Bezwaren tegen "tuinhuisjes" aan Besjeslaan Bemiddeling gevraagd in conflict Eendracht Plan voor bio- documentatie- centrum Leiden Toch rehabilitatiegebied Als er één bril over de dam is komen in aanraking met de werkloosheid Zeer veel jongeren Rauw of flauw WOENSDAG 4 JUNI 1975 82IQS® Verboom: "Leiden moet wel bouwen in Stevenshof' LEIDEN "We zijn het aan onze woningzoekenden wel ver plicht om in de Stevenhof Jespol- der te bouwen". Deze woorden konden gisteravond uit de mond van wethouder Verboom worden opgetekend in een vergadering van de raadscommissie v. volks huisvesting. De wethouder ver telde, dat het college na het ge reed komen van de Merenwijk de ambtelijke mankracht welis waar zoveel mogelijk aan de re habilitatie van de binnenstad wil besteden, "maar we moeten ook blijven zoeken naar nieuwe bouwplaatsen. Als wethouder v. volkshuisvesting wordt ik ge- Wethouder Verboom confronteerd met een groeiende lijst van woningzoekenden. Ver boom sprak in dit verband van een "strijd die binnen het colle ge nog niet uitgevochten is". Maredorp-Oost LEIDEN De wijkvereniging Maredorp-oost kan waarschijn lijk toch gaan, werken aan een rehabilitatieplan. Uit een gesprek, dat vertegenwoordigers van de gemeente met staatssecretaris Schaefer hebben gehad, is geble ken, dat daarvoor slechts formele aanwijzing als rehabilitatiegebied van de wijk (begrensd door Oude Rijn, Lange Mare, Oude Vest en Pelikaanstraat) nodig is en geen uitgebreide cijfermatige onder steuning. "Als het zo eenvoudig is, dat kunnen we Maredorp wel als re- habilitaitegebied aanwijzen", zei wethouder Verboom gisteravond in een vergadering van de raads commissie voor volkshuisvesting, "dan kan de buurtvereniging haar gang gaan". Het, verzoek van Ma redorp-oost is ai enige tijd gele den gedaan, maar de gemeente stond er huiverig tegenover, dat men er niet genoeg ambte lijke mankracht beschikbaar voor kan stellen. "Wij laten ons priori teitenschema niet in de war bren gen", aldus Verboom. De aanwij zing blijkt volgens Schaefer (zei de wethouder) echter alleen "een kwestie var^ een crikeltje te zijn". De buurtvereniging kan dan' in derdaad haar gang gaan. Ze had al contacten gelegd met het mi nisterie van CRM, dat zich bereid heeft getoond opbouwwerk in de buurt te subsidiëren. Voor het inventariseren van de huidige stand van zaken en het maken van een plan heeft de vereniging de in de wijk (Oude Rijn) woon achtige architect M. Barkema aangetrokken, wiens - salaris gro tendeels door het ministerie zal worden opgebracht. Hij wil in sa menwerking met de Welzijnsraad o.m. een bewonersenquete hou den, terwijl de buurtvereniging, zo zei wethouder Verboom gister avond, ook op ambtelijke bijstand van de gemeente voor enkele uren per maand kan rekenen. Het commissielid Houtman (SGP/GV) vroeg zich naar aan leiding van deze "procedure af, of het niet vaker mogelijk zou zijn dat de gemeente in soortgelijke gevallen werk zou uitbesteden, 't College van B. en W. voelt daar niet zo veel voor, antwoordde wet houder Verboom (toevallig is er gisteren over deze materie een ge sprek met directeur Vos van ge meentewerken door het college ge voerd). "Ook uitbesteden legt een claim op het gemeentelijk appa raat, want de gemeente moet wel allerlei gegevens verstrekken. LEIDEN Hoeveel brillen van leerkrachten sneuvelen er nu eigen lijk jaarlijks in het Leidse onder wijs? Die vraag stelde het CDA-raads- lid Vink gisteravond tijdens de vergadering van de gemeentelijke commissie voor Interne Organisa tie en Beheer (IOB) in het stad huis. Hij deed dat half ironisch, half oprecht nieuwsgierig. Jarenlang is er nooit sprake ge weest van aanvragen van brilscha- devergoeding door onderwijzend personeel. Maar op de vorige agen da debuteerde een onderwijzeres succesvol op dit gebied en gistera vond waren het er al twee die schadevergoeding vroegen omdat leerlingen kennelijk in een wat onbesuisde bui tegen de bril had den gestoten. "Als er één bril over de dam is, volgen er meer", mompelde Vink, die als raadslid het princi pe koestert dat he niet alleen r de grote bedragen, maar ook naar de kleintjes moet kijken. Een gaaf gesprekje ontspon zich bij de brilvergoeding van ene vrouw Moreaux - Zacharias v.d. Bos. Vink (scherp door de bril tu rend naar de lange naam): "Gaat het hier om één dame?" Wethouder Van Dam (PvdA) "Jazeker, maar om twee kijkgla- Kuijers (WD)"Dus één Wie durft er nou nog te bewe ren dat raadsleden niet duidelijk zijn in hun uitlatingen? HAARLEMMERSTRAAT 181 Friese staart- en stoeltjes- klokken, Zaanse- en Schippertjesklokken. Div. antieke stylklokken, moderne schoorsteen- en wandklokken, in ruime keuze en de beste merken. Horloger v. d. WATER Altijd voordelig LEIDEN De werkloosheid onder werkende jongeren is hoog, veel ho ger dan de gemiddelde werkloosheid onder de Nederlandse beroepsbevol king. Dit blijkt uit een onderzoek, dat is gehouden op het Leidse vormings centrum voor werkende jongeren on der de deelnemers van dat centrum. Het onderzoek is verricht door drs. J. van Dijk, wetenschappelijk mede werker aan het Sociologisch Insti tuut van de Rij ksuniversiteit in Lei den. Van de 214 respondenten (degenen die de vragenlijst invulden) zijn er 26 werkloos, zo blijkt uit het onder zoek. Dit komt neer op 12 procent. Bij de jongeren, die, twee dagen per week leerplichtig zijn ,is het aantal werklozen groter dan bij de één dag leerplichtige deelnemers. Van de 188 deelnemers die wel werk hebben zijn er 45 (dus bijna een kwart) eerder werkloos geweest. In totaal heeft dus één derde van de jongeren die aan het onderzoek deel namen, nu of in het verleden erva ring met wetteloosheid opgedaan. Van de groep van 45 deelnemers die in het verleden werkloos zijn ge weest, zijn er 26 meteen na het ver laten van de laatste volledige dag opleiding werkloos geworden. Van de 26 Jongeren, die op het moment van het onderzoek werkloos waren, zijn er 12 meteen na het verlaten van de dagopleiding werkloos geworden. Wat de jongeren betreft, die wel werk hebben, blijkt uit het onder zoek dat een groot aantal jongeren, die werkzaam zijn bij het winkelbe drijf ©n in de verzorgende sector een té lange werkweek maakt. Dat wil zeggen dat voor deze jongeren school- en werkdagen samen meer dan vijf dagen in de week bedragen. In het winkelbedrijf maakt bijna 30 procent van de in die sector werk zame Jongeren te veel dagen per week, in de verzorgende sector be draagt hun aantal zelfs ruim de helft. „Gezien de onduidelijke en slechte omstandigheden waaronder werken de jongeren aan hun gedeeltelijke leerplicht moeten voldoen, is verzuim van de deelnemer niet erg verbazing wekkend", aldus het onderzoeksrap port. Om meer inzicht in deze mate rie te verkrijgen, is de deelnemers gevraagd of zij wel eens moeten wer ken op de dag of dagen dat zij ei genlijk naar het vormingscentrum moeten. De antwoorden op deze vraag geven echter een rooskleuriger beeld van de werkelijkheid dan deze in feite is. Bij het onderzoek zijn namelijk alleen de regelmatig kamende deelnemers van het vormingscentrum betrokken, Doordat de vragenlijsten in het vor mingscentrum door de daar aanwe zige deelnemers zijn ingevuld, zijn de regelmatige „wegblijvers" bij het onderzoek uit de boot gevallen. Van de 188 deelnemers met werk, ge ven er 46 op dat zij wel eens moeten werken op de dag of dagen dat zij eigenlijk naar het vormingscentrum moeten. Dit is 24 procent van het totaal. Gevraagd naar de reden van dit ver zuim geven maar liefst 36 van deze 46 Jongeren als reden op, dat zij soms niet gemist kunnen worden op het werk. „Onduidelijk blijft hierbij na tuurlijk wel of er sprake is van een zelfstandige beslissing in deze of van druk van de kant van baas of chef met als „gevoelig" argument dat van de onmisbaarheid", aldus het rap port. Opvallend zijn ook de onderzoeksre sultaten m.b.t. het Gewestelijk Ar beidsbureau. Van de 26 jongeren, die op het moment van het onderzoek werkloos waren, staan er 12 niet in geschreven bij het GAB. Bovendien blijkt dat bij de informatie over ba nen het Arbeidsbureau ook slechts een marginale functie vervult. Van de 188 deelnemers met een baan hadden er niet meer dan 19 deze ge kregen via het GAB. Onderzoek in Leids vormingscentrum LEIDEN Drie jaar beleden kocht de heer B. van der Vliet uit Voorschoten, voorzitter van de Leidse Groente veiling aan de Leidse Besjeelaan in een uiterst landelijke omgeving een hectore grond en verhuurde die voor één gulden per vierkante meter aan mensen, die zelf hun sla, boontjes, radijs en uien wilden verbouwen. Een enkele aardbeienplant en rabarberplant sieren de grond eveneens. Flatbewoners van de Castellum- weg (waaronder enkele invaliden) en de heer C. van Dijk, die vanuit zijn woonkamer recht op het complex uitkijken vonden dat alles best. Maar nu er kleine, zonder hulp van een architect, huisjes worden neer gezet, komen er bezwaren. Van der Vliet heeft 24 perceeltjes verhuurd en tegen de huurders ge zegd dat hijer geen bezwaar tegen had als zij er een huisje op gingen zetten. Enkele gesprekken leverden op dat ze het "op eigen risico" de den. Volgens de heer Van Dijk is er een half jaar geleden een ambtelijk bezoek geweest. "Ze zagen toen één huisje en dat mocht bij de gratie gods blijven staan, op voorwaarde dat er verder niets meer werd bijge bouwd. Maar nu komen er al meer. Dezer dagen zijn ze begonnen met een huisje, zomaar. Ik heb niets te gen huisjes op een soort volkstuinen complex, maar ik ben vreselijk bang dat het krotten gaan worden. Het zijn lelijke dingen en wij verliezen op die manier ons uitzicht. Van der Vliet: "Ik heb nooit grond gekocht om daar op te gaan bouwen. Dat weten mijn huurders ook, na tuurlijk. Volgens mij is het wroe ging van die bezwaar-aanteke- naars. Toen ik het kocht, was het een grote puinhoop. Ik heb het zeker vier keer moeten laten omploegen voordat er iets aan kon worden ge daan. Nou ziet het er mooi uit en nou komen er bezwaren. Ik snap dat niet. Ruim een half Jaar geleden heb ik de gemeente een brief ge schreven of ik voor alle perceeltjes een bouwvergunning kon krijgen. Een antwoord op die brief heb ik nog steeds niet binnen. Naar mijn me ning is het een cadeautje voor de omgeving. Ik krijg de indruk dat de omwonenden het de mensen niet gun nen. En stel dat de gemeente richt lijnen gaat geven voor eventuele huisjes, vinden ze het dan wel mooi? Och meneer, ze praten zo eenvoudig over wat andere mensen doen". De gemeente Leiden: "Het is een bestemmingsplan van de gemeente Zoeterwoude met een agrarische be stemming. Agrarische opstallen mo gen er staan, maar er mag geen be bouwing worden gepteegd. Dat mag niet van Leiden, omdat er een her ziening van het bestemmingsplan komt. Burgemeester en wethouders zullen zeer binnenkort de heer Van der Vliet schrijven dat ze niet ak koord gaan met het bouwen van schuurtjes en dergelijke. Het is ille gaal, dat is zeker". Een van de huurders, de heer Van Knijnenburg: "Ik heb Van der Vliet gevraagd of ik mocht bouwen. Ik was de eerste. Hij zei toen dat hij er geen bezwaar tegen had en dat ik het een beetje op het eind moest doen. Maar als er hier niet mag worden gebouwd, dan vind ik dat hij dat ook moet zeggen. Sommige mensen gaan er veel geld instoppen. En waarvoor? Nee, als iets niet mag, dan moet Je het ook weten". De lentezon evenwel is onverbiddel ijk en laat de andijvie en de raap stelen en de radijs ferm omhoogr schieten. Natuur- en gemeentewetten gaan nog steeds niet hand in hand. LEIDEN Het PvdA-raadslid mr. Peters is niet gelukkig met de toon van de brief, die wethouder Verboom namens B. en W. aan het Juridisch Adviesbureau heeft gestuurd. Dit naar aanleiding van het rapport, dat het J.A.B. heeft samengesteld over de kwestie van huurverhoging bij. woningbouw vereniging De EendrachtPeters gaf gisteravond uiting aan zijn misnoegen in een vergadering van de raadscommissie voor volks huisvesting. In de desbetreffende brief had het college het J.A.B. o.m. verweten meer aan "warwin kel" dan een rechtswinkelte zijn. Peters erkende weliswaar het zakelijke gelijk van het college, maar noemde de toon van de brief "badinerend" en sprak van een "schoolmeeterachtigheid van de bovenste plank". Hij kreeg bijval van Anne v. d. Zande (PSP/PPR/ D'66). maar wethouder Verboom was het niet met hem eens. ,flet rapport was bij ons ook rauw overgekomen. Dan moet je ver wachten dat je een rauw ant woord terugkrijgt". Peters: Dat vind ik geen argument". Verboom: „Als je als rechtswinkel de zorg voor een groef) mensen op je neemt, dan moet je dat nauwkeu rig doen". De wethouder had in het rapport echter "pertinente onwaarheden aangetroffen", sprak zelfs van "bewuste ver dachtmakingen" en voegde er aan toe: „Dat verwacht ik niet van toekomstige advocaten". Peters: „Toch is het flauw". Verboom: „Nou, dan doe ik er er een beetje zout W- Meer Leid's nieuws elders in deze krant LEIDEN/DEN HAAG De pro vinciale jeugdraad Zuid-Holland heeft het dagelijks bestuur van de provincie geadviseerd een gunstige beslissing te nemen over het ver zoek van het regionaal bestuur van de NJN en de CJN, dat subsidie heeft gevraagd om in Leiden een documen tatiecentrum te kunnen vestigen. De betrokken regio van de Neder landse Jeugdbond voor Natuurstudie (NJN) en van de Chr. Jeugdbond van Natuurvrienden (CJN) omvat de af del. Leiden, Delft, Rijswijk, Den Haag, Bodegraven en Nieuwkoop, 4üe bijna 200 leden tellen van hoog stens 22 jaar. Het regiobestuur wil in de loop der Jaren verzamelde biolo gische gegevens bijeen brengen met de al bestaande bibliotheek en ver zamelingen van natuur-historisch ma teriaal. Dit documentatiecentrum kan in Leiden gevestigd worden, maar daarvoor is het eerste jaar f 1.350 no dig. De Jongeren zijn financieel niet in staaft dit bijeen te brengen, naar de verwachting is wel, dat in vol gende jaren de jaarlijkse lasten gefi nancierd kunnen worden uit de op brengst van het centrum, te weten de vergoeding voor gebruik. Aangezien het hier gaat om een re gionaal, cultureel belang, adviseert de jeugdraad een eenmalig subsidie te geven van f 1.350. Elders op het tererin wordt ook weer gebouwd. LEIDEN Wethouder Verboom volop in de renovatieproblematiek ADVERTENTIE MORGEN, vrijdag en zaterdag Oud-Hoïlamdsche miarckt en kermis bij het winkelcentrum in Koudekerk aan den Rijn 19.30 uur: Spectaculaire opening door de Burgemeester. 20.00 uur: Onthulling naam Winkelcentrum door ADA KOK. Marckt en kermis open van 19.3022.00 uur. heeft aan het ministerie huisvesting gevraagd verwikkeld is, niet ten goede komt. ruimtelijke ordening "Afgezien van het feit of er schuldi- te bemiddelen in het gen zijn, moet je je toch afvragen of steeds scherper wordende conflict het mogelijk is deze zaak in de min- tussen het bestuur van woningbouw- ne op te lossen vereniging De Eendracht en een bin- daar zijn verzoek nen deze cox-poratie opererend actie- "Het comité. De verschillen zijn vooral op- krijgen. Anders gelaaid sinds de huurverhoging, die dat de minister zegt het begin van dit jaar Verboom. Van- het ministerie: de enige manier om rust te ervan komen, i nu is het af gelopen". Waarmee het voortbe- le- staan van De Eendracht gevaar denvergadering van De Eendracht hierdoor danig uit de hand gelopen. Verboom noemde deze ontwikke- dlingspoging onderneemt, antwoord- ling gisteravond in een vergadering de de wethouder, dat de minister toe- l de raadscommissie volks- zicht op de woningbouwverenigingen huisvesting "heel ongezond". Hij hoort te houden. "Bovendien weet wees erop, dat een woningbouwvereni ik hoe moeilijk het is om de partijen ging tegenwoordig onroerend goed bij elkaar te krijgen. Ik voel er niet met een miljoenenwaarde beheert, zoveel voor om partij te kiezen". De maar dat bij De Eendracht de "der- wethouder streeft ernaar dat het ge- de staatsgreep (bestuursoverval) bin- sprek tussen ambtenaren van het mi- nen korte tijd dreigt". Hetgeen de nisterie en de mensen van De Een continuering van de werkzaamheden dracht nog deze week zal plaats vin- bij de woningbouwvereniging, die den.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3