„Alles is betrekkelijk Juridische strijd Baader Meinhof laait hoog op Festival Vader Abraham in de Groenoordhal Druk op Portugese regering PAGINA 4 WOENSDAG 4 JUNI 1975 LEIDEN "Ik heb gehoord dat de kaartverkoop lekker loopt", zegt Kartner-manager Ad Nij- karnp door de telefoon. "Nou het loopt niet zo storm", zegt waarnemend Groenoordhal- directeur Andre de Jong, ook door de telefoon. En al zitten er maar een paar honderd mensen in de hal, Pierre Kartner komt sowieso. Met ieder een: van Ria Valk tot de gebroe ders Brouwer, van de Zangeres zonder Naam tot Ronnie Tober. Hij komt ook met twee gouden bolhoeden, die hij gaat uitreiken aan mensen die zich verdienste lijk hebben gemaakt voor het Ne derlandse lied. Een soort Edison, maar dan wel taalbeperk'. Nijkamp: "Inderdaad valt de verkoop wat tegen. Maar je moet zó redeneren dat we drieduizend kaarten hebben verkocht. En dat betekent toch mooi drie vollle Stadsgehoorzalen. De mensen weten niet wat ze missen; het wordt een knalfeest. En daar zorgen wij voor. We hebben een stabiel publiek, net zoals bij The Beatles, hè? Ja, het wordt een terugkerende zaak, dat Festival van het Nederlandse Lied. Maar het is nog een open- vraag of het ieder jaar in Lei den is. Als Pierre optreedt, zitten er altijd een oma, haar dochter en eei\ kleindochter in de zaal. Die komen steevast 't podium op en geven dan bloemen. Niet van die goedkope, nee, grote bossen rozen en zo. Ik denk dat ze er vrijdag weer zullen zijn. Dat is idoolver heerlijking niet? Ik snap het eigenlijk zelf ook niet zo best. Voor de rest heb ben we een stabiel publiek." Er zyn nog kaarten dus. By de Groenoordhal, ondermeer. P.W. BREDA "Oh, u komt voor Pierre, hè? Nou, kom maar binnen en vergeet de rommel maar. We zijn laat opgestaan vanmorgen. Pierre is even naar het postkan toor, want de hond heeft de post bode aan het schrikken gebracht." Annie Kartner, vrouw van één van de oomeifeeUj'kste mannen van Nederland: Vader Abraham. Tussen zyn vroegere be roep (bakker) en zijn huidige broodwin ning is een vergelijking te maken. Zijn platen gaan als warme broodjes over de toonbank. „Plusglazen** De luxueuze woonwijk van Breda herbergt ook het riants vrijstaande huis van het gezin Kantnet. Grote groene gazons, een verdwaalde tuinkabouter en een enkel minuscuul vijvertje, alom. Je ziet het met een: hier wonen geen ziekenf ondsleden Kartner past daarbij. Het 'huis van Kartner is gevuld tot en mét. AHertei dingen die memoreren aan Het Succes. Op de schoorsteenmantel staat een aardewerken kop met een bril letje (dat zelfs "plusglazen" heeft). Ge kregen van een fan na een optreden. En bloemen, bloemen en bloemen. Volop. Met zorg uitgekozen antiek en een geluidsin stallatie, die voor veel mensen een jaar hard werken betekent. Vader komt binnen, stelt zich officieel voor en rent meteen naar de telefoon, al waar een meneer van de NOS wacht, die hem ergens voor wil contracteren. Zake lijk wordt het eventjes geregeld en in ge dachten hoor je de kassa. Want geld is een woord dat erg veel bij Kartner los maakt. Emoties, woede, maar ook gela tenheid. Hij is een lange man met nerveuze trek jes. Hij rookt erg veel, heeft kluifnagel- tjes. Is modieus gekleed, maar wat slot- dig. Gedurende het ruim twee uur du rende gesprek laat hij nauwelijks een glimlachje zien en hij is wat wantrouwig, krijg je de indruk. Maar het interesseert hem niet hoe er over hem wordt geschre ven, als er maar wordt geschreven. Uw. verslaggever heeft bruine ogen. Misschien daarom dat het soms een beet je stroef gaat. Het is bekend dat Abra ham (zijn echtgenote zie ik niet de rol van Moeder Sa'rah spelen) van blauwe ogen houdt. Zijn zoon Walter heeft die ook en "dat zijn de mooiste blauwen ogen, die ik ken. Dat meen ik. En dan mag ik daar toch een liedje over schrijven? Het blijkt dat de mensen het mooi vinden, want het verkoopt goed." Arabieren "Ik schrijf onverbloemd neer wat ik zie. Het zijn dingen die een heleboel anderen allang hadden willen zeggen, maar niet durfden. Of niet konden. En daar is, dat blijkt toch, een grote behoefte aan. Van de week heb ik in Rotterdam gewerkt in een tehuis voor daklozen. Thuis, .midden in 'de nacht, heb ik over dit soort men sen een liedje geschreven. Het hield me vast. ziet u. En ik weet zeker, dat het publiek voelt dat het gemeend is. Het ge wone publiek huilt snel en lacht snel. Is ook snel geroerd en is snel boos. Daar moet je rekening mee houden, anders kun je er beter mee stoppen. Dan pikken ze het niet. Ze zijn eerlijk in hun gevoelens. En daarom ben ik niet aan te vallen, want ik doe wat zij willen. En ik meen het ook." Het Arabierenlied. waarvoor Kartner op de vingers is getikt en dat tenslotte niet op de plaat verscheen, is van een niet te schatten waarde voor hem geweest. "Als ik ergens optreed, dan eisen de mensen dat ik dat lied zing. En dan zing ik het ook. Waarom moest het worden ingetrok ken, toen? Omdat er ergens een stelletje stomme negatievelingen waren, die het be- ledigendvonden. Nou, ik zal u vertellen dat de telefoon hier niet stil heeft ge staan. Ook Arabieren belden me om te zeggen dat ze het met me eens waren. Ik mag zo'n reclame wel. Ik signaleer toch gebeurtenissen? En wat later: "Ik zit commercieel re denken. De traan moet Je met de lach afwisselen. Als ik zing: "Zou het erg zyn, lieve opa", dan laat ik dat meteen vol gen door een liedje als "Uche, uche". De tegenstellingen, niet? Dat is toch het le ven? Ramp en plezier? De mensen hebben daar recht op. En het is goed. „Lieve ouders" Per week kryg ik gemiddeld zeshon derd brieven, die warmte uitademen. Ik heb mensen weer by elkaar gebracht. Met dat lied: "Bedankt lieve ouders", by- voorbeeld. Dat heb ik geschreven voor myn ouders. Myn vader was indertyd sta tionschef in Eist. Ik ben daar ook gebo ren. Ik spreek dank uit voor mijn ouders. En dan kryg je een brief van mensen, die al een Jaar of tien niets meer hebben willen weten van hun ouders. Die hoorden dat plaatje, kochten het en gingen naar him ouwelui toe. Ze hebben nu weer con tact. Een duidelyker bewys is er toch niet? Je moet niet gaan denken. Je moet doen wat je doen moet. Een liedje moet vlug geschreven zyn, want anders gaat het spontane eraf. Luister, alles is commercieel. Ook het oortje van dat koffiekopje. Dat zetten ze toch niet aan de onderkant? De rozen krans is de meest commerciële business die er is." En Kartner mymert ook commercieel. Het zit aan hem vastgebakken. Maar wat wil Je, als Je er groot mee bent geworden? Kartner: "Als ik het woord "groen" de uniformen van de'militairen, nee. Dan denk ik aan het groen van het gras. En een mag man wél huilen. Als Ik Jacques Herb laat zingen dat dat niet mag, be doel ik ermee dat het juist goed is dat een man huilt. Dat begrypen de in de zaal ook. Al Capone Iedereen mymert toch? Van Al Capone tot Hitier toe. Dat liedje van die. oude man, die de bloemen in de tuin ziet staan. Die man denkt terug. Die bloemen heeft hij samen met zyn vrouw nog geplant. En dan gaat hy naar het graf en myimert. Dat kleindochter net zo mag worden als zyn vrouw. En hy legt de geplukte bloe men op haar graf." Ik constateer eenzaamheid als ik in een bejaardenhuis kom. Mensen, die daar maar zitten te zitten. Wachtend op hun dochter die eventjes wat sigaren komt brengen. De "C-klasse" heb ik voor die mensen geschreven. En het slaat aan. De zalen klappen ervoor. Je hebt fer wel van gehoord: "Opa, we hebben het zo druk. Volgende week zyn we er weer." En ik weet dat die oude men sen dan een traan in de ogen hebben. Van: "Blyf nou eens een uurtje, praat eens met me"? Die mensen hebben ons land gemaakt, denk ik dan. Ik geef een prent van het leven (Kartner is net 40 Jaar) Ik hoor er ook niet zo by, geloof ik. ïk vind dat best, want ik wil niet gearri veerd raken." Over concurrenten: "Willy Alberti is ge weldig. Die man heeft wat. Hy richt zich op iets dat nodig is. Johnnie Hoes ook. Maar dat is geen concurrent. Ik bewonder in Hoes dat hij door dik en dim altijd Hollands populair heeft gebracht. En laatst heb ik hem eens gezegd dat we samen wat moesten doen voor de radio. Want daar hoor je alleen maar Engels. Wie maken daar de dienst uit? Herman Stok en zo. Nou, dan weet ik het wel. Ge rard Cox? Die wilde een paar Jaar geleden niet eens weten wat de TROS betekende. Dat die bestond! En nou? Hy belt op om te vragen hoe hoog of zyn plaatje staat. Dit soort mensen gaan ons in publicity voorbij. Nana Mouskouri is heel anders. Zy heeft myn liedje dat ik zong "Geven voor Leven" overgenomen en ze gaat dat in vier talen zingen. Dan ben ik trots. Dat zo'n vrouw met zo'n prachtige en zuivere stem dit lied uitkiest. Dat betekent toch wel wat voor me. of niet?" Belastimginspecteur Ik houd per avond honderd gulden over aan een optreden. Ik kan ook geen lied schryven over de belastinginspecteur. Die man leeft toch niet by het publiek? Een goeie belastinginspecteur is een vervelende hoor, dan denk ik niet aan het groen vanman. Hoewel hij best thuis naar myn pla- Door Paul Wolfswinkel Foto Wim Dijkman ten kan luisteren of met zyn kinderen kan zitten ganzeborden. Geld interesseert me niets. Ik wil hier, in Breda dan, goed kunnen leven. Ik heb een leuk huis, een lieve vrouw, een lieve zoon, twee honden en een tamme eend. Sn daar ben ik gelukkig mee. Voor my geen Lichtenstein. Inderdaad, ik heb geld. Als mijn vrouw wat nodig heeft dan kan ze het kopen. En ik moet toch wel in een mooi huis wonen. Voor het publiek. Een vertegenwoordiger in een Volkswagen is toch ook minder dan een in een Merce des? Je bent het verplicht." Kartner is twintig Jaar geleden begon nen met de gitaar, nadat hy alle diplo ma's voor het bakkersvak had gehaald en 's avonds op de kunstacademie Sint Joost in Breda tekende. Hy had verschillende groepjes en trad op. Een jaar of zes gele den kwam de doorbraak, met de zeven zonen. Het bleken er achteraf zes te zyn. Na wat moeilijkheden, die weer werden opgelost, trad hy alleen op. Iedere avond wordt de (echte) baard grys gespoten. Het is te zien, want het haar is door al die rommel heel dun geworden. Er was opeens succes; de man sprak aan en ging door. Wat de muziek betreft is zyn smaak die van een redelyk intellectueel niveau: Errol Garner, Oscar Peterson, Stan Ken ton. Geen James Last. Kartner heeft geen geheim nummer en iedereen kan hem dan ook bellen. Tydens het gesprek dat wy hadden, ging de tele foon dan ook regelmatig. Mensen die hem een huis aanbieden, televisiefiguren, een kennis en zeker vier anoniemen. Mensen kenneiyk, die de riedels krijgen wanneer ze zyn stem horen. Een stem, waarvan Kartner zelf zegt, dat die niet kan zingen. Als het bandje met het nieuwe lied (over het circus. Komt uit in mei) wordt ge draaid, beluister Je ook inderdaad een "zegstem". Melodieus, dat weL The Beatles Kartner, met drie gouden ringen aan de vingers en een hanger om de nek (ziin talisman, gekregen van The Beatles) zegt: "Alles is betrekkelijk en alles zou ook zyn gebeurd, als wy het niet gedaan zou den hebben. Ik geloof inderdaad dat de één een liedje schrijft, zoals de ander een brood bakt. Vader Abraham is Vader Abraham en Pierre Kartner is Pierre Kartner." En Gert en Hermien bidden voor hem. Door Ewout Ja-nse Bonn Croissant, Groenewold en Stroebele, de drie advocaten, die in april en mei van de verdediging van Andreas Baader werden uitgesloten, is daarmee ook het recht ontzegd in hetzelfde strafproces de andere drie leiders van de gewelddadige anar chistische Baader -Meinhof-groep te verdedigen. heid nu juist wil scheppen. Ze behelzen onder meer ook de mogelijkheid tot een dergelijke algehele uitsluiting in het thans lopende proces, waarmee de voor stellen duidelijk het karakter krijgen van een bedenkelijk stuk gelegenheidswetgeving. Wrakstukken in Nauw van Calais Dat is de opvatting van de eerste strafsenaat van het gerechtshof ia LONDEN In het Nauw Stuttgart, die daarmee stelling heeft la^™ mysterieuÏ Tal^ük^n genomen in een uiterst omstreden netelig strijdpunt, dat vele Westduitse juristen en politici op daarom gevonden, die vermoedelijk afkomstig zijn van een Russisch schip. Het is mysterie omdat er, vol gens inlichtingen van de Royal Air- het ogenblik bezighoudt. De eerste strafsenaat valt met zijn £~n s7h^en^wordeT^ M °°k *een R^lsche. BU de wrakstuk- prompt geschorste^® tien de identitl"e- who de Baader-Mein- ren' a e advocaten van de verdachten gevraagd om Croissant, Groenewold Stroebele als verdedigers zwarte tas zitten, kle dingstukken en schoeisel. De Royal SsSL^^J-tSfc i5 2Z3SL**SST£ van een Russische onderzeèer, die in het Kanaal zou zijn vergaan. Het andere verdachten onm,ddeUf SMS weer tot het proces toe te laten, bekendgemaakt omdat een uitsluiting door de eerste De wrakstukken werden ontdekt strafsehaat alleen betrekking had op d p.nameSe vlag va- ^V"vdStn£rVanvAared?aattred, rende coaster Een^Belgkch mari ne voorzitter van de tweede neschlp plkte de wrakstukken ten- strafsenaat. Theodor Prinzing wei- p p Ze bevinden zlch nu blJ gerde aan dit veraoek te veddoen. marine-autoriteiten in Oostende. Volgens hem beoogt het desbetref- fende artikel van het strafproces recht, dat de uitsluiting (wegens medeplichtigheid) van een advocaat van de verdediging van een verdachte automatisch tot gevolg heeft dat de betreffende advocaat in hetzelfde proces ook geen andere verdachte meer kan bijstaan. Die opvatting, thans dus ook door de eerste strafsenaat gehuldigd, wykt sterk af van de mening van de procureur-generaal in het Baader-Meinhof-proces, dr. Wunder. Hij meent dat er sprake is van een lacune in de wet en dat daarom aan het verzoek van de overgebleven advocaten om Croissant c.s. weer toe te laten, moet worden voldaan, waarna dadelijk een nieuwe uitslui tingsprocedure moet worden inge leid. Doordat nu ook de leden van de eerste strafsenaat de opvatting van de procureur-generaal niet volgen, hebben zij besloten diens verzoek tot een nieuwe uitsluiitings- procedure als overbodig af te wyzen. Opvallend is dat de opvatting van de eerste en tweede strafsenaat ook afwijkt van de partijen in de Bondsdag. Want terwijl het ge rechtshof in Stuttgart meent dat de bestaande wet voldoende mogelijk heden voor algehele uitsluiting van verdachte advocaten biedt, heeft een aantal sociaal-democratische en liberale parlementsleden een wets ontwerp opgesteld, dat die mogelijk- Huren LWS na renovatie: 135 gulden LEIDEN De woningen van het LWS-complex in het Haagweekwar- tier, waarvan het renovatieplan on langs door staatssecretaris Schae*>r is goedgekeurd, zullen in de toekomst ongeveer een huur hebben van ge middeld 135 gulden, inclusief centra le verwarming. Dit vertelde wethou der Verboom gisteravond in een ver gadering van de raadscommissie voor volkshuisvesting. Over de huren moet nog overeenstemming met de bewo ners worden bereikt, "maar ik en cok het Haagwegcomité hebben er het volste vertrouwen in", aldus Ver boom. "want er wordt ingrijpend ve- lenoveerd". Straks zullen één of meer woningen, die het eerste na renova tie gereed komen, enige tijd als mo delwoning fungeren, om de bewoners een inzicht te geven in wat de op knapbeurt inhoudt. De wethouder liet ei voor wat betreft de hooete van overigens doorschemeren, dat de huurprijs "weinig speelruimte" LISSABON (AP) De militaire leiders van Portugal ,zien zich ge plaatst tegenover een nieuwe tijds limiet om het uiteenvallen van de voorlopige regering te voorkomen. Zij hebben tot het einde, van de ze week de tijd om te zorgen, dat de socialistische kranit "Republica" weer kan uitkomen. Als dit niet lukt zullen de leiders van de grootste po litieke partij van het land zich uit de regering terugrekken, zo werd uit wélingelichte kring vernomen. Het socialistische ultimatum werd vorige week vrijdag aan de Revolu tionaire Raad gesteld tijdens een vergadering waarbij men een einde scheen te hebben gemaakt aan de crisis. De eis van de socialistische par tij, waarover niet onderhandeld kan worden, werd tot nu toe geheim ge houden om de militaire de gelegen heid te geven de communistische zetters en ander technisch personeel, die de krant bezetten enigszins on der druk te zetten. Ongevallen Elk jaar komen er in de negen landen van de Europese Ge meenschappen ongeveer 100.000 per sonen om het leven als gevolg van allerlei ongevallen. Meer dan 12 mil joen mensen raken bij ongevallen min of meer ernstig gewond. De Europese Commissie, het "dageliiks bestuur" van de EEG, raamt de di recte en indirecte kosten van deze on gevallen voor de economie op rond 54 miljard gulden. Opstand Een groep van hon derd prostituees heeft gisteren voor de tweede achtereenvolgende dag de St. Nizier kerk in het centrum van Lyon bezet. Buurtbewoners en win keliers uit de omgeving voorzagen ae vrouwen van koffie en voedsel en spraken haar moed in. De prosti tuees, die ongeveer een derde vor men van het aantal dat in Lyon werkzaam is, protesteren tegen wat zij noemen "de ongewone onderdruk king van de politie".

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 4