Britten moeten vandaag ja of nee tegen de EG uitspreken GfD "Ga praten met Moboeto Nog oppositie tegen regime in Z-Vietnam Regering sleutelen ttelijke zou aan we loonpolitiek NAAST HET NIEUWS "NAVO-landen moeten samen herstellen van economische recessie" HET MOTORHUIS "CIA ontwikkelde moordcomplotten99 Tanzania over ontvoeringszaak VAN REEUW!! De Tijdgeest DONDERDAG 5 JUNI 1975 LONDEN (SP) Vandaag maken de Britten uit of zij in de EG willen blijven of niet. De definitieve uitslag zal niet eerder bekend zijn dan morgenavond. Op de laaste dag van de EG-Teferendum-campagne deden beide kampen een emotioneel beroep op de veertig miljoen kiesgerechtigde Brittien toch vooral hun stem uit te brengen. De Britse militairen in Noord-Ienland hebben dat reeds gedaan. Britse koerswijziging LONDEN (SP) In politieke kringen in de Britse hoofdstad nemen speculaties toe dat de so cialistische regering toch over zal gaan tot een wettelijk geregelde loonpolitiek. Dit zou een dramatische koers wijziging van premier Wilson be tekenen. De Britse regeringslei der heeft voordurend gezegd een dergelijke stap zelfs niet in over weging te willen nemen. De direkte aanleiding voor.de hardnekkige geruchten over een op handen zijnde wettelijke loon politiek is de dreigende algeme ne spoorwegstaking, die op 26 juni voor onbepaalde tijd in moet gaan. De Britse spoorwegmannen willen een loonsverhoging die ho ger is dan toegestaan in het so ciaal contract tussen de Britse regering en de vakbonden. De Britse regering heeft het in middels duidelijk gemaakt dat zü niet van plan is tussenbeide te komen in het conflict van de spoorwegmensen en de directjie van de Britse spoorwegen. Dit was wat de spoorwegmensen hadden gehoopt. Een tegenvaller voor hen is bovendien dat Jack Jones, de meest invloedrijke vak bondsman van Engeland, de sta king min of meer heeft afgekeurd. Toch zal de spoorwegstaking sneller ernstige gevolgen hebben voor de Britse economie dan aan vankelijk werd verwacht. De 260.000 mijnwerkers, alsmede de Britse posterijen, hebben de spoorwegmensen reeds toegezegd elke poging om steenkool en an dere goederen met alternatieve vormen van transport te vervoe ren te zullen boycotten. Ook de bond van treinbestuurders die niet tot een staking heeft beslo ten, heeft gezegd niets te zullen ondernemen wat het stakingsef fect zal doen verminderen. Omdat zij vandaag in staat van ver hoogde paraatheid verkeren, gingen zij gisteren reeds naar de stembus. Hoewel het stemmen niet verplicht was, was de opkomst bij sommige mi litaire stemlokalen bijna honderd procent. De algemene opkomst bij het referendum is een zaak die bei de partijen met zorg vervult, in het bijzonder de pro-Europeanen. Hoe wel alle opiniepeilingen voorspellen dat het Britse volk met grote meer derheid "ja" zal zeggen tegen de EG vinden zij dat een meerderheid op zichzelf niet voldoende zal zijn. Vol gens hen zal een kleine meerderheid niet dat vertrouwen bij de overige EG-landen wekken, dat Engeland economisch zo hard nodig heeft. De anti-Europeanen geloven dat de Britten het voorbeeld van de Noren zullen volgen, die in 1972 tegen alle adviezen van de regering en werk gevers in tegen de EG stemden. Pe ter Shore, de minister van Handel, zei gisteren in een televisiedebat dat Engeland in 1973 onder valse voor wendsels lid is geworden van de EG. Hij voegde er aan toe overtuigd te zijn dat de Britten "nee" zouden stemmen. Aanvankelijk is er. sprake ge weest dat de stemmen zouden worden overgeteld als het verschil tussen "Ja" en "nee" kleiner zou zijn dan 150.000 stemmen. Premier Wilson heeft echter gezegd dat hij elke uit slag zal accepteren, hoe klein het verschil ook zal zijn. De Britse conservatieve partijleidster Margaret Thatcher lijkt hier een blik in de toekomst te werpen, nu vandaag het Britse referendum over de EG wordt gehouden. SAIGON (AP) Een functiona- rechtse regime schuil houden en zich tot e i de revolutionaire regering in Zuid-Vietnam heeft bevestigd dat zich ten noorden van Saigon nog 6teeds militairen van het verslagen verzetten tegen de nieuwe machts- politieke scholing krijgen. Aan de hebbers. De functionaris heeft vol- scholing nemen 1500 jongeren uit al- gens een in Saigon verschijnend le 11 districten van Saigon deel. BONN (AP) Bondskanselier Helmut Schmidt heeft gisteren in de Westduitse Bondsdag gezegd dat de NAVO zijn politieke stabiliteit alleen kan hervinden wanneer de lidstaten gezamenlijk zoeken naar herstel uit de huidige economische recessie. Schmidt, die de Bondsdag verslag uitbracht van de recente NAVO-top in Brussel en de gesprekken tussen de landen te Parijs, had prijzende woorden voor president Ford wegens diens uitgesproken verzekering dat Amerika haar verplichtingens Je gens de Europese bondgenoten zal na- groep Jongeren die een korte komen. elementen, aanhangers van de Zuid-Vietnam, Da Nang na twee iron*™ Hio r,™ steeds maanden van militair bestuurons kunnen verlaten "De kern van ons bondgenootschap de solidariteit tussen Amerika en Europa, is intact" verklaarde Schmidt en verzekerde op zijn beurt dat "de Verenigde Staten zich op Er is weer eens wat te zien bij Het Motorhuis! Komt U snel naar één van onze showrooms waar wij U presenteren: iets geheel nieuws op Vauxhall-gebied en natuurlijk óók: Bedford, Opel en een show met grote sorte ring gebruikte auto's. LEIDEN: Vondellaan 80 Tel. 071—69313 KATWIJK: Ambachtsweg 1 Ind.terr. 't Heen Tel. 01718—71046 VOORSCHOTEN: Julianalaan 46 Tel. 01717—2559 Amerikanen, die zich schuil houden en moeilijkheden wil- onder een burgerbestuur is geplaatst. Schmidt lichtte de Bondsdag in 'en veroorzaken, uit te schakelen. De militaire bestuurscommissie heeft over een vier puntenplan dat hij tlj- Meer details verstrekte hij echter de macht niet. In Saigon doen nog steeds be richten de ronde dat solda' voormalig Zuidvietnamese leger zich ledige steun revolutionair co- dens de NAVO-conferentie ter tafel mité overgedragen na de orde in de had gébracht." Naar Schmidt's stad te hebben hersteld en de vol- ning kunnen de NAVO-landen met Nelson Rockefeller, kritiek. Beijers Naudê: Chr. Instituut moet doorgaan Dader lag niet op het kerkhof De 34-jarige Hagenaar A. K.. verdacht van een inbraak in Rijs wijk, is, toen hij bij thuiskomst twee rechercheurs in zijn woning aan de Rododendronstraat vond, spoorslags verdwenen. De recher cheurs, die een achtervolging inzetten, losten twee waarschuwings schoten, maar dat mocht niet baten. Uiteindelijk zwom de man over een vijf meter brede sloot, waarna hij op de begraafplaats „Nieuw Eykenduynen" belandde. Bij de begraafplaats raakten de rechercheur en de inmiddels opgetrommelde 25 agenten plus speur hond het spoor bijster. De planken van de nieuwe ingebruikge- nomen graven werden in het nachtelijk duister gelicht, maar de vermoedelijke dader van de inbraak lag niet op het kerkhof. Hii is nog steeds spoorloos. Huisvrouw uitgekleed door 'psycholoog' Een pseudo-psycholooa heeft een 20-Jarige huisvrouw in Hilver sum met een zgn. onderzoek dat hij heet te verrichten naar de menselijke spierontwikkelingen zover weten te krijgen, dat zij zich voor hem uitkleedde. Pas toen de man zijn eigen kleren wilde uittrekken, kreeg de vrouw argwaan en wees de „onderzoeker" de deur. De man meldde zich bij de vrouw met de mededeling dat hij een afspraak met haar man had gemaakt over een ondervraging in verband met een onderzoek waarmee hij als psycholoog-fysio therapeut bezig was. Gedwee beantwoordde de huisvrouw de vra gen, ook toen de vragen zich naar .het terrein van de sexualiteit verplaatsten. Zelfs ging zij op verzoeken in om verschillende lichaamsdelen te tonen. Pas toen de onderzoeker zich echter van zijn eigen kleren ging ontdoen, zag de vrouw de bedoelingen van haar bezoekers. Zü stuurde hem het huis uit. Haar man heetf in middels aangifte gedaan bij de politie. Deze acht het niet uitge sloten. dat meer vrouwen het slachtoffer zijn geworden van een dergelijk^ „onderzoek". Kater erft kapitaaltje Mevrouw Ivy Mabel Blackhurst in Sheffield in Engeland heeft haar kater Blackie een kapitaaltje van 22.000 pond sterling na gelaten. De nalatenschap van mevrouw Blackhurst bedraagt 27.000 pond sterling. In haar testament heeft zij bepaald dat daarvan 5000 pond moeten gaan naar enkele erven, en dat de rest moet worden besteed aan een zorgeloze oude dag voor Blackie. „Ik houd erg veel van mijn kater Blackie en ik wil ervoor zorgen dat hij na mijn dood in mijn huis kan blijven wonen", aldus het testament. Wat na Blackie's dood nog van het kapitaaltje over is gaat naar de dierenbescherming. Autogordel vast: botsing volgde Een 44-jarige vrouw uit Wageningen heeft een voor een stop licht stilstaande auto geramd toen ze rijdend haar autogordel om wilde gespen. Tijdens een ritje door de stad zag zij een politie auto. Prompt gespte ze haar gordel om met het fatale gevolg Beide automobilisten kwamen met de schrik vrij. De auto's waren rijp voor de sloop. Slager kon geen bloed zien Een 37-jarige slager uit het Gelderse Eist is gistermorgen vroeg opgesloten omdat hij enkele buisjes met bloed, afkomstig van bloedproeven, op de grond smeet en kapot trapte. De man was tegen twee uur 's nachts na een achtervolging aangehouden toen hy op de Rijnbrug een stopteken van de politie negeerde. Bij zijn aan houding bleek hij onder invloed te verkeren. Op het Arnhemse politiebureau bleek het promillage 0,8 te zijn. Tegen half vijf kon de man weer naar huis, maar in een onbewaakt ogenblik greep hij de buisjes bloed en gooide ze op de grond. De slager is daarop opgesloten. WASHINGTON (AP) De voorzit- het feit dat de CIA betrokken is ge- de commissie-inlichtingen weest bij samenzweringen moord '°n van de senaat in de Verenigde Sta ten, Frank Church, heeft gisteren meegedeeld dat hij had vernomen dat de CIA, de centrale inlichtin gendienst enige moordcomplotten had ontwikkeld. doel hebbend". Tijdens de onderzoekingen .naar het gedrag van de CIA door de com missie-Rockefeller en het comite- Church is aan het licht gekomen dat de dienst enige malen had samenge zworen tegen de Cubaanse leider Fi del Castro. Verleden week had de generaal- majoor van de luchtmacht buiiten Hij weigerde er bijzonderheden o- ver mee te delen en zei ook niet of die plannen waren uitgevoerd. Hij stond evenwel z genover verklaringen sident Nelson Rockefeller en andere Leden van de commissie-Rockefeller die hadden verklaard dat de CIA bui ten 't boekje was gegaan, maar niet ernstig en evenmin vaak. Leden van de commissie-rockefeller president" Kennedy of welke andere hebbe ndoen weten dat t eigen rap- Kennedy ook mij bevel hadden ge- port over de CIA dat gericht is tot geven voorbereidingen te treffen de president het ontwerp "aanslagen" tot moordaanslag op Castro", behandelt en duidelijke taal spreekt. kritisch te- dienst Edward Landsdale eezetrd dat vice-pre- hij via een tussenman opdracht had gekregen "van de hoogste autoriteit in het land" en dat was toen presi- den John Kennedy, Castro hoe dan ook*uit de weg te ruimen. Later ontkende hij evenwel KAAPSTAD Dr. d. schuil houden in de bossen langs de te hebben gekregen. Het bericht rivieren ten noorden van de hoofd- Da Nang is het eerste waarin wordt de stadsbevolking dit plan de economische teruggang Naudé, directeur van het door de Dit rapport zal het komende week- Beijers ei?,de worden geopenbaard. ADVERTENTIE de baas worden. stad. Om hoeveel militairen het gaat gesproken over overdracht de De bondskanselier zei dat zijn is niet bekend. De regering heeft madht aan de burgere. Da Nang is stellen te Brussel "niet zonder enkele dagen geleden te kennen ge- door militairen bestuurd sinds de tect" zijn gebleven, geven een operatie te ondernemen stad begin april veroverd werd door deze troepen uit te schakelen. Er hen op de troepen van de regering i Nguyen van Thieu. De vier punten zijn: neerde aanpak van de credietverle- ning, een vermijden van nationale Ik heb reden te geloven", zei de regering torster "besmet" veridaar- senator Church nog. "dat de com- d?Chr instituut, gelooft, dat het in- (van de vice-president) be- stituut een belangrijke functie ver- Echikt; over Vinktere >*wij2®n van vult om te komen tot 'n vreedzame oplossing voor Zuidelijk Afrika. Daarom moet, aldus Naudé, alles gedaan worden om voortzetting het werk mogelijk te maken. eens weer Intussen heeft het Zuidvietname- handelsbeperkingen die ten koste gens weer andere berichten hebben se mining van Buitenlandse Za- gaan van andere lidstaten, een ver- Waagstuk Drie mensen hebben gisteren op een motorfiets via een kabel op 60 meter hoogte een rit over de Niagara-waterval gemaakt. dp rp2prin?«ïtrnpnpn 't ««"«—«wuw *»»- gtuui vtm tmucrc iiuauuiicii, ccu vei - veujite waarueuu uie u iu&uuuuuü vei - Een man bestuurde de motor, een ken de teruggave geëist van een scherpte bewaking van de inflatie die kondigt, uiteindelijk zal overwinnen, tweede stond rectop in het zadel, ter- Boeing 707 van Air Vietnam, die mo- naar Schmidt's mening niet opnieuw Naudé hoopt, dat de buitenlandse wijl een vrouw aan één voet aan het menteel in Hongkong aan de grond mag aanwakkeren en een spoedige gelden die staat. Air Vietnam zou Hongkong hervatting van het gesprek tussen ren, nog tienduizenden dollars verechul- de olielanden, de geïndustrialiseerde bewegingen die gebruik maken van haald om te bewijzen dat hij eenheden vuur geopend op de zones opstandige soldaten zich schuil hou den. De rebellen zouden regerings patrouilles en bussen m^t burgers overvallen om aan voedsel en voor raden te komen. Bij de acties zijn echter geen omvangrijke legertroe- pen betrokken en de rebellen zouden bedreiging voor 't re- ormen. De regerings functionaris die een en ander be kend maakte zei dit in een toespraak digd zijn voor verleende diensten. wereld en de ontwikkelingslanden. geweld. professionele waaghals is. Dar-es-Salaam Tanzania heeft de Verenigde Staten en Nederland medegedeeld, niets te kunnen bijdragen in de onderhandelingen met de ontvoerders van Emily van Zinnicq Bergmann en twee Ameri- kaanse studenten. Tanzania vindt, dat onderhandeld dient te worden met Zaïre's president Moboetoe Sese Seko, omdat het gaat om een Zaïriaanse guerrillagroep die de drie studenten in Zaïre gevangen houdt. De regering Nyerere vindt dat ze met name door de Amerikanen onredelijk onder druk wordt gezet om te onderhandelen, waardoor er Emïlie van Zinnicq Bermann ongerechtvaardigde hoop blijft be staan, terwijl de feiten anders zijn. Uit de brief, die een van de vrijgelaten studenten, Barbara Smuts, aan president Nyerere heeft gegeven, blijkt dat de studenten over het Tanzania-meer zijn ont voerd met een motorboot en dat ze zes uur onderweg zijn geweest naar Zaïre. Barbara Smuts heeft een beschrijving kunnen geven van een zeer goed georganiseerd militair kamp, hoofdkwartier van de rebellen van de Volks Revolutie Partij. Deze guerrillagroep, een marxistische groepering die tegen het bewind- Moboetoe is, is ontstaan in 1964-1966 in het voormalige Belgische Kongo. De groep zegt, dat ook de linkse martelaren Loemoemba en Muelele uit hun kringen voortkomen. De ontvoering van de studenten moet de aandacht van de wereld op hun bestaan vestigen. Tanzania is door de groep in grote verlegenheid gebracht, want terwijl de eisen van de ontvoerders aan Tanzania zijn gericht, wordt ook gevraagd om de guerrillagroep aan wapens en geld te helpen. De rebellen vragen een grote hoeveel heid Amerikaanse wapens. Dat zij juist Amerikaans wapentuig eisen wekt de suggestie dat ze al in het bezit zijn van Amerikaanse wapens, waarover ook het leger van Zaïre beschikt. Het leger van Tanzania daarentegen is uitgerust met Chine se wapens. De eisen omvatten vooral ammunitie, 200 75 mm-raketten, 500.000 dollar en de vrijlating van een aantal Zaïriaanse politieke gevangenen in Tanzania. En het probleem is dat Tanzania moeilijk ertoe gebracht kan worden, wapens be geven aan rebellen in een bevriend buurland. Maar het probleem voor Zaïre is even groot Moboetoe heeft steeds gezegu. niet te geloven dat ontvoerde studenten in zlji» ;&nd zijn. Als hij dit zou toegeven zou hij ook moeten vertellen dat in Zaïre een rebellen groep actief is. En dat wil hij niet. Uw beste wonen begint bij Rotterdam, Binnenwegplein, 010-141800 Amsterdam, Stadhouderskade 3. 020-160491 Hilversum. Leeuwenstraat 45/47, 02150- 14565 Tilburg. Spoorlaan 340, 013-422326 Venlo, Koninginneplein 46, 077- 16618 Amsterdam Bilderdijkslraal 73/87 020-181414 Osdorpplein 3-17 020-191707 Amstelveen Winkelcentrum 020-454951 Nederlands grootste wonlng- inrichters-komblnatle. Keus uit meer dan 3000 meubel- en wonlngtextielkombinatles. VRIJ TOEGANG, elke werkdag, óók zaterdags, van 9 tot 17 uur 30. Op koopavonden tot 21 uur. '8 Maandags gesloten.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9