Sprookjes bij Heuff WOENSDAG 4 JUNI 1975 PAGINA 23 T entoonstellingen Kindermatinee: ..Tarzan's grote ge- Nachtvoorstelling: „Meisjes' die graag naar bed willen", vr. en za. 11.30 uur, 18 Jaar.. Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden Ongevallendienst elke dag Acade- Ronnle Alberts (t/m 30 Juni). Rijksmuseum van Oudheden: Klas sieken kunst uit particulier bezit" t/m 13 lull Koordstudio (Oude Rtfn 88): Expositie Wil van Aggelen. Kunstzaal Heuff (Hoflaan 7. Was senaar): expositie Johan van Ingen (Ivan) en Koji Kondo, t/m 21 juni. Leidse bioscopen '■?ote™ar£L?!i Bezoekuren Ziekenhuizen Derde klasse bezoekuur van 14.00 uur en 18.30-19.30 uur. Knderzaal: van 13.00-14.00 woensdagavond (uitsluitend Diaconessenhuls: Middagbezoekuur; .3 45—14.30 uur Avondbezoekuur; Kinderafdeling dage- •19.C" ouders zondag 14 0 overige famlllel 14 Jaar hebbe; kinderafdeling St. Ellsabeth-zlekenhula dag. v. 11.15 tot 18.30—19.30 uur. Voor de prematurenafdellng gelden de volgende bezoekuren (alleen voor Maandag t/m vrydag: lopend bezoek wordt toegestaan, kan de hoofdverpleegkundige hiervoor spe ciale kaarten verstrekken. Bezoekttfden binderafdeling: Elke dag: 14.15—15.00 uur 18.30—19.00 uur Alphen aan den Rijn Rilnoord: le en 2e klas 11—11.30 18.30—19.30 u; 3e klas 18.30—19.30 u Kraam- -14.15 uur, alleen voor 19—20 u.; Kinderafdeling alleen voor ouders 18 Geluidshinder Schiphol Klachten over geluidshinder van vliegverkeer van en naar Schiphol kunnen dag en nacht worden gemeld gehele bij het Info hinder Schiphol (020—1750001 V PANDA EN DE INZIEN ER 65 - 128 De Su-premo hield er van om generaals en andere hoge soldaten om zich heen te hebben. Want dat waren ern stige lieden die van krachtige maatregelen hielden en geen grapjes veelden. Tenminste - dat dacht hij. Want toen de hooggeplaatse militairen een doordringend gelach hoorden opstijgen uit de werkkamer van hun bevelhebber, ontspanden ze zienderogen. Jarenlang hadden ze hun lachspieren in be dwang moeten houden - en dat wreekte zich nu. Ze werden aangestoken door het geluid, en barstten ook in daverend lachen uit. "Stop! Stilte!" schreeuwde de Supremo, die uit zijn kamer rende "Ik wil niet... Ik beveel..." Maar zijn geroep werd overstemd, zodat hij in wanhoop naar buiten snelde. "Hij vlucht weg," mompelde Panda die hem nakeekHij heeft nu eenmial een enorme hekel aan lachen. Tjonge - dat heeft die leugen-ontdekker goed gedaan. Alleen ben ik be nieuwd waar hij heen gaat... Wat doet de koetsier van prin ses Melia trouwens bij de ingang?" De avonturen van Jommeke Je smijt de wapens weg en. Je moet die andere bandieten nog overmeesteren De strijd om de Incaschat WASSENAAR Bij het betreden van Kunstzaal Heuff treft het di- rekt, hoe goed het werk van de beide kunstenaars, die hier deze maand exposeren, bij elkaar aan sluit. Johan van Ingen (die als I- van signeert) en Koji Kondo leven beide in een sprookjesachtige we reld, ook al komt ieder er op een geheel eigen manier. Kondo. een Jananner die al een Jaar of zes in Amsterdam woont, maakt poppen, vederlichte poppen die doen denken aan evenzovele tuil tjes gedroogde bloemen. Het materi aal dat hij gebruik!;, is papier-ma- ché vain Japans, vezelig papier om een frame-werkje heen en dan met textielverf van kleur voorzien. Met heel fijne handen weet Kondo uit dit simpele materiaal een vertelsel te voorschijn te toveren zonder an dere syfnboliek, dan war. een sprook je is: verbeelding uit eigen fanta sie. Ragfijn staat daar een jonge centaur die in zijn opgeheven han den een kikker houdt, die zelf weer een bloem in zijn pootjes heeft. Heed sereen en bewegingsloos, een verstilde frase uit een sprookje, door de kijker bij toeval opgevangen en waar hij zelf op voort kan bordu ren. Steeds zijn het van zulke flar den zin, waar mensen, vlinders, kik kers. eieren en bloemen een rol in spelen: sprookjespoppen noemt Kon do ze. Voor vele bezöekers van de tentoonstelling zal het zien ervan herinneringen oproepen aan de vo rige keer dat Kondo bij Heuff was, een jaar of twee geleden. Zulk werk vergeet men niet licht. Jvan werkt heel anders. Via een soort "super"-surrealisme komt hij met zijn aquarellen in een zelfde onwerkelijkheid. Door omkering van waarden en symbolen, door een spel methet perspectief brengt hij de be zoeker binnen in een wereld waar alles anders is, niet is wat het lijkt, maar die toch vertrouwd is. Het middeleeuwse stadje is omringd door een muur met poorten en torens; toch is het niet vreemd dat er geen stadje is, maair een appel, en dat één van de poorten zomaar een iets opengeschoven luciferdoosje is. Het is gewoon logisch; en juist die heel fijne penseel en die strakke lijn stellen de beschouwer voor het voldongen feit: dit is een stadje en niet anders. Bij andere aquarellen zweemt Ivan naar Dali, zoals met het flauwgevallen horloge in "De tijd staat op 2 uur", of naar de trompe-FoeiTs d4, in de loop der eeuwen de mensen steeds weer in verbazing brachten, die ogan-bedrie- gertjes die in zekere zin ai surrea listisch waren avant la lettre. Bij Ivan is de lijn der gedachte gemak kelijk te volgen, en merkt men niet welke vreemde bokkesprongen in het voorbijgaan gemaakt moeten wor den Om tot dit resultaat te komen. Het beschouwen alleszins waard. Johan van Igen (Ivan) en Koji Kondo bij Kunstzaal Heuff, Hoflaan 7, Wassenaar, t/m21 juni, dinsdags t/m zaterdags van 10 tot 17 uur, de dinsdavonden van 20 tot 22 uur. ELEISABETH LABOUCHERE En zijn pistolen de afgrond in ij 'Appelstadje', een van Ivans aquarellen die bij Heuff in Wassenaar zijn te zien. (§uc/ tyÜeuws 4 juni 1975 Honderd jaar geleden stond in de krant In Madrid heeft een stie rengevecht een noodlottig ver loop gehad: acht stieren, twaalf paarden en drie perso nen toerden het slachtoffer van dit wreedaardig vermaak der Spanjaarden. De banderil lero, de man, die korte lansen met linten in den nek van den stier moet stejcen, Maria no Canet, werd dóór de woe dende dieren in de hoogte ge slingerd, daarna weer opge nomen en opgeworpen. Zijn doodstrijd duurde geen vijf minuten. Hij had reeds twee stooten met de hoorns in dij en en borst ontvangen toen 'n nieuwe stoot een eind aan zijn leven maakte. Een picador, d. i. een ruiter die den stier moet tergen, bijgenaamd El Tran- cés, werden beiden beenen en drie ribben gebroken; hij leef de nog tot den volgende och tend. De derde doode was een oppasser van het circus, hoe wel hij nog niet dood is, heeft men geen hoop dat hij her stellen zal. Het stierengevecht werd gehouden voor een lief dadig doel, nl. ten voordeele van een Genootschap tot on dersteuning van weduwen en weezen. Vijftig jaar geleden: In een dorpje in het noor den van Wales is op aanstich ting van eenige strenge Sab- bathvierders een boete van 5 shilling per hoofd geëischt tegen eenige dorpelingen, die zich aan het misdrijf schuldig hadden gemaakt van op Zon dag de gemeentegrens te over schrijden. Bij onderzoek bleek den vrederechter, dat er in derdaad nog altijd een wets bepaling uit het jaar 1676 be staat, waarbij "vergaderingen en reizen van burgers buiten hun eigen dorp, met wélk ver voermiddel ook, op Zondag verboden zijn, behalve in uit zonderingsgevallen ter beoor deeling van den plaatselijken vrederechter"Ofschoon de Welsche rechter moest toege ven, dat de bepaling niet of ficieel uit het "statutebook" (gezamenlijke landswetten, Red.) geschrapt bleek te zijn, waagde hij het er op de be klaagden vrij te spreken. Nou, ol die maanden ion mesten, opbinden en verzorgen hebben jvèl succes gehad! *1 PmUTBLOmN'. De Generaal en „De Tijdmachine" Copyright: Oberon/Haarlem. rekenaar: Peter de Smet NEDLLOYD NIGER 2 30 n Finister- re nr Dakar, ONOBA 4 te St James. PATRO 3 t.a. rede Kharg, SAFOCEAN AMSTERDAM 4 te Syd ney, SCHOUWEN 3 320 o Kp Leeuwin nr SEROOSKERK 2 90 zw Finisterre nr Rotterdam, SPAARNEKERK 2 vn Antwerpen nr 2££!5 jambon persille Voeg aan halve liter sterke en niet te zoute bouillon een halve fles eenvoudige witte wijn toe, enkele plakken wor tel, een teentje knoflook een flink stuk prei, enke le takjes peterselie en selderij en laat het mengsel op hoog vuur en zonder deksel snel tot 3 dl inkokken. Snijd 400 g gekookte ham in kleine dobbel steentjes, snipper 1 teen tje knoflook ragfijn en week zes blaadjes gelatine in wat koud water. Zeef de bouillon, voeg de dob belsteentjes ham toe en laat dit 10 min. trekken op uiterst laag vuur. Los de geweekte blaadjes ge latine op, voeg 2 volle eetlepels versgehakte pe terselie toe en de gesnip perde knoflook en neem de pan meteen van vuur. Giet het mengsel in een met koud water omge spoelde vorm, liefst lang werpig, en laat het af- koelën. Zet de vorm nog enkele uren in de koel kast. Snijd er plakken van en geef er stokbrood bij, augurkjes, een witte bourgogne aligote. FRED BASSET ^^möëbgëj^^byiynmëfc

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 23