Vader Abraham, boerenkool met worst en glans Laatste wagenmaker in Leiden 'Juf' Van der Kroft gaat met pensioen Mej. Klokman verlaat na 46 jaar onderwijs Mary Bey kreeg Gouden Bolhoed J. de Groot (75): "Ik heb wel een vaste hand" ZATERDAG 7 JUNI 1975 LEIDEN Om kwart voor enen vanmorgen vertrokken de liefhebbers van Vader Abraham en de zijnen vanuit de Groenoordhal. Ze waren er om zes uur gisteravond al ingelaten. Een avond die menigeen zal heugen tot en met. Bijna drieduizend mensen, incluis een gezonnebrilde wethouder Van Aken (plus dito zoon) kwamen zien en grondig beleven wat dat nou eigenlijk was, dat Festival van het Nederlandse Lied Dat was heel wat: achttien artiesten, een showorkest, onnoemelijk veel kleine kinderen, geplunderde bloembakken, blikjes bier, handtekeniingenjagers, grap- penmakende artiesten, moeilijk doende bezoekers, hard werkende obers en een op het laatst bijna onhoudbaar benauwde Groenoordhal. Dat was het. bezoeken. Ze toa/d!den die gebruikelijk* gegeven voor een ovendiatfdg gebeuren. Door en forae 1306 bloemen onder die stoel Een vermoeiend gebeuren. Dait blijkt Po,,l W~Ti£ .*11 liggen. En ze vonden bet gewoon dait aan het edmtde: geen ovationele re tail i W OirsWinKei ze er zaten. Een ongekende verbaste- acties: nee, een tam weglopende Foto's rtag maakt zich dan van je meester: massa, dde bevredigd en dodelijk ver- Tan WnJimcrf- zulk een idiblaJtie kan je Je nauwelijks meelid heft bed zoekt, althans ten- jan nou va si voorstellen. Vader Abram zelf daar- minste de pantoffels, wanit ze willen over: „Als ik alle bloemen van deze nog wel een slokje. diames bij elkaar had staan, zou ik Om vier uur s middags zaten er al een mood stukje Groenoordhal kun- Bedillerig braaf vier mensen te wachten. Ze nen vullen. „Hij wek* de indruk een werden niet veel later weer wegge- beetje vertegen te zijn met deze da- Kartner loopt bedillerig rond ach- Gtuurd, wamt ae moesten nog betalen, mes. Zou 't? ter de coulissen, hg trekt de ene Pint Om zes uur werd er al een drang- na ds andere (bedoeld wordt 'n duo) gedrag zichtbaar en niet veel later Wanneer de eerste noten klinken uit de kleedkamer, kondigt aan en af, liep het publiek alls een stampende verschijnt AbraJham in een zwart stuurt binnenkomende artiesten naar menigte naar die mooiste plaats toe. kostuum, modieus en nerveus gesne- zijn vrouw, die in een kantoortje aan Vooraan de dames De Rooy uit dien, op het podium en bezingt een het uitbetalen is, onderhoudt zich Deventer. Moeder, dochter en klein- gironummer, dat naar mijn idee al met Jan en Alleman, is de vriende- dochter, die zeiden minstens twee tot lang geen dienst meer doet. Doet er lUkhieid zelf, maar straalt een opper- driemaal (per week dan) die show te niet toe; hij zingt. En heeft het sein Vliaikkigheiild uit, een ongeïnteresseerd heid die-niet te noemen js. Behalve tegen die journalisten, waant deze jon gens kunnen wat van hem gebrui ken. De klindteren op het middenpad, vaak nog peuters, weten niet waar ze aan toe zijn; ze zingen evenwel alle liedjes vlekkeloos mee. Er worden foto's gemaakt, er worden bloemen gebracht en kusjes, er wordt geklapt, geroepen, gedeind. Ach, er wordt ge noten. Je bent verbaasd. Bueno de Mesquita, klein bekken- trekkend mannetje, brengt een paro distisch nummer, dat opperste bana liteit uitstraalt en derhalve de urine zowat uit je broek laat komen, om in styl te blijven. De imitatie van Sammy Davis Jr. is verbluffend. De decibeldenkoning Ben Cramer komt en vertrekt even verveeld als een verwende jongen. Voor de damestoiletten staat een verhitte rij.. Van Aken geeft een gul dien aan zijn. izoon. Hij is gekomen om een vergelijking te maken met bet optreden van de Osmond- broithiers. Niet te moe „Ze moeten geestelijk niet te moe wonden", zegt Vader. „Op losse groe ven is kingsize voor ze1'. Dan is het pauze. Horden in de artiestengang. Hand tekeningen. Giebelen en verrukt kij ken als de artiest iets terugzegt, aar dig is, persoonlijk lijkt. Er staan plotseling dranghekken in de zaal; het publiek rukte te ver op. Ergens is een dame in avondkledij. Iemand zegt: „De koeien staan op diinSdiag rustiger". Vader: „We gaan in zilveren pak ken naar de maan, maar; we blijven boerenkool met worst eten. Ik weet zeker dat de koningin dat 's winters ook doet". De Zangeres zonder Naam wint de Gouden Bolhoed, omdat ze zoveel heef t gedaan voor het Nederlandse Med. Willy Walden en Piet Muyse- laar ook; ze zijn er niet). Ze is ont roerd. De eerste onderscheiding in haar leven en dan nog wel in Lei den. En ze zingt haar repertoire. On vermoeid, als een engel Gods staat ze daar in een wijd uitlopende witte robe. Okee, de favoriet der progres sieve kringen, maar ze doet het toch Achter de schermen een bezwete manager, die koortsachtig het tijd schema probeert vast te houden. Zijn De zaal, Nico Haak en de knielende koters. bril ds af, zijn voorhoofd kletsnat. Telkens als hij je ziet, zegt hij dat het enorm en geweldig is. „Leiden is netjes uitgelopen", zegt hij. Ronnie Tober, nog steeds mooi 'in het WelLaform en vriendelijk tegen iedereen die hem ziet; een Juffrouw leeftijd met een paarse en blote jurk. diie meer bloot dan paars is achter een duur drankje. Bij wie hoort diie nou weer? En dan die duizenden tevreden, rode, opgewonden mensen. Daar was het voor. En die hebben het geweldig gevonden. FRANSE KAASAVOND Zaterdag 7 juni organiseert 's Kaas- en Notenhuisje in sa menwerking met Bar-Bodega 't Uilenest een échte Franse kaasavond. Aanvang 20.00 uur. Uw gastheren Harry en Frans 't UILENEST, Aaltje, Noorde- wierlaan 52, Leiden, Telefoon 071—60908 Haarlemmerstraat 181 ZILVEREN SIERADEN Een schoonheid van een collectie JUWELIER V D. WATER Hoofd van Pacelli-kleuterschool LEIDEN Volgende week woensdag zal er een receptie zijn voor mej. Van de Kroft, hoofd van de Pacelli- kleuterschool; beëindigt haar taak en gaat met pensioen. De receptie zal in de school gehouden worden van vier tot zes uur. Als ze terugkijkt naar de zesen- 40 jaar dait zij bij het kleuteron derwijs is geweest merkt zij op dat zij blij is dat zij het tot haar vijf enzestigste jaar heeft kunnen doen. "Ik heb het altijd met plezier ge daan. Maar het zou onzin zijn om te zeggen dat ik nog wel een paar jaar erbij zou willen doen. Als Je vijfenzestig bent is het wél geweest. Voordat zij naar Leiden kwam heeft mej. Van der Kroft vijfentwintig jaar in Den Haag gewerkt, in die Schil- derwijk. "Het is een volksrijke buurt, veel armoe. En dan in de crisistijd, en vlak na de oorlog, dat was af en toe heel triest. En je had grote klas sen. Toch was het een geweldige tijd waren enorm aardig als ze zagen dat je goed voor hun kin deren zorgde." Na vijfentwintig jaar wilde mej. Van de Kroft wat zelf standiger zijn en het wat rustiger "Ja, ik heb toen wel iets achter me gelaten. De kinderen hier zijn veel rustiger. Het was een heel ver schil". Met de veranderingen in 't onderwijs heeft zij noodt veel moeite gehad. Ik heb altijd tegen mijzelf gezegd dat het dom is om vast te houden aan het oude als Je weet dat het de andere kant opgaat". "De overschakeling van klassikaal naar individueel onderwijs gaf wel veel werk, maar met die methode wa ren we in Den Haag al een beetje begonnen. Later kwamen de projec ten." Over de nieuwe methoden is mej. Van de 'Kroft tevreden: "Door die nieuwe leermiddelen kun je een kind meer bijbrengen, ze kunnen zich meer uitleven." Het kleuteronderwijs is tegenwoor dig gericht op de lagere school. Op de Pacellischolen is er veel samen werking, er is voor de scholen één oudercomité. Mej. Van der Kroft heeft ook veel kontakt met de ouders want ieder jaar gaat zij bij alle kinderen thuis op bezoek. "Ook op school spreek je de ouders wel. maar als er kinderen binnenkomen bei) ik voor de kinderen. "Soms is een gesprek met de ouders wel moeilijk, merkt merj. Van der Kroft op. "Bijvoorbeeld als je moet zeggen dat hun -kind beter nog niet naar de lagere school kan gaan. Maar dik wijls is het voor een buitenstaander makkelijker een kind op te voeden dan voor een moeder." Als het schooljaar dadelijk is af gelopen, .gaat mej. Van der Kroft eerst op vakantie. Daarna ziet ze wel weer. 'Tk besteed veel tijd aan hobby's, bijvoorbeeld handwerken en lezen." Lezers schrijven LEIDEN „Blinderen gaan vre selijk graag naar school" Na 46 jaar in het onderwijs gezeten te hebben, kan mej. Klokman dat wel weten. Volgende week woens dag, 11 juni, neemt zij afscheid van "de Zuiderparkschool; 's ze nog niet. „Ik kan me niet voor- er een afscheidsreceptie zijn in de Zuiderparkschool, Asserstraat 50. Mej. Kllokman is wel een beetje onder de indruk van alle aandacht die aan haar afscheid besteed wordt als ze een nummer van het schoolblad toont dat helemaal daaraan gewijd is. Op haar achttiende jaar, pas van de kweekschool af, is ze be gonnen op de school van haar vader;- de eerste tijd nog onbezol-, digd. Toentertijd was het erg moeilijk voor onderwijzers en on derwijzeressen om aan werk te komen. Toen ze in 1930 dan ook een vaste aanstelling kon krijgen was ze erg blij met die vijfenze ventig gulden per maand. Het duurde tot na de oorlog voor ze uit Friesland weg zou gaan. „Je had toen allemaal het gevoel dat je wég moest. De hele oorlog had je als het ware opgesloten gezeten. En ik wilde dichter bij m'n ouders wonen die in Zeist zaten". In 1947 kwam mej. Kolkman to Leiden, eerst nog in de school achter de Hooglandse Kerkgracht, toen. na dat ze enkele jaren in Den Haag les had gegeven, in de Zuiderpark school. Levendig vertelt zij over de ver anderingen in het onderwijs, haar belevenissen, over het project "wa ter' waar de school dit jaar mee bezig is geweest. "De veranderin gen zijn gekomen zo ongeveer toen de speelleerklassen kwamen, iets van negen jaar geleden. De be doeling was dat de eerste klas be ter aansloot bij de kleuterschool. Er werd toen geleerd met allerlei spelletjes. Nu zijn we al een jaar of vijf bezig met echte projecten". Op de vraag of ze de veranderin gen nooit moeilijk vond, moet mej. Kolkman lachen: „Dat had ik wel verwacht ,dat u dat zou vragen" Ze vertelt hoe ze altijd actief de veranderingen heeft gevolgd: en over spelletjes en projecten: „Dat vond ik ontzettend leuk. dat heb ik altijd al gewild". Hoe het precies zal gaan als ze van haar pensioen geniet, weet ze nog net. „Ik kan me niet voor stellen dat ik eruit moet. Het zal wel wennen zijn, je vaste dag indeling is weg hè". Even later zegt ze beslist: „Je moet een nieuw stuk leven bouwen". Ze vindt dat het allemaal maar snel gegaan is. „De tijd vliegt voorbij; vooral na de oorlog is het allemaal sneller gegaan. De kinderen zijn ook drukker, vrijmoediger: wel leuk hoor. Met kinderen werken is leuk Nee, ik heb het nooit met tegen zin gedaan". Appartementen LEIDEN B. en W. van Leiden hebben besloten een vergunning te geven voor de bouw van 24 appar tementen aan de Waardkerksteeg/ Langestraat. De appartementen zul len worden gebouwd in opdracht van de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren. Inmiddels hebben Gede puteerde Staten v. Zuid-Holland een verklaring van geen bezwaar afge geven voor dit project. Tuinhuisjes Hoe is het mogelijk dat een 'voor zitter van een Coop. Leidse Groenten- veiling tuinen verhuurt aan mensen, die zelf hun sla, boontjes, radijs en uien willen verbouwen. Is de heer Van Vliet niet van mening dat hij daar de groentehandelaren geen dienst mee bewijst. Of denkt hij, ha len wat er te halen is. Voorzitter van een groentenveiling, met eigen land en nu nog een volkstuinver- huur. Is dat het bestuur van de Coop. Wel bekend? Mevr. H. v. d. Kwaak-Lepelar- De Goejéstraat 7 Leiden. LEIDEN Op de kleine pendule in zijn huskamer staat het op schrift "Beidt uw tijd". De bijna 75-jarige J. de Groot vertelt over zijn hobby's fotografeeren en schil deren, en over zijn unieke vak: hij is de laatste wagenmaker in Leiden. Het vak heeft hij geleerd van zijn vader die zeventig jaar geleden met zijn bedrijfje van de Oude Singel verhuisde naar de Varkenmerkt. Hoe wel hij nog veel werk levert aan schildersbedrijven, is het niet meer zo druk: de tijd van de bakfietsen 'en handkarren is een beetje voor bij. Als laatste in Leiden heeft hij nog enkele handkarren die hij on derhoudt als het niet zo druk is. Toen zijn vader in 1905 naar de Varkenmarkt kwam met zijn werk plaats was er nog geen electricitit. Die kwam er in 1917, en toen wer den ook in de loop van de tijd en kele machines aangeschaft die er nu nog staan, goed onderhouden. De Groot nam samen met ziju broer het werk helemaal van zijn vader over toen deze in 1922 ut de zaak ging. Sinds 1951 werkt De Groot alleen. Hij vertelt dat het in de crisistijd niet gemakkelijk was; na de oorlog was er weer even een opleving, maar langzaamaan is het werk minder geworden. De paardewagens voor de brouwerijen en groenteboeren, de bakfietsen voor de bakkerijen en de handkarren zijn langzaam verdwe nen. Alleen studenten zie je nog wel eens aan het verhuizen met een hand kar. Op het ogenblik is er niet veel werk; hij is bezig met een karwei voor een schildersbedrijf. Achter zijn werkplaats in de opslagruimte laat hij een ladder zien die hij ge repareerd heeft met nieuwe spor ten. "Ik reken niet veel uurloon, an ders zou het niet meer te betalen zijn". In een rap tempo laat hij en kele van de honderden gereedschap pen zien, een paar van de vele hout soorten en waar Je ze voor gebrui ken kunt. Terloóps vertelt hij dat hier nog die beroemde fotograaf is geweest, Paul Huf voor die reclame van "vakmanschap is meesterschap". De Groot is inderdaad nog een am bachtsman die alle houtbewerking zelf uitvoert. Hij laat een handkar zien, een stortwagen, waar hij net een nieuwe- vloer in gemaakt heeft. "Deze kar heeft halve veren, strijk- veren noemen ze die, dat is voor ze zo'n kar wel voor puin ruimen. En hij heeft een patent-as, die wor den tegenwoordig niet meer gemaakt. Vroeger maakten ze die in het bui tenland, van gehard ijzer, kan niet slijten. Vet-assen zijn van zachter materiaal, die slijten wel". Op de draaibank staat een houten naaf waar hij aan bezig is. Hij vertelt dat tegenwoordig veel particulieren belangstelling hebben voor die naven, en voor wagenwielen: "Daar maken ze dan een lamp van of zo". Bij de werkbank ligt een pasgesneden spaak. "Een wiel heeft vijf of zes velgen en naar gelang daarvan tien of twaalf spaken. Tussen de velgen is een kleine ruim te. Als smid Van Velsen, ja die woont daar schuin aan de overkant, er dan een ijzeren band om smeedt trekt die samen als die afkoelt; daarom zitten er van die ruimtetjes tussen de velgen." Als we even boven in zijn huis'- kamer zitten laat hij foto's zien die hij zelf ontwikkeld heeft en afge drukt; hij is lid van de Leidse ama teur fotografen club. Er zijn denkele foto's bij uit 1964 toen hij met va kantie in Wenen was. "Dit is al een heel oude kerk. Deze foto is van dezelfde kerk, van binnen genomen; die ramen zijn uit de Middeleeuwen, maar dat altaar is barok, dat zie je wel". Ik vraag of die foto met statief genomen is. "Oh nee, het is een tijdopname, maar als je bijvoor beeld een tiende seconde hebt en je hebt een grote lensopening, dan kan ik dat wel met de hand memen." Een vluchtige glimlach; "Ik heb wel een vaste hand." TOM MAAS De wagenmakerij De Groot aan de Varkenmarkt bestaat nu zeventig jaar. Hier is De Groot bezig aan een wielnaaf: „Daar maken ze dan een lamp van of zo".

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3