Een 'komisch' beeld van BELGIE KIEST VANDAAG OPVOLGER STARFIGHTER de NAVO-strijdkrachten NAASt HEI NIEUWS ABN SMITH PRIJST DE POLITIE Moskou wijst gebaar Israel af als „.stunt Opuwgewone spaargeld kunt ubij de ABN nu2%% extra rentemaken. P goedhart lïbouwhuis Kritisch rapport VS-senator Met het Spaar-Extra-Boekje. WOENSDAG 4 JUNI 1975 PAGINA I 14.00-17.30 BRUSSEL (ANP/AP) In regeringskringen in Brussel ver wacht men dat het Belgische kabinet vandaag een besluit neemt over welk gevechtsvliegtuig de Starfighter zal gaan ver vangen. Het is nog niet geheel duidelijk of ook België, net als Nederland, Denemarken en Noorwegen, zijn keus zal bepalen op het Amerikaanse toestel, de F-16. Het meest waarschijnlijk is dat het de F-16 wordt, omdat de Belgische minister van De fensie, Vanden Boeynants, in het weekeinde in Washington van zijn Amerikaanse collega Schlesinger, bijkomende voor delen voor de aanschaf van de F-16 verkregen schijnt te hebben. Het zou om f 140 miljoen aan "bijkomende compensaties" gaan. gekozen door de vier landen, dit een de F-16, de voorkeur ernstige slag kon zijn bij het trach ten te komen tot de Europese een heid. De bouwer van de Mirage, Das- ook uitvalt, "de Belgische indu- sault, betwist in ongemeen felle be- De meeste Vlamingen zijn voor de aanschaf der Walen is over het algemeen deeld tussen de Franse Mirage e Amerikaanse machine. Hoe de keu- woordingen de keus van de Neder landse regering voor de Amerikaan se F-16. Dit blijkt uit het antwoord van Dassault op de nota die minister Vredeling op 27 mei aan de kamer deed toekomen. In deze nota die door De Fransen gaan tot het laatst Dassault wordt betiteld als "geel- boek", zette de minister van Defen- strie zal ervan profiteren, dit is uiter aard ook het geval met die van de andere drie landen. Fransen fel door op de trommel te slaan r hun Jager, onder meer door de F-16 af te Sje Zijn beweegredenen uiteen voor de katten en te zeggen dat de Mirage Nederlandse keus van het Ameri kaanse toestel. Het antwoord van Dassault, dat is toegestuurd aan mi nister Vredeling en het Nederland se parlement, werd gisteren in Parijs gepubliceerd. Het lijvige antwoord be vat herhaaldelijk kwalificaties als "verkeerd, partijdig, onvolledig, on juist, niet-gefundeerd". Dassault heeft opnieuw verklaard dat de F-16 een vliegtuig is dat zijn nS^\BURh (Rhodesië) (AP) hechte "(teSrefferuP S*op "matïe De Rhodesische premier Ian Smith vliegh00gte. Ook zal de stuksprijs van heeft gisteren zijn^ politiekorps ge- 6 02. miljoen dollar die nu wordt aan- gehouden ver worden overschreden als de noodzakelijke verbeteringen zijn aangebracht, aldus Dassault. De Mirage, zo wordt vervolgd, is kwalitatief in alle opzichten veruit de meerdere. Zeker voor die taken waarvoor de vier Europese landen het vliegtuig zouden gebruiken. Als Noodlanding na ontploffing MANILLA ((AP) Een straal- verkeersvliegtuig van Philippine Air lines heeft gisteren na een ontplof fing aan boord èen geslaagde nood landing kunnen maken. Wel liepen 45 inzittenden lichte verwondingen op. Over de oorzaak van de explosie is nog niets bekend. Ze had plaats in de toiletten, 30 minuten nadat het toestel van de luchthaven Lenga- 6i was opgestegen. De gezagvoerder wist zijn beschadigde toestel met 59 mensen aan boord, veilig op de lucht haven van Manilla neer te zetten. prezen voor wat hij noemde de po gingen van afgelopen zondag om ge weld te voorkomen. Hierbij kwamen 13 Afrikanen om het leven. "De gebeurtenissen van het afge lopen weekeinde werpen een scherp licht op de moeilijkheden waar de regering zich voor geplaatst ziet bij oo haar pogingen om onderhandelingen voorbeeld wordt genoemd de doeltref- te met mensen, die het niet is onderling eens kunnen worden wier meningsverschillen in ge- fendheid op lage hoogte, "wat pre cies de taak is van de Nederlandse luchtmacht". De industriële parti- versCheidene leden van de Afrikaan- deren tot vazal van de Amerikaanse 6e Nationale Raad (ANC), het be- industrie, een vazal die opzijgezet het overkoepelend lichaam van, de wordt zodra de Amerikanen vinden zwarte nationalistische organisaties, dat hij niet concurrerend genoeg behoed voor aanvallen' Smith zei dat hij schriftelijke be- sault. wijzen heeft dat geen van de vleu gels van het ANC van plan is zich te houden aan het staakt-het-vuren werkt", aldus de verklaring i Denemarken Een aanbod op de valreep van de Paus Paulus en president Ford bewonderen het geschenk dat de laatste bij zijn bezoek aan het Vatikaan heeft meegebracht. Het is de Amerikaanse adelaar, een kunstwerk door Gilroy Roberts. De Amerikaanse president roerd gisteren bij zijn be zoek aan Rome door de paus in particuliere audiëntie ont vangen. ben geboekt. Uit Londen wordt bericht, dat bis schop Abel Muzorewa, voorzitter van de Afrikaanse Nationale Raad (ANC) verklaard heeft een zwarte guerilla Dit heeft premier Joergensen in Ko- gevechtsvliegtuig Viggen tegen ver laagde prijs aan Denemarken te ver kopen zal geen verandering bren gen in het besluit van de Deense re gering de Amerikaanse F-16 te ko^en. tegen de blanke minderheid in zijn penhagen bekendgemaakt. „Het feit land als laatste redmiddel gerecht- dat een nieuw aanbod wordt gedaan vaardigd te achtne. De bisschop werd tot dusver als gematigd en geweld loos beschouwd. Muzowera is van me ning dat het "racistische" regime van Smith zich bij de onlusten van afgelopen zondag schuldig gemaakt len bloede". nadat het besluit is gevallen maakt het moeilijk alles nog te wijzigen" aldus de Deense premier na afloop van een kabinetsbijeenkomst. Saab- Scania was maandag uisluitend voor Salisbury heeft Denemarken met het aanbod geko- 'moord in koe- men de prijs van de.Viggen met 25 procent te verlagen. MOSKOU (AP) Het officiële Russische persbureau Tass heeft gis teren het Israëlische besluit troepen terug te gaan trekken uit de zone van het Suezkanaal een "gewone stunt" genoemd. De Israëlische re gering heeft haar buitenlandse beleid geen haar veranderd, een beleid dat gericht is op het bezet houden der Arabische gebieden en het omzeilen van een gesprek over een regeling in het Midden-Oosten als geheel, aldus Tass. President Sadat van Egypte, zei gisteravond bij terugkeer in Cairo van zijn conferentie met president Ford dat "het gebaar de weg tot de vrede openhield". Israël heeft vanmorgen het uit dunnen van zijn troepen en voor hoede bij het Suezkanaal voltooid. Van de 7000 militairen en 30 tanks is de helft verplaatst. De Israëlische premier Rabin heeft gisteren gezegd dat zijn land geen militaire actie tegen Egypte zou ondernemen als dit land verbiedt dat er via het Suezkanaal Israëlische vracht werd vervoerd. Donderdag wordt het kanaal heropend. badkamers om je in te spiegelen iVoof dè inrichting "vahVuw' had- khmer is het fijri.lals je goede voor beelden bij de hand hebt. die alle komfort die er te krijgen is Uit buiten dóór de juiste keuze van materiaal, kleuren en accessoires.- Daaröm heeft onze architekt ,er een paar voor ,u ingericht. Kom er naar kijken, kies alvast uw kleu ren én ervaar wat' er vandaag de dag allemaal té koop is aan lig- en zitbaden, wastafels, bid^ts^toi letten én accessoires. En let op de geraffineerd toegepaste tegelkeus uit eigen assortiment. Qeopend. ma t/m vrij 8.3Qt12.30 zateraag: ip.oo-ie.oo uur. HOORN 126A ALPHENa/dRIJN TEL.01720-91348 (t.o. Avifauna) Deze hoogst merkwaardige snaak is de, 44-jarige Frans man Henri Julien Rechatin. Hij balanceert hier op een inge wikkelde stoelconstructie op de 170 meter hoge Sky Ion Tower bij de watervallen van Niagara in Canada. De Fransman ver richtte zijn stunt voor een aantal publiciteitsmedia in de hoop toestemming te krijgen voor het grote klapstuk dat hij zich deze zomer heeft gedacht: over de watervallen heen, balancerend op een strakgespannen touw. VLAGCORRECTOR Drie jaar hebben vertegenwoordiger Jansen uit Amersfoort en kousenhandelaar Konijnenberg uit Apeldoorn gewerkt aan de ver volmaking van hun "vlagcorrector". Deze vlagcorrectors zijn twee onafhankelijk scharnierende ophangpunten. waarmee de vlaggen bij weinig wind niet meer vormeloos om de stok komen te zitten De heer Konijnenberg, die de uitvinding van de heer Jansen verder heeft uitgewerkt, ziet veel in de apparaatjes, „een absolute wereld primeur". Deze week fs hij daadwerkelijk met het aan de man brengen van het produkt begonnen. Samen met de heer Jansen werd opgericht de*produkten-, en handelsmij „De Vlagcorrector b.v." die bij de Zutphense Kamer van Koophandel werd ingeschreven Het jonge bedrijfje richt zich vooral op zaken, die met vlaggen als reclamemiddel werken. Een stel vlagcorrectors kost 35 gulden. RECORD HANDENLOPEN Jimmy Certain, een 15-jarige jongen uit Fort Lauerdale (Florida) die eens aan kinderverlamming leed. heeft het wereldrecord han denlopen verbeterd door de 50 yards ïn 27 seconden af te leggen. Dat was 2.5 seconde sneller dan het oude record. MARIHUANA-VLIEGTUIG Een B-25 bommenwerper, die gebruikt werd in de Tweede Wereld oorlog, is gisteren in de buurt van Dawsonville (in de Amerikaanse staat Georgia) neergestort nadat hij een grote lading marihuana had gelost. De douane vermoedt dat de piloot er niet meer in 1? geslaagd hoogte te krijgen nadat hij ongeveer een ton marihuana had gedropt. Het was de zesde keer in een paar maanden tijd dat een dergelijk transport mislukt. JONGETJE VRIJGEKOCHT De 11-jarige Claudio Chiacchierini, kleinzoon van i staande Romeinse bankier, is woensdag door zijn ontvoerders vrij gelaten. Zijn ouders zouden 1,5 miljoen hebben betaald. De jongen werd gevonden door een motorrijder in een buitenwijk van Rome Claudio was 18 dagen geleden uit het landhuis van zijn grootvader ontvoerd door drie gewapende mannen. Verwachting in Brussel: WASHNGTON James Schlesinger, de Amerikaanse minister van Defensie, zei onlangs dat de NAVO best het risico zou kunnen nemen de eerste te zijn om haar toevlucht te nemen tot het gebruik van kernwapens als zij door een aanval van communistische landen overweldigd zou dreigen te geraken. Een rapport, dat is samengesteld door senator Culver, een De mocraat uit Iowa, zet uiteen waarom dat zou kunnen gebeuren. In het voor de senaatscommissie voor de strijdkrachten bestemde rap port schildert de senator een wel haast komisch beeld van de bonte mengeling van de NAVO-strijdkrach ten in vergelijking met het streng eenvormige militaire apparaat van de landen van het Warschau pact. Alleen al in midden-europa werkt de NAVO momenteel met 23 ver schillende soorten gevechtsvliegtui gen, zeven verschillende fabrikaten gevechtstanks en 22 soorten anti tankwapens. Bij een NAVO-oefening kwamen eens tanks zonder munitie te zitten. Eenvoudig zou zijn geweest die te lenen bij de eveneens aan de oefe ning deelnemende Westduitse tank eenheid. Dat kon echter niet, want deze gebruikte een ander kaliber... De Amerikaanse militaire hulp aan Israël is ten koste gegaan van de wapenvoorraden in Europa. Deze zijn nog steeds niet op peil gebracht. Ook de marinestrijdkrachten van de NAVO blijven niet voor de kri tiek van senator Culver gespaard. Hij wijst erop dat er honderd ver schillende schepen zijn van de ja gers-klasse of groter en dat deze 36 verschillende soorten radar, acht ver schillende luchtdoelraketsystemenn, 6 verschillende scheepsdoelraketten en meer dan twintig afwijkende wapen kalibers van 30 mm of meer heb ben. Niet allé navo-vliegtuigen kunnen op elk NAVO-vliegveld brandstof tan ken. Kernwapens Deze tekortkomingen betekenen dat, hoe doeltreffend de NAVO op papier in vredestijd ook lijkt, haar moge lijkheden voor een gecoördineerde actie in oorlogstijd in twijfel getrok ken moet worden', verklaart Culver. Dat betekent, zo luidt zijn conclu sie, dat in geval van een aanval de NAVO spoedig naar kernwapens zou moeten grijpen, hetzij de tactische die de bevelhebbers te velde tot hun beschikking hebben, of een pure kernoorlog. Minister Schlesinger roerde deze kwestie in een vorige week versche nen rapport aan. «Het als eerste overgaan tot het gebruik van kern wapens op het strijdtoneel, zelfs op zeer beperkte schaal, brengt een groot, risico van escalatie met zich mee en moet dan ook alleen worden overwogen wanneer de gevolgen van een nederlaag op conventionele wa pens nog ernstiger zouden zijn. Als bijvoorbeeld het alternatief het ver lies van belangrijk NAVO-gebied of van NAVO-strijdkrachten is zouden de politieke leiders van het bondge nootschap kunnen kiezen voor het risico de eersten te zijn die kernwa pens in de strijd werpen', aldus Schlesinger. Besnoeien Gisteren is in de Amerikaanse se naat gedebatteerd over het buiten landse beleid "na Vietnam" en het militaire beleid. Senator Cranston stelde voor het bedrag uit te trekken in 1976 voor 't onderzoek naar en ontwikkelen van nieuwe wapens, 25 miljard dollar, te besnoeien met 1.2 miljard. "In tijd van vrede", aldus de se nator, "deugt het niet dat het defen siebeleid voortgaat het buitenlandse en het binnenlandse beleid te over heersen. Het eindeloos vergroten van de kosten te besteden aan strategi sche bewapening leidt tot vernieti ging in plaats van tot veiligheid". Sprekend over het buitenlandse beleid zei senator Goldwater dat hij voor de VS in feite Azië belangrij ker vond dan Europa. Omdat in de NAVO een aanval op een der leden moest worden be schouwd als één op allemaal, zou de NAVO meer tot na- dan tot voordeel kunnen worden voor de VS, aldus Goldwateh Ford President Ford van de Verenigde Staten heeft gisteravond in Vati caanstad met paus Paulus de laat ste bespreking van zijn Europese reis gehad. Eerder op de dag voerde Ford gedurende zeven uur bespre kingen met de Italiaanse leiders tü- dens welke hij de sleutelpositie van Italië onderstreepte in de defensie van het Middelandse-Zeegebied. Minister van buitenlandse zaken Kissinger had eerder gezegd dat Ford de paus wilde ontmoeten n dat hij de denkbeelden van de paus wenste te vernemen in zijn streven naar wereldvrede. Men ziet het bezoek echter ook in het licht van de vol gend jaar in de Verenigde Staten te houden presidentsverkiezingen. Ford zou de stemmen van de rooms-ka- tholieke Amerikanen willen trekker Aan het einde van het onderhond dat ruim een uur duurde zei de Da us president Ford dat macht moet wor den eematigd door verantwoordelijk heid. Waarnemers waren verrast door de ongebruikelijk harde toon van de pauselijke toespraak waarin hij zei dat de katholieke kerk haar ogen niet sluit voor moderne machts politiek. Trouwe spaarders, mensen die van plan zijn hun spaargeld lange tijd niet te gebruiken, maar die toch op ieder moment over hun geld willen kunnen beschikken, krijgen van de ABN een Spaar-Extra-Boekje. (Of, indien gewenst, een Spaar-Extra-Rekening.) Dat levert 2'/2% extra rente op! Als u geld opneemt,brengt de ABN dan wel 1% van het opgenomen bedrag in rekening. Bent u gewend om van uw spaartegoed vaak een deel weer op te nemen, dan is een gewoon spaarboekje of -rekening het meest geschikt. Maar bent u een trouwe spaarder, dan kunt u. met het Spaar-Extra-Boekje zo maar2'/2%.extra verdienen. Stap vandaag nog een ABN-kantoor binnen. - Algemene Bank Nederland

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9