Ontslag Glastra van Loon leidt tot botsing Opnieuw vier jaar geëist in Schevenings gijzelingsdrama Wispelturig weer schopt alles danig in de war ER VALT NOG HIEL WAT MOOISTE BELEVEN IN ONS KIKKERLANDJE. Nieuwe tegenstellingen progressieven-christen democraten ZUIDMOL UKSE JONGEREN SCHRIJVEN OPEN BRIEF VANUIT DE GEVANGENIS Rivierenland In spedale Boek van de Maand oplage: f 13,50. Daarna f23,50. WOENSDAG 4 JUNI 1975 DEN HAAG (SP) Het ontslag van staatssecretaris mr. J. F. Glastra van Loon van Justitie heeft geleid tot een scherpe bot sing in de Tweede Kamer tussen de progressieve en de chris ten-democratische regeringspartijen. KVP en ARP stelden zich vierkant op achter minister mr. A. A. M. van Agt, die het vertrouwen in zijn staatssecretaris had opgezegd, nadat deze in drie achtereenvolgende vraaggesprekken ernstige kritiek had geuit op de handelwijze van ambtenaren van Justitie, op de organisatie van het departement en op de opvang van gevan genen. PvdA, D'66 en PPR keurden de antwoordelijk Is voor het ontstaan handelwijze van de minister af. van het grote aantal gevonnisten op Fractievoorzitter drs. E. van Thyn de wachtlijst (8600) wegens gebrek van de PvdA stelde koel vast, dat de aan gevangenisaccommodatie, progressieven het vertrouwen in de Ongeveer een half jaar na zijn minister, in staatsrechterlijke zin. intreden als staatssecretaris heeft niet opzegden. Maar hij liet Glastra van Loon meegewerkt aan uitdrukkelijk weten, dat hij zich het opheffen van de gevangenissen niet vriendelijker dan zo wenste uit in Assen en Middelburg. In mei 1974 te laten. heeft hij ingestemd met de sluiting Minister-president drs. J. M. den van de C-vleugel van de Scheven- Uyl gaf de minister de openlijke ingse gevangenis, terechtwijzing dat hij, voordat hij ai In mededeling aan Glastra van Den Uyl verweerde zich tegen de Loon deed over ..het gebroken kritiek van oppositieleider Wiegel, vertrouwen", de minister-president dat hij het ontslag van de had moeten inlichten en ook da staatssecretaris onnodig lang heeft f-actievoorzitter van D'66. Van Agt opgehouden. Hij had zijn bemidde- op Zijn beurt schetste zeer uitvoe- lingspoging ondernomen omdat het r;,. de gang van zaken op het politiek evenwicht waarop het d partement. Hij legde feiten op kabinet berust in het geding was. tafel die moesten aantonen, dat de afgetreden staatssecretaris ook ver- Afkopen van gevangenis straf gaat niet door DEN HAAG (SP) Hot af kopen van gevangenisstraffen ga&it niet door. Minister mr. A. A. M. van Agt van Justitie heeft gisteravond in de Tweede Ka mer gezegd dat nu wordt over wogen over de hele linde voor waardelijke straffen op te leg- gem. Om de grote achterstand bij het uitzitten van vonnissen weg te werken had de onlangs afge treden staatssecretaris mr. J. P. Glastra van Loon aangekondigd dat mensen die een vonnis van maximaal veertien dagen gevan genisstraf hebben lopen deze stnaf konden .afkopen" met 25 gulden per dag. In de Tweede Kanier heeft fractieleider H. Wiegel van de WD erop gewezen, dat deze maatregel onrechtvaardig kan zijn voor minder draagkrachti ge veroordeelden. Mimister Van Agt erkende dit. Het gaat hier om vonnissen die op 1 Januari 1975 onherroe pelijk waren. Ongeveer zesdui zend van dergelijke vonnissen zün nog niet tien uitvoer gelegd. De maatregel geldt niet voor mensen die na 1 Januari van dit Jaar zijn veroordeeld. Van Agt zei geen politieke gevolgen te hebben voorzien. Hij was er meteen diep van overtuigd dat de schade die Glastra van Loon op het departement had aangericht met de vraaggesprekken onherstelbaar was. Den Uyl zei, dat een zorgvuldig onderzoek hem had geleerd dat herstel van de minimale vertrou wensbasis tussen minister Van Agt en zijn staatssecretaris niet mogelijk was. Volgens de minister-president is er in het overleg een ogenblik geweest, waarop Van Agt bereid was Glastra van Loon weer den als staatssecretaris. Dat In de fractiekamer van D'66 volgden H. van Mierlo (links) en mr. J. F. Glastra van Loon het debat via de luidspreker. Hans van Mierlo wordt genoemd als kandidaat voor een post van staats secretaris. DE BILT (SP) Het is weer hommeles met het weer. We heb ben, vooral in het westen van het land, toen de minister de voorwaarde had, de winter was de "warmste" in stelde, dat in dat geval het de laatste tweehonderveertig jaar gevangeniswezen aan de taak van dit voorjaar blijft de zon zich hard de staatssecretaris die niet zijn geoogst, lopen nu uit. Nu zitten we met de aardappelmoe heid. Bovendien kunnen ze andere veel te natte herfst ge- gewassen verstikken. Het weer kost ook de veeteelt geld. 'Ook daar is men later", aldus het landbouwschap, "het gras komt la- worden nekkig verstoppen. Alleen de lente ter 0P( het vee'komt pas later i onttrokken. „Ik heb toen kenbaar van 1937 was somberder dan deze gemaakt", zei Den Uyl, „dat de en dat moet haast wel als het kwik kent" hógere' kosten staatssecretaris die voorwaarde niet in de eerste Juninachten in Zuid- de winning van he het vriespunt kon en behoorde te aanvaarden". Limburg tot onde De premier bevestigde dat de kans daalt, op een kabinetscrisis aanwezig is geweest. Hij zou dat met Van Agt „absurd" hebben gevonden. de veeteelt eQ de vakantieprefc ter". Den Uyl vond dat de uitspraken van Voor al die mensen, die zo langza- Glastra van Loon „laakbaar" waren merhand - misschien wel tegen be- voor zover sprake was van aanvallen ter weten in - wees eens op stra- op ambtenaren en de minister en lende dagen in eigen land hadden het afschuiven van verantwoorde- gerekend. Strandtenthouders rekenen lijkheid voor het gevangenisbeleid. gespannen uit hoe goed de D'66-fractievoorzitter dr. J. C. wel moet worden om nog v Terlouw zei, dat voor D'66 de pret er redelijk seizoen te kunnen spreken. buiten. Langer op stal staan bete- omdat ook wvoer stag neert is ook dat duurder. Maar het kan allemaal nog best terecht ko men als het maar snel warm wordt met zo op zijn tijd wat regenwa- nen nog mooi zijn. Eind september rekenen wij pas af". "Bar slecht, het voorseizoen kan je op je buik schrijven", zegt de ei genaar van een van de grootste strandtenten in Hoek van Holland. 'Ik schat het zomaar op dertig pro cent minder omzet tot nog toe. We kunnen nu allen nog gokken op de vakanties, maar als het dan net zo is als in april en mei kunnen we beter naar Sociale Zaken gaan". DEN HAAG (ANP) Een groep Zuidmolukse jongeren uit de huizen van bewaring in Utrecht en Arnhem heeft open brief geschreven Nederlandse volk, waa wordt gevraagd voor hun Situatie, De groep was betrokken by de aotlie tegen de Indonesische am- by de ontvoerimgspo- nog Zuidanolukkers. De meesten zijn nu verspreid over nóeuwbouw- in woonwijken, maar ail is de huls een vesting intussen veel verbeterd, het wij hebben toch nog allemaal het begrip waahtitoaimer-gevoie<l bij ons. Alles wat wij doen hier is tijde- ïyk. in afwachting van de defini tieve oplossing. In deze situatie is het leven voor ons niet vol te ging van de koningin. Op 10 Juni houden. Niemand is geïnteres- b eg,int in Arnhem het proces de actie Soestdyk. De openbrief werd geschreven na gespreksdagen in Arnhem, ge leid door gevangendspredikant ds. H. J. ter Haar Romany. Voor zo- seerd in ons probleem, wy ten het zelf maar uitzoeken.. .„Vindt u het een wonder dat wy, Jongeren, nu agressiever han delen en met geweld proberen die Nederlandse regering wakker te bekend is het de eerste keer schudden omtrent de „gedane be de gevangen jongeren zich over de Molukse kwestie uitspre ken. In de brief staat onder meer: „wy Jonge Ambonnezen en Zuid- liften", (toen ouders en dus ook aan ons? wy vragen niet om medelijden. de achter- molukkers wenden ons tot het grond waardoor velen van ons ,t Nederlandse volk in de hoop dat geweld" te hulp hebben geroepen begrip gaat komen situatie. Vanaf onze geboorte daar en hier in Nederland zijn wij op gevoed met de geschiedenis over Ambon, die onze ouders ons ver teld hebben. Het land Ambon of de aandacht te vestigen op onze situatie. Wy kunnen zo niet verder. Wy hebben het gevoel, dat u. Nederlanders, ons tegemoet moet komen met wat anders dan ont- de Zudd-Molukfcen kennen wy wykande blikken of schouderop- naet dan uolt de verhalen van onze ouders. Wy hebben steeds gehoord dat onze ouders hier .onvrijwillig' ge komen zyn met de ..belofte" een waar wy vertrouwen työelyk varblyf totdat alles op- hébben, gehelderd is. en de RJVI.S. een feit zal zyn. Intussen zitten wy hier nog steeds te wachten en er gebeurt niets. Het enige wat wy te horen krygen is dat wy er niet op hoe ven te rekenen dat er in Indone sië ooit een vrye staat Zuid-Mo- lukken zal komen. Dat is politiek niet haalbaar halen Wy willen praten, maar open zonder liet verleden te verdoe- werkeiyk ietts te doen kunnen Dan zy n wy van onze kant ook bereid onze fouten dn te.zien als die misschien in onze opvatttin- gen aanwezig zyn. Maar wy me nen toch dat wy, geliet op de ge schiedenis, iets anders verdiend hebben dan als oud vuil aan de kant gezet te worden. Wat wij gedaan hebben, daar over oordelen de Nederlandse rech- nu eenmaal is. Misschien zou alles anders zyn als er meer communi catie over ons probleem geweest was. Maar in feite is het probleem van onze aanwezigheid in Neder land altyd doodgezwegen. Thuis hoorden wy dagelijks van de ons toegezegde beloften, wy hebben by elkaar gewoond in ba rakkenkampen, de zogenaamde als mensen behandeld worden. volk of haar koningin. Wy bieden onze veronitschutai- gezinnen aan voor wat wij gedaan hebben, maar zeggen er by dat wy in onze situatie niets anders meer kunnen en dat het geduld van ve len begint op te raken. Wy zyn ook mensen en willen concentratiekampen als Lunetten Laat te Yught, Vaassen en Westerbark spanningen, om er enkele te noemen. Alleen beoordelen op de de situatie wij verkeren Vaassen huisvesten langrijk deel debet is". ADVERTENTIE lende dagen in eigen land hadden de knop", zegt men daar, "de eik byvoorbeeld had allang volle blade ren moeten hebben. Aan de andere kant heeft al die regen het grondwa ter echter aardig bijgespijkerd. De groot deel af is. „Mogelijk Reisbüreau's daarentegen verwelko- grond heeft wat dat betreft een soort i tevreden de twijfelaars, die met de druppels aan de neus nu toch zonniger oorden boeken. leeft het kabinet nog lang, deze zaak bepaald minder gelukkig". Mr. W. Aantjes, fractieleider van de ARP stelde vast, dat Glastra van Loon twee jaar in gebreke is de gevolgen van de kletsnatte herfst, gebleven de door hem gesignaleerde "Vooral in 't zuidwesten is de struc- misstanden aan te pakken en dat tuur van de grond bedorven", weet hij vervolgens de schuld heeft proberen af te schuiven. Hij Haag, "een week flinke vorst had het betreurde het, dat het ontslag weer vocht in de grond uit elkaar kun- tot tegenstellingen tussen progres- nen doen springen, maar de winter sieven en christen-democraten heeft was veel te zacht. Aardappelen, die geleid. zijn achtergebleven na het rooien of geheugen. Op den duur zal dit verschuiving naar de oorspronkelijke plantengroei betekenen en dat is al- De landbouw tobt nog steeds met leen maar gunstig. Nee, met grote droogte zouden wij het moeilijker heb ben". Strandtenthouders staren somber op het landbouwschap in Den naar de loodgrijze lucht. "Ook al plas Je goud, dan komen de mensen nog niet", weet er één in Zandvoort, "het zonnetje is nu eenmaal onze koopman. Maar ik zie nog geen on heil. De zomer en het naseizoen kun- Tineke onschuldig te laat met appèl Wat is er Nederlandser dan grote rivieren door een laag landschap? De grazige oevers, oude stadjes en dorpen, broedplaatsen in het riet, In hoger beroep zelf had ruimschoots op nisterie zal opnemen om te bewerk- Pleiter vroeg het Hof zich vooral gisteren weer vier tijd te kennen gegeven in hoger stelligen dat voortaan ook appèl zal niet te laten beïnvloeden door de Jaar gevangenisstraf geëist tegen de beroep te willen. Zij ondertekende kunnen worden aangetekend bij 22-jarige Frans-Algerijn Mohammed hiertoe een machtiging, die per post ambtenaar in de gevangenis, die dan diens aandeel in het gijze- publieke opinie, die om het opleggen steeds strengere straffen roept. het zangkoor in de kerk- gezonden, de Haagse friffie zou worden eerst moet zijn benoemd tot ambte- Procureur-generaal zaal van het gevangeniscomplex aan de Pompstationsweg te Scheveningen. Van de vier eigenliike daders was K. de enige die hoger beroep had .aangetekend tegen zijn vonnis van de Haagse rechtbank. Hil was na melijk conform de eis veroordeeld mijn (tot vier jaar), terwijl zijn drie me dedaders allen ten minste een jaar Deze gang minder hadden gekregen dan de vast te staan uit i griffie-ambte- naar in buitengewone dienst de Haagse griffie zou worden griffie, zou aantekenen. Doordat de machti- Tineke's advocaat ging enige tijd bij de administratie van de vrouwengevangenis is blij ven liggen, bereikte dit geschrift de griffie pas een dag nadat de ter- verstreken. B. F. J. Si- uit Utrecht zag als enige moge- Vonnis 17 juni lijkheid om nog tot strafverlaging voor zijn cliënte te komen een gra tieverzoek aan de Koningin, waarin de gang van zaken met het mislukte appèl uit de doeken zal worden ge- hier in zijn repliek tegenover dat ook de publieke opinie waard is om beluisterd en afgewogen te worden. Ook prostltuée Tineke B. (32), in opdracht van het Openbaar Mini sterie is ingesteld door de Rijksre- ^exTadvo^aaT cherche. De procureur-generaal bij v dlik in een wp-ma Dleidooi het Haagse gerechtshof mr. P.A.H. S at£f P Het gerechtshof behandeldë hier na het hoger beroep van Mohammed Schra- - wie de bij de gijzeling gebruik- Bos maakte dit gistermiddag bekend. Pleiter merkte op dat K. door alle te wapens afkomstig waren, had Niettemin eiste hij - met bloedend slachtoffers als de minst gevaarlij- appèl aangetekend tegen haar von- nart", naar hij zei - dat Tineke in ke van hefc viertal is gekenschetst, nis. Zij was tot anderhalf jaar ver- haar appèl niet ontvankelijk zou oordeeld, evenals broeder Mattheus, worden verklaard, omdat dit naar die de wapens in een pakje onder de letter van de wet nu eenmaal zijn pij de gevangenis had binnen- niet anders kan. gesmokkeld. Tinke werd door het Hof in haar dit appèl echter niet ontvankelijk Proces-verbaal voor niet dragen van autogordels EINDHOVEN (ANP) De Eindho- vens politie heeft gisteren een eer ste proces-verbaal opgemaakt wegens het niet dragen van een autogordel. een eenzame meeloper, die zich Tijdens een gerichte controle wei- voortdurend op de achtergrond hield. Toch kreeg hij een vonnis con form de eis, terwijl alle hoofddaders risch De procureur-generaal erkende dat minder kregen. Daan D kreeg viei t. ppn ïiitprmflt.p nn'hPurpHltrprtrfo wciu gerde de 29 jarige P.V. volgens woordvoerder van de politie catego- z'n gordel om te doen. Daar proces-verbaal opge- uitermate onbevredigende jaar pia^ van .zeSi jantje i zaken is, omdat deze ver- kreef; vijf jaar in plaats van zes, Nu- klaard omdat haar hoger beroep ter dachte geheel buiten haar schuld de ri kreeg zes jaar in plaats van ze- griffie van de Haagse rechtbank dupe wordt van een door de gevna- Ven. was aangetekend toen de daarvoor genisautoriteiten gemaakte vergis- Mr. Van Schravendijk benadrukte gemaakt. Tijdens" dezelfde controle gestelde termijn van veertien dagen smS- dat Mohammed K na het uitzitten werden nog 28 andere bestuurders al was verstreken. Het navrante Mr. Bos zei dat er een wetsvoor- van zijn straf onmiddellijk zal wor- zonder autogordels staande gehouden feit deed zich voor dat dit de schuld stel in de maak is om dergelijke si- den uitgewezen naar Frankrijk, zij kregen echter alleen maar een is geweest van administratieve amb- tuaties in de toekomst te kunnen waar hem tenminste nog tien jaar te waarschuwing, omdat zy onmiddel- tenaren in de vrouwengevangenis te omzeilen en hij kondigde aan dat wachten staat voor een paar gewa- Rotterdam. hij bovendien contact met het mi- pende roofovervallen. maakt. Ook de vader van de verdach te, die in dezelfde auto zat, weiger de zijn gordel om te doen. Ook te gen hem is toen proces-verbaal op- hun gordels als- de heel eigen flora. De rivieren hebben een bepalen de invloed gehad op de geschiedenis van ons land. Daarom is het belangrijk dat er nu zo'n compleet boek het licht ziet over ons meest Hollandse landschap. Het heet Rivierenland, geschreven door Jan van de Kam. Plant, dier en mens in het gebied van Rijn, Maas, Waal en IJssel zijn de onderwerpen van dit prachtig verzorgde boek, vol kleurrijke foto's. Er is nog zoveel moois. Maar dat moois wordt wel bedreigd. Kan er een halt worden toegeroepen aan de toenemende vervuiling? Ook dit belangrijke onderwerp wordt in Rivierenland helder behandeld. Alleen daar om al mag nie mand die milieu en natuurschoon ter harte gaan dit boek missen. Rivierenland is echt een Boek van de Maand. Rivierenland wordt uitge bracht als Boek van de Maand. Dat wil zeggen, dat uitgevers en boekverkopers het er samen over eens zijn, dat dit boek zo'n belangrijke uitgave is, dat het voor een speciale, heel lage prijs moet worden aangeboden. Het is waard om in zoveel moge lijk Nederlandse gezinnen terecht te komen. Mm De aanbieding is geldig t/m 5 juli. Echter zolang de voorraad strekt

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7