenkomst werden woorden van lof gespro ken over het werk dat de prins verricht als president van het Wereld Natuur Fonds, een functie die hij al sinds 1961 bekleedt. Aan een andere functie van de prins, diè van inspecteur-generaal van de strijdkrachten, werden de afgelopen dagen ook de nodige worden gewijd. PPR-kamerlid VValtmans stelde voor deze functie van de prins in het parlement ter discussie te stellen. Dit naar aan- leiding van de affaire rond de „Northrop-steekpenningen" waar bij ook de naam van prins Bern hard werd genoemd PAGINA 7 Carola Gijsbers van Wijk zou het liefste introverte filmrollen spe len PAGINA 5 NEC wil Zuidema PAGINA 9 Moordplannen van CIA werden geheim gehouden PAGINA 11 Leiderdorpse gereformeerden kre gen een brief PAGINA 12 brief aan de commissaris van po litie in Leiden mr. C. Barends liet hij weten geen commentaar te willen geven, aangezien de brief gericht is aan de burgemeester. Loco-burgemeester Van Aken, die de met vakantie zijnde burge meester Vis vervangt, zei vanmid dag desgevraagd: "Wij zien op dit ogenblik geen onlosmakelijk verband tussen de openingstijden van de horecagelegenheden in de binnenstad en het exces dat zich in de nacht van vrijdag op zater dag heeft afgespeeld. Veeleer zien wij problemen in het grote aantal horecagelegenheden dat in het centrum geconcentreerd is, en de last die daarvan wordt ondervon den door de bewoners van de wijk". "Ik weet dat burgemeester Vis de ze kwestie al enige malen bespro ken heeft met de gemeentelijke commissie voor politionele aange legenheden", aldus Van Aken "en daarom zouden we zeker geen maatregelen willen treffen zonder ruggespraak met deze commis sie. De commissie zal dan ook op korte termijn bij elkaar geroepen worden om de problemen opnieuw te bespreken en te bezien wat er aan gedaan kan worden". MELBOURNE (AP) Het gist.P- ren in Melbourne gearresteerde Britse parlementslid John Stonehou- se heeft tot dusver al twee maaltij den geweigerd en wil ook niet pra ten met zijn bewakers, zo hebben gevangenisautoriteiten vanochtend verklaard. Stonehouse werd gisteren beschul digd van belemmering van de loop van het recht nadat hij een poging had gedaan vanuit Melbourne naar Londen te vliegen. Hij wilde naar Londen om zyn zaak te kunnen be pleiten tydens het debat dat het La gerhuis donderdag over hem zou houden. Stonehouse wordt beschul digd van fraude, diefstal en samen zwering. Of het weigeren van voedsel be tekent dat Stonehouse een honger staking is begonnen kon vandaag nog niet worden vastgesteld. De enige manier waarop Stonehouse communiceert is door middel van pen en papier. JACHT De gijzeling van de koningin, die onder commando van Jack N. zou staan, ging in d-e nacht van 3 op 4 maart helemaal van de baan toen J.M. (22) uit Opheusdien en D.L. (23) uit ELst op weg naar de verzamel plaats in Lunteren op een routine- verkeerscontrole van de politie stuit ten. Het jonge, zwaar bewapende tweetal trachtte te ontkomen, maar na een wilde jacht werden ze inge sloten. Bij hun verhoor lekte de voorgenomen actie uit. Was de gijzeling wel doorgegaan en gelukt, dan zouden de Zuidmolukkers met de volgende eisen aan de Ne derlandse regering zijn gekomen: er kenning van de republiek der Zuid- molukken; geen straf voor de uit voerders van de gijzeling en vrijla ting van alle Zuidmolukkers in Ne derlandse gevangenissen. De plannen tot gijzeling van de koningin nam in december vorig jaar vaste vorm aan. Toen kwamen Frederik D., Max R., Domingus L. (46), rijksambtenaar uit Krimpen aan de IJssel en Elizer K. (60), kan toorbediende uit Haarlem, bij Jerad M. thuis in Delfzijl bijeen. Dit vijf tal wordt dan ook als de hoofdver dachten in het complot beschouwd. BEVEILIGD Het paleis van Justitie in Arnhem was vanmorgen zwaar beveiligd. Politie en marechaussee, honder den in getal en sommigen gewapend met karabijnen, vormden 2 gesloten cordons rond het gerechtsgebouw, dat tot in een omtrek van honderden meters van alle verkeer was afge sloten. Pantserauto's en tientallen over valwagens werden op strategische punten achter de hand gehouden. Agenten patrouilleerden op het pa leis van Justitie en omliggende da ken. Eerder al kamde de binnen landse veiligheidsdienst de omgeving uit, waarbij de gangen van ver dachte Zuidmolukkers werden na gegaan. De huizen van de officier van justitie en de rechters stonden al dagen onder bewaking. MONSTERPROCES Verslaggevers en publiek, der tientallen Zuidmolukkers, dien den zich bij de enige aanwezige po- litiedoorlaatpost en daarna nog eens drie keer te legitimeren. In het ge bouw werd iedereen vervolgens ge fouilleerd. Morgen komen vooral de Molukkers voor, die de gijzeling daadwerkelijk hadden moeten uitvoeren. Donder dag tenslotte volgen de eisen en de pleidooien in dit monsterproces. Rapport aan kamer UTRECHT <ANP) De bepalin gen van de Werkloosheidswet zijn zó ruim geredigeerd, dat bepaalde groe pen werknemers een oneigenlijk ge bruik van die wet kunnen maken. Dit constateert de Sociale Verzeke- rings Raad in een rapport over de bestrijding hiervan. Staatssecretaris Mertens van Sociale Zaken heeft 't rapport voorgelegd aan de Tweede Kamer. Vooral het ontbreken van uitzon deringsbepalingen voor werknemers die slechts bij wijze van uitzondering of in bijkomstige mate werken en de invoering van het begrip "dienstbe trekking" hebben volgens de SVR de mogelijkheden van oneigenlijk ge bruik vergroot. Als voorbeelden noemt de raad de werknemers die alleen in buitenge wone gevallen gedurende korte tijd werkzaam plegen te zijn en directeu ren van naamloze of besloten ven nootschappen, die in het bezit zijn van alle of van het grootste deel der aandelen. De Raad adviseert het recht op uitkering te beperken voor personen die in geregeld terugkerende perio den bij dezelfde werkgever werken, voorzover zij geen kostwinner zijn. De Raad meent namelijk, dat de be trokkenen in de periode waarin de werkzaamheden worden onderbro ken eigenlijk niet als werkloos moe ten worden aangemerkt. Verder stelt de SVR dat er be hoefte bestaat aan een wettelijke bepaling op grond waarvan geen uit kering wordt verstrekt aan werkne mers die het verkrijgen van passen de werkzaamheden duidelijk belem meren doordat ze niet reële ei sen stellen. PARIJS (AP) De Franse poli tie heeft vanmorgen op last van het Ministerie van Binnenlandse Za ken de kerken ontruimd die bezet werden gehouden door protesterende prostituees. In Parijs werden ongeveer 200 vrouwen en mannelijke travestieten uit de kapel Saint Bernard gezet. In Lyon bracht de politie een tien tal honden mee naar de St. Nizier kerk, die al een week bezet was ge houden door ongeveer 100 vrouwen. Ontruimingsacties vonden ook plaats in Marseille, Grenoble, Montpelier en Toulouse. Het Ministerie van Binnenlandse Zaken maakte in een communique bekend tot deze maatregel te zijn overgegaan omdat de openbare or de werd verstoord door de bezetting van culturele gebouwen. De leidster aan de protesterende vrouwen in Lyon is in een zieken huis opgenomen omdat zij enkele rake klappen had opgelopen en nei gingen tot histerie vertoonde. De vrouwen waren met hun pro testacties begonnen omdat ze hun beroep gelegaliseerd willen zien. Hoe wel de Franse politie prostitutie toe staat neemt zy wel maatregelen te gen het tippelen door hoge boetes uit te delen. JSÜAG EN WOENSDAG \BU ALBERT HEUN

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 1