CERVIX-ONDERZOEK IN REGIO Fusie ziekenfondsen afgesprongen jf Katwijksche Bouwvereeniging gaat op grote schaal renoveren ALPHEN CENTRUM NIEUWE COMPUTER-ADMINISTRATIE Alpheuse werkgroep toe aan uitwerking van plannen: Intocht Laurianen Bierman geopend NEGEN MILJOEN GULDEN VOOR DE RODE BUURT 9AGIN A 4 DONDERDAG 5 JUNI 1975 ALPHEN AAN DEN RIJN De voorgenomen fusie van de zie kenfondsen „Alphen en omstre ken", „Vecht en omstreken" int Mijdrecht en „Woerden en om streken", die per 1 januari jJ. zou ingaan en die 130.000 verzeker den zou omvatten, is voorlopig definitief van de baan. Niet inpasbaar De voorbereidingen waren al in een vergevorderd stadium, de zie- kenfondsbesturen waren het in principe nagenoeg eens, maar het samengaan is uiteindelijk afge sprongen op het feit dat de pri maire en secundaire (pensioen regeling bijv) arbeidsvoorwaarden van het ziekenfondspersoneel in Mijdrecht „niet inpasbaar" ble ken, zoals directeur A. P. Stui- venberg van het Alphense zieken fonds het formuleert. Het personeel, dat van tevoren was gegarandeerd dat er niemand zou worden ontslagen, zou wel een gelijkschakeling in loon etc. moeten aanvaarden. Voor de werknemers in Mijdrecht kwam dat neer op een achteruitgang. Ook de drie ingeschakelde vak bonden zagen geen oplossing daarvoor. De drie 2d ekenfondsbe sturen hebben toen zelf besloten van een fusie af te zien. Momenteel wordt wel de moge lijkheid bekeken van een samen gaan tussen het ziekenfonds in Alphen, en dat in Woerden. Dit gebied zou in totaal 110.000 ver zekerden omvatten. Overigens gaat er in de loop van augustus wel een andere vorm van samenwerking bestaan tussen een 14-tal ziekenfondsen in Zuid- Holland. De fondsen in Alphen, Mijdrecht, Woerden, Gouda en Leiden (in de beide laatste steden gaat het om twee ziekenfondsen), Noordwij k en een deel van de Haarlemmermeer alsmede nog enkele anderen, gaan al hun ge gevens over hun verzekerden (in totaal zo'n 900.000 aangeslotenen) in de computer stoppen. Daartoe is gevormd de stichting „Reken centrum Het Groene Hart". De centrale computer (van Sperry Univac) staat in Amstelveen. Via beeldschermen komen alle gegevens direct opvraagbaar bin nen bereik van elk van de zieken fondskantoren. De centrale coör dinatie van dit net komt te liggen in Alphen, onder supervisie van directeur Stuivenberg. In de loop van augustus wordt dit nieuwe systeem ingevoerd. Eind volgend jaar hopen de 14 deelne mende ziekenfondsen dan al hun gegevens in de computer te heb ben opgeslagen. Declaraties Volgens directeur Stuivenberg is de soepelheid van de ziekenfonds administratie daarmee gediend, maar zeker ook de controle op één en ander: „neem bijvoorbeeld de geneesmiddelen-declaraties. Nu krijgen we alleen de totale bedragen per arts en per apothe ker. Straks is het mogelijk om dat uit te splitsen per geneesmiddel". A. P. Stuivenberg ALPHEN AAN DEN RUN ï- avond staan ze weer langs de kapt": de familie, buren, vrienden en k-n- nissen met bossen bloemen, ter ere van "de helden" van de avond-T li ra. De laatste rit zit er dan op. De 1375 Laurianen vertrekken d de klok van zes uur eerst nog voor een rit, die voert langs Woubruvre, Rijnsaterwoude, Langeraar en Kor ter aar. Bij de terugkeer naar Al phen is het verzamelen geblazen bij sportpark De Bijlen. Laurapleiin Vanaf dat punt verloopt de feeste lijke intocht naar zaal Nabij op het Lauraplein. Verwacht wordt, dat dit plaats zal vinden rond half negen. BOSKOOP In het kader van de sportweek wordt vanavond in het Verenigingsgebouw aan de Rozen- laan een schaakwedstrijd voor ieder een gehouden Inter Nos heeft de or ganisatie in handen. Aanvang kwart voor acht. VOORHOUT Nog geen half jaar geleden werd het tweede bedrijf van Auto Bierman ge opend in Katwijk en nu' heeft deze zaak ook een vestiging aan de Jacoba van Beierenweg in Voorhout. Het nieuwe pand» werd gistermiddag geopend door de heer J. Poitou, algemeen di recteur van Chrysler Nederland (zie foto). Vandaag, morgen en. over-, morgen houdt Bierman „open huis" voor alle belangstellenden, die eens vrijblijvend rond willen kijken. Zaterdag is er bovendien een show met parachutisten, die precies op het terrein van Bierman moeten landen. Me vrouw Stolwijk, echtgenote van de burgemeester, zal van .deze parachutisten een cheque krij gen voor een geheel verzorgde feestavond voor de Voorhoutse bejaarden. ALPHEN AAN DEN RIJN Er bestaat een reële kans, dat nog in de loop van dit jaar in de Alphense regio wordt begonnen met een bevolkingsonderzoek naar baarmoederhalskanker (cervix). Het citologisch laboratorium van het academisch ziekenhuis in Leiden, dat bereid is het onderzoek te verrichten, zou deze herfst al aan de slag kunnen. Nagenoeg alle kruisvereni gingen hebben inmiddels bericht, dat zij hun gebouwen voor dit onderzoek beschikbaar willen stellen. Verder zijn ook de vrouwenbonden ingeschakeld De volgende stap is, dat de gemeenten nu nog om administratieve hulp moet worden verzocht bij het versturen van de oproepen. De bedoeling is, dat alle vrouwen tussen de 25 en 50 jaar worden betrokken bij dit tweejaarlijks, re gionaal onderzoek. Het idee voor dit cervix-project werd in januari '74 gelanceerd door mevrouw A. J. Berkemeier-AUon, voorzitster van de NW-vrouwen bond in Alphen. Naderhand schaar de zich ook de Federatie van* Vrou welijke Vrijwillige Hulpverlening, 'n overkoepelende organisatie van tien Alphense vrouwenbonden, zich ach ter het plan. Op 4 februari '74 gaf de aan ziekenhuis Rijnoord verbonden vrouwenarts M. J. Siegers een uit eenzetting over het hoe van een cervix-onderzoek in een stampvolle zaal Nabij. Sindsdien is er voor het uitwer ken van de plannen een werkgroep gevormd, welke bestaat uit mevrouw Berkemeier, dr. K. Gill (huisarts in Zwammerdam), drs. J. R. v.d. Reij- de (voorzitter van Het Zilveren Kruis), dokter G. A. de Haak (advi serend geneeskundige bij het zieken fonds "Alphen en Omstreken") en directeur A. P. Stuivenberg van laatst genoemd ziekenfonds. Tijdens zijn lezing vorig jaar, stelde dokter Siegers dat er in Ne derland jaarlijks 800 tot 1000 nieuwe gevallen van baarmoederhalskanker worden ontdekt. Per jaar sterven er in ons land ongeveer 400 vrouwen aan deze vorm van kanker. Over de oorzaak van ontstaan, al dus dokter Siegers bij zijn uiteenzet ting, is nog weinig bekend. Wel staat vast dat er een verband moet be staan met het hebben van geslachts gemeenschap. Vermoed wordt, dat daarbij een virus wordt overge bracht. Onderzoek bij nonnen heeft aan het licht gebracht dat bij hen geen baarmoederkanker kan worden geconstateerd. Vrouwen met meer dan twee kinderen lopen een groter risico deze ziekte te krijgen, dan vrouwen met minder of geen kinde ren, zo is voorts statistisch gebleken. Over het verloop van de ziekte we ten de medici méér. Bekend is, dat het tien tot twintig Jaar duurt voor een sluimerende vorm van baarmoe derhalskanker zich openbaart. Re gelmatig onderzoek is dus de enige manier om daar in een vroeg sta dium achter te komen. Daartoe wordt een simpel "strijk je" gemaakt, dat in het laborato rium wordt onderzocht. Voor zo'n strijkje kan men terecht bij de huisarts of de vrouwenarts, tegen prijzen die op dit ogenblik va riëren van f 25 tot f 45. Voor sommi ge ziekenfondsleden is deze hande ling sinds enige tijd zelfs gratis. Directeur Stuivenberg van het zie kenfonds "Alphen en Omstreken": "het is nu al normaal, dat bij een vrouw die regelmatig bij de dokter voor de pil komt, één maal in de twee jaar een uitstrijkje wordt ge maakt. En dan hoeft ze helemaal geen afwijking te hebben. Dat onder zoek wordt betaald door het zieken fonds". De werkgroep heeft alle kruisver enigingen in de regio al aangeschre ven met de vraag of zij hun gebouw ter beschikking willen stellen of wil len verhuren voor dit onderzoek. Vrijwel alle besturen reageerden po sitief. Voorts is de hulp van een aan tal vrijwilligsters vereist (daarvoor zijn* de vrouwenbonden ingeschakeld) bij de administratieve verwerking, en ook de gemeenten moeten nog be reid blijken om hun gegevens over de categorie vrouwen van tussen de 25 en "50 jaar, uit het bevolkingsre gister te leveren. Tenslotte zal er ook een nauw samenspel met de art sen moeten komen. Borstkanker Uit de informatie die directeur Stuivenberg en dokter De Haak gis teren tydans 'n persbijeenkomst ver strekten over de stand van zaken met betrekking tot het cervix-onderzoek in deze regio (Stuivenberg: "als zo'n onderzoek er komt, dan regio naal. Een verzekerde in Roelof- arendsveen is mij net zo lief, als iemand in Alphen"), blijkt dat met name deze twee aan een ziekte kosten verzekerende instelling ver bonden figuren zich toch wel heb ben afgevraagd of misschien niet een veel meer voorkomende vorm van kanker, naihelijk borstkanker (Jaarlijks 2300 slachtoffers eis'end in Nederland tegen 400 sterfgevallen aan baarmoederhalskanker), welke bovendien op een eenvoudiger (en goedkopere) wijze is op te sporen, niet een hogere prioriteit zou moe ten krijgen. Mevrouw Berkemeier: - "We heb ben daar lang over zitten praten binnen de werkgroep. Maar ik vind, over het ontdekken van borstkanker zie je zó veel op de tv, je leest er zó veel over in de damesbladen, het is een heel eenvoudig onderzoek dat iedereen bij zich zelf kan doen. Maar bij baarmoederhalskanker, daar zie je niks, je kunt er niet bij". Uitstrijkje Een gecombineerd onderzoek op' zowel baarmoederhalskanker als borst kanker - indertijd ook sterk aange raden door dokter Siegers - zit er om praktische redenen vermoedelijk niet in, aldus mevrouw Berkemeier. Dat zou een tea omslachtig onder zoek worden, en controlerend per soneel ontbreekt ervoor. Resulterend is de werkgroep nu op een punt beland, waarop - ander half jaar na het lanceren van het plan - ernst gaat worden gemaakt met de realisering van alleen het cervix-project. De hieraan voor de vrouw ver bonden kosten, vormen nog een on gewisse factor. Het citologisch labo ratorium berekent f 25 per uitstrijk je. Onzeker is nog, wat erbij komt aan huurkosten voor "de kruisgebou- wen (in Hazerswoude gaat d-*t voor niks, Zevenhoven berekent bijvoor beeld f 100 per dag) etc. Er zou een meebetalen van ziekenfondszij de kunnen zijn, stelt directeur Stui venberg voorzichtig, uit de aanvul lende verzekering, maar dit betreft dan alleen de ziekenfondspatiënten. Niet de particulieren. Voorts speelt nog op de achter grond een rijkssubsidie van f 1,25 miljoen die de staatssecretaris van volksgezondheid voor dit werk lan delijk beschikbaar wilde stellen, maar waarvan dokter De Haak meent te bespeuren dat deze subsidie toch weer wat op losse schroeven is ge komen te staan, nu is gebleken dat aan het (ongecoördineerde) cervix- onderzoek momenteel al in Neder land zo'n f 20 miljoen per jaar wordt besteed. Vast staat in elk geval, dat als de Alphense plannen ook bij de ge meentebesturen gehoor vinden, de aan het cervix-onderzoek deelnemen de vrouw tenminste een kwart van de kosten voor haar rekening' zal moe ten nemen. LISSE Op zondag 8 Juni is er een bijzondere jeugddienst in de Ge reformeerde kerk van Lisse. Domi nee W. Steenbeek uit 's Graven- 1e is voorganger en de. "Surinam ï- gers" verlenen muzikale mede r- king. De dienst begint om zeven uur. HILLEGOM Veertig bejaar den en gehandicapten uit Hüle- gom en Oegstgeest zijn vanmor gen vroeg vertrokken voor een dagje uit met "De Zonnebloem". Aan de Nieuwe Haven in Hillegom lag een boot klaar, waarmee de veertig bejaarden en gehandicap ten vandaag gaan rondvaren in de omgeving. Hun vertrek werd opgeluisterd met een vrolijk zon netje en dat maakte de stemming die toch al goed was, nog beter. Dat de vrouwenorganisaties niette min sterk geporteerd zijn voor een "bevolkingsonderzoek", met persoon lijk gerichte oproepkaarten aan alle vrouwen, houdt o.m. verband met het feit dat baarmoederhalskanker in relatief vrij sterke graad blijkt voor te komen in sociaal zwakkere milieus. Die „kwetsbare" groepen, zoals dokter Siegers het formuleerde, hoopt men er zo bij te betrekken. Dokter G. A. de Haak: twijfel aan rijkssubsidie KATWIJK De Katwijksche Bouwvereeniging is begonnen met de renovatie van haar vooroorlogse woningbestand. Enkele weken gele den is de grote opknapbeurt ingezet in de eerste wijk die voor renova tie in aanmerking komt, de Rode Buurt in Katwijk aan Zee. In de Rode Buurt zullen 230 woningen worden verbeterd. De kosten daar van bedragen f 42.000,- per woning. Met deze renovatie wordt een oude wens van de Bouwvereeniging werke lijkheid. Al sinds tien jaar beston den er namelijk al plannen om de vooroorlogse woningen, en dan in het bijzonder de van vlak na de Eer ste Wereldoorlog daterende Rode Buurt, op te knappen. De mogelijk heden daartoe waren echter beperkt. Tot vorig jaar was het zo dat men van het Rijk bij renovatie niet boven f 8000,- per woning mocht komen. Dat komt omdat men daar in het verleden de nadruk legde op nieuw bouw. Enkele Jaren geleden advi seerden zowel het Rijk als de ge meente nog tot het afbreken van de Rode Buurt. Er is echter een kentering opgetre den. De overheid staat, mede uit een oogpunt van werkgelegenheid, niet langer afkerig tegenover het in standhouden van oude wijken en dat komt tot uiting in een veel soepeler opstelling wat de financiering be treft. Het Rijk neemt deze voor hon derd procent ter hand en staat ook in voor het exploitatietekort. Dat is niet gering. Wat de Rode Buurt aangaat houdt men er rekening mee dat het Rijk per maand voor iedere woning f200,- zal moeten bijdragen. Daarte genover staat echter dat de huur ook door het Rijk wordt vastgesteld. Men streeft er naar de woningen na de renovatie op het harmonisatiepeil te brengen, wat er op neer komt dat de huur f 175 per maand zal gaan be dragen. Momenteel wordt voor deze woningen f 70,- betaald. Wensen Ondanks deze verhoging staan de bewoners achter de plannen. Enke len hebben in het verleden wel eni ge reserve getoond. Dat betrof dan vooral oudere mensen voor wie het allemaal niet meer zo nodig hoefde en diegenen onder de huurders die in het recente verleden hun woning al voor eigen rekening hebben laten verbeteren. Met deze verbeterinegn wordt geen rekening gehouden. De Bouwvereniging heeft zich op het standpunt gesteld dat men op eigen risico is gaan opknappen, omdat men bij het bekend maken van zo'n voor nemen steeds gewaarschuwd is dat een verbetering wel eens van korte duur zou kunnen zijn vanwege de plannen van de Bouwvereeniging. De renovatie van de Rode Buurt geschiedt op grond van de wensen die de bewoners daaromtrent geuit hebben. Men heeft namelijk uitge breid de mogelijkheid gehad zijn verlangens kenbaar te maken. In het meest prille stadium is er een vergadering met de huurders gehou den, waarop deze geïnformeerd wer den over de plannen. Daarna is er een bewonerscommissie ingesteld die contact hield met de Bouwvereeni ging. Ook over de inhoud van de renovatieplannen hebben de bewo ners kunnen meepraten. Zij hebben eerst via een enquete kunnen kie- zien uit een aantal modellen, waar van er twee vervolgens in de prak tijk gebracht zijn. Eind vorig Jaar heeft de buurt tenslotte met ruime meerderheid (75 procent) voor één type gekozen. Volgens de type worden de hui zen ingrijpend veranderd. Beneden worden twee kamers doorgebroken en komt er een nieuwe keuken. Bo ven worden drie slaapkamers ge maakt (oorspronkelijk had men daar slechts de beschikking over een gro te zolderruimte). Verder wordt de achtergevel vernieuwd en wordt er het een en ander veranderd aan de dakkapel. In feite komt het er dus op neer dat slechts de voorgevel on veranderd blijft. Zelfs dat was niet de bedoeling van de bewoners. Zij wilden geheel nieuwe voordeuren hebben. Deze wens werd door de Bouwvereniging niet gehonoreerd. Zij stond op het standpunt dat de huidige deuren, die uit twee delen bestaan, zo karakteristiek zijn voor deze buurt dat het behoud ervan ab soluut noodzakelijk is. Tijdens de renovatie - die geschiedt per twintig woningen - zullen de be woners gedurende ongeveer acht we ken elders ondergebracht worden. Om de kosten daarvan en die van de inrichting van het opgeknapte huis te bestrijden krijgen zij een vergoeding van f 3000,-. Op deze ma nier te zijn met de renovatie van deze buurt. Het zit erin dat men dan al bezig is met het opknappen van de vooroorlogse woningen in de buurt van de Varkevisserstraat. Daar is men momenteel aan het praten met de bewoners om de zaken van de grond te krijgen. In de komende ja ren zal ook een begin worden ge- oude woningen in de buurt van de vroegere gasfabriek en die in Kat wijk aan den Rijn. Op deze manier hoopt men een gedeelte van Katwijk te behouden dat bij niet ingrijpen over vijf jaar tot de ondergang gedoemd zoii zijn. Dat zou te betreuren zijn geweest, want het gaat hier dan wel niet boomstraat worden zestien huizen gerenoveerd. Er komt een grotere dakkapel aan de achterkant, een nieuwe voordeur, verwarming en een betere douche. om een stuk echt oud Katwijk, maar toch wel om iets dat er wat van weg heeft.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 4