Den Haag' 'Eindelijk rond met Hermens naar record 'getrokken' Vrif spel Shane Gould wil hippies bekeren QESsSB PSV KOOPT ENGELSE VOETBALLER JAN KODES HAD HET MOEILIJK GROENENDIJK TEKENT VOOR EEN JAAR 108ste DODE Lex Schoenmaker: "Ceulemans moet de eerste stap zetten" Eindhoven heeft nog goede hoop Tweede zege van Maertens, zesde van De Vlaeminck Branco Oblak de architect DONDERDAG 5 JUNI 1975 PAGINA 13 ROTTERDAM „Eindelijk, eindelijk is het toch voor elkaar gekomen". Lex Schoenmaken sprak vanochtend met een zucht van verlichting deze woorden. „Al ben ik er eigenlijk altijd wel van overtuigd geweest dat het dit keer wel in orde móést komen. Ik wilde immers in geen geval voor Feyenoord blijven spelen; Feyenoord besefte dit en begreep dat ik toch niet te houden viel; in het Zuiderpark zagen ze me graag komen en ik, en vporal mijn vrouw Corrie niet te vergeten, wilde dolgraag naar Den Haag terug. Nou ja, en dan kan een tranfer toch bijna 'niet mis gaan". Door Rob Vente "Alleen het puntje "geld" kan dan nog lastig zijn. Oh nee, niet wat betreft mijzelf. Ik was al vrij vlug met FC Den Haag rondgekomen. Maar de afkoopsom van Den Haag aan Feyenoord, hè. Nou Ja, ze heb ben elkaar dan toch eindelijk gevon den. Gelukkig maar". Lex Schoenmaker ziet de toekomst weer helemaal zitten. „Bij Feyenoord kon ik toch geen vaste plaats in het eerste elftal veroveren. Maar nu word ik eindelijk weer eens in staat ge steld om mezelf waar te maken. Geen plek meer in de dug-out, maar voet ballen. Elke week. Geweldig. Ik besef overigens dat de verwachtingen in het Zuiderpark nu zeer hoog gespan nen zijn. Dat maakt het er ergens voor mij niet gemakkelijker op. Maar ik zal er in elk geval keihard voor werken om de mensen in Den Haag niet teleur te stellen. Daar kan ie dereen van op aan". Manager Eddie Hartman en zijn Rotterdamse collega Guus Brox had den de afgelopen dagen herhaalde lijk telefonisch kontakt met elkaar. Elke keer weer leek de transfer op een haar na rond. Elke keer weer bleken er ineens toch weer "onover komelijke obstakels" te zijn. Toen men elkaar uiteindelijk, wat betreft de transfersom, vond, die rond de vier ton moet liggen, ontstonden er pro blemen over de wijze van betaling. Telefoontje De FC Den Haag leek niet in staat om het hele bedrag onmiddellijk te kunnen gireren en Feyenoord voel de weinig voor een soort afbetalings regeling. Gisteravond een nieuwe ver gadering in het Zuiderpark. nieuwe telefoongesprekken. Feyenoord, dat al aardig tegemoetkomend was ge weest, wenste uiteindelijk geen drup pel water meer bij de wijn te doen. Guus Brox, in de vooravond: "Het hangt nu helemaal van FC Den Haag af. Ik wacht op hun telefoontje. Gaan ze akkoord of niet". Dat verlossende telefoontje kwam tenslotte gisteravond om kwart voor elf. Manager Eddie Hartman belde Guus Brox voor de zoveelste keer op. Nu met het definitieve bericht: "Het is in orde. De transfer gaat door". Eddie Hartman, later: "Het is een bijzonder zware bevalling geweest. Dat mag ik echt wel zeggen. Exac te bedragen wil ik niet noemen. Laat ik dit zeggen: FC Den Haag en Feyenoord zijn het eens geworden over het bedrag en over de wijze waarop dat bedrag zal worden vol daan". En daarna: "Weet je wat nu aar dig is? FC Den Haag weet dat alles okay is, Feyenoord, jullie krant, maar alleen Lex zelf nog niet. Die LONDEN/EINDHOVEN Volgens het Engelse persbureau Reuter heeft PSV voor 20.000 pond sterling (ruim 100.000 gul den) de 21-jarige voorhoedespe ler Nick Deacy gekocht van de derde divisieclub Hereford. Deacy, die vorig jaar door zijn club voor ruim 7.000 gulden werd aangetrokken en pas in achttien wedstrijden als senior speelde, wekte de belangstelling op van de landskampioen tij dens het pinkster-toernooi van het Amsterdamse Blauw Wit. PSV-manager Ben van Gelder ontkent echter dat al tot een aankoop zou zijn overgegaan. „Dat we grote belangstelling voor Deacy hebben is Juist maar dat we rond zijn, is niet waar. Ik verwacht de definitieve be slissing deze week. En wat het transferbedrag betreft dat ligt lager dan de genoemde 150.000 gulden". Branco Oblak, de 28-jarige middenvelder van Hajduk Split en het Joegoslavische nationale elftal, heeft gisteren een twee- Jarig contract getekend bij de Westduitse Bundesligavereni- ging Schalke '04. De afkoopsom voor Oblak, die niet voor 1 sep tember voor zijn nieuwe vereni ging mag uitkomen bedraagt ruim 500.000 gulden. is met Van Hanegem in 's Graven- zande aan het tennissen. Maar ik blijf hem bellen, want we moeten voor morgen afspreken. Om het con tract te tekenen, hè". "Het zal wel een contract van drie jaar worden. Maar eerlijk gezegd, moeten we het daar nog even over hebben". Het beste Guus Brox: "Ik ben niet ontevre den over de wijze waarop de zaak nu is afgerond. En ik geloof eerlijk ge- zegd dat dit de beste oplossing was. Ik bedoel, dat Lex weer terugkeert naar Den Haag. Ergens was hij voor ons niet meer te houden". Eddie Hartman deed gisteren ove rigens nog meer zaken. De Haagse manager, die vandaag met vakan tie gaat, slaagde er in om vijf spe lers voor een jaar te laten bijteke nen: Peter Landers, Rob Monnee, Rob Ouwehand, Martin Toet en Si mon van Vliet. Eddie Hartman: "Er zijn er nu nog zes bij ons die moe ten tekenen: Bres, De Caluwé, Jol, PARIJS De Tsjechoslowaak Jan Kodes heeft gisteren in de eer ste ronde herenenkelspel van de open Franse tenniskampioenschap pen op de banen van Roland Gar ros te Parijs verrassend veel moei te gehad met de jonge Pool Wojciech Fibak. Kodes, winnaar van "Pa rijs" in 1970 en 1971, won na verbe ten strijd diep in de derde set: 2— 6, 6—3, 8—6. De nummer één van de plaatsingslijst, Björn Borg, had geen moeite met de Amerikaan Nor man Holmes. De Zweed, die vrij dag 19 Jaar wordt, zegevierde met 6 2, 63. Een andere favoriet grand- prixwinnaar Guillermo Vilas (Arg), liet niets heel van de Westduitser Hajo Ploetz: 60 60. LEIDEN Will Groenendijk is gis teren officieel in dienst getreden bij FC Utrecht. Na de uitslag van de medische keuring, waarbij op geen enkel bezwaar was gestuit, kreeg de Leidse verdediger (22) het contract opgestuurd. Omdat aan alle „voor waarden" was voldaan, heeft Groe nendijk (die in de onderhandelingen werd bijgestaan door Gerard Désar) het contract van zijn handtekening voorzien en aangetekend terug gestuurd. De verbintenis geldt voor één Jaar. DOUGLAS De Britse motor coureur Phil Gurner \s gisteren om het leven gekomen tijdens de race in de 500 cc klasse op het eiland Man. Gurner, een 22-jarige mecani cien, verongelukte in de vierde van de zes rondes met een snelheid van ruim 160 kilometer per uur. Hij is het 108ste slachtoffer in de 64-jari- ge geschiedenis van het circuit. De race, meetellend voor het we reldkampioenschap, werd gewon nen door de Brit Mick Grant op een Kawasaki. de ban Belg Emiel Puttemans houdt zich op 5000 meter bewust in" op Papendal Actiefoto van (kop-pende) Lex Schoenmaker. Korevaar, Kila en de mysterieuze Ling". Nu Eddie Hartman met vakantie is, behartigt Herman Choufour de fi nanciële zaken in het Zuiderpark. De voorzitter kan dezer dagen een telefoontje van 't Bredase NAC ver wachten, dat in Boudewijn de Geer is geïnteresseerd. EINDHOVEN De behandeling van het faillissement van de voet balclub „EEV-Eindhoven", is door de rechtbank in Den Bosch twee we ken aangehouden. Drs. J. Boumans voorzitter van de voetbalclub, zegt goede hoop te hebben dat de finan ciële problemen binnen die termijn geregeld kunnen worden. "Er zijn voldoende mogelijkheden om de schulden te voldoen", aldus Boumans. Dinsdagavond is overleg gepleegd tussen het bestuur van de voetbal club en het Eindhovens college van B en W. Over de uitslag van dit overleg is nog geen enkele medede ling gedaan. Volgens drs. Boumans hebben de huidige problemen geen enkel effect op het beleid van de voetbalclub met betrekking tot de aankoop van nieuwe spelers. BASELGA Dl PINE De Belg Ro ger de Vlaeminck heeft gisteren de 18de etappe in de Ronde van Italië gewonnen, Hij reed de 223 kilome ter van Brescia naar Beselga di Pine in 6 uur en 52 minuten en 30 secon den. Fausto Bertoglio blijft leider in het algemeen klassement. Het was de zesde etappe-zege van De Vlaeminck. De Belg Freddy Maertens won gisteren de tweede etappe van de Dauphine Liberé. Maertens, die dins dag ook de 1ste etappe op zijn naam bracht, reed de 93 kilometer van Ma con naar Le Creusot in 2 uur 18 mi nuten en 42 seconden. Tweede werd Planckaert (Bel) in dezelfde tijd als Maertens. Gerard Vianèn was met zijn 15e plaats de best geplaatste Nederlander. ANTWERPEN De Belgische Biljartbond hoopt dat Raymond Ceulemans op zijn beslissing om professional te worden zal terug komen. De bond schorste de veelvoudige wereldkampioen enige tijd geleden voor twee maanden, omdat hij meer dan eens wegbleef op officiële recepties ter gelegenheid van titeltoernooien. Een gebelgde Ceulemans nam daarop het besluit voortaan 'om den brode' te gaan biljarten. De standpunten verhardden zich, toen Ceulemans een niet aangevraagde demonstratie speelde te Turnhout. Op dat moment dacht het gewest Antwerpen aan een verzoeningspoging tussen de man uit Mechelen en de biljartbond. Bondofficials hebben gisteren in Antwerpen hun beleid in de zaak-Ceulemans toegelicht en als hun mening gegeven dat de drie- banden-matador een lichte straf heeft opgelegd gekregen'. Men meent dat Ceulemans indertijd in een emotionele opwelling heeft gehandeld, hetgeen hij overigens sindsdien met klem heeft ontkend. Van de Belgische biljartbond zijn intussen geen stappen te verwach ten om Ceulemans over te halen zijil besluit ongedaan te maken. Wielrennen De Nederlandse „De eerste stap zal door Ceulemans moeten worden gezet", aldus de wielrenner Wim de Waal heeft gis- bond. teren in Sint Amandsberg (Belgie) een wegwedstrijd voor professionals gewonnen. Hij reed de 150 kilometer ZeUen Boudewijn Binkhorst in 3 uur en 30 minuten. De tweede heeft zijn positie in de woensdag ge- plaats was voor de Belg Guido van houden derde race om het Europees Sweefelt. kampioenschap in de finnklasse te Volleybal De volleybalwed- Ilafranche in het algemeen klas- strijd tussen de herenploegen van Ne sement versterkt. Hij eindigde na de derland en Polen, die gisteravond in Rus Balasjov als tweede en kreeg Breda is gespeeld, is gewonnen door daardoor een puntentotaal van 21,7 Polen met 0—3. De setstanden: 8 punten. Balasjov staat tweede met 29 —15.13—15,11—15. punten. SYDNEY Drie jaar geleden wilde ze gouden medailles winnen op de Olympische Spelen, nu heeft ze een ander levensdoel: Shane Gould, de voormalige Australische topzwemster, wil voortaan jonge mensen bekeren tot het ware geloof. Shane Gould, in München drie keer 'goudvis', gaat trouwen met Neil Innes, een 23-jarige student in de theologie. In de toekomst wil zij, vooral in kringen van hippies, haar godsdienstige activiteiten ontplooien. „Mijn leven had geen zin meer, tot ik Jezus vond", aldus Shane Gould, die van topsport niets meer hebben moet. STOCKHOLM Joegoslavië heeft gisteravond in Stockholm met 1—2 van Zweden gewonnen. Het was een wedstrijd in groep 3 van het toer nooi om het Europees kampioen schap voor landenploegen. De grote man in dit duel was de Joegoslaviër Branco Oblak. De 39-voudige international was de architect in de Joegoslavische ploeg en legde de basis voor de twee treffers. Katalinski scoorde in de 42ste minuut en Ivezec in de 79ste minuut. Zweden had in de 16de mi nuut de leiding genomen door een doelpunt van Ralf Edström. De stand in groep 3 is: Noord Ierland 3 2 0 1 4 4—2 Joegoslavië 3 2 0 1 4 53 Noorwegen 2 10 12 3—4 Zweden 2 0 0 2 0 1—4 In groep acht won Griekenland in Salonki met 40 (20) van Malta. Griekenland 5 2 2 1 6 11—8 W.-Duitsland 3 1 2 0 4 4—3 Bulgarije 3 0 2 1 2 5—6 Malta 3 1 0 2 2 2—5 PAPENDAL „Jos, nog twee van zulke wed strijden samen en we zitten onder de 13.15", was het eerste commentaar van Emiel Puttemans, de Belgische wereldrecordhouder, nadat hij op de rekortan-baan van Papendal de confrontatie met Jos Hermens zegevierend had afgesloten. Puttemans finishte gisteravond na 13 minuten en 18,6 sec., de beste wereldseizoen-prestatie op de 5000 meter. In het spoor van de Belg die 5,6 sec, boven zijn wereldrecord bleef, finishte Jos Hermens als 2de. De Nijmegenaar noteerde een tijd van 13.22.4, waarmee hij 3,2 sec. onder zijn nationale recordtijd van 13.25-6 bleef, waarmee hij bij de Europese kampioenschappen, vorig jaar september in Rome, als vierde eindigde. Het duel tussen Emiel Puttemans en Jo6 Hermens was er een prachtig voorbeeld van, hoe twee klasse-atle ten in eendrachtige samenwerking tot wereldtijden kunnen komen. Het tweetal had van tevoren de race he lemaal besproken. De afspraak was dat zij elkaar, nadat de Belg André de Hertoghe op de eerste 2000 meter het tempo had gemaakt, om de 400 meter zouden aflossen. In de frisse avondlucht klopte het allemaal voor treffelijk. Nadat een tweede Belg, André van de Wijngaarde, de eerste 400 meter in 61 seconden had afge legd, nam De Hertoghe het trekkers- werk over. De kleine Belg hield zich uitstekend aan de afspraak. Na een eerste kilometer in 2.39.4, stapte hij na de tweede 1000 meter (tussentijd 5.20.0) opzij om Puttemans en Her mens voor te laten gaan. Het helse tempo van de twee kon toen nog gevolgd worden door de Chileense kampioen Edmundo Warnke, de Belg Thijs en de Zeeuwse belofte Jo Schout. Vierhonderd meter verder moesten echter ook deze drie htm onmacht erkennen. Daarna hebben Puttemans en Hermens het helemaal alleen moeten doen. „Toen wij na drie kilometer op 8.02.0 doorkwamen, wist ik dat we goed zaten. Ik heb nog nooit een snellere tussentijd dan 8.14 gelopen", vertelde Jos Hermens na afloop. „Ik was alleen bang dat in de laatste 2000 meter de ver moeidheid een grote rol zou gaan spelen. Dat gebeurde gelukkig niet, al moest ik Miel met nog twee ron den te gaan wel loslaten. Eigenlijk zou dat al 800 meter eerder gebeurd moeten zijn maar toen heeft Putte mans bewust ingehouden voor mij. Hij wilde me aan een goede tijd hel pen. Maar zoals hij nu loopt moet Puttemans zander meer zijn wereld record kunnen pakken". Hermens wilde ook wed kwijt dat hij totaal niet op een nieuw Nederlands record had gerekend. „Na die 13.41.8 in januari in Christchurch vermoed de ik wel dat ik een goed seizoen zou gaan maken. Maar dat het nu al zo snel zou gaan, dat verwachtte ik nog niet. De hele training is in feite ..WAM 3£- PPOGFAJ U/T: Dé.r THO/SauB M/ELP PET PEET 5TEV/6 /A/ HAaJOEKJ, AANVAL AM AAN- VAL AZO£D£ AF" OP OE ZLVAAP &ELE&E/2DE VESTE VAPLA/J&- JAN-MET-DE- EET. - afgestemd op de maand Juli. Ik heb een uitnodiging om op 23 of 26 juli in New Castle met Brendan Foster en Puttemans een aanval te doen op het wereldrecord 5000 meter. Daar ga ik me helemaal op voorbereiden". Achter Puttemans en Hermens kwam nog een hele serie atleten tot beste persoonlijke tijden. Opvallend was het lopen van Jo Schout. De kleine Zeeuw kwam uit op 13.40.8, een tijd die door geen andere Nederlander dan Jos Hermens ooit is gerealiseerd. Marathonloper Car Vriend (PSV), vertrokken op een schema van 14.00.0, eindigde als zesde in 13.46.2. Licht" Uiteraard was de 5000 meter het hoogtepunt van de eerste internatio nale avondwedstrijd op Papendal, waar op 16 juli de tweede volgt. Er werd echter nog een aantal goede prestaties geleverd. Frank Nusse liep de 400 meter harden technisch uitstekend in 50.8 seconden en bleef daarmee slechts 0,3 verwijderd van zijn nationale record. Junior Terwijl Jos Hermens een en al concentratie is en niets anders ziet dan de rug van de man voor hem, heeft Emiel Puttemans nog oog voor andere zaken. Harry Schulting (PH) liep 52,8, waarmee hij precies een seconde on der de limiet voor de Europese jeugd kampioenschappen, eind augustus in Athene, bleef. Op de middenafstand dames gloort er na twee sombere jaren weer wat licht. Ina Blauw, die afgelopen zon dag in Sofia bij heel wat aangena mere temperaturen 2.04.0 op de 800 meter realiseerde, kwam nu uit op 2.06.2. Joke van Gerwen lijkt ook weer op haar oude niveau. De atlete uit Lisse sloot een solo over 1500 me ter af in 4.19.8, waarmee ze slechts I.4 seconden boven haar beste sei- zoenprestatde bleef. Haico Scharn, vorig Jaar september vierde bij de Europese titelstrijd, won de 1500 meter ook al solerend in 3.44.9. Hoopgevend was hier de tijd van Leonard Frederiks, die in 3.47.6 tweede werd. In een b-loop kwam eerstejaars-senior Klaas Lok uit op 3.47.5. Voor een beste Neder landse prestatie in het nog prille at- letiekseizoen zorgde ook verspringer Roy Sedoc, die 7,59 meter versprong. Bij de dames was de 11.0 loopster Denise Robertson een klasse apart. De Australische won afgetekend in II.6 seconden voor Mieke van Wis sen (11.9) en Ciska Janssen (12.0). Het is droevig voor de Nederlandse damesatletiek dat deze twee „vete ranes" momenteel de snelste sprint sters zijn. Een daarbij moet dan nog in aanmerking worden genomen dat de sprint niet hun specialiteit ie.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 13