"Een lasterlijk pamflet", zegt dominee Van Loenen 'Federatie Woningbouwverenigingen houdt zich niet aan de afspraken' Bom barstte bij VVDer Wessels Zwembad dicht Universiteitsraad kiest J. van Esch tot voorzitter Chauffeur rijdt sloot in LEIDSE KANTONRECHTER Verontrusten benaderen Leiderdorpse gereformeerden (Van onze redactie geestelijk leven) LEIDERDORP Alle gereformeerden in Leiderdorp hebben, persoonlijk geadresseerd, een brief in hun bus gekre gen, afkomstig van het Landelijk Secretariaat Gereformeerde Hand'tekeningenaktie te Velp. Voor deze persoonlijke be nadering ise naar kan worden aangenomen, gebruik gemaakt van de gestencilde ledenlijst die elke Leiderdorpse gere formeerde vorig jaar, bij wijze van service van de plaatselije kerkeraad heeft ontvangen. Vier Leiderdorpers hebben hun naam en adres aan deze actie ver bonden om het hun mede-kerkle den mogelijk te maken, hun handte kening ter plaatse te deponeren. Twee wonen in de parochie West en twee in Oost. De vier zijn kennelijk van oordeel dat de kerkelijke situa tie in Leiderdorp, zowel wat de pre diking als wat de organisatie betreft, toezending van de brief voldoende rechtvaardigde. Ds. G. van Loenen (47). een van de twee Leiderdorpse gereformeerde predikanten, heeft zijn kerkleden ont raden hun instemming met brief en aktie te betuigen. Hij deed dat reeds eondag toen hij in de Scheppings- kerk de twee morgendiensten leidde. Zijn raad plaatste hij in het kader van een preek over de aard en het nut van de kerk als "het lichaam van Christus" Onreine geesten In de brief wordt begeerd, dat in de Geref. Kerken, die eenmaal een bolwerk tegen dè vrijzinnigheid wa ren maar nu een schuilplaats van alle onreine geesten dreigen te wor den, de eer van het Lam Gods wordt aangetast. De synode heeft dr. Wier- 6inga, die ontkent dat Christus in on ze plaats het gericht heeft gedragen, niet de bevoegdheid willen ontnemen o Woord en sacramenten te be die- ck wordt volgens de brief van de de „verontrusten" de eer van het Woord Gods aangetast. In dit ver band worden drs. Baarda en prof. Rothuizen genoemd. Ondermijning van het gereformeerde karakter van de kerken wordt aangewezen in de nieuwe proeve voor beantwoording van de doop- en belijdenisvragen. De ze vragen zijn zo algemeen, dat de eertse de beste vrijzinnige protestant daar ook ja op kan zeggen. Chantage en spook het recht mee te doen aan een ac tie die de opbouw van de kerk kan schaden?" Instemming Ds. Van Loenen heeft op de bei de morgendiensten veel commentaar gekregen. Afwijkend van de gewoon te kreeg hij na de eerste dienst bij het verlaten van de kerk niet alleen een hand van de ouderling van dienst maar ook van de voorzitter van de Kerkeraad Algemene Zaken. Hij ziet daarin een bewijs van instem ming met zijn hele preek, inclusief het gedeelte dat een reactie was op de bewuste brief. In deze preek, waarvoor de brief overigens niet als aanleiding diende, Aan de brief is een handtekeningen formulier toegevoegd. Wie zijn hand tekening geeft, dient daarmee de eer van Christus als Hogepriester en Of ferlam en de eer van de Heilige Geest als de auteur van de Bijbel. Wie dat niet doet, kan die nog met een oprecht hart zingen: "Neem mijn leven, laat het, Heer, toegewijd zijn aan uw eer?" „In dit meest ernsti ge uur van de geschiedenis van onze gereformeerde kerken richten wij ons tot u met een beroep op uw a bt als gelovige". De brief besluit met de waarschu wing: "Laat u niet misleiden. Ze zul len chantage plegen met heilige woorden van de Bijbel, schermen met de bede van Christus om een heid en het spook van een dreigen de kerkscheuring op het toneel laten verschijnen, om ons weer koest te krijgen". Nieuwe Uitgaven Tot het bittere einde. Het wereld beroemde ooggetuigenverslag van Na- zi-Duitsland, door H.B. Gisèvius. Uit geverij Elsevier. Amsterdam, f 24.50 Elseviers insektengids voor West- Europa, door M. Chinery. Met 1000 afbeeldingen. Elsevier, f 45,— Grzimek over zeevogels. Prisma- pocket. Uitgeverij Het Spectrum, Utrecht, f 5.90 Grzimek over dolfijnen, walvissen en robben. Het spectrum f5.90. Grzimek over honden, wolven en vossen. Het Spectrum, f 5,90. Grzimek over marters en beren. Het Spectrum f 5.90 Schijn en werkelijkheid in de Sa- hel, door Albert Stol. Uitgeverij Aga- thon, Bussum. f 12.50 Handel en wandel van Uncle Sam of: De ware geschiedenis van de USA van Columbus tot Ford, door Jim Hughes. Agathon. f 9.90 Geheim dossier: Odessa, door F. Forsyth. Uitgeverij A. W. Bruna en Zoons, Utrecht/Antwerpen. Zwart Beertje f5.50. Gebonden f24.50. De alarmisten, door Anton Con- standse. Uitgeverij Meulenhoff, Am sterdam f 21.50. Feiten en cijfers van honderdvijf tig landen. Keesings landenvademe- cum, door J. Goedvolk. Uitgeverij Keesing, Amsterdam, f 23.50 Paulus de boskabouter. Paulus- stripalbum 9: De boemelvis. Paulus- stripalbum 10: Het nachtpaard. door Jean Dulieu. Uitgeverij Van Holke- ma en Warendorf, Bussum. Per deel i zelf f 5.90 Verrukkelijke knuffeldieren c te maken, door Pamela Peake. Uit geverij Elsevier, Amsterdam, f 21.50 De landing. D-day 1944, door Alan White. Uitgeverij Hollandia. Baarn. f 14.90 Aantijgingen Ds. Van Loenen. die het afkeurt dat de plaatselijke ledenlijst voor dit doel is gebruikt, vindt dat de brief laster bevat aan het adres van verscheide ne gereformeerde hoogleraren en van de synode. „Je kunt geen aantijgingen versprei den als je ze niet zelf kunt waarma ken. Ik veroordeel daarom dit pam flet". Met dit laatste doelt de predikant op het feit dat gedachten en uitspra ken van theologen maar al te vaak uit hun verband worden gehaald om eigen opvattingen en vooroordelen te bevestigen en andere inzichten als onbijbels of ongereformeerd af te schilderen "In Leiderdorp is formeel noch ma terieel enig verwijt ingebracht tegen onze gang van zaken. Er zijn nau welijks spanningen van een aard als waarmee de verontrusten zich bezig houden. Waarom poogt men die dan on deze wijze te importeren?" Ten aanzien van de twee onderteke naars wonende in het nieuwe deel van Leiderdorp merkte ds. Van Loe nen in zijn verklaring van zondag morgen op. dat zij vrijwel nooit in de kerk komen en geen deel hebben aan het gemeenteleven. "Heb Je dan Zo gaat de nieuwe 'kleine' BMW er uit zien, die in de komende maanden zal wor den geïntroduceerd. De mo toren uit de bekende typen BMW 1602. 1802 en 2002 zijn verder ontwikkeld voor de nieuwe modellen die de num mers 316, 318 en 320 meekrij gen. De krachtbronnen van deze zogenaamde "3-serie" hebben dus wel een cilinder inhoud van 1,6 tot 2 liter, maar ze krijgen een groter vermogen en kunnen alle met normale benzine worden ge reden. Volgens de fabriek die volgende maand alle bij zonderheden zal vrijgeven zal het rijgedrag beter zijn door een gewijzigd onderstel, zal de besturing lichter zijn en zullen de wagens worden uitgerust met grotere schijf remmen. Over de prijs van de auto is nu nog niets bekend. Zoals wij zaterdag reeds schreven zal de BMW 1502 die op de RAI in februari voor het eerst te zien was en nu veel aftrek vindt normaal in produktie blijven. Maar de 16021802 en 2002 moeten ruim baan maken voor hun opvolgers. accentueerde ds. Van Loenen, dat elke gelovige betrokken is op het ge heel, dat de gemeente is opgenomen in een proces naar volwassenwor ding en dat elk lid, naar zijn aard en mogelijkheden, geroepen is aan die geestelijke groei mee te werken. Ver maning ziet hij als een vorm van vertroosting. Ingekomen gereformeerden die bezwaren koesteren tegen ontwikke lingen binnen de plaatselijke kerk, vraagt hij in de regel, eerst eens een poosje "mee te draaien" en pas dèn onder ogen te zien wat er aan we zenlijke kritiek is overgebleven. Ds. Van Loenen weigert consequent mee te doen aan gesprekken over alle mo gelijke polemieken in de kerkelijke pers. Bankroof Een onbekende man heeft gisteren in Keulen een over val gepleegd op een filiaal van een groot warenhuis en heeft daarbij 'n miljoen mark in baar geld. Het is de grootste roof in Keulen sinds tien jaar. LEIDEN Wethouder Verboom heeft gisteravond in de gemeente raadsvergadering felle kritiek laten horen op de Federatie van Woning bouwverenigingen in Leiden. De fe deratie houdt zich volgens de wet houder niet aan afspraken. Aan het begin van dit jaar heeft de voor zitter van de federatie hem toege zegd dat de notariële acte voor de oprichting van een centraal onder houdsinstituut (waarvoor overigens Ds. Van Loenen schadelijke aktie Miljoen dollar In het voorbije weekende is een overval gepleegd op een bijkantoor van een bank in de buurt van Montreal in Canada. De politie zei dat de buit op een mil joen Canadese dollar zou kunnen neerkomen. slechts vier woningbouwverenigingen zich hebben gemeld) nog voor het einde van het eerste kwartaal zou zijn gepasseerd. Hetzelfde gold bin nen een half jaar voor de notariële acte van een overkoepelende stich ting voor de woningbouwverenigin gen. De federatie is haar beloften echter niet nagekomen. "Een kwa lijke zaak", aldus Verboom. Het feit dat een centraal onder- houdsinstituut (een oude wens van ZEVENAAR (ANP) Het open luchtzwembad "Rivo Torto" in Bab- berich (gemeente Zevenaar) is ge sloten in verband met een schul denlast. Het stichtingsbéstuur is in financiële moeilijkheden gekomen doordat het de kosten van medische verzorging van een zeventienjarige jongen, die vorig jaar ernstig ge wond raakte, niet kan betalen. De jongen liep bij het duiken ern stig rugletsel op, doordat de water stand in het bassin te laag was. De stichting bleek niet voldoende te ztjn verzekerd. Verbroken De Filippijnen heb ben gisteren doplomatieke betrek kingen aangeknoopt met China en hun banden met Taiwan officieel verbroken. De Filippijnse president Ferdinand E. Marcos, die zaterdag in Peking aankwam, en de Chinese premier Tsjoe En-lai hebben giste ren beiden het communiqué onder tekend waarmee ze hun betrekkin gen aanknoopten. AARLANDERVEEN Een negen entwintigjarige Nleuwkoper is van nacht bij Aarlanderveen de sloot in gereden, nadat hij vermoedelijk ach ter het stuur van zijn auto in slaap was gedommeld. Toen hij de berm inschoot zag de Nieuwkoper nog wel kans zijn stuur om te gooien. Het gevolg was echter dat hij aan de andere kant de sloot indook. De man is op eigen kracht uit de wagen gekropen. de gemeente) nog altijd niet van de grond is, is voor B en W mede aanleiding geweest om de woning bouw in het gebied Herengracht- Zijlsingel in eigen handen te hou den en niet te delegeren naar wo ningbouwverenigingen. Het college bleef in deze gisteravond op zijn standpunt staan, hoewel het CDA- raadslid Ham een lans brak Voor de woningbouwvereniging De Goede Woning, "die uitblinkt in besluitvor ming en één van de vier woning bouwverenigingen is, die mee wil doen aan een centraal onderhouds- instituut. In feite is de federatie niks', aldus Ham. Hij diende het voorstel in om ongeveer de helft van de woningwetwoningen, die in Herengracht-Zijlsingel gebouwd gaan worden toe te wijzen aan de (ge meentelijke) Leidse Woningstichting en de andere helft aan De Goede Woning. Verboom voelde daar niet voor ("dan zou je elke woningbouw vereniging dezelfde rechten moeten geven" en met hem de meerder heid van de raad: met 23-10 werd het voorstel-Ham verworpen. Alleen het CDA en Houtman (SGP/GPV) steunden Ham. Verboom sprak nog wel de hoop uit, dat de nieuwe voor zitter van de federatie van Woning bouwverenigingen, die binnenkort zal worden benoemd, een "beter beleid" zal voeren. De meerderheid van het college leed wel een nederlaag in de kwes tie van het slopen van de panden Oranjegracht 87 tot en met 95. De gemeenteraad nam gisteravond de keuze, die een beoordelingscommissie heeft gemaakt uit de ingediende bouwplannen voor Herengracht-Zijl- LEIDEN Onder de belangstel ling van een bij uitzondering bijna volle publieke tribune is de nieuwe Universiteitsraad haar werk begon nen. Aangezien Dick Couprie afge treden was als voorzitter, was J. A. Tasseron als oudste lid van de raad voorlopig voorzitter. De eerste belangrijke daad van de nieuwe raad behelsde de keuze van een nieuwe voorzitter. De Raad had de keuze tussen de heren Van E^ch en Nootenboom. Deze laatste merk te op dat hij op het allerlaatste nip pertje gevraagd was zich kandidaat te stellen; hij had de kandidatuur aanvaard onder meer omdat een goed functioneren van de UR nodig is voor een goed functioneren van de universiteit in zijn geheel. Uiteinde lijk bleek bij de stemming de raad zich in meerderheid uit te spreken voor de andere kandidaat, J. van Esch. Deze was raadslid vanaf de cember 1971, en in de vorige raad was hij plaatsvervangend voorzitter. Zijn bekendheid bij de raad heeft waarschijnlijk de doorslag gegeven, zodat hij van achttien raadsleden het vertrouwen kreeg. Nootenboom kreeg tien stemmen en vier stemmen wa ren blanco. Voorzitter Van Esch is 42 jaar en vanaf april 1970 werkzaam bij het Europa-instituut waar hij momenteel colleges geeft in de internationale economie. Deze colleges zal hij blij ven geven. Van de oprichting van de Progressieve Partij af heeft hij met deze partij gesympathiseerd. De eerst komende twee jaar zal Van Esch de vergaderingen van de Universi teitsraad voorzitten. Vervolgens sprak de raad zich uit voor het besluit om de minister van Onderwijs en Wetenschappen te ad viseren de vestiging van een bijzon dere leerstoel te stimuleren; deze bij zondere leerstoel bij de faculteit der sociale wetenschappen is voor het singel over, maar Beijen (PPR/PSP/ D'66) wilde in dat besluit vastgelegd zien dat over de panden aan de Oran jegracht nog nader besloten moet worden. Volgens de bestaande plan nen zouden ze moeten worden ge sloopt, maar de raadscommissie ruim telijke ordening wil dat eerst nage gaan wordt wat de financiële oc- sequentiès van handhaving van de ze panden zijn (donderdagavond wordt daarover vergaderd). Een voorstel dat tot een vinnig debat tussen Beijen en PvdA- wet houder Waal leidde. Waal voelde er niet zoveel voor: "Ik vind dat dat over de sloop van elk pandje, dat geen monument is, in de raad ge discussieerd moet worden", maar Beijen hield aan zijn voorstel vast. Hij kreeg de steun van de VVD. het grootste deel van het CDA, zijn fractiegenoot wethouder Oosterman en de PvdA-raadsleden Mentzij, Bu ring en Peters en daarmee de meer derheid van de raad: met 19-14 werd Beijens voorstel aangenomen. Anne v. d. Zande (PPR/PSP/ D'66) merkte op, dat de buurt in het verleden veel te weinig bij de plannen is betrokken. Zij zei dit in een reactie op een opmerking van het college, dat het buurtcomité geen commentaar had gegeven op de bouwplannen die op een tentoonstel ling ter inzage zijn gegeven (in to taal waren dat er achttien; er zijn er nu drie voor uitvoering uitgeko zen). "Er is steeds ontzettend wei nig inspraak geweest. Het bestem mingsplan was alleen te zien op tij den, dat normale mensen werken. Mensen die nooit bij de zaak be trokken zijn geweest en dan opeens J. van Esch geven van onderwijs in de toekomst- kunde en het verrichten van toe- koms tonder zoek. Een motie van student-raadslid Den Boef aangaande het aantal as sistentschappen aan de sub-faculteit biologie werd door het College van Bestuur sterk ontraden. De vermin dering van het aantal assistentschap pen van 51 tot 36 werd uiteindelijk verwezen naar de commissie. Wel aanvaard werd een door het College van Bestuur gesteunde mo tie gericht tegen de plannen van Staatssecretaris Klein om het aar*- tal eerstejaars studenten in de me dicijnen te beperken. Klein wijst er hierbij op dat bij de huidige gang van zaken er genoeg artsen komen De universiteitsraad was het er niet mee eens dat de maatschappelijke behoefte de toelatingscapaciteit von een studie bepaalt. Cath, voorzitter van het College van Bestuur van de Universit t, sprak gisteravond zijn bezorgdheid uit over de geringe belangstelling voor het bestuur van de Universi teit. Het totale opkomstpercentage liep in vergelijking met de verkiezingen van verleden jaar terug van 84.6 pro cent naar 41,5 procent. Van de stu denten stemde 40,8 procent (verle den jaar 46,3 procent), van het we tenschappelijk personeel 51,5 procent 63,1 procent) en van het techni sche en administratieve personeel .36,9 procent (46,8 procent). De grens van 35 procent, beneden dat percentage blijven een aantal zetels onbezet, wordt soms angstig dicht benaderd. Bij de faculteit geneeskun de kwam zelfs slechts 82,2 procent van het technische en administratie ve personeel stemmen. Busongeluk Elf Saoedi-Arabi sche pelgrims en hun buschauffeur kwamen zondagnacht in Perzië om het leven toen hun bus op een brug begon te slippen en over de kop sloeg. De bus was op weg naar een heilige Islamitische plaats in Masiad, in noordoost-Perzië, toen het ongeluk gebeurde. Extremisten De politie van Ro me heeft in razzia's die drie dagen hebben geduurd in zeve nwoningen zes personen aangehouden op ver denking van lidmaatschap van de extremistische organisatie NAP, "Ge wapende Proletarische Kernen", en beslaggelegd op wapens, explosieven en bewijsstukken die de aangehou den personen in verband brengen met tenminste twee ontvoeringen. worden geconfronteerd met achttien plannen, waarover een beoordelings commissie maanden heeft kunnen denken, hoe kan je daarvan ver wachten, dat ze nu hun oordeel geven?" Zij meldde overigens dat haar fractie, evenmin als de buurt erg gelukkig is met de huidige plan nen. 'DAT 15 NOU AL M'N TlENbE LOSLOPERTJE. GELUKKIG fcATDIB KLEiN&Abyssra-jTis GOEfc GELEZEN BE BEZORGER Waar ik het vorige week had over nudisme, werd de zitting van de Leidse kantonrechter van deze week (buiten natuurlijk 't gewone gedonder van parkeerovertredingen en stoplichtnegeerders) beheerst door heren die onder druk van een volle blaas feiten pleegden, dié ze maar beter hadden kunnen nalaten. De eerste was de heer S., 21 jaar oüd en uitzetter van beroep. Wat dat inhoudt heb ik helaas niej kunnen nagaan. Deze heer S. nu was door dienaars van Her mandad in de kraag gepakt op Rijksweg 4 op 20 december vorig jaar omdat hij aldaar zijn bolide had opgejaagd tot een snelheid van 151 kilometer per uur, terwijl, zoals velen van ons weten de maximumsnelheid op autosnelwegen 100 kilometer bedraagt. Ver dachte erkende het feit volledig maar wilde toch nog even de omstandigheden uitleggen: hij kwam van zijn werk af en bemerkte op korte afstand van zijn woning dat hij eigenlijk heel nodig naar de wc moest. Hij stond, volgens zijn eigen zeggen "onder zeer hoge druk". Ook verklaarde hij niet iemand te zijn die zomaar langs de weg gaat staan: hij was toch niet ver van huis en prefereerde de comfortabele accommodatie aldaar boven de drassige berm. Daarom maar hard doorgereden; jammer alleen dat die agenten nog net iets harder konden; hoe het probleem van die hoge druk daar toen werd opgelost werd ons niet verteld. De officier van Justitie zei in de zijn requisitoir dat hij vond dat een dergelijke handelwijze de verkeersveiligheid in de weg stond (en dus niet in de berm) en dat de snelheidsovertreding gestraft diende te worden met een boete van 90 gulden, wat nog aan de lage kant is, alls men bedenkt dat het gewone tarief drie gulden per kilometer te hard rijden bedraagt. Verdachte had hierop nog een verweer: hij was net in mei ge trouwd en kon daardoor een boete van negentig gulden absoluuit nfet betalen. „Geen centjes", zo zei hij. Bovendien reed hij nu al lang niet meer zo hard: hij had zich door de omstandigheden ge dwongen gezien een langzamere auto aan te schaffen. Rekening houdend met deze omstandigheid vonniste mr. De Koning tot 60 gulden. De heer B. tenslotte was in de nacht na drie oktober, in welke nacht vaker rare dingen gebeuren, om half drie betrapt bij het (zo luidde de tenlastelegïng) doen van enige natuurlijke behoefte buiten een daartoe bestemde waterplaats. De uitverkoren plaats van B. echter was geweest een aan een onschuldig burger toebe horend tuinhekje aan de Jan van Houtkade. De verdachte had hieraan blijkbaar géén boodschap, want, zo zeide hij, het kon hem niet schelen waar, als hij het maar kwijt was. De officier requi- reerde dat hoge nood geen rol speelde en dat hij de schoonheid van de stad belangrijker achtte dan de moeilijkheden van meneer B. Hij eiste een boete van 20 gulden. De rechter vond dat blijkbaar wat hoog gegrepen (het zou anders een te dure plas worden, zo zei hij) en veroordeelde tot een boete van een tfentje. Zo ging iedereen toch nog opgelucht naar huls. MIA BAKELS Weggelopen uit Leidse raad LEIDEN "Het is een schan de. U houdt zich niet aan de af spraken". Die woorden smeet de kolonel b.d. Wessels (VVD) gis teravond om tien over tien naar het hoofd van raadsvoorzitter Van Aken (PvdA). Direct daarop knalde het tot een zeer hoge graad van woede gestegen libera le raadslid de deur achter zich dicht en richtte zijn schreden huis waarts. De kolonel was zo boos geworden omdat Van Aken hem aan het be gin van de avond had toegezegd dat hij om tien uur een interpella tie mocht houden over de "buiten parlementaire acties" van de be woners van de Ververstraat en de rol die de politie daarbij heeft ge speeld. Maar om tien uur worstel de het college van B. en W. en vooral wethouder Waal nog hevig met de raadsleden Beijen en v. d. Zande over de kwestie Heren gracht-Zij lsingel. Op dat tijdstip vroeg voorzitter Van Aken de raad wat er moest gebeuren. De WD-er Van Duijn zei dat het agendapunt kon worden afgehan deld, als er maar niet te veel zou worden geïnterrumpeerd. Om tien over tien stelde Van Aken voor nog één extra ronde voor de zaak- Herengracht-Zijlsingel uit te trekken met voor iedere spreker twee minuten spreektijd. Toen barstte de bom bij de kolonel. Zijn eigen partijgenoten probeer den hem nog te sussen, maar Wes sels riep hard: "Niet lullen", nam de raadsvoorzitter onder vuur en verdween. Van Aken riep hem nog na: "Ik doe alleen maar wat de raad wil", maar die medede ling bereikte de oorschelp van de vertoornde liberaal niet meer. Zijn clubgenoot Schoute galop peerde de boze hoofdofficier ach terna en hield hem beneden in de hal staande. Kort daarna maak te Wessels zijn rentree in de raad na op de gang nog even keihard te hebben geroepen: "Ze maken een farce van de democratie". In de raadzaal bleek zijn woede nog op kookhitte te staan.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 12