Film voor 'boven 18' verdwijnt dat scheelt tfri^ra"kcB guldens opsimon Simon ook de bekende kosten er stukken minder. Starmaker"of het verhaal van de Kinks ,5» 4,50 4,98 WOENSDAG 4 JUNI 1975 De filmkeuring voor volwassenen wordt afgeschaft. De aanduiding „boven 18" zal in de advertenties en aankondigingen van bioscoopfilms verdwijnen. Er blijft wel een keuring voor jeugdigen.. De leeftijds grens „14 jaar en ouder" verdwijnt niet. Deze ontvoogding van een deel van het bioscooppubliek komt tot stand op initiatief van het voormalige D'66-Kamerlid drs. E. C. Visser en het PvdA-Kamerlid drs. J. J. Voogd. (Na het verdwijnen van Visser nam mr. Anneke Goudsmit zijn voorstel Over, maar omdat ook zij de Kamer heeft verlaten, staan er thans twee PvdA-Kamerleden als initiatiefne mers te boek: behalve Voogd, mr. R. Haas-Berger). Het voorstel komt deze week in de Tweede Kamer ter sprake, nadat het bijna vijf jaar op de parlementaire spaarbrander had staan sudderen. Het is bijna tachtig jaar geleden, •dat de eerste filmvoorstelling in Nederland werd gegeven. In 1896 werden in de theaterzaal van het Kurhaus in Scheveningen twaalf filmpjes van de gebroeders Lumière fn een doorlopende voorstelling vertoond. Al vrij spoedig heeft de overheid stappen ondernomen om te waken óver de geestelijke gezondheid van de onderdanen. In 1920 rapporteerde de „Staatscommissie ter bestrijding van het zedelijk en maatschappelijk gevaar aan bioscoopvoorstellingen verbonden." Conclusie: er moet een centrale filmkeuring komen. De toenmalige regering deelde die opvatting en diende een wetsont werp in. In de volksvertegenwoordi ging was de stemming zeer verdeeld, maar een motie-Marchand die uitsprak dat de keuring niet voor volwassenen zou moeten gelden ,werd verworpen. Zo kwam in 1926 de Bioscoopwet tot stand. Het wetsvoorstel Voogd/Visser/- Goudsmit/Haas-Berger is in feite de hedendaagse vertaling van de vijftig jaar geleden ingediende motie van de liberaal Marchand. Dit voorstel is destijds gelanceerd als „alternatief" voor een regeringsontwerp, dat in '70 was ingediend door crm-minister dr. Marga Klompé, minister van binnenlandse zaken, mr. H. K. J. Beernink en minister van justitie, mr. C. H. F. Polak. Het regeringsontwerp (door latere kabinetten bijgezet in de kast met „onvoltooide stukken") wilde de leeftijdsgrens van achttien jaar handhaven. Films voor bioscoopbe zoekers beneden de achttien zouden önderworpen blijven aan de be staande centrale filmkeuring. Voor films „boven 18" zou een vrijwillige keuring mogelijk blijven. De regering stelde zo'n vrijwillige keuring voor om het de bioscoopex ploitanten gemakkelijker te maken. Zij lopen immers strikt volgens de letter van de wet nog altijd de kans, dat een burgemeester een film verbiedt als hij de goede zeden of de openbare orde in gevaar acht. Bovendien kent het wetboek van strafrecht de bepaling, waarin openbare vertoningen worden verbo den die „aanstotelijk zijp voor de eerbaarheid". Men zou ingrijpen van de burge meester dan wel vervolging door de Officier van justitie kunnen voorko men door zich vrijwillig te onderwerpen aan de filmkeuring. Het alternatieve wetsontwerp, dat in de Tweede Kamer op steun van een meerderheid kan reken, kiest een fadikalere koers, dan het regerings ontwerp. Slechts de keuring van films voor zover bestemd vóór vertoningen aan jeugdigen (beneden 14 Jaar) is hierin voorzien. Het wetsontwep erkent, dat kinderen van sommige filmvoorstellingen schade kunnen ondervinden. Voor het overige gaat het ontwerp ervan uit, dat volwassenen zelf maar het beste kunnen uitmaken wat zij wel en wat zij niet op het witte doek wensen te aanschouwen. Vandaar dat het wetsontwerp ook voorziet in het schrappen van de bevoegdheid van de burgemeester om in te grijpen. Als voorbeeld van de betutteling die de indieners willen uitbannen, halen zij het verbod aan van de Haarlemse burgervader die enkele jaren gele den de vertoning van het toneelstuk De Snoeshaan van Plautus verbood, vanwege het opzichtige vertoon van fallussymbolen. Aan de problemen van artikel 240 van het Wetboek van Strafrecht inzake de aanstotelijkheid van de eerbaarheid wagen de „alternatieven" zich niet. Zij stellen zich op het standpunt, dat dit artikel zo vaag is, dat het in de praktijk toch niet te hanteren is. Het is er wel, maar het is onbruikbaar en eigenlijk behoeft men er geen rekening mee te houden, zo is ongeveer de redene ring. KOERSEN IN HILVERSUM Prinses Fortuna-prijs IE afd.: 2000 m.: 1. Nagil Beroona (L. Schooven) 2.50.9, 1.25.5, 2. Margareth, 3. Mister B. Winn 4.10, pl. 1.40, 2.60, 1.30, kopp 11.70, trio 86.80 en P. Playboy For tuna-prijs 2000 1. Norton's Boy U. Leeuwenkamp) 2.54.4, 1.27.2, 2. Nina Spencer, 3. Norton P. Winn 33.50, pl. 3.40, 1.70, 1.80, kopp 53.90. Pesse's Fortuna-prijs le afd.: 1. Lucky Six (P. Smit) 2.48.9, 1.24.5, 2. Moving Star, 3. Mazurka. Winn 2.90, pl. 1.40, 1.70, 7.60, kopp 7.50, trio 305.80. Premium Fortuna-prijs 2440 m.: 1. Nolter W. (K. Woudstra) 3.32.1 1.27.6, 2. Mack Wickesteyn, 3. Lucien B. Winn. 4.10, pl. 3.20, 2,10, 1,50, kopp. 19.50, P. Pebble Fortuna-prijs 2000 m.: 1. Jaguar Gregor (H. van Dijk), 2.46.7, 1.23.4, 2. Hyacint, 3. Koncor- de. Winn 4.10, pl. 1.30, 2, 1.30, kopp 28 trio 260.40. Pebby Fortunaprijs 2440 m.: 1. Ka- rind Trickson (A. v. d. Blonk) 3.26.6 1.24.7, 2. Lord Axkit, 3. Kabbes du Bois. Winn 3.80, pl. 1.40, 1.70, 3.10, kopp 5.50. Petra Fortunaprijs 2040 m.: 1. Je- welprise (P. Zeegers) 2.46.2, 1.22.3, 2. Gregorius, 3. Higgings. Winn 1.80, pl. 1.20, 1.60, 1.30, kopp 6.80, trio 31.60. -Pesse's Fortunaprijs 2e afd. 2000 m.': tl. Makalena D'aster (M. v.d. Togt) 2.43.9, 1.22.0, 2. Mandy, 3. Mil- tiades J. Winn 1.70, 1.30, 3.00, 2.60, kopp 12.90. Plagiaat Fortunaprijs 2920 m.: 1. Jour Buitenzorg (M. v. Leeuwen) 4.12.3, 1,26.4, 2. Kwikstaart A., 3. Jar- vis. Winn 10.20, pl. 3.20, 2.20, 3.20, kopp 114.80, trio 2324.60. Prinses Fortunaprijs 2e afd. 2000 m: 1, Maxicali Rose (J. S. van Leeuwen) 2.49.0, 1.24.5, 2. Martha R., 3. Marion Fortuna. Winn 19.60, pl. 2.20, 1.30, 2.80, kopp 18.10. Totale omzet f 434.208.000. Een groep Zuidmolukkers heeft gisteravond getracht de directe televisie-uitzendingvan 'Spel zonder grenzen' in Maastricht te verstoren. Door met vlaggen over het tot wedstrijdterrein omgeto verde Vrijthof te rennen wilden zij de aandacht vestigen op de Zuidmolukse zaak. Politie en ordebewaarders grepen echter krachtig in zoals uit deze foto blijkt. 'Our late night' Vingeroefening van 'Manhalten' Ooit een gezellig avondje thüis met kennissen meegemaakt dat gemeen uit de hand liep? Zo nee, dan is er veel te leren, zo ja, veel te herkennen in de voorstelling „Our late night", die de New Yorkse groep The Manhatten Project geeft in het Holland Festival, gisteren en zater dag in Mickery Amsterdam, dinsdag 10 juni in het HOT, maandag 16 juni in De Lanteren. Manhatten Project is hier bekend (ook een beetje doordat de dochter van Loudi Nijhoff, Saskia Noord- hoek Hegt, er deel van uitmaakt) door „Alice in Wonderland", dat de groep vier jaar geleden in het Holland Festival bracht en dat een enorm succes was. De groep, waaraan nu al een jaar of zes dezelfde mensen meewerken, wordt geleid door Andre Gregory, en zij komt voort uit de school van de grote Pool Grotowoski: grote nadruk op de expressiemogelijkheden van het lichaam. Die kant van de zaak komt in „Our late night" niet zo aan de orde (Manhatten brengt in dit HF overigens nog „Alice", een versie van „De Zeemeeuw" van Tsjechof en „Endgame" van Beckett). Het is een conventioneel (in technische zin dan...) stuk van Wallace Shawn: het programma zegt dat zeer goede verstaanders er een parallel in zullen vinden met Peer Gynt - ik zal dan wel niet zo'n goede verstaander zijn, want ik zag heel andere invloeden: Oscar Wilde, Noel Coward en Albee's Virginia Woolf. Een echtpaar ontvangt vrienden op hun hooggelegen New Yorkse flat. De prietpraat loopt geleidelijk uit de hand zoals dat gaat: ieder gaat op zijn eigen egotrip. Shawn trekt dat drastisch door: de gebruikelijke verbale erotische spelletjes worden gruwelverhalen, maar het fatsoens- decor blijft erdoor heen schemeren, en dat geeft een waanzinnig effect. Meer is het (een uur durende) schetsje niet: een sketch met gruwelijke boven- en ondertonen, maar niet meer dan een vingeroefe ning. Maar dan zoals Chopin etudes schreef: goed van bouw, onderhou dend en een enorme techniek eisend. Die techniek brengt de groep feilloos op. door Jaap Joppe [Vanavond op VPRO-scherm "Starmaker" is een experimentele mengeling van rock, musical en drama rond het thema: "Van ieder een kan een ster gemaakt worden". "Starmaker" vanavond om 22.30 uur via Nederland II door de VPRO te brengen, vertelt het verhaal van de Kinks, de Engelse popgroep die in de loop der jaren aardig wat duiten met hun platen en optredens heeft verdiend. "Starmaker" is een door Ray Da- Vies en de Kinks geschreven musi cal. Voor Davies betekende "Starma ker" een tweede tv-rol. In 1970 maakte hij zijn debuut in het stuk "The long distance piano player". In "Starmaker" is Ray Davies een rock en rollster die van iedereen een grote ster kan maken door voor hem een passende song te schrijven. Om dat te bewijzen schakelt hij ene Nor- man, een accountant, in. Hij trekt bij Norman in, leeft als man en vrouw met Normans echtgenote en doet zijn werk. Hij wil alles weten over de manier van leven van Nor man. Het leven van Norman gaat op die manier greep krijgen op het le- Stagnatie bevolkingsgroei niet eerder dan in 2120 Als de kinderen die dit jaar ge boren worden zelf kinderen gaan krijgen, dus omstreeks het jaar 2000 zullen er ongeveer 7000 miljoen men sen op aarde zijn. Tenzij er vóór die tijd een catastrofe is geweest, heeft de wereldbevolking zich dan in 25 jaar bijna verdubbeld (nu is bet aantal aardbewoners 3865 mil joen). Omstreeks 4500 vóór Chr. schatte men de wereldbevolking op 20 miljoen. De groeifactor van toen (0,2 procent per eeuw) is verdui- rendvoudigd (gemiddeld 2,12 per Jaar Voor Europa is dat 0,75, voor Azië 2,5 procent. Deze cijfers geeft het vandaag verschenen herv. en geref. zendings blad VANDAAR, dat een serie arti kelen over wereldproblematiek is be gonnen. Zelfs als het zou lukken om in alle landen het kindertal te beper ken tot 2 per gezin, dan nog zou de groei pas in het j&ar 2120 bij een stand van 15.000 miljoen stag neren. Er is echter geen enkele re den om aan te neipen dat deze voort- plantingsbeperking op vrijwillige ba sis en op wereldschaal plaats heeft. Sommige regeringen willen niet uit trots en geldingsdrang. Waar de re gering wel wil, trekken de meeste inwoners er zich niets van aan, uit religieuze, sociale of economische mo tieven. Die 15.000 miljoen mensen zullen er al zijn als de dit jaar geboren kinderen aan hun AOW toe komen. Het zendingsblad vraagt of er voor al deze mensen ruimte, voedsel en werk is. Ruimte zal nog wel gaan. Voedsel en werk: "wie het weet, mag het zeggen". Ds. A. Baas, hervormd predikant te Rotterdam-IJsselmonde, heeft het beroep van de herv. gemeente te Katwijk aan Zee om predikant te worden van het psychitrisch zieken huis Overduin aldaar aangenomen. Hij hoopt zijn werk in augustus - sep tember te beginnen. Ds.. Baas werd in 1917 in Rotterdam geboren. Hij was achtereenvolgens predikant in Baardwijk en Drunen, Lage Zwalu- we, Leersum, Katwijk aan den Rijn, Rotterdam-Zuid en sinds 1972 in Rot- terdam-IJsselmonde. Toen ds. Baas predikant in Leersum was, heeft hij ook enige tijd pastorale werkzaamhe den verricht in het revalidatiecen trum voor langdurig lichamelijk ge handicapten "De Hoogstraat". Kandidaat L. Tenijenhuis (Amster dam) heeft de benoeming tot pas toraal medewerker bij de Geref. Kerk te Alphen aan den Rijn aangenomen. In Tilburg heeft bisschop Bluys- sen van Den Bosch zijn zilveren pries terjubileum met zijn priesters en pas torale medewerkers gevierd. Hij kreeg stereo-apparatuur en een bedrag voor de vorming van priesterkader in de ontwikkelingslanden ten geschenke. In een toespraak raadde de bisschop zijn medewerkers aan, de verande ringen te zien in het geheel van het heilsplan van God.. Dan leert men nieuwe kansen zien en gebruiken en kan het kwaad van de polarisatie vervangen worden door een gezonde spanning, die eigen is aan Godsge loof en kerk-zijn. Mgr. Bluyssen zei nog, dat de aanvulling van het pries terkorps, ondanks de gelukkige be schikbaarheid van leken als pastora le medewerkers, een punt van grote zorg blijft. Het bestuur van. de Raad van Kerken in Nederland heeft krachtig adhesie betuigd aan de Raad van Kerken in Zuid-Afrika, die in een brief aan de regering in Pretoria het Chr. Instituut van dr. Beyers Naudé in bescherming heeft geno men. 'Wie geweldloos verzet tegen rie schending van mensenrechten wil bestrijden met machtsmisbruik (de regering Vorster verklaarde het Chr. Instituut "besmet" red.) zal ervaren dat hij steeds meer ge weld oproept", aldus de Raad van Kerken. Bij de opening van de jaarlijkse bisschoppenconferentie in Italië heeft de voorzitter, de kardi naal van Bologna, scherpe kritiek geleverd op de oppositionele groepen binnen het Italiaanse katholicisme. Hij beschuldigde deze groepen ervan het chr. geloof te vermengen met een vergiftigende ideologie, die er op uit is een aardse stad te stich ten zonder God en tegen God. Dr. A H. van den Heuvel, secretaris-ge neraal van de Herv. Kerk, heeft in een brief aan president Park van Zuid-Korea zijn bezorgdheid uitge sproken over de arrestatie van vier vooraanstaande Koreaanse christe nen, van wie er drie predikant zijn. De aanklacht zou "misbruik" van geld betreffen van de Westduitse we- reld-diakonale aktie "Brood voor de wereld" voor rechtskundige hulp en hulp aan gezinnen van gevangenen. KERKELIJKE STAND Herv. Kerk: beroepen als pred. voor bui- tengew. werkzaamheden (Diacones- senhuis) te Leeuwarden A. Groenen boom aldaar, te Gameren G. de Knegt Kesteren, te Utrecht A. Se- venster te Oegstgeest (zendingspred.) te Katwijk aan Zee F. Molenaar Jaarsveld, te Zevenhoven kand. J. Nicolai Utrecht, te Amsterdam E.% Kalkman Amersfoort, aangenomen4 naar Katwijk aan Zee, A. Baas te Rotterdam-IJsselmonde (voor psych ziekenhuis Overduin), naar Bliia- Holwerd-Waaxens-Brantgum kand. Toorman Amsterdam, naar Rilland- Bath J. Overduin te Utrecht, naar Soest P. H. van Harten Dinteloord, bedankt voor Veenendaal H. Vree kamp Oosterwolde, voor Voorthuizen P. H. v. Harten Dinteloord. voor Groningen P. Blom te Veendam. Geref. Kerken: ber. te Apeldoorn 'godsdienstleraar van het Myrtus- college) H. G. Rang te Goor, aange nomen naar, Puttershoek J. Hane- graaf te Holland (Micnigan. Vp>'. Staten), bedankt voor Baarn C. van Zuylen Schiedam. Geref. Kerken vrijgemaakt: ber. te Wetsinge-Sauwerd, Winsum, Ober gum kand. J. A. Boersema Amers foort. Chr. Geref. Kerken: ber. te Alme lo J. J. de Jonge Kampen, bedankt voor Den Haag-Zuid H. v.d. Schaaf Dordrecht, voor Culemborg A. v.d. Weerd Damwoude. «ar Ray Davies, maker van 'Starmaker'. de ster. In "Stermaker" speelt June Ritchie De titel "Starmaker" is door de de vrouw van Davies, de ster. Ray Kinks voor de plaat later veranderd Davies, die wordt gezien als de in "Soap Opera". In "Starmaker" zijn acht nummers te beluisteren. Het zijn speciaal voor de musical gecomponeerde songs die Ray Da vies met de Kinks uitvoert. belangrijkste Kink, heeft ooit laten weten geen popster te willen zijn. Hij noemde de status van popster 'n gedeelte van zijn leven, waar gewoon een einde aan zal komen. inuéeSüttcn/t/ujii Limonadesiroop, fl IQ 0,6-literf les1,1c? Sinas, 'JQ literflesI «f Loots-drink.cola of tonic, literfles fel Rivellasuikervrij, f |Q literflesi,l«J vmÏÏ? "Tartaar, 500 gram "Verse kip, kilo Seven Up, f Q literfles 1,10 Sisi sinas, QQ literfles ïf«f Coca Cola, literfles II,IO Jaffa drink, QQ 3 bekertjes1,UU Appelsap, |»C 0,7-literflesOO Jusd'orange, f |C literfles1,10 M&fe. SittUMfrttfi Tomatensap, 1 TEC literflakon 1,00 "Bananen, f CO kilo 1,00 Aardappelen, CO 5 kilo 1,00 Zoete of zoute drop, 1 OO zak a 400 gram1,00 In Simon-filialen met verkoop van vers vlees, groenten en fruit.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 11