Apartheid verdwijnt in Namibië C*D kardomel "Egypte moet de eerste stap maar zetten" Proces Baader-Meinhof opnieuw verdaagd Confrontatie en de staat tussen kerk in Portugal HEI MOTORHUIS +S alles Vlieland Basken kapen trein Gezonde magere karnemelk met aardbeien of perziken. Rabin één jaar premier van Israel VRIJDAG 6 JUNI 1975 BUITENLAND PAGINA 9 STUTTGART (AP) Het proces tegen de leiders van de anarchisti sche Baader-Meinhof-groep is giste ren heropend maar verzandde direct ;weer in een serie protesten van de verdedigers. De verdedigers beweerden dat de Vijf rechters in Stuttgart instrumen ten zijn van de procureur-generaal jèn bekritiseerden de president van het hof Theodor Prinzing als een ''instrument dat buiten de wet staat". Tijdens die heropeniiing vam het kóst- bare proces, dat enkele weken gele den werd verdaagd, bevestigde Prin zing het besluit van een ander hof dat drie advokaten van Baader ver bood hun cliënt te verdedigen. Prinzing verwierp een motie van de verdedigers om het proces op nieuw te verdagen totdat een ander hof een uitspraak had gedaan over de uitsluiting van een advokaat van Gudrun Ensslin, een van de verdach ten. verdediging niet meer op zich nemen omdat zij zouden hebben geholpen bij het coördineren van protesten terwijl de verdachten in gevangenis sen verbleven in afwachting van hun proces. Baader (32), Meinhof (40), Enss- lin (34) en Jan-Carl Raspe (30) wor den ervan beschuldigd West-Duits- land in het begin van de jaren ze ventig te hebben geterroriseerd. De aanklager heefit hen onder meer bomaamsflagiem, moorden, inbraken, bankroof, diefstal en illegaal bezit van wapens ten laste géLegd. Het proces tegen de vier wordt ge voerd in een speciaal voor deze ge legenheid gebouwde rechtszaal in de Stammheim gevangenis in Stutt gart. Het gebouw wordt zwaar be waakt door politie. Ongeveer 500 ex tra politiemannen hebben zich in staat van paraatheid gebracht omdat rekening moet worden gehouden met de mogelijkheid dat Baader-Meinhof sympathisanten acties willen onder nemen om him kameraden te be vrijden. Naar wordt verwacht zal het pro ces, zeker 18 maanden duren. Onge- Het proces is gisteren weer ver daagd tot volgende week dinsdag na- diait Prinzjing hét verzoek vam Baader om een lang privé-gesprek met ad vokaat Otto Schily had ingewilligd. Schily is leider van het team van verdedigers. Baader mag ook een gesprek voe ren mét drie andere advokaten ia een poging een geschikte verdediger te vinden. WINDHOEK (AP) Functiona rissen in Zuid-West-Afrika (Nami bië) hebben gisteren drastische maatregelen aangekondigd die de apartheid in het gehele gebied moe ten opheffen. De voorgestelde nieuwe wetgeving i voorziet in de toelating van alle ras sen tot restaurants, hotels en cafees Verder moetep alle borden waarop „alleen voor blanken" of ,niet-blan- ken" staat van openbare gebouwen worden verwijderd. Dirk Mudge, lid van de uitvoeren de raad van Namibië, maakte een en ander bekend in een toespraak tot de volledig blanke wetgevende ADVERTENTIE Een heel nieuw gezicht bij Het Motorhuis! Komt U snel naar één van onze showrooms waar wij U presenteren: iets geheel nieuws op Vauxhall-gebied en natuurlijk óók: Bedford, Opel en een show met grote sorte ring gebruikte auto's. LEIDEN: Vondellaan 80 Tel. 071—69313 KATWIJK: Ambachtsweg 1 Ind.terr. 't Heen Tel. 0171871046 VOORSCHOTEN: Julianalaan 46 Tel. 01717—2559 Waarnemers in Zuid-Afrika zien deze stap als een nieuwe zet in het Zuidafrikaanse streven naar ont spanning met zwart-Afrika. Volgens Mudge heeft de uitvoeren de raad tot deze veranderingen be sloten na een rapport te hebben be studeerd van een studiegroep, die was benoemd om een onderzoek in te stellen naar alle discriminerende wetten in het gebied. De apartheidwetten zijn in Nami bië ingevoerd door Zuid-Afrika, dat zijn invloed doet gelden krachtens een mandaat dat al lang niet meer door de Verenigde Naties wordt er kend. Zuid-Afrika heeft het land onaf hankelijkheid beloofd zo gauw de 12 ethnische groepen van het land op een conferentie een beslissing heb ben genomen over de constitutionele toekomst van hun gebied. Zuid-West-Afrika heeft een bevol king van 850.000 zielen, die is sa mengesteld uit verschillende Afri kaanse stammen, andere gekleurde groepen en een minderheid van 105.000 blanken. Mudge zei dat de wetgeving zo spoedig mogelijk zal worden gewij zigd. De eigenaren van hotels, res taurants en cafees zullen zelf mo gen beslissen of zij hun zaken voor alle raspen openstellen. Degenen die besluiten tot de toela ting van alle rassen mogen een groot opschrift voor hun zaken han gen waarop staat vermeld dat alle rassen welkom zijn. Degenen die dit niet doen zullen onder bepaalde om standigheden toch worden verplicht alle rassen toe te laten. De torpedobootjager "6e oktober" met aan boord de Egyptische president Anwar Sadat lei$t het convooi, waarmee gisteren het Suez-kanaal heropend werd. In Washington is verklaard, dat goe deren die met niet-Israëlische schepen worden vervoerd, maar die voor Israël bestemd zijn, door Egypte doorgelaten zullen worden. Waarschijnlijk zal Israël dit gedeelte van het scheidingsak koord van vorig jaar dezer dagen testen met behulp van een Liberiaans vrachtschip met goe deren voor de bezette strook van Gaza. Links en rechts in plaatselijke besturen Laos VIENTIANE (AP) De Laotiaan- se coalitieregering heeft voorgesteld door het hele land gemengde plaat selijke besturen'te vormen met ver tegenwoordigers van links en rechts. Dit is door een regeringswoordvoer der bekend gemaakt. Het voorstel zal worden voorgelegd aan prins Soephanoevong, leider van de Pathet Lao die vorige maand de volledige macht in handen kreeg. Hoewel geen details werden ver strekt lijkt het voorstel de neutralis ten in de coalitie voor het eerst een kans te geven om zich ook te ver tegenwoordigen in het deel van Laos diat amder Pathét-Lao controle Staat. LISSABON (AP) De invloed rijke rooms-katholieke kerk in Por tugal staat aan de rand van een confrontatie met de marxistische re geringsleiders, zo heeft een hoge ker kelijke autoriteit bekend gemaakt. De woordvoerder, die onbekend wenste te blijven, voorspelde dat de verhouding tussen kerk en staat fundamenteel zou kunnen veran deren als de militairen het respect voor de kerk niet herstellen. De kwestie waar het om gaat is de bezetting van radio Renascenca, de stem van kerk, door communisti sche arbeiders die de katholieke staf eruit hebben gezet en het station ge bruiken om kritiek uit te oefenen op de kerkelijke hiërarchie. De minister van voorlichting vroeg de veiligheidstroepen om radio Re nascenca aan de kerk terug te geven maar generaal Otelo Saraiva de Car- valho heeft tot nu toe geen gevolg gegeven aan dit verzoek. Tijdens een verhitte discussie on langs tussen kardinaal Ribeira en generaal Saraiva de Carvalho zou de kardinaal hebben gezegd dat alleen onmiddellijke aktie van het leger een crisis tussen kerkelijke en wereld lijke leiders nu nog kan voorkomen. Volgens de bron zou de Portugese conferentie van bisschoppen volgen de week in Fatima bijeenkomen om zich te beraden over de problemen rond het radiostation. De kwestie vertoont grote overeen komst met de bezetting van de so cialistische krant „Republica", als gevolg waarvan de socialisten heb ben bedreigd uit de voorlopige rege ring te stappen. De socialisten hebben de revolutio naire raad tot het eind van deze week de tijd gegeven om te zorgen dat de krant weer verschijnt met haar eigen socialistische redactie. „test listische democratie. Er is dat Garret Fitzgereld, voorzitter van de EG-ministerraad, deze week tegen premier Vasoo Goncalves gezegd heeft dat tenzij de Republica aan haar eigenaars wordt teruggegeven, Portugal geen hulp verwachten heeft. de plura- op de betalingsbalans van 1638 mil joen gulden, en het wordt mogelijk geacht dat het land dit jaar haar goudreserves zou moeten aanspreken als er geen hulp komt. De Franse president Valery Gis- WINKELHULP GEVRAAGD voor een flink meisje ,van 1718 jaar een mooie kans om het dieren-winkelbedrijf te leren kennen en uit te groeien tot volwaardige verkoopster. Onze heer v. Zegveld geeft graag dagelijks (behalve 's maandags) inlichtingen van 912 en van 26 uur. Ook 's avonds is geen bezwaar, maar dan even een tele fonische afspraak maken. weet Nieuwe Rijn 50 Tfn 2 0624 (0 x7t Proces in Burgos tegen Basken BILBAO (AP) De trein van Inigo de Loyola Alcain en Angel San Sebastian naar Bilbao is giste- Maria Garmendi. ren gekaapt door twee gewapende Tegen de priester pater Juan Bau- mannen, van wie wordt aangenomen tista is 20 jaar geëist omdat hij de dat zij lid zijn van de Baskische af- drie anderen zou hebben verborgen, scheidingsbeweging ETA. Bij deze Acht jaar werd geëist tegen Ramon aktie is een agent van de Guardia Arrieta, die zich zou hebben schuldig Civil om het leven gekomen en een gemaakt aan illegaal wapenbezit, ander ernstig gewond geraakt. De terroristen stapten in Anorga op de trein waarna de een de machinist onder schot nam en de ander de coupé waarin leden van de Guardia Civil meereisden binnendrong en op hen begon te schieten. De twee terroristen, die volgens ooggetuigen vrij jong waren dwon gen de machinist voorbij het eerste station na San Sebastian te rijden. Bij het daaropvolgende station sprongen ze uit de trein en gingen ervan door. De politie heeft onmid dellijk een klopjacht ingezet. In Burgos is het proces begonnen tegen vijf Basken, onder wie een ka tholieke priester, dlie worden be schuldigd van terroristische daden. Indien schuldig bevonden kunnen zij tot gevangenisstraffen van acht tot 33 jaar worden veroordeeld. Het proces wordt gevoerd achter gesloten deuren. De vijf, die lid van de Baskische afscheidingsbeweging ETA zouden zijn, worden ervan be schuldigd een kantoor van een au- t/omobi'cilbodirijtf (be hebban opgeblazen in San Sebastian. De openbare aanklager heeft 25 jaar geëist voor terrorisme en nog eens acht jaar voor illegaal wapen bezit tegen Juan Maria Zubimenjdl, arbeidsgeschil en niet om een kwestie waarbij de persvrijheid in het ge ding is. Portugal heeft de EG om hullp ge vraagd wegens de moeilijke binnen- VS versterkt Diego Garcia WASHINGTON (AP) De Ameri kaanse regering heeft gisteren be vestigd voornemens te zijn de mili taire installaties op het in de Indi sche Oceaan gelegen eiland Diego Garcia uit te breiden, erop wijzend card d'Estaing heeft zijn Portugese diat de Indische Oceaan gezien de Fitzgerald de EG te collega Francisco da Costa Gomes verzekerd dat zijn regering Portugal zal steunen bij het verzoek om uit- daarbij de stelling breiding van de handelsovereenkom- i Goncalves hebben aangevochten sten met de EG en zelf ook finan- dat het hier slechts ging om ciële hulp toegezegd. internationale handel van groot stra tegisch belang is." De regering zou in de komende twee jaar aan de uitbreiding van de haven - en andere installatie 19,7 miljoen dollar willen besteden. Helft fortuin Onassis voor liefdadigheid ATHENE (AP) Cristina Onassis, de 24-jarige dochter van de dit jaar overleden Griek se scheepsmagnaat Aristoteles Onassös, heeft in een varklamiing bekend gemaakt dat de helft van haar vaders fortuin zal worden besteed aan liefdadige doeleinden. De verklaring werd voorgele zen door Stelio Papadimitriou, juridisch adviseur van Spring field Shipping Compagny, die eigendom van Onassis is. „In overeenstemming met de orders en wensen van mijn overleden vader en in nage dachtenis van mijn broer Alex ander Onassis zal een openbare welzynsstichting worden opge richt in Vaduz (Lichtenstein) of elders" zo stond in de verkla ring. Om de plannen te kunnen uitvoeren zal de helft van Onassis-fortuin worden opgeof ferd. Over de omvang van het for tuin werd in de verklaring niets gezegd, maar volgens onofficiële schattingen bedraagt dit onge veer 2,4 miljard gulden. De Griekse multimiljonair overleed in maart van dit jaar in Parijs en is begraven op zijn eiland .Scorpios in de Ionische Zee. Krachtens de wetten van Liechtenstein hoeft een stich ting die geen winsten maakt jaarlijks slechts 0.1 procent be lasting te betalen. Tijdens zijn leven is vaak kri tiek uitgeoefend op Onassis om dat hij van zijn enorme rijkdom niets afstond aan het aanzien lijk aantal armen in zijn land. ADVERTENTIE 6 persoons literpak haal h pak 'n DOMO produkt JERUZALEM „Als Egypte zijn houding zou veranderen, dan zouden wij de onze ook kunnen herzien. Heeft Egypte die bereidheid niet dan twijfel ik of Israel een andere koers kan kiezen dan die van nu." Yitschak Rabin, eerste minister van Israel is aan het woord. Hij verwacht van Egypte een eerste stap op de weg, die naar een uiteindelijk vreedzaam naast elkaar leven moet leiden. Hij is nu een jaar premier en vindt dat hij zich met zijn beleid heeft waar gemaakt. Hij gelooft niet dat er nu meer aanleiding is om de strategie van zijn land radicaal te wijzigen, nu er een nieuw Ameri kaans diplomatiek initiatief voor de deur staat dan op 22 maart, toen de laatste heen-en-weer-vliegerij van Kissinger op niets uitliep. Rabin houdt voet bij stuk: Egypte moet eerst beginnen zijn standpunt te veranderen, wil het tot een tussentijdse overeenkomst komen. En daarvoor voert hij drie kernpunten aan. „In de eerste plaats gaat het om de duur van een afspraak: dat is de moeten geen loze woorden zijn. Het is ons het laatste jaar duidelijk geworden dat er een werkelijke factor is die beslissend is voor de duur van een afspraak: dat is ed vraag hoelang het mandaat duurt van de strijdkrachten van de Verenigde Naties, die de bufferzone controleren en die het werkelijk toezicht uitoefenen op de „uitdun- ningszone" waar beide partijen maar een beperkt militair potentieel mogen hebben. Je kan de wil van Syrië en Egypte om hun verplichtingen na te komen alleen schatten als je het antwoord weet op de vraag: zijn ze bereid de VN-troepen in de bufferzones te handhaven?" Een tweede kernpunt is voor Rabin de kwestie of er tijdens zo'n tussentijdse overeenkomst een ver andering komt in de heersende staat van oorlog. „Als die staat van oorlog niet wordt veranderd, kan Egypte zich alle rechten voorbehouden van een Oorlogvoerende Macht en kunnen wij niets anders dan aan onze defensielijnen op de Mitll en Gidi- passen vasthouden." Als derde richtpunt voert Rabin aan: „Als een overeenkomst een stapje naar de vrede betekent - al is dat maar nog zo klein - dan moeten er een paar symbolische daden worden gesteld om te laten zien dat pre werkelijk aan het begin staan 'van een weg naar vrede." Een tijdje geleden stond in een Israëlische krant dat het meest verbazingwekkende aan het eenjarig bestaan van Rabins bewind het feit was, diat hij die verjaardag als premier kon meevieren. Een jaar geleden zou niemand een stuiver op die kans hebben durven verwedden. Als je Rabin dat onder ogen houdt, vertrekt hij geen spier, maar leuk vindt hij het niet. Geen concessies De premier is in hét zadel geble ven door zijn weigering zich door Kissinger concessies te laten voor schrijven, die verder gingen dan hij goed achtte voor zijn land. En, zoals Rabin het ziet, hebben de ontwikke lingen sinds maart bewezen dat hij terecht het been stijf heeft gehouden. „Heel veel mensen in Israel en waarschijnlijk ook daarbuiten ge loofden dat het staken van Kissingers besprekingen een heel gevaarlijke situatie had geschapen," zegt hij. „In de eerste plaats zou het gevaar voor een directe oorlog zijn toegenomen. Daar is niets van waar gebleken." „Daarnaast bestond de vrees dat Amerika zijn overheersende rol in de controle over de politieke gebeurtenissen in het Midden-Oos ten zou verliezen. Maar er is niets veranderd. Men was bang dat Egypte zich meteen tot Rusland zou wenden. Ook dat is niet gebeurd. Groymko heeft zijn bezoek aan Egypte, dat voor half-mei op de Maar heeft die politieke procedure nu ergens toe geleid? Gelooft Rabin dat de laatste reacties van de Arabische wereld - het besluit tot heropening van het Suezkanaal, de vernieuwing van het mandaat voor de VN-troepen op de hoogvlakte van Golan en de verklaring van koning Chaled van Saoedi-Arabie dat hij bereid zou zijn Israel te erkennen binnen zijn grenzen van voor 1967 - wijzen op een werkelijke mogelijk heid tot vooruitgang? „Het is te vroeg om daarover te oordelen", zegt de minister-presi dent, „Ik zou de huidige situatie niet graag willen afwegen aan de hand van iets anders dan aan voorstellen, die worden gedaan in een van werkelijkheidszin getuigen de onderhandelingsprocedure". Rabin verwerpt de beschuldiging van de "vroegere minister van Buiitemlamdse ZaJkern Abba Ebam en anderen dat zijn regering niet duidelijk heeft gemaakt naar welk doel zij uiteindelijk streeft en naar welke grenzen en welke prijs zij in ruil voor terugtrekking op die grenzen van de Arabieren verwacht. Zijn uiteenzetting gaat meer in de richting van een nieuwe voorlopige overeenkomst, bijvoorbeeld met Egypte, dan in die van de kans op een allesomvattende afspraak. Je kunt ook moeilijk verwachten dat Syrië instemt met een beperkte ontruiming van de Golan of dat eniig Arabisch Leader voorgoed de Israëlische zeggenschap over heel Jeruzalem zal accepteren. Als het gaat om de Jordaans-Pales- tijnse kwestie is de premier nog even vastbesloten als tevoren: hij wil niet onderhandelen met Yasser Arafat. Hij wil de Jordaniers niet voorschrijven wie ze in hun delegatie naar Geneve mogen opnemen, ook niet als daar een te identificeren lid van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO) bij zou zijn. Maar de delegatie zou wel Jordanië moeten vertegenwoordigen. De onderhandelingen zouden met Jordanië gevoerd en de akkoorden zouden met Jordanië gesloten moeten worden. „Dat houdt een heel kleine tegemoetkoming in aan de PLO, als dat is waar zij en de Arabische regeringen op uit zijn". Jeruzalem In een allesomvattende overeen komst zou Israel de rivier de Jordaan als veiligheidsgrens moeten aanhouden, al zou dat niet noodzakelijk een politieke grens moeten zijn en Jeruzalem zou een eenheid moeten blijven en hoofdstad van Israel. De bevolkingsgroepen van moslims en christenen zouden een admini stratieve controle mogen krijgen over hun heilige plaatsen in de stad. En de 100.000 Arabieren, die nu burgers vam Jordanië zijn, maar oorspronkelijk uiit Jeruzalem komen? „Laat ons een onderscheid maken tussen de nationaliteit van de bevolking en de souvereine controle over het gebied," zegt Rabin hierop, „Als het om het gebied zelf gaat: daar valt niet over te redetwisten, dat moet een deel van Israel zijn. Maar over de nationaliteiten, daar valt over te praten." President Ford weet nu waar hij aan toe is. Ohserverdienst

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9