Historisch wonen voor LEIDEN TWEEDE IN O EN W-TOERNOOI Sancta Maria: 70 bedden minder Ds. De Heer directeur SOS-dienst in Breda agenda IN DE LOKHORSTSTRAAT n^uw" V oorbespreking over Vinkebuurt in Zwammerdam Raad voor Milieuhygiëne: Direct inhaken op wat er gebeurt GELDPRIJS VOOR LAMAN Ovationeel slot Beethovencyclus Provinciale garantie voor herstructurering LEIDEN Ds. D. de Heer, tot voor kort Jeugdhaven-predikant van de Geref. Kerk in Leiden, is benoemd tot directeur van de Telefonische Hulpcentrale SOS in Breda. De be- benoeming gaat 1 augustus, in. Vo rige week zaterdag berichtten wij, dat ds. De Heer de zondag daarop het ambt van predikant zou neerleggen. Zondagmorgen ging hij voor het laatst voor in een dienst in de kapel van het Diaconessenhuis alhier. De Telefonische Hulpcentrale SOS in Breda is een regionale instelling, die het gehele telefoondistrict Breda - dat is ongeveer het westelijke deel van Noordbrabant - omvat. Zij beschikt over een kantoor, waar mensen ook overdag voor advies en gesprek terecht kunnen. De opdracht voor de directeur van de dienst betreft voor de helft de begeleiding van de vrijwilligers, die niet alleen in Breda maar ook in de ander plaatsen van het dis trict beschikbaar zijn. Een kwart van zijn tijd moet hij besteden aan de leiding van de dienst en nog een kwart aan directe hulp verlening. Aan de hulpdienst is i van deskundigen verbonden, het bestuur en de staf begeleidt als zich moeilijkheden zouden voor doen. In 1969 is de Hulpcentrale opge richt. Zij verstrekt, zonder winst oogmerk, adviezen en zo nodig eer ste hulp aan ieder die zich uit maatschappelijke of geestelijke nood tot haar richt, ongeacht godsdienstige of politieke overtui ging, levensbeschouwing en maat schappelijke positie. De vroegere predikant verklaarde gis termiddag bijzonder ingenomen te Maandag zijn met deze benoeming. zaterdag Pleterkerkgracht 9: Opening stelling scniiderijen van Hanneke Be landDe Boer; tekeningen en ew>en van Frans van der Zee. 3 Artsen zondag 24.00 üieii uuor de voigei kwartier, binnenstad «jb uoa- ter Jasperse Witte Singel 72. tel. 24961. Groenoord, Kooi en Merenwijk dokter Meyer, Gerard Brandstraat 29 60947 Waard Prof. wijk en Tuinstadwijk dok ter Wegman Paganinnlstraat 8. tol. 26509. Leiderdorp - dokter Hennink. Mau- ritssingel 166, Tromp. Lohmansplantsoen 33. tel. 071- 62159. Warmond Dokter Walenkamp. Dorpstraat 45. tel. 10030 (van za. 10.00 uur tot ma. 8.00 uur). Aootheken De avondnacht en zondagdlenst van det apotheken in de regio Lelden wordt waargenomen door Apotheek Herdlneh Leiden, Apotheek Voorschoten. Apo theek Becker. Lijtweg 4. Oegstgeest Wijkverpleging Leiden - Stichting Interkruis. Lei den Middelweg 38. tel. 21753. Leiderdorp Gezondheidszorg. Le.j- LEIDEN Het groots opgezette 0 en W-toernooi waarin het per soneel van de twaalf universitei ten en hogescholen én dat van het ministerie van Onderwijs en Weten schappen in acht takken van sport in actie kwamen is gisteren een succes geworden voor Groningen. De mensen uit het hoge noorden ver overden, met slechts dertig punten voorsprong op Leiden, een krappe eerste plaats. Maar liefst zeshonderdvijfentwintig deelnemers (sters) gaven gisteren in de loop van de dag op vier ver schillende sportcomplexen acte de précense. In ds Universitaire sport hal kwamen de volleybalsters (zie foto), tafeltnenissers, bridgers, dam mers en schakers aan bod, in de Vijf-meihal de badmintongroep, op Roomburg de tennissers en op het sportcomplex „De Vliet" mede welwillend afgestaan door de voet balverenigingen VTL, VNL, LDWS en Sleutels de voetbal-elite. Leiden, dat in 1969 het toen nog slechts twee sporten omvattende toer nooi al organiseerde, heeft dit jaar de organisatie „vervroegd" toegewe zen gekregen in verband met de eeuwfeestviering van de universnteit. De organisatie, voor het grootste deel in handen van coördinator A. Th. Boting, verliep perfect. Na afloop van het toernooi verza melden alle deelnemers zich in de mensa „De Bak" om daar na de prijsuitreiking nog een (meer dan) gezellig samenzijn te beleven. Van de Leidse teams behaalden de bridgers 'n le plaats. De tafeltennis- een eerste plaats. De tafeltennissers en de schakers (met onder meer mr. Lex Jongsma in de gelederen kwa men tot knappe tweede plaatsen. Uitslagen: voetbal: 1. Gronin gen; 2. Nijmegen. Volleybal: 1. Utrecht; 2. Nijmegen. Tafeltennis: 1 0 en W; 2 Leiden. Badminton: LEIDEN Het pand Lokhorststraat 22 is gisteren, met enige officieel vertoon opgeleverd na restaura tie, als derde van het rijtje 18, 20 en 22. De eerste twee kwamen vorig jaar al gereed. De panden zijn gerestaureedr door de archi tecten Wim Hofman en Taco Mul der, in opdracht van de Stichting Diogenes. Het pand nummer 22 bevat vier wooneenheden, waar onder een zg. tuinhuis, dat uit ziet op een binnenplaats. De hu ren van de woningen zijn te ver gelijken met nieuwbouwprijzen. maar de geest van het huis ademt die van historie. Houten vloeren, balken op de bovenste verdieping en een inrichting, die getuigt van het verleden. De bewoners zijn er gelukkig mee, als ook de Stichting Diogenes, die zich te ndoel stelt de restauratie in de binnen tad te bevorderen. Ze is Inmiddels ook bezig met het pand Hogewoerd 30. De panden in de Lokhorststraat vormen het eerste project, dat de stichting in Leiden onder handen heeft genomen. Ze liggen naast een gebouw, dat evenzeer hard aan restauratie toe is: de Latijnse i School, waar vrijwel zeker een deel van de Juridische faculteit, van de universiteit zal worden gevestigd. Op de foto het inte- tieur van het gerestaureerde pand Lokhorststraat 22. ALPHEN AAN DEN RIJN De raadscommissie voor de ruimtelijke ordening en stadsontwikkeling houdt maandagavond een voorbespreking, over het bestemmingsplan voor de Vinkebuurt in Zwammerdam. De ze vergadering, die openbaar is, be gint om half 8. Plaats van hande ling is het Alphense raadhuis.. Een ander onderwerp op de agenda is het verlengen van een aanal bestem mingsplannen in het Alphense cen trum. De burgemeester én zijn vrouw hebben gistermiddag een be zoek gebracht aan het Leidse echtpaar C. Paauw-V er hoeven. De heer en mevrouw Paauw, die aan de Potgieterlaan wonen, hadden dit bezoek te danken aan het feit dat zij zestig jaar zijn getrouwd. 5OS-dienst Voor weduwen en weduwnaars» Nederlandse Verenielne wen en weduwnaars *.el l bureau «1112 Dierenhulpdienst LEIDEN De Raad voor Milieu hygiëne vergaderde gistermiddag voor de drieëntwintigste maal. Het dagelijks bestuur was weer compleet daar dr. C. la Lau het vice-voorzit- terschap op zich heeft genomen. Belangrijkste punt van de agenda was de evaluatie van het functione ren van de raad. Enige tijd terug zijn er werkgroepen ingesteld in de hoop dat deze een stimulerende invloed zouden hebben op de raad. Maar er is nog weinig structuur in het werk van de werkgroepen, constateerde de voorzitter mevr. Portheine. Men had het idee dat de raad vaak achter ae ontwikkelingen aanliep: „De raad moet op tijd inhaken op wat er gaat geneuren". De werkgroep voorlichting had weinig idee nog wat er gedaan moest worden. „Misschien is er een com municatiedeskundige nodig." De werkgroep hinder formuleerde als doelstelling het doorlichten van het functioneren van de technische dienst van de gemeente„Worden de mogelijkheden die. er zijn ten yolle benut en gerealiseerd?" Daarnaast zij l er ad hoc-kwesties waarin de raad advies uitbrengt en weermee de werkgroep zich bezighoudt. Bij de werkgroep verkeer en ruimtelijke or dening is men bezig een „checklist" op te stellen van punten die moge lijk de aandacht vragen. Aan het slot van de vergadering werd meegedeeld dat er aan de Kaasmarkt een „snüffelpaal" zal ko men als onderdeel van een landelijk meetnet. Naast het registreden van S02 in de lucht kan deze snuffel-, paal eventueel ook andere stoffen zo als koolmonoxide registreren. Op het ogenblik bevindt zich op het dak van het stadhuis al een snüffelpaal, maar d,eze werkt op een andere wijze. De raad overweegt om te adviseren de twee snuffelpalen gedurende een Jaar allebei te laten functioneren. Moederhulp Schrama maatschappelijk izinsverzorging Koordstudio LEIDEN Het Anjerfonds heeft f 2500 geschonken aan de componist Wim Laman. Voor het eeuwfeest van de Leidse Universiteit schreef hij de moraliteit "Wat baet de vrij- heit...", waarbij hij onder meer ge bruik maakte van teksten uit het Geuzenliedboek. De manier, waarop Laman het centrale thema van de eeuwfeestviering muzikaal heeft ver werkt, heeft bij velen grote weer klank gevonden. Infosentr zat.erdaa 2—4 uur nam Burgerraadsman Buro Burgerraadsman Koornnrug- Huize St.-Maarten Opvanghuis voor orlslsgevallen i nacht bereikbaar Tel32187 Leidse Rechtswinkel 1 0 en W; 2 Delft. Dammen: 1. Groningen: 2 Utrecht. Bridgen: 1 Leiden; 2 Delft. Schaken: 1 Eindho ven; 2 Leiden. Tennis: 1 Groningen; 2 Tilburg. Einduitslag; 1 Groningen 1404 pnt; 2 Leiden 1374 pnt; 3. G. U. 1018 pnt. 4. Delft 1004 pnt; 5 Nijmegen 962 pnt., 6 0 en W 952 pnt. 7 Rotterdam 934 pnt, 8 VU 810; 9 Utrecht 764 pnt; 10 Eindho ven 762 pnt; 11 Twente 746 pnt, 12 Wageningen 696 pnt, 13 Tilburg 400 pnt. Hondje LEIDEN De Beethovencyclus van K en O werd gisteravond in de uitverkochte Stadsgehoorzaal besloten met een uitvoering van gedeelten uit Egmont en de koor- symfonie. Dat 'n dergelijke cyclus in een behoefte voorziet bewees het ovationele applaus na afloop. Edo de Waart leidde het Rot terdams Philharmonisch Orkest in de muizk by Goethes Egmont (het programma sprak over Goe thes treurmuziek!) op dezelfde overtuigende wyze als hij veertien dagen geleden deed by de Pasto- iale, waardoor hij my een hele boel schrijfwerk bespaard heeft. De Bopraan Hanneke van Borx beschikte echter niet over vol doende zeggingskracht. Wat de Negende betreft, ook nu weer was de benadering van De Waart zeer analytisch, hetgeen resulteerde in een brokkelig klin kend Allegro. Het Molto vivace, naar mijn gevoel het beste deel van de symfonie, met zijn demo nische motoriek, slaagde niet ge heel: de orkestleden vertraagden het tempo herhaaldelijk, hoewel dit voor zover waarneembaar niet de bedoeling van de dirigent was. Het Adagio kreeg een zeldzaam mooie vertolking, die echter de langdradigheid ervan niet kon comoufleren. Orkestraal gold het zelfde voor de Finale, maar het Rotterdams Toonkunstkoor was beslist niet beter dan het gemid delde van de Leidse koren. De bas Henk Smit mocht het O Freunde. nicht diese Töne „anstimmen" en kwam daarbij prompt een halve toon te hoog uit. Hanneke van Bork voldeed hier goed, de alt Marianne Dieleman zong haar be scheiden partij heel fraai. Lode Devos bleek te beschikken over een prachtige tenor, maar meende soms zijn volume te moeten ac commoderen aan dat van Henk Smit, zodat dan zijn toon vorming hieronder leed. RON HARMS. Voetbal Ajax heeft de Indo nesische Pssi selectie donderdag avond met 4—1 verslagen. De stand bij de rust was 10. Voor Ajax scoor den Johnny Rep (22ste minuut), Wim Suurbier (73ste minuut), Willi Bro- kamp (76ste en 79ste minuut). Het enige tegenpunt van Indone sië werd in de 87ste minuut gescoord door rechtsbuiten Waskito. LEIDEN Niet de brandweer heeft eergistermiddag een te water geraakt hondje uit het water van de Nieuwe Vaart gehaald, maar de Leidse mevrouw E. Ligvoet van de Roomburgerweg. Mevrouw Ligtvoet zag dat het hondje door een onbe kende man uit een auto werd ge haald en vervolgens in de gras berm werd neergezet. Het blinde hondje is vervolgens in het water gevallen. De brandweer en de poli tie hebben het dier later bij het echtpaar Ligtvoet opgehaald en naar de dierenarts gebracht. Burgemeester Vis heeft gisteren een koninklijke onderschei ding uitgereikt aan de heer C. Vooijs uit Katioijk, die veertig jaar in dienst is van de N.V. Boekhandel en Drukkerij v/h E. J. Brill in Leiden. De heer Vooijs, die er het vak van voor man vormeninslaander uitoefentkreeg de zilveren medaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. 2a (voormalig marinecomplex): ma. ll-l uur. di. 6.30—8.30 uur nam., woe. 11—1 uur. do. 6.30—«.30 uur nam., dienstencentrum Van Hogendorpstraat Morsweg do. 79 uur nam. espreksa vonden GesprelcaavondeD Baba-I gemeen' schap Wo 8 uur nam Kennedylaan 11 Oegstgeef l. vr 8.15 uur nam PrM. Bendrlkplantsoen 25 Leiderdorp Gemeenschap Zuidwest 33921 en 61944 Hulpverlenings- en informatiedienst gemeenschap Zuidwest tel 64116. Architecten Architecten-informatie centrun» Rijnland Op werkdagen tel berelk- oaar onder 26886 Zitting op wo avond van 7.30—9.30 uur op bet adres Mid delweg 4 (bt1 Hooglandse kerk t Dienstencentrum Noordeinpieln 2b cel 40483 algeme ne informatie dag van 9—10 uur Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk Werk Oude Rijn 44.. spreekuur dag. van 2 nam., telefoon (071—) 20931 DEN HAAG/NOORDWIJK Ge deputeerde Stagen van Zuid-Holland willen garant staan voor een lening van f3.888.672, doe de Stichting Psy chiatrisch Centrum Sancta Maria in Noordwijk wil aangaan voor het her structureren van de inrichting. Met deze herstructurering is Sanc ta Maria al geruime tijd bezig. Men will hiermee een verbetering van de accommodatie bereiken om zodoende de paifciëniten meer te bieden dan thans mogelijk is. In het kader van dit streven wil men het beddenaan- tail terugbrengen van zeshonderd- zeventig tot zeshonderd. De verdeling denkt men aUs volgt: tweehonderdveertig bedden voor op name, observatie en eerste behan deling (tot drie maanden) van psy chiatrische patiënten, zowel mannen als vrouwen. Tevens is 'n aantal bed den bestemd voor intensieve voort gezette behandeling (tot twee Jaar); tweehonderdnegenentwintig bedden voor verzorging en als woongelegen heid voor de patiënten, die niet bui ten verzorging en begeleiding van het psychiatrisch ziekenhuis kunnen leven (onder wie de bejaarde gees telijk gestoorden) achtentwintig bedden voor patiën ten, die een intensieve somatische behandeling nodig hebben en honxJerddirie bedden voor oligofre- ne (ernstige zwakzinnigen) patiënten. Het huidige paviljoen Paulus zou moeten worden ingericht voor zes envijftig patiënten uit de eerste ca tegorie. Volgens de plannen wordt het paviljoen onderverdeeld in vier wooneenheden voor veertien patiën ten; een algemeen gedeelte wordt ln de centrale vleugel ondergebracht. Realisering van deze voornemens ver eist een ingrijpende verbouwing en zal naar raming f 3.347.483 kosten. Vergelijking van dit bedag met overeenkomstige, al gerealiseerde nro- Jecten (palviljoen Bernadette) leert, dat deze raming niet onredelijk is. Wel hebben gedeputeerde staten er bij het stichtingsbestuur op aange drongen de begroting van het aan- nemetrsbedryf kritisch te bezien, op dat, waar mogelijk, besparingen kun nen worden bereikt. In het verleden is door de provin cie Noord-Holland herhaaldelijk ga rantie verleend aan Sancta Maria. In de inrichting verblijft namelijk een niet onaanzienlijk aantal N rd- hollandse patiënten. Daarom werd 't garantieverzoek ook aan GS. van Noord-Holland voorgelegd. Het ver zoek zal echter niet vóór he* »n,ar worden behandeld. Voor de stichting brengt dit niet onaan nr<>- blemen mee. Om Sanota Maria hier in tegemoet te komen «Uien GS thans het totale bedrag toezeggen. Noord-Holland kan dan later door middel van een hergarantie deelne men. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN CJitgave: Leidsch Dagblad B V Witte Singel 1 Leiden. Postbus 54 - Giro 57055 Telefoon directie eD admini stratie 071-25041 Teieloon redactie 07i-2lo07 Hoofdredacteur Haü Muidei Kwartaalabonnement i 35.90 Per post f 40.30 Jaarabonnement f 132.10 Jaarabonnement per post f 149.70 Losse nummers t 0.50 Abonnementsgelden by vooruit betaling te voldoen B(1 automa tische overschryvmg geen ad ministratie- en incassokosten Na bezorging van 18 00 - 20 00 u Zaterdag van 10.00—18 00 uur TelefouD 071-30500 Lndien in gesprek 071-34539.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 2