LEIDSCH DAGBLAD Israël handhaaft oude condities Northrop gaf relatie prins Bernhard geld Nederland zocht massaal zon op ggse cam vandaag LEIDSCH üi DAGBLAD Egypte moet eerst meer bieden EVINRUDE BUITENBOORDMOTOREN Nu ook de prostituees van Parijs in staking MAANDAG 9 JUNI 1975 OPGERICHT T MAART I860 3464 7 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Premier Rabin ...naar Washington Kapitein v.d. Ham uit Leiderdorp* één van de drie verkeersschouten DEN HAAG (ANP) Kapitein C. vain d'er Hatn van de Kon. Ma rechaussee uit Leiderdorp is een van de drie personen, die zijn toe gelaten tot de opleiding tot verkeers schout. Deze verkeersschouten zullen zich speciaal gaan bezighouden met de behandeling van verkeersovertre dingen. In totaal hadden ruim 1700 personen schriftelijk gesolliciteerd Daarnaast kwamen bij het ministe rie van Justitie nog honderden mon delinge reacties binnen. Al meteen vielen 1400 gegadigden af door on voldoende opleiding of ervaring. Bij deze eerste keer ging het om kandi daten, die in een jaar gereed zou den kunnen zijn. Alle' toekomstige verkeersschouten krijgen een oplei ding vain vijf jaar. Na hun oplei ding zullen zij een jaar ervaring op aoen bij de griffie van een recht bank of een kantongerecht. Maar de heer Van der Ham zal met zijn colle ga's verzekeringsinspeoteur B. Kui- zenga uit Hardegarijp en hoofdcom mies C. Sloot uit Arnhem al eind 1976 feitelijk kunnen gaan optreden. Zonnige perioden Zonnige perioden, vooral in het zuid oosten van het land ook wolkenvel den. maar waarschijnlijk droog. Matige, aan de kust nu en dan krachtige wind tussen noord- en noord-oost. Minimumtemperaturen ongeveer 10 graden, maxima rond 19 graden. (Opgemaakt om 11.15 uur) 10 juni Zon op: 4.21 uur; onder: 20.58 uur. Maan op: 5.03 uur; onder: 21.33 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.24 en 15.50 uur, laagwater te 11.38 en 23.58 uur. Premier Rabin gaat deze week naar Washington voor besprekingen met Ford en Kissinger als vervolg op de gesprekken van de Amerikanen met de Egyptische president Sadat afgelopen week in Salzburg. Poli tieke waarnemers verwachten, dat Ford en Kissinger teleurgesteld zul len zijn over de vandaag geformu leerde standpunten van Israël. Premier Rabin is van mening dat een vredesregeling voor het hele Midden-Oosten op het ogenblik niet mogelijk is. Hij ziet een partieel ver drag, gesteund door de Verenigde Naties, dan ook als enige .realistische manier om de vrede te bereiken. In een communiqué werd verder gezegd dat de regering toch wel be reid is over vredesregelingen met al le Arabische buurlanden te onder handelen en de Geneefse vredescon ferentie bij te wonen. Tijdens de besprekingen in maart waarbij Kissinger als bemiddelaar optrad, bleek dat Egypte niet ak koord kon gaan met de eisen van Is raël. Israël wilde toen dat Egypte openlijk zou verklaren dat het geen oorlog meer zou voeren en dat het mandaat van de VN-troepen, gele gerd tussen de strijdkrachten van beide landen, langer dan een jaar zou duren. Israël was bereid de strategische Giddi- en Mitla-passen en de olie velden van Aboe Rodeis aan Egypte over te dragen, die in 1967 door Is raël werden veroverd. Wat Egypte daar nu tegenover zal stellen is niet bekend, maar waarne mers zijn van oordeel dat Egypte vracht voor Israël op niet-Israëlische schepen het deze week geopende Suez-kanaal zal laten passeren. Het is anderzijds weer niet bekend of Is raël dit een volwaardige tegen-con cessie zal vinden. Het resultaat van het beraad in Jeruzalem betekende een overwin ning door Rabin, die door gematigde SPONTANE IRRIGATIE LEIDEN Vier woningen in het Ericaduin in de Leidse Me- renwijk hebben zaterdagavond waterschade opgelopen. Het on gerief werd veroorzaakt door een van de bewoners die in z'n tuin bezig was een hek te plaatsen. Op het moment dat de Leidenaar een paal in de grond sloeg raak te hij een hoofdbuis van de wa terleiding, waardoor in diverse tuinen een overstroming ont stond. Het water golfde enkele woningen binnen, waarbij ook de kelders onderliepen. De brand weer heeft deze kelders leeg moeten pompen. De onfortuinlij ke doe-het-zelver is verzekerd. Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs. p |k word abonnee per 24 juni 1975 en ontvang de krant reeds vanaf heden. ri Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor, halt geld en noteer mij aansluitend als abonnee, naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen, In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden, KATWIJK/NOORDWIJ K Volgens het KNMI in De Bilt blijft het morgen nog wel droog en vrij zomers, maar het loordt wat minder zonnig door binnendringende wol kenvelden en de temperatu ren zullen op een iets lager niveau liggen. Het zomertje van de afge lopen dagen is dus weer voor bij. Maar in het weekeinde hebben velen ervan genoten. Op alle denkbare (en ook on denkbare) plaatsen kon men zonnende landgenoten vin den. De bermen waren over bezet. De stranden natuurlijk ook. Het was aan de kust een overweldigende drukte. De parkeerterreinen stonden barstens vol. De restaurants en strandbedrijven deden beste zaken. In Katwijk en Noordwijk streken eveneens hele legers zonaanbidders neer. Maar ook tal van vakantiegangers voor het weekeinde. De VVV's hadden handen vol werk. Met wat improvisatie lukte het iedereen onder dak te krij gen. Maar het was vooral het enorme legioen dagjesgasten, die de politiekorpsen van Katwijk en Noordwijk dwong op volle sterkte te draaien. Al ruim voor twaalf uur wa ren aüe parkeerterreinen be zet. In Noordwijk hing de po litie maar zakken over de borden, die het parkeren ver boden. En in de namiddag, toen het recreatieverkeer de badplaatsen weer verlieten, werden de verkeerslichten met de hand bediend om een zo vlot mogelijke doorstro ming te verkrijgen. Op het overdrukke strand raakten weer heel wat kin deren zoek. Het duurde soms uren voor ze terecht waren. De strandposten in Katwijk moesten zich over 84 zoekge raakte kinderen ontfermen. En Noordwijk meer dan hon derd. De EHBO-ers hadden ook heel wat te doen. Talloos waren de door glasscherven en stukken beton bescha digde voeten. Vier maanden voor Helma V. DEN HAAG (SP) Het gerechts hof in Den Haag heeft vanmorgen de voormalige hoofdagent van de Rijswijkse politie, de 26-jarige Hel ma V., veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf met aftrek van voor arrest en twee maanden voorwaarde lijk met een proeftijd van twee Jaar, voor het verbergen van meesterkra- ker Aage M. in juli van het vorig Jaar. Door de rechtbank in Den Haag was zij vrijgesproken omdat deze de feiten niet wettig en overtui gend bewezen achtte. Het Openbaar Ministerie was hiertegen in hoger be roep gegaan en veertien dagen ge leden eiste de procureur voor het gerechtshof dan ook vier maanden gevangenisstraf. Helma verleende aan de ontsnapte kraker Aage vorig jaar onderdak in haar Rijswijkse flat. Zij was toen nog werkzaam bij de politie. Voor het gerechtshof verklaarde Helma dat zij smoorverliefd op de meester- kraker was geworden, maar zij zei tevens dat nu alle banden met Aage zijn verbroken. Helma's verdedig ster, mej. mr. G. Later, vertelde voor het gerechtshof dat zij verliefd was op de kraker en dat aan verraad Je gens haar minnaar niet te denken vieL Het gerechtshof vernietigde het vonnis van de rechtbank en achtte de ex-hoofdagente strafbaar aan de ten laste gelegde feiten. JERUZALEM (AP/UPI) De Israëlische regering heeft vanochtend de concessies vastgesteld, waartoe Israël bereid is om tot een partiële oplossing van het conflict in het Mid den-Oosten te komen, namelijk tot een voorlopige overeen komst met Egypte. In de algemene strekking wijken die concessies niet af van de voorwaarden die in maart werden gesteld tijdens de stukge lopen missie van Kissinger. Wel hebben de Israëli's beloofd over herziening van hun condities te willen praten indien Cairo met nieuwe voorstellen komt. Freddy Maertens van trotse leider tot een zame fietser Luchtmacht in ie weer boven Nederland Het voormalig Britse par lementslid John Stonehouse, dat destijds spoorloos naar het buitenland verdween en in Australië weer opdook, toonde zich vanochtend nog opgewekt toen hij op weg ging naar het vliegtuig voor de terugreis naar Londen. Maar het lachen verging hem, toen hij door de Austra lische politie uit het toestel werd gehaald. Stonehouse loilde naar Lon den om zijn zaak, die don derdag in het Lagerhuis wordt besprokenzelf te be pleiten. Is hij eenmaal uit de volksvertegenwoordiging ge zet, dan kan hij niet langer meer legaal in Australië blij ven zonder een visum. De 49- jarige Stonehouse was vorig jaar in Engeland dusdanig in moeilijkheden geraakt, dat hij besloot te verdwijnen. In november verdween hij in Miami, maar voor Kerstmis kwam hij in Melbourne weer boven water. Hij werd vanochtend gearres teerd, omdat hij wilde ver trekken, terwijl zijn zaak nog in behandeling is bij een rechtbank in Melbourne. DEN HAAG De namen van priins Bernhard en zijn invloedrijke vriend J. Teengs Gerritsen komen voor in officiële documenten van de vlieg tuigfabrikant Northrop. Vandaag begint een Amerikaanse senaatscom missie met haar onderzoek of er sprake is geweest van ongewenste politieke beïnvloeding of het betalen van steekpenningen door Northrop om de verkoop van de 'Cobra, de F-17, te bevorderen. Teengs Gerritsen heeft volgens de documenten sinds 1967 ieder "jaar 10.000 dollar overgemaakt gekregen op een bankrekening in Zwitserland. DEN HAAG (ANP) Van woensdag tot vrijdag wordt boven een groot deel van West-Europa een in ternationale luchtverdedigingsoefe ning gehouden, waaraan behal ve Britse, Belgische, Amerikaanse en Westduitse vliegtuigen ook toestel len van de Nederlandse luchtmacht deelnemen. Boven Nederland wordt er in die periode druk gevlogen, ook 's nachts. Om de werkelijkheid zo dicht mogelijk te benaderen wordt er bij sommige acties sneller gevlogen dan het geluid. De overlast daarvan hoopt men te beperken door op gro te hoogte te vliegen, aldus de lucht machtvoorlichtingsdienst vanmor gen. DOODVONNIS UITGESTELD ALGIERS (SP) Het doodvon nis, dat over Arthur Pouw in Al giers was uitgesproken, is uitgesteld. De Nederlander tekende vorige week cassatie tegen dit vonnis aan. De gerechtelijke procedure gaat nu een nieuwe fase in. "De zaak is nu op de lange baan geschoven" aldus de Nederlandse am bassadeur in Algiers, mr. G.W. ba ron Bentinck. „Het gaat nu zeker enige maanden duren, voor er een nieuwe uitspraak te verwachten is. In de komende maanden is er daar om weinig nieuws te verwachten". Ambassadeur baron Bentinck heeft geen idee van de strafmaatregel die de Algerijnse autoriteiten nu zullen uitspreken. Dat het in ieder geval een lange gevangenisstraf wordt lijkt hem onontkoombaar. "Want", zo zegt hij, "er zitten hier veel Neder landers, die piet veel minder hasj al een gevangenisstraf kregen van 15 jaar". Arthur Pouw werd twee weken geleden met 600 kilo hasj in Algerije betrapt. Vorige week werd hij ter dood veroordeeld. De toenmalige minister van Defensie W. den Toom is nauw bevriend geweest met Teengs Gerritsen: „Maar ik heb nooit geweten dat hij voor Northrop zou hebben- gewerkt. Hij is vertegenwoordiger van Lockheed, dat wel. Maar dat hij voor ieder bedrijf interessant is kan ik me wel voorstellen. Hij kent ontzettend veel mensen". Over zijn contacten met prins Bernhard zegt de heer Den Toom met hem zeer veel over de Cobra te hebben gesproken. „Maar hij is nu eenmaal inspecteur-generaal voor de Krijgsmacht en bijzonder in vlieg tuigen geïnteresseerd. Hij heeft alle rapporten gekregen natuurlijk, maar heeft tegenover ons nooit een mening uitgedragen". In een brief tussen twee Northrop- dïreoteuren wordt er voor gepleit dat directeur Jones contact opneemt met zijn persoonlijke vriend prins Bernhard over het aanstellen van een (onfoekeinide) H. L. Visser aJls Nederlands consulent. Dit op advies van generaal-majoor Bosch van de luchtmacht: „Hoewel we in Neder land over uitstekende relaties be schikken hebben we intelligente en daadwerkelijke hulp nodig om de Cobra langs de economische en politieke obstakels te loodsen". ND Het PPR-tweede kamerlid dr. H.J. G Waltmans wil de affaire op drie manieren in heit parlement aanhangig maken. "Ik wil allereerst samen met mijn fractiegenoot Jurgens, hij is jurist, nagaan of wij een parlemen taire enquete kunnen laten instel len naar de hele wijze van besluit vorming bij de Starfighter-vervan- ging. "Ten tweede heb ik gevraagd om de vaste kamercommissie voor De fensie bijeen te laten komen. Ik wil daarin ook de positie van de prins ter sprake brengen. Laat ik voorop stellen dat ik volstrekt niet twijfel aan de integriteit van de prins. Ik geloof niet dat hij zelf in deze zaak betrokken is, maar zijn naam is er bijgehaald in de Northrop-correspon- dentie. "En verder ga ik morgen minis ter Vredeling van Defensie schrifte lijk vragen stellen. Of hij toen hij in '73 minister werd bij de Starfigh- ter-vervaingdng voor voüdougem feiten is gesteld, of dat hij werkelijk vrij heid van handelen had" PARIJS (AP) De Parijse pros tituees zijn vanochtend massaal in staking gegaan om him eis om le galisering van hun beroep kracht bij te zetten. Ook in de provincies legden prostituees het werk neer. Gisteravond was in heel Parijs slechts één meisje te vinden dat nog diensten verleende. Een woordvoerd- ster van het stakingscomité heeft gisteren gezegd dat de vrouwen lie ver belasting willen betalen dan boe tes. Drfe politiemanneen, die by Pla ce Pigalle 's avonds gewoonlijk een oogje in het zeil houden lachten om het idee van belastingbetalen. „De meisjes hier verdienen per avond 500 tot 1000 franc (300 tot Noordwijk heeft zich geplaatst voor het KNVB-bekertoernooi. In de derde en beslissende kwalifi- catie-wedstrijd trok de ploeg zich niets aan van de reputatie van IJsselmeervogels, dat in het vori ge bekergebeuren toch de halve finale haalde. Dwars door alle ir ritatie van de 'Vogels' heen, hield Noordwijk het hoofd koel tot in de noodzakelijk geworden verlen ging, waarin de 1—1 stand v*rd uitgebreid tot een 3—1 Mge. IJsselmeervogels kon dat maar moeilijk verkroppen en verspeelde in Veenendaal behalve de winst ook veel van de sympathie. Ook een andere zaterdag-club deed van zich spreken. In de strijd om de nationale amateur-titel won Spijkenisse verrassend met 4—2 bij zondagkampioen Emmen. Vrij Spel ditmaal ook voor bas ketbal. Het Nederlandse team kon in het eerste weekeinde van het toernooi om het Europees kam pioenschap in Split niet tot winst komen. Oranje leed twee ver wachte nederlagen: tegen titel houder Joego-Slavië en tegen Ita lië. Wel verbaasde het Nederland se team vriend en vijand door in het duel met de Italianen een voorsprong van 20 punten te ne men, maar daarna volgde de in storting. Op nationaal basketbal niveau staat nu voor 99 procent vast dat BS Leiden zijn eredivi sieschap zal continueren. De Leidse ploeg neemt deze week een definitief besluit. Aandacht dit maal ook voor het roeien (met de winst van een Leidse combinatie- acht in het hoofdnummer op de Bosbaan) en autosport, atletiek en wielrennen. In de Dauphiné Liberé deelde Thevenet een keiharde klap uit aan de concurrentie. Met een solo-vlucht wierp de Fransman alle 'groten', inclusief Merckx ver terug. Vooral voor Freddy Maer tens was het een zwart weekein de; van trotse leider werd hij een eenzame fietser op 50 minuten achterstand PAGINA'S 9-13 Ministeries werken langs elkaar heen PAGINA 5 Het Belgische kabinet kiest voor de F-16. Maar de meningen wa ren wel verdeeld. PAGINA 7 Scholieren geven hun mening over het jaar van de vrouw PAGINA 8 600 gulden) en ik weet dat sommigen in het centrum 3000 francs (1800 gulden) per avond verdienen. Weet u hoeveel belasting daarover betaald zou moeten worden? Nu komen ze er met kleine boetes af", aldus een van de agenten. "En ze wille" sociale voorzieningen omdat zij het geld verbrassen of aan hun souteneurs moeten betalen", zo voegde hij er aan toe. In Lyon, waar de prostituees haar staking een week geleden begonnen uit protest tegen het tippelverbod, houden zij nog steeds de St. Nizier kerk bezet. In Grenoble, Marseille en andere steden worden ook Protest acties gehouden. Hoofddealer: Bloem Watersport. ."cTotÏ-3S Hogewoerd 104, Leiden Israëlisch leiders onder druk was ge zet om het Midden-Oosten een vre desregeling aan te bieden in plaats van zich bezig te houden met een partiële regeling met Egypte.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 1