RIJDEN MET CARAVAN IS NIET ZO MOEILIJK, MAAR.. impress» Goed voorbereid de zon tegemoet BMW 1502 PAGINA 19 De ANWB schat dat 3V2 miljoen Nederlanders met vakantie naar het buitenland zullen gaan. Meer dan twee miljoen gaat met de auto. Hoexoel van dit aantal nog géén procent in moeilijkheden komt in het buitenland is het toch wel raadzaam de nodige voor zorgsmaatregelen te nemen. Want de problemen kunnen groot zijn. k Volgens het ministerie van Buitenlandse Zaken is het aan te beve len een iijstje achter te laten bij een vertrouwenspersoon of fami lielid in Nederland waar op staat: naam van het ziekenfonds, waarbij men is aangesloten, of de naam met polisnummer van uw verzekeringsmaatschappij waarbij men tegen ziektekosten is verzekerd; de naam van de huisarts de reisroute en naam en telefoonnummer waar men te berei ken is; het nummer van bank of girorekening met een machtiging tot het zonodig opnemen van geld. Indien men onder medische behandeling is, is het handig een verklaring van de arts mee te nemen in het Frans, Duits of Engels voor als men in het buitenland medische hulp moet inroepen. •kin een aantal landen mag slechts een bepaald bedrag aan eigen valuta of vreemd geld worden in- of uitgevoerd. Zo mag b.v. uit .Spanje maar 3000 peseta's worden uitgevoerd. Neemt men meer Spaans geld mee over de grens, dan wordt dit gezien als deviezen- smokkel. kin veel landen mag men wel in Nederland uitgeschreven reis- cheques in de betreffende muntsoort uitvoeren. Als banken of postkantoren staken zodat men geen betaalcheques of girobetaal kaarten kan inwisselen, kan men een beroep doen op de Neder landse ambassades of consulaten. k Neem het grootste deel van het vakantiegeld in cheques mee. Als deze gestolen worden, of verloren, kan in veel gevallen de rekening worden geblokkeerd. Geld is men kwijt en de ambassades geven alleen een voorschot voor een directe enkele reis naar Nederland. k volgens het ministerie van Buitenlandse Zaken mag geen enkele Nederlander het nalaten een reisongevallenverzekering af te slui ten. Dit geldt ook voor mensen, die op grond van hun ziekenfonds verzekering in een ander land recht op medische hulp hebben. In veel gevallen zal een gedeelte van deze kosten voor eigen rekening komen. Bovendien geven de reisongevallenverzekeringen in geval van overlijden dekking tegen de kosten van overbrenging van het stoffelijk overschot naar Nederland. In Spanje bijvoorbeeld liggen deze kosten rond de 7000 gulden. Heeft men zich vergeten te verzekeren dan kunt u dat in veel geval len ter plaatse of bij de grens nog doen. k Op het ogenblik zitten ongeveer 250 Nederlanders in het buiten land in de gevangenis wegens het in bezit hebben van drugs. Ge vangenisstraffen van meer dan vijf jaar zijn volgens het ministerie van Buitenlandse Zaken geen uitzondering. Dit aantal neemt nog steeds toe. Ook voor kleine hoeveelheden kunnen vakantiegangers worden veroordeeld tot gevangenisstraffen. Het ministerie raadt aan geen onbekenden mee over de grens te nemen en zeker geen auto's voor anderen naar Nederland te rijden. Het zijn allemaal bekende trucs, aldus het ministerie, om anderen de kastanjes uit het vuur te laten halen. Hetzelfde geldt ook voor pornografie. k Voor veel landen heeft een verlopen paspoort geen enkele rechts geldigheid. Elk jaar komen duizenden vakantiegangers tot deze onaangename ontdekking, als zij bijvoorbeeld bij Spanje de grens over willen. In dat geval is de dichtstbijzijnde plaats om een pas poort te verlengen Parijs. Verder moet men zijn paspoort altijd bij zich hebben, ook in België. In de Beneluxlanden is weliswaar geen grenscontrole meer, maar men kan te allen tijde in België worden aangehouden om de betreffende papieren te tonen. k Een paspoort, dat minder dan vijf jaar verlopen is kan alleen ge bruikt worden voor een toeristische reis naar België, Luxemburg, West-Duitsland, Frankrijk, Zwitserland, Oostenrijk en Italië. Voor alle andere landen is een geldig paspoort vereist. kGeef uw paspoort nooit af. Elk jaar raken volgens het ministerie van Buitenlandse Zaken duizenden paspoorten zoek. Behalve slor digheid is dit vaak ook het gevolg van het afgeven van het docu ment aan bijvoorbeeld de houder van een kampeerterreinDezen vragen vaak paspoorten als onderpand. Dit is wettelijk verboden en de houder blijft te allen tijde aansprakelijk voor zijn paspoort. k Ook veranderen in het paspoort is verboden. Bij de grens wordt het paspoort dan ingehouden'. Dit geldt ook voor paspoorten, die bij voorbeeld mee zijn gegaan in de wasmachine en die daardoor zijn beschadigd. Als er "geknoeid" is met gegevens zoals de leeftijd, wordt er bovendien proces-verbaal opgemaakt. gen in de uitvoering van het reeds bestaande concept" is aangebracht. Waar ze allemaal zitten? We weten het niet. We hebben ze niet zo kun nen ontdekken. In elk geval vallen ze niet op. „Wat aardig van mijnheer BMW", denk Je.dan weer als leek met een variant op een eens bekende STER-reclame. „Wat lief van hem om voor zó weinig zóveel verschil te maken. Om zó bezorgd te zijn voor de wat kflteiaiere portemon- naies". En die liefde voor de consument lijkt nog groter als men zich herinnert, dat de prijzen van nagenoeg alle BMW-modellen kortgeleden enkele procenten omhoog gingen, maar dat die 1502 niet eens één vol procent duurder werd. De prijs werd angst vallig beneden de dertien mille ge houden. Ze zijn die grens wel op enkele guldens genaderd, maar be reikt is hij nog niet, Schijn bedriegit zo vaak. Ook hier. Want de liefde van „Mijnheer BMW" zit toch niet zo diep als men zo op 't oog zou denken, 't Is immers in autokringen al lang geen geheim meer, dat de fabriek in München heel, heel ver is gevorderd met de opvolger van de „kleine" klasse. Dat die nieuwe wagen vrij spoedig zal worden geïntroduceerd. Wanneer men dan de autogeschie denis van de laatste tijd doorneemt dan zal men zien, dat zo'n wisse ling van de wacht vrijwel altijd gepaard gaat met een fikse prijs verhoging. Tien tot vijftien pro cent is geen uitzondering. Kort en goed: de opvolger wordt flink wat duurder dan de 1602 c.s. En wanneer zo'n nieuwe auto hoe mooi en aardig ook wat plomp verloren op de markt zou worden gezet dan zou het kunnen gebeuren, dat een merk als BMW een aantal klanten van zich zou vervreemden. Want hoewel BMW bij voorkeur in de wat duurdere klasse opereert wil dat nog niet zeggen, dat het Zuidduitse merk zijn wat minder draagkrachtige klanten zou willen verliezen. Het wil ook in de lagere regionen wel voet aan de grond houden. En daarmee lijkt het „fenomeen - 1502" wat beter verklaard dan met een argument in de sfeer van „lief zijn-voor-de-consument". Want de nieuwe bezitter van de 1502 behoeft heus niet bang te zijn, dat die wa gen van de ene dag op de andere uit de collectie zal worden geno men. Bij importeur Alimpo in Den Haag vezekerde men ons met de hand op het hart, dat hij „zeker nog twee jaar zal blijven meedraai en". Gezien de marge, die men bij dergelijke antwoorden meestal in bouwt, zou het best kunnen ge beuren, dat het zelfs langer gaat duren. Maar dat neemt niet weg: de koper van nu weet, dat hij een snel ver ouderend model aanschaft, 'n Mo del dat z'n langste tijd heeft gehad. Dat is het offer, dat hij (of zij natuurlijk) voor die lagere prijs moet brengen. Overigens schijnen er velen te zijn, die dat offer met liefde brengen, want toen 'n colle ga dezer dagen 'n 1502 kwam be stellen verzuchtte de dealer: ,3c had liever dat Je er honderd kwam brengen". Ze gaan grif van de hand. De levertijden liegen er in elk geval niet om. Nu al ergens in oktober of nog later We kunnen het ons levendig voor stellen, dat er zo'n belangstelling voor deze 1502 bestaat. We hebben er een week in rondgereden en we vonden het gewoon een feestelijk weekje. In het verleden hebben we vaak in de 1600 gezeten. En om heel eerlijk te zijn: we hebben het ver schil met deze 1502 nauwelijks ge voeld. De wat geringere acceleratie zal ons een zorg zijn. We hebben al meer betoogd, dat dat zogenaam de sportieve rijden ons niet zo bijs ter aanspreekt. En dat we wat min der hard kunnen gaan maakt in Nederland ook nog steeds niks uit. Gezien de ontwikkelingen in de ver schillende landen ziet het er ook niet naar uit, dat het in Europa ooit veel zal gaan uitmaken. Voor de rest was het wat we deze BMW altijd hebben gevonden: een klasse auto. Met heerlijk exacte be- sturing. Met een machtige scha- keling (wel erg gevoelig voor het toerental). Met een kostelijke zit op uitstekende stoelen. Met 'n vrij be- perkte ruimte achterin en een dito bagageruimte. Met een goede weg- ligging, al moet men in de bochten wel even waakzaam zijn voor het uitbreken van de achterkant. Met een voortreffelijke vering. En met een alleszins acceptabel benzinever bruik. We kwamen ruim boven de j één op tien uit. Dat gaat dus best. Maar we willen niet weer in alle de- tails treden. Daarvoor is de 1602 te bekend. En nogmaals: wat auto be- treft zijn de verschillen met de 1502 niet zo groot. In prijs wel. Bijna i anderhalf mille rP\ De „kleine" BMW kost na ruim ze ven jaar bijna anderhalf keer zo veel als bij de introductie. Dat was eind 1966. Toen werd de BMW 1600 op de automarkt gezet met een prijskaartje van f 9650 op. Als men nu een 1602 wil kopen moet men f 14.412 gulden kunnen neertellen. Dan is er in onderdelen wel wat verbeterd, maar voor het overgrote d'eel is het nog precies dezelfde auto. „Toch een machtige hoop centjes voor zo'n betrekkelijk beperkte au to", denk Je dan als leek. Je denkt trouwens nog meer. Je denkt, dat ze dat ook moeten heb ben ingezien bij Bayerische Moto ren Werke AG in München en dat ze daarom het model een beetje hebben uitgekleed en er wat aan hebben gesleuteld. Om een 1502 te kunnen aanbieden voor een bedui dend lagere prijs. Maar alweer als leek het ver wondert je dan toch wed, dat die 10 paardekrachten en enkele chroom strippen minder een prijsverschil van bijna anderhalf duizend gul den kunmem uitmaken. Waant die 1502 kost nog net geen dertien mille. Maar d 1.6 liter viercilinder motor, die men onder de motorkap van de 1502 vindt precies dezelfde kracht bron, die al in groten getale voor de 1600 werd geproduceerd. Alleen heeft hij een wat andere compres- sieverhouding, waardoor hij maar 75 DIN-pk bü 5800 toeren kan leve ren. En dat betekent, dat het in- plaats van 12 nu 14,3 seconden duurt eer men op de 100 kilometer snelheid zit. En dat de topsnelheid om en nabij de 155 km inplaats van 165 km blijft steken. Wat voor de meeste automobilisten niet be paald verschillen zijn, waarvan ze wakker zullen blijven liggen. Maar ze kunnen nu wel gewone benzine tanken. Geen kapitale winst na- tuumlijk, maair heft is gewoon mee genomen. Verder zijn er dus wat chroomstrip pen verdwenen. Onder meer rond om de deksel van de bagageruimte. In de documentatie staat dan nog te lezen, dat er een aantal „zorg vuldig geselecteerde detailwijzigin ZATERDAG 7 JUNI 1975 We zijn niet allemaal Slotemakertjes. Nederland telt meer dan een kwart miljoen caravans. Een deel daarvan is ergens neergepoot en komt daar nooit vandaan. Maar zo'n zestig procent van die „mo biele huisjes" wordt in de komen de maanden weer achter de auto gehangen. Men gaat op jacht naar de zon. Op zoek naar va- kantieplezier. Maar helaasniet altijd wordt die vreugde gevonden. Soms wordt de pret door één klap ver gald. Om van erger maar niet te spreken. Natuurlijk, een ongeluk zit in een klein hoekje. Niet altijd kan men de ellende voorkopen. Wij kunnen niet alle fouten van anderen corrigeren. In een aan tal gevallen is er echter wel spra ke van eigen schuld. Onvoorzich tigheid. Overmoed. Onbekendheid met het caravanrijden. Want al is het rijden met een caravan niet moeilijk, er zijn een paar punten, die men in de gaten moet houden. Chrysler Nederland en caravan importeur Frans de Witte heb ben ons dat dezer dagen nog eens nadrukkelijk voorgehouden op het circuit in Z andvoort. We konden met diverse auto-caravan combinaties rijden. Maar tevo ren vertelde anti-slipspecialist Rob Slotemaker ons het een en an der. Natuurlijk kroop ook hier het bloed, waar het niet gaan kan en begon hij met de meest DEZE PAGINA IS SAMENGESTELD DOOR KOOS POST extreme omstandigheden: bij een slip. Daarbij maakt het geen ver schil of je nou zo'n caravan ach ter je hebt of niet, verzekerde Slotemaker ons. „Sliptechnisch blijft alles precies hetzelfde. Al leen gaat een auto bij onvoldoen de correctie tollen en de caravan erachter gaat scharen". Hy liet het niet bij woorden. Op zijn spekgladde slipbaan bewees hij, dat een auto met caravan zelfs uit een slip van negentig graden is te halen. Alleen zat nu Slote maker achter het stuur. En we zijn niet allemaal Slotemakers, dus is voorkomen toch wellicht verstandiger. Dat kan gemakkelijk als men maar niet te hard rijdt. Want elke combinatie kent zijn kriti sche grens. Dat verschilt per auto en per caravan, maar in de mees te gevallen ligt dat toch in de buurt van de tachtig kilometer per uur. Boven die grens gaat de ca ravan slingeren. „Als u dat merkt neemt u gewoon gas terug. In de meeste gevallen is dat voldoen de", aldus Slotemaker. Zo niet, dan nioet er worden geremd. Maar wel in de spiegel kijken en de rem intrappen op het moment, dat de caravan recht achter de wagen is. Kort en krachtig remmen. Twee maal zal in nagenoeg alle ge vallen wel voldoende zijn om de combinatie beneden die kritische grens te krijgen. Nog een tip van Slotemaker: de caravan gaat eerder om dan de auto. Nou gebeurt dat niet zo snel, maar als men een heel scherpe bocht met te hoge snelheid door jakkert kan men tot de onaange name ervaring komen, dat het huisje-op-wielen achter de auto onderste boven gaat. Daarom niet te gek hard de bochten door en in de bergen maar veel terug schakelen. Dat men met een ca ravan echter toch wel wat kan uithalen bleek ons tijdens de sla lom. Met een pittige snelheid zijn we rónd de pil onnetjes gestoven. De caravan volgde heel braaf. Hoewel men zou denken, dat men met een caravan achter de auto een veel langere remweg no dig zou hebben, hebben proeven van de ANWB bewezen, dat dat nauwelyks 't geval is. Auto anet of zonder caravan had nagenoeg dezelfde lengte nodig om tot stil stand te komen. De extra druk, die de caravan op de achteras uit oefent is kennelijk voldoende om de extra massa te neutraliseren. Het ligt voor de hand, dat de acceleratie van de combinatie auto caravan achterblijft bij de pres taties van de auto alleen. Diezelf de proeven van de toeristenbond toonden aan, dat men op ongeveer een verdubbeling moet rekenen. Dat is gewoon een gemiddelde, waarvan er natuurlijk hier en daar flinke afwijkingen waren. Uitermate belangrijk is de juis te caravan voor de juiste wagen te vinden. Aan alle kanten is men uitermate voorzichtig met het noemen van getallen, omdat ge wicht en trekkracht van de auto doorslaggevend zijn by 't bepalen van wat kan worden gesleept. Men houdt zich over het alge meen aan de formule, dat het gewicht van de caravan zestig pro cent van het gewicht van de auto mag bedragen. Waarbij men geen onderscheid maakt tussen al of niet geladen, omdat meestal of beide beladen óf béide onbe laden zijn. Maar als men een caravanman heel diep in zijn hart zóu kijken zou hij het liefste adviseren om nooit met een caravan op stap te gaan als er een auto voor staat met een motor van minder dan anderhalve liter inhoud. Al zal hij het niet gauw zeggen. Omdat hij niet iedereen wil ver plichten een grotere of zwaarde re auto aan te schaffen. En van de andere kant de mensen met een lichter wagentje toch ook het plezier van een caravan wil gunnen. Maar dan zijn er natuurlijk wel beperkingen. Bij auto's met een betrekkelijk geringe cilinder inhoud is het vaak noodzakelijk met een caravan honderden kilo meters in de de'rde versnelling te ryden. Gewoon, omdat de vierde het niet haalt. Niet voldoende trekkracht kan leveren. Nu hindert dat niets. Het is niet schadelijk voor motor of ver snellingsbak. Als men het maxi maal toelaatbare toerental maar niet overschrijdt. Daarom is het belangrijk een toerenteller ter be schikking te hebben. Maar wat ge luid betreft zal het wel niet de leukste tocht zijn. Men heeft ech ter geen keus, want het is wel schadelijk om in de vierde ver snelling te rijden met een snel heid, die te laag is om de motor voldoende trekkracht te laten le veren. Het zogenaamde „wurgen" van de motor kan funeste ge volgen hebben met grote finan ciële consequenties. Een vraag, die men ook vaak hoort, is of auto's met automa tische versnellingsbakken geschikt zijn voor caravanning. Zeer be slist. Om twee redenen. Ten eer ste ontbreekt de platenkoppeling, zodat een „verbrande" koppeling niet kan voorkomen. Dit is een punt, dat vooral by wegtrekken vanuit stilstand en zeer langzaam rijden in een file van groot be lang is. ■En ten tweede: de koppelom vormer zorgt ervoor, dat in een bepaalde versnelling maximale trekkracht aan de wielen beschik baar is. Bij de volautomaat wordt bovendien de selectie van de ver snelling bepaald aan de hand van snelheid, belasting en stand van het gaspedaal. Bij het rijden met een caravan wordt dus ook „automatisch" de extra motorbe lasting, die door de caravan wordt veroorzaakt, in het schakelpa troon verwerkt. Voorwaarde .is echter wel, dat de vol en half' automaten voor zien zijn van een oliekoeler. De extra belasting, die de transmissie heeft te verwerken, veroorzaakt zeer hoge temperaturen in de bak, die grote schade kunnen achter laten als er geen oliekoeler is gemonteerd. In de regel heeft een caravan weinig onderhoud nodig. Wassen, geregeld laten controleren en ban den op spanning houden zijn de meest voorkomende handelingen. Het verdient echter wel aanbe veling de caravan eenmaal per jaar by de dealer te laten con troleren. Het zijn zo enkele opmerkin gen, gemaakt na een dagje te midden van auto's en caravans. Tips voor degenen, die ook den ken aan vakanties met de cara van. Want iedereen kan zo'n ding trekken. Er is geen speciaal rijbe wijs voor nodig. Geen vergunning. En nauwelijks extra vaardigheid. Alleen het achteruit rijden en manoeuvreren vraagt wat routi ne. Daarom kan men beter wat oefenen voor men op stap gaat naar het zonnige zuiden. Zonder haast natuurlijk, want u hebt uw huis 'bij li.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 19