Interesse BVD voor 'verontruste ouders' ISBSS ?leid 1 Rn rik WEDSTRIJDVISSERS VINGEN 2 KARPERS KIND YANK I vis I sport ZATERDAG 7 JUNI 1975 EXTRA PAGINA 17 De afgelopen maanden stond vooral in Den Haag de Stichting Actieco mité Verontruste Ouders regelmatig in het nieuws. Aanleiding was de affaire rond de 14-jarige Jacquelien R., een Haags meisje dat regelmatig van huis wegliep en dan onderdak zocht bij de alternatieve hulporgani satie Sosjale Joenit. Uiteindelijk belandde de zaak bij de rechter. De Joenit verloor het tweede kort geding. Toen de rechter in eerste instantie de-Joenit vrijsprak haastte de grote man achter de SAVO, de heer L. H. Berg (41) uit Alkmaar, zich de volgende dag in een interview te verklaren dat hij „de onafhankelijkheid van de rechter in twijfel trok". Voorts kondigde hij niet alleen een hoger beroep aan, waarover nog een uitspraak moet komen, maar ook een kort geding tegen de gemeente 's-Gravenhage, die de alternatieve organisatie immers subsidie verleent. Nog steeds heeft de SAVO alle aandacht. Ondermeer door de recente uitgave van twee zwartboe ken over het werk van instellingen als de Sosjale Joenit, JAC en Release. De SAVO timmert behoor lijk aan de weg en wél op een zo agressieve wijze dat de autoriteiten td»e diadem van dit comité met argusogen volgen. In talloze interviews die de eerder genoemde heer Berg in korte tijd heeft gegeven doet hij uitlatingen als „Het zou me niets verbazen als we straks met z'n allen schreeuwen om dictatuur", hij heeft het over een eigen alternatieve politie „die niet zal terugdeinzen het recht in eigen handen te nemen" en zegt geen enkel vertróuwen te hebben in de alternatieve organisaties, de kinder bescherming, de rechterlijke macht, de politie inclusief de hoofdcommis sarissen, de toriohtlngiein en de controleurs op de inrichtingen. Het zijn vooral dergelijke kreten die de BVD op het idee hebben gebracht deze groep eens wat nader te bekijken. Een nauwkeurig onder zoek toont aan dat verscheidene mensen dïe op de een of ander manier bij de SAVO zijn betrokken geen onbekenden zijn in de kringen die wel met extreem rechts worden betiteld. Wie de geschiédenis van deze „Verontruste Ouders" nagaat stuit ongewild op namen van mensen die contacten hebben met bij voorbeeld Aktiegroep Zuid-Afrika, Comité Nederland Vrij, Binding Rechts, Zwaait Promt groep) en talloze andere groeperin gen, sommige zelfs met neo-fascisti- sche bekendheid. Gemeleerd „De ouders die de Stichting Actiecomité Verontruste Ouders vormen zijn van diverse politieke pluimage", zegt de heer Berg, die sinds het begin bij de SAVO is betrokken. „Een agressief optreden van ons? Misschien wel, ik noem het meer een recht-toe-recht-aan- koers. Wij gaan mee met onze tijd. Tegenwoordig heeft iedereen maar direkt zijn mond vol over fascisme. De SAVO heeft een zekere gemêleerdheid wat politiek betreft. Dat het bij ons om een extreem-rechtse groep, zou gaan is niet waar. Die indruk wordt gekweekt. De liberalen willen ons in die hoek drukken. Ik kan me wel indenken dat een inlichtingendienst zich met ons bezighoudt. De top in Nederland bestaat uit een bepaalde politieke groep die onze activiteiten een gevaar acht voor de democratie, voor hun democratie". Historie De geschiedenis van de „Verontruste Ouders" laat zich niet zo gemakkelijk vertellen. Het is een uiterst tumultueuze, ingewikkelde aaneen schakeling van conflicten, waarin zoveel namen van aanverwante en sympathiserende stichtingen opdui ken, dat het soms moeilijk is uit te maken wie in wat zit. De eerste tekenen van leven laten zich zo tegen eind 1970 horen. De Voorburgse mevrouw Linck-De Waard komt in de belangstelling met; haar kruistocht tegen het druggebruik. Zij komt in contact met de heren mr. C. J. A. Hoek van het mtoisfceriie van Justitie en met Berg, die dan bestuurslid is van de Stichting De Nieuwe Golflengte. Volgens vroegere leden krijgt Berg de touwtjes al snel in handen. De latere stichtingsakte van de SAVO vermeldt hem zelfs als de oprichter. Berg vertelt nu dat hij de initiatiefnemer is van de „Veront ruste Ouders" en niet mevrouw Llnck. „Zij heeft aldoor de publiciteit gekregen, maar wij van de Nieuwe Golflengte zijn er mee begonnen". Voordat Berg via de Nieuwe Golflengte bij de SAVO kwam, is hij eerst nog enige tijd secretaris geweest vam het comité Nederland Vrij, maar volgens zijn eigen zeggen is hij daar in 1969 uitgestapt. Heit Coimité Nederland Vrij organi seerde in de tijd van de grote Vietnam-betogingen een enorme pro-Amerika demonstratie en in het comité vain aanbeveling zat onder meer mr. W. Beernink, volgens eigen zeggen oud-lid van het Zwart Front en na de oorlog een man die opkwam voor de fascist Arnold Meijer. Berg: „Ik ken geen mr. Beernink, die had wlelts met Nederland Vry t/e maken. Ja, ik weet wel wie u bedoelt, die man zit ook in een stichting voor sociale schizofrenie, daar zit ook die hele NSB-troep in. En hij zit ook bij J. Kruis uit Amsterdam en consorten". De naam Kruis niet de generaal zal nog wel vaker in ons gesprek vallen. Hij bleek een van de Nederlandse vertegenwoordigers van de Engelse neo-fascistische organi satie Northern League. In juni '67 deed de journalist M. van Ameron- gen in het weekblad „Vrij Neder land" de activiteiten van deze organisatie uit de doeken en kreeg prompt een kort geding aan z'n laars. De advocaat, die voor de heer Kruis het geding tevergeefs aan spande was de Haagse mr. L. van Heijningen, in 1970 in Den Haag lijsttrekker voor Binding Rechts. Poli/trek Diezelfde mr. Van Heijningen is nu ook steeds de advocaat van de „Verontruste Ouders" en maakt ook de persbulletins voor de club. „Die maakt hij alleen in opdracht, ik heb gehoord dat hem verweten is dat hij in Binding Rechts zat en dat van die Northern League, daar weet ik niets van", zegt de heer Berg. Op de vraag of met dergelijke, toch als ultra-rechts bekend staande, relaties niet het publiek wordt afgeschrikt zegt Berg: „De mensen laten zich meer afschrikken door onze actiemethodiek. Ze schamen zich, hebben het idee dat ze gefaald hebben in hun opvoeding. Het is meer de angst voor de openbaarheid dan de politieke kleur. Wij moeten ouders hebben die bereid zijn hun bek open te doen. Die zaken zie ik meer als een rem dan de politiek. Men beticht mij er ook van mensen te gebruiken voor politiek, tracht mij in discrediet te brengen. En dat gebeurt juist in heit kamp van de liberalen". Wie ook in hfet oamiité Nederland Vrij zaten, waren de oud-KNIL-ko- lonel J. H. J. Brendgen uit Haarlem, tevens lid van de Nieuwe Golflengte en mevrouw M. Mouwen-Swildens. Dit duo zou later ook plaatsnemen in het SAVO-bes tuur. Deze mevrouw Mouwen wordt door onder meer het oud-lid mevrouw M. A. L. Jochums uit Harderwijk weer een vriendin, van ene mevrouw M. Doff genoemd, een oud-Vaboo-lid en een naam die ook in de kring van Max Lewin niet onbekend zou zijn. Mevrouw Doff zou trouwens ook voorkomen op een ledenlijst van de Nederlandse Volks-Unie, zoals bekend de partij van Glimmerveen. Maar meer dan mevrouw Jochums zal de Haagse psycholoog E. van der Velde zich na zijn royement tégen de SAVO, die dan nog Vaboo is. afzetten. Hij noemt in een interview in de Haagse Post de Nieuwe Golflengte „een uiterst rechts publiekje, dat voorstander is van apartheidspolitiek". Ook vertelt hij over de verkoop van uit Zuid-Afrika afkomstige schape vachten en dat laatste klinkt ook niet zo verwonderlijk, als blijkt dat tot het hele scala van stichtingen ook de Aktiegroep Zuid-Afrika behoort. Berg noemt Van dor Vélde nu echter een man „die zelf de Vaboo in handen wilde krijgen". De handel in schapevachten is volgens hem een persoonlijke aangelegen heid geweest. „Kijk ik verdien hier geen salaris, ik heb dat gedaan om in m'n eigen „living" te voorzien". Privé-BYD In het betreffende artikel beweerde Van der Velde echter ook dat Berg kinderen ronselt om communisten op te sporen in hun kennissenkring. Dit alles zou dan moeten gebeuren onder volstrekte geheimhouding, zelfs tegenover de ouders. Van der Velde: „Hij speelt voor prive-BVD met zijn stapels infor matie, rapporten én geluidsbanden. Hij houdt ervan om overal te snuffelen en dossiers aan te leggen". Inderdaad blijkt Berg over tal van bandopnamen te beschikken, zelfs van telefoongesprekken die er in het verleden gevoerd zijn. Ook vertellen diverse oud-leden over een incident rond een stiekem opgenomen gesprek tussen mevrouw Linck en mr. Hoek, wat destijds voor bestuurslid mevrouw Holswilder de aanleiding zou zijn geweest om uit het bestuur te stappen. Het grootste conflict speelde zich echter in november '72, af, toen de eerste ledenvergadering in1 het Scheveningse zalencentrum Gouden Wieken totaal uit de hand liep. Deze 'ledmvergaidieongwaaraain de politie te pas moest komen, leek meier op een soort tribunaal waar leden zich over bepaalde uitspraken moesten verantwoorden. Kenmer kend was ook de aanwezigheid van een soort knokploeg, >die zou zijn geformeerd uit leden van de Bond vain Verplicht Vrijwillig en Voorma lig Dienende Militairen. Hieraan voorafgaande waren er al de nodige problemen rond de gelieerde Stichting Drug-Informatie centrum geweest. Dit project omvat te een kliiniitek waar dirug-piaitlëntem behandeld zouden kunnen worden. Die kliniek, kosten zo'n 200.000 gulden, kwam er ook inderdaad, maar werd een groot fiasco en op het laatst ging Van der Velde er maar opvoedingscursussen geven. Na de vergadering begint het ^chter pas goed. De afvalligen zeggen constant te worden bestookt met anonieme dreigende telefoontjes. Er komen klachten bij de PTT. Wie ook van dergelijke agressie kunnen getuigen zijn twee Haagse journalis ten. Posthoornverslaggever Wim van Broekhuyzen kon geen goed doen met zijn artikel over de „Verontrus te Ouders". Zijn direkteur kreeg boze brieven van mr. Hoek en mr. Joh. H. Scheurs, ook een bestuurslid. Nog harder ging het toe bij een ANP - j ournalist, die verontwaardigd over de gang van zaken op een persconferentie van de Vaboo wegliep. Niet alleen zijn hoofdredac teur, maar veertien andere media kregen een brief waarin zijn gedrag werd gelaakt. Toen deze hoofdredac teur, gesteund door een verweer schrift van zes andere journalisten, een openlijke verontschuldiging eis te, werd dit geweigerd. De media zijn dan ook de eeuwige boosdoener bij de „Verontruste Ouders", die in het verleden al regelmatig te kennen gaven, „dat de per^ onder censuur zou moeten worden gesteld." De heer Berg herinnert zich deze uitspraak niet, staat daar volgens zijn zeggen ook niet achter, maar vindt wel dat de pers teveel op sensatie uit is. Stichtingen In opdracht van de handels-inlich tingendienst, een recherche-afdeling, en mede naar aanleiding van al die klachten over anonieme telefoontjes ging de Haagse rechercheur J. Schubart (bureau 2 oplichtingen en fraude) de zaak eens aan een nader onderzoek onderwerpen. Behalve in de reeds genoemde stichtingen, vond hij Berg en diens relaties ook terug in de Stichting Beheer Oenlbrum, Stichting Stem dé-r Stommen, Stichting tot Behoud van de Integriteit en de Stichting Instituut voor de Preventie. Ook blijkt er nog een Stichting Vakantieverblijven te bestaan, met de heren Berg en Hoek in het bestuur. Bestuurslid is' ook de Griekse echtgenote van mr. Hoek, mevrouw Helen Hoek-Apostolopou- lou. Tijden^ het kolonelsregime werd zij in een anti-junta-brochure „een beruchte medewerkster van een fascistische knokploeg" genoemd. In juni '72 werd de vrouw bij het Haags Cultureel Trefpunt als lerares ontslagen, omdat zij tijdens de lessen regelmatig haar sympathie voor de Griekse fascistische junta liet blijden. Ze spande hierop een kort geding aan met als advocaat mr. Van Heijningen. De rechercheur Schubart kon tijdens zijn onderzoek niets straf baars ontdekken. Alles wat hij vond was behalve de .talloze stichtingen, dat er in 1972 een aanmoedigings- subsidie van dertig mille was verleend door CRM. Maar van fraude of oplichting bleek niets. En betrokkenheid met ultra-rechtse groeperingen is niet verboden. Tegenwoordig lijkt er ook een hechte band te bestaan met de RKPN. RKPN-voorman Klaas Beu ker was dan ook persoonlijk aanwezig bij rechtzaken tegen de Sosjale Joenit. In de laatste uitgave van het extreem-rechtse blad De Vrije Pers Max Lewin was hiervan voor zijn arrestatie in verband met een bomaanslag op een metro-station hoofdredacteur vertelt Klaas Beuker in een interview over de wandaden van de Sosjale Joenit. Volgens Berg bestaat die* band alleen hieruit, dat hij drukwerk voor de RKPN vervaardigt. Toch zit de vroegere KNIL-kolonel en SAVO- bestuurslid Brendgen in het hoofd bestuur van deze politieke partij en dr. W. A. Veenhoven van de Vaboo schrijft in het partijblad stukjes (lovend over Zuid-Afrika). Mr. Hoek ten slotte adverteert erin met z'n Stichting Vakantieverblijven. Tolk Toen ten slotte bleek dat de zaak voor de recherche niet interessant was, werd het dossier van Schubart niet zonder meer in de prullebak gegooid, maar belandde uiteindelijk op de burelen van de inlichtingen dienst. De heren kunnen het er nog druk mee krijgen. Mr. Van Heijningen heeft bij een van de laatste rechtzittingen tegen de Joenit de rechter gedreigd met knokploegen die de oüders zouden gaan formeren. Zelfs de mogelijk heid van een burgeroorlog sloot hij niet uit. Wat de heren van de inlichtingen dienst inmiddels al hebben kunnen ontdekken, is dat de omstreden figuur van mevrouw Hoek-Apostolo- póulou als tolk werkzaam is geweest voor de Haagse politie. Wat wel betekent, dat alle mensen die destijds uit Griekenland zijn ge vlucht en in Den Haag politiek asiel kwamen vragen, via haar met de vreemdelingenpolitie moesten pra ten. Wat voor gevolgen dit heeft gehad is ons niet bekend, maar wel een reden voor de politie om dit -soort personeel wat beter te gaan „screenen". Geen kwaad Berg ziet geen kwaad In het onderzoek van de veiligheidsdienst. „Dat mogen ze rustig doen. Er zijn geen achtergronden hier, geen mensen met een oorlogsverleden. Dat kan ik van de regering niet zeggen". Vertelt voorts dat iemand van Release Haarlem aldaar in het Jacob Gotshuis cursussen in weglo pen geeft en verwijt organisaties als de Sosjale Joenit dat ze een politieke kleur hebben. Noemt de liberalen „gedogers, idioten". „Vaak genoeg zijn zij er de oorzaak van dat een democratie de nek kan worden omgedraaid." En: „Wij zijn niet geïnteresseerd in die alternatie ve hulpverlening als zodanig. Zij bestaan bij de gratie van de overheid. Ik ben geïnteresseerd in die overheid!" —B De niet bepaald gunstige weers omstandigheden waaronder heit nieuwe hengeïseizoen vam start ging hebben eem duidelijk stempel gedrukt op de nieuw,iaairsidiag voor. de sportvissers. Niet alleen was de massale opkomst, die steeds de premiere aan de waterkant begeleidt, minder dan in voorgaan de jaren, maar bovendoen is de vangst in die eerste dagen op de meeste plaatsen aan de bescheiden kant geweest. Temidden van de matige tot redelijke vangst 'vielen slechts énkele uitschieters te note ren. En die werden meestal ge boekt in wat ondieper water, waar de vis zich nu nog in groten ge tale ophoudt. Want het koude voor jaar heeft de paaitijd enigszins vertraagd. Twee opmerkelijke vangsten wil len we u niet onthouden. Beide gebeurden namelijk tijdens de eerste viswedstrijden die op zon dag 1 juni werden gehouden. De Visvereniging "Hengelsport" deed dat in de Vliet. Secretaris T. Blans jaar uit Koudekerk a.d. Rijn sloeg op een gegeven ogenblik een kar per van 58.5 cvemtimeter aam de haak met een gewicht van 8 pond. Hij werd dan ook glansrijk winnaar van deze wedstrijd. Het zelfde gebeurde de heer D. v.d. Voorit vam de visvereniging V.O.P. Hoewel de vangst slecht was slaag de hij erin een karper van 46,5 centimeter te haken. Misschien elan voartekeem vóór eem gaeti Formosastraat 17 in Leiden. Hij constateert dat' hij bil lezing van hengelsportliteratuur nooit eens een gedicht over deze sport is te gengekomen. "üfn dat verbaast mij" zo zegt de l^eer Lotte, "wamt als geremommeenide schrijvers 3 k 4 bladzijden lyrisch kunnen uitha len en met machtige volzinnen kunnen schrijven over het ont waken der natuur, het eerste zon negloren, het zachtjes snateren van een eend in het wuivende riet, en het schuchtere geluid van een kerkklok vam 'n dorpje ergens verweg verzonken in het oneindi ge polderland, dan gaat mijn hart open en dan denk ik: waarom maakt die man daar geen gedicht Ik kom to déze rubriek mog even terug op de zogenaamde vrije hen gel. U weet wel, dat historische recht om in vlot en bevaarbaar water te mogen vissen met een gewone hengel alleen met een bij- dragebewijs. Begin januari toen ik daarover sprak met de kers verse voorzitter Joop Arentsen van de Nederlandse Vereniging van Sportvissersfederaties, liet hij duidelijk blijken ongelukkig te zijn met het bestaan van de vrije hengel. Vervolgens somde hij een 't Is geen visserslatijn, maar voor al uw hengelsportartikelen kunt u beter terecht bij Fa. Verhoog aantal voorbeelden op, die duide lijk maakten dat het "vrij henge laarschap" maar diende te ver dwijnen. De uitlatingen in dit interview zijn voor de kamerleden Scherpen- huizen,, Tuynman en Waalkens aanleiding geweest om de minis ter van Landbouw en Visserij Van d. Stee daarover 'n aantal schrif telijke vragen te stellen. De ant woorden zijn dezer dagen versche nen. De bewindsman zegt daarin het standpunt van de voorzitter van de NVVS dat de vrije hengel zal moeten verdwijnen in zijn al gemeenheid niet te kunnen delen. Het verschil tussen de "recrea tieve hengelaar" en de "sportvis ser" noemt hij betrekkelijk: het is in feite een kwestie van frequen tie. Daarom wil de bewindsman slechts onderscheid maken tussen sportvissers en beroepsvissers. Zijn beleid ten aanzien van het historisch recht van de "vrije hengeP' is gericht op het handha- ve mivam dït recht, voorzover dit tenminste niet strijdig is met een doelmatig beheer van de visstand. Op grond van de visserijwet van 1963 heeft de minister de bevoegd heid bij beschikking wateren te onttrekken aan de "vrije bengel" dan wel wateren hiervoor open te stellen. Het is in elk geval plezie rig te weten hoe de minister er in deze kwestie over denkt. Met na me voor de Leidse groep die nog onlangs een actie voor het behoud van de "vrije hengel" op touw heeft gezet. Een bijzonder aardige brief ontving ik dezer dagen van colle ga-sportvisser G. A. Lotte uit de Kort en goed: de heer Lotte heeft zelf de stoute schoenen aan getrokken en is aan het dichten geslagen. Het resultaat vonden we te aardig om u te onthouden en daarom laten we het hieronder volgen: Reeds dagen is z'n hoofd op hol, z'n hart van slag tot hij z'n plan in vaste vorm heeft gegoten; hij weet de tijd, de stek en wel ke dag en daarin is hij nu vast beslo ten. Een onrust heeft hem nu be vangen want op de avond voor de dag dan uit zich zijn intens verlan gen en gaat hij naarstig aan de slag. Hij zoekt z'n spullen bij elkaar; na inspectie legt hij 't vast ge reed; nog steeds is hij niet klaar, een super voetr moeit nog ge kneed. Nog één maal voor hij dan te bedde gaat, zoekt er z'n oog de hel'dre ster renlucht, maar voor hij echt aan 't snur ken slaat slaakt hij nog menigmaal een zucht. Nog donker is 't wanneer hij zich omgordt en twijfelt of hij echt niieits is vergeten; is op zijn fiets wel alles heel goed vastgesjord naar fluit een deun als hij op 't zadel is gezeten. Door t grauwend deemster en flarden mist trapt hij daar voort, bezield met heilig vuur; hij weet het, hij heeft zich niet vergist; hem wacht het grote avontuur Aan gindse plas omzoomd door wuivend riet welhaast onvindbaar, daar Igt het ideale plekkie daar klinkt in 't ruisend groen een juichend lied hij is er op z'n favoriete stek kie. Daar zit hij dan door nevelen nog omhult; hij heeft gepeild, gevoerd en nog wat draad gegeven; nu wacht hij daar met einde loos geduld op 't eerste blijk van leven De kille nacht wijkt voor de dageraad; een verre haan kraalt reeds vic torie en ziet, ten ooster kimme staat de zon in al zijn glorie Behaaglijk schurkt hij zich in d'eerste zonnestralen; Roei- en visbotenverhuur VAN EGMOND Dwarsweteringkade 1, Leiderdorp (by de Driegatenbrug) telefoon 92898. hij is verkleumd door t kil en klam verblijf; nog onverwachts stijgt zonder dralen z'n sim en toont zijn ranke lijf Nog even laat het zich bewon deren maar als schaamde 't zich voor d'ijdelheid zakt hij schuins weg naar on deren naar duistere vergetelheid Een korte tik, de hengel kromt zich door 't gewicht dan volgt een fel meedogenloos verzet, als dan de vós tenslotte door d'aandrang is gezwicht glijdt hij, het Strijden moe, in 't klaargehouden net Nog menigmaal herhaalt zich deze strijd van sluwheid, schuwheid en geduld; naarmate uur na uur verglijdt raakt er z'n leefnet goed ge vuld De enige speciaalzaak voor al uw HENGEL SPORTARTIKELEN DE SPORT HAARLEMMERSTR. 11. tel. 2402» En als die zon alreeds ten wes- te staat ziet men hem gaan in kalme gang; een glimlach op 't gebruind gelaat voor even is voldaan zijn in nerlijke drang. Van de poëzie naar het proza is maar een klein stapje. Voor de liefhebbers van visboeken kunnen we melden dat er binnenkort drie nieuwe visboeken zullen verschij- Een van de hand van good-old Jan Schreiner die nog eens de verschillende vistechnieken onder de loupe nèemt. Het boek dat rijk voorzien is van fotomateriaal gaat in de winkel waarschijnlijk f27,50 kosten. Verder zit er een nieuw standaardwerk aan te ko men. Namelijk een boek over de historie van het vissen. Kees Ket ting vertaalde deze 'History of fishing" uit het Engels. Van dezelf de schrijver verschijnt nog een tweede boek. Zodra ze in de boek handel verkrijgbaar zijn, zullen we op deze visboeken terugkomen. VICARS EN WATERSPORTERS OPGELET!!!! BESLIST EENMALIGE AANBIEDING GELDIG VAN 7/6—12/6 1975 1 PIONIER 12 VISBOOT 1295,— 1 MERCURY 4 PK1298,— vam 2593,— voor 2295.— 1 PIONIER 12 VISBOOT 1 4 PK TERHI, kompleet1795,— DELABIJE WATERSPORT KORTE MARE 26 - LEIDEN - TELEFOON 20731 LANGEGRACHT 54 - LEIDEN - TELEFOON 30644

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 17