Overweldigend ja van Engelsen voor de EG Drugsmokkel in vliegtuigen is in VS routine VUURGEVECHTEN IN ANGOLA LAAIEN OP Voorwaardelijk akkoord over Cyprus Agent gedood RECORD WERKLOOSHEID VS in vogelvlucht in vogelvlucht Kissinger: Israël niet Gebaar genoeg" ZATERDAG 7 JUNI 1975 NICOSIA (AP) De Cyprische regering is voorwaardelijk akkoord gegaan met het voorstel van de Turks rcyprische leider Rauf Denktash om een gezamenlijke Grieks-Turkse over gangsregering te benoemen, zo is gisteren bekend gemaakt. Denktash bracht zijn voorstel in Wenen naar voren voor de opening van de tweede ronde van de vredes besprekingen over Cyprus. Denktash stelde de vorming van definitieve oplossing van de kwestie Cyprus. Het voorsbei vain Denktash werd ge accepteerd op voorwaarde dat 't land terugkeert naar de constitutionele status waarin wordt voorzien door de akkoorden van Londen en Zürich, dat Cyprus in 1960 onafhankelijkheid van Groot-Brittannië verleende, voorziet in een gemengde regering waarin Turkse en Griekse Cyprioten het aantal parlementszegels en amb tenaren posten evenredig onder Tur ken en Grieken worden verdeeld. De Turkse Cyprioten hebben zich in 1973 uit de gezamenlijke regering teruggetrokken en hun eigen regering gevormd. In februari van dit jaar rie pen de Turkse Cyprioten eenzijdig een atfzondieaülüike Turks-Cyprische fede- rafaiesbaat udit op het gedeelte van het eiland dat in 1974 uoui ue troepen werd veroverd. De Turkse zij de is van plan morgen een referen dum te houden in t Turkse deel over de grondwet van hun afzonderlijke 6taat. De Grieks-Cyprische leider Glafcos Cleri'des heefit laten weten Met meer aan de Weense vredesbesprekingen te zullen deelnemen als dit referendum inderdaad doorgaat. Een woordvoerder van de Verenigde Naties die optreden als sponsor van de besprekingen, heeft gezegd dat het overleg van vandaag noodzakelijk was geworden door de moeilijkheden die gisteren naar voren kwamen. werd LONDEN/DEN HAAG (Reuter/AP/UPI/ANP) Met een tweederde meerderheid hebben de Engelsen in hun eerste referendum in de geschiedenis gekozen voor hand having van hun lidmaatschap van de Euro pese gemeenschap. Gisteren aan het eind van de middag verscheen premier Harold Wilson in de deur van zijn ambtswoning Downing- street 10 om de „indrukwekkende uitslag" bekend te maken, hoewel hij toen nog niet over de definitieve cijfers beschikte. De meer derhedd voor de EG noemde hij groter dan een Britse regering ooit in een parlementsver kiezing heeft gekregen. In kringen van de Europese Gemeenschap werd de keuze van de Engelsen algemeen toe gejuicht, ook namens de Nederlandse regering. Met een strak gezicht en onder de hoede van een ver trouwde Londense bobby maakte premier Harold Wil son gisteravond de uitslag van het eerste referendum in de Britse geschiedenis be kend: tweederde van de deel nemers was voor de band met de Europese Gemeenschap. Hoewel deze uitslag beant woordde aan zijn advies, wachten hem zware tijden omdat een groot deel van zijn Labour-Partij niet achter deze uitspraak staat Nog steeds twijfel over F-16 OSLO/KOPENHAGEN/BRUS SEL (DPA/AP) Het Noorse parlement heeft gisteren met overgrote meerderheid voor de aankoop van het Amerikaanse gevechtsvliegtuig F-16 gestemd. Voor stemden 100 leden van het „Storting" en tegen 19. Het be sluit Is echter alleen van kracht als ook Needrland, België en Denemarken definitief voor de F-16 kiezen. Noorwegen is van plan 72 toestellen aan te schaf fen. De defensiecommissie van de Deense Folketing (parlement) heeft gisteren de stemming uit gesteld over de voorgestelde aankoop van de F-16. De commissie besloot de ont wikkelingen af te wachten in België en zich nogmaals te be raden op het aanbod van de Zweedse Saab-Scamia fabriek voor him Viggen toestel. Ondanks dit nieuwe uitstel zei de minister van Defensie Orla Moeller dat zijn regering nog steeds achter de keuze van de F-16 staat, dat een meerderheid van de commisie vo or de F-16 is, en dat hij op dit moment geen plannen had opnieuw te gaan onderhandelen met Saab- Scania. Eén dag voordat het Belgische kabinet een besluit over de op volging van de Starfighter zou nemen zag het ernaar uit dat de coalitie van premier Leo Tin- demans in moeilijk zou komen. Indien het inderdaad zover komt zal dit voornamelijk lig gen aan de kleine partij Assem- bi ement Wallon, die een deel van de Franstalige Belgische bevolking vertegenwoordigt en vier vertegenwoordigers heeft in het 26 leden tellende coalitieka binet. De overweldigende uitspraak van de kiezers in het referendum is een persoonlijke triomf voor premier Harold Wilson, die met versterkt po litiek gezag in zijn eigen partij uit de strijd is gekomen. De stemming is een nederlaag voor de vakbonden, uiterst links en nationalistisch rechts, die elk op zich een felle campagne hadden ge voerd om de Britten te bewegen ,neen" tegen de EEG te zeggen. De sterkste exponent van de EG- tegenstanders in de Labour-party, minister Anthony Wedgwood-Benn gaf gisteravond zijn nederlaag toe toen de uitslagen een flinke meer derheid aan ja-stemmen lieten zien. De zeer rechtse voormalige Con servatief Enoch Powell daarente gen .wilde zich nog niet gewonnen geven en zal blijven strijden voor uittreding uit de Europese gemeen schap. „De mensen wisten niet waar het om ging. Ze geloven nog steeds dat Groot-Brittannië een natie zal blijven", zei hij. De voormalige Conservatieve pre mier Edward Heath sprak de hoop uit dat er nu ook snel een direct gekozen Europees parlement zou ko men. De woeste en geïsoleerde Shet- land-Eilanden, voor de noordkust, van Schotland gelegen, zijn het eni- ee district waar de bevolking in meerderheid voor uittreding uit de EEG heeft gestemd. De stemver houding was 3.631 tegen 2.8.15. De opkomst van 47,1 procent was een van de laagste in Groot-Britta- nië. Maar ook Noord-Ierland stem de niet erg geestdriftig. De volle dige uitslag uit deze Britse provin cie luidt: „ja" 52,1 procent, „neen" 47.9 procent. Van de ruim een mil joen kiezers vond slechts 47,5 procent dere leden van de gemeenschap, het de moeite waard naar de stem bus te gaan. Over het gehele land genomen lag dit percentage op ruim 65 te lfggen. De Britse regering zal na de dui delijke uitslag van het referendum „haar volledige rol spelen bij de ont wikkeling van een nieuw en groter Europa", zo staat in een. verkla ring van de Britse minister van Buitenlandse Zaken, James Calla- ghan. De bewindsman merkte ver der op: „Wij zullen ijveren voor een grote mate van eenheid met de an- Groot-Brittannië zal daarbij niet zijn identiteit verliezen, Bovendien zal de Britse regering zich inzetten voor versterking van de betrekkingen van de gemeenschap met de Verenigde Staten, het gemenebest en de ont wikkelingslanden, alsmede voor een en andere landen". In het buitenland liet men zich in verheugde bewoordingen uit. Zo verklaarde de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Jean Sauvag- narques, het Britse volk een duide lijk antwoord heeft gegeven en dat Frankrijk zich hierover verheugt. De Westduitse minister van Bui tenlandse Zaken, Hans Dietrich Gen- 6cher, noemde de uitslag een bijzon der belangrijke beslissing voor Eu ropa is nu het ogenblik aangebro ken de problemen energiek en vast besloten aan te pakken. De levens kracht van de gemeenschap isbe vestigd, aldus Genscher. Ook in de Verenigde Staten was men tevreden over de uitslag. De Amerikaanse regering ziet het blij ven van Engeland in de EEG als een belangrijke voorwaarde voor een eensgezinde transatlantische politiek zo werd in Washington verklaard. De Nederlandse regering is ten zeerste verheugd dat het referendum In het Verenigd Koninkrijk een dui- voor de voortzetting van het Brit se lidmaatschap van de Europese gemeenschap. De Nederlandse regering heeft in het verleden er bij herhaling op gewezen dat het wezenlijk noodzake lijk is dat het Vernigd Koninkrijk volledig in het Europese eenwor- Na deze gunstige uitslag is iedere twijfel hierover weg genomen. BARCELONA/ BILBAO (AP) De politieagent Ovidio Diaz Lopez is gisteren doodgeschoten terwijl hij poogde een groep bankrovers te ar resteren in Barcelona, aldus heeft de poüïtüie bekenid gemaakt. Een krijgs raad iin Burgos heefit gisteren vijf mensen, die deel zouden uitmaken van de Baskische verzetsbeweging, veroordeeld tot gevangenisstraf fen van zes tot 23 jaar. Zij waren schuldig bevonden aan het plegen van terreurdiaüm. NEW YORK (ANP) De laatste tijid komt marihuana met vliiegtuigïaidoingem tegelijk de Ver enigde Staten binnen. De direc teur van het federale bureau voor de besrbrijdolng van de drughandel (DEA) in El Paso (Texas), Jac ques Kiere, schat het aantal toe- gbelilan dait dagelijks met een der gelijke vracht Amerika binnen komt, op 150. Het gaat om tientallen, zo niet honderden tonnen marihuana, af komstig uit Latijns- Amerika, die vaak met militaire vliegtuigen uit de Tweede Wereldoorlog worden aangevoerd. Er moeten zeer rijke organisaties achter deze handel zitten als men bedenkt dat de ge bruikte toestellen - .Lodestars* en 'Constellations' van Locheed, bom menwerpers van het type B-25 en DC-3's - gemiddeld 2,5 mil joen gulden p. Stuk kosten. Klere noemde een geval van een orga nisatie die 26 van dergelijke ma chines zou bezitten. Het is duidelijk een zeer winst gevende handel. Marihuana die b.v. in Columbia kam worden in gekocht voor f20 tot f25 per pond, brengt in de straten van New York f 750 per pond op. De meeste vliegtuigen zouden wor den bestuurd door voormalige mi litaire piloten die per vlucht f 12,500 tot f 25.000 zouden ont vangen. Er zijn echter ook ken nelijk onbekwame piloten onder, wier voornaamste fout is dat zij de vliegtuigen overbelasten. Deze week verongelukte een B- 25 die nog de camouflagekleuren uit de oorlog droeg, bij Dawson- ville in de staat Georgia, kort na dat de bemanning een ton mari huana had uitgegooid die later twee kilometer, kon worden verza meld. Een van de twee inzitten den die beiden de dood vonden, werd- gezocht omdat hij eerder zes ton marihuana naar Winder m deZeUfdie Staat zou hebben ge bracht. Enkeüe diagem eender was bij Rockwood in Tennessee een 'Lo destar', een oud patrouillevliegtuig van de marine, neergestort waar in men behalve de lijken van de twee inzittenden, een ton mari huana aantrof, verpakt in Colum- biaanse kranten. In september vam t vorig Jaar werd dm Chalttamoga, eveneens in Tenmesee, een DC-3 im beslag ge nomen waarin zich twee ton ma rihuana bevond, ook verpakt in Columbiaanse kranten. In Florida zijn dit jaar ten minste drie vlieguigen met mari huana verongelukt. In 1974 wer den vijf ongelukken met dergelijke Kiere beklaagde zich erover dat züm organisaibie bü gebrek aan middelen bij lange na niet alle verdachte vliegtuigen kan onder scheppen. Onüangs werden bij een onderzoek in Albuquerque (Nieuw-Mexlco) in anderhalf uur tijd al 35 zeer verdachte toestel len gesignaleerd. "Als wij voldoen de personeel hadden zouden wij alleen alvboven Nieuw-Mexico elke dag eenvliegtuig met verdachte lading kunnen onderscheppen", al dus de DEA-chef in El Paso. Heit plaatsvervangend hoofd van de DEA in Miami, David Cos ta. verklaarde dat de handelaars tot vorig jaar zich bevoorraadden op Jamaica, Na een grootscheep se operatie op dit eiland waarbij 350 ton marihuana werd buitge maakt, moesten zij zich wenden tot Columbia en Mexico. Voor de grotere afstamden hebben de ham- delaars toen oude oorlogsvliegtui gen aangeschaft die bekend staan om hun grote actie-radius. Voor al de voormalige bommenwerpers zijn zeer geschkt voor hun nieu we bestemming. De marihuana wordtt im de laadruimte voor de bommen vervoerd, t Voordeed is dait de Lading in geval van onder schepping egimaikkettijk kan wor den gelost, terwijl ook op de plaats van bestemming de marihuana eenvoudig kan worden afgeleverd door de bomluiken te openen, zon der dat het toestel behoeft te lan den. WASHINGTON (AP) Het werk loosheidscijfer in de Verenigde Sta ten is in de maand mei naar 9,2 procent gestegen, een hoogtepunt na het einde van de tweede wereldoor log. Het werkloosheidscijfer, dat in april nog 8,9 procent bedroeg is sinds augustus van het vorig jaar voortdurend gestegen. Het is voor de eerste maal in 34 jaar dat het cij fer boven de negen procent uit stijgt. In 1941 bedroeg het werkloos heidspercentage 9.9 procent. Op het moment zijn 8.5 miljoen Amerikanen werkloos. Hoewel het aantal beschikbare banen in mei hoger lag dan daarvoor is ook het aantal werkzoekenden groter gewor den, zodat de werkloosheid toch toe nam. Het aantal werkenden be draagt 84,4 mUdoen. PIESfrERITZ Op de eerste dag van de Oostduitse zwemkampioen- schappen, die in Piesteritz worden ge houden, heeft de 15-jarige Birgit Treiber een nieuw wereldrecord ge zwommen op de 200 meter rugslag. Zij noteerde een tijd van 2.16,10. Het ou de record stond sinds 27 april van dit jaar met 2.16,33 op naam van de Ca nadese Nancy Garapack,,die deze tijd realiseerde in Brantford. Nu het Suezkanaal heropend is, rijst de vraag wat de waarde is van deze gebeurtenis. Het js Immers een kedhkrd feit, dat de wercldscheep- vaart het gedurende acht jaar zónder dat kanaal heeft Kunnen stel len door over te schaxeien op 'de route rond Kaap de Goede Hoop. De snel veranderde vlootstructuur heeft de betekenis van het Suezkanaal sterk verminderd: het gebruik van super-tankers en containerschepen heeft de hogere transpor tkQsten van de omweg langs Zuid-Afrika ruim schoots opgevangen en de heropening van het kanaal, dat nu nog slechts doorvaart biedt aan schepen met een omvang van maximaal 40 000 ton, is vooralsnog geen concurrentiefac- tor voor de nieuwe verhoudingen, zo als die in afgelopen acnt JareD zijn gegroeid. Het "grote werk" blijft vasthouden aan de Kaaproute, het kanaal is er voor het "kleine werk" althans voorlopig, want het ligt in de bedoeling het kanaal te verbreden en uit te diepen voor schepen met een omvang van 250.000 ton. Maar zover is het nog niet en eerst zal daarvoor een bedrag van tenminste - twee miljard gulden op tafel moe ien komen. Of de bereidheid daar toe erg groot is, moet Getwijfeld wor- :den. Vroeger maakten de tankers 75 procent uit van de doorvarende sche pen, maar nu het om super -tankers gaat is tachtig procent van die vloot gedwongen zich van de Kaaproute te bedienen. De tijdwinst van de korte re weg moge aanzienlük zijn va riërend van één tot büna drie wexen maar de techniek is niet stP blij ven staan en blijft zich verder ont wikkelen. Het is dan ook niet ondenk baar, dat de super-schepen van nu qp het tijdstip, dat het kanaal ge schikt zal zijn voor schepen van 250.000 ton, vervangen zullen zijn door mammoets van een miljoen ton. De vraag is dus gewettigd, of de verbetering van het kanaal de ver groting van de scheepvaarteenheden zal kunnen bijhouden. Daarbij komt dat zowel de tolgelden als de risico premies aanzienlijk gestegen zijn zo dat het er niet naar uitziet, dat het Suezkanaal op korte termijn zijn vroegere levendigheid herkrijgen zaL Toch zijn de vooruitzicliten niet al leen maar somber. Want een land als Perzië, allerminst van zakenin- zicht ontbloot, heeft zich bereid ver klaard een bedrag van twee mil jard gulden te investeren in de aan leg van havens, vliegvelden, steden en Industrieën langs het kanaal en Amerikaanse banken zouden aan de ontwikkeling van dit Egvptische "Roergebied" nog eens driekwart miljard gulden willen bijdragen. Toch is de vraag of deze bedragen wel voldoende zullen zijn, omdat er dertig miljard gulden nodig zal zijn om het kanaal en zijn omgeving zo danig van moderne faciliteiten te voorzien, dat het zowel voor Egypte als internationaal een nieuwe, be langrijke functie zal kunnen krij gen. En dertig miliard is geen kleinig heid, zelfs niet als de schatrijke olie- koningen uit de Arabische wereld zouden willen bijspringen. Een gun stige omstandigheid is overigens dat het oorlogsgevaar in deze contreien enigermate is afgenomen. En dat is van enorme betekenis voor hei stel en verdere ontwiKneltog van deze 106 jaar oude waterweg en zijn om geving. Want waar Mars de scepter zwaait, laat Mercurius het afweten. Er zijn overigens nog enkele an dere facetten aan de heropening van het Suezkanaal. Geldt die ook voor Israëlische schepen? Volgens een gezaghebbend blad in Koeweit zou president Sadat van Egypte tij dens zijn besprekingen met presi dent Ford in Salzburg toegezegd hebben, dat dit, na een Israëlische concessie, inderdaad het geval zal zijn. Maar of met die concessie de "uitdunning" van de Israëlische troe pen in de Sinaï werd bedoeld of dat Israël nog verder over de brug moet komen, is niet duidelijk. Een ander punt is, dat niet iedereen verheugd is voor de heropening. Want als pre sident Sadat inderdaad Israëlische schepen door het kanaal zal toela ten, betekent dat een tegenslag voor de Zuidisraëlische havenstad Eilat aan de Golf van Akaba. Dan zal het immers mogelijk zijn goederen voor Israël rechtstreeks via het ka naal naar de Israëlische Middelland- se-Zeehavens Asjdod en Haifa te vervoeren inplaats van die via Eilat en verder over land naar het hart van Israël te bréngen. Iets derge lijks geldt voor Libanon, dat door de sluiting van het kanaal een be langrijk doorvoerland is geworden, een functie die het nu gaat verlie zen. Ook Libië vaart er niet wel bijzijn monopolie—positie van olie- leverancier ten westen van Suez is nu komen te vervallen. Daar staat dan weer tegenover, dat lan den als Griekenland en Italië de her opening toejuichen en dat ook Mar seille zijn voldoening niet onder stoelen en banken steekt. De her opening zou die Zuidfranse haven een sterke concurrentiepostie tegen over Rotterdam kunnen verlenen. Ons land lijkt veraf te liggen, maar het belang van Rotterdam voor de Nederlandse weitaart houdt tas nauwste verband met wat de con currenten presteren. Als Marseille door de heropening van het Suez kanaal sterk opbloeit ais doorvoerha ven naar Europa, zal dat zeker ten koste van Rotterdam gaan. Daar dient men dus terdege op zijn hoe de te zijn. En verder is er dan nog de militaire factor: voor de Sowjet- Unie is de heropening een belang rijke vergemakkeling voor de vaart van oorlogsschepen van de Zwarte Zee naar de Indische Oceaan. Die oceaan is in de laatste jaren een steeds grotere plaats gaan innemen in de marine-strategie van het Kremlin. Men denke aan Zuid-Jemen, Somalië en ook aan Irak, waar de Russen streven naar een oorlogsba sis als tegenwicht tegen de vlootont- plooiing van Perzië. Overigens geldt ook hier, dat de kwetsbaarheid van het kanaal voor de Sowjet-Unie een onaangename bijkomstigheid is. Bij een onverhoopt conflict zou de snel le verbinding-via-het-kanaal van Zwarte Zee naar Indische Oceaan op slag verbroken kunnen worden. Hoe dit alles ook zij, de heropening van het Suezkanaal moge tal van schaduwzijden bezitten, zij geeft ook aanleiding tot enig optimisme. Zo kan de stichting van een "Roerge bied" langs het Suezkanaal immers een indirecte aanwijzing zijn, dat de regering-Sadat een minder oor logzuchtige koers vaart dan nog wel eens wordt aangenomen. Want een bewind, dat oorlogsplannen heeft, zal geen splinternieuw centrum wil len aanleggen binnen gemakkelijk bereik van de andere partij. Boven dien zijn er waarnemers, die op het ogenblik meer spanning zien tussen Egypte en Libië dan tussen Egyp te en Israël. RL LOEANDA (AP) De vuurge vechten die in de Angolese hoofd stad opnieuw zijn uitgebroken gingen ook tijdens de afgelopen nacht door. Dit ondanks strikte orders van de Portugese kolonel Almendra, om met alle middelen een eind te maken aan de gevechten. Alendra is commandant van het „operaibiomiele coanmiaodio van Loean- da (Copland), waarin Portugese sol daten en leden van het nieuwe Ango lese leger zijn opgenomen. Het com mando had orders om de leden van bevrijdingsbewegingen die zich bui ten hun kazernes bevonden te arres teren en iedereen die hier niet aan gehoorzaamde neer te-schieten. Ondertussen wordt de burgerbe volking van Loeanda geconfronteerd met voedselproblemen. Gisteren was er geen brood verkrijgbaar en de huisvrouwen vormden lianige rijen voor de winkels toen bekend werd dat vrachtwagenchauffeurs niet meer durfden te komen uit angst te wor den beschoten. Tegelijkertijd gingen de havenarbeiders in staking. Het uitgaansverbod, dat aanvanke lijk gold van 12 uur middernacht tot zes uur 's ochtends, is nu vervroegd tot 21.00 uur. Gisteravond zond de radio van Loe anda een bekendmaking uit van het niaJtianiale front voor de bevrijding van Angola (FNLA) en de andere bevrijd dingsbeweging Unita waarin men de acties veroordeelt van het nationale front voor de bevrijding van Angola (MPLA). De kans op een voortzetting van het gewapende con flict werd hiermee opnieuw vergroot. De Portugese militaire leiders heb ben met het oog op de toenemende spanningen in de Angolese hoofdstad strenge maaibregelert afgekondigd om de gewapende afdelingen van de drié concurrerende bevrijdingsbewegin gen tot discipline te dwingen. Naar het in Lissabon verschijnende blad „O Seculo" uit Loeanda meldde, hebben de eenheden van de drie or ganisaties het bevel gekregen, direct naar hun kazernes terug te keren. Degene die zich daar Met aam houdt, zal worden opgepakt. Bij verzet zal de betrokkene onmiddellijk worden opgepakt. Bij verzet zal de betrokke ne onmiddellijk worden doogescho- ten. Orders in deze geest van de Por tugese militaire leiders aan het adres nam de niatdomalóslben wajren tot dusver onbekend. Bij gevechten in de olierijke encla ve Cabin da tussen de „volksbewe ging" (MPLA) en het „bevrij dings - front" (FLNA) is een lid van het po litieke bureau van de MPLA, Tei- xeira Silva, doodgeschoten. Naar in Lissabon verluidde zijn in Cabinda en in de gedeeltelijk verwoeste stad Carmona, in het noor den van Angola, de waterleiding en de stroomvoorziening in het ongerede geraakt. De bevolking heeft haar toe vlucht gezocht in de omgeving van de Portugese kazernes. De levensmid delenvoorziening is gebrekkig. Portu gese vüflegltiudgen hébben voedsel voor 15.000 mensen naar Cabinda gebracht. WASHINGTON (AP) De Ame rikaanse Minister van Buitenlandse Zaken Henry A. Kissinger heeft gisteren gezegd dat de recente troe pen terugtrekking van Israël uit de Sinai constructief is, maar niet vol doende om een vredesregeling in het Midden-Oosten tot stand te brengen. Kissinger, die was verschenen voor de senaatscomissie voor buitenland se betrekkingen, waar hij een getui genis achter gesloten deuren aflegde, verklaarde naderhand dat er in het Midden-Oosten meer nodig is dan unilaterale akties van één kant. "Acties van beide zijden moeten tot een oplossing leiden van het conflict»" zo zei 99, Toen Kissinger werd gevraagd of Egypte zich positief opstelde ten aanzien van een hervatting van een stap voor stap diplomatie in plaats van een vredesconferentie, zei hij dat hij hierover geen uitspraken wilde doen tot president Ford en de Israëlische premier elkaar volgen de week ontmoeten. Toen hem werd gevraagd wat de Verenigde Staten zouden doen als dè Verenigde Naties Israël zouden uitstoten zei Kissinger dat hij op dergelijke zaken niet in wilde gaan, maar wel zei hij dat de Verenigde Staten "sterk gekant zijn tegen het gebruik van uitstoting uit de Verenig de Naties als politiek wapen.'? WASHINGTON (AP) De vroegere Amerikaanse president Richard Nixon zit met een berg post van ongeveer 2 miljoen brieven die hij nog steeds niet heeft kunnen beantwoorden. Om die te kunnen beantwoor den moet hij er een kantoor op nahouden, hetgeen hem het ko mende jaar 203.000 dollar kost, zo is het Congres meegedeeld. Kont na Nixon's aftreden had Ford heit Congres verzocht Nixon 850.000 dollar ter beschik king te stellen, maar het Con gres maakte hier 200.000 dollar van. Het voor het komende Jaar be grote bedrag staat los van de 60.000 dollar pensioen die Nixon ontvangt als voormalig presi dent. Nixon krijgt wekelijks 1000 tot 2000 brieven en andere stuk ken naar zijn woning in San Clemente toegestuurd. Bij spe ciale gelegenheden zoals zijn verjaardag kan het aantal brie ven wel tot 5000 oplopen.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9