'We hebben talent, maar we missen complete spelers' tmsmmms Over vijf jaar ook het oude testament in de omgangstaal Liturgie een reden om kerkgang te verzuimen UW DAGBLAD mee op vakantie WCT met maar meer minder spelers prijzengeld ÏJtPUWS Basketbalteam faalt tegen slimme Turken Plannen voor één kerkbijbel opgeschort Het Nederlands Bijbelgenootschap is in samenwerking met de Katho lieke Bijbelstichting na het nieuwe testament „Groot Nieuws voor U", waarvan er in enkele jaren 300.000 zijn verspreid, nu ook met de verta ling in de omgangstaal van het oude testament begonnen. Verwacht wordt, dat dit werk vijf jaar in be slag zal nemen. In het Jaarverslag van het Bijbel genootschap, staait over de plannen om tot één kerkbijbel voor protes tanten en rooms-katholieken te ko men: „Al eerder werd geconcludeerd dat het werk aan de gemeenschappe lijke Nederlandse bijbelvertaling niet volgens plan opschoot en bijzonder veel tijd zou gaan vergen. Katholieke Bijbelstichting en NBG besloten daarom dit werk in deze vorm op te schorten en eerst alle aandacht te concentreren, op de vertaling van het oude testament in de omgangstaal. Daarna zullen zij zich bezinnen op de vraag of en zo ja, op welke marnier dit werk zal worden voortgezet". Van de nieuwe NBG-uitgaven en andere uitgaven in voorbereiding vallen allereerst die van „Groot Nïeuws voor U" op. Behalve de be kende paperback, kwam er een uit gave In zakformaat. Maar er komt ook een „Groot Nieuws" in goedkope ediitie ter stimulering van de rnüssdo- na jre verspreiding. Dan Is er een „Groot Nieuws toe gelicht" te verwachten, een uitgave met een inleiding op elk bijbelboek en een korte toelichting per pericoop, d.w.z. per onderdeel waarin elk bij belboek en hoofdstuk verdeeld is. In voorbereiding is verder een „Groot Nieuws"-editie op groot formaat met kaarten en veie foto's in vier kleuren. Kaarten en foto's, alsmede de inlei- dingsn en bijschriften bij de foto's worden overgenomen van het Ameri kaans Bijbelgenootschap. Inmiddels is de nieuwe vertaling van die apocriefe boeken onder de ti tel „Tussen oud en nieuw" versche nen. Daarnaast kwam „Geloven met Je handen", een bijbelstudie over de brief van Jacobus uit. Binnenkort kan „Als vijf hetzelfde zeggen" wor den verwacht: het evangelie van Marcus en de brief van de Efeziërs tn vijf vertalingen naast elkaar, met ruimte voor persoonlijke aantekenin gen. Ook komt er een nieuwe z.g. synop sis: de eerste drie evangeliën Mat- theüs, Marcus en Lucas naast, elkaar in de Vertaling-1951. Naast de stu- diébijbel met ruimte voor notities, die al lang verkrijgbaar is, zal een nd'eu- we, losbladige bijbel worden uitge bracht, die de gebruiker in staat stelt blanco vellen voor aantekeningen tussen te voegen of te vervangen. Apocriefe boeken Andere uitgaven in voorbereiding zijn onder meer: de geschiedenis van het vertaalwerk in Nederland sedert de Statenvertaling, waaraan de heer J. J. Kyne werkt 'een subsidieproject van de Nederlandse organisatie voor zuiver wetenschappelijk onderzoek ZWO», èn het tweede deel van „In Ley"deckers voetspoor", door dr. J. L. Swellengrebel, dat de geschiedenis van het vertaalwerk in Indonesië na 1900 beschrijft. In 1 549 talen De verspreiding van de volledige bijbel in de wereld via de bijbelge nootschappen is volgens de laatste gege\'ens van de Werelbonid in 1974 op 6.1 miljoen gekomen, tegen 5,9 miljoen het jaar daarvoor. Het aan tal verspreide nieuwe testamenten liep in dezelfde periode terug van 13.9 tot 12,2 miljoen. Daarvoor zijn twee hoofdoorzaken aan te wijzen. De eerste is dat ge leidelijk meer vertalingen van de ge hele bijbel klaarkomen, die de vraag nieuwe testament tot dan •aak de „hele" bijbel doen afne- De tweede oorzaak heeft te ma ken met een hausse in de vraag d'ie ontstond toen in het begin van de jaren zeventig het nieuwe testament in omgangstaal in vele talen werd geïntroduceerd. In 1974 werden 246 miljoen 'het Jaar daarvoor 229) bijbelgedeelten verspreid, zoals losse bijbelboeken en andere kleine uitgaven. Volgens de laatste gegevens van de Wereldbond van Bijbelgenootschap pen was de gehele bijbel vorig Jaar beschikbaar in 257 talen en het nieu we testament in 368 talen. Die cijfers waren het jaar daarvoor respectieve lijk 255 en 359. Bijbelgedeelten kon den in 1549 «1526» talen worden ge- Kerkelijke stand HERVORMDE KERK. Beroepen te Barneveld H. Jongerden te Vee- nendaal, te Groot Ammers P. Mole- te Jaarsveld, te Waddinx- J. den Hoed te Sliedrecht, te Kinderdijk H. Jongerden te Capelle de IJssel J. den Hoed, te Wijk G. S. A. de Knegt te Kesteren; aan genomen naar streekgemeente Oude Mijnstreek (Heerlen) H. J. J. Drost, kand. te Den Haag, naar Arnhem 'voor het Diaconessenhuis) J. Breur te Leeuwarden; bedankt voor Zwolle G. J. Wisgerhof te Bergschenhoek. Geref. Kerken Benoemd voor het pastoraat bij de stichting De Jeugdhaven te Arnhem: J. J. Brink - i, partime evangelisatiepredi kant voor de classis Arnhem en Ede wonende te Westervoort. Benoemd tot bijstand in het pastoraat te Die- men-Watergraafsmeer: drs. G. van der Velde te Amsterdam, die deze benoeming heeft aangenomen. Geref. Gemeenten Beroepen te Aalst, Beekbergen, Bodegraven, Groningen Klaaswaal en Zwijndrecht: J. Kareis kandidaat te Rotterdam. Doopsge zinde Gemeenten Beroepen te Treebeek: C. Eijer te Hoogezand. Dr. P. N. Holtrop te Rijnsater- woude, die in april zijn theologische studie aan de Vrije Universiteit te Amsterdam afrondde met een pro motie, heeft van zijn voornemen om in dienst van de gereformeerde zending in Pakistan te gaan wer ken, moeten afzien omdat de daar voor vereiste visa niet werden ver strekt. Hij zal nu zijn werk als we tenschappelijk ambtenaar aan de Vrije Universiteit voortzetten. ©Ds. C.A. ter Linden te Hoogvliet, die een beroep aannam van de hervormde gemeente te Oegstgeest, hoopt zijn werk in Oegstgeest midden septem ber te beginnen. ©Kandidaat A. Boer te Utrecht zal in de hervorm de gemeente van Bodegraven enkele dagen per week bijstand in het pas toraat gaan verlenen, nu dr. Balke is vertrokken en de predikanten Droogers en Van Embden het daar door extra druk hebben gekregen. Kandidaat Boer zal zieken en be jaarden bezoeken. ©De bekende chr. geref. predikant J.H. Velema heeft zondag afscheid genomen van de kerk van Apeldoorn, waar hij bijna twintig jaar werkzaam is geweest. De predikant heeft een beroep uit Nunspeet aangenomen. ©Ds. J. Mos- lert, hervormd predikant te Zwam- merdam, is niet alleen thuis op de preekstoel, maar ook aan het kerk orgel. Hij stelde zich belangeloos be schikbaar om het kabinetorgel in bet koor van de hervormde kerk in Rijnsaterwoude te restaureren. Do minee heeft zijn werk goed gedaan. Zijn collega Oostenbrug schrijft in het Ringblad: "Het was bij hem in goede handen, daar hij zowel in technisch als musicologisch opzicht op de hoogte is. Het orgel heeft nu weer een zuiver geluid. Het is ook van buiten opgeknapt". Ds. Mostert liet nog een lijst na met aanwijzin gen voor een juist gebruik van de register. ©Pieter Dirk Coljee. weten schappelijk hoofdmedewerker aan de facultiet der rechtsgeleerdheid van de Vrije Universiteit in A.dam, pro moveert donderdag tot doctor in de economische wetenschappen op een proefschrift over marketing en prijs theorie. Een van zijn stellingen is: 'De kindernevendienst, in gebruik bij vele kerkgenootschappen, kan wor den beschouwd als een juiste vorm van marketing van het egangelie, gericht op een bepaalde doelgroep. Op 18 juni is het 25 jaar gele den, dat mr. P. L. S. F. Baron van Tuyll van Serooskerken algemeen secretaris van het Ned. Bijbelgenoot- DINSDAG 10 JUNI 1975 schap werd. Tijdens de Jaarlijkse algemene vergadering van het NBG, die op die dag in De Doelen te Rot terdam wordt gehouden, zal hij wor den gehuldigd. De heer Van Tuvll krijgt het eerste exemplaar van een boek, waarin de geschiedenis van h-?t Genootschap in de afgelopen kwart eeuw een tijdperk van bijzonder veel veranderingen en vooruitgang ln het werk wordt beschreven. Het boek, dat werd samengesteld door Jan J. van Capelleveen en Ton van der Hammen, heet: "Tot uw dienst". Het komt ook in de verkoop. Tot regionaal secretaris Europa van de Wereldbond van Bijbelgenootschap pen is met ingang van 1 augustus mr. Ole van Luyn benoemd, tot nu toe staffunctionaris van het Ned. Bilbelgenootschap. De heer Van Luyn studeerde rechten in Ut recht. Hij was werkzaam bij de Bij belgenootschappen in Kameroen en Zaïre. Het bureau van de regionale secretaris Europa is geves'ied in Brussel. Vicaris H. van Munster heeft in de KRO-rubriek "kruispunt" ver klaard. dat de maatrepelen tegen pa ter Kotte niet in strijd zijn met het 9treven naar pluriformiteit binmen de kerk. De vicaris meende, dat er in het geval Kotte duidelijk sprake is van "misleiden en in verwarring brengen". Slechs een zeer geringe meerder heid van de katholieken in ons land, nl. 50 en 1, is er vóór, dat de katho lieke kerk in Nederland tot elke prijs de band met "Rome" en de Paus be waart. Dit is een cijfer, dat wij ontlenen aan een onlangs door Elsevier gehou den onderzoek. Dit cijfer houdt in, dat de betrekkingen van Nederland en "Rome" er niet beter op worden, gezien het feit, dat enkele jaren ge leden nog bijna 3/4 vande katholie ken vóór was. Uit hetzelfde onderoek blijkt, dat 28 pet. die band niet tot elke prijs wil bewaren. Een cijfer, dat helemaal aan duidelijkheid niets te wensen overlaat, is de 13 pet., die helemaal geen binding meer met "Rome" wil. Een paar jaar geleden waren we nog niet "zo ver", getuige de uitslag van de stemmingen tijdens het Pastoraal Concilie in Noordwijkerhout. Toen werd er erg veel kritiek geleverd op „Rome", maar men schrok toch dui delijk terug voor een 'definitieve) breuk. Dat het percentage katholieken, groter is dan enkele jaren geleden, is te verklaren uit het feit, dat meer dan de helft het niet eens is met het beleid. Dit percentage was een paar jaar geleden 1/3. Eerlijkheidshalve moet hierbij worden vermeld, dat in het onderzoek niet nader is ingegaan op welk beleid wordt gedoeld, dat van "Rome" of dat van "Utrecht". In 't eerste geval wordt de hoogte van het percentage voornamelijk bepaald door de zg. "progressieven" en in het tweede geval door de zg. "conserva tieven". Beiden categorieën houden elkaar echter, zo leren de cijfers, re delijk in evenwicht. Overigens wordt de soep niet zo heet gegeten als ze wordt opgediend. Bijna 3/4 van de katholieken blijft in het voortbestaan van de RK Kerk geloven. Als je sommige "vooruitstre- venden" zou moeten geloven, interes seert het bijna niemand meer. De cijfers weerspreken dit duidelijk. Dit wil overigens niet zeggen, dat de ka tholieken naar de kerk gaan. Als men dat als criterium zou hanteren lijkt het met de RK Kerk in Neder land zo langzamerhand gedaan. Slechts 1/3 gaat regelmatig naar de kerk. Dit lag zo'n 10 jaar geleden nog op bijna 90 pet. Dezelfde duidelijke taal spreken de cijfers van het zelden of nooit meer naar de kerk gaan: deze zijn resp. nu 30 pet. en zo'n 10 jaar geleden 5 pet. Dit is niet zó verontrustend om dat de relatie tussen geloven en n<*°r de kerk gaan niet mag worden «rel o-d in die zin, dat katholieken, die niet of nauwelijks naar de kerk gaan, minder zouden geloven. Missclren wel minder in de kerk, maar zelfs dat waag ik nog te betwijfelen. Een van de redenen, dat men niet meer de naar d'± kerk gaat is de 1!- turgie. 1/4 is het niet eensmmet de liturgie, of met de nieuwe of met de oude vorm. In beide vormen is de taal voor velen onbeerijpeliik De enquete van Elsevier is heel nut tig omdat ze veel leert, sprookjes ont luistert en met duidelijke cijfers on derlijnt hoe katholiek Nederland nu denkt en handelt. En daar willen nog wel eens misverstanden over be staan. THEO KROON. Derby County naar de Kuip SPLIT Ditmaal lag de schuld niet alleen bij Bill Sheridan, maar evenzeer bij de spe lers. Niet omdat de Turken zoveel beter waren, maar doodeenvoudig omdat de Neder landers alles misschoten wat er maar te missen viel, wonnen de Turken met 71-64 in de derde wedstrijd van het Europees kampioenschap. Natuurlijk, de Turken spelen een slim spelletje, ze verdedigen sterk, zijn fysiek uit de kluiten gewassen, maar dat neemt allemaal niet weg dat het Nederlandse basketbalteam had moeten winnen gisteren in Split, waar het regenachtige weer de stemming niet be paaid beter maalkt. Door Ria Schuurhuizen Zyn we dan toch nog niet klaar voor het „grote" werk? Is de ontwik - kelinng toch te snel gegaan, missen we toch teveel? Bill Sheridan, die in dit soort gevallen misschien toch ook nog te onervaren is, was duidelijk te leurgesteld, verdrietig, kon het nog niet allemaal verwerken. „We heb ben talent maar we missen complete spelers. Ik heb mensen die goed kun nen schieten, die goed kunnen verde digen, die redelijk kunnen reboun- den, maar ze zyn zeker niet com pleet". Een keurige redenering van de coach en hy had daarin zeker ge lijk, maar lag dadrin de oorzaak van het falen tegen de Turken? In Ha gen was de ploeg al net zo incom pleet als nu Pieter van Tuyll is inmiddels ook gearriveerd, maar speelde gisteravond nog niet maar daar werd niet zo slecht gespeeld als nu. En zondagavond tegen Italië hadden de diverse spelers dezelfde manco's. De nederlaag heeft andere oorzaken. Ten eerste natuurlijk de morele kater na de nederlaag tegen Italië. Goed, dat kan. Het vereist een groot incasseringsvermogen om een dag later weer volkomen gecon centreerd weer in het veld te komen. Dat lukte de meeste spelers dan ook niet. Een uitzondering vormde Jan Dek ker. De Transol-speler putte nu voor deel uit het Europacup-avontuur van de Nederlandse kampioen. Toen moest Transol ook zware wedstrijd spelen weer voor de competitie in actie ko men. Jan Dekker was dan ook de enige die raak schoot. En bovendien verdedigde hij uitstekend. En daar ontbrak het gisteren in de ana** helft by Nederland duidelyk aan. De Nederlandse guards verdedigden hun Turkse collega's redelijk goed, maar de andere spelers reageerden niet alert genoeg, waardoor het harde werken van spelers als Dekker, Sikking en Cramer nauwelyks resultaat ople verde. Ook de rebund liet in de eer ste helft veel te wensen over, dat was een vreemde zaak, want Neder land had langer mensen in het veld staan dan de Turken. Toch pakten de Turken veel rebounds en scoor den ze regelmatig zonder dat de Ne derlandse verdediging daar veel aan kon doen. Aanvallend werd het Ne derlands team gedeeltelijk lamgelegd doordat de Turken een box-and-one- verdediging ter hand hadden geno men. En dat betekende dat Cees Akerboom man-to-man werd verde digd. De Nederlandse schutter heeft het daar altyd erg moeilyk mee. Hy moet dan veel moeite doen om vrij te komen en dat is nog niet zyn sterkste punt. Het lykt wel of hy zich vry snel by zo'n zaak neerlegt. Bo vendien weten de collega's ook nog niet precies wat ze moeten doen in zo'n geval, dat vereist een langdurige training. Al na een minuut of zes hadden de Turken een voorsprong veroverd van 19-10 en zo is het verder de gehele wedstryd eigenlyk gebleven. By de rust leidden de Turken met 43-34. In de tweede helft ging het verdedigen beter, was er meer rebound. En kreeg het Nederlands team alle kans om de wedstryd als nog te winnen. Er kwa men ontzettend veel vrye schotkan sen en in dit milieu moeten die wor den benut: 94 maal werd er door de Nederlanders geschoten, wanneer de helft was benut, 47 dus, hadden zy al 94 punten gemaakt. Ruim vol doende om de Turken te verslaan. Het gebeurde niet. En dus verloor Nederland ook de derde wedstryd in zyn pole met 71-64. In Belgrado kan nog veel goedgemaakt worden, maar dan zal er wel op schot moeten wor den getraind.. Anders zou het best eens kunnen dat het Nederlands team toch nog heel teleurgesteld te rugkomt uit Joegoslavië. De topsco rers in deze wedstryd: Dekker 20, Sikking 8, Harrewyn 6, Van Vliet 6, Akerboom 9, Cramer 10, Van Helfte ren 3 en Kip 2. De andere wedstryd in Split eindigde in een schitte rende overwinning van de Joego- slaven op de Italianen die hiermee nog eens onderstreepten dat zy ti telkandidaat nummer een voor het Europees kampioenschap zyn. De overige uitslagen zyn: Groep B: Sovjet Unie - Israël Groep C: Spanje-Griekenland 8 Bulgarye - Roemenië 80-62. ROTTERDAM Voor de aan vang van de nieuwe competitie ont vangt Feyenoord in de Kuip de En gelse kampioen Derby County. De wedstrijd wordt op woensdagavond 30 juli gespeeld. Aanvang half negen. Feyenoord bereidt zich als volgt op de volgende voetbaljaargang voor: op 7 juli trekt de formatie van An- toni Brzezanczyk naar het KNVB Sportcentrum in Zeist. Feyenoord blijft er een week. In de week van 14 tot en met 20 jun wordt normaal op het Feyenoord-sta- dion getraind. Om in het wedstrijdrit me te komen, speelt Feyenoord in die periode enkele partijtjes tegen amateurclubs. Op 21 juli verhuist de groep naar "Papendal" waar een week zal worden doox-gebracht. Tij dens "Papendal" speelt Feyenoord enkele vriendschappelijke ontmoe tingen. Op 23 juli in Weert tegen Wilhelmina, op de 27ste in Arnhem tegen Vitesse. Op woensdagavond 30 juli kan het legioen de Brzezanczyk-équipe dan in de Kuip in actie zien tegen Derby County. Op 2 augustus voetbalt Feyenoord daarna in en tegen Bor deaux. Van 8 tot en met 10 augus tus neemt het elftal aan het jubileum- toernooi van de gemeente Amster dam in het Olympisch stadion deel. De competitie begint op 17 augustus. In de eerste weken van de compe titie wipt Feyenoord even over naar Spanje om er een vriendschappelij ke wedstrijd te spelen. Op een woens dagavond. De Spaanse tegenstander is nog niet bekend. VOETBAL De Braziltaanse voet baller Paulo Cesar, die 10 maanden geleden door het Franse Olympique Marseille voor 700.000 dollar (1,7 mil joen gulden) werd gekocht van Fla- mengo, is nu aangetrokken door Flumeniense (Rio de Janeiro). Met de transfer was een bedrag gemoeid van 400.000 dollar (ruim l miljoen gulden) Uw dagblad wil gaarne te zenden vakantie als U wilt helpen, dooc gebruik te maken van het hieronder afgedrukte formulier dit tenminste 10 dagen voor Uw vakantie as Als briëf verzenden, frankeren met 50 cent. Ons HUISADRES is: Naam: World Champignoship Tennis, de organisatie van Lamar Hunt, die enkele jaren geleden van de inter nationale federatie het alleenrecht heeft gekregen voor het organiseren van toernooien in de eerste vier maanden heeft vooi spelers en kalenderjaar, 1976 gekozen voor minder meer geld. In plaats van met arie groepen, zoals dit voorjaar, zal WCT het vol gend jaar rondreizen met twee groe pen. Het aantal te contracteren spe lers wordt teruggebracht van 84 tot Alle 48 contractspelers nemen deel aan de pro-indoor kampioenschap pen van Philadelphia en, het tradi tionele startpunt van de toer, en zwei-men dan uit. Elk van de twee groepen werkt vervolgens twaalf toernooien af. De beste acht ont moeten elkaar weer aan het eind in Dallas, waar zoals gebruikelijk weer de wereldtitel van de WCT op het spel staat. Tot die steden, die zullen worden aan gedaan, behoort Rotter dam. Het prijzengeld bedraagt in 1976 minimaal vijf en een half miljoen blijven. Mike Davies heeft nog aan trekkelijke extra's aangekondigd, die de kassa al evenzeer zullen doen rinkelen. Zo is er nog de WCT-uitda- gerscup, waarvan f 425.000 incasseert. Woonplaats: Jaar Frankrijk Wy hebben een Kwartaal Maand minimaal 48. Hiertoe behoort onder gulden. Door het mindere aantal Elly Appel, de nationale indoor - kampioene, is in de derde ronde van het damesenkelspel van de open Franse tenniskampioenschaDoen uit geschakeld. Zy verloor gisteren met 3-6. 3-6 van de Amerikaanse Taoer Newberry. Fovariete Chris Evert plaatste zich door winst Postabonnement doorhalen wat niet van toepassing is. Tom Okker, die hoog genoeg deelnemers, verdubbelt in deze pe- g_2 0p de Tsjechische Tomanova uitno- ri0|ie het gemiddeld inkomen per wel bij de iaatste acht, evenals Mar- op de ranglijst staat diging te krygen. De 48 spelers den verdeeld over twee groepen. Per toernooi spelen er daarvan 14, speler, (meer dan honderdduizend gulden). WCT-directeur Mike Davies gevuld met de tina Navratilova, die de Amerikaanse Teeguarden versloeg. De 20-jariee Donna Ganz uit de VS, die niet di- lificatie en de speler, die de organi satie mag inbrengen. Topspelers kun nen zo zelf bepalen hoeveel toer- zij willen spelen. Dat kon tot kwa- wacht dat de meest succesvolle deel- reet tot Wimbledon wordt toe^ela- het komend jaar bij WCT één miljoen gulden zal kunnen verdie nen. Veel meer dus dan dit jaar (Ar thur Ashe f 440.000) en zelfs meer ten, klopte de Australische Dianne Fromholtz met 6-3. 6-4. Bij de horen won de ArgentHn Vi las van Jan Kodes: 6-1, 6-4, 6-2 dusverre niet. Met als gevolg dat dan Rod Laver in 1971 verdiende, In de kwartfinale ontmoet Vilas nu hij een heel Jaar voor WCT in de Nieuwzeelander Onnv Parun die eer was. Laver incasseerde toen John Alexander versloeg met 6—2 .000. Daarbij behoeft het niet te 2-6, 3-6, 6-2,8-6. spelers met klinkende namen weg bleven, omdat zij geen tijd kregen verdiende geld ook weer uit te geven. 2 Ons VAKANTIEADRES is: van tot per adres straat no plaatsnaam: S.v.p. in bloklettera. KOSTEN VAN OPZENDING Voor Nederland en België gratis. De overige Europese landen f 1,10 per dag. De praktyk heeft ons geleerd dat de bezorging tn Zuideuropese en Noord- afrikaanse landen veel te wensen overlaat. Opzending naar deze landen moeten wy daarom ontraden Wij kunnen geen verantwoording nemen voor kranten die niet op het kantie-adres worden ontvangen.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 10